Ier :k I Eerste verliezen op Nieuw-Guinea Twee Nederlanders nabij Kaimana gesneuveld GROOTSTE VLIEGRAMP IN LUCHTVAARTHISTORIE EIST 130 MENSENLEVENS Ex-kapitein bevestigt nieuwe dossier het d. Putten HULST Soekarno antwoordt deze week op Thants oproep Irak breekt met de V.S. Afschuwelijk record op Orly Polder verdronken land van Saeftinge in! IAAN" n.v. Zilver TIER Afwachten Onder druk Getuigenis in Paramaribo V. ttentie ctie Kunstschatten Muiterij in enezuela Economie in V.S. stabiel iten salad Ier fles chts 0.58 G !N - HULST fc35 - HULST en Coverbedrijf HULST IERING BEKERING DAGBLAD VOOR ZEEL Prins Bernhard bij Kennedy „Der Alte*' Ik blijf nog wat (waarde drie ton) teruggevonden Droog weer Assistent van Hausner in cel Vierde dode van vergiftiging te Almkerk Arrestant wist blijkbaar teveel Tegenwerking Verbazend Toedracht nog onopgehelderd Burgemeesters pleiten: Deskundigen 12 |ibozen Sinaasappel Champagne Pils Ditroen Imbozen Cerise Isap tomatensap 1/1 liter I./4 liter lano Marsilano dry Florio Prazer" Advocaat ;l>aar in -S azen deglazen 40 ct. Hulst hijfjes 1.39 1/1 blik :1e vruchten 1.60 1/1 blik aliforhische 1.80 1/1 blik IKEN erg fruitig 2.08 1/1 blik Bols 0.85 per fles doosje 0.80 lik 1.95, 1/1 blik 3.75 nsman het doet. dschappen Tel. 01140-2461 1586 - Postbus 1 102e JAARGANG No. 23994 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg My. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J v 't Westende. Bureaus: Breda tieigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. A KJ n r\ IN U MAANDAG 4 J U N I 1962 Abonnementsprijs f 7,30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Tijdens een vuurgevecht in de jungle bij Kaimana op Nieuw-Guinea hebben de Ne derlandse strijdkrachten hun eerste verliezen geleden. Twee militairen, de dienstplich tig sergeant W. Kevelam, afkomstig uit Harderwijk, 20 jaar oud, en dienstplichtig soldaat le klasse K. J. Faber, eveneens 20 jaar oud en afkomstig uit Amsterdam, zijn gesneuveld tijdens een actie tegen een groep Indonesische infiltranten. Dit gebeurde op 1 juni. Gisteren zijn de stoffelijke overschotten van de twee gevallenen met mili taire eer ter aarde besteld. Bij de actie welke werd uitgevoerd door een gemengde patrouille van mariniers en landmachtmilitairen, werd de marinier 3, zeemilicien J. Briggeman, gewond. Het militaire commando te Hollandia heeft geen nadere bijzonderheden over de actie verstrekt. Wél is bekendgemaakt dat de infil tranten uitermate fanatiek vochten. En kele gevangen infiltranten hebben ver klaard dat de commandant van de Indo nesiërs, die per parachute in de jungle zijn neergekomen, zelfs vijf van zijn eigen mannen heeft neergeschoten omdat zij zich onwillig toonden. Men neemt aan dat de Indonesische strijdgroep uit 60 man bestaat. Zij be schikken over de modernste automati sche waybns, terwijl de Nederlandse pa- trouiljteten dele met geweren is uitge rust. Zolang de strijd tegen de infiltran ten op Nieuw-Guinea duurt, zijn 125 le den van de Indonesische strijdkrachten buiten gevecht gesteld. Men schat het aantal Indonesische pa rachutisten dat is afgeworpen op 400 a 500, Volgens een mededeling van presi dent Soekarno zijn het er echter duizend. Op het schiereiland Onin, waar Fak- fak ligt, heeft zich ook een vuurgevecht voorgedaan. Daar gelande Indonesische parachutisten wilden zich door het oer woud verplaatsen, maar werden door de Papoeabevolking gezien. Nadat een Ne derlandse patrouille was uitgetrokken kwam het tot een vuurcontact, waarbij drie Indonesiërs werden gedood. De groep sloeg hierna op de vlucht met achterlating van munitie, schoenen, ra diozenders en enig Nederlands geld. Uit verhorenvan gevangenen is ge bleken dat niet alle parachutisten erover waren ingelicht dat zij op Nieuw-Guinea zouden worden ingezet. Anderen wisten dit wel, maar verkeerden in het onze kere over de plaats waar zij zich bevon den. Op het diplomatieke vlak verkeert men thans in het stadium van af wachten. Indonesië zal deze week antwoorden op het verzoek van Oe Thant om het vuren op Nieuw-Gui nea te staken. Soekarno heeft echter een slag om de arm gehouden. Hij wil eerst zijn strategische kansen op Nieuw-Guinea overwegen. Onze regering heeft reeds op de op roep van Oe Thant geantwoord. Premier Quay heeft verklaard; „De Neder- De DE VOORZITTER van de K.N.J.K., drs. G. van Lieshout, heeft zaterdag zijn functie neergelegd. Hij wordt opgevolgd door drs. J. van der Pluym. Van alle zijden werd het werk van drs. Van Lieshout voor de katholieke journalistiek geprezen. PRINSES GRACIA zal waarschijnlijk afzien van haar voornemen om weer films te maken. De ongunstige reacties in het prinsdom Monaco hebben haar tot nadenken gebracht. DE TWEEJARIGE Daniela Gritti, wier gehele familie is omgekomen bij de treinramp te Voghera. krijgt van de Ita liaanse regering een uitkering van twee miljoen lire. ZATERDAGNACHT is een auto in het water van de Oudeschans te Amsterdam gereden. Een 18-jarige voorbijganger wist twee inzittenden te redden. Het waren de ouders van een acht weken oude baby, die jammerlijk verdronken is. DIERENBESCHERMING heeft een mo tie aangenomen, waarin aan de regering wbTdt gevraagd om het optreden van wilde dieren in circussen te verbieden Men acht wilde-beestennummers onbe schaafd. EEN ECHTPAAR uit Bilthoven is bij een bergtoer in Tirol om het leven ge- K.0men. Een bergpatrouille vond de ont zielde lichamen van de ongelukkige toe risten. 6 ^P'^ERDAMSE recherche heeft ontdekt dat een brand welke op 17 mei in het huis van een typograaf uit de Maasstad woedde, door de bewoner van het pand zelf was gesticht. Het doel was: de verzekeringsuitkering in de wacht te slepen. PRINSES IRENE is toegetreden tot de Johanniter orde. waarvan haar oudste zuster erecommandeur is. Prinses Irene is echter als werkend lid in de organi satie opgenomen. landse regering deelt volledig uw wens dat alle vijandelijkheden onmiddellijk worden gestaakt. Wij van onze kant heb ben geen enkele vijandige daad onderno men, maar slechts gebruik gemaakt van ons recht tot rechtmatige zelfverdediging in overeenstemming met het V.N.-hand- vest". Vandaag zal Z.K.H. prins Bernhard een bezoek aan president Kennedy bren gen. Het is niet uitgesloten dat tijdens het gesprek ook de kwestie Nieuw-Gui nea aan de orde komt. In Nederlandse kringen in Washington heerst het on behaaglijke gevoel dat Amerika pro beert Nederland onder druk te zetten uit bezorgdheid over de algemene toe stand in het Verre Oosten, met name in Laos. De vrees voor Russische interventie bezielt de Amerikaanse staatslieden in niet geringe mate. Amerikaanse functio narissen zeiden te verwachten dat het overleg tussen Nederland en Indonesië onder toezicht van een derde partij deze week wordt hervat. Uit Nieuw-Guinea vertrekken thans regelmatig familieleden van bestuurs ambtenaren, met een frequentie van on geveer 200 per week. Uit het gebied van Biak zijn grote groepen Papoea's ver trokken. Naar thans pas bekend werd gemaakt is op 16 april een dienstplichtig soldaat uit Oterleek, die eind april naar Nieuw- Guinea zou vertrekken, verdwenen. De marechaussee is met zijn opsporing be last. Bondskanselier Adenauer heeft zondag op een congres van zijn christen-demo cratische partij in Dortmund verklaard, dat „het tijdvak-Adenauer nog niet ten einde is". Er brak een applaus los toen de 86-jarige bondskanselier hier met een wat zuur gezicht aan toevoegde: „U zult mij nog een beetje langer moeten ver dragen". Volgens hem had hij nooit een jaar of datum genoemd voor zijn even tuele aftreden. Dr. Heinz Starke, de Westduitse minis ter van Financiën, had zaterdag kritiek geleverd op de bondskanselier, die toe gestemd had in onderhandelingen met vakverenigingen over salarisverhogingen voor regeringsambtenaren. Starke zei, dat deze onderhandelingen onmiddellijk werden gehouden nadat hij met rote moeite er in was geslaagd de hu.dige regeringsbegroting in evenwicht te bren gen. De ambtenarenbonden eisen een sa larisverhoging van 9 procent De Amerikaanse ambassadeur in Irak is zaterdag aangezegd dat hij het land moet verlaten. Dit is gebeurd omdat Irak gekwetst is door president Kennedy's aanvaarding van de geloofsbrieven van de ambassa deur van de nieuwe staat Koeweit, een gebied dat door Irak wordt opgeëist. De Iraakse ambassadeur in Washing ton is naar Bagdad teruggeroepen. Premier Kassem van Irak heeft her haaldelijk gezegd dat Irak zijn aanspra ken op Koeweit zo nodig met gebruik van geweld zal verwezenlijken. Elf van de twaalf schilderijen die een week geleden uit een Londense exposi tieruimte werden gestolen zijn zaterdag in een station van de ondergrondse te ruggevonden. De gestolen schilderijen hebben een waarde van drie ton. De Londense politie kwam op het spoor van de schilderijen door een anoniem tele foontje kort na middernacht van vrij dag op zaterdag. In de Venezolaanse marinebasis Puer to Cabello, 110 km ten westen van de hoofdstad Caracas, zijn regeringstroepen in verbeten gevechten gewikkeld met een groep van ongeveer 400 mariniers. De mariniers zijn aan het muiten ge slagen tegen het bewind van president Betancourt en zij hebben zich ingegraven in één der buitenwijken. Aanvankelijk zag het er naar uit dat zij zich niet zou den kunnen handhaven omdat de rege ringstroepen met tanks, houwitsers en mortieren kwamen opdagen. Gisteren avond bleek echter dat de muiters bereid zijn tot de laatste patroon te vechten. Er zijn al 35 doden ge-vallen en de be volking van de bij de basis gelegen stad is in paniek in de kerkgebouwen ge vlucht. Een der leiders van de opstand is gearresteerd. De stellingen van de muiters werden gisterenavond gebom bardeerd. Het is de bloedigste opstand in de geschiedenis van Venezuela. De opstand wordt door linkse elementen geleid. Verwachting geldig tot vanavond- Droog weer met zonnige perioden J maar voornamelijk in de noordelijke t provincies ook tijdelijk wolkenvelden. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Iets hogere middagtemperatu- ren- Vandaag: zon onder 20.52 uur. Maan onder 22.57 uur. {Morgen: zon op 4.23 uur. Maan '10 uur. op t Zaterdag zijn met een KLM-vlieg- tuig uit Biak weer evacués uit Nieuw-Guinea naar Nederland teruggekeerd. De groep, die op Schiphol aankwam, bestond uit zeven vrouwen, die tezamen twin tig kinderen met zich meegenomen hadden. Jacob Baror, één der assistenten van de hoofdaanklager in het proces-Eich- mann, is door de politie van Tel Aviv gearresteerd op de beschuldiging dat hij al jaren het advocatendiploma van zijn vader gebruikt, terwijl hij er zelf geen bezit en ook geen enkele universitaire graad heeft. Hij werd als de briljantste assistent van de hoofdaanklager, Gideon Hausner, beschouwd. In het streekziekenhuis te Gorcum is zaterdagavond de 85-jarige J. Vos uit Genderen overleden, het vierde slacht offer van de koolmonoxydevergiftiging in het bejaardentehuis te Almkerk. De 76-jarige mevr. Brouwer, die ook in het ziekenhuis te Gorcum wordt ver pleegd, is nog steeds niet buiten gevaar. Het voormalige hoofd van de veiligheidsdienst bij de Leger Pro- duktiebedrijven in Kiaratjondang, kapitein b.d. H. D. Rijhiner (Rid der M.W.O.) die thans een over heidsfunctie bekleedt in Parama ribo, heeft zaterdag gereageerd op het voor een in actieve dienst zijn de adjudant compromitterende dos sier, dat de heer F. H. van der Putten dezer dagen aan de minis ter van Defensie heeft gezonden. Deze militair zou zich in het voorma lige Nederlands-Indië hebben schuldig gemaakt aan enkele moorden, rampok- partijen en collaboratie met de vijand, althans volgens de heer v.d. Putten. „Ik vind het vervelend dat Van der Putten mij er weer heelt ingehaald", vertelde de kapitein, „maar zo is hij nu eenmaal. Zodra Van der Putten in het nauw zit, sleept hij er andere mensen bij". Het is volgens de heer Rijhiner inderdaad juist dat generaal Spoor zou hebben gezegd dat een groot percentage van de mensen in Indië corrupt was en dat hij hieraan niet veel kon doen. Daar- door werd van tijd tot tijd een klein mannetje van de een of andere werk plaats ingerekend en daarna werden de „zuiveringsacties" weer voor lange tijd stilgelegd. Van de zaak Aernout wist de heer Rijhiner ook af. „Deze Aernout", aldus de heer Rijhiner, „was een fanatieke jongeman, die overal zijn neus in stak". Over de in het dossier van moorden, rampokpartijcn en collaboratie met de vijand beschuldigde sergeant-majoor (thans adjudant bij de luchtmacht), zei de heer Rijhiner, dat over deze man destijds zoveel klachten waren binnen- gek - men, dat een arrestatie niet kon uit blijven. Volgens kapitein Rijhiner zou hij bij de uitvoering van dit arrestatieplan steeds zijn tegengewerkt. Met medewerking van parachutisten slaagde kapitein Rijhiner er uiteindelijk toch in de KNIL-militair, die tevens majoor was bij de T.N.I., te grijpen. „Toen ik de man eenmaal het gevang had, werd van alle kanten geprobeerd hem weer vrij te krijgen. Vooral in kringen van de militaire lucht vaart was men daarop zeer gebrand. Hoge officieren kwamen zelfs uit Bata via om uit te vinden waar ik hem had opgesloten", aldus de heer Rijhiner. De krijgsraad veroordeelde de mili tair. Hij werd naar Nieuw-Guinea ver voerd om zijn straf uit te zitten. „Mijn verbazing was wel bijzonder groot toen ik later hoorde, dat de militair was vrij gelaten en dat hij was bevorderd tot sergeant-majoor bij de koninklijke land macht. Deze man wist veel en blijkbaar was men bang voor hem", aldus de heer Rijhiner. Het moest de heer Rijhiner voorts van het hart, dat er door de politie bij het onderzoek naar de doodsoorzaak van vaandrig Aernout grote en grove fouten zijn gemaakt. „Men kan moeilijk aan de indruk ontkomen dat deze fouten opzettelijk werden gemaakt", aldus ex- kapitein Rijhiner. Honderddertig mensen zijn om het leven gekomen tengevolge van een vliegramp welke zondag op het vliegveld Orly bij Parijs heeft plaatsgevonden. Twee personen, de stewardessen van het veronge lukte toestel een Boeing 707 van de Air France hebben de ramp overleefd'. Alle slachtoffers zijn Amerikanen. Een groep van honderd personen was afkom stig uit Atlanta in de V.S. Deze groep had een excursie van een maand langs Europese musea gemaakt. Er waren ook kinderen onder de verongelukte passa giers. Hoe de ramp is gebeurd is nog niet geheel duidelijk. De grote, door straal motoren aangedreven machine, stortte kort na de start, toen hij een hoogte van 3 meter had bereikt, neer in een tuin Tientallen politieagenten bevinden zich op de plaatswaar het vlieg tuig is neergestort. aan het eind van de startbaan. Een huis dat in de nabijheid stond werd niet be schadigd, maar wel sprongen tot ver in de omtrek de ruiten. Een lid van het luchthavenpersoneel heeft gezien hoe kort nadat het toestel vertrok, de wielen een rookspoor nalie ten. Men heeft ook opgemerkt dat de piloot nog een laatste poging heeft ge daan om de voortrazende Boeing tot stil stand te brengen. Het toestel vloog vrijwel direct nadat het de aarde weer raakte, in brand. Het staartstuk vloog eraf en kwam een heel eind verder terecht. De stewardes sen, die zich in de staart bevonden, wer den hierdoor gered. Met groot materieel werd het red dingswerk begonnen, maar men vond na de blussing van het wrak nog alleen de verkoolde resten van de inzittenden. Het was het vierde ongeluk met een vliegtuig van dit type en tevens het rampzaligste vleigtuigongeluk in de ge schiedenis van de luchtvaart. Nooit te voren is er bij een ramp met één vlieg tuig een zo groot aantal slachtoffers ge vallen. (Van onze redacteur) Burgemeesters, wethouders en raads leden der Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten Clinge, Graauw en Langedam, Hulst en St. Jansteen zijn zaterdagmiddag geza menlijk op excursie naar het verdronken land van Saeftinge, dat drieduizend hectare groot na indijking ruimte zou kunnen bieden aan een honderdtal agrarische bedrijven, benevens een bloeiend dorp met 2000 a 2500 ingezetenen. De vroede vaderen der vier gemeenten namen tijdens een voorafgaande verga dering éénstemmig het besluit aan de minister van Verkeer en Waterstaat na volgend telegram te zenden: „De Raden van de gemeenten Clinge, Graauw en Langedam, Hulst en St. Jansteen, in vergadering te Nieuw-Namen bijeen, overwegende: Amerikaanse regeringsfunctionarissen tonen zich nog steeds ongerust over de vertrouwen-ondermijnenue invloed op het economische leven in de Verenigde Staten, welke zou kunnen uitgaan van de sterke koersdaling in Wallstreet aan het begin van de vorige week. Hoewel het herstel van de effecten beurs na de wilde schommelingen een opluchting voor hen was, vrezen vele functionarissen toch, dat verbruikers en zakenlieden misschien zullen aarzelen geld uit te geven in verband met ver liezen op papier, die op de effectenbeurs werden geleden. Mocht dit gebeuren, dan zou de regering de verkiezingen van no vember voor het congres tegemoet moe ten gaan, terwijl er een recessie heerst. De meeste deskundigen zijn het echter met de zienswijze der regering eens, dat er niets verkeerd gaat met de economie.. de algemene en streekbelangen, welke gediend zouden worden, in dien het verdronken land van Saef- tinge zou ingepolderd worden, het feit, dat het in te dijken land overrijp is voor de agrarische cul tuur en dat langer uitstel alleen nadelig kan werken, verzoeken Uwe Excellentie met grote aandrang te bevorderen, dat indijking van Saeftinge zonder uit stel ter hand wordt genomen.'3 De Nijs, burgem. Graauw. Vercauteren, burg. Clinge. Lockef eer, burg. Hulst. Reuser, burg. St. Jansteen. Afschriften van dit telegram werden verzonden aan Ged. Staten van Zeeland, de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, de Zeeuwse parlementsleden en de pers. (Advertentie) Deze week NYLON BADSHORTS de nieuwe strand mode uni &9S fantasie ||XO

de Stem | 1962 | | pagina 1