Mr. Burger gaat „te druk parlement verlaten Inplaats van Drie militairen in Duitsland gedood G Nasi CONIMEX EVEN ^proef rit IOOO Inboorlingen in centraal Nieuw- Guinea vereren „god" John Frum P.v.d. A: geen sprake van fractieberaad of besluit HAM UIEN KRUIDEN Fantast licht twee mensen voor samen een ton op Revolutie in Venezuela na bloedige strijd geëindigd met de Moskou dreigt weer met maatregelen" Montgomery adverteert. BRflun I DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 JUNI 1962 11 Commentaren Buitenkant Opvolgers genoeg Verstandig Prettig mens KERNPROEVEN MRP tegen plan De Gaulle inzake Verenigd Europa NASI GORENG KANT EN KLAAR Kernproef mislukt dooi weigerende raket „Einde Gemenebest" Eerst in. Cbbouw kijken /?h\\ I i i i l DAGBLAD COBOUW (Het vakdagblad voor de bouwwereld) Schrijn voor Amerikaanse piloot Per ballon naar Adriatische Zee Angstige uren op 70 meter hoogte xnaale NG ZOON IN RAAD Prof. G. Stuiveling van raadszetel weggcloot I ?3 9S 10 >9 19 57 15 fx !2 9 53 17 8 )5 5 !5 3 9 4 0 0 1 7 0 >8 8 7 7 7 1 OH 15 2" 83 10 78 15 55 32 75 18 )8 01 60 17 38 57 29 77 10 70 51 32 10 08 69 47 11 de PvdA wilde (Van onze parlementaire redactie) Mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, gaat het parlement verlaten. In september reeds zal zyn zetel ter beschikking komen. Dit blijkt uit een brief die mr. Burger dit weekeinde naar zyn partijbestuur heeft gezonden. Volgens het Vrije Volk orgaan van de P.v.d.A. heeft mr. Burger deze brief reeds aan de vooravond van de Statenverkiezingen geschreven. In overleg met de voorzitter (Suurhof) en de secretaris van zijn partij zou toen echter besloten zijn om deze brief nog tot na de Statenverkiezingen vast te houden. Ook mr. Burger's fractie genoten in de Tweede Kamer zouden pas het afgelopen weekend van de beslissing van hun fractievoorzitter op de hoogte gesteld zijn. Als reden voor zijn heengaan noemt mr. Burger in zijn brief, dat hij zich bezwaard voelt door de vele bezigheden die het parlementaire werk hem opleg den. De toename ervan naast zijn niet parlementaire taken zou hem teveel geworden zijn. Hij wil nu bedanken om zijn opvolger gelegenheid te geven volledig ingewerkt te zijn, wanneer in 1963 de verkiezingen daar zijn. Die opvolger zal door de PvdA-fractie gekozen moeten worden. Mr. Burger zou in zijn brief aan het partijbestuur te kennen hebben gege ven dat hij „op enige hoofdpunten van zijn beleid als fractie-voorzit ter heeft be reikt hetgeen hij zich had voorgesteld. Dat fractie-voorzitterschap dateert van 1952. Een van de voornaamste gebeurte nissen welke onder zijn fractievoorzitter schap plaatsvond, is in 1958 het terugtre den van de socialisten uit de regering geweest. Mr. Burger zegt in zijn brief „daarvoor nog eens ten volle de verant woordelijkheid te dragen". Naar aanleiding van mr. Burgers be sluit heeft de tweede voorzitter van de PvdA, de heer J.M. Willems, verklaard, dat persoonlijke redenen en geen politie ke de doorslag hebben gegeven. „De heer Burger is geheel alleen tot zyn beslissing gekomen. Er is van geen fractieberaad, laat staan van een fractie- besluit, sprake". Hij verklaarde voorts, dat de fractie „een goede leider gaat missen, een man met een bijzonder scherp en gevoelig politiek inzicht, die om zijn volstrekte integriteit door wie hem van nabij kennen in hoge maTe wordt gewaardeerd". Mr. Burger heeft sinds november 1945 van de Tweede Kamer deel uitgemaakt. Gedurende de oorlogsjaren was hij te Londen in het eerste ministerie-Gerbran- dy enige tijd minister van binnenlandse zaken. Mr. Burger is en blijft ook voor zitter van de VARA. Prof. Oud, voorzittqjv^an,. de, VVD- fractie in de Tweede Kariièr en tevens partijvoorzitter, zei zich van politiek commentaar op het heengaan van mr. Burger te willen onthouden. Wel wilde hij ons zeggen de heer Burger in de om gang een aangenaam collega te hebben gevonden. „Hij kon wel eens wat ruw uit vallen, maar dat zat aan de buitenkant" aldus prof. Oud. De liberale leidsman zei mr. Burger als mens zeer wel te heb ben kunnen waarderen, „ondanks het feit dat wij politiek soms stevig gebakkeleid hebben". Hij was overigens door mr. Burgers be sluit wel zeer verrast. Over de opvol- (Adverter.tie) gingsmogelijkheden bij hij zich niet uitlaten. Dr. H. W. Tilanus, fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, zei het besluit van mr. Burger als „een ge weldige daad en een grote stap in zijn leven'te beschouwen. Als mens heb ik de heer Burger kun nen waarderen. Hij heeft onder vaak moeilijke omstandigheden moeten wer ken, aldus de heer Tilanus. Ook voor hem was deze „opzienbaren de gebeurteniss" erg onverwacht geko men. Hij vond het overigens niet onver standig dat mr. Burger aldus handelend zijn opvolger gelegenheid geeft zich in te werken voor de komende Kamerver kiezingen in 1963. De opvolging van mr. Burger vond dr. Tilanus geen moeilijk probleem. „Er zijn opvolgers genoeg voor mr. Burger", meende hij. Dr. de Kort, fractievoorzitter van de KVP, vond het een zeer verstandig be sluit van de heer Burger om nu heen te gaan, omdat zijn opvolger „er zijn voldoende kandidaten, maar hun be reidwilligheid om op te volgen ken ik natuurlijk niet" zich dan ruimschoots kan inwerken voor de nieuwe kabinets formatie in 1963. „Hoewel er voor het heengaan van mr. Burger in het verleden al reeds aanwij zingen zijn geweest, komt een en ander toch nog vrij onverwachts", meende dr. de Kort. Hij durfde niet te zeggen, dat er tussen dit aftreden en de Statenverkie zingen enig verband bestaat. Dr. de Kort zei voorts persoonlijk een uitste kende verhouding met de heer Burger te hebben gehad. „Hij was in de dage lijkse omgang een prettig en gezellig mens". De heer Smallenbroek, waarnemend fractievoorzitter der anti-revolutionairen, was nog niet van het nieuws op de hoogte toen wij hem om commentaar vroegen. Hij was dus zeer verrast. Zich van politiek commentaar onthoudend zei de heer Smallenbroek het jammer te vinden „dat wederom een ervaren poli ticus, die zich lange tijd met zoveel liefde aan de politieke zaak gewijd heeft, de Kamer verlaten gaat. Er zijn al zo wei nig van die mensen". Hij zei dat mr. Burger wel eens verkeerd beoordeeld werd doordat teveel gekeken werd naar „de buitenkant". In de persoonlijke om gang was hij een prettig mens. Ook hij vond het verstandig, dat mr. Burger van plan zijnde heen te gaan dit nu doet. Over de opvolging behoeft de P.v.d.A. zich zijns inziens geen zorgen te maken. „Er zitten in de P.v.d.A,-fractie goede en bekwame mensen genoeg", al dus de heer Smallenbroek. 55 De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Sta ten weer gewaarschuwd dat het Krem lin gedwongen zal worden „maatregelen" te nemen, indien de voorgenomen Ame rikaanse kernproeven op grote hoogte doorgaan. De waarschuwing was vervat in een of ficiële verklaring van de Russische re gering die door radio Moskou werd om geroepen. Met wat voor maatregelen de Russen spelen is niet bekend. Men denkt aan her vatting van de Russische kernproeven. In Russische fabrieken en in de pers is tegen de voorgenomen Amerikaanse proeven gedemonstreerd. In de Russische verklaring werd de vrees uitgesproken dat het Amerikaanse besluit zou bijdragen aan de intensive ring van de bewapeningswedloop en een vertraging in de verkenning van de kos mos. Kosmonauten, aldus de verklaring, zullen het risico lopen op enkele hon derden kilometers van het proefgebied geïnfecteerd te worden met fatale doses radioactiviteit. De Sovjetregering wees erop al eer der te hebben gezegd dat het Amerikaan se kernproefprogramma agressief van karakter was en „ernstige gevolgen" zou kunnen uitlokken. „Ter beveiliging van zijn eigen gebied", aldus de verklaring, „kan de Sovjet-Unie niet toestaan dat de Verenigde Staten superieur worden Op het jaarcongres van de Franse rooms-katholieke partij MRP is zondag een motie over de buitenlandse politiek aangenomen waarin een „Verenigd Eu ropa" wordt voorgestaan, in tegenstelling tot het door generaal De Gaulle gewenste Europa der vaderlanden. In de motie wordt gezegd dat „alleen een ver enigd Europa, dat als deelgenoot van de Verenigde Staten binnen de NAVO op treedt, de samenhang van de vrije we reld kan verzekeren, en aan alle Euro pese volkeren de mogelijkheid moet bieden de vrijheid te bereiken". Vijf MRP-ministers hebben onlangs hun ontslag ingediend. Een van hen. Robert Buron, zei tijdens het congres, dat 95 procent van de brieven, waarin hij gelukgewenst werd met zijn uittreden uit de regering, van vrienden van de OAS afkomstig waren. Aan het slot van het congres werd ge waarschuwd tegen iedere poging de re gering systematisch tegen te werken. Weer verkrijgbaar? moot rijsttafel-receptenboekje. Vraag Uwwinkelier,of stuur briefkaart gefrankeerd met 36 ct. aan Conimex - Baarp Be politie in Alkmaar heeft de 52-jarige 'n Bergen wonende oud-Alkmaarder C. O. gearresteerd die zich schuldig zou hebben gemaakt aan oplichting van de zuster van zyn enkele jaren geleden overleden vrouw tot een bedrag van 60.000 en van een 83-jarige Alkmaarder wonende in een verzorgingstehuis, voor 37.000. Het onderzoek is nog gaande en de politie verwacht dat nog andere benadeelden zich zullen melden. G zou zijn schoonzuster en de be jaarde zakenman verhalen opgedist heb ben waarin hij zei een handel in brand- blusapparaten te bezitten. Een partij on derdelen uit Zweden zou door dc doua ne in beslag zijn genomen, waardoor hij in financiële moeilijkheden was geko men, De zaafc was jn handen van Inter pol terwijl ook het ministerie van eco nomische zaken en de rekenkamer er zich volgens G. mee bemoeiden. Toen een derde persoon die ook geld aan G. had geleend in Den Haag een onderzoek naar de affaire wilde in stellen wist G. dit te verhinderen door hem zijn geld gedeeltelijk terug ze geven. Toen de bejaarde Alkmaarder echter vernam dat G. zijn paspoort had laten verlengen kreeg hij argwaan. Via een relatie betrok hij de politie in het geval die na een kort onderzoek de gedupeerden kon inlichten. G. was spoedig gevonden en werd in gesloten. Hij wordt vandaag voor de officier van justitie geleid. Er is tevens en onderzoek gaande naar een ongeoor loofde handel in Duitse lotto-loten waar voor G. of zijn Duitse vrouw regelmatig naar Duitsland reisden. Hij zou die loten in café's aan de man gebracht hebben. Gistermorgen omstreeks uur is in Steimbke, Duitsland, een Duitse particuliere auto, waarvan vermoed wordt dat de bestuurder onder invloed van sterke drank verkeerde, zijdelings op een colon ne Nederlandse militairen gereden. Hierbij werden drie militairen gedood, vijf min of meer ernstig gewond, en een tiental militairen liep lichtere verwondingen op. De militairen behoren tot 104 compag nie Commandotroepen. Dodelijk getrof fen werden de dienstplichtig vaandrig J. van Wolfswinkel, 20 jaar, ongehuwd, woonachtig in Schiedam, de dienstplich tig sergeant titulair A. van Eijk, 20 jaar, gehuwd, woonachtig in Rotterdam en de dienstplichtig soldaat der eerste klasse B. H. A. Smulders, 20 jaar, ongehuwd, woonachtig in Tilburg. De zwaargewonde militairen werden in het .ziekenhuis in Nienburg opgeno men en onmiddellijk geopereerd. De familieleden van de mi.i of meer ernstig gewonden zijn gewaarschuwd. Het on geluk gebeurde op de autoweg 214 nabij Nienburg in Nedersaksen. De Nederland se colonne was sedert vier dagen op weg naar het oefenterrein Bergen-Hohne. De commandant van de 60 man Com mandotroepen uit Roosendaal, kapitein W. A. Sier, verklaarde tegenover de politie met zijn troepen volgens de voor schriften in twee rijen aan de linkerkant van de rijbaan te hebben gemarcheerd. Achter de colonne liep een sergeant met met een staaflantaarn die geel licht gaf Toch reed de 25-jarige bakkersknecht A. K. met zijn vrachtauto achter op de militaire eenheid in. De militairen wer den door de auto neergemaaid, De politie heeft de bakkersknecht een bloedproef afgenomen. Hij rook sterk drie naar alcohol. De man is in gesloten. Hij had een schuttersfeest bijgewoond. De vijf militairen die bij het ongeval ernstig gewond werden, doch voor wier leven niet gevreesd wordt, zijn de dienst plichtig soldaten C. H. Balke, 19 jaar, Amsterdam (gecompliceerde rechter beenbreuk)J. C. M. van den Heuvel, 19 jaar, Rotterdam (grote kuitwond en spierscheuren)P. C. A. van Leeuwen, 20 jaar, Voorburg (fractuur aan boven been); W. J. C. Koster, 19 jaar, Rotter dam (linker onderbeen verbrijzeld) en de dpi. soldaat der eerste klasse J. W. van Geenen, 20 jaar, Ravenstein (ontwrich te en gebroken elleboog). De tien militairen die bij dit ongeluk lichtere verwondingen opliepen zijn de dienstplichtig soldaten A. J. Jansen, 20 jaar, Gendringen A. P. M. Beijer- bacht, 20 jaar, Amsterdam G. J. van den Hazel, 19 jaar, Hilversum P. J. van Eekelen, 19 jaar, Halsteren C. T. W. Heemskerk, 19 jaar, Ter Aar E. Franken, 19 jaar, Barneveld. De dienstplichtig soldaten der eerste klasse P. van Langevelde, 20 jaar, Axel J. H. A. Wubbolts, 20 jaar, Velsen. De dienstplichtig korporaals J. M. Vrolings, 21 jaar, Brunssum J. P. de Bruün, 20 jaar, Zundert. Advertentie) Met Internationale voetbalclubemblemen De Amerikaanse poging een kernbom, met een raket gelanceerd, in de damp kring tot ontploffing te brengen boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan, is gisteren mislukt. De raket moest wor den vernietigd. Veldmaarschalk Montgomery heeft En geland gisteren de raad gegeven niet toe te treden tot de Euro-markt en verklaard dat het Britse lidmaatschap van de EEG het einde zal betekenen van het Geme- •nebest. Montgomery legde zijn mening aan de dag in een advertentie die een volledige pagina van enkele ochtendbladen in be slag nam. Hij noemde het Gemenebest de „meest stabiliserende factor die sedert het Romeinse rijk op het internationale vlak was opgetreden". De veldmaarschalk vroeg zich af of men de vrienden van Engeland Cana da, Australië en Nieuw-Zeeland die het land tijdens de oorlog te hulp waren gekomen in de steek moest laten. Onder de verklaring van Montgomery stond de mededeling: „Deze advertentie is betaald door lord Beaverbrook en diens collega's". In de dagbladen van lord Beaverbrook is een campagne gevoerd tegen de Britse toetreding tot de EEG. Montgomery schreef voorts dat indien Engeland het lidmaatschap van de Euro- markt zou aanvaarden, Europa het de wetten zou gaan voorschrijven. Het Britse atoomzwaard zou moeten worden gehanteerd „op bevel van Euro pa, wellicht van een Duitse generaal", aldus Montgomery. Advertentie! Voor een gratis proefabonnement COBOUW, POSTBUS 1067, DEN HAAG Een Britse geleerde heeft als zijn mening te kennen ge geven dat, zouden Nederlandse of Indonesische parachutisten landen in zekere streken van centraal-Nieuw-Guinea, zij ont haald zouden worden als goden met een pasklaar leger van in heemsen dat bereid is zich voor hen in te zetten. De streken waarvan de geleerde spreekt zijn die van de vreemde cultus- sen die zich verspreid hebben door geheel Melanesië, grotendeels in deze eeuw, in sommige gevallen als gevolg van ontmoetingen dezer primitieve mensen met Amerikaanse vliegers tij dens de tweede wereldoorlog. De natuurhistorieus David Attenbo- rough adviseert genoemde Nederlandse of Indonesische parachutisten een door kneed antropoloog met zich mee te nemen. „De inboorlingen zijn primitief, maar oorlogszuchtig en ze zouden ieder een kunnen doden die niet zou afweten van het soort god dat ze verwachten. Zouden daarentegen de mannen als go den geaccepteerd worden, dan zouden ze de plaatselijke bevolking gemakke lijk naar hun hand kunnen zetten", al dus Attenborough, Attenborough heeft zelf een van de cultussen bestudeerd. Hij werd bedre ven door een stam die een god met een blank gezicht, genaamd „John Frum" vereerde. Het ging hier naar alle waarschijnlijkheid om een Ame rikaanse piloot uit de oorlog in het Stille Oceaangebied in het begin van de oorlog. De stam is ervan overtuigd dat John Frum in zijn viermotorig vliegtuig zal terugkeren en dat het zal zijn afge laden met alle rijkdommen van de blanke man die zij begeren. Die dag afwachtend, bouwden zf) een schrijn die Attenborough heeft ge zien en die een beeltenis van John Frum en een model van een propellorvliegtuig bevatte. In de buurt was een geïm proviseerde landingsstrook en een wa renhuis van takken en bladeren, klaar om de lading op te vangen en te ber gen. Uit bamboehout hadden de volgelin gen van John Frum karabijnen nage maakt en zij hadden de letters „USA" „geborduurd" in die typische Amerikaan se mouwloze tee-shirts. Toen Attenbo rough de stam bezocht was er een soort leger. Deze cultussen, aldus de geleerde, „variëren van district tot district in heel Melanesië. Het gaat hier klaar blijkelijk om mensen die, nog levend in het stenen tijdperk, plotseling met een of andere vorm van beschaving zijn geconfronteerd. De inboorlingen waren geschokt door de vliegtuigen die ze zagen en zaken als ingeblikt voedsel, radiozenders en verchroomde lampen begrepen ze niet. Ze redeneren blijk baar als volgt: „Deze dingen zijn niet gesneden noch gevlochten, ze moeten dus van goddelijke oorsprong zijn. En aangezien de blanke man weet hoe er aan te komen, is het zaak hem te imi teren en te aanbidden zoals in het ge- van van de „god" John Frum". De regering van Venezuela heeft mee gedeeld dat de opstand van mariniers in de basis Puerto Cabello is onderdrukt, en dat de restanten van de rebellerende troepen zijn samengedreven in een klein deel van de gelijknamige stad. De revolte is een van de bloedigste uit de Venezolaanse geschiedenis geworden. Alleen al aan regeringszijde vielen L20 doden onder de troepen. De regering in Caracas maakte de ar restatie bekend van de lt.-ter-zee dér le klasse Victor Marales Hernandez, een van de raddraaiers van de opstand. „Er bestaat geen twijfel aan dat de rebellen door extreem linkse elementen werden gesteund," zei een hooggeplaatste mili taire woordvoerder. Een verslaggever berichtte dat de ge vechten van regeringstroepen tegen df mariniers tien maal heviger waren dan die van enige tijd geleden in Carupano, waar eveneens legeronderdelen in opstand gekomen waren. De regering had de basis omsingeld met twintig Shermantanks en 153 hou witsers. De stad zou worden gebombar- Vier Nederlandse ballonvaarders zul len op 21 juni in Musselkanaal opstij gen voor een prestatievlucht. die hen tot de Adriatische Zee moet voeren. De bal lonvaarders zijn mevrouw N. Boesman, haar echtgenoot drs. J. Boesman, de heer J. Demenint en de heer B. Steeman. Zij hopen van de rijksluchtvaartdienst toe stemming te krijgen bij uitzondering ook gedurende de nacht te mogen varen om aldus Frankrijk te kunnen bereiken. In Denain (Valenciennes) wil men de ballon bijvullen voor de tweede etappe die naar Duitsland zal moeten voeren. Is de wind niet naar de voorgenomen plaats van tussenlanding, dan zal men toch zover mogelijk zien te varen, waar na een auto van de gronddienst de bal lon en de aëronauten naar de plaats zal brengen waar alles gereed is gemaakt voor de volgende reis In Duitsland is dat Augsburg. Als laatste startplaats is Villafranca di Ve rona gekozen. Daar heeft de burgemeester als ver trekplaats beschikbaar gesteld de grote voorhof van het eeuwenoude kasteel. Pre cies 150 jaar geleden zijn van dit plein enige heteluchtballons opgestegen. Voor deze Nederlandse prestatietocht zal men in totaal ruim 2,5 mjljoen liter gas gebruiken. Postduiven, die tijdens de vaart zullen worden gelost, zullen aan de Haagse ballonclub de berichten over het verloop van de vaart overbren gen. Negenenzestig mensen hebben gedu rende drie uur op ruim zeventig meter boven het Hamanako-meer bij Sjiezoeo- ka in Japan gehangen, door een techni sche fout in het mechanisme van de kabelbaan waar ze gebruik van maakten. De passagiers van de twee getroffen cabines werden via stoeltjes van canvas en noodkabels naar het meer gebracht, waar ze door boten werden opgevangen. (Advertentie) Braun shaver snel-service. Deskundige en snelle service. Leenapparaet beschikbaar. Adres sen en interessante voorlichtings folder 1472 over nat en droog- scheren bij Braun N.V., A'dam-C„ tel. 63957.. deerd indien de opstandelingen zich niet zouden overgeven. De ongeveer 400 mari niers werden gesteund door uiterst links gezinde studenten en vrijgelaten linkse opstandelingen die in de gevangenis van Puerto Cabello gevangen zaten. De marineschepen in de haven van de opstandige stad bleven de regering trouw. (Advertentie) TUD? 55 55 Prof. G. Stuiveling die al vele jaren lid is van de Hilversumse gemeenteraad en die daarin bij de verkiezingen van vorige week was herkozen, zal zijn zetel niet opnieuw bezetten. Hij had zitting voor de PvdA en bij de raadsverkiezin gen stond nu zijn zoon, de 23-jarige G. W. Stuiveling, kandidaat op de lijst van de PSP. Hij werd inderdaad gekozen, maar de wet verbiedt het raadslidmaat schap van vader èn zoon. Onder toezicht van burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum hebben vader en zoon toen geloot, wie van hen zitting zou nemen. De zoon won.

de Stem | 1962 | | pagina 7