Marie Antoinette had moeite met strenge hof-etiquette Als 15-jarig nieuwe vaderland naar Vul in: 1, „Père Delarue maakt kerk tot middeleeuws karikatuur EN WIN !h E s LiJ heid ASPPO Redden op grote afstand giro 323300 Complot tegen regering in Zuid-Korea „Slechts'' belastingfraude en valsheid in geschrifte Verdediger van Salan Oostenrijkse prinses aan Franse hof Frans links katholiek weekblad: A 1 DE TEEK-AIR ZAAK Koninginneharing EHBO: 60.000 maal hulp in 61 Geen naaldhakken, maar muiltjes Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecteschaal te schenken of wie een extra-bijdrage wil zenden, kan gebruik maken van 5? Brits-Amerikaanse - chartervluchten-oorlog I E 1 1 G 1 1 1 1 1 i i 1 1 1 1 Li 1 1 1st. b II lij «i i A 1 I 1 B i c 1 I 1 D 1 1 1 1 F 1 1 i G I 1 1 H 1 1 1 i 1 1 -J Peking verkoopt heroïne Voorkom JE ZIET ZE WEER STEEDS HEER!! Rillerig? Onprettig? Vlug: Prij sverhogingen in Sovjet-Unie DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 JUNI 1962 (Van een medewerker) Bij de reeks dagboeken en memoires die de laatste jaren verschij nen zijn de oude, vergeelde exemplaren uit vroegere eeuwen volko men in het niet gezonken. Zij worden sporadisch geraadpleegd en zelden of nooit meer gelezen. Aan de betrouwbaarheid twijfelt men niet zonder reden. Toch bevatten deze geschriften een schat van amusante en lezenswaardige anecdoten, zoals het dagboek van ma dame Campan, de toegewijde hofdame van Marie Antoinette. Zij heeft talloze verhalen opgetekend, daterend uit de tijd dat het Franse hof gebukt ging onder een onvoorstelbaar aantal kleingeestige voorschrif ten, meestal gebaseerd op rang- en standsverschil. in gangen brave, nieuwsgierige platte landers. Deze zagen eerst de dauphine soep nuttigen, vervolgens de prinsen vlees eten om tenslotte buiten adem naar de vertrekken van de prinsessen te snellen en daar het verorberen van het dessert bij te wonen. Volgens ma dame Campan schenen de toeschou wers nog het meest verwonderd te zijn over de handige manier waarmee de koning de kapjes van zijn eieren afsloeg. Tot de dood van Lodewijk XV in 1774 ondergingen de hofgebruiken geen enkele verandering, 's Morgens bracht de vorst allereerst een bezoek aan zijn vier doch ters, die uitgestrekte appartementen be woonden. De jongste was erg klein en ietwat misvormd. Het kostte haar steeds weer de grootste moeite om hard hollend door de reeks van kamers op tijd de plaats van samenkomst te bereiken, daar zij in het verst verwijderde gedeelte woonde. Veel zorg werd aan de opvoe ding van de koninklijke dochters niet besteed. De jongste verklaarde aan ma dame Campan, dat zij op haar twaalfde jaar nog niet het ganse alfabet geleerd had. Of dit toegeschreven moet worden aan de geringe onderwijscapaciteiten van de kloosterzusters of aan het intellect van de prinses, vermeldt de geschiedenis niet. Toneelclub De houding van de vier prinsessen, tantes van Marie Antoinette's echtge noot, was bepaald niet erg toeschietelijk. Het verblijf van de jonge prinses aan het Franse hof werd er daardoor niet makkelijker op. Beter kon zij het vin den met de broers en de schoonzusters van haar man. Gezamenlijk richtten zij een toneelclub op en speelden diverse blijspelen in een afgelegen zaal, opdat de koning het niet zou verbieden. Toen een der spelers in kostuum gesnapt werd door de opzichter van de garderobes, hield men er mee op. De kroonprins was de enige toeschouwer en vermaakte zich kostelijk. Na de komst van de Oostenrijkse prin ses aan het hof veranderde de mode lang zamerhand. De jongedames deden bui tensporige uitgaven om net zo gekleed te kunnen gaan als Marie Antoinette. Het meest opvallend waren de kapsels, to renhoge stellages van gaas, veren en bloemen. In de rijtuigen moesten de da mes plaats nemen met gebogen hoofd of uit de portierraampjes hangen. Sommigen knielden op de bodem om op die wijze de belachelijke gevaartes te beschermen. Marie Antoinette's echtgenoot werd in 1774 na de dood van zijn grootvader als Lodewijk XVI met veel pracht en praal in Reims ingehuldigd. Toen de kroon op zijn hoofd gezet werd, moet hij gemom peld hebben: „Zij drukt me". Voor bij gelovige omstanders een vingerwijzing naar een ongelukkige regering, die voor hem en zijn vrouw zo tragisch op het schavot zou eindigen tijdens de woelin gen van de Franse revolutie. Als bruid van de Franse troonopvolger reisde de 15-jarige Oostenrijkse prinses Marie Antoinette in 1770 van Wenen naar Versailles. Zij kon maar moeilijk wennen aan de ingewikkelde etiquette van haar nieuwe vaderland en voelde zich er al lesbehalve thuis. Toen zij probeerde een voudiger hofgewoontes in te voeren, stuitte zij op zoveel tegenstand, dat ze de moed spoedig opgaf. Streng ceremonieel De vorsten waren van de wieg tot het graf, tijdens de maaltijden, de jacht en zelfs in de intimiteit van de binnen kamers onderworpen aan een streng ce remonieel, waarvan nimmer afgeweken werd. Geen wonder dat zij zichzelf als wezens van een hogere orde gingen be schouwen. Het probleem of iemand op een tabouret of stoel mocht plaatsnemen, de vraag of men met een glimlachje of een hoofdknik moest groeten, kostten de hovelingen vele hoofdbrekens. Uit de volgende opmerking van ma dame Campan blijkt de gewichtige on benulligheid van de voorschriften: „Gravin de Noailles, die de bijnaam gekregen heeft van madame Etiquette, toonde zich gisteren bij de ontvangst he vig geschokt, omdat ik de kanten van mijn kapsel met twee spelden had opge stoken, terwijl de etiquette voorschrijft, dat ze bij een dergelijke ontvangst juist hadden moeten afhangen, hetgeen mij ontschoten was". Als Marie Antoinette zonder „paniers" uitging, de zware plooisels in de boven rok, waaronder op de heupen kussentjes gedragen werden, dan spraken alle ho velingen er schande van. Een verstolen heel begrijpelijk glimlachje bezorgde I I kwartje per kolom j I Marie Antoinette met haar drie kinderen. haar de naam van een lichtzinnige spot ster te zijn. Zo vertelt madame Campan, dat e< biedwaardige oude dames vol veront waardiging gezien hadden hoe Marie Antoinette tijdens een ontvangst achter haar waaier glimlachte om een hofdame, die moe van het lange staan op de grond was gaan zitten achter de wijde rokken van haar collega's. Het eten.... Ook het kleden van de jonge prinses bleek een meesterstuk van etiquette. Er was precies bepaald welke dames de di verse kledingstukken mochten aanreiken en wie de waskom overhandigde. De grootste hekel had Marie Antoinette aan de openbare maaltijden. Iedereen, mits fatsoenlijk gekleed, mocht het vorstelijk tafelen gadeslaan. Tijdens de etensuren ontmoette men dus overal op trappen en Lodewijk XVI Leden van de Kon. Ned. Vereniging EHBO hebben in het afgelopen jaar aan meer dan 60.000 mensen bij een on geval eerste hulp verleend. De vereni ging besteedde in 1961 bijna 100.000 gul den aan deze hulpverlening. De EHBO heeft nu 4.225 hulpposten en telt meer dan 33.000 leden, die deel uitmaken van 553 afdelingen in alle streken van ons land. In 1961 zijn 2.284 nieuwe EHBO'ers opgeleid. Dit vermeldt het jaarverslag van de EHBO, dat gisteren werd uitgebracht op de algemene vergadering van de vere niging in Eindhoven. Op deze bijeenkomst zijn traditiege trouw de dr. C. B. Tilanus jr.-medailles uitgereikt. De hoogste onderscheiding, de grote me daille in goud, werd zoals eerder gemeld toegekend aan de Kath. Nat. Bond voor EHBO. De draagmedaille in goud was voor ,,de grote stuwkracht" van deze vereniging, de oud-voorzitter, de heer A. M. Bergers uit Rotterdam. De medaille in zilver werd uitgereikt aan de heer A. C. Schipper, in verband met zijn bijzondere verdiensten geduren de vele jaren op het gebied van de or ganisatie en opleiding in de provincie Zeeland. Een oorkonde viel ten deel aan mej. M. A. C. van Mierden als blijk van waar dering voor haar kordaat optreden bij een verdrinkingsongeval op 11 sept. 1960 te Tilburg, waardoor het slachtoffer het leven werd gered. De directie van een bankinstelling in Venlo heeft het vrouwelijk perso neel verzocht om op kantoor geen schoeisel met naaldhakken meer te dragen, wegens de schadedie de spitse hakjes in de vloerbedekking ver oorzaakten. De directie bood tevens aan de kosten van vervangend schoei sel voor haar rekening te nemen. De dames hebben zich nu allemaal rode muiltjes met goud stiksel aan geschaft, die niet alleen de vloeren geen geweld aan doen, maar boven dien ook bij de kantoorheren een goede indruk hebben gemaakt. KATHOLIEKE KERKENBOUW NEDERLAND te UTRECHT desgewenst met vermelding: „bestemd voor kerkenbouw in het bisdom (Advertentie) (Advertentie) 4 kolommen f I.- I kwartje per koiom j 4 kolommen f I.* een kwaliteitsJ Het Britse ministerie van burgerlucht vaart heeft een Amerikaanse charter maatschappij meegedeeld, dat haar ban op vluchten uit de Verenigde Staten per 15 juni van kracht wordt indien de charter-faciliteiten voor beide landen niet worden gelijkgeschakeld. Een woordvoerder van het State De partment verklaarde, dat de Amerikaan se regering in dit stadium nog niets kon doen. (Van onze Parijse correspondent) Onder liet opschrift: „Een priester ondanks alles" wijdde het katholieke weekblad Té moignage Chretien van afgelo pen week een artikel aan de FranciScanerpater Delarue, die als getuige in liet proees-Salan de O.A.S., het Verzet en Salan een Jeanne d'Arc heeft ge noemd. Zijn woorden aldus Témoignage Chre tien hebben ons met droefheid vervuld, want zij zijn in strijd met het evange lie. Christus heelt het heel anders ge zegd en men veroorlove ons, dat wij die woorden in herinnering brengen bij alle ongelovigen en bij allen die wer ken voor de evangelisatie. „Gij hebt ge hoord zegt de Heiland dat gezegd is: Oog om oog, tand om tand. Maar ik zeg u dat gij de boze niet zult weerstaan. Wanneer iemand u op de rechterwang slaat, keert hem dan de linker toe. Gij hebt gehoord dat gezegd is: Gij zult uw naasten liefhebben en uw vijanden ha ten. Maar ik zeg u: bemint uw vijanden, en bidt voor hen die u vervolgen." Pater Delarue ontkent de misdaden van de O.A.S.. Als gesproken wordt over het schieten met mortieren op Moham medaanse wijken, antwoordt de parachu tisten-priester: „Het moet nog bewezen worden dat de O.A.S. het gedaan heeft." Geen woord over de Mohammedaanse slachtoffers, die iedere dag bij tiental len vallen. Geen woord om het drama van de Fransen in Algerije te verkla ren. Liever gezwegen Gelukkig zijn er in Algiers en Oran nog andere mannen van God, die met gevaar voor hun leven de charitas be trachtten. Morgen als zij geen risico meer lopen, zullen wij hun namen noe men en wat zij ons zullen vertellen zal ons doen vergeten wat wij in het Mili taire Gerechtshof hebben gehoord. Wij zouden over deze priester liever hebben gezwegen. Maar de radio en de kranten hebben zijn getuigenverklaring ver spreid. In de fabrieken, op de kantoren en bij de studenten heeft men de militante christenen de woorden in het gezicht geslingerd van deze pries- terdie van de kerk een middeleeuwse karikatuur heeft gemaakt. Helaas zijn er meest priesters geweest dan Dela rue en maar al te vaak hebben die naren van de Kerk zich met regerin gen en regeringsstelsels gecompromit teerd. Altijd is dat noodlottig ge weest. Op de duur is de evangelisatie er door gecompromitteerd en zijn anti- clericalisme en ontkerstening er door in de hand gewerkt. Het is van belang het geval van deze priester te ontleden .De soldaten van de stoottroepen, temidden van wie hij leef de, heeft hij willen beminnen. Maar die zelfde soldaten hebben de rest van de wereld met inbegrip van Algerije voor hem verborgen. Hij is niet bestand ge bleken tegen het geweld rondom hem. Hij zal er tegen gestreden hebben, maar het milieu is sterker geweest dan hij. De Kerk kent die moeilijkheden. Alarmsignaal Toen de priester-arbeiders met hun werk begonnen, heeft Rome de vrees uitgesproken, dat zij besmet zouden worden door het Marxisme en heeft een waarschuwende stem laten horen. Dela rue met zijn stoottroepen heeft een even groot risico gelopen en daar was hij niet op voorbereid. Hij is geen slachtof fer geworden van het Marxisme, maar wel van een ander materialisme, dat van sommige mensen supermensen en goden wil maken; dat is het rassisme tot een politiek wil verheffen en van het ge weld een levensideaal wil maken en van folteringen een middel om aan inlichtin gen te komen. Deze beginselen hebben zich vastgezet onder de soutane van deze priester. Hoeveel zielen zijn door de Al gerijnse oorlog geschonden? Delarue is een voorbeeld van. Moge zijn geval voor ons een alarmsignaal betekenen. Zijn taak was moeilijk, maar hij had beter kunnen zwijgen dan spreken in de bank der getuigen. Dat doet ons ver driet. Er zijn gélukkig ook nog vele an deren geweest, besluit Témoignage Chrétien, die in het verborgen werken en als barmhartige, katholieke Sama ritanen door de Kasbah gaan. Van de parachutisten zijn er maar weinigen doch van de armen zijn er ongeteld u li Hl IV A 1 1 1 B 1 1 r 1 1 1 D B 1 1 1 1 F 1 I Ml Vul in 1, 2 of 3.en win. Hierboven plaatsen wij nog enkele invulkolommen voor onze puzzel Deelnemers kunnen deze gebrui ken als zij meer dan vier kolommen willen invullen. Inzendingen uiterlijk dinsdagavond 18.00 u., postbus 2500 Amsterdam De militaire regering van de republiek Zuid-Korea heeft een samenzwering tot het organiseren van een massale rebellie op 13 juni verijdeld en 41 personen ge arresteerd, zo hebben de bewind voerders gisteren te Seoel bekend doen maken. Kolonel Kim Chong Pil, directeur van de machtige geheime dienst in Zuid-Ko rea. verklaarde dat de samenzweerders werden aangevoerd door ex-majoor Kim Sang Don. voormalig voorzitter van de hoofdstedelijke raad van de niet meer be staande democratische partij. Drie andere leiders van genoemde par tij en kolonel B. D. Kim In Cheuk, voor malig staflid van de militaire contra-spi onagedienst, behoorden volgens Chong Pil eveneens tot de opstandigen. Blijkens de bekendmaking waren er geen officieren-in-actieve dienst bij het kom- plot betrokken. De samenzweerders zouden van plan zijn geweest om 5 regimenten en een batal jon luchtafweertroepen in het frontgebied voor hun actie te winnen, maar waren er niet in geslaagd om het leger te in filtreren. Kolonel Kim Chong Pil, wiens geheime dienst als waakhond optreedt voor het huidige militaire bewind, verklaarde dat de samenzweerders nozems hadden wil len gebruiken voor het vermoorden van waarnemend president en sterke man ge neraal Park Chung Hee en overige lei ders van de Junta. Zij zouden het plan hebben gehad om na een geslaagde rebellie op Zuidkorea's nationale feestdag 15 augustus het be> wind over te dragen aan een burger re gering. Voor de tussenliggende periode was een raad van nationale eenheid en algeme ne mobilisatie" bedacht. Twee weken geleden maakten plaatselij ke bladen en persbureaus reeds melding van de arrestaties vtn Kim Sang Don en anderen. De junta weigerde toen echter een be vestiging of een ontkenning te geven. De Amerikaanse vertegenwoordiger op de V.N.-conferentie over verdovende middelen, die in Genève aan de gang is, Harry J. Anslinger. heeft verklaard, dat de Chinese volksrepubliek is begon nen aan een campagne om aan goud en harde valuta te komen, door de ver koop op grote schaal van heroine. Hij zei, dat ook Cuba tracht grote hoe veelheden van een verdovend middel aan de man te brengen. Cuba zou pogingen doen om ilegaal coca- ine te verkopen. Anslinger zei, dat voor het eerst sinds 20 jaar deze Amerikaanse staat te maken had gekregen met een toeneming van het aantal gevallen van verslaafdheid aan cocaine. (Advertentie) Het heeft tijdens de getuigenver horen in het proces-Salan zeer groot opzien gebaard, dat onder de getuigen ter ontlasting ook een priester verscheen, n.l. de vroegere aalmoezenier der parachutisten Père Delarue, die op heftige wij ze Salan verdedigde en de misda den van de O.A.S. trachtte te ver doezelen door voortdurend er op te wijzen, dat zy door de desola- tie, waarin de Fransen in Algiers door de loop der zaken gedompeld zijn, begrijpelijk waren. Het kwam tijdens zijn verhoor tot heftige discussies met de pro cureur-generaal, die verklaarde de houding van hem als priester niet te kunnen begrijpen. Optreden en woorden van Tére Delarue wijzen slechts op de inten se geestesverwarring, waaruit het Algerijnse drama is voortgekomen. Niettemin zullen zijn uiteenzettin gen niet licht vergeten worden en nog tot felle discussies in en bui ten het katholieke kamp aanleiding geven. Het (linkse) katholieke weekblad „Témoignage 'Chrétien" opende zaterdag 1.1. deze discussie met een ernstige kritiek op het op treden van Père Delarue. velen. Tot hen moeten wij ons in de eerste plaats richten. Laat ons tevens bidden voor Delarue en zijn para's, die evenals hij besmet zijn door de bacil van de haat en van het geroeid. En laat ons bidden voor de Kerk die overal behoort te zijn waar zich men sen bevinden, op gevaar af een der haren te moeten missenopdat zij de Kerk het evangelie en de charitas kan blijven nastreven De Maastrichtenaar M. S. is door het gerechtshof in 's-Hertogen- bosch gisteren veroordeeld tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en 500 boete, van welke boete voor iedere dag van zijn voorarrest tien gulden in min dering zal worden gebracht. Hij stond, zoals gemeld, op 16, 17 en 18 mei voor het hof terecht onder verden king van oplichting door het doen ver ongelukken van een vliegtuig, om daar door de verzekeringsgelden ad f30.000 te kunnen incasseren (waarbij de piioot Ben Kleyn om het leven is gekomen), voorts op beschuldiging van valsheid in geschrifte door op de verzekeringspapie ren voor het vliegtuig een catalogus- waarde van f70.000 te noemen en het als nieuw aan te geven, en tenslotte we gens belastingfraude. Het hof heeft de opzet tot het doen verongelukken van het vliegtuig niel bewezen geacht en ook niet het plegen van valsheid in geschrifte. De door de rechtbank opgelegde straf betrof zowel de valsheid in geschrifte als de belas tingfraude. Het hof heeft daarom voor laatstgenoemd delict de straf opnieuw vastgesteld. De advocaat-generaal, dr. De Vries, had, evenals de rechtbank ta Maastricht, de oplichting niet bewezen geacht. Ook hij noemde een deel van de valsheid in geschrifte bewezen, doch in tegenstelling tot de rechtbank, niet het genoemde bedrag van f 70.000, doch wel de kwalificatie „nieuw" voor het vliegtuig. Ook de belastingfraude achtte hij bewezen. Hij had wegens de valsheid in geschrifte twee maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest geëist en wegens de belastingfraude één maand gevangenisstraf. De rechtbank had S. veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest nadat de officier van justitie twee en een half jaar gevangenisstraf geëist had. Zowel verdachte als de officier van justitie had den tegen het rechtbankvonnis appèl aangetekend. (Advertentie) Gistermorgen vroeg heeft de inspec teur van de dienst der Nederlandse ha ringcontrole, de heer W. J. van dei- Windt, de haring uitgezocht, welke latei- op de dag in oranje vaatjes zowel aan de koningin als aan prinses Wilhelmina is aangeboden. De haring werd gevangen door de Vlaardingen 89 „Jan en Ineke" van schipper A. Bot en aangebracht dooi de jager VI. 199 „Marta Maria." Het feit, dat onze vlag door de koopvaardij op alle zeeën wordt getoond passagiersschepen, vracht vaarders, vissersschepen, tankers, kusters en sleep boten vervult ons met trots. Dat verschijnsel heet: nationale trots. De wet schrijft voor, dat op schepen met meer dan twaalf passagiers een dokter aan boord moet zijn; daaruit volgt, dat er vele schepen buitengaats zijn, waarop geen medische hulp aanwe zig ls. Nu heeft de prak tijk bewezen, dat dit geen onaanvaardbaar risico is: een zeeman heeft nu een maal een gezonde constitu tie. Hij kan wel een stootje verdragen en bovendien is er altijd een voorraad medi cijnen aan boord, waaruit de eerste stuurman, gerugge- steund door een handboek, ,,de papieren^ dokter", een keus kan doen zolang het om eenvoudige gevallen gaat. Maar het kan op een kwa de dag gebeuren, dat iemand aan boord een on geval overkomt; dat er zich ziekteverschijnselen open baren, die niet met 'n zalfje, een pilletje of een verband te genezen zijn. Dan is daal de radiohut, waarin het radiostation vanouds be kend als „Scheveningen Haven" - wordt opgeroepen. Komt zo'n oproep binnen, dan wordt verbinding ge maakt met 't Rode Kr.-zie- kenhuis in Den Haag, waar altijd 'n dokter aanwezig is, die na kennismaking van om standigheden en sympto men, via de telegraaf of de telefoon, goede raad weet te geven. De huisapotheek aan boord bestaat uit flessen, dozen en potten met codeletters en cijfers. Deze apotheek is ge standaardiseerd en aldus kan de dokter aangeven, welk middel moet worden aangewend, en hóe. Vaak komt het voor, dat hij aanraadt de patiënt naar de dichtstbijzijnde haven te brengen om daar zieken huis-opname te verkrijgen. Zijn er marine-vaartuigen of passagiersschepen in de buurt, dan kunnen die op geroepen worden om hulp van de scheepsarts te ver krijgen. Een nog wel voorkomend misverstand is, dat uit het ziekenhuis aan de wal stap voor stap aanwijzingen wor den gegeven, hoe bijvoor beeld een blindedarm-ope ratie te verrichten. Aan dergelijke onverantwoorde lijke adviezen zal geen en kele medicus zich schuldig maken. Het blijft bij des kundige goede raad en daar bij hebben reeds ontelbare zeelieden (en passagiers) baat gevonden. Officieel heeft deze in stelling van het Nederland- sche Roodc Kruis: de radio- medische dienst. Het centrale partij-comité in Moskou en de Sovjet-regering hebben gisteren be kendgemaakt, dat de prijzen voor vlees en boter met resp. dertig en 25 pro cent worden verhoogd „teneinde tijdelij ke moeilijkheden met de voorziening van de stadsbevolking met vleesprodukten te overwinnen" Tot nu toe kostte boter ongeveer 2.90 roebel per kilo en de meeste soorten vlees tussen twee en drie roebel per ki lo. In de doorsnee gezinnen met inkomens tussen honderd en tweehonderd roebel per maand, waarbij man en vrouw bei den werken kwam op weekdagen al bij- na geen vlees op tafel. Westelijke waarnemers in Moskou mi. nen, dat waarschijnlijk functionarissen zullen worden ontslagen die door de par tijleiding verantwoordelijk worden ge steld voor het produktietekort.

de Stem | 1962 | | pagina 15