Kolenhandelaren hebben al maanden pleziei IJ scomannen (jawel.zon!) kunnen weer lachen Aardenburg heft volgend jaar straatbelasting In veel winkels geen oude piepers meer Gouden feest van deken Lievegoed te Oostburg ONDERGOED 0.95 Peek&Cloppenburg Nieuwe later door nachtvorst Het Nederlands in Europa Gesneuvelden Burger j,4'5-7" 7"-2775 Jongensmarkt singlets en slips 1.75 In Den Bosch: Grote nationale trekpaarden tentoonstelling Concours Bredase bond harmonie en fanfare Recordprijzen voor eerste kruisbessen Parochie schenkt bijdrage voor het St.-Eligius-monument AMSTERDAMSCHE BANK 8e Zonneveldrit op 2e pinksterdag Pagblad Pe^tcrn Kleine Hansweertse sluis tè klein DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 JUNI 1962 imeisjesvestin ';4,5-975 iisjes tuinbroek .100°,'okat.gab. i76£dub. zwem- Vele 3 jr 250-350 r or weer of geen er! DRI-SIL. bardine jongens- rka in 5 moderne uren. t/m 13 jaar (Van onze verslaggever) De ijscomannen hebben gisteren voor het eerst gelachen. Op de eerste dag van deze winterse zomer, waarop de hemel een beetje blauw was en het kwik in de thermometer hoger opliep dan we de laatste weken hebben meegemaakt, incasseerden zy meer dubbeltjes en kwartjes dan op onverschillig welke lentedag ook. Een brede lach kon er echter nog niet af. Mevrouw Battaglion van de Bredase yssalon Venezia klaagde dat haar omzet dit jaar driekwart lager lag dan normaal, en de Bredase ys- verkoper Jack Marvel (42) meende dat die achterstand niet meer viel in te halen. „Zon, zon, zon, dat is het enige wat we nodig hebben," zei hij. De ijsco mannen kunnen moed scheppen, want het KNMI verwachtte gisteravond ook vandaag opklaringen met zonnige perio den eii iets hogere temperaturen. „Wij lachen dit jaar," zei ons gis teren de Bredase kolenhandelaar Frits Heyne (31) van kolenhandel Wiercx- Tack, die met zijn mede-kolenhandela ren dit jaar een grotere hap van het huishoudgeld heeft gekregen dan an dere jaren. Menige huisvrouw die al maanden door haar wintervoorraad heen is, laat elke week een mudje bij brengen. Al scheen dan gisteren de zon, de vraag naar kolen duurde on verminderd voort. Bovendien is er al volop vraag naar wintervoorraad, die tegen zomerprijzen aan de man wordt gebracht. Het weer heeft niet alleen de ijscomannen parten gespeeld. De textielwinkels blij ven zitten met hun zomercollecties. („De regenjassen lopen lekker," zei C. en A. bedrijfsleider Cornelissen, die dit seizoen pas over een maand wilde beoordelen.) En de schoenwinkeliers moeten hun san dalen tot volgend jaar bewaren. Om nog maar niet te spreken van de horeca bedrijven in de kuststreek... Koudste lente De lente die we dit jaar beleven is de koudste van deze eeuw. In De Bilt is bereksnd dat de gemiddelde tempe ratuur in maart, april en mei slechts 6,7 graden bedroeg. In de koude lente van 1955 was dat nog 6,8 graden Die goeie zomers van vroeger? In 1855 bedroeg de gemiddelde temperatuur niet meer dan 6 graden. De thermometer in De Bilt wees in de schone maand van mei die wejuist achter de rug hebben, geen enkele dag een temperatuur aan vap 20 graden en dat betekent dat we dit voorjaar wel mogen rekenen tot de meest kille. Kolenpcrikelen Wrijven wij ons de handen van kou, De ijscomannen kunnen hun jassen thuis laten. Het wordt echt war mer, zegt De Bilt... de kolenboeren deden het van plezier. Toch hebben ook zij moeilijkheden. Zij kunnen namelijk nauwelijks voldoen aan de vraag, omdat zij ook zelf door hun voorraad heen zijn. Frits Heyne kocht kolen in Duitsland, waarvoor hij meer geld op tafel moest leggen dan wanneer hij ze, zoals gewoonlijk, in Nederland koopt. De Staatsmijnen noch de Steen kolen Handels Vereniging die door de KSG vastgestelde kwantums Roerkolen verkoopt in Nederland, kunnen de vraag echter bijhouden. Waar zit hem dat in? Niet in het weer volgens F. Stutterheim, procuratiehouder van de Zuid-Nederlandse Kolenmaat- schappij te Breda die grossiert namens de SHV. Er zijn kolen en kolen, zegt hij wijsgerig. Sinds de kachelfabrikanten in Nederland convectorkachels op de markt hebben gebracht, concentreert zich de vraag op nootjes vier en vijf (waarvr.n de prijs weer is verhoogd), een produkt dat tot stand komt na breuk van grotere formaten. Geen enkele mijn heeft zin (Advertentie) elke woensdag 100% katoenen peru-garens, perfecte pasvorm per 2 stuks voordeliger 3 jaar per 2 stuks per stuk Kleine stijging per maat Het voornaamste punt van de maan dagavond gehouden raadsvergadering van Aardenburg was de definitieve vaststelling van een verordening op het heffen van straatbelasting, ingaande 1 januari 1963 De bedragen van die be lasting zullen overeenstemmen met 3 van de ongebouwde en 6 %van de ge bouwd e eigendommen. f°t op heden was Aardenburg een van de weinige gemeenten, die nog geen straatbelasting kennen. Die belas ting zal in de toekomst evenwel nodig Morden, omdat de gemeente omvang rijke wegverbetering ter hand zal moe ten nemen. Nadat de raad enige tijd in besloten zittrng bijeen was geweest werd in de vacature, ontstaan door het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van ae gemeentearbeider in vaste dienst P. yerstringe met tien stemmen voor tegen een benoemd de heer A. J. Sierens, die reeds emge jaren in de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling is op genomen. litaire Matigheidsmissie werd afgewe zen, terwijl de stichting Algemene en Individuele Blindenbelangen een subsi die van twintig gulden werd toegekend. Regeling museum In verband met vele oudheidkundige vondsten, die de laatste jaren werden gedaan, achtten burgemeester en wet houders het noodzakelijk, dat ten aan zien van het gemeentelijk museum een regeling tot stand komt. Voor de ge meente is het van belang, dat het ge meentebestuur de beschikking krijgt en blijft houden over alles wat in de ge meente op oudheidkundig gebied wordt gevonden. Teneinde te voorkomen dat centrale instanties zich met deze vond sten meer gaan bemoeien dan wenselijk is, werd besloten tot het vaststellen van een verordening op het gemeentelijk museum in de gemeente Aardenburg. Het beheer zal in de toekomst worden gevoerd door een commissie, bestaande uit zeven leden, waarvan er zes worden aangewezen door de gemeenteraad en een door burgemeester en wethouders uit hun midden. Verdei worden in deze verordening de uitgaven, de leiding en aanstelling van v.personeel en de opening van he* mu- •c-en verzoek om subsidie door de Mi- seum geregeld. om die voldoende te produceren. Daar komt bij dat de kolenprijzen in Nederland laag liggen, zodat zelfs onze eigen Staats mijnen, aldus F. Stutterheim, liever ex porteren naar België, Frankrijk, Italië en Scandinavië." Voorraadvorming In normale jaren mindert de vraag in april of mei. Nu niet en de voorraden slinken snel, ondanks het feit dat vele kolenhandelaren rechtstreeks dure kolen importeren uit Duitsland. De kolenhandel zal dus tijd moeten krijgen om voorraad te vormen. „Als de winter wat vroeg in valt, zal de vraag te groot zijn," voor spelt F. Stutterheim. En natuurlijk juist de vraag naar de viertjes en de vijfjes die het zo lekker doen in de convector. De hogere Duitse prijzen hebben de kolenhandelaren nog niet doorberekend aan de huisvrouw. Vraag is of dat bij nog verdere importen toch niet moet gebeuren... Terwijl de kolenboeren de wintervoor raadbestellingen noteren („Het loopt al fijn, maar als straks het vakantiegeld wordt uitbetaald, gaat het nog harder," zegt Heyne), staan de ijscomannen in de kou. Louis Battaglion komt iedere avond „half bevroren" thuis en pookt de kachel maar weer op. Dat doet ook A. de Raaf (39), die in Gilze de scepter zwaait in de Okay-ijsfabriek. Zijn omzet blijft een kwart benedenmaats, maar hij verkoopt het ijs aan de ijscomannen die, hopend op betere tijden, voorraad heb ben genomen. Daarom ziet hij het niet zo somber in. „Als we vijf warme week einden krijgen, is het seizoen weer goed." blijft hij optimistisch. Maar ja,_ vorige zomer hebben we ook maar één echt heet weekeind gehad... De Koninklijke Vereniging „Het Ne- lerlandse Trekpaard" zal 14 en 15 sep tember in de Veemarkthallen te 's-Her- „ogenbosch de 30e grote nationale trek paardententoonstelling organiseren, waar voor de inschrijving moet plaats hebben vóór 10 juli a.s. Het programma voor het jaarlijks mu ziekconcours van de Bredase bond van harmonie- en fanfaregezelschappen is thans in kannen en kruiken. Deze keer wordt het feest te Ginncken (Breda) ge houden ter gelegenheid van het tachtig jarig bestaan van de harmonie Concor dia. Juryleden zijn de heren Jos. de Klerk te Haarlem, H. Arends te Aerden- hout en J. van Balkom te Den Bosch. In het ere-comité hebben o.m. zitting genomen H. C. G. baron van Lawick, oud-gouverneur van de K.M.A., ds. A. C. D. v. d. Bosch en de wethouders mr. K A M. Bastiaansen, W. C. A. M. van Boxtel en J. F. V. Vermeulen. Het con- cours wordt gehouden in de zaal van de Viandenlaan op de zondagen 24 juni en 1 juli. Burgemeester mr. J. M. v. d. Meer uit Steenbergen, voorzitter van de Bredase bond, zal het feest officieel openen. Op de eerste concoursdag treden op. Gastelse fanfare uit Oud-Gastel, fanfare De Hoop uit Ossendrecht, fanfare Con Afferione te Kwadendamme, fanfare Fi nis Coronet Opus te Bosschenhoofd .har monie St.-Cecilia te Bavel, harmonie Constantia te Ulvenhout, fanfare St.-Ce cilia te Rijsbergen, fanfare St.-Joris te Dorst, harmonie Oefening uit Standdaar- buiten, harmonie Nut en Vermaak te Zundert, harmonie Apollo te Etten en harmonie Amor Musae te Prinsenbeek. Op zondag 1 juli: fanfare V. lharding uit Putte, harmonie St.Cecilia te Zegge, harmonie Amicitia te Steenbergen, har monie Deugd Veredelt de Kunst te Lage Zwaluwe, harmonie uit Terheijden, fan fare Muziek Veredelt te Langeweg, har monie Nederland en Oranje te Rucphen, fanfare Muziek en Vriendschap te Riel, harmonie De Gildezonen te Roosendaal, harmonie Constantia te Leur, harmonie Vlijt en Volharding te Roosendaal, har monie Aurora te Dongen en harmonie St. Cecilia te Princenhage. (Advertentie) (Van onze verslaggever) De huisvrouwen konden gisteren bij verschillende aardappelhandelaren geen oude aardappelen meer krygen. De de taillisten verkopen geen oude piepers meer, omdat zij zelf duurder moeten inkopen (als zy ze al kunnen krijgen) dan zij ze volgens ministeriële beschik king mogen verkopen. Thans mogen de aardappelen verkocht worden voor 40 cent per kilo. Morgen geldt de prys van 35 cent per kilo. Dan zal de animo bij de kleinhandel nog wel verder dalen. Ondertussen heeft ook de nachtvorst geen goed gedaan. Deskundigen verze kerden ons gisteren dat de oogst van nieuwe aardappelen enkele weken ver laat wordt, omdat het loof op veel plaat sen bevroren is, hetgeen de groei stag neert. De hoge prijs drukt de omzet. Aard appelhandelaar J. F. C. v. d. Goorbergh te Breda zag zijn wekelijkse omzet van 1600 kilo teruglopen tot 500 kilo. De po litie, die is belast met het toezicht op de prijs, heeft zich de laatste dagen inge spannen om overtreders te verbaliseren. Veelal ving zij echter bot, omdat bleek dat de hogere prijzen gevraagd werden voor aardappelen die niet tot de oogst van 1961 behoren. De prijsregeling be treft alleen deze piepers. Zwaar op de maag De nieuwe geïmporteerde aardappelen kostten gisteren 65 cent per kilo. Aan nieuwe van eigen bodem zijn we nog niet toe. De eerste werden onlangs ge veild voor f 1.48 per kilo. Deze prijs ligt de meeste huisvrouwen, die boven dien elke week guldens neertellen voor kolen, te zwaar op de maag. De Italiaan se huisvrouwen en de Duitse vinden die prijs normaal, verzekerde ons gisteren een pas uit Italië teruggekeerde, bruin gebrande vakantieganger. In Duitsland betaalt men grif f 1.45 voor een kilo oude aardappelen, volgens onze zegsman. Uit Rotterdam, waar gisteren de we kelijkse aardappelbeurs werd gehouden, meldde men dat er vrijwel geen aanbod meer was. Het A.N.P. berichtte, dat vol gens het bedrijfschap voor de groothan del en tussenpersonen in aardappelen Zowel in Goes als Kapelle-Biezelinge zijn maandag de eerste kruisbessen van het nieuwe seizoen aangevoerd. De handel toonde een zeer grote be langstelling voor dit produkt want de prijs begon met f 2,71 per kg en liep op tot f 3.08. Een dergelijke ongekend hoge prijs is nog nimmer tevoren voor dit produkt betaald. Het aanbod was nog erg' gering want Goes en Kapelle- Biezelinge samen hadden een aanbod van ongeveer 1200 kg. Verwacht wordt dat het aanbod deze week nog zeer gering zal blijven want de vruchten zijn nog erg klein van stuk en slechts enkele telers konden reeds met de pluk beginnen. Het verschil met het vorig jaar is wel bijzonder groot want toen werden de eerste kruisbessen in Zeeland op 12 mei geveild en alleen de veiling Kapelle had die dag reeds een aanbod van ongeveer 2,000 kg af komstig van 20 verschillende telers. De prijs was toen op de eerste dag f 1,65 tot f 1,76 per kg. De stand van de kruisbessen is over het algemeen matig. Ook het areaal is in vergelijking met het vorig jaar weer teruggelopen. vele grossiers in de grote steden nu zijn uitverkocht. Het is te verwachten, dat de kleinhandel daar aan het eind van deze week ook door zijn aardappelen heen zal zijn. Eqyptisclie import Bij -de controle op de naleving der maximum-prijsvoorschriften schijnen zich moeilijkheden te hebben voorge daan rond de Egyptische aardappelen. Het ging daarbij om de vraag of deze aardappelen van oogst 1961 zijn en dus gebonden aan de maximumprijs, of van oogst 1962 en dus vrij. Volgens het be drijfschap komen er op het ogenblik geen Egyptische „winters", dus in de cember gerooide aardappelen, meer ons land binnen. De Egyptische aardappelen die hier nu worden geïmporteerd zijn de in januari of februari gerooide „Springs". Gisteren heeft het bedrijfschap gepro beerd vrijdom van invoerrechten te krij gen voor geelvlezige oude aardappelen uit Duitsland en Polen (voor witvlezige verwacht men toch geen voldoende be langstelling van de Nederlandse consu ment). Het ging speciaal om de Poolse aardappelen, die zonder invoerrechten zouden kunnen worden geïmporteerd voor een prijs, die beneden de dertig cent ligt, dus beneden de maximumprijs die woensdag a.s. voor de groothandel gaat gelden. De importeur zou er dus nog winst op kunnen maken. Het bleek ech ter dat het ministerie van Financiën de vrijstelling niet op zo korte termijn zou kunnen geven als het bedrijfschap ge wenst achtte. Onder een stralende zo nbetrad de jubilerende deken A. Lieve goed, voorafgegaan door een stoet sneeuwwitte bruidjes en het knapenkoor in hun habijt de feestelijk versierde parochiekerk van Et.-Eligius. De pilaren getooid-met de vlaggen der verenigingen en het priesterkoor getooid met een schat van bloemen. (Advertentie) Het kerk- en armbestuur, familie, ree tor Verdurmen en pater Mak vergezel' den de jubilaris, die om half elf de H. Mis uit dankbaarheid zou celebreren, waar van tal van parochianen getuige wilden zijn. Pater Mak uit Sluis hield de feest predikatie. Tijdens deze dankdienst deed een achterneefje van de jubilaris zijn eerste communie. De wisselende gezangen werden ver zorgd door het parochiële kerkkoor. Voor de vaste gezangen had men ge kozen de Missa Cantata, bewerkt voor drie stemmen door de heer A. Lauret en zeer verdienstelijk uitgevoerd door de heren- en jongensafdeling van het kerk koor onder leiding van de heer A. Ver schoore. Na de H. Mis werd tot besluit gezon gen psalm 150 „Looft den Heer", tekst: Vrouwen van Bethanië, muziek: Albert de Klerk, door het kerkkoor en gemengd koor, begeleid door harmonium door A. Lauret, en trompet door J. Aers, een machtig slot vormend van deze dank dienst. In de Katholieke Kring, waar na de dienst de jubilaris recipieerde, gaven tal van parochianen blijk van hun belang stelling, alsmede de pastoors van het dekenaat en de burgemeesters van Oost burg en Aardenburg, ds. van Daelen, en besturen van regionale en plaatselijke verenigingen. Zij die ter receptie waren getogen ontvingen een fraai herdenkings plaatje. Het plechtig lof van zeven uur vorm de een waardig besluit van de kerkelijke viering. „Clare Voce", het par. gemengd koor, zong de meerstemmige lofzangen Feestavond Na het lof kwam de parochie in de Katholieke Kring weerom bijeen, om het programma te beluisteren en te bekijken dat enkele verenigingen de jubilaris aan boden. Acte de présence gaven het Kath, Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! Voor privé-doeleinden kunnen PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door financierings maatschappij MAHUKO7 dooreen PERSOONLIJKE LENING op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING ïs de mo- derne vorm van een verantwoorde credietverlening, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Vestigingen in alle kantoren van de Meer dan 245 kantoren in Nederland Kraag een P.L.-folder aan bij: Mahuko N.V.. Postbus 342, Amsterdam Meisjesgilde, de r.-k. Jonge Boeren afd. Oostburg-Groede, de verkenners van de St.-Eloy-groep, een accordeon- en gi taarensemble van jeugdige muzikanten en „Clara Voce". Namens het parochiecomité sprak voor zitter W. van Dongen de jubilaris toe. Hij ging met hem de 50 jaren van zijn priesterleven langs. Te beginnen met de plaats waar hij het eerst tot kapelaan werd benoemd, Baarle-Nassau, vervol gens Rijen en Wouw en toen Oostburg. De activiteiten die hij hier in het begin van zijn pastoraat ontplooide en na de depressiejaren '40-'45 zullen een bekro ning gaan vinden in een standbeeld van de patroonheilige der kerk St.-Eligius, van welke schutspatroon in de kerk re lieken berusten. Een fonds, gesticht door de Katholieke Metaalverenigingen in Ne derland, is de directe aanleiding hiertoe geweest. De parochie biedt thans als aanvulling van dit fonds een bedrag van 865,25 aan de jubilaris. De op dracht tot uitvoering van het monument is reeds gegeven. Het zal een bronzen beeld worden op een natuurstenen ko lom en in zijn geheel plm. 4 m hoog worden en een plaats krijgen in de tuin van de pastorie. Burgemeester van Leeuwen, hoewel slechts kort in Oostburg, had van de jubilaris de indruk gekregen, dat deze zowel lichamelijk als geestelijk nog vol vitaliteit is. Waar deze vitaliteit aan te danken is, daarop gaf de pastoor in zijn dankrede zelf het antwoord, namelijk door jong te worden met de jongeren Allen dankend voor deze mooie dag hem geschonken moest hij een persoon met name noemen, kapelaan Adriaansen. die wel het leeuwedeel gedaan heeft van het werk, nodig om de feestdag zo te doen slagen. Tweede pinksterdag zal voor de acht ste achtereenvolgende maal de door de MAC Scheldegouwen georganiseerde Zon neveldrit worden gehouden. Niet alleen de deelnemers aan deze rit (brommers, automobilisten, motor- en scooterberijders) zullen richting Oost- kapelle gaan, want evenals vorig jaar houdt ook Medioburgum op dezelfde dag en met dezelfde finishplaats een wandel tocht. Beide evenementen vinden plaats in het kader van de actie „Sport steunt Zonneveld" en de totale opbrengst komt dan ook geheel ten goede aan de ver pleegde kinderen in de inrichtingen Zon neveld te Oostkapelle, Ipenoord eveneens te Oostkapelle en de groep minder begaaf den in Kinderzorg te Middelburg. Vorig jaar werd een proef genomen om het verblijf aan de finish wat aan trekkelijker te maken. Dankzij de be langeloze medewerking van de Stichting d'Oprechte Amateur, afdeling Zeeland, is dat toen een groot succes geworden en de organisatoren hebben ook nu weer een beroep op deze stichting gedaan. Om dat van de zijde van d'Oprechte Amateur weer volle medewerking werd toegezegd zal er vanaf half twee tot omstreeks half vijf een non-stop-amusementspro gramma worden geboden op een vlak in de buurt van Zonneveld liggend terrein dat daarvoor uitstekend geschikt is ge bleken. Van de vele amateurs die daar hun beste beentje gaan voorzetten noe men wij o.m. Anneke Leemeyer, Nel Ver- hage en Gerda de Ridder, The Swing Brothers, de Veco's. Joop and his rockets. Gerard Kramer, The dreaming sisters. Sanny Brand, Ad Kil, Ditje Iversen, De Tempo's, The music girls, de jeugdaccor- deonclub uit Borssele o.l.v. Riet v. Weele en vanzelfsprekend de vaste medewer kers van Sport steunt Zonneveld, Ad en Marijke Priesters met hun Ricardo's. De toegang tot het ontspanningsterrein is vrij voor iedereen, dus zowel voor deel nemers als niet-deelnemers aan de Zonne veldrit of wandeltocht. Onnodig te zeggen, dat ook weer de bekende verloting zal plaatsvinden, waar- v0.®r. ditmaal ongeveer 1750 prijzen en prijsjes beschikbaar zijn gesteld. Hoofd prijs is een slaapkamerameublement. De deelnemers aan de Zonneveldrit ontvangen een fraai uitgevoerde plaauette de wandelaars een voor deze wandeltocht ontworpen medaille en eventueel een groepsprijs. Tn München houdt de Europese Bewe ging dezer dagen een congres, waar bij een vertaaldienst zorgt voor de weergave der redevoeringen in de verschillende Europese talen. Dit ge beurt wel meer, maar „Europa Eén", het blad van de Belgisch-Nederlandse afdeling dezer beweging, vestigt er speciaal de aandacht op, dat deze ver taaldienst in München de in andere talen uitgesproken redevoeringen ook jin het Nederlands weergeeft. Het ziet 'hierin een niet altijd zo gemakkelijk bereikte erkenning van het Nederlands als Europese taal naast het Frans, het Duits en het Italiaans. „La Libre Belgiqque" vermeldde zo pas, dat in de Europese scholen van Brussel en van Mol in de Belgische Kempen naast de Franse, de Duitse en de Italiaanse „taalrollen" of leer gangen ook een Nederlandse bestaat. Hierin kan men dan mede het Neder lands als Europese taal erkend zien. Er is reden hierop even te wijzen, omdat onder Nederlands sprekende Europeanen niet altijd voldoende be lang wordt gehecht aan deze erken ning, waaruit kan volgen, dat het Ne derlandse taalgebied als een Asse poester in Europa wordt behandeld. Jan Rogier liet zich in een boekbe spreking voor „De Volkskrant" ver leiden te schrijven over „onze inter nationaal onaanvaardbare en onlees bare moedertaal". Daarmee wilde hij overigens maar op de noodzaak wij zen van het bekend maken van Ne derlands economische geschiedenis in vreemde talen. Doch het is veel te ab soluut gezegd. Onze Nederlandse taal dient niet als onaanvaardbaar in het Europees milieu te worden opgevat, door andere Europeanen niet en zeker niet door ons zelf. Het mag dan zijn, dat het aantal Nederlands sprekenden in Europa klei ner is dan het aantal Frans, Duits of Italiaans sprekenden, maar over Ne derland en Vlaanderen samen geno men tellen zij toch 16 miljoen en dat is zoveel of meer dan alle Denen, No ren en Zweden in Scandinavië teza men. Op grond van verhoudingen staan de Nederlands-taligen in een zich uitbreidende EEG aan de kop van de kleinere taalgebieden en zij dienen zich dan zeker niet te laten wegdruk ken. „Europa Eén" vestigt er terecht nog de aandacht op, dat het voor de erken ning van het Nederlands op gelijke voet met de andere Europese talen van groot belang is niet te spreken van Vlaams en Nederlands, maar van Ne derlands alleen voor het gehele Neder landse taalgebied, althans in het Euro pees milieu, want anders ontstaat daar de mythé, dat er twee verschillende talen worden gesproken in de West- europese Delta, die dan zeker te ver waarlozen zijn. Nederland en Vlaande ren dienen hierbij gelijk op te trekken. THvee Nederlandse jongens van twin- tig jaar zijn gesneuveld in Nieuw- Guinea. Daartegenover staat het ver lies van tientallen Indonesische jon gens. Toch heet dit nog altijd geen oor log. De Amerikaanse regering en Oe Thant weigeren zelfs het woord „agres sie" uit te spreken tegenover het feit, dat enkele honderden zwaar-bewapen- de parachutisten over het westen van Nieuw-Guinea zijn uitgestrooid. Een Amerikaans blad, de New York Mirror deed in dit verband een paar treffen de uitspraken: „De voormalige kolo niale landen zijn altijd de schurken in het stuk en van verschillende kanten wil men die rol nu gaarne toebedeeld zien aan de Nederlanders Onrecht wordt geen recht, alleen maar omdat het wordt begaan door een nieuwe natie Wij hebben intussen niet te maken met persstemmen, maar met re geringsleiders en diplomaten, die blijk baar sterke druk blijven uitoefenen om onder „Indonesische" voorwaarden toch maar aan de conferentietafel te gaan zitten. Als dit vergoelijken van de Indonesische agressie en dit begun stigen van de bestuursoverdracht zon der behoorlijke waarborgen voor het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's blijft voortduren, dan kan het moment komen, dat we ons moeten schikken naar de overmacht van de gecombi neerde Amerikaanse-V.N.-diplomatie. Het zou zuur zijn. Maar een guerrilla van jaren zonder uitzicht op uiteinde lijk succes kunnen en mogen we ons niet veroorloven. gurger verlaat het parlementaire leven. Kiezend tussen zijn andere drukke werkzaamheden en zijn besog nes als Kamerlid en fractievoorzitter, heeft hij de eerste zwaarder laten we gen. Bij deze keuze hebben de verkie zingsuitslagen van 28 maart en 30 mei geen rol gespeeld. Dat is ons beslist verzekerd. Merkwaardig, dat men deze veronderstelling de kop wil indruk ken. Men vreesde blijkbaar, dat die voor de hand lag. Bekend is intussen ook, dat de heer Burger van zijn eigen partij uit enige opstoppers te incasse ren heeft gekregen. Het Kamerlid Goedhart heeft ernstige twiifel geuit aan zijn leiderscaoaciteiten. Het Parool dito. Dit kan ook een factor geweest zijn, welke de beslissing beïnvloedde. In ieder geval verliest het parlement een levendige figuur, die zijn woorden niet op een goudschaaltje afwoog en zijn gebaren niet steeds hoofs verzorgde. We geloven overigens graag, dat hij een fidele kerel is, die zich bij zijn spreken liet drijven door liefde voor het volk en voor de partij, waaraan hij verknocht is. We zullen hem toch mis sen. In de kleine sluis te Hansweert heb ben enige schepen klem gezeten. Met nog enkele andere schepen lag het Belgische m.s. ..Esnia", welke ledig van België kwam, in de sluis gemeerd Als laatste zou het Ned. MTS ..Rubis" de sluis invaren, maar er was geen ruim te genoeg, zodat de „Esnia" en de Ru- bis" klem kwamen te zitten. De „Esnia" liep fhnke schade op aan de huidbe plating. welke ter hoogte van de stuur hut aan bakboordzijde enige meters werd ingedeukt. De ..Rubis", welke na dien door de middensluis werd geschut, liep lichte schade op.

de Stem | 1962 | | pagina 5