Hoe moei de perfekte auloknart et uitzien? ïk ben bezig een god te worden het - en negers geloofden Volg mij maardan komt alles goed TWEE JAAR DUUR BETAALDE ONAFHANKELIJKHEID (II) Het einde van een profeet Chefarine A Ook al aan de sigaar? Alles bij liet oude! Rustig binnenwater 4 krachtige middelen tegen pijn en griep! Voor vakantie of zakenreis de perfekte autokaart Esso vroeg aan duizenden automobilisten: Radiostrijd Ik mocht ai vroeg zo nu en dan 'n sigaartje roken. Nu, op wat je mag, word je niet gauw wild. Maar op mijn sigaar ben ik toch altijd bijzonder Plan van Cabot Lodge: bond van vrije staten Overleden na val van trap Uit de duizenden antwoorden bleek dat de ideale wegenkaart de volgende eigenschappen moet hebben: veel gegevens maar overzichtelijk gemakkelijk leesbaar maar kleurrijk groot maar handig Al spreken de wensen elkaar soms schijnbaar tegen - Esso heeft het onmogelijke mogelijk gemaakt. De perfekte autokaart van Nederland is klaar. Zoekt U een kaart met duidelijk overzicht van het hoofd- verkeerswegennet? Met zoveel mogelijk secondaire wegen zonder verwarrend te worden? Een kaart die indicaties geeft van landschapschoon en die aantrekke lijke routes speciaal aanduidt? Esso heeft deze perfekte autokaart van Nederland voor U - mooier dan ooit een kaart werd gedrukt - compleet met plaatsnamenregister, plattegronden van steden en aanbevolen dagtochten. De Esso Dealer levert U de kaart voor slechts 90 cent. V.N.-troepen in Katanga weerleggen. Tsjombe had zijn propagandadienst dan ook uitstekend ingericht. Aan radio Katanga had hij enkele Belgische en Franse deskundigen verbonden op het gebied van de psychologie in de oorlogs voering. Via Rhodesië bereikte het nieuws Londen, Parijs en New York, waar enkele bureaus gevonden werden, die tegen betaling van enkele miljoenen het nieuws wel wilden verspreiden. Zelfs betrouwbare bladen als The Times en The Daily Telegraph namen op 18 november 1961 het bericht op, dat V.N.- toestellen de muiters van Katanga bom bardeerden. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat deze mededeling af komstig was van radio Katanga". Deze radio had echter nog meer mid deltjes om onrust te zaaien. Zo werd in dialecten die niet in Katanga, maar wel in de rest van Kongo werden verstaan omgeroepen, dat de V.N. de Kongolese troepen wilden bombarderen, dat de V.N. speciale wapens bezaten om kinde ren te beschieten, en dat het doden van kinderen en ouden van dagen voor deze troepen een vanzelfsprekendheid was. Maar niet alleen de Verenigde Naties moesten buigen voor Tsjombe, ook Loe moemba moest deze beweging maken, al gebeurde dat pas na een serie verwarde gebeurtenissen, die Hammarskjoeld de den verzuchten: „De leiders waarmee ik in de Egyptische en Libanese kwestie moest onderhandelen, waren oude con servatieve heertjes in vergelijking met de Kongo-leiders". Nadat Loemoemba een tijd aan de macht was geweest, maakte hij de fout de adviezen van zijn partijleden in de wind te slaan. Bovendien werd hij door enkele reizen naar Amerika en Europa zo verwaand, dat hij met minachting over zijn vrienden ging spreken. De ge volgen bleven niet uit. In september 1960 kwam het tot een breuk met Kasavoeboe, die voor de ra dio verklaarde, dat hij Xoemoemba had afgezet. De eerste minister hoorde deze opzienbarende mededeling thuis, en ogenblikkelijk rende hij naar het radio station, drong daar binnen en schreeuw de voor de microfoon: „Ik ben weer eerste minister en nu ook president. Ik heb Kasavoeboe afgezet. Ik wil voor jullie sterven". Drie uur later zat Loe moemba in de volksvergadering en luis terde aandachtig naar de verklaring van Kasavoeboe. Hij zei niets, stond na de redevoering op en sprak tot de af gevaardigden: „Broeders, vinden jullie ook niet, dat je bedrogen bent. Kasa voeboe heeft mij afgezet, maar hij vroeg daarvoor niet jullie advies". Aanvankelijk had Loemoemba vol doende aan de winst die hij hiermee behaalde, maar lang duurde het niet. Kasavoeboe hield nog eens een radio rede en stelde Ileo als premier aan. Een dag later eisten tweeduizend Kon golezen de dood van de man die Kongo in ellende had gestort. Loemoemba vocht echter verder. Zelfs toen hij gearresteerd was, gaf hg zich niet gewonnen. In de gevangenis ver zamelde hy de bewakers om zich en begon een van zijn indrukwekkende redevoeringen. Loemoemba overtrof zichzelf daarmee, want na een tiental minuten waren de gevangenisbewakers er van overtuigd geen boef maar een weldoener te bewaken en zy lieten hem vrij. Kort daarna joeg de ex-president met een jeep door de straten van Leopold- stad en brulde naar allo kanten: „Alles blijft bij het oude. Ik ben nog steeds jullie minister-president". Onder be scherming van UNO-soldaten hield hij toespraken in nachtgelegenheden waar bij hij tot verzet opriep. De propaganda tegen Loemoemba was echter sterker. Overal in Kongo werden pamfletten verspreid waarop enkele foto's stonden. Foto 1 en 2 stelden respectievelijk een drinkende Loemoemba voor en een dronken neger. De onderschriften luid den: Loemoemba drinkt nog steeds, het volk heeft gedronken. Er waren foto's afgedrukt van Loemoemba's vrouw en een armoedig geklede negerin. Onder schriften: Miljoenen parels voor Loe moemba's vrouw, miljoenen tranen voor ons. De rol van Loemoemba was uitge speeld. De laatste foto die de wereld van hem zag was die waarop hij staat afgebeeld met gebonden handen en half liggend op een militaire wagen. Van de intrigant met de flikkerende ogen, het puntige baardje en het energieke ge zicht was niets meer over. De profeet' van de oorlog was de profeet van de dood geworden. In de twee jaar van zijn bestaan heeft Kongo meer bladzijden in de geschiede nisboeken gevuld dan andere landen in tientallen jaren, en zelden was een land. zo vaak het middelpunt voor gebeurte nissen die soms diep tragisch, dan weer- belachelijk waren. Toch is er nu alle reden het tweejarig bestaan met vreug de te vieren. Nog is de rust niet geheel teruggekeerd, nog heeft Tsjombe de ge woonte de centrale regering af en toe te beschouwen en te behandelen als on nozele kinderen, en nog steeds krijgen UNO-functionarissen zorgenrimpels wan neer zij de naam Kongo horen, maar, zoals een Kongolese journalist onlangs zei: „Het Kongoschip heeft dank zij be kwame stuurlui nu een rustig binnen water bereikt, waar het weliswaar nog wel eens kan spoken, maar waar de gevolgen niet zo fataal kunnen zijn als op de woeste zee, waarop wij ons twee jaar geleden bevonden". FRANS HEDDEMA (Advertenties) Een der middelen zorgt ervoor dat de maag niet van streek raakt!. Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige sfripverpafcking 40 tabfetten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f&50 De vroegere Amerikaanse vertegen woordiger in de Verenigde Naties, de republikein Henry Cabot Lodge, heeft tijdens een lezing in de Notre Dame Universiteit van South Bend, Indiana, oprichting voorgesteld van een „con federation of the free", een statenbond van vrije landen. Lodge zei dat de Verenigde Naties „absoluut onmisbaar" waren, maar niet het forum boden „waar de krachten van de vrijheid gebundeld kunnen worden". Lodge zei dat men bij de toelating van landen tot de statenbond „selectief", zij het niet „exclusief", te werk zou moeten gaan, en dat men zou moeten kijken naar de graad van economische ontwikkeling aan de hand van onder meer het nationale inkomen per hoofd van de bevolking. „Uit eigenbelang zou de bond onderont wikkelde landen helpen", aldus Lodge. Lodge zei dat een van de doelen van de statenbond zou zijn „energiek voor uitdenken", met aandacht vooral voor de beweerde delicate betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en China. „Had men vijf jaar geleden wat Afrika betreft wat meer aan vooruitdenken gedaan", aldus Lodge, „dan zou veel verdeeldheid onder de vrije landen voorkomen zijn". De 64-jarige Amsterdamse kok F. van Es is van de trap in zijn woning gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. De man was juist teruggekeerd van zijn werk. Hij had fruit gekocht voor zijn vrouw, die daags tevoren bij een val in huis haar voet had gebroken, waarvoor zij in een ziekenhuis werd opgenomen. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 JUNI 1962 (.Advertentie) gelegenheid een radiotoespraak te hou den. Een half uur stond Albert voor de microfoon: „Hallo, hallo, hier is de zen der van het vrije Kasai. Albert spreekt persoonlijk tot jullie. Houdt vol, want ik kom binnenkort het commando over nemen". Enkele maanden later riep Albert zich tot koning van Kongo uit. Zijn volk was buiten zichzelf van vreugde, ook al was het land door oorlog en honger in diepe ellende gedompeld. Albert zocht het echter nog hoger. De journalist José Peraya schreef na een bezoek aan de koning het volgende: „Albert ontving mij in zyn werk kamer. Toen ik boog om hem een hand te geven, sprong een man naar voren, die me krachtig terugtrok. Ik was natuurlyk verbaasd, maar toen verklaarde Albert, dat hy twee maan den lang niemand mocht aanraken. „Ik ben bezig in een god te verande ren". De plechtigheden die daarvoor nodig waren, zouden twee maanden duren. Twee maanden lang mocht hij geen vrouw en geen blanke aanraken en on der zijn kleding moest hij een panter vel dragen. Zijn ministers had hij al afgezet, omdat hij als god toch veel machtiger zou zijn. De bevolking was door dit alles door het dolle heen. Vrouwen rukten hun kleren af en wier pen zich voor Albert op de grond en de mannen waren tot alles in staat om maar een glimlach van de toekomstige god op te mogen vangen". Op deze manier wist Albert zijn macht te versterken en een einde te maken aan de stammenstrijd. Later schaarde hij zich weliswaar weer onder de cen trale regering, maar de bloedige acties die Loemoemba daarvoor had moeten ondernemen, kostten de premier enkele invloedrijke vrienden en uiteindelijk zijn leven. Ook Tsjombe van Katanga bezorgde Loemoemba heel wat last en ook hij had zo zijn eigen manieren om aanhangers te winnen en te behouden. In zijn toe spraken gebruikte hij korte zinnetjes en steeds begon hij met de woorden: „Ik ben jullie vader, volg mij maar en het komt allemaal goed". Tsjombe stond aan het hoofd van een secte die twee miljoen leden telde, het geen al een aardige basis voor zijn ge zag vormde. Bovendien stond het mijnbedrijf Union Minière achter hem. Deze maatschappij, die aan de Belgen toebehoorde, betaal de de uitgaven die Tsjombe moest doen om indruk op het volk te maken. Daar behoorde ook een vreemdelingenlegioen toe en een lijfwacht die in fraaie kle ding was uitgedost, en zelfs beremutsen droeg. Vooral bij zeer heet weer maakte dit laatste inderdaad wel de gewenste indruk op de negers. Tsjombe gaf het startsein voor zijn propaganda in augus tus 1960 toen ÜNO-troepen zijn land wilden binnenvallen. Toen kwam ook aan- het licht, dat Tsjombe zijn volk wel tot grote razernij wist te brengen, maar dat hij er niet altijd in slaagde het weer te kalmeren. Een duidelijk voorbeeld werd op 4 april 1961 geleverd, toen Tsjombe in zijn fel gekleurde wagen de hoofdstad Elisabethville was ingetrokken om het volk in geweer te roepen tegen de UNO- troepen. Aan het einde van zijn toespraak ver zocht de president het volk om naar zijn staatswoning te gaan en daar op verdere orders te wachten. Toen Tsjom be twee uur na het begin van zijn tocht Zo zag de wereld Loemoemba voor het laatst: een gevallen profeetge boeid en gevangen. En korte tijd later vond men zijn lijk op de aangeduide plaats kwam, stonden daar duizenden negers. Het volk wist echter nog niet, dat de president zijn propagandatocht even had onderbroken voor een gesprek met UNO-vertegen- woordig^r Dumontet en dat hij met hem een akkoord had bereikt. Tevergeefs trachtte Tsjombe dit dui delijk te maken, want de negers wil den en konden niet geloven dat een vyand zo plotseling in een vriend was veranderd. De verzoenende houding werd Tsjombe zelfs zeer kwalyk ge nomen en de president moest zijn wo ning in vluchten. In afwachting op zyn terugkomst begonnen de negers hun re pertoire krijgsliederen af te werken en tydens de adempauze maakten zij van de gelegenheid gebruik om hun messen en pijlen te slijpen. Tsjombe moest de UNO te hulp roe pen om het volk te kalmeren en pas na hevige gevechten tussen UNO-troe- pen en het volk keerde de rust terug. Slaagde Tsjombe er niet altijd in zijn eigen volk te sturen in de richting die hij wenste, het lukte hem wel het prestige van de UNO door zijn propa ganda aanzienlijk te verminderen. Het Britse blad „The Guardian" schreef daar het volgende over: „De Katangacampagne van psycholo gische oorlogsvoering tegen de V.N. heeft ernstige gevolgen. Toen de V.N. zich met Kongo gingen bezighouden, be schikten zij niet over een bureau voor oorlogspropaganda en zij waren van me ning hieraan geen behoefte te hebben. In een enkele maand moest het hoofd kwartier van de V.N. echter in grote haast leugens over de acties van de Juichend en lachend begroette het Kongolese volk de onafhankelijkheid die het sein zou blijken tot een der grootste tragedies die de wereld be leefde. Honger... dat was het enige dat de Kongolezen ontvingen in plaats van wat hen in de maanden voor de onafhankelijkheidsverklaring was be loofd. (Advertentie) gesteld geweest. Wild niet. 'n Mens houdt trouwens al vrij gauw op met wild te zijn. Ik denk wei eens: als hij serieus begint te vrijen. Dan gaat hij zijn ver antwoordelijkheid voelen. Mijn vader liet zijn knevel staan, toen hij de vrouw van zijn keuze had gevonden. Toen hij ge trouwd was, ging die er af, maar hij bleef aan de sigaar. Sigaren hebben altijd gezag meegebracht. Wie een sigaar rookt, is een persoonlijkheid. De knevel weg, maar de sigaar handhaafde zich. De knevel is nu weer terug. De sigaar hand haafde zich. Dat zal zij blijven doen, terwijl knevels gaan en komen. 'n Sigaar staat nu eenmaal boven de mode. Niet alleen Loemoemba en zijn medewerkers hanteerden met grote vaardigheid de propaganda en massapsychologie, ook in Katanga en Kasai gebeurde dit. In 1959 had Albert Kalonji de aandacht al op zich gevestigd door zijn pogingen de blanken uit Kasai teeg te jagen. Het staatshoofd spande zich daarbij tot het uiterste in en nam zelfs de moeite de hulp van tovenaars in te roepen. Zij moesten een toverspreuk zoeken die in staat ivas alle blanken weg te vagen. De spreuk werd echter niet gevonden en toen de tovenaars dit tegen Kalonji zeiden, trok deze zich enkele dagen terug om zelf te zoeken. Een spreuk vond hij niet, maar wel verklaarde hij plechtig aan zijn volk, dat iedereen moest sterven omdat de blanken het bier vergiftigd hadden. Het volk geloofde dit onmiddel lijk en er ontstond zo'n opwinding onder de negers, dat stammen- oorlogen ontstonden. Dat was in de tijd, dat Loemoemba nog als een profeet werd beschouwd. Hij vergat na de onafhankelijkheid echter hij de verdeling van de ministerzetels aan Kasai te den ken en dit was voor Albert te veel. Niet alleen scheidde hij Kasai af van de rest van Kongo, maar bovendien riep hij het volk op tot een protestmars naar Leopoldstad. Het tijdstip was goed ge kozen, want toen de enorme stoet in de stad aankwam, was de Kongolese ministerraad juist in vergadering bij een. Loemoemba moest daar zijn toespraak onderbreken, doordat van buiten het gejoel en geschreeuw van Alberts men sen doordrong. De stemming in de ver gaderzaal werd er niet kalmer op, toen de demonstranten in spreekkoren de wens verkondigden alle ministers op te hangen. Op het moment echter dat de Kasaiers het vergadergebouw wilden binnendringen, deed Albert enkele stap pen naar voren en begon aan een toe spraak. „Broeders", riep hij uit, „de regering is bang voor ons geworden. Dat is voor lopig genoeg. Wij kunnen ons nu rustig Tsjombe liet zich een prachtige lijf wacht aanmeten, als teken van zijn waardigheid... en voor alle zekerheid. i J In dit artikel besluit onze medewerker zijn overzicht van de ge- beurtenissen in Kongo 5 sedert de onafhanke- j lijkheidsverklaring. Ook de andere snel opge- 5 klommen politieke lei- J ders van het jonge en veelgeplaagde land ken- J den de macht van het j woord, een macht die J zij aanwendden zonder i j te beseffen welke af- 5 schuwelijke krachten zij j j opriepen. t terugtrekken om ons op de grote strijd voor te bereiden". Omdat er geen enkele spreker was, die het tegendeel verkondigde, was ieder het met Albert eens en trokken de ne gers weg in de richting van hun ge boorteland. De wraak van Loemoemba zou ver schrikkelijk zijn, want het grootste bloedbad uit de toch al zo bloedige ge schiedenis van de Kongo, vond plaats in Kasai, waar Loemoemba's zwager met geestdrift de opdracht uitvoerde om de bevolking te liquideren. Van Katanga uit voerde Albert toen zijn oorlog verder. „Ik ben in dezelfde situatie als generaal de Gaulle in 1940", zei hij op een persconferentie. „Ook ik strijd verder". Journalisten gaven hem daarna de

de Stem | 1962 | | pagina 11