Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Bouw Oosterscheldebrug begint over een jaar Nieuwe veerboten voor Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Perkpolder Prof. W. Asselbergs maakte Oranjecongres geestdriftig Wat en Waar MIDDELBURG CONCERTEN IN DE BURGERZAAL VLISSINGEN Hoofd der school J. Dey jubileerde Restauraties oude gebouwen HULST Studentencabaret Tilburg naar hier GOES Dagblad De Stem TERNEUZEN Doktersdiensten Dierenartsen Minimumprijs voor aardbeien Ds. H, M. Kuiters gepromoveerd Hollandia-tornooi te Kloetinge Vlag als geschenk Begrafenis van slachtoffers te Almkerk EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 JUNI 1962 In het kader van het Holland Festi val zal op 20 juni en 6 juli a.s. een concert worden gegeven in de burger zaal van het Stadhuis. Op 20 juni zal optreden het Quadro Amsterdam, terwijl het concert op 6 juli wordt verzorgd door het Nederlands Kamerorkest. SWIFT WON TOERNOOI De grote korfbal-derby die de vereni ging „Swift" op Hemelvaartsdag op de Middelburgse sportterreinen hield en waaraan ruim 1300 korfballers (sters) deelnamen, heeft in twee van de drie af delingen een overwinning voor de orga niserende club opgeleverd. Zo sterk speelde het Middelburgse team, dat zelfs de Belgische ereklasser AKC uit Antwerpen het onderspit moest delven. In de derde afdeling won het sterk spelende Animo uit Souburg, dat de be langrijkste concurrent, Togo uit Goes, met een punt wist te bedwingen. Eindstand eerste afdeling: 1 Swift 10 punten, 2 Tjoba 6 punten, 3 Albatros 5 punten, 4 AKC 5 punten, 5 Kwiek 2 pun ten. 6 Kwik KC 2 punten. Tweede afdeling: 1 Swift 2 7 punten, 2 Fortuna 5 punten, 3 Luctor 4 punten, 4 Zuid Wester 2 punten, 5 Deurne KC 2 punten. BRAND Gisteravond brak brand uit in een schuurtje achter een woning aan de Seisweg. De eigenaar, de heer J. P., was bezig met het verbanden van oud ma teriaal in het tuintje. Door de sterke houten schuurtje. Hoewel de brandweer wind sloegen de vlammen over naar het snel ter plaatse was kon weinig meer worden gered. Het schuurtje was niet verzekerd. Brutale inbraak op Nieuwe Dijk In de nacht van donderdag op vrijdag heeft een wel bijzonder brutale inbraak plaatsgevonden op de Nieuwe Dijk, waar normaliter de gehele nacht door het ver keer, ook van voetgangers, doorgaat. Doel van de inbrekers was het aan deze straat gelegen sportmagazjjn van de heer de R.. Onbekenden forceerden een zich naast de winkel bevindende deur. De winkeldeur vermeden zij om onbekende reden. De kassa werd opengebroken en gister morgen, bij de ontdekking van de dief stal, ontbrak een bedrag van zeshonderd gulden. JAARVERSLAG U.T.S. Uit het jaarverslag 1961 van de gemeen telijke u.t.s. alhier blijkt, dat in genoemd jaar voor de eerste keer eindexamens zijn afgenomen. Van de afdeling bouw kunde werden alle leerlingen van de ex amenklas tot het examen toegelaten; 78 procent slaagde. De plaatsing van de practicanten gaf geen moeilijkheden. Wel zou het wenselijk zijn, dat meerdere werkgevers bereid worden gevonden practicanten op te nemen, waardoor ver anderen van stages gemakkelijker kan geschieden, wat de vorming ten goede zou komen, aldus het verslag. De afdeling electro-techniek ging met een nieuwe cursué van start. Van het to taal aantal geëxamineerden is 81 pet. geslaagd voor toelating. De nieuwe huisvesting voor de u.t.s. (een industriehal) kon, aldus het ver slag, door verschillende oorzaken riiet op tijd in gebruik worden genomen. Wel werd voorrang gevraagd voor het prak- tijkblok, doch de praktijklessen konden aan het einde van het verslagjaar maar sobertjes verzorgd worden. Van de bijna 130 leerlingen kwamen er 21 uit Middelburg, 43 uit Vlissingen en 10 uit Souburg. Oost- en West-Souburg Het was 45 jaar geleden dat de heer J. Dey, het tegenwoordige hoofd van de Souburgse Julianaschool, zijn loop baan als onderwijzer begon- In 1917 werd de heer Dey onderwijzer in Hoek, maar na een half jaar nam hij daar zijn ontslag. Toen ging hij achtereenvoU gens naar: Ouddorp (Z. Holland), Spui (gemeente Axel) en Goes. Nu kwam er een belangrijke gebeur tenis, want in 1925 kwam zijn benoeming tot hoofd van de school in Krabbendijke. Maar ook hier hield hij het niet langer dan drie jaar uit. West-Souburg was nu aan de beurt. Daar werd de heer Dey hoofd van de Marnixschool. In april 1940 stak hij het Walcher- se kanaal over en werd hoofd van de Julianaschool in Oost-Souburg. In die tijd waren daar vier leerkrachten, in middels zijn dat er tien geworden en spoedig zal de elfde benoemd worden. In de oorlog moest de heer Dey zich behelpen met allerlei verschillende wo ningen om school te kunnen houden, maar hij ging door. Zijn 45-jarig jubileum was het laatste op onderwijsgebied. Over ongeveer anderhalf jaar hoopt hij de 65-jarige leeftijd te bereiken. Er staan op het ogenblik een flink aan tal Zeeuwse bouwwerken op de ltfst om gerestaureerd te worden. Wanneer Pro vinciale Staten er hun goedkeuring aan hechten zal de provincie een deel van de restauratiekosten hiervan op zich ne men. Het ryk neemt 40 pet. van de to tale kosten voor zün rekening. De gemeente Axel, die de windkoren- molen te Axel-Spui heeft aangekocht voor restauratie, zal hierin worden bijge staan met een provinciale subsidie van f 4276, 20 pet. van het totale bedrag f 21.379. Gedeputeerde Staten achten het niet wenselijk de gemeente Axel ook een bijdrage te verlenen voor de aankoop- kosten, omdat het niet gebruikelijk is dat de provincie hierin subsidieert. Om de hal voor verder verval te be hoeden zal de gemeente Middelburg de vishal op de Vismarkt gaan restaureren. De kosten bedrag f 78.000. De provinciale subsidie zal f 5400,- bedragen. De herenbank en het wetsbord van de Ned.-hervormde kerk in 's-Graven- polder moeten in het kader van de to tale restauratie ook een beurt krijgen. De resp. kosten zijn f 5000 en f 2000. De provincie draagt bij met f 375. De ronde stenen stellingmolen van de he-er W. Bakker in Gapinge krijgt f 3240. Zijn molen, die nog regelmatig dienst doet, heeft hard een restauratiebeurt nodig om weer in de oude glorie her steld te worden. Dit gaat f 16.200 kosten. De restauratie van de Ned.-herv. kerk in Domburg vergt een bedrag van f 75.500. De provincie draagt bij f 5275. De gemeente Kattendijke, die het kerk torentje heeft laten herstellen, is duur der uitgekomen dan begroot was. Ze krijgt van de provincie nog f 42.- extra. Dankzij de intensieve pogingen van zijn voorzitter, de heer Frits van Gassen, is de Bond van Oudleerlingen van het Jansenius Lyceum er in geslaagd 't „Til- burgs Studentencabaret" naar Hulst te krijgen. Op vrijdag 8 juni a.s. zal dit in middels bij velen bekende cabaret in het Bioscoop en Concertgebouw optreden voo de leden van bovengenoemde Bond, die deze avond organiseert met de r-k Kunst kring „Van den Vos Reinaerde" en het Lyceum. Zoals men zich zal herinneren, is on geveer anderhalf jaar geleden het Haags Studentencabaret met groot succes voor de Oud-Lycéisten opgetreden en men mag verwachten, dat de Tilburgers hiervoor niet onder willen doen. Deze avond zal toegankelijk zijn voor de leden van de Bond, maar ook degene die om een of andere reden geen uitno diging krijgen, worden toch zeer gaare verwacht. Uitvoeringen van „Transfiguratie" Traditiegetrouw geeft de Camere van rhetorica „De Transfiguratie" tijdens dit kermis-weekend op zondag- en maandag avond een uitvoering. Ditmaal is de keuze gevallen op de Engelse klucht „Slag om de duiten" van P.G. Wode- house, waarin de van zijn boeken be kende butlerfiguur (Louis Oomens) de centrale figuur vormt. Verdere mede spelenden zijn mevr. Close-Sanders, Ma ria v.d. Walle, Marie-José Lockefeer, Annie van Gremberghe, Piet Verwer, Emiel v.d. Walle, Harry Vlegels en Tonny Zwartelé. De regie wordt gevoerd door Charles Heirman, terwijl belichting en geluid verzorgd worden door Marcel van Hoye. Aardenburg JUBILEUM KIKKERBIT De jaarlijkse Kikkerrit georganiseerd door de V.V.V. Aardenburg en de Mo tor en Auto Club Axel. die ditmaal voor de 10e keer werd verreden trok meer dan 80 deelnemers- De rit be stond uit twee gedeelten, een kaartlees- rit en een routebeschrijving. De uitslag bij de auto's was: 1. A. van Wijck, Ter- neuzen. 13 strafpunten; 2. D. J. Dees, Hoek, 14 p.; 3. J. Risseeuw, Zuidzande 14 p.; 4. A. Schijve, Nieuwvliet. 15 p.: 5. M. van Prooyen, Oostburg 17 p.; 6- H. van den Hemel, Biervliet, 20 p.; 7. H. van de Vijver, Biervliet, 23 p.8. L. Basting. Zuidzande, 24 p.; 9. A. de Zwart, Oostburg, 25 p.; 10. J. van Dron- gelen. Axel, 26 p- De teamprijs bij de auto's ging naar M.A.C.A., Axel. Bij de motoren was de uitslag: 1. C. Sinke, Serooskerke, 17 str. p.; 2. J. van der Lijke, Hoek, 33 p.; 3. W. van Karnebeek, 38 p.; 4. P- Buij- ze, Terneuzen. 81 p.; 5. H. van den Hemel, 90 p. De teamprijs bij de moto ren ging naar De Zeeuwen. Aardenburgs burgemeester J. v. Don gen reikte des avonds in Hotel de Roo- de Leeuw de prijzen uit, terwijl het ju bileum gevierd werd met een koffieta fel en een gezellig samenzijn met me dewerking van het orkest ..The Roly Maldo's" uit Brugge (België). TENNISCOMPETITIE Voor de tenniscompetitie K.N.L.T.B Zuid, afdeling 1, 5e klasse won S.J.E.F. 1 uit Aardenburg met 8—0 van Con Sforza uit Groede. De uitslagen waren: Heren-enkelspel: J. Paridaen - J. Leenhouts 64 61, A. Braet - T. Robijn 6—0 61: dames enkelspel: mej. V. Paridaen - mej. O van Hijfte 6—4 6—1, mej. C. Cuelenae- re - mej. M. Dossche 64 63; Ge mengd dubbelspel: mej. V. en J. Pari daen - mej. O. van Hijfte en J. Leen houts 6—3 6—2; mej. C. Cuelenaere en R. Wylleman - mej- M. Dossche en T. Robijn 6—2 6—1; Heren-dubbelspel: R. Wylleman en J. Paridaen - J. Leen houts en T. Robijn 60 60; Dames dubbelspel: mej. V. Paridaen en mej. C. Cuelenaere - mei. M. Dossche en mej. O. van Hijfte 64 36 75. Biervliet VOETBAL UITSTAPJE VOOR BEJAARDEN BIJZONDER GESLAAGD De leden van de r.-k. Bond van be jaarden en gepensioneerden hebben met twee bussen een uitstapje gemaakt naar Oisterwijk. Na een tocht door de bossen en rond de vennen werd in Oisterwijk de lunch gebruikt. Mede dank zij het goede reisweer was de stemming onder de 75 deelnemers aan deze reis uitste kend. Als begeleiders zijn mee geweest deken Holtkamp, een tweetal zusters van het St.-Joannaziekenhuis en de wijk zuster. VISWEDSTRIJD Op Hemelvaartsdag hebben 131 leden van de Eerste Goese Hengelsportvereni ging tussen 10 en 12 uur hun hengeltje uitgegooid in het Katse Gat, direct ten oosten van de nieuwe dam door de Zandkreek. In totaal werd 12.753 gram vis gevangen, verdeeld over 18 stuks pa- Dagblad vooi Zeeland KANTUREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat 14, teletuun 2371 Huist Voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1. telefoon 6252 Uues Alg. redacteur voor Zeeland F. DE L.1GT, teL 6252, Goes Exploitatie- inspectie Zeeland. L. K M DE JONG teL 2377 Hulst Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen. P. G. KUYl'ERS, telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566, Vlissingen Prijs voor losse advertenties, Destemo voor de editie voor Zeeland 0.17 pet mm. I mm Ingezonden mededelingen 2V4 mm gewone advertenties Bü contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1 L— elke regel meer t 0.20. Bij plaatsing ook tn Brabantse oplage resp. t 1.60 en t 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. ling, platvis 82 stuks, andere vis 4 stuks en 63 stuks ondermaatse vis. De kleinste vis, een platvisje ter lengte van 4 cm, werd gevangen door de heer P. A. de Witte. In totaal waren 42 prijzen be schikbaar voor de hengelaars met het meeste geluk. De uitslag, tevens stand van de competitie om de beker, luidt: 1 G. Zweedijk 800 punten, 2 N. C. Schou- wenaar 540 punten, 3 A. Allewijn 533 punten, 4 mevr. Ossewaarde 510 punten. 5 E. Loomans 465 punten. Hansweert Gedichtje hij. stembiljet In stemdistrict 4, te Hansweert-west heeft iemand bij zijn stembiljet op een apart vel papier het volgende ge dichtje bijgesloten: In iedere politieke hoek, Is naastenliefde verre zoek, De hele vroede-vaderen horde. Kan mij daarom gestolen worden. Hij bracht desondanks zijn stem uit en koos KVP. OLIEBOLLENACTIE Door het actiecomité van de Ned. herv. kerk zal hedenmiddag .een oliebollenver koop gehouden worden. Hiertoe heeft de eerwaarde moeder van het Mariaoord te Hansweert haar keuken geheel be langeloos afgestaan. Dit gebaar wordt van andersdenkende zijde zeer gewaar deerd. Het ligt in de bedoeling om za terdagmiddag met de verkoop te Hans weert te starten en zo mogelijk en nodig ook de omliggende plaatsen hierin te betrekken. Kapelle RAADSVERKIEZING Zetels Stemmen 1962 1958 1962 1958 CHU 3 3 602 529 PvdA 2 2 513 516 AR 2 2 400 375 Lijst C. Goud 1 1 270 216 Lijst A. de Schipper 1 1 220 263 SGP 1 1 170 193 VVD 1 1 271 280 Aantal geldige stemmen 2446 2372 In de raad zijn gekozen: CHU: B. de Jager Mzn., L. de Koeijer, J. M. Zuid- weg: Partij van de Arbeid: A. de Neef, A. N. Lamper, A.R.: J. Balkenende, J. de Jager Joz.zn., Staatskundig Gerefor meerde Partij: Joh. Slabbekoorn; VVD: F. van Hoorn. In de raad keert niet terug'. C. Tram per (p.v.d.a.). In de raad is nieuw: A. N. Lamper. Traditiegetrouw werd op Hemelvaarts dag te Biervliet een voetbalwedstrijd ge houden. Het kort geleden naar de vierde klasse gepromoveerde Aardenburg speel de een wedstrijd tegen Biervliet 1. Reeds in het begin van de wedstrijd toonde Aardenburg een beter spel. Met goed vanuit de middenlinie opgezette aanvallen werd het doel van Biervliet belaagd, hetgeen resulteerde in twee doelpunten. Biervliet verkleinde de voor sprong tot 12, maar kort daarop werd het toch weer 1—3. De rust ging tenslot te in met een 3—4 voorsprong voor Aar denburg. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Welis waar wist Biervliet gelijk te maken maar Aardenburg bleef aanvallen. Met een prachtig doelpunt werd de stand op 45 gebracht. Deze stand bleef tot het einde toe gehandhaafd. Een aardige en sportieve wedstrijd, waarvoor een behoorlijke publieke be langstelling getoond werd. ZEEHENGELEN De derde zeehengelwedstrijd, georga niseerd door de hengelsportvereniging De Braakman te Biervliet, is een groot succes geworden. Ondanks het gure weer waren niet minder dan 440 sportvissers aan de oever van de Westerschelde tussen Hoofdplaat en Breskens. De vangsten waren over het algemeen goed, hoewel er veel onder maatse vis bij was, die weer in het water gegooid moest worden, 's Middags wer den de besturen van verschillende deel nemende verenigingen op het gemeente huis officieel door het gemeentebestuur ontvangen. Het verheugde burgemeester Kostense zeer zoveel sportvissers te kun nen begroeten. Aan de vereniging De Braakman bood hij de thans gereed gekomen brandput als viswater aan. De waarnemend voorzitter van „De Braak man" dankte de burgemeester voor diens vriendelijke woorden en maakte de ere prijzen bekend, waaronder een medaille van Z.K.H. prins Bernhard. Namens de deelnemers sprak de heer De Vliegher uit Hijst, die het gemeente bestuur en het bestuur van de hengel sportvereniging De Braakman dank bracht voor de prettige ontvangst te Biervliet en de prima organisatie van de wedstrijd. Hij vroeg vooral zijn wel gemeende sportgroeten te willen over brengen aan de in het ziekenhuis verblij vende voorzitter van De Braakman. Na deze ontvangst werden de niet min der dan honderd prijzen met een totale waarde van ongeveer f 2000 door bur gemeester Kostense in hotel „De Vriend schap" uitgereikt. JEUGDVERKEERSEXAMEN Het praktisch gedeelte van het ver- keersexamen is afgenomen. Alle 28 kin deren brachten er 't theoretische gedeel te goed af. In het bijzonder Rineke van den Haegen. Agnes van den Vijver en Eddy Duysserinck, die bij beide ge deelten van het examen nul fouten had den. OUDERAVOND O.L. SCHOOL A. In het jeugdgebouw-in de Kerkstraat werd de jaarlijkse ouderavond van de openbare lagere school A gehouden. De waarnemend voorzitter van de ouder commissie, de heer B.A. de Groote, heette de talrijke aanwezigen welkom, in het bijzonder burgemeester Kostense en echtgenote. In een vacature in de oudercommissie, ontstaan door het bedanken van de heer A. Lijbaart, werd voorzien door benoe ming van de heer C. van Hercules- Het hoofd der school, de heer P.J.R. Bax, deed een reeks van mededelingen met betrekking tot de school, de jaar lijkse schoolreis (dit jaar met heel de school naar ..de Efteling"), stichting schoolfonds, schoolkeuze na het lager onderwijs enz. Een minder prettige me dedeling gold het aantal aan de school verbonden onderwijzers. In verband met daling van het aaptal leerlingen zal het aantal onderwijzers met ingang van 1 augustus tot twee worden gereduceerd. De onderwijzer, de heer J. van de Berg zal in verband hiermede, jammer ge noeg, de school moeten verlaten Na deze zakelijke mèdedelingen. werd een aanvang gemaakt met het hoofdpunt van deze avond, te weten de feestavond, verzorgd door de schoolkinderen. Onder leiding van het onderwijzend personeel waren door alle kinderen, zelfs die van de le en 2e klas. een reeks van toneel-, zang en muziekstukjes ingestudeerd zo wel individueel als in klasseverband. Te horen aan het applaus, waren de aanwezigen enthousiast over de presta ties van de kinderen. Groede GEMEENTERAAD IN SPOED BIJEEN De gemeenteraad kwam vrijdagavond in een spoedeisende zitting bijeen. Bur gemeester J. Everaars feliciteerde de nieuwgekozen raadsleden met hun be noeming. Bij de toewijzing van het bouwvolume kreeg de gemeente Groede indertijd geen enkele woning toegewezen, ondanks ver schillende krotwoningen en een lijst van achttien woningzoekenden. In deze geest werd naar het college van G.S. in Zee land geschreven en er kwam nog een toewijzing van twee woningwetwoningen uit de bus. Het college stelde nu voor grond terug te kopen, die indertijd was verkocht aan de heer Bril en deze in staat te stellen elders zijn bungalowplan te realiseren. Op de aangekochte grond wil men drie bejaardenwoningen zetten op advies van enige instanties. De grond werd teruggekocht voor f 10 per m2 en voor de bungalowbouw voor f 5 per m2 verkocht. Het tuinonderhoud zou eventueel door de gemeente worden bekostigd, tenzij met eigen onderhoud zou prefereren. Verder werd 790 m2 grond verkocht aan de heer J. Hintenkamp uit Brussel voor de bouw van een bungalow voor f 5 per strekkende meter. Het ligt in de bedoeling dat b. en w. de genomen be sluiten op korte termijn zullen uitvoeren. Overslag NIET GE„STEM"D, TÓCH GEKOZEN! Bij al het haastige werk, waarmee zo wel redactionele als technische dagblad mensen op een verkiezingsavond plegen te worden geconfronteerd, wordt allicht eens een foutje gemaakt, waarvoor de lezer ons ongetwijfeld zal willen veront schuldigen. Toen gistermorgen de heer R.A.M. van Puyvelde van lijst 2 (lijst De Cock) tot de ontdekking kwam, dat hij blijkens onze krant niet ge„Stem"d was, greep hij terecht naar de telefoon om ons op deze omissie te attenderen. Waarvan bij dezen gaarne akte! Sas van Gent BONTE AVOND VOOR BEJAARDEN De r.-k. bond van bejaarden en gepen- sionneerden werd in het verenigingsge bouw een gezellige avond aangeboden. De grote successen van voorgaande a- vonden was wellicht oorzaak dat de zaal volledig was bezet. De leiding van de a- vond berustte bij de heer Eug. van As- sche die met grote kunde de „Bonte Avond" door de KAJ en de VKAJ liet opvoeren. De muziek werd verzorgd door het gezelschap „The Red Rockets". Getuige de vele bijvalsbetuigingen viel het gebodene bijzonder in de smaak. In de pauze werd de gebruikelijke kof fie met versnapering aangeboden. Aan het slot dankte de voorzitter na mens de aanwezigen de leider en de uit voerenden van de prachtige avond. KONINKLIJK ZILVER VOOR J. DE BREE Wegens zijn gouden jubileum heeft de heer J. G. de Bree, onderbaas bij de betonfabriek der N.V. De Hoop, de zil veren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-"Nassau ontvangen. Burge meester mr. H. Rijpstra speldde hem deze onderscheiding op de borst na de felicitaties van de directeur, de heer J. G. v. d. Peyl, die de gouden jubilaris bovendien de gouden gedenkpenning met de daarbij behorende oorkonde van de vereniging van handelaren in bouw materialen in Nederland alsmede een persoonlijk herinneringsgeschenk aanr bood. LICHTE AANRIJDING Op het kruispunt De Blokken-Zand- straat ontstond een verkeersongeval waardoor de bromfietser G. C. R. uit Nieuwerkerk door een winkelruit viel en lichte verwondingen aan de schou der opliep. De heer R. reed in de rich ting van de Havenstraat. Voor hem re den nog twee bromfietsers, waarvan de een op het genoemde kruispunt een zo danige manoeuvre maakte dat de heer R. hem slechts kon ontwijken door op het laatste ogenblik de Zandstraat in te rijden. Hij viel door de winkelruit van de heer Bareman. De bromfiets werd be schadigd. Dit weekeinde nemen waar: voor Axel dokter Schilleman; voor IJzendijke, Biervliet en Hoofdplaat dokter Lievens te IJzendijke; voor Cadzand, Retranche- ment. Sluis en Zuidzande dokter Berk te Zuidzande; voor Terneuzen dokter Van de Griek; voor Oostburg en Aar denburg dokter J. C. Hage te Aarden burg, tel. 01177-366; voor Goes dokter C. Griep, tel. 01100-5821; voor Middelburg dokter Reyerse, tel. 01180-3456; voor Vlissingen dokter G. de Greef, tel. 01184- 2121; voor 's-Heer Arendskerke, Hein- kenszand en Wolphaartsdijk dokter A. J. Vos, tel. 01198-231; voor Kruiningen, Krabbendijke, Rilland-Bath en Hans weert dokter J. de Beij, tel. 01130-344; yoor Nieuwdorp en Borssele dokter J. Gelderblom, tel. 01196-327; voor Driewe gen en 's-Heerenhoek: dokter L. Luyckx, tel. 01105-280; voor Hoedekenskerke en Kwadendamme dokter Kok, tel. 01193- 262. Voor Axel en Zaamslag neemt waar de heer M. de Haas te Zaamslag; voor Oostburg, Sluis en Groede de heer J. Risseeuw te Groede, tel. 01171-400; voor Hulst en Nieuw-Namen de heer De Nijs te Hulst. Voor Zuid-Beveland de heer Elzer- man uit Goes, tel. 01100-5259. en de heer Gakeer uit Ovezande, tel. 01195-283. Op de Nederlandse veilingen zullen dit seizoen geen aardbeien beneden 50 ct. per kg. verkocht worden. Dit is de minimumprijs die is vastgesteld door het Centraal EUreau van de Tuinbouwvei lingen in Nederland. Bij eventuele doordraai krijgt de te ler voor aardbeien met dop een vergoe ding van 40 cent per kg. voor de kwali teiten 1 en 2 en 15 cent per kg. voor af wijkende kwaliteit. Voor aardbeien zon der dop is de vergoeding bij doordraai voor kwaliteit 1 en 2 50 cent per kg. en voor afwijkende kwaliteit 20 cent. Over het algemeen staan de volle- gronds aardbeien er op het ogenblik goed voor, maar het zal nog wel enkele we ken duren alvorens de pluk volop gaat beginnen. Het verschil met vorig jaar is wel bijzonder groot, want toen waren er eind mei op de Zeeuwse veilingen reeds grote aanvoeren van aardbeien van de vollegrond. De eerste partijen werden toen op de veiling in Kapelle-Biezelin- ge aangevoerd op 19 mei. Tot doctor in de godgeleerdheid is ge promoveerd ds. H. M. Kuiters, studen tenpredikant te Amsterdam, voormalig predikant in de gereformeerde kerk te Scharendijke op Schouwen-Duiveland. Ds. Kuiters heeft bij de februariramp in 1953 veel bijgedragen tot de weder opbouw van Schouwen-Duiveland en het kerkelijk leven aldaar. Het „Hollandia" wisselbekertoernooi, dat de v.v. „Kloetinge" op 2e pinkster- dagorganiseert krijgt steeds mer popu lariteit en krygt dit jaar een zeer sterke bezetting. Vooral van de zijde van bui tenlandse clubs is er voor dit evenement een groeiende belangstelling. De Belgische club „S.K. Beveren" zal ook dit jaar weer van de partij zijn. Deze club heeft vorig jaar zijn suprematie bewezen en speelt voetbal van een zeer goed gehalte. De verenigingen Middel burg en Goes die ook nu weer octe de présence geven zullen alles in het werk stellen de hegemonie der Belgen te doorbreken. S.K. Beveren heeft thans een vérgaande verjonging in haar team doorgevoerd en zal o.a. met een voor hoede opereren, waarvan de gemiddelde leeftijd der spelers 17 jaar is. Met veel belangstelling ziet men ook de verrich tingen tegemoet van 't Duitse Tus Bre- denscheid en van de Zeeuwse 2e klasser Hontenisse. De organiserende vereniging komple- teert de reeds genoemde verenigingen en zal zich waarschijnlijk ook dit jaar weer weten op te trekken aan de kracht van zijn tegenstanders. Het gemeentebestuur van Kloetinge heeft ook belangstelling getoond voor dit toernooi en zal de bestuursleden van de deelnemende verenigingen officieel ont vangen op maandag 11 juni cp het ge meentehuis tussen 12 en 1 uur. 's Zaterdags daarvoor worden de bui tenlandse gasten officieel ontvangen door de v.v. Kloetinge in „Amicitia", terwijl er in genoemd verenigingsgebouw des avonds eén gezellig samenzijn is. 's Zon dags wordt er een rondrit gemaakt via Noord-Beveland naar Walcheren. Het toernooi op 2e Pinksterdag begint om 1 uur 's middags. (Van onze verslaggever) Als één man rezen gistermiddag in de aula van de K.M.A. te Breda 150 afge vaardigden van oranjeverenigingen op om staande twee strofen te zingen van het Wilhelmus. Zij waren in geestdrift geraakt na prof. dr. W. Asselbergs rede over ons volkslied „dat elke Nederlander tot diep in de ziel ontroert door de bede vroom te mogen blijven". Het was het hoogtepunt van de eerste congresdag van de Federatie van Oranjeverenigingen in Nederland, die, tien jaar geleden opge richt op initiatief van het Bredase oranjecomité, vandaag ,,haar vreugde vol weerzien met de Baroniestad" (om met burgemeester dr. R. Geuljans te spreken) besluit met een Brabantse koffietafel. „Wij mogen ons gelukkig prijzen dat wij in onze woonplaats mogen werken aan de versteviging van de band tussen Oranje en ons volk", zei federatie voorzitter kolonel b.d. M. A. Smeenk toen hij het congres opende in het kasteel van Breda, „historische grond, want in de eerste helft van de 16e eeuw de burcht van Hendrik III, oom van Willem van Oranje, die hier zijn eerste huwe lijksjaren met Anna van Buuren door bracht". In een telegram betuigde de federatie H. M. de Koningin „bij ver nieuwing onwankelbare trouw en aan hankelijkheid." Het pad der oranjeverenigingen gaat niet over rozen. Kolonel Smeenk wekte de congressisten op ook de jeugd tussen 20 en 30 jaar te betrekken in de volks feesten. Later, in het Bredase stadhuis waar burgemeester Geuljans en de wet houders Bastiaansen en Meys de congres gangers ontvingen, sprak hij van „moei zaam werk. waarbij een schouderklopje zo nodig is". Voordat prof. Asselbergs zijn visie op het Wilhelmus een dichterlijk verslag van Oranjes toespraak tot zijn troepen in Straatsburg na de mislukte inval in de Nederlanden in 1567 verdedigde, boden de afdelingen de federatie die nu tien jaar bestaat, een eigen vlag aan: een rood-wit-blauw doek met een modern gestyleerde oranjeboom en rijkskroon, een ontwerp van de Bredase academie voor beeldende kunsten St.-Joost. Van de oranjevereniging uit Leek (bij Zwolle) kreeg de federatie de zgn. Leekster tak, een zilveren hulsttakje waaraan een legende is verbonden. Zelf reikte zij diverse onderscheidingen uit. Helaas waren vier van de vijf te onderscheiden personen niet aanwezig. De federatie wordt pas sinds gisteren bestuurd volgens de statuten, die bepalen dat uit elke provincie een vertegenwoor diger in het bestuur zitting moet hebben. Tot dusver ontbrak Zeeland. „Wij heb ben gewacht op de midden-Zeelandse oranjeverenigingen", zei een afgevaar digde uit Zierikzee (in noord-Zeeland), die even later zijn voorzitter M. C. Doe- leman in het federatiebestuur gekozen zag worden, „wij wilden de eer aan midden-Zeeland laten De vergadering in de K.M.A. werd niet bijgewoond door de dames van de con gressisten. Zij maakten een rondrit door de Baronie en gebruikten de thee in het nieuwe raadhuis van Gilze-Rijen. waar burgemeester mr. E. van Mierlo als gastheer optrad. Wel gaven zij acte de présence in het Bredase stadhuis en de Van Weerden-Poelmankantine van de Chassékazerne, waar conférencier Bouk Martens, pianist Victor Scheers, de Kon. Zangvereniging Breda's Mannenkoor, de declamatrice mevr. Brouwers-Claus, de zangeres Joke Goossens. de goochelaar Ted Alton en biergod Cambrinus met Biemeewes en Blaospoepers de oranje klanten een plezierige feestavond be zorgden. Op de algemene begraafplaats te Alm kerk zijn gistermiddag de stoffelijke overschotten begraven van de heren C. W. F. Henschen en J. van Tilburg, die beiden het leven verloren als gevolg van kolendampvergiftiging in het protestants bejaardencentrum „Antonia" te Almkerk. Óp de r.-k. begraafplaats te Woudrichem werd gistermiddag het stoffelijk over schot van mej. J. W. H. Bergman ter aar de besteld. Vandaag zal op de Ned. Her vormde begraafplaats te Werkendam het stoffelijk overschot van de heer C. J. Duynhoven worden begraven. De toestand van de heer J. Vos en van mevrouw M. Brouwer, die in een zie- kenhuis zijn opgenomen, is thans rede lijk. KRAAMVERZORGSTER Aan het centraal internaat voor kraam verzorgsters „Wolfslaar" te Breda slaag den voor het examen kraamverzorgster de dames: F. Boeren en M. Verhoeven uit het centrum Oosterhout: G. v. d. Bruele en C. v.d. Heydt uit het centrum Breda; A. Dobbelaer, M. Serraris, F. Simonse (met lof) en P. Haverbeke uit het centrum Terneuzen; E. v. Hoek en J. Stokkermans uit het centrum Goirle; E. Huysman (met lof) uit het centrum Bergen op Zoom; C. v. Gurp (met lof), N. Smits, J. Sweep uit het centrum Etten en J. Mathijssen uit het centrum Waalwijk. Morgen, zondag 3 juni, zijn de hoog waterstanden voor de provincie Zeeland als volgt: Hansweert 2.23 en 15.48; Ter neuzen 2.42 en 15.07; Vlissingen 2.14 en 14.35; Wemeldinge 4.04 en 16.27. Maandag, 4 juni, zijn de hoogwaterstan den voor de provincie Zeeland als volgt: Hansweert 4.08 en 16.33; Terneuzen 3.28 en 15.55; Vlissingen 3.00 en 15.22; Wemel dinge 4.50 en 17.14. IJZENDIJKE Hof zicht 20 uur Slavenopstand in At lantis, 14 j. MOERBEKE KOEWACHT A. de Bock 15 uur Openingsschieting HULST S. Blommaert 15 uur Grote schieting G. Lijbaart 15 uur Kermisschieting Bioscoopgebouw 20 uur Ursus, de wre ker der slaven SAS VAN GENT Olympia 20 uur 7 mannen zonder vrees AXEL Het Centrum 18 30 en 21 uur De wraak van Robin Hood, 14 j- DE KLINGE Cinema van Djjck 19.30 uur Generaal tegen wil en dank TERNEUZEN Luxor 20 uur Oorlogsheld zonder ge nade, 14 j. Concertgebouw 20 uur De zondares van Assyrië, 14 j. Watertoren 16 uur Opening expositie Pieter de Bodt OOSTBURG Ledel 20 uur Maciste, de zoon van Hercules, 14 j. KLOETINGE Batavieren 13.30 uur Schieting EEDE Sancta Maria 20 u. Tafeltennistoernooi ANTWERPEN KVO 20 uur In 't Witte Paard Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de heer F. v. Hattum ondertekenen de overeenkomst. G.S. van Zeeland verwachten zeer bin nenkort. dat wil zeggen nog deze zomer, rijksgoedkeuring voor de bouw van een veerboot voor het veer Vlissingen-Bres kens. Wanneer de opdracht tot de bouw is verstrekt, zal het schip voor het druk ke seizoen in 1964 in de vaart kunnen zijn. Om onmiddellijk na machtiging tot het bestedingsklaarmaken van deze boot over t© kunnen gaan, vragen G.S., hoewel het nog niet zo ver is, toch al toestemming van Provinciale Staten voor de bouw van dit schip. De boot wordt honderd meter lang en liefst van het zelfde type als de motorschepen Prinses Beatrix en Prinses Irene. Voor de bouw, de kosten van ontwer pen, voorbereidingen en toezicht, de rente tijdens de bouw en nog andere hiermede verband houdende zaken, vra gen G.S. toestemming om een geldle ning van ten hoogste een miljoen ten laste van de provincie Zeeland aan te gaan. Wanneer dit derde schip voor Vlissingen-Breskens in de vaart is, kan het motorschip Koningin Juliana als der de worden toegevoegd aan de veerdienst Kruiningen-Perkpolder. Dit echter totdat ook hier een nieuw schip in gebruik kan worden genomen. Ook voor dit veer heeft de provincie grote plannen. G.S. hebben opdracht ge geven tot het maken van een ontwerp met kostenbegroting voor een eveneens honderd meter lange open vrachtveer boot met passagiersaccommodatie, die uitsluitend is bestemd voor het veer Kruiningen-Perkpolder. Omdat de hui dige aanlegplaats en havenaccommodatie niet op zo'n schip zfön berekend, zal met de bouw moeten worden gewacht tot de van rykswege uit te voeren veranderin gen aan de haven genoeg bekend zijn. Na goedkeuring van het besluit van de Zeeuwse Staten van 12 april voor de bouw van de brug over de Oosterschel- de, is het provinciaal bestuur voortge gaan met de onderhandelingèn. Op 29 mei zijn de contracten voor de bouw ondertekend. De brug zal worden gebouwd door van Hattum en Blanke voort N.V. te Beverwijk en de N V. Am- sterdamsche Ballast Maatschappij te Amsterdam. De voorbereidingen voor de bouw ver gen geruime tijd. Naar het zich laat aanzien zal de eerste pijlerput in de bedding van de Oosterschelde kunnen worden geplaatst omstreeks juni 1963. De oplevering van het werk is bij de over eenkomst bepaald op 31 december 1965. Door bemiddeling van de heren Pier- son, Heldring en Pierson te Amsterdam, in samenwerking met de Amsterdamse Bank en de Rotterdamse Bank, zijn on derhandse leningen voor de financierig van de brug ondergebracht bij ruim 40 institutionele beleggers. Voor notaris van den Briel te Middel burg is de akte van oprichting van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Mij. (P.Z.B.M.) verleden. De raad der ge meente Middelburg heeft op 28 mei '62 besloten deel te nemen met één aandeel in het maatschappelijk kapitaal. Dit raadsbesluit is door Gedeputeerde Staten op 29 mei goedgekeurd- Daar de Minis ter van Justitie de verklaring van geen bezwaar, als bedoeld in artikel 36e van het Wetboek van Koophandel, heeft ver leend kon de brugmaatschappij worden opgericht, waarbij de provincie is ver tegenwoordigd door de Commissaris der Koningin en de gemeente Middelburg door burgemeester mr. Drijber, HULST Batavieren 15 uur Kermisschieting De Graanbeurs Dansen S. Blommaert 15 uur Grote schieting Zaal van Oosterom 18 uur Dansen G.A.M. de Brujjn Dansen Bioscoopgebouw 15, 18 en 20.30 uur Freddy en de miljonair G. Lijbaart 15 uur Kermisschieting IJZENDIJKE Hofzicht 17 en 20 uur Slavenopstand in Atlantis AXEL Het Centrum 15.45 uur De wraak van Robin Hood, 14 j.: 20 uur Zedenpolitie contra blond, 18 j, SAS VAN GENT Olympia 14.30 uur 7 mannen zonder vrees; 17 en 20 uur Afspraakje in sep tember DE KLINGE Cinema van Dtfck 15 en 19.30 uur Gene raal tegen wil en dank TERNEUZEN Luxor 14 uur De zondares van Assy rië; 16.30 en 20 uur Oorlogsheld zonder genade. 14 j. Concertgebouw 20 uur De zondares van Assvrië. 14 j. OOSTRURG Ledel 14 uur Robert en Bertram, a.I. 16 30 en 20 uur Maciste, de zoon van Hercules. 14 j. AARDENBURG Roode Leeuw 20 uur Zomeravondzang- feest: 14 30 uur Kindervoorstelling zang OVEZANDE Zeelendia 13.30 uur Schieting KAPELIEBRUG C. de Kindt Schieting KOEWACHT P. v. Hove 15 uur Schieting A. d® Schepper 15 uur Schieting ANTWERPEN KVO 14.30 uur De Csardasvorstin; 20 uur In 't Witte paard HULST Batavieren 15 uur Kermisschieting De Graanbeurs Dansen Café Schuttershof 3 uur Grote ope- ningsschieting Zaal van Oosterom 6 uur Dansen G.A.M. de Bruijn Dansen Bioscoongeboiiw 6 uur Freddy en de miljonair: 8.30 uur Ursus, de wreker der slaven W. v. Swaal 3 uur Kermisschieting AXEL H«»t Centrum 8 uur Zedenpolitie contra blond, 18 .1. SAS VAN GENT Olvmnia 8 uur Afspraakje in september TERNEUZEN Luxor 20 uur Oorlogsheld zonder genade, 14 OOSTBURG Ledel 8 uur Maciste, de zoon van Hercules, 14 j.

de Stem | 1962 | | pagina 2