Industrie en scheepvaart bronnen voor de toekomst Zeeuwse in herverkaveling overgangsfase Uitbreidingsplan „Burg' moet versneld worden Prof. E. Strubbe vertelde over Oostburgs verleden Terreinwerkzaamheden vrijwel beëindigd BUITENLAND EET ONZE geïmporteerde aardappelen Drink Koffiemissie komt niet op de koffie Veerse Meer Sociale uitkeringen en de compensatie huurverhoging ARTIKEL VAN DRS. M. C. VERRURG Voorzitter Unicef Bruikbare afdrukken Carpenters film Raad Oost- en West-Souburg Doorvaartgebied de enige echte voor mensen die kwaliteit verlangen! Motorcross te IJzendijke Zeehengel wedstrijd Westerschelde Beëdigingen Bredase Kamer van Koophandel pagblad P* jitetn Socialistische teleurstelling Beursstorm Verkeersbrigadiertjes genegeerd door bromfietser Franciskaanse kader- dagen in België DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 JUNI 1962 (Van onze redacteur) Ondanks grote krachtsinspanningen zijn de Zeeuwen er niet in geslaagd de na de gouden eeuw ingezette teruggang van de maritieme bedrijvigheid te keren. Florerende zeehavensteden als Middelburg, Veere en Zierikzee ver vielen tot wat een leerboekje aardrijkskunde voor de lagere school „dode steden" noemde. De oorzaken zijn vele, maar opvallend is dat de teruggang op geen enkele wijze kon worden gestuit. Geografisch ivas steeds voor de hand liggend dat de Zeeuwse Delta die voorwaarden bij uitnemendheid had die nodig zijn voor de ontwikkeling van een groot havengebied. Zo werden talloze pogingen in het werk gesteld om scheepvaart van enige omvang op Vlissingen te concentreren en iets van de verloren handelsnijver heid en daarmee gepaard gaande welvaart terug te brengen. Kosten werden niet gespaard, getuige het Kanaal door Walcheren, destijds een zeer kostbaar kunstwerk, en de ruime buiten- en binnenhavens, uitzonderlijke goed gelegen voor de zeevaart. Aan de kademuren treft de bezoeker echter weinig meer dan loodsvaartuigen en oorlogsschepen. De koopvaarders zijn op de vingers van een hand te tellen. Mij. ,,De Schelde" zijn er nog verschil lende gegadigden. De Sloehaven, zo zegt de heer Verburg, kan zich aan de mond van de Westerschelde ontwikkelen tot 'n op- en overslaghaven, vooral voor vloei bare en vaste brandstoffen, ertsen en agrarische produkten. De Sloehaven heeft of krijgt een minstens zo goede verbinding voor zeevaart en binnenvaart tezamen naar Rotterdam en het gebied van Rijn en Ruhr als Antwerpen en Gent. Lokale havens Na ook de mogelijkheden voor ont wikkeling van de overige internationale en regionale Zeeuwse havens te hebben behandeld besluit drs. Verbrug met o.m. de opmerking dat, behoudens enkele uit zonderingen de lokale havens weinig toe komt zullen hebben. Aanpassing aan de Deltawerken is meestal te kostbaar voor het geringe vervoer. Aanpassing en verbetering van vaar wegen en havens, die daarvoor in aan merking komen, zullen, door de bijzon dere geografische eigenschappen van Zeeland, relatief lage kosten met zich meebrengen. Zonneklaar blijkt uit deze verhandeling van Zeelands economische deskundige bij uitstek dat een grote toekomst voor Zeeland kan gloren, mits allerwegen wordt aangepakt en in een steeds sneller tempo de voorsprong der grote havens als Rotterdam enz. wordt a la minute groter de voorzieningen wor den getroffen die noodzakelijk zijn voor het aantrekken van industrie en scheep vaart, de twee onverbrekelijke wel vaartsbronnen waarop het achterge bleven Zeeland is aangewezen. De heer Sidney J. van den Bergh (Wassenaar) is door het bestuur van de Stichting Nederlands comité Unicef ge kozen tot voorzitter. De heer Van den Bergh, die vice- president is van het Unilever-concern en tal van openbare functies bekleedt, volgt bij het Kinderfonds van de Verenigde Naties mr. A. M. Joekes op, die tot zijn overlijden op 1 april jl. voorzitter was van het Nederlandse Unicef-comité. Prin ses Beatrix is ere-voorzitster van Unicef in Nederland. Een Amerikaanse fabriek van fotogra fische materialen heeft bekendgemaakt, voor de wetenschap bruikbare afdrukken gemaakt te hebben van de door Scott Carpenter tijdens zijn ruimtereis opge nomen film, ondanks het feit dat deze film door het zeewater was aangetast. De maatschappij zegt dat de film niet goed De op 30 mei in werking getreden maximum-prijsregeling voor aardappelen geldt voor alle aardappelen van oogst 1961, dus niet alleen voor de Nederland se, maar ook voor de geïmporteerde aardappelen van die oogst. De ministers van economische zaken en van land bouw hebben in hun beschikking betref fende de maximumprijzen de zaak al dus geregeld, omdat het voor de contro leurs niet doenlijk zou zyn, Nederlandse en buitenlandse oude aardappelen uit elkaar te houden. Vorige week zijn er wat Duitse oude aardappelen per spoor ons land binnen gekomen, zo vertelde men bij het pro- duktschap. Toen de maximum-prijsrege ling werd aangekondigd, stonden de ge- genoeg is om te worden gepubliceerd, laden wagons nog op het emplacement maar „voldoende is voor technische be- *n ^en Bosch. Zij zijn doorgestuurd naar rekeningen". België, waar voor de aardappelen hogere (Van onze redacteur) Het uitbreidingsplan Burg dient zoveel mogelijk bespoedigd te worden en mag niet blijven hangen aan één ontruimings- geval, was de mening van het overgrote deel der Souburgse raadsleden. Een breedvoerig debat was ontstaan naar aanleiding van het voorstel tot een extra bijdrage van 3000 gulden aan een win kelier voor de meerkosten, die hy méént te hebben bij de verbouw van een pand. By de vele woorden die* vanachter katheder en in geschrift reeds zijn geuit over dit Zeeuwse zeer is er nu een bij zonder gedegen en gedocumenteerde handeling van drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch-Technolo- gisch Instituut voor Zeeland, bijgekomen. In zfjn artikel in het tijdschrift Vaart", onder de titel ,,De Binnenscheepvaart in en door Zeeland", analyse en perspec tief, legt hij al direct de vinger op de zere wonde. „De geografie van Zeeland wordt zo beheerst door het water dat het voor de binnenvaart een doorvaartgebied is. De verbrokkeling in vele gebieden met gering potentieel heeft verhinderd dat er omvangrijke concentraties van bedrijvig heid en bevolking zyn ontstaan". Drs. Verburg wijst er voorts op dat Zeeland in de laatste eeuwen niet de krachten heeft gehad om het proces van zelf- accumuiatie, die een absolute noodzaak voor een krachtige nijverheid is, te kun nen verwezenlijken. De fysisch geografische gegevens zou den de ^verwachting wekken dat hier be langrijke ontmoetingspunten tussen zee- en binnenvaart worden gevonden, maar omdat ook zeehavens pas tot grote ont plooiing komen na een bepaalde graad van concentratie zijn Terneuzen, Vlissin gen en Hansweert niet tot wasdom ge komen. Diezelfde waterwegen die Zee land parten hebben gespeeld vormen een essentiële verbindingsschakel binnen een der grootste havengebieden der wereld, met Rotterdam, Antwerpen en Gent als invalspoorten en met een uit dijend zwaar geïndustrialiseerd achter lahd. Binnenvaart Dat het hoofdzakelijk om een door vaartgebied gaat, illustreren de tellingen die jaarlijks worden gepubliceerd in de statistiek van de scheepvaartbeweging in Nederland. Zo bezet het Kanaal door Zuid-Beveland de derde plaats in ons land voor wat betreft de binnenvaart. Het goederenvervoer door dit kanaal heiiep in i960 in tonnen van duizend kg (waarbij geteld 137 kustvaarders met 33.874 brt.) in beide richtingen totaal 24.509.463. Als vergelijking diene het vervoer over dezelfde periode door het Kanaal van Terneuzen naar Gent dat een totaal be loopt van 10.812.494. Inde periode van 1957 tot 1960 is op f hinnenvaartcentra in Zeeland een sterke toename van het aantal schepen ciw10n' ?iuizen Sas van Gent 28 procent, sjuizen Terneuzen 20 procent, sluizen Hansweert 10 procent. De totaalcijfers rj, aantal schepen 1957 1960 iotale verkeer bij Hansweert v.v70.441 77.974 niervan van en naar Zeeland 10.243 3.812 niervan internationaal verkeer 60.198 69.162 Sluiskil Terneuzen Westerschelde v.v. 5.282 3.981 Toekomst Er is een verschil in ontwikkeling tus sen het internationale verkeer door het Kanaal door Zuid-Beveland en het deel dat in relatie met Zeeland vaart. Het internationale verkeer groeit sterk, het regionale verkeer is in de laatste jaren afgenomen. Zo is ook de ontwikkeling van het verkeer door het Kanaal door Walcheren een neergaande. Om dit vaargebied is de expansie gering. Voor wat betreft de registrering De schepen, die tot nu toe de Vlis- singse haven bezoeken, komen vrij wel uitsluitend voor het bunkeren van een nieuwe lading brandstof. Zullen in de toekomst laad- en losschepen, met de daarmee gepaard gaande grote bedrijvigheid het havenbeeld beheer sen? binnenvaarthavens is Goes de belang rijkste, gevolgd door Breskens. Van de 28 andere havens, loswallen e.d. is Sluis kil de grootste. In dertien van de zestien eerder ge noemde havens was een stijging in de verlading. Sprekend over de toekomst van de binnenvaart in en door Zeeland meent drs. Verburg dat de provincie een be scheiden deel van de doorvaart naar Rotterdam, Antwerpen en andere centra aan zich zal kunnen trekken terwijl moeilijk is te voorspellen hoe de toe neming van de vaart zal zijn die is ge relateerd aan de expansie van de eigen industrie. Sloehaven Voor wat betreft de internationale havens zullen die van de kanaalzone, Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent, door de vergroting van het kanaal van Terneuzen naar Gent, geen neiging tot sterke toeneming vertonen. Zelfs zal bij die vergroting het gebruik van lichters niet meer nodig zijn omdat dan alle zeeschepen die de Westerschelde bevaren ook tot de sluizen van Gent zullen kun nen komen. Wel zal de zone enigszins kunnen profiteren van de snelle indu strialisatie van Belgisch Vlaanderen. De functie van Vlissingen is een be scheiden commerciële. Zij zal een veel bredere basis krijgen in de Sloehaven, die zowel een industriële als een com merciële functie krijgt. Behalve de Kon. Het zal voor de aanwezigen niet een voudig geweest zijn, om zich gezeten in de moderne burgerzaal van het Oost- burgse gemeentehuis, 12-13 eeuwen terug te verplaatsen, naar Oostburg in de f»rijze oudheid. Prof. Strubbe betoogde daar voor de Heemkundige Kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen op heldere wyze, wanneer Oostburg voor het eerst zyn in trede deed in de geschiedenis- Hy waag de zich niet aan gissingen, doch staaf de al hetgeen hij aanvoerde met bron vermeldingen. Om zich de geschiedenis van deze streek zich goed te kunnen voorstellen, is het nodig ook, terdege het landschap ervan te kennen, zo zeer overgeleverd aan de werkingen van de zee. van tot de 6e eeuw de kustlijn van Aardenburg tot Biervliet. Dan trekt de zee zich terug en vindt er landvorming plaats, door aanslibbing; de schorren. Uit de tijd van 794 komen de eerste berichten over schorren die zich uitstrekken benoordep het huidige Oostburg. De inpolderingen van deze streken is 'n werk van de benedictijnen, die vanuit Gent, het land cultiveerden, en het volk kerstenden. De 9e eeuw wordt 'n rampeeuw. Het land lijdt onder de rooftochten van de Noormannen. De Vikingen vestigen zich op een delta-eiland Wulpen geheten, dat nu niet meer bestaat, en voor de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen lag. Zij von- I den in de kreken en binnenwateren een lM goede schuilplaats en rede voor hun jj schepen. Hun strooptochten strekten zich uit tot en met Gent, waar de monniken :i voor hen wegvluchtten naar Frankdfjk; j; alleen het versterkte Brugge moesten zij ji laten liggen. Het is dan 883. Ten tijde van rust in 932 wordt op de j; plaats van het huidige Oostburg een 'l versterking gebouwd, een burcht, om de Vikingen in de toekomst te kunnen weer- j staan. i: De landaanwinning wordt ter hand ge- 1 nomen en in de tweede helft van de tiende eeuw wordt dat voortgezet. Rond die burcht ontwikkelde zich een neder zetting. welke aan een inham van de z.ee lag met een natuurlijke haven. In 1038 geeft de graaf, die over deze landouwen heerste een kerk aan de bisschop, toegewijd aan de H. Eligius. De eerste kerk! Uit 1055 en 1067 zijn geschriften be kend die het hebben over de grond van uitstekende kwaliteit die hier gewonnen was. Deze grond wordt de rijkdom van de streek. Zij bracht goede oogsten op de en mede met de schapenteelt op de schorren werd Oostburg, toen aan open water een handelscentrum, een uitvoer haven waarheen ook de plaatsen Schoon- dijke en IJzendijke, vanuit Oostburg ge sticht, hun overschot aan produkten brachten. De wol en het landbouwover schot worden afgezet in Vlaanderen met zijn wolindustrie. In 1070 wordt Oostburg in de geschie denis even voornaam geacht als Brugge en er treedt in de 12e eeuw een stede lijke ontwikkeling op. In 1195 zijn er zelfs twee kerken. Een op het grondge bied van de St. Pietersabdij, de Eligius- kerk, en een op het grondgebied van de St- Baafsabdij, de St. Bavokerk. Over, het verkrijgen van stadsrechten van de ze tot stad uitgegroeide Noormannen- burcht kan niets met zekerheid worden gesteld. Dit pand heeft hy in ruil van de ge meente gekregen voor zijn huidige win kel en woning, die binnen het uitbrei dingsplan liggen. De heer G. J. Janse (Prot.-Chr.) vond het voorstel een onverkwikkelijke zaak Hij zag er nog geen garantie in, dat er nu eindelijk vaart achter de ontruiming kan worden gezet. De heer Janse achtte het stellen van een termijn wenselijk. De heer C. Potter (P.v.d.A.) wilde vooral weten wat er nu eigenlijk met dit bedrag, reeds werd aan de winkelier een som van 9000 gulden uitgekeerd, ging gebeuren. Hij verzocht de voorzitter het voorstel terug te nemen en later met een gedetailleerd plan, met medewerking van de architect, terug te komen. Ook de heer W. M. Janssen (K.V.P.) drong aan op snelle beëindiging van deze al zo lang slepende affaire. Loco-burgemeester W. A. van de Put te besloot, na nog enkele andere raads leden te hebben gehoord, het voorstel te rug te nemen. Eerder had de raad in besloten zitting langdurig gedebatteerd over het aanstel len van een gemeentetimmerman. Met algemene stemmen werd tenslotte de heer K. Adriaansen aangesteld. De heer W. Huson (Prot.-Chr.) ver zocht het college met klem de in het plan Nagelenburg voorziene openbare speelplaatsen ook bij eventuele wijzigin gen te handhaven, aangezien, naar zijn mening, Souburg grote behoefte heeft aan een dergelijke ruimte. Het Protestants-Christelijke lid. de heer Janse, gaf in de rondvraag uiting aan zijn teleursteling over een wijziging in de gemeentebegroting. Het werkelijke bedrag, dat nodig blijkt te zijn voor het onderhoud van de Laurensschool, is zo veel hoger dan het aanvankelijk ge raamde bedrag, dat naar de mening van de heer Janse, hier wel erg onacht zaam is te werk gegaan. Een beter voorafgaand onderzoek van de technische dienst vond hij wenselijk. Nadat de burgemeester in deze opmer king een gevaar zag voor de goede ver standhouding en de heer Janse met klem had betoogd, dat hij de vergadering niet in discrediet had willen brengen, ging (je raad in goede gezindheid uiteen. (Advertentie) prijzen gemaakt kunnen worden. Van het bedrijfschap vernamen wij dat er nu nog op verschillende emplace menten in ons land wagons met Duitse oude aardappelen staan. Ze worden voor ongeveer 33 cent per kilo aangeboden. Dat betekent dat de Nederlandse groot handelaar er nu nog winst op zou kunnen maken, maar volgende week woensdag of later niet meer. Op woensdag 6 juni daalt de maximumprijs, die de groot handel mag vragen, namelijk van 35 tot 30 cent. Het gevolg is, dat de aardappe len in transito doorgaan naar Belgie, aldus het bedrijfschap, waar men overigens erkent dat de minister om controletechnische redenen de buiten landse oude aardappelen wel bij de regeling moest betrekken. Met wagons met Poolse oude aardappelen doen zich soortgelijke gevallen voor. NIEUWE AARDAPPELEN Zoals bekend gelden de maximum prijzen niet voor nieuwe aardappelen, noch Nederlandse, noch buitenlandse. Bii het produktschap voor aardappelen meent men, dat de prijsvorming van die vrije nieuwe aardappelen toch ook wel beïnvloed wordt door het feit, dat er voor oude aardappelen een maximum prijs bestaat. Er gaan veel buitenlandse nieuwe aardappelen, die eerst voor in voer in Nederland waren verkocht, naar Engeland, waar men er hogere prijzen voor kan maken. Volgens het produktschap zijn er i: ons land al plaatsen, waar de klein handelaren in aardappelen uitverkocht zijn. Nu volgende week, woensdag de maximumprijzen voor groot- en klein handel met een stuiver omlaag zullen gaan, haasten groot, en kleinhandelaren zich, de aardappelen kwijt te raken. Men neemt bij het produktschap aan dat er heel wat door particulieren is ir^e slagen. (Van onze Haagse redactie) De lage koffieprijs is wel de belang rijkste reden voor het bezoek, dat een Columbiaanse missie op het ogenblik aan ons land brengt. Koffie is namelijk het voornaamste exportprodukt van Co lumbia. Op het agenblik maken we er op de wereldmarkt een zo lage prijs voor, vertelde de heer Carlos Sanz de Santamaria, Columbiaans ambasadeur te Washington hij leidt deze missie dat we uit Europa op het ogenblik onvol doende kunnen importeren. Columbia probeert nu in West-Europa langlopende kredieten te verkrijgen voor de aankoop van kapitaalsgoederen ten einde de verdere economische ontwik keling van het land toch te kunnen voortzetten. Aangezien Columbia tot de meer stabiele staten in Zuid-Amerika gerekend kan worden en reeds goede be trekkingen (Shell, Philips en K.L.M.) met de Nederlandse industrie onderhoudt wordt verwacht dat de Columbiaanse missie niet met lege handen uit Ne derland zal vertrekken. Tevens hoopt Columbia in Europa steun te ontvangen voor haar streven, de wereldprijs van koffie te stabiliseren. Hierover wordt in juli in V.N.-verband gesproken. Volgens de heer de Santa maria had hen hier in West-Europa een willig oor gevonden voor de Columbi aanse moeilijkheden. Europa begrijpt ook wel, zei hij, dat Zuid-Amerika straks een zeer belangrijke afzetmarkt kan worden. Maandag, tweede pinksterdag, zal te IJzendijke onder de wijk Mollekop de jaarlijkse motorcross worden gehouden. Evenals voorgaande jaren hebben weer enkele crossers met befaamde namen in geschreven, waaronder verschillende bui tenlanders. Door de zeer sterke bezetting belooft de belangstelling die van de voor gaande jaren verre te zullen overtreffen van de zestien Zeeuwsede ^Oostkustvissers Aan de Westerschelde, tussen Hoofd plaat en Breskens, werd de zesde inter nationale zeehengelwedstrijd gehouden, georganiseerd door de hengelsportver eniging De Braakman te Biervliet. De uitslag werd als volgt: 1. R. Hamers van „Vlissingen" met 677 punten. 2. J. Bultinck van „O.F.C." met 660 p. 3. R. van Raefelghem van ,O.K.V" met 629 p.; 4. R. de Voogs van „Duinkerken" (Frankrijk) met 628 p.; 5. J. P. de Wit te van „Hoek" met 620 p.; 6. F. Vija- minck van „O.F.C." met 590 p.; 7- me vr. A. van Zeele van „Hoofdplaat" met 532 p.; 8. H. de Meester van „Breskens" 627 p.; 9. J? Schoolmeester van „Vlis singen", 516 p.; 10. J. Comeyne van „Braakman" met 489 p. Het aantal deelnemers bedroeg 453 De medaille, geschonken door prins Bernhard ging naar no. 1 de heer R. Hamers van de club „Vlissingen". De beker, beschikbaar gesteld voor de eerste buitenlander, ging naar de heer J. Bultinck van „O.F.C." uit Ostende. De beker voor de eerste dame ging naar mevr. A. van Zeele van de club „Hoofd plaat". De beker voor de eerste buiten landse dame kreeg mevr. de Buck van De land- en tuinbouw vormt in ons land een belangrijke bedrijfs tak. Aan de betalingsbalans voegde de land- en tuinbouw in 1961 een netto-overschot toe van meer dan 1 miljard gulden. De totale waarde van de agrarische produktie bedroeg 6,5 miljard (exclusief subsidies). De relatieve betekenis van de land- en tuinbouw in de nationale economie komt tot uiting in de bijdrage van 10,5 procent in het nationale inkomen en van 26 procent in het totale export pakket. Alle direct of indirect bij de land- en tuinbouw betrokkenen vormen 25 procent van de totale beroepsbevolking. Met deze indruk wekkende cijfers leidt de cultuurtechnische dienst haar verslag over het jaar 1961 in. Aan dit verslag, waaraan o.m. de herverkavelings commissies Zeeland en Walcheren hun medewerking verleenden, is een uitgebreid overzicht toegevoegd over de toestand op cultuur technisch gebied in Zeeland. Financiële afwerking De nog maar korte ervaring met het nieuw gestichte Landbouwcentrum Zee land te Goes heeft reeds geleerd, dat deze concentratie van rijksdiensten alle mogelijkheden biedt voor een goede on derlinge samenwerking. De uitvoering van het Deltaplan heeft ook een cultuurtechnisch aspect. Dit vooral, doordat een aantal polders in het tussen de afsluitdammen gevormde Veerse Meer lozen. Het wegvallen van de tijbeweging maakte het noodzakelijk de lozing door sluizen te vervangen door kunstmatige lozing door gemalen. Door Op het gebied van de ruil- en her verkaveling verkeert Zeeland in een overgangsfase. In de herverkavelings- gebieden zyn de terreinwerkzaamheden praktisch beëindigd en ligt het zwaarte punt nu op de kadastrale en financiële afwerking. De ruilverkaveling Eede (1130 ha) maakt hierop een uitzonde ring, omdat deze financieel kon worden afgesloten nadat bij de 28 bezwaar schriften of overeenstemming was be reikt of door de rechtbank uitspraak was gedaan. Het verslag gaat verder in op de vele voorbereidende werkzaamheden die zijn het stichten van zes gemalen, vijftien Sn worc*en verricht in de verschillende -herverkavelingsgebieden, verspreid over de gehele provincie. Buiten herverkavelingsverband wer den verschillende wegenobjecten uitge voerd. Zo werd bijvoorbeeld in het Zeeuwsch-Vlaamse gebied met voort varendheid aan vele kilometers weg ge werkt duikers en het graven van vijftien kilo meter toevoerleiding is thans de water afvoer voor de aangrenzende polders op Noord- en Zuid-Beveland verzekerd. Ook op het gebied van de ontwatering van ingesloten laagten werd belangrijk werk verricht. In 1961 werd door de dienst voor een bedrag van vijf miljoen verwerkt, ter wijl het sinds 1954 geïnvesteerde bedrag de 215 miljoen beloopt. De cultuur- en civieltechnische werk zaamheden stonden in het afgelopen jaar in het teken van de afwerking. Met enige vertraging, tengevolge van het slechte weer, kwamen op Tholen de laatste 800 ha gereed, terwijl in dit gebied eveneens 600 kilometer drainage werd gelegd. In de polder Schouwen en in de Zak van Zuid-Beveland bracht de abnormaal hoge regenval in het be gin van de inzaaiperiode op een aantal kavels structuurverval teweeg. Dit had tot gevolg dat naar schatting over een oppervlakte van 1200 ha de opbrengst der gewassen circa 70 procent van nor maal bleef. De oorzaak hiervan is waarschijnlijk een te hoog natriumgehalte van de grond als gevolg van de inundatie van 1953. De werkzaamheden op het gebied van de beplanting beperkten zich tot het onderhouden van in vorige jaren aan gebrachte wegbeplantingen. Met behulp van het indertijd ter beschikking gestel de bouwvolume voor de opruiming van vijftig krotten in het dorp St.-Annaland op Tholen zijn inmiddels 44 nieuwe wo ningen tot stand gekomen. Op Tholen en in de Zak van Zuid- Beveland wist de herverkavelingscom missie de pachtrechten van 28 ha grond, toebehorend aan 20 bedrijfjes, te ver werven. Met behulp van deze vrijwillig afgestane grond kunnen andere te klei ne bedrijven worden vergroot. Nazorg De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst begeleidde de herverkavelingswerkzaam heden met een intensieve nazorg via de streekverbeteringsplannen. Aan de be staande rationalisatiekernen op Tholen werd een nieuwe toegevoegd, bestaande uit een 12-tal akkerbouwbedrijven gro ter dan 39 ha, waarbij de factor arbeid centraal is gesteld. Zeer veel indivi duele voorlichting werd gegeven aan de slachtoffers van het structuurverval op Schouwen. Voor de herverkaveling op Walcheren resteren van 725 ingediende bezwaar schriften nu nog 125 gevallen, die in de loop van dit jaar zullen worden behan deld. DuideRjk blijkt welk een intensief en belangrijk werk de cultuurtechnische commissies en de herverkavelingscom missies verrichten voor een zo juist en spoedig mogelijke aanpassing van ge bied en bedrijf aan de eisen welke de moderne tijd stelt. De voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant te Breda, mr. G.EF.M. van der Schrieck, heeft op 24 mei 1962 de heer J.A. Teuben, wonende te Oos terhout. voor de tijd van drie jaar be ëdigd als ïjkopnemer van schepen, we ger en teller, en de heren A.A. Schou wenaars te Standdaarbuiten en J.P. van Sprundel te Stampersgat als weger voor de tijd van een jaar. In de perscommentaren over de ge- meenteraadsverkiezingen klinken dezelfde geluiden door als beeldbuis en ethergolf reeds op ons hadden af gestuurd. Opvallend is intussen wel, dat Het Vrije Volk thans niet zo triom - fantelijk de vlag uitsteekt als het na de Statenverkiezingen meende te mo gen doen: „De winst die de PvdA had gemaakt is niet toegenomen maar om geslagen in een germge achteruitgang En dat werpt enige schaduw op de voldoening over het herstel van de positie van de PvdA in de gemeente raden." Nu waren de stemcijfers van de Statenverkiezingen zó, dat ze hij toe passing op de samenstelling van een Kamer van 150 voor de PvdA een verlies van twee zetels betekenden (46 in plaats van 48) en een winst van één zetel voor de KVP (50 in plaats van 49). Indertijd heeft het socialistische Parool al aangeraden de vreugdetonen te dempen. Thans is Hei Vrije Volk er ook achter, dat de PvdA waarlijk niet in onstuimige opgang verkeert, doch de naaste toekomst met zorg moet bezien. Hierbij raken we meteen aan het feit, dat deze party haar rol in de oppositie zo slecht speelt. Ze heeft als het ware het sue- ces van de PSP opgeroepen, die im mers de argumenten van de PvdA tegen het regeringsbeleid als vertrek punt neemt, om daarop door te gaan in pacifistische en oud-socialistisclie zin. En daarbij zal de PvdA-propa- ganda altijd in de minderheid blijven Aan de liberale kant zien we het tegenovergestelde verschijnsel. Daar heeft men zich jaren lang getraind in oppositie-voeren en nu weet men een houding van „regeringspartij" niet goed te vinden. Door de agitatie rond om een geval-Van der Putten heeft men zich schichtig laten maken en de vreemde sprongen, welke daarbij zijn vertoond, hebben de kiezers waar lijk niet geïmponeerd. Bovendien heeft men twijfel gezaaid aan de mogelijk heid, om in de toekomst weer ver- trouwvol met liberalen in zee te gaan op het regeringsschip. Politiek is een moeilijke kunst. Er zijn er, die ze nooit leren. ÏYe beursstorm, in New York deze week ontketend, is weer gaan liggen. Men heeft er tal van verkla ringen voor trachten te geven, maar de hoofdoorzaak schijnt toch wel te liggen in een onberedeneerde en on beredeneerbare angst. Om zich te wapenen tegen inflatie gevaren, waarover men het sinds jaar en dag heeft, zijn vele beleggers op de aandelenmarkt overgestapt. De grote aankopen dreven de koersen telkens maar omhoog. Tot opeens het spook van een recessie ging rond waren en de angst tot verkopen dreef. Wie daarvoor nu op „de zwarte maan dag" het sein heeft gegeven, dat is in het duister gebleven. Dat ook specu lanten hun slag hebben geslagen, kan men wel zonder meer aannemen. De Europese beurzen hebben de escapades van Wall Street trouw ge volgd. Er heerst altijd nog een soort van bijgeloof, dat de New-Yorkse beurs een betrouwbare barometer zou zijn voor de stand van economische zaken, dat men daar achter de scher men bijzonder goed geïnformeerd zou zijn over allerlei geheime zaken in de hoge politiek. Dat het een bijgeloof is, bleek nu weer zonneklaar. Er was niets bijzonders aan de hand en toch begonnen de koersen te dansen alsof er catastrofes op til waren. Angst is een slechte raadgeefster, het is voor de zoveelste maal ge bleken. Een achttienjarige, ongehuwde mijn werker uit Brunssum heeft gisteren met zijn bromfiets twee kinderen, van vijf en vier jaar, die de Heerenweg in Heerlen wilden oversteken, aangereden. Verkeers brigadiertjes hadden het verkeer stilge legd om de kinderen te laten oversteken. De bromfietser negeerde echter het stop teken en reed op de kinderen in. Beiden zijn zwaar gewond opgenomen in het St.- Jozef ziekenhuis te Heerlen. DE AUSTRALIËR Rod Laver heeft zich vrijdag geplaatst in de finale heren enkelspelen van de Franse internatio nale tenniskampioenschappen, door een overwinning op zijn landgenoot Neale Fraser met 36 63 62 36 75. In de finale speelt Laver tegen Emerson. CORRIE v. WIJK (DEM. Beverwijk), heeft tijdens nationale invitatiewed strijden op de Rotterdamse Nenyto- baan het Nederlandse record kogelsto ten verbeterd en gebracht op 14.49 meter. Het record stond sedert 12 juli 1959 op naam van Corrie van den Bosch (Taxandria) met 14.38 meter. Drie dagen hebben tertiarissen van de 3 obediënties franciscanen kapucijnen en conventuele, uit België en Neder land zich aan „research" gewijd. Onder voorzitterschap van Minister de Schrij ver hebben sprekers de situatie van het heden onderzocht, hoe de geest zal moe ten zijn die thans de tertiaris moet be zielen. Duidelijk trad hierbij naar voren, dat de periode van „de onderdanigheid zonder meer" voorbij is, omdat de leek de verantwoordelijkheid mede wil en kan dragen. Vooral prof. dr. Van Herreweghe van de Gentse Universiteit muntte uit door haar bijzonder boeiend referaat. Terwijl het Evangelie tijdeloos is, is de organi satie van de Derde Orde door haar strakheid een rem geweest voor het openbloeien van Franciscus' geest. Er is een drang naar zelf ontdekken, naar het ethisch-religieuze, naar zelf doen, naar verovering en avontuur. Prof. van Herreweghe stelde de vraag of deze geest aan een organisatie kan worden meegegeven. Waar ligt het verjongings terrein, hoe zonder kunstmatigheid met franciscaanse geest het bestaande te saneren? Zij dacht aan een beïnvloeding van de jongeren, omdat de jeugd wil doen, een andere wereld wil maken. In zeer geanimeerde discussies, be kwaam en sympathiek geleid door mi nister de Schrijver, hebben de deelne mers een overvloed van gedachten op gedaan, met de bedoeling om op korte termijn op nationaal plan zich verder te beraden over de eigen verantwoorde lijkheden van de leek en het nieuwe pa troon van de lekenorde van Sint-Frans. In verband met de behandeling van het ontwerp-huurwet in de Tweede Ka mer heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. Veldkamp, mede namens zijn betrokken ambtgeno ten, aan de voorzitter der Kamer mee gedeeld, dat de regering, na ingewon nen advies van de stichting van den Arbeid, de volgende maatregelen zal be vorderen met betrekking tot de com pensatie van de gevolgen van de voor genomen huurverhoging voor de sociale uitkeringen: a. verhoging van de kinderbijslagen met 1 cent per dag voor het eerste tot en met het derde kind en met 2 cent per dag voor vierde en volgende kin deren; b. verhoging van de A.O.W.-pensioe- nea voor gehuwden en de A.W.W.- pensioenen voor weduwen met kin deren met 84 per jaar; verhoging van de A.O.W.-pensioenen voor on- gehuwden en de A.W.W.-pensioenen voor weduwen zonder kinderen met 78.- per jaar. verhoging van de ongevals- en in- validiteitsrenten en de daarop ver leende toeslagen met 7,5 procent; verhoging van de lonen en uitke ringen ingevolge de complementaire sociale voorzieningen met 2,25 per week behoudens de uitkeringen, wel ke in een percentage van het vroe gere inkomen zijn uitgedrukt, in welke gevallen een aan 2,25 even redig percentage worden gegeven. verhoging van de toeslag op de uit keringen op grond van de wet bui tengewoon pensioen 1940—1945 en de wet buitengewoon pensioenzeelie den-oorlogsslachtoffers 1947 met 3 procent.

de Stem | 1962 | | pagina 3