Het spijt me, dat ik u allen zo ongerust heb gemaakt school" voor gehuwden n.R.K.m.-congres over onderwijs en voorlichting Voorstel jeugdcontracten in moeilijkheden Chefarine „4" ASTRONAUT CARPENTER: Staatsiejas te koop.... Brandstoftekort: fout van on man Daar zult uplezier van beleven! Als u over gaat op Matador Braziel Shag De nieuwe smaak: iets pittiger dan half zwaar zachter dan zwaar! veel Messali Hadj weer vrij Radio-actief besmette kabeljauw Vorstafzetting oorzaak van „vuurvliegjes* Samenwerking bij bestrijding van pijn! Frauderende bankbediende staat terecht Tito met vakantie in Sovjet-Unie? de natuur in met de natuurzuivere KING pepermunt Pianist Egon Petri overleden kantoormachines Dronkenschap aan boord vliegtuigen Brand in olie-raffinaderij nieuw \RATTEN- MUIZEN-Y; PASTA VLOKKEN E»e{0< <9 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 MEI 1962 19 (Advertentie) „Eindelijk vormt het betaalde voetbal een gesloten formatie", stelde een grieperige Jos Coler, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB zaterdag middag in Amsterdam vol vreug de vast. Maar terwijl veel moei lijkheden de algemene vergade ring van de semiprofs zich met algemene stemmen uitsprak voor invoering van jeugdcontracten en -competities, namen de amateurs in hun buitengewone algemene vergadering een amendement op deze voorstellen aan, dat deze op slag voor de sectie betaald voetbal onaanvaardbaar maakt. De lijdensweg van de jeugdcontracten zal over drie weken, als de buitengewo ne bondsvergadering in Amsterdam wordt* gehouden, nog wel niet ten einde zijn. Immers, de voorstellen die deze zaterdag op de oriënterende vergaderin gen van de semi-profs, de amateurs en de afdelingen zijn besproken, moeten op 16 juni in Amsterdam tenminste een 2/3 meerderheid halen om kracht van wet te krygen. Semi-profs en amateurs beschikken beiden over de helft van de stemmen, waardoor de kans wel erg klein wordt, dat het niet-geamendeerde voorstel vol doende stemmen van de amateurs zal krijgen, dat de vereiste meerderheid wordt gehaald. De enige kans is nog, dat de amateurs de ver-strekkende gevolgen niet voor hun rekening zullen nemen en alsnog de oor spronkelijke voorstellen zullen steunen. Het verschil van mening wordt ge vormd door het artikel, dat de clubs gaat voorschrijven in de toekomst voor de jeugdcompetities van het betaalde voet bal jeugdspelers te contracteren. Er is een „aanloop-periode" voorgesteld, waardoor het eerste seizoen nog geen jeugdcontractspelers in dienst van de clubs behoeven te zijn. Het daarop vol gende seizoen, zo zegt het voorstel, moe ten de clubs over tenminste één derge lijke speler beschikken. Het derde jaar tenslotte is het noodzakelijk, dat iedere club twee van deze spelers heeft. Onaanvaardbaar Het amateur-voetbal kwam hierop met genoemd amendement, waardoor de clubs verplicht zouden worden al het tweede jaar direct tenminste twee jeugd spelers onder contract te hebben. Een denkbeeld dat gezien de financiële con- sepuenties, voor het betaalde voetbal on aanvaardbaar is. De verhoging van de minimum- en maximumsalarissen van de semi- profs daarentegen leverde maar zeer weinig moeilijkheden op. Ten aanzien van dit punt zullen de amateurs de sec tie betaald voetbal geen moeilijkheden in de weg leggen. Veilig kan dus nu al worden aangenomen dat tijdens de bui tengewone bondsvergadering van 16 ju ni de minimum-salarissen zullen worden verhoogd tot 1.000 guldens 's jaars waar bij dan elke club de verplichting heeft tenminste 12 spelers een minimum van 1500 gulden te betalen. De maxima zul len van 4200 gulden tot 5000 gulden wor den verhoogd. Voorts zal iedere club ten hoogste zes spelers een bedrag van max imaal 10.000 gulden per jaar mogen be talen. (tot nog toe 4 spelers maximaal 7500 gulden.) (Advertentie) Messali Hadj, de leider van de MNA (Algerijnse nationale beweging, een concurrent van het FLN, het nationale bevrijdingsfront), heeft een algehele vrijheid gekregen, aldus hebben perso nen uit zijn omgeving meegedeeld. Hadj was sedert 1 april 1934 vrijwel voort durend gevangene van de Franse auto riteiten, die hem in 1952 een gedwongen verblijfplaats bij Chantilly ten noorden van Parijs aanwezen. Het hergeven van de vrijheid aan Messali Hadj is een voortvloeisel uit het besluit van de Franse regering om de „openbare vrij heden" in Algerije te herstellen met het oog op het op 1 juli te houden re ferendum. Volgens waarnemers zal het Messali Hadj praktisch onmogelijk zijn om naar Algerije terug te gaan, gezien de vijan digheid van de leden van het nationale bevrijdingsfront tegenover hem. Messali Hadj begon zijn nationalisti sche activiteit in 1923. Hij werd in 1928 de eerste maal gearresteerd en het jaar daarop werd zijn beweging „Nfjordafri- kaanse ster" ontbonden. Een nieuwe, in 1931 gestichte beweging ter vervanging daarvan werd in 1934 opgeheven en Messali Hadj kreeg gevangenisstraf, waarop nog een lange rij veroordelin gen volgde. Toen de Algerijnse opstand uitbrak werd Messali Hadj overgebracht naar Belle-ile by de Franse Atlantische kust., Vier middelen in één iabiei werken krachtiger zonder de maag van streek te maken Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die el- kaars werking ondersteunen. Che farine „4" werkt echter niet alleen krachtiger bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, daar één der bestanddelen zorgt dat een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f3.50 De 47-jarige ex-employé van de Am- sterdamsche Bank J.E., die vorig jaar oktober naar Duitsland vluchtte na zijn werkgever voor ongeveer f 800.000 te hebben benadeeld, zal zich op 21 juni a.s, voor de Amsterdamse rechtbank moeten verantwoorden. De officier van justitie, mr. H. Lagerwaard, heeft hem valsheid in geschrifte subsidiair oplichting ten be drage van ongeveer f 650.000 ten laste gelegd. In dezelfde dagvaarding wordt nog een bedrag van f 10.000 genoemd, die E. zich eveneens door valsheid in geschrifte sub. oplichting zou hebben toegeëigend. De bankbediende, die door het knoei-» en met depositorekeningen van buiten landse cliënten de acht ton overmaakte naar nummerrekeningen in Zwitserland en een groot aantal banken in Frankrijk werkte bij deze knoeierij samen met de 57-jarige Franse zakenman E.T.H.G., die in Spanje werd gearresteerd, nadat kort tevoren E. in Baden-Baden was ge grepen. De Nederlandse justitie wacht nog steeds op de uitlevering van de Frans man. De uitleveringsprocedure is ver traagd door een ernstige ziekte van G.R., waarvoor hij wordt verpleegd in het Spaanse badplaatsje Alicante. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de bank bediende en de Fransman, die het ver duisterde geld verdeelden, tezamen zou den terechtstaan. Door het trage verloop van de uitleveringsprocedure is van dit voornemen afgestapt. De Nederlandse politie heeft ongeveer zes ton van de verdwenen bankgelden kunnen achterhalen. De frauderende bankbediende heeft daarvoor zijn vlotte medewerking verleend. Een woordvoerder der Zuidslavische regering heeft medegedeeld, dat de Sovjet-regering president Tito heeft uit genodigd 'n vakantie in de Sovjet-Unie door te brengen. ,,Er is echter nog niets be paalds afgesproken", voegde hy er aan toe. "V f I 1 I ,.W..y. /.V. Carpenter: „Dit is niet waar. Toegege ven, ik was gepreoccupeerd, maar het was dan ook erg druk". Hij vertelde, dat hij tussen Hawaii en de Amerikaanse westkust gemiddeld op zes verschillende dingen moest letten. I'aperitivo Mjju-rniTïïtmWiVnffli In Berkeley, Californië is op 81-jarige leeftijd overleden de internationaal be- laamde concertpianist Egon Petri. De overledene, die in Hannover was gebo ren, was van Nederlandse herkomst en stamde af van een zeer bekende familie van musici. Zijn vader was een vooraanstaand vi olist, zijn grootvader een hoboïst en zijn overgrootvader een organist. Een van Petri's leerlingen is de Britse pianist John Ogdon, een der prijswinnaars van oet deze maand in Moskou gehouden in ternationale Tsjaikovsky-coneours. In het Japanse bergdorpje Hane is oezer dagen een school voor gehuw den" gesticht. Als voornaamste punt §taat op het lesrooster de „schone taal". De aansporing daartoe was de omstan digheid. dat het vrouwelijke deel van de echtparen in de gebiedende en vaak be ledigende manier van spreken van haar meesters" de voornaamste belemme ring ziet voorde democratisering van het huwelijksleven. De plaatselijke autoriteiten stellen zich voor om na afloop van deze eerste herscholingscursus, het dorpje als voor beeld aan de gehele Japanse Natie te stellen. Amerika'» vierde astronaut heeft al de genen die hij vorige week ruim 40 minuten lang in zorgen heeft laten zitten wegens de afloop van zijn ruimtevlucht met de „Aurora- zeven" zijn verontschuldigingen aangeboden. Toen men hem na zijn terugkeer van het eiland Grand Turk tijdens een persconferen tie op de basis Cape Canaveral met vragen bestookte over de problemen die waren ge rezen krabde de 37 jaar oude marine-officier met een wat deemoedig gezicht aan zijn kruintje. niet in de haak was, maar haalde opge lucht adem toen het „alleen maar" de gewichtloosheid was die hem dat vreem de gevoel had bezorgd. Carpenter vertelde dat hij, voorzover hij dat van zijn betrekkelijk geringe hoogte kon bezien, de indruk had gekre gen dat de eerste maanreiziger de aard bol zou zien als een heldere blauw achtige ring zodra het „nieuwe aarde" was. „Dit is een tip voor schilders", zo meende hij. Carpenter heeft duidelijk foto's kun nen maken van de „vuurvliegjes" en van zonsopgang en -ondergang die naar hij meent de door hem waargenomen kleu ren goed weergeven. „Dit is overigens wel het mooiste wat ik heb gezien", zo zei hij tot de verslag gevers op Cape Canaveral. De gekleurde ballon Fout van ongeduldig man Carpenter zei. dat hij Alan Sheppard over de radio had meegedeeld, dat hij dacht dat zijn gyro's niet goed werkten en dan was er nog een ander probleem, het brandstoftekort. Carpenter heeft de voorraad brandstof voor zijn waterstof peroxide raketmotoren, die de capsule in de ruimte op koers houden, veel sneller uitgeput dan Glenn dat had gedaan. Zijn verklaring hiervoor was: „Ik moest veel doen en wilde alles uit voeren. Ik ben wat ongeduldig ge weest. Het brandstofprobleem was geen fout in het ruimteschip, maar kwam door de fout van een onge duldig man. Hij voegde hier echter aan toe dat de terugkeer in de damp kring „zeer gemakkelijk" was ge weest. Wetenschapslieden wezen er na de vlucht op, dat Carpenters capsule bij terugkeer in de dampkring door het brandstof tekort zou kunnen zijn gaan slingeren, waardoor de wrijvingshitte vat had kun nen krijgen op de onbeschermde delen van het ruimtevaartuig. „Er was geen merkbare temperatuursstijging in de capsule", zo vertelde Carpenter echter. Leren Hij zei: „Ik zou mijn excuses willen aanbieden voor de ongerust heid die ik heb veroorzaaktAls ik dat geweten hadIk voelde me zo op mijn gemak In vele opzichten was mijn ruimtereis te vergelijken met een busritjeCarpenter was opgetogen over zijn ervaringen, die hij als een ware veteraan-in-de-ruimte aan „natie en volk voor wie het project werd uitgevoerd en door wie het werd betaald" uiteenzette. tijdens zijn eerste Amerikaanse cirkel- vlucht rond de aarde van februari dit jaar ontdekte. Glenn is er van overtuigd dat zij niets met de capsule te maken hebben, maar Carpenters theorie is dat ze ontstaan door vorstafzetting op het ruimtevaartuig. Carpenter zegt, dat het verschijnsel op trad toen hij tegen de wand van de „Au- rora-zeven" klopte. Vlotte lancering Carpenter gaf een chronologisch over zicht van zijn ruimtereis en zei dat het aftellen en de lancering vlot waren ver lopen, zij het dan dat rookvorming bij bosbranden in het Everglades-moeras 45 minuten lang een spaak in het wiel stak. „Het was voor het eerst", zo vertelde hij, „dat een austronaut niet meerdere keren startklaar moest zijn. Dat was bij Glenn anders". De ruimtevaarder had alle lof voor de diensten die de Atlas-aandrijvingsraket had verricht. „Hij werkte zo perfect als ik dat nooit eerder heb gehoord of ge zien", zo meende Carpenter. Hij voelde op een hoogte van 10 kilo meter, waar de invloed van de zwaarte kracht zijn maximum bereikt, wel enige trilling, maar de „Aurora-zeven" schudde slechts licht. „De eerste vijf minuten na de lance ring waren de snelste die ik ooit heb beleefd", zo grapte Carpenter, „maar hetzelfde geldt natuurlijk voor de vijf uur die ik in het heelal heb doorge bracht". Enerverend Kort nadat de raket losraakte van de capsule liet Carpenter zijn ruimtevaar tuig eigenhandig 180 graden draaien en vond het een „enerverend gevoel om te merken dat de besturingsorganen juist werkten. Toen werd alles stil rondom capsule en mens. Carpenter voelde dat er iets De gewichtloosheid was voor hem een prettige gewaarwording. „Al het werk wat je moet doen wordt gemakkelijker verrichtbaar", zo vertelde Carpenter. „Het was de eerste keer dat ik geen last had van een ruimtepak". Over het fenomeen „vuurvliegjes" hij het niet eens met zijn voorganger John Glenn, die de glinsterende deeltjes (Advertentie) Het experiment met de kleurige bal lon is volgens Carpenter succesvol verlopen, hoewel het voorwerp niet helemaal vol kwam met lucht. De ruimtevaarder moest bepalen welke kleuren het best afstaken tegen de achtergrond van het heelal. Carpenter legde uit, dat hij als gevolg van Glenns geslaagde vlucht „meer vrij heid" had in zijn besturing van zijn ruimteschip. Hij had zich met behulp van de sterren kunnen oriënteren en meende, dat zijn reis belangrijk gege- vensmateriaal had opgeleverd voor na vigatie op hemellichamen. Ook voor de astronomen en weerkun digen had Carpenter nieuwe informatie meegebracht. „Ik heb enkele metingen verricht op de sterrenstraling", zo ver telde hij, „en ook veel aandacht be steed aan een dampkring in de ruimte". Er was zo veel te zien Carpenters eerste probleem kwam tij dens de eerste cirkelvlucht. „Het auto matische besturingssysteem werkte niet goed. Op dat moment kon het me niet zoveel schelen- Er was van alles te doen en te zien en ik dacht niet dat het een ernstige afwijking was". Hij werd in de loop van zijn ruimte- vlucht nog verscheidene andere keren door deze moeilijkheid geplaagd, maar kon het door de drukte van het aantal te verrichten proefnemingen niet goed analyseren. Over berichten als zou hij tijdens zijn derde cirkelvlucht een „vermoeide en lusteloze" een astronaut zijn geweest, (Advertentie) De lord-mayor van Coventry, Arthur Waugh, nooit bijzonder ingenomen met de 28 pcnd zware staatsiemantel van z'n ambtsgewaad, heeft hem thans ter over name aangeboden. Burgemeester Waugh heeft gezworen, dat hem nooit meer zal overkomen wat hem vrijdag van de vo rige week overkwam: hij viel flauw tij dens de inwijding van de nieuwe kathe draal van Coventry in het bijzijn van koningin Elizabeth. Lord Waugh zei: „De mantel is veel te zwaar om er langere tijd mee be kleed te zijn in een ruimte waar het warm is en veel mensen zijn- Had er een zak ingezeten met een flesje vlug zout, dan zou er niets gebeurd zijn. Maar er is geen zak en je kunt daarom je zakdoek niet eens kwijt". De eerstvolgende stap die burgemees ter Waugh in de gemeenteraad zal voor stellen. is de vervaardiging van een mantel die licht is en zakken heeft en toch niets aan de waardigheid van het ambt dat hij verzinnebeeldt afdoet. (Advertentie) De astronaut meende dat de weten schap van zijn fouten veel zou kunnen leren. „Daarom is er eigenlijk ook wel reden om blij te zijn met deze vergis singen", zo zei hij op de persconferentie. Hij keek toch even ernstig, toen hij vertelde dat de capsule zwaar was gaan stampen toen hij de gevaarlijke hitte- barrière was gepasseerd. „Gelukkig had ik nog genoeg brandstof om de gevaars zone eigenhandig te kunnen doorkoer- sen", zo klonk het. Carpenter vertelde voorts, dat weten schapslieden en technici van het Mer cury-project nog niet hadden bepaald hoe het kwam dat hij zo ver over zijn lan- dingsdoel was heengeschoten. „Het spijt me dat ik u allen zo ongerust heb ge maakt", zo besloot Amerika's ruimteman nummer vier zijn relaas. (Advertentie) Het Amerikaanse bureau voor de bur gerluchtvaart, FAA, is begonnen met de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen er op te wijzen, dat ze beschonken pas sagiers uit hun toestellen moeten weren. De FAA herinnerde er aan, dat de luchtvaartbepalingen de verantwoorde lijkheid voor het weren van dronkaards uit vliegtuigen in de eerste plaats leg gen op de schouders van reisbiljetten- agenten en het personeel als zodanig, meer in het bijzonder zij die aan de vliegtuigtrappen de binnentredende pas sagiers controleren. De FAA maakt zich zorgen over het toenemende aantal onplezierige inciden ten aan boord van Amerikaanse vlieg tuigen, veroorzaakt door passagiers on der invloed, en gevaarlijk voor de vei ligheid. Zo zijn er aan boord van Amerikaan se lijntoestellen dronkaards geweest die het mes trokken tegen de piloot, deze aanvielen tijdens de landing, na de cock pit te zijn binnengedrongen, en het toe stel tot een tussentijdse, niet-geprogram- meerde landing dwongen. De FAA wees er met nadruk op, dat drankgebruik vooralsnog niet beschouwd werd als een probleem van de eerste orde, maar dat het zaak was risico's van een ongeluk bij voorbaat uit te sluiten. Als gevolg van een breuk in een toe voerleiding is gisteren brand uitgebro ken in een olieraffinaderij in Keulen. Zes arbeiders liepen brandwonden in tweede en derde graad op. Hun toe stand is ernstig. De materiële schade kon nog niet worden vastgesteld. De Varangerfjord in noord-Noorwegen bij de Russische grens gevangen kabel jauw, heeft op de viskadavers grote open wonden te zien gegeven. Ruim tweederde van de vinnen was door on bekende oorzaak vernield. Vissers schrij ven dit toe aan radioactieve inwerking op de vis door de Russische kernproe ven in de Barentszee in de herfst van verleden jaar. Een aantal vissen is overgebracht naar het instituut voor oceanografie in Bergen, waar men een wetenschappelijk onderzoek zal instellen. (Advertentie) roeit ze genadeloos uit (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse rooms-katholieke Mid denstandsbond is van plan om op 7 en 8 november een congres te houden over „onderwijs en voorlichting". Aan ver betering van het onderwijs en de voor lichting wordt door de NRKM in ver band met de ontwikkelingen in het mid den- en kleinbedrijf speciale betekenis gehecht. Men hoopt, dat dit congres er mede toe zal bijdragen om concrete doeleinden te formuleren waarop de noodzakelijk geachte verbetering van het onderwijs en de voorlichting zich kunnen richten. Van NRKM-zijde wil men in ieder geval komen tot erkenning en subsidiëring in wettelijk verband van de middenstandsopleidingen.

de Stem | 1962 | | pagina 5