Eén man tussen hem en de strop.... Dr. Van Royen voor overleg naar Den Haag A m GRATIE IN KATOEN Moordenaar na 9 jaar gegrepen Dubbelster kan theorie van Einstein bewijzen Op vele fronten groeit een Verenigd Europa O.A.S. wil vandaag de terreur weer hervatten Levenslang in moordzaak Praun TILBURGER OMGEKOMEN Paus roept op tot bezinning Nieuwe getuige Donderdag a.s. huurdebat in Tweede Kamer Terreur hervat H.K.W." heeft groeihormoon Indonesiërs doodden Papoea De 100.000 er uit DAGBLAD VOOR ZEELAND Opvolging van Adenauer nog niet in debat Zorg dat je (ook) in n bende komt Zonnige er KERNPROEF MISLUKT In West-Duitsland: Deskundigen op luchtvaartgebied staken 36 uur Spanning rond Nieuw-Guinea duurt voort Klleen findM is faM A/tijd kersvers brood in huis! Koop zo'n pak! 102e JAARGANG 'No. 23995 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mjj- Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes. mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J v _'t Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen! Postgiro 278641. Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contraci aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau '»=itwse Ei.anden: GOES Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HXJLST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BiibureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) NIEUW PROCES JOUHAUD IS NIET MOGELIJK Maandagochtend is op Schiphol aan gekomen de 19-jarige Penne Percy uit Waco in Texas, die als 24e „Maid of cotton", op een goodwillreis door Europa drie dagen de gast zal zijn van het Nederlands Katoen Instituut. De foto toont Penne op de Amster damse luchthaven. Op het congres van de Westduitse Chris ten-Democraten in Dortmund is besloten de discussie over een inwendige hervor ming van de CDU en de opvolging van de thans 86-jarige partijleider Konrad Adenauer tot het volgend jaar uit te stellen. Vice-kanselier Ludwig Erhard gaf een uiteenzetting over zijn economische poli tiek die wel goede bijval kreeg maar volgens waarnemers toch de grootste vorm miste welke men van hem als „kroonprins" van de partij had verwacht De meeste afgevaardigden schijnen van mening te zijn dat Erhard te weinig „po litiek profiel" vertoont. De Amerikaanse minister van justitie, Robert F. Kennedy, heeft gepleit voor de oprichting van een „interh vredes- korps" dat zou moeten worden gevormd uit jonge academici en dat zou moeten dienen om de jeugdmisdadigheid te be strijden. Kennedy zei dat het goed zou zijn als studenten gedurende een jaar of twee lid zouden worden van jeugdbenden. Zij zouden dan in die tijd kunnen trachten jongelui te overreden zich te wijden aan zaken die de moeite waard zijn. IN TWEE mijnen in het gebied van Oviedo in Spanje wordt nog steeds ge staakt. Vorige week werden deze mijnen door de overheid gesloten, doch vandaag zouden zij weer opengaan. Er werken normaal 1500 man. IN DE BUURT van Poznan (Polen) heb ben overstromingen uitgestrekte land bouwgebieden onder water gezet. Hon derden huizen staan in het water en overal worden nooddijken aangelegd om dat men uitbreiding vreest. IRAK IS van plan een economische boy cot van de Verenigde Staten te begin nen indien Amerika „de wettige Iraak- se" rechten in Koeweit niet erkent. HET GEBIED dat met mond- en klauw zeer besmet is verklaard is opnieuw kleiner geworden. In Brabant loopt de grenslijn nu langs de weg Den Bosch, Vught, Tilburg en Goirle tot de rijks grens. J Verwachting geldig tot vanavond, i medegedeeld door het K.N.M.I.: In de loop van de dag afnemende be- J wolking. Noordelijke tot noordweste- t lijke wind. Lichte stijging van tem- peratuur. Weinig kans op regen. Het Belgisch weerkundig instituut verwacht: J Weinig bewolking, geleidelijk mooier t weer. Maximumtemperaturen 19 gra- den. J Vandaag: zon onder 20.53 uur. Maan onder 23.25 uur. i Morgen: zon op 4.22 uur. Maan op 8.10 uur. Dpi. soldaat Ben Smolders uit Tilburg behoort tot de drie slachtoffers van een afschuwelijk verkeersongeluk in Duitsland, waarover wij elders in dit blad uitvoerig berichten. Een vracht auto, bestuurd door een 25-jarige hakkersknecht, van wie vermoed wordt dat hij dronken was, reed op een kolonne met Nederlandse militairen in. De kolonne liep, zoals voorgeschreven is, links van de weg en voerde lichten mee. De vrachtwagen schoot opeens naar de linker weghelft. Het hoogste Franse Hof van Beroep heeft zich gisteren uitvoerig beziggehouden met het verzoek van de advocaten die ex-generaal Edmond Jouhaud hebben verdedigd, om de voormalige OAS-leider een nieuw proces te gunnen. De advocaten hadden hun verzoek gebaseerd op de overweging dat de hoogste leider van de O.A.S., ex-generaal Salan, tot levenslang is veroordeeld, terwijl Jouhaud de doodstraf te wachten heeft. Een nieuw proces zou Jouhaud wellicht de kans geven er het leven nog af te brengen, zo redeneerden zijn raadslieden. Het hof van beroep heeft het verzoek evenwel ver worpen. Zoals men zich herinnert werd Jou haud ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de leiding van de O.A.S. Het hof van beroep concludeerde dat het verzoek van Jouhauds advocaten om een nieuw proces te beginnen, niet ontvan kelijk was. Het doodvonnis dat, zolang het gratieverzoek liep, niet ten uitvoer kon worden gelegd en daardoor krachte loos was, hangt de veroordeelde nu weer boven het hoofd. De enige die Jouhaud nog zou kunnen redden is het staats hoofd, generaal De Gaulle. De advocaten van de O.A.S.-leider, on der wie André Mayer, een bekend politi cus, zeiden dat een nieuw proces Jou haud als een menselijk recht toekwam. De aandacht werd erop gevestigd, dat er onlangs een arrestatie in Algerië is verricht welke een nieuwe getuige a de charge heeft opgeleverd. Het betreft hier een man, die ervan wordt beschuldigd een Frans officier te hebben gedood tij dens de troebelen in Algerië. Zoals be kend was aan Jouhaud ten laste gelegd dat hij opdracht zou hebben gegeven de officier te doden. Jouhaud heeft dit tij dens zijn proces ontkend. De kort gele den gearresteerde man zou, aldus de ver dediging, dit getuigenis kunnen bevesti gen. Tijdens het proces-Jouhaud is er een brief ter tafel gekomen welke door Jou- De Tweede Kamer zal donderdag a.s. des middags om één uur een begin ma ken met de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de Huurwet. Donderdagavond vergadert de Kamer eveneens. Het debat zal dinsdag 12 juni des mid dags om één uur worden voortgezet. haud aan de weduwe van de vermoorde officier was geschreven. Jouhaud zei in deze brief: „U bent de weduwe van een verrader. Voedt uw zoon op in dit be sef De brief is tijdens de rechtszaak van beslissende betekenis geweest. Verschil lende Franse kranten schreven destijds, dat Jouhaud met deze honende en kwet- De Belgische politie is erin geslaagd de moord op een taxi-chauffeur uit Brus sel, die negen jaar geleden werd ge pleegd, op te helderen en de beide da ders aan te houden. Nadat onlangs nieuwe aanwijzingen aan het licht waren gekomen, heeft de Brusselse politie de 26-jarige Robert G. en de eveneens 26-jarige makelaar Willy G. gearresteerd die bekend hebben de moord te hebben gepleegd. Zij hebben verklaard dat zij op 14 maart 1953, als 17-jarige knapen, een taxi hadden willen stelen om een ple- zierritje te maken. Zij waren gewapend met een revolver en een gummistok toen zij in de stad de taxi van de 43-jarige Benoit Hormans aanhielden. Na een rit met de taxi hadden zij geprobeerd de chauffeur neer te slaan en bij de wor steling had Willy G. het dodelijke schot gelost. Hij was daarna achter het stuur gaan zitten doch met de wagen tegen een muur gebotst, waarop de twee daders gevlucht waren. Nadat het experiment herhaaldelijk was uitgesteld, hebben de Amerikanen een kernproef op grote hoogte gisteren voortijdig moeten afbreken. Het betrof hier een poging om een anti-raket welke een atoomkop heeft, af te vuren op een eveneens met een ke-rn- lading gevuld ballistisch projectiel, ter wijl dit zijn baan beschrijft. Zowel de pseudo-vijandelijke raket als de anti raket werden met succes gelanceerd, maar 100 seconden voordat de ontmoe ting had moeten plaatsvinden werd de anti-raket op commando van de lance ringsbasis vernietigd. sende brief in feite zijn eigen doodvonnis heeft geschreven. Het Franse hof van cassatie heeft zijn afwijzing van Jouhauds verzoek gegrond op de overweging dat het besluit van president De Gaulle, waarbij hü het ontbonden hoge militaire gerechtshof instelde, dat Jouhaud ter dood heeft ver oordeeld, elke mogelijkheid van beroep uitsloot. In Algerië, dat sedert donderdag, toen de O.A.S. een bestand accepteerde, rus tig was, dreigt de terreur weer te be ginnen. De O.A.S. heeft gisteren ver klaard dat vanaf heden 0.00 uur de acties zullen worden hervat. De paus heeft gisteren een boodschap tot de O.A.S. gericht om het zinloze be drijven van gruwelen te staken. Kort daarna getuigde de Amerikaanse regering van haar scherpe afkeuring over het dreigement van de O.A.S., de wapens weer op te nemen. „De vrije wereld is verbluft en veront waardigd over de ongevoelige verklaring van de O.A.S., waarvoor geen rechtvaar diging te bedenken is", aldus zei het State Department. Deze openlijke Ame rikaanse verklaring heeft niet nagelaten verbazing te wekken. Het was de eerste van deze aard. Drie Amerikaanse astronomen heb ben ontdekt, dat een voorlopig nog mysterieus hemellichaam op 900 miljard mijl van de aarde verwij derd bij nadere bestudering de kans zal kunnen bieden het bewijs te vinden voor een deel van de relativiteitstheorie van Einstein. Het verre object is een nova sagit- tae en bestaat vermoedelijk uit twee delen. Het ene deel van de nova sagit- tae bestaat uit een helderwitte dwergster. Het tweede deel is al- alleen nog maar spectroscopisch aangetoond. Het hemellichaam heeft tot nog toe tweemaal de aandacht getrok ken, in 1913 en in 1946, toen het oplichtte tot ongeveer 2000 maal de normale sterkte. De twee delen van de nova sagittae wentelen met zeer grote snelheid rond een gemeenschappelijk cen trum. Die omwenteling is zo snel, dat er zwaartekrachtgolven als energie worden uitgestraald. Als het tweede voorwerp minder dan hondera maal de dwergster is, kan dit samenstel dienen om uit te vinden of zwaartekrachtstralen energie uitstralen. Het bestaan van zwaartekrachtgolven volgt wiskun dig uit vergelijkingen van relati viteit. Er bestaat echter veel ver schil van mening over de vraag of deze golven inderdaad energie vervoeren. Er bestaat ook een kans, dat het tweede lichaam dat nog niet is waargenomen, slechts een ring van gas is rond de dwergster. In dat geval heeft de nova sagittae geen belang voor de wetenschap. ?5 De „Nederlandse katholieke bond van administratief-, verkopend- en verzeke- ringspersoneel, „St.-Franciscus van As- sisië" (H.K.W.), bezit duidelijke kansen voor een krachtige uitgroei. Dit is één van de conclusies uit de enquête, in opdracht van deze bond ingesteld door het „gemeenschappelijk instituut voor toegepaste psychologie". Het onderzoek heeft onder meer uit gewezen, dat ongeveer driekwart van alle ondervraagden van mening is, dat hun I bondsbedrijfsgroep in de K.A.B. thuis hoort, zij het dan in een sociale midden positie. Ongeveer 2.000 Duitse deskundigen, dia zorg dragen voor de veiligheid bij de luchtvaart, hebben maandag het werk neergelegd. De deskundigen staakten om hun eisen inzake loonsverhogingen kracht bij te zetten. Zij willen voorts dat hun de' status van overheidspersoneel zal wor den gegeven. De staking zal 36 uur duren. In het naoorlogse Duitsland heeft nim mer een dergelijke staking plaatsgehad. De 52-jarige Vera Bruehne en de 48- jarige Johann Ferbach zijn door het gerecht in Muenchen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij zijn schuldig bevonden aan de moord op de arts Otto Praun en diens huishoud ster. Foto: Na de uitspraak brak Vera Bruehne (rechts) in tranen uit. Links Johann Ferbach. (Zie ook elders in dit blad.) Bij de trekking van de Staatsloterij is gisteren de prijs van 100.000 gulden ge vallen op lotnummer 13940. Loten waarop de 100.000 zijn gevallen werden verkocht in Amsterdam, Dor drecht, Haarlem, Heerenveen, Zierikzee en Rotterdam. In Haarlem, in Zierikzee en in Dor drecht zijn de loten met het nummer 13940 alle in tientjes verkocht. De Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J.H. van Royen, ver trekt hedenavond per vliegtuig naar Nederland voor overleg met Den Haag. Uiteraard verwacht men, dat de kwestie Nieuw-Gui nea onderwerp van gesprek is, in welk verband welingelichte zegslieden te Washington wijzen op de algemeen heersende Ame rikaanse verwachtingen, dat de onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië spoedig zullen worden hervat. In dit verband mogen wij herinneren aan de reis van dr. Van Royen in april j.l„ een reis die gemaakt werd juist voor het geheime vooroverleg in de omgeving van Washington begon. Nog steeds gevechten Intussen duren de gevechten op Nieuw-Guinea voort. Gisteren hebben Indonesische parachutisten in de om geving van Fak Fak hun eerste slacht offer gemaakt onder de Papoea-bevol king. Volgens een in Hollandia uitgegeven communiqué is een Papoea meege voerd door een groep Indonesische pa rachutisten en door een Nederlandse militaire patrouille, die de achtervol ging had ingezet, dood teruggevonden. Hij zou door de Indonesiërs zijn ver rast toen hij hen observeerde. Hij is gedood door twee kogels uit een In donesisch wapen, zoals een onderzoek van de gebruikte munitie heeft aan getoond. Men kan op dit moment slechts gissen naar verdere reacties van de Papoeabevolking: of zij ver ontrust zal zijn door het feit, dat de Indonesiërs een voorbeeld hebben wil len stellen, of dat zij in haar loyale houding ten aanzien van het vertrouw de Nederlandse gezag zal volharden. Bij Teminaboean heeft een Nederland se gevechtspatrouille een aanval ge daan op een parachutistenbivak. En kele Indonesische parachutisten von den daarbij de dood. De successen bij de bestrijding van de infiltranten zijn, zoals vaker ge meld. mede te danken aan de trouw van de Papoea's. Een aantal Papoea inwoners te Biak en Noemfoer heeft zich met een schrijven tot secretaris generaal Oe Thant gewend, waarin „met stelligheid" het voorstel van de heer Bunker verworpen wordt, omdat dit zou leiden „tot slavernij en ver nietiging voor het volk van West- Papoea door het moderne imperialisme van Indonesië". In verband met al die spanningen in en rond Nieuw-Guinea heeft Neder land de nodige maatregelen genomen. Zo liggen van Hollandia tot Fak Fak en van Merauke tot Sorong voedsel voorraden en distributiekaarten ge reed, die in geval van stagnatie van de aanvoer de levensmiddelenvoor ziening voor een periode van twee maanden moeten garanderen. Het tekort aan ambtenaren werkt overigens verlammend op het ontwik kelingswerk, dat juist had moetei> worden versneld. Importeurs en win keliers voeren met hun voorraden een uiterst voorzichtig beleid, kenmerkend voor de politieke onzekerheid. Ten aanzien van de in- en uitvoer is er in beide een dalende tendentie. Voor wat de uitvoer betreft speelt daarbij ook de steeds verminderende olieproduktie een rol en gevreesd wordt, dat de uit voer van de bevolkingsprodukten zoals nootmuskaat en copra door de Indonesische militaire actie eveneens zal dalen. In Parijs is gisteren een vier daagse vergadering begonnen van de Assemblee van de zeven landen van de west-Europese Unie. Alle Euromarktlanden plus Engeland maken er deel van uit. Op de agenda staan de volgende pun ten: Europa's politieke eenheid, de on derhandelingen mot Engeland over het lidmaatschap van de E.E.G., hervorming van de bestaande politieke structuur van West-Europa, toekomstige organisering van de westelijke verdediging, een Euro pese organisatie voor onderzoek van de ruimte, de verdediging van het terroin dat buiten de NAVO bestreken wordt en defensieve activiteiten van de raad van de WEU. Portugal en EEG Een Europa federata is groeiende. Bo venstaande activiteiten te Parijs getui gen daarvan, beraadslagingen die te Brussel plaatshebben niet minder. Het hoofd van de Portugese missie bij de E.E.G. te Brussel bijvoorbeeld heeft gis teren aan de secretaris-generaal van de ministerraden der gemeenschappen een officieel verzoek van zijn regering over handigd om onderhandelingen te begin nen over de Portugese betrekkingen met de Euromarkt. Portugal is derhalve het laatste van de zeven landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA), dat een dergelijk verzoek tot de gemeen schappen richt. Engeland onderhandelt al over toetreding, Denemarken en Noor wegen hebben om toetreding gevraagd en de neutralen Zwitserland, Oosten rijk en Zweden hebben te kennen ge geven dat zij zich met de E.E.G. wensen te associëren. Vervoer En op hetzelfde moment, waarop zich dit alles afspeelt, heeft de E.E.G.-com- missie te Brussel een nieuwe stap ge zet in de richting van de gemeenschap pelijke politiek voor de zes E.E.G.-Ianden ten aanzien van het vervoer per spoor, over de weg en via de binnenwateren. Op verzoek van de ministerraad van de E.E.G. heeft deze commissie een algemeen werkprogramma met een nauwkeurig tijdschema ontwor pen voor de invoering van een ge meenschappelijk vervoerbeleid. Wat de toegang tot de markt betreft, geeft dit programma een aantal maatre gelen, die het mogelijk moeten maken dat voor het einde van de overgangspe riode en dat wil dus zeggen in 1970 een aanzienlijke mate van integratie en aanpassing van de vervoerscapaciteit aan de behoeften die uit de toeneming van het handelsverkeer binnen de gemeen schap voortvloeien, is bereikt. E. CHESTER PEET, de financiële expert van de kon. Shell groep zal op 30 juni de dienst met pensioen verlaten. De heer G. B. Huiskamp volgt hem op. (Advertentie) 85 ct

de Stem | 1962 | | pagina 1