Partij van de Arbeid maakte haar verliezen van 1958 goed Treinongeluk Italië: 65 doden in EICHMANN is terechtgesteld COMMENTAAR OP K.V.P. bleek meest DE STEMBUS constante partij K.N.I.L. militair maakte zich schuldig aan moord P A m Eerst stemmen, dan vissen VVDneergang - PSP: opgang Indonesië stopt toelating Ambonezen Rigoletto Alleen fiftttM is HftttM DAGBLAD VOOR ZEELAND MR. VAN DOORN treedt 23 juni af als KVP-voorzitter SPECTACULAIR FUSIE? OPPOSITIE HIELP NIET Goederentrein reed dooi rood stoplicht NOSAYAN is bereid tot coalitie Zonnige perioden TEVREDEN KORTE GOLF SAMENGAAN C.H.U. DANKBAAR NAAR LINKS Nieuw dossier Van der Putten Altijd kersvers brood in huis! Koop zo'n pak! 102e JAARGANG No. 23992 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG JUNI 1962 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M.- Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tei 22341 <4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05) Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voot dr Zeeuwse Eilanden- GOES. Klokst.raat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zee uwsch-Vlaanderen* HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 Bij bureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 260' QOSTBURG .^JMieuwstraat41 telefoon K.V.P. HECHT EN STABIEL DE K.V.P. heeft zich bij de gemeenteraadsverkie zingen van woensdag j.l., globaal bezien, hecht en stabiel betoond. De P.v.d.A. heeft haar zware ne derlaag bij de verkiezingen van 1958 thans goed gemaakt, maar vergeleken bij de statenverkie zingen van negen weken geleden is er toch weer enige teruggang in stemmenpercentages. De V.V.D. heeft een zware nederlaag geleden en zelfs de stemmenpercentages van de staten verkiezingen konden niet gehandhaafd blijven. De-P.S.P. boekte aanmerkelijke winsten en deed in verschillende gemeenteraden voor het eerst haar intrede. De protestants-christelijke partijen bleven na- GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN vormen een min of meer apart soort van verkiezingen. Vooral in kleinere, maar ook wel in enkele grotere plaatsen plegen de grenzen van de traditionele partijen te vervagen of zelfs geheel te verdwynen. Men vecht dan om lokale belangen, dikwijls nog eens verstrengeld met persoon lijke tegenstellingen. Dat maakt het opmaken van een algemene politieke diagnose bij de gemeenteraadsstembus niet eenvoudig. Toch is er wel degelijk een bepaalde samenhang met de landspolitiek, vooral als men de uitslagen van de grotere ge meenten in ogenschouw neemt. listische Partij (Schmidt), zwervend tus- genoeg stationair met een flauwe neiging tot dalen aan de A.R.-zijde. Voor zover de landspolitiek mede een rol speel de, kan men zeggen, dat de drie belangrijkste pei lers, waarop het huidige kabinet steunt K.V.P., A.R. en C.H.U. een grote mate van stabiliteit vertonen. De teruggang van de V.V.D. heeft met de grote landspolitiek niets te maken. Wel met de ontevredenheid, gewekt onder de politiek-dak- lozen, die vier jaar geleden de V.V.D. kozen, doch thans elders hun toevlucht zochten. Mede waar schijnlijk door de politieke bokkesprongen in de zaak-Van der Putten. Het meest springt naar voren het voort gezette verlies van de VVD. Die maakt na de formidabele opgang van de laatste jaren flinke duikelingen. Het optimisme van professor Oud, dat dit maar verlie zen „op de korte golf" zijn kunnen we nu nog niet toetsen op zijn waarde. Dat zal slechts een verdere toekomst kun nen doen. In ieder geval zal men grapjes als de Van Riel-rel tegen partijgenogt Vis ser niet te vaak moeten herhalen. Zeer spectaculair is ook de voortge zette opgang van de Pacifistisch Socia listische Partij. Niet zonder Teden is ge vraagd, wat een leuze als „socialisme zon der atoombom" nu precies met de ge meenteraden te maken heeft. Van de zijde van de PSP hebben we horen ver kondigen, dat het socialistische karakter van deze partij evenzeer van waarde is als het pacifistische. Men wil niet het verwaterde socialisme van de PvdA, men zal het weer eens echt inhoud ge ven- Waarnaast de visie van een mr. Bur ger staat, dat hier slechts sprake is van een voorbijgaand verschijnsel, zoals ook de Revolutionair Socialistische Partij (Sneevliet) en de Onafhankelijk Socia- (Van onze parlementaire redacteur) Mr. van Doorn treedt zaterdag 23 iuni a.s. af als voorzitter van de KVP. Op een voor die gelegenheid te Utrecht bij eengeroepen buitengewone vergadering van de bestuursraad der KVP zal tevens een opvolger voor mr. van Doorn wor den gekozen. Daarvoor is door de partij leiding kandidaat gesteld mr. Aalberse, advocaat in Den Haag en voorzitter van de KVP-fractie in de Haagse gemeente raad. sen SDAP en Communistische Partij, zijn verdwenen. Ook hier zal de toekomst slechts uitsluitsel kunnen geven over ge lijk of ongelijk- Van de twee grootste partijen heeft de PvdA tot op zekere hoogte reden tot voldoening. Ze is uit het dal van 1958 opgestegen naar oude en zelfs hier en daar naar nieuwe hoogte. In Rotterdam heeft ze zelfs een absolute raadsmeerder- heid en dit is ook het geval in Gorkum waar burgemeester Van Rappard nu voor een zware beslissing staat- Deze winst werd behaald ondanks het weg vloeien van stemmen naar de PSP, doch men mag o.i. gerust de veronderstelling wagen, dat er toevloed is geweest van voormalige VVD-stemmen en van de Protestants-Christelijke partijen is hier en daar een kleinigheidje afgeknabbeld Overigens is het wel opvallend, dat de top van 28 maart j.l. door de PvdA meestal niet geheel werd bereikt. Een teken, dat hier inderdaad sprake is van een korte-golf-succes? We spreken wederom niets met zekerheid uit. Wat de Protestants-Christelijken aan gaat, is het opvallend, dat deze stembus weer nieuw voedsel gaf aan de discussie over de al of niet wenselijkheid van fusie tussen AR en CHU. een discussie, die geloven we, ook slechts kan ophouden, als die fusie inderdaad verwezenlijkt is- Dan tenslotte de KVP. Ze heeft zich weer de meest stabiele getoond. Van PvdA-zyde beweerde men, dat daaruit blijkt, hoe ze op valse grondslag berust KVP-kiezers zouden namelijk hun partij niet begunstigen, omdat ze een goed program heeft en in christelijk-sociaal opzicht veel weet te bereiken. Neen, men ziet de KVP-menigte blijkbaar als een domme massa, die zich door pastoors aan de hand Iaat leiden. Het is een bewering, die te dom is om er een weerlegging aan te spenderen. De KVP blijkt inderdaad een grote mate van vertrouwen te be zitten en door alle wisselingen van de politiek heen te behouden- Oek de „door braak" blijkt nog altijd weinig vat op haar te hebben. DE ZEVENDE ministeriële conferentie over toetreding van Engeland tot de EEG de eerste en eigenlijke onderhandelings conferentie na de voorafgaande algeme ne terreinverkenningen, heeft vergaande overeenstemming over de problemen van de economische unie aan het licht ge bracht. 69 PERSONEN zijn woensdag om het le ven gekomen toen een bus met 90 in zittenden bij de stad Ahmedabad in West India van de weg afraakte en in een rivier stortte. IN EEN VERGADERING van de lande lijke bestuursraad van de katholieke scholen voor maatschappelijk werk, die dinsdag in Utrecht werd gehouden, is de burgemeester van Den Bosch, mr. R. Lambooy, door prof. Ruygers geïnstal leerd ais voorzitter van deze bestuurs raad. Hij volgt in deze functie prof. Beel op. PREMIER ADOELA van de centrale Kongolese regering en president Tsjom- be van Katanga hebben in Leopoldstad besloten tot aanvaarding van een plan van de V.N. om de strijdkrachten van Kongo en Katanga samen te smelten en te reorganiseren. DE AMERIKAANSE luchtmacht heeft gisteren een raket gelanceerd waarvan de bijzonderheden geheim gehouden zijn, omdat er militaire geheimen aan vast zitten. 69 MENSEN zijn bij Kapadwanj in In dia om het leven gekomen toen een bus van een brug in een rivier stortte. De bus maakte een val van 12 meter. Het aantal gewonden bedraagt 18. De PvdA-propaganda heeft zich veel voorgesteld van de gunstige kansen, welke het in-oppositie-gaan zou bieden speciaal ten opzichte van de KVP. Vooral haar vertrouwensmannen De Quay en Luns waren mikpunt van een nimmer aflatende agitatie. Het heeft de positie van de KVP in wezen niet aangetast. Maar als onrustbarend begeleidingsver schijnsel van deze agitatie kreeg de PSP wind in de zeilen. Overigens willen we de ogen niet slui ten voor het verschijnsel, dat hier en daar in het zuiden zich toch zwakke plekken openbaren- Wat bijvoorbeeld in Helmond is geschied, waar tpgenover een verdeeld katholiek volksdeel de PvdA zeer ruim aan haar trekken kwam, mag zeker niet genegeerd worden. Het is, geloven we, een teken van politiek rij per worden als die verdeeldheidsver- schijns«len bij de gemeentelijke stembus in meer of mindere mate kunnen wor den opgeruimd. Tilburg en Breda geven in dit opzicht een goed voorbeeld. Maar het is goed zich te realiseren, dat men hier niets forceren moet. Het deelnemen van de KVP als zodanig aan de gemeen teraadsverkiezingen, daar waar politieke verdeeldheden onder de katholieken nog weelderig bloeien, valt niet aan te ra den- Het is hier een kwestie van psy chologisch inzicht en politiek aanvoe len. Men kan zich bij de gemeente raadsstembus ook te vroeg in de electo rale kou wagen, gelijk in een enkele plaats gedemonstreerd wordt. Met dat al geven deze verkiezingen bemoediging voor de zware strijd, welke het volgend jaar te wachten staat. Voorspellingen zijn natuurlijk ijdel. Veel zal afhangen van de wijze, waarop grote politieke vraagstukken zich in de komende maanden ontwik kelen. Maar als de oppositie zich zo agitatorisch en ontactisch blijft opstel len, zal de KVP slechts gesterkt kun nen worden in haar zelfvertrouwen. Een uit 33 wagons bestaande goederen trein is donderdagmorgen om 2 uur met een snelheid van 70 km door een rood waarschuwingslicht gereden en in bot sing gekomen met een stilstaande passa- gierstrein vol vakantiegangers. Snelle handen dragen de slachtoffers uit de verwoeste wagons. De sterke man van Laos, generaal Foe- mi Nosavan, is donderdag in Laos te ruggekeerd en heeft verklaard, dat de rechts georiënteerde regering bereid is een coalitie met de neutralistische leider prins Soevanna Foema aan te gaan, „in dien deze bewijst dat hij geen commu nist is". Op een vraag of men bereid was de belangrijke portefeuilles van binnenland se zaken en defensie over te dragen aan Soevanna Foema ontwoordde Foemi No savan: „Wij zijn bereid hem alles te ge ven indien hij geen communist is". Foe mi Nosavan is minister van defensie en vice-premier. Foemi Nosavan gaf echter te kennen dat hij en Boen Oem niet bereid waren Soevanna Foema te ontmoeten op de door de rebellen bezette Vlakte der Krui ken, zoals de neutralistische leider had geëist. Hij vond het beter de bijeenkomst te Vientiane te houden. Communistische guerrillastrijders heb ben drie Amerikaanse zendelingen, die werkzaam waren in een ziekenhuis voor melaatsen, ontvoerd. Ook een onbe kende vrouw was ontvoerd. De communisten hadden negen andere Amerikanen onder wie de echtgenote en vier kinderen van een der zendelingen, achtergelaten. Er zijn reeds 65 doden, waaronder acht baby's te betreuren. Veertig mensen lie pen letsel op. Nadat men hen de eerste hulp had verleend, konden 22 gewonden zich huiswaarts begeven. De trein was op weg van Milaan naar Genua. Twee rijtuigen werden volko men vernield, het achterste rijtuig werd overlangs in tweeën gespleten. De brandweer uit- Milaan moest gebruik maken van snijbranders om de ongeluk- kigen te bevrijden. Op het terrein van de ramp werden reeds verschillende ampu taties verricht. De twee vernielde rij tuigen waren zo vol bezet, dat velen moesten blijven staan. In een communiqué is verklaard, dat de rode lichten nirmaal hebben gefunc tioneerd. Voorts was het zicht goed, toen het ongeluk zich voordeed. Het lag in de bedoeling de locomotieven te Voghera te verwisselen. De eerste en tweede ma chinist, die voor het ongeluk uit de trein waren gesprongen, sloegen aanvankelijk op de vlucht. Later meldden zij zich bij de politie. De twee mannen, Lanfranco Pigiani en Soriano Fabbri hielden vol, dat het licht geel en niet rood was ge weest. Zij werden gearresteerd. Volgens de politie zullen zij waarschijnlijk we gens doodslag worden aangeklaagd. De afgelopen woensdag was niet alleen belangrijk vanwege de ge meenteraadsverkiezingen. Het was óók de dag, waarop de simmetjes weer uitgelegd konden worden. Eichmann is in de nacht van twee buitenlandse en twee Israëlische donderdag op vrijdag terechtge- P^!Xi£tegenwoordigers. steld. President Itzjak Ben Zwi van Israël heeft gisteren Adolf Eichmanns beroep om gratie van de hand gewezen. Onmiddellijk nadat Ben-Zwi zijn be schikking had bekendgemaakt, begonnen de toebereidselen voor de voltrekking van het vonnis. Drie anonieme ambte naren van de Ramlegevangenis waren be zig met het opstellen van het mechanis me dat het valluik onder Eichmann moest doen wegvallen. Ze hebben het gedrieën gehanteerd, zodat niemand precies zal weten wie van de drie de eigenlijke exe- cutiedaad heeft verricht. Een uur na de executie is het lijk van Eichmann door een arts officieel ont zield verklaard. Een van de vier buitenlandse journa listen, die Eichmanns executie hebben bijgewoond is de Duitser dr. Rudolf Küs- termeier, 59-jarige correspondent in Is raël. Hij is altijd heftig anti-nazi geweest en heeft tussen 1933 en 1945 met twaalf concentratiekampen kennis gemaakt. In 1950 vestigde hij zich in Israël als eerste Duitse journalist die dat land mocht bin nenkomen. De executie van Eichmann heeft in klei ne kring plaatsgevonden in 't bijzijn van I Weersverwachting, meegedeeld doorj net KNMI, geldig van vanavond tot morgenavond. I Zonnige perioden en op de meeste j J plaatsen droog weer. Zwakke tot ma- I lige noordwestelijke wind. Over het; algemeen iets hogere maximumtem- i peraturen dan gisteren. Vrijdag: zon op 20.49, maan op 19.21, Zaterdag zon op 4.26, onder 20.50, maan op 4.50. (Van onze parlementaire redactie) De lijn der politieke ontwikkelin gen, zoals die zich in maart bij de statenverkiezingen aftekende, is bij de gemeenteraadsverkiezingen door getrokken. Hierover bleken voor aanstaande figuren van de Neder landse politieke partijen het op de avond van de verkiezingsuitslagen wel eens te zijn. Geconstateerd kon worden nieuwe en vaak sterke winst voor de P.S.P., wederom gevoelige verliezen voor de V.V.D. en een flink herstel van de P.v.d.A. In vergelij king met de gemeenteraadsverkie zingen van 1958. Vergeleken met de jongste statenverkiezingen is de P.v. d.A. echter op vele plaatsen iets achteruitgegaan. De K.V.P. gaf geen krimp en toonde wederom haar gro te stabiliteit. De protestants-christe lijke partijen wisten zich vrij rede lijk te handhaven. in een via radio en televisie uitge zonden commentaar zei dr. Albering, algemeen secretaris van de K.V.P., dat de K.V.P. over deze verkiezing me-ar dan tevreden mag zijn. Hij legde er de nadruk op dat de K.V.P. andermaal gedemonstreerd heeft de meest constante partij te zijn. Hij vond het overigens niet zo gemak kelijk om de gemeenteraadsverkie zingen van 1958 met die van thans te vergelijken, omdat de samenstelling van de bevolking in vele plaatsen gedurende de laatste jaren dynami sche ontwikkelingen ondergaat. Dit is met name in vele plaatsen in het zuiden merkbaar. Ook is daar het optreden van katholieke splinter groeperingen voelbaar geweest. Over de P.S.P. zei dr. Albering dat deze haar plaats als politieke partij nu toch wel veroverd heeft en thans overal als zodanig gaat optreden. De P.v.d.A. had zijns inziens enige winst behaald, terwijl de protestants-chris telijke partijen constant gebleven zijn. Voor de V.V.D. is er nieuwe achteruitgang. Dr. Albering meende uit dit alles te mogen concluderen dat het beeld van de gemeente raadsverkiezingen binding vertoont met de landspolitiek. Mr. Burger, voorzitter van de P. v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, zei dat het in de lijn der verwach tingen lag dat de P.v.d.A. vooruit zou gaan. „Wel heeft de P.S.P. aan ons geknabbeld". Naar zijn mening moet de plaats van de P.S.P. gezien worden tussen P.v.d.A. en C.P.N. in. Na herinnerd te hebben aan de so cialistische triomf in het door het optreden van zijn liberale burge meester ongal bekend geworden Gorinchem, zei mr. Burger alle re den tot tevredenheid te hebben. Prof. Oud, voorzitter van de V.V. D. en fractieleider in de Tweede Ka mer, stond voor de zware opgave het verlies van zijn partij te analyseren. Hij begon met te wijzen op de grote sprong vooruit van de V.V.D. in 1958, die hij een beweging op de kor te golf noemde. „Bij zo'n beweging is er altijd kans dat er bijzondere in vloeden hebben gewerkt, die later wegvallen". Hij zei zich daarom over de verdere teruggang van zijn par tij niet ongerust te maken. „Er blijft een kern van liberale kiezers over, waarop men kan vertrouwen en die de basis is voor toekomstige voor uitgang". Hij zei voorts dat de P.S.P. mogelijk ook eens van de door hem genoemde korte-golftheorie de gevol gen kan ondervinden, wanneer er bij die partij bijzondere factoren zouden gaan optreden. De P.v.d.A. kon naar zijn mening tevreden zijn over de stembusuitslag. De K.V.P. was ook naar zijn indruk stabiel gebleven. De heer Smallenbroek. lid van de anti-revolutionaire Tweede-Kamer fractie, zei dat de positie van de A. R. en de C.H.U. moeilijk apart tc beoordelen is omdat deze partijen op vele plaatsen gemeenschappelijk a.j protestantse partij zijn opgetreden. Hij meende overigens dat die samen werking op vele plaatsen goed ge werkt had. De heer Smallenbroek beklemtoonde dat het meer en meer de richting van één protestants-chris telijke partij uit moet. De hoofdbe sturen van A.R. en C.H.U. gaan hier over binnenkort een eerste oriënte rend gesprek voeren. Dr. Tilanus, voorzitter van de C.H.U.-Tweede-Kamerfractie, wilde op het thema van een mogelijke sa menwerking met de A.R. niet in gaan. Dit ijs was hem kennelijk te glad. Hij volstond met te zeggen dankbaar en tevreden te zijn over de resultaten van zijn eigen partij. De winst van de P.S.P. bewees vol gens hem dat er bij gemeenteraads verkiezingen toch meer levensbe schouwelijk gestemd wordt. Hij ge loofde overigens niet dat de P.S.P. in de gemeenteraad grote betekenis kan hebben. De heer Burggraaf, voorzitter van de P.S.P., sprak van „een gezonde politieke ontwikkeling naar links". Hij zei dat de weer versterkte P.S.P. zou bewijzen ook op socialistisch terrein in de gemeenteraad iets te zeggen te hebben. Hij was het niet eens met mr. Burger, dat de P.S.P. een tussenpositie tussen P.v.d.A. en C.P.N. zou innemen. Ook de Canadese protestantse zendeling William Hull heeft de executie bijge woond. Hij heeft Eichmann enkele keren bezocht Men vermoedt, dat het stoffelijk over schot zal worden verbrand. (Van onze Haagse redacteur) Indonesië schjjnt de toelating van Am bonezen uit Nederland te hebben ge stopt. Dit is de indruk die men op het departement van maatschappelijk werk te Den Haag heeft, nu door de Indone sische ambassade te Brussel geen inreis visa meer worden verstrekt. Een week geleden zou een groep van 150 Ambone zen uit het woonoord „Golflinks" bij Arnhem vertrokken zijn. Men stond al reisvaardig toen uit een telefoontje met Brussel bleek, dat er geen visa voor de vertrekkenden waren. Het vermoeden wordt thans gekoesterd, dat de Indone sische veiligheidsdienst haar regering ge maand heeft tot grotere voorzichtigheid bij het toelaten van mensen van buiten af. Mógelijk ook heeft de Indonesische Eichmann gaf in het geheel geen blijk regering voor haar minder prettige er van berouw. varingen opgedaan met de groepen reeds om Ambon gearriveerde Ambonezen. De heer F.H. van der Putten uit Bus- sum heeft bekend gemaakt dat hij na zijn ontslag als technisch hoofdambte naar van het ministerie van Defensie van een onbekend gebleven persoon een dossier ontvangen heeft betreffende een sergeant-majoor, die zich in het voor malig Nederlands-Indie zou hebben schul dig gemaakt aan enkele moorden, ram- pokpartijen en collaboratie met de vijand- Deze man zou thans als adjudant dienst doen op het vliegveld Welschap bij Eind hoven. Hij woont in Gemert. De heer Van der Putten heeft het uitgebreide dossier overhandigd aan de waarnemend procureur-generaal in Am sterdam, mr. W.B.J. Aberson, met het verzoek deze bescheiden ter beschikking te stellen aan de minister van Defensie, ir. S-H. Visser. De heer Van der Putten deelde mede besloten te hebben het dossier reeds thans te overhandigen omdat de bijna 53-jarige militair waarover het dossier handelt, pogingen zou hebben ondernomen om naar Nieuw-Guinea te worden uitge zonden. Alle verbalisanten, getuigen-officieren en burgers, die in de bescheiden worden genoemd, bevinden zich volgens de heer Van der Putten in Nederland. Uit het dossier blijkt, dat de KNIL- militair (Ambonnees van origine), waar om het in de bescheiden gaat, na de Ja panse capitulatie o m. werkte als agent voor de toenmalige NEFIS op het buiten kantoor Bandoeng en bij de veiligheids dienst op het militaire vliegveld Andir De sergeant-majoor zou in de jaren 1946 en 1947 een ware terreur hebben uitgeoefend in en om Bandoeng. Daar naast zou deze KNIL-militair lid zijn ge weest van een terreudorganisatie, die gel den inzamelde voor de republikeinse strijdkrachten en een rampokbende, waar van de militair eek der leiders was. Medio april 1949 zou de militair tevens kapitein van de TNI en garongleider zijn geworden. Vóór de eerste politiële actie zou hij o.m. een partij autobanden aan de vijand hebben geleverd. Hoewel deze door de toenmalige ser geant bedreven wandaden bij zijn mili taire chefs en de politiale en justitiële in stanties bekend waren, werd er niets tegen hem ondernomen, aldus het rap port, dat deze militair ook „een der best ingelichte getuigen inzake de grote corruptie bij het leger in Indië". noemt. Hij werd gearresteerd, maar de vrij lating zou „op generaalsniveau zijn uit gevochten". Op 30 juli 1950 keerde hij in Rotterdam terug. (Advertenties) r super bolknak At Wc. t 85 ct

de Stem | 1962 | | pagina 1