nning >eratie Oeververbinding-ideaal mag nooit worden prijsgegeven PYJAMA'S I 4 Snellere verbetering van verbindingen gewenst Middelburg medevennoot in Provinciale Brug Mij. Onze woensdag Zeeu wscli - VIa a rn se K.v.K. over Westerschelde ek FAROX en 1.35 Kreymborg PANTER Peek&Cloppenburg Vestiging van metaalindustrie in kern St.-Maartensdijk Ter sfembus Zorgwekkend E3 op komst DAG ANN ;Men? 7 te Nispen ongelukt IAMENS DGWATER Landsgrenzen theoretische strepen Muziekkorps JONGENS ONDER GOED nü VEV-leden in Kanaalzone Gymnastiekzaal Ven Iers Nasser wil geen benoeming voor het leven 3000 verdwenen tijdens uitstapje Kardinaal besprak te Breda komend concilie Te Westdorpe Dodelijk ongeval met bromfiets Jmgensmarkt 95 Poortvlielse kerken pleiten voor zondagsrust Functionarissen bij waterschappen op excursie Sasse raad legde het af tegen b. en w. Reddingsbrigade te Koudekerke opgericht Slagblaft §le jSïctn Moordproees Brühne Beide verdachten ontkennen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 MEI 1962 OOSTERHOUT land die de immense hal ek blies. Daarvoor zorg- es van de sprekers. Mi- n vroeg zich bijvoorbeeld hij op zijn departement nop te drukken een even chine in beweging kon Daarvoor zorgde ook er G. W. Moonen, die de /an Breda en Den Bosch schonk voor de ker- NCB 75.000 gulden voor werk en de gemeente ontein van de Tilburgse Kreykamp. ide coöperatie kreeg ook ;n. Namens de CHV-afde- e Rucphenaar L. Vos een aan van de Bredase in Koreman: een krachtige geheven, zich bewust van en, zoals de CHV". NCB- Zegers beloofde een vaas bouwen kantoorgebouwen En CIV-voorzitter Mertens rceleyne Fles in Delft een mdversiering besteld. Laat s/erd het feest, dat 's mor- was met een H. Mis, die en door NCB-adviseur ka- bekroond door een reus- waarin restaurateur Noud honderden kilo's aardappe- ;roenten had verwerkt. Advertentie) vende verbetering ezende laag op de maagwand e weduwe J. Verbocht uit istraat te Nispen is maan- ven voor 7 uur tegenover Ispen onder een vrachtauto en en ter plaatse oyerle- tffer was op weg naar de e ter hoogte van het kerk- eg oversteken. Achter haar vrachtauto waarvoor zij echts uitweek. Terwijl de aar passeerde is mevrouw moedelijk gevallen, kwam de achterwielen van de irecht en is enkele meters CKSCHOOL ETTEN eekschool .,'t Withof' te Et- voor eindexamen 2e leer- jjtiaansen, Breda, P. Bezem Broos, Sprundel, D. Broos Gommers, Etten, J. Hen- ïbeek, G. de Jqnge, Hein- Klep, Etten, A. Koopmans, •tens, Prinsenbeek, M. Ma- n. A. v.d. Meulen, Breda, asterhout. R. v. Oosterhout Otten, Prinsenbeek, P. de lel. A. v. Rosmeulen. Leur, gen, Roosendaal. M. Schnei- Simons. Breda, M. Sips, rang, Breda, J. Sweep, Til" aat, Oosterhout, M. van de idaal, C. v.d. Vrande, Til- msteker, Rijsbergen, B. v. C. v.d. Wijngaard, Ulven- .ITIE DIPLOMA er le k]as der rijkspolitie ide I. J. Ekkebus slaagde voor het politiediplo* -ensdag 30 mei, gelden voor Zeeland de volgende hoog- Hansweert 12.33 en 0.00 m 11.52 en 0.00 uur; Vlis- en 23.41 uur; Wemeldinge uur. Vandaag NT uur Und du mein Schatz ir De immorelen, 18 j. Vlaamse balletten Morgen 30 en 20 45 uur Reportage 'elijksfeest koninklijk paai' r De immorelen, 18 J. r My sister Eileen, a.L (Advertentie) Van de directie der PZEM werd een uitvoerig antwoord ontvangen op vra gen van de heren van Kampen en Seg- hers m.b.t. de tarieven en lichturen. Be trokkenen aldus ir. v. Krevelen kunnen nu desgewenst dus zelf verdere maatregelen nemen. Aan de Zeelandweek, vorig jaar in Antwerpen, verleende de K.v.K. f 250 subsidie. Het betreffende comité heeft dit als een voorschot beschouwd en het bedrag inmiddels weer geretourneerd. Nu gaat het evenwel in september te Antwerpen een Zeeuwse markt orga niseren, waarvoor eenzelfde bedrag als subsidie gevraagd en overgemaakt werd. Het bestuur heeft spoedshalve adhesie (Van onze redacteur) „De minister van Verkeer en Waterstaat acht, blijkens recente uit latingen, een vaste oeververbinding over de Westerschelde voorals nog te kostbaar (400 miljoen) en ziet op het ogenblik (nog) technisch onoplosbare problemen, terwijl hij bovendien het wegverkeer niet intensief genoeg acht voor een dergelijk project. Evenwel; vlotte ver bindingen over de Westerschelde BLIJVEN NOODZAKELIJK en wat momenteel nog technisch onmogelijk is, kan wellicht over een paar jaartjes wel degelijk uitvoerbaar blijken! Zulke dingen zijn in Zeeland al éérder gebeurd Aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch Vlaanderen ir. R. H. van Krevelen tij dens de gisteren te Terneuzen gehouden algemene vergadering, waarin hij met name attendeerde op de toekomstige aanleg der Oostersclieldebrug en bijge volg de midden-Zeeland-weg. Waar bo vendien de industrialisatie geweldig blijkt aan te slaan en derhalve het wegver keer (o.a. transport) nog aanmerkelijk zal gaan toenemen, kan het ideaal der vaste oeververbinding nimmer worden prijsgegeven! Nog een tweede belangrijke aangele genheid stelde de heer v. Krevelen aan de orde, toen hij zinspeelde op de reali satie van de nieuwe waterweg Gent Terneuzen en de vestiging van een staal bedrijf met aanverwante industrieën te Zelzate: er zal een nóg nauwere econo mische samenwerking tot stand moeten komen tussen verschillende landen, uit groeiend naar Europees niveau! Indien mogelijk ook op onderwijsgebied* (erken ning van eikaars diploma's etc.), want de landsgrens is vandaag-de-dag nog slechts een theoretische streep. De noodzaak van deze economische sa menwerking aldus ir. v. Krevelen, kwam zopas weer eens duidelijk tot uiting tij dens een vergadering van de ESRA (Eco- nomisch-Sociale Raad voor de Benelux) en een bijeenkomst van leden van het Vlaams Economisch Verbond te Gent, Terneuzen en Sluiskil, waarbij in beide gevallen ook de Z.-Vlaamse K. v. K. e. F. vertegenwoordigd was. Tot de ingekomen stukken die ter ver gadering behandeld werden, behoorde o.a. een schrijven van de stichting ver- ladersbelangen binnenscheepvaart Zee land te Middelburg met het verzoek tot opstelling van een voordracht van een of meer personen uit de K.v.K. ter voor ziening in de vacature-Horstmann. Op suggestie van de heer v. d. Pijl en met algemene instemming werd hiertoe ir. v. Krevelen zelf aangewezen. Hij was reeds jarenlang voorzitter van deze stich ting maar legde die functie neer, toen hij praeses van de K.v.K. werd. betuigd aan een adres, dat de K.v.K. te Rotterdam mede namens een groot aantal andere kamers gericht heeft tot de staatssecretaris van Economische Za ken betreffende de arbeidsverkorting in de detailhandel. Deze adhesie-betuiging was gebaseerd op de overweging dat ie dere branche voor zichzelf de gelegen heid moet krijgen deze materie te rege len, aldus ir. Van Krevelen, die er ove rigens nadrukkelijk op attendeerde, dat de arbeidstijdverkorting een kwestie is, die nog lang niet uitgesponnen en afge rond mag heten. In het „Rotterdamse" schrijven wordt terecht geconcludeerd, dat de detailhandel ten enenmale te veel zijdig is om hiervoor een uniforme rege ling inzake werktijdverkorting en win kelsluiting te treffen. (Advertentie) „Hiermede verklaart ondergetekende, ter nakoming van het op 28 mei 1962 gewezen vonnis van de President der Arrondissementsrechtbank te Breda, dat hij zijn op de bladzijde 16 van de ver kiezingsbrochure (Willemse geeft verant woording) voorkomende bewering, als zou wethouder C. J. Peijs tegenover hem hebben erkend fout te zijn geweest als mede hetgeen ter plaatse verder aan de heer Peijs in de mond is gelegd, bij deze terugneemt. J. A. WILLEMSE, Beatrixpark 17, Etten". Door het nieuwe Middelburgse uitbrei dingsplan Griffioen loopt een brede (provinciale) verkeersweg, die als ver binding is gedacht tussen aan beide zijden van het plan uitkomende hoofd wegen. De heer M. A. L. Hubregtse kon zich in de raadsvergadering maar moei lijk met deze weg verenigen. Niet alleen achtte hij deze weg bij druk verkeer een gevaar, maar nog meer vreest! hij, dat deze hoofdverkeersweg de nieuwe wijk in tweeën zal splitsen. Burgemeester mr. J. Drijber kon zich met deze gedachten- gang verenigen, doch moest bekennen, dat ondanks de pogingen van het college om de hoofdweg uit het plan te houden, de provinciale staten met zo'n klem aan hun wensen vasthielden, dat b. en w. tenslotte hun fiat hebben moeten geven. De financiering van deze weg valt even wel geheel buiten het uitbreidingsplan. Bij het ter sprake komen van een voor stel voor planmatige verdeling van de gemeentelijke cultuurpot, waarbij de alleen geldig 30 mei a.s. 3 tot 16 jaar; elastisch interloc met rib; per stel, hemdje en broekje, 4 jaar kleine stijging p.m. Karrestraat 2 Breda Lange Delft 60 - 62 Middelburg Walstraat 84 Vlissingen heer Hubregtse een fijnere" indeling bepleitte, toonde de heer M. Wattel (A. R.) zich zeer bezorgd over de huidige toestand van het Middelburgse Muziek korps, dat sinds enige tijd niet meer in het openbaar optreedt. Het college was het mot de heer Wattel eens, dat de si tuatie van dit korps momenteel verre van rooskleurig is. Via besprekingen met vertegenwoordigers van alle Middelburg se muziekgezelschappen zal in de nabije toekomst worden getracht via een vorm van samenwerking tot kleine, maar le venskrachtige korpsen te komen. Het voorstel om medevennoot te wor den van de P.Z.B.M. (De Pro/male Zeeuwse Brugmaatschappij) werd met al gehele instemming aangenomen. De burgemeester wenst met dit besluit de provincie en de raad geluk. De heer Hubregste hoopte dat de gymnastiekzaal, die bij de te bouwen brandweerkazerne zal komen aan de voor zaalsporten minimum afmetingen van 14 bij 25 meter zal voldoen. Hij wees erop, dat vooral in de toekomst de behoefte aan dit soort ruimte groot zal zijn. De heer P. H. M. Adriaansen (KVP) vroeg zich bij dit voorstel af of, in ver band met het verkrijgen van een rijks goedkeuring, de drie projecten, brand weerkazerne, gymnastiekzaal en bad huis, wel onder één noemer zijn samen te brengen. Wethouder A. J. Kaland antwoordde hierop, dat naar zijn ver wachtingen de rijksgoedkeuring nog dit jaar zal worden verkregen. „Het betreft hier een gymnastiekzaal en geen sport hal" onderrichtte hij voorts de heer Hu bregtse. Wethouder Hoek, achtte het te meer ongewenst om tot vergroting van de zaal over te gaan, omdat door de haast welke achter de plannen is gezet, nog geen overleg met O.K. en W. over de vergoeding is gepleegd. De heer Hubregtse prees de S.G.P.- verkiezingsfolder, waarin de zin snede voorkomt, dat dit jaar voor de stadsschouwburg 45.000 gulden wordt uitgetrokken, terwijl voor de brood nodige brandweerkazerne nog steeds geen definitief bouwbesluit is ge vallen. De heer Adriaansen (KVP) zou graag zien, dat, evenals dit in vele andere grote gemeenten gebeurt, de burgerij door goede informatie bij stadsuitbrei dingsplannen wordt betrokken. Een hearing van de verschillende maat schappelijke groepen bijvoorbeeld achtte hij van groot nut. Burgemeester Drijber toonde zich voor deze gedachte geporteerd, maar vreesde hoge kosten, voor b.v. de bouw van ma quettes e.d. Hij beloofde echter, dat dit idee de aandacht van het college zal hebben. Voor het houden van hearings voelde hij echter weinig.' Aan het einde van het bezoek, dat on geveer tweehonderd leden van het Vlaams Economisch Verbond aan de ka- naalwerken te Terneuzen hebben ge bracht, is door drs. M. Verburg van het Zeeuwse E.T.I. en de voorzitter van het V.E.V. in het Casino van de Nederlandse Stikstofmaatschappij te Sluiskil nog eens duidelijk de wil en de noodzaak tot sa menwerking naar voren gebracht. Dit gebeurde nadat de gastheer, drs. H. Verschaffel uit Sas van Gent, voorzitter van werkgevers in de Zeeuws-Vla.iii>*ï Kanaalzone, de directie van de N.S.M. dank had gebracht voor de gastvrijheid. Drs. Verburg herinnerde aan de sa menkomst, waarin het industriële kli maat in verband met de menselijke ver houdingen werd besproken. De directeur van het E.T.I. zei er zeer wel van over tuigd te zijn, dat samenwerking aan beiüe zijden van de grens van het hoog ste belang is en zei ook, niet te begrijpen, waarom het kanaal Gent-Terneuzen een breuklijn moet betekenen. Juist aan de grens waar de Beneluxgedachte een levende realiteit dient te zijn, ziet men tot zijn verbazing dat velerlei ontwik kelingen zonder moer ophouden. Drs. Verburg schreef dit toe aan gebrek aan contact. In het verleden brachten de centra van ontwikkeling van Ned' Tand en België te veel haar rechten naar voren waardoor steeds moeilijkheden ontstonden. Goede aansluitingen op de Belgische wegen, ontwikkeling van de spoorlijn AntwerpenGent (dit laatste is ook een Zeeuws-Vlaams belang) achtte drs. Verburg zeer nodig. Belangrijk is volgens spreker ook de ontwikkeling van het achterland. Ver scheidene ontwikkelingsvoorwaarden ressortereh onder het ministerie van fi nanciën, zo besloot hij, maar wij drin gen alleen maar aan op een versnelling van de tot stand brenging van betere verbindingen, omdat deze later toch zullen komen. Ook op cultureel gebied zullen de beide Vlaanderens en Neder land samen dienen te werken, was de conclusie van de voorzitter van het V.E.V., de heer A. Muilier. Dat er ook vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen internatio naal wordt gewerkt, demonstreerde hij door te zeggen dat de algemeen directeur van de N.S.M., ir. J. P. M. van Waes, zijn werkterrein in Sluiskil heeft en in Capelle (België) woont, terwijl zijn hoofdkantoor te Brussel is gevestigd. Hij noemde het kanaal GentTerneu zen een modern wordende verbinding met lokale en meer nog met een inter nationale betekenis, waarbij hij aante kende dat Gent Terneuzen niet missen kan, want in het oog van Gent is Ter neuzen een belangrijke voordeur, maar voor Nederland is het slechts een kleine achterdeur. „Laten wij hopen", zo merkte spreker op, „dat die achterdeur ook voor Neder land spoedig belangrijk moge worden". Dat Gent nu nog maar aan de ontwik keling van 1938 toe is schreef de heer Muilier toe aan de Frans gerichte poli tiek in zijn land en aan de te kleine sluis te Terneuzen. Een voorstel tot wijziging van het po- litiereglement om venters op en om de Markt te weren, in verband met hun te opdringerige manier van waren aanprij zen, hetgeen b. en w. een gevaar voor de goede naam van de stad achten, kreeg volledige instemming van de raad. De heer W. P. J. Baers (C.H.U.) vond, dat ook de ingang van Miniatuur-Walcheren aan het Molenwater onder dit reglement moest vallen. „Ook hier worden bezoe kers op indringende wijze benaderd", was de mening van de heer Baers. Hij vond het een dringende aangelegenheid en wilde zijn verzoek in een voorstel om zetten. Na de vergadering enige tijd te heb ben geschorst verzocht de voorzitter de heer Baers geduld te willen hebben tot de eerstvolgende vergadering, om een aanvullend voorstel op de juiste wijze te kunnen voorbereiden, waaraan het CHU-raadslid voldeed. President Nasser heeft een voorstel van de hand gewezen om hem te be noemen tot president van de Verenigde Arabische Republiek voor het leven. Het voorstel was gedaan door het na tionaal volkscongres. Nasser antwoordde het congres, dat het volk altijd in de gelegenheid moest blijven om een president af te zetten zodra deze zou afwijken van „de natio nale doelstellingen". „Wij moeten nzoit iemand een blancf volmacht geven. We moeten nooit iets doen op basis van sentiment. Er moet altijd een veiligheidsklep zijn." Nasser zei. dat de V.A.R. over dien de te gaan op het systeem van collec tieve leiderschap met een premier, een presidentiële raad en een president. Hij zei, dat dit systeem in alle lagen vereist was „niet omdat het huidige systeem gefaald heeft maar omdat wij aan de toekomst moeten denken". Het bijwonen van de taptoe, zaterdag avond is de familie A. uit de Vogelzang- weg in Goes duur komen te staan. Want behalve de entree heeft het uitstapje dit gezin f 3000,gekost. Een of meerdere lieden hebben kans gezien dit bedrag uit de bovenverdieping te ontvreemden. Men heeft zich toegang verschaft via de achterdeur, die heel simpel was open te krijgen: een ruitje werd ingedrukt en zo kon de selutel gemakkelijk worden open gedraaid. De inbrekers hebben zich op het wegnemen van de f 3000.na, keurig gedragen. In het hele huis werd niets overhoop gegooid of vernield. Wel is de lade van het bureau waarin zich het geld in een portefeuille bevond, ge forceerd. Dat deze ordelijke werkwijze zou betekenen, dat de daders bekend waren met de omgeving kon de politie niet bevestigen. Gisteren ontbrak zelfs nog ieder spoor, dat aanwijzingen zou kunnen geven of bij deze inbraak één of meerdere perso nen waren betrokken. (Van onze verslaggever) In de aula van het Bredase St.-Igna- tiusziekenhuis heeft Bernard, kardinaal Alfrink maandag voor ongeveer vier honderd reguliere en seculiere geestelij ken uit het bisdom Breda een uiteen zetting gegeven over het komende con cilie. De uiteenzetting heeft ongeveer een uur geduurd en werd o.m. bijgewoond door mgr. G. de Vet, bisschop van Bre da en diens voorganger, mgr. Jos Bae- ten. De kardinaal benadrukte o.m., dat de katholieke wereld van dit concilie geen spectaculaire dingen moet verwach ten, maar dat het niettemin van grote invloed zal zijn op het toekomstig be leid van de Kerk. De kardinaal heeft later nog een aan tal schriftelijk gestelde vragen beant woord. (Advertentie) (Advertentie) Panter doet een NIEUWE doos open! 'n heerlijk zachte senoritas - tien centimeter langj Te Westdorpe heeft zich een verkeers ongeval voorgedaan, dat aan de heer E. Verstraete uit Axel (Sassing) het le ven heeft gekost. De heer Verstraete, die samen met zijn vrouw, zijn zoon te Westdorpe had be zocht, kwam met zijn bromfiets te val len op een opgebroken gedeelte van de Graafjansdijk. De bestuurder moet op slag dood zijn geweest, terwijl zijn vrouw zo goed als niets mankeerde. Naai de oorzaak van dit ongeval wordt door de rijkspolitie een onderzoek ingesteld. elke woensdag sterke keperflanel royale pasvorm prima wasbaar kleurecht in bleu en grijs met vrolijke contrastkleuren speciaal verlaagde J. M. prijs 4 jr. Kleine stijging per maat De hoopvolle verwachting, dat de aan wijzing van Sint-Maartensdijk op het eiland Tholen als sub-industriekern vruchten zou afwerpen voor een ruime re werkgelegenheid van de streek, mag nu wel een gegronde hoop zijn. Tijdens de laatste vergadering van de gemeenteraad daar deed burgemeester D. C. Bouvvense de mededeling, dat de industrieel S. Roos uit Rucphen een aanvrage had ingediend om 1200 m2 grond op het nieuwe industrieterrein in de Pluimpot om daar metaalcoating te fabriceren. Een door de gemeente daartoe te bou wen industriehal zal in huurkoop worden overgenomen. De grootte van de be- arijfshal komt op ongeveer 25x11 me ter. Met 10 mannelijke werkkrachten wordt begonnen en daarmee zal de vijfde industrie sinds de kernaanwijzing een plaats in de Smalstad vinden De eerste industrieel die van de kern- fa ciliteiten profiteerde was een inwoner van Sint-Maartensdijk zelf, de heer P. W. Priem. Zijn herenkledingindustrie is in vier jaar tijds belangrijk uitgebreid en tot een 70 werknemers gegroeid. De daarnaast gevestigde timmerfa briek „De Pluumpot" van de firma Mul ler, eyeneens uit Sint-Maartensdijk af komstig werkt op gezonde basis zonder dat het tot een grote stijging van werk nemers kwam. De firma Gebr. Lammeren uit Halste ren heeft de voorbereiding tot vestiging- van een metaalindustrie achter de rug en wil nog dit jaar beginnen. Een chemische industrie uit Amster dam zal zijn fabricage naar het „Smer- diekse" industrieterrein verplaatsen en kan dan al direct een vijftigtal werkne mers aantrekken. Voor een deel van de ongeveer 500 lange-afstandpendelaars, die dagelijks in de vroege morgen voornamelijk naar Rotterdam rijden, betekent deze meerde re werkgelegenheid in eigen streek een kans weer op tijd thuis te zijn, zich zo als voorheen met eigen gezin te kunnen bezighouden, zich hernieuwd aan het verenigingsleven te wijden. De Commissie Werkgelegenheid Eiland iHolen, die voor St.-Maartensdijk de sta- tus van industriekern verwierf, en het comité, dat het jaarlijkse internationaal zeehengeleoneours op tweede pinkster dag organiseert, hebben er als het wa re voor gezorgd, dat „Tholen werd ont dekt Een toenemend aantal toeristen uit binnen- en buitenland zoekt en vindt rust op dit schone eiland. En zolang zij geen schade aanrichten aan de voor het eilnd zo belangrijke zeeweringen is het contact tussen de bevolking en de toe risten allerprettigst. De orthodoxe religieuze gevoelens der bevolking maken echter, dat de zon dagsheiliging een wat teer punt is Dit blijkt ondermeer uit een schrijven' dat de gezamenlijke kerken in Poortvliet aan de gemeenteraad hebben gezonden en waarin zij de gemeenteraad vragen geen voorzieningen te treffen, die de in woners en in het bijzonder de jeugd op de zondagen zullen aantrekken. Hoewel zij een open oog hebben voor de veranderende omstandigheden, achten de kerkeraden toch elke ondermijning van de zondagsheiliging een aantasting van het levensbeginsel van een zeer groot deel van de plaatselijke bevolking. De rechtse gemeenteraad zal zich wel licht in de eerstkomende raadsvergade ring achter dit schrijven stellen. Aanlei ding tot dit kerkelijk schrijven zal ze ker geweest zijn een particulier initiatief om een bungalow-camping op te richten binnen de Poortvlietse zeewering in de poldeT. De Studiekring van secretarissen en ontvangers van waterschappen in Ne derland heeft een excursie gehouden in Zeeland. Het gezelschap kwam bijeen in het pol derhuis van het waterschap De brede watering van Zuid-Beveland, waar het werd verwelkomd door de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker, die een kort over zicht gaf van de veranderingen, die zich in Zeeland voltrekken. De voorzitter van de studiekring, dr. A. H. Böhm, dankte voor de hartelijke welkomstwoorden en de ontvangst. Na afloop van de huishoudelijke ver gadering werd een bezoek gebracht aan een reeds op deltahoogte gebrachte zee dijk en een dijkvak, dat thans nog in uitvoering is. Vervolgens begaf het ge zelschap zich via de Zandkreekdam en de Veerse Gatdam naar Middelburg, waar het in het polderhuis namens het dagelijks bestuur van de polder Walche ren werd ontvangen door de griffier, mr. B. Plomp. De tweede dag werd een rit gemaakt via Domburg over de buitenberm van de. Westkapelse zeedijk, Westkapelle en Zou- telande naar Vlissingen, waarna de reis werd voortgezet langs de hoogwaterke ring van West-Zeeuwsch-Vlaanderen naar Cadzand. Hier werd de studiekring verwelkomd door de gezworene, de heer A. P. Kostense, namens het waterschap het Vrije van Sluis. De heer Kostense schetste in het kort de geschiedenis en de ontwikkeling van zijn waterschap. Nadat de voorzitter zijn erkentelijk heid had betuigd voor de prettige ont vangst ging de reis via het veer Perk- polder-Kruiningen naar Goes, waar de excursie werd beëindigd. (Van onze verslaggever) Aan de raadsvergadering te Sas van Gent kwamen drie hoofdelijke stemmin gen te pas. De eerste betrof een verzoek van L. van Achte te Zuiddorpe om gemeente grond in erfpacht te krijgen, die oor spronkelijk nog op het allerlaatste nippertje was aangevraagd door S., alhoewel hij hiervoor de gebruikelijke twee maanden had gehad. Deze aanvraag kwam binnen op 27 april en aangezien hierna een zaterdag, zondag en koninginnedag volgden, waar op de gemeentesecretarie gesloten was, meenden b. en w. haar niet als „te laat ingediend" te moeten beschouwen. Hier tegen hadden evenwel verschillende raadsleden bezwaar, aangezien zij vrees den op deze wijze precedenten te schep pen. Met name de heren Colsen en De Meijer opponerden nogal fel, waarbij laatstgenoemde zich publiekelijk afvroeg 'hoe van A. had kunnen weten dat S. feitelijk te laat was. Immers: de secre tarie was enkele dagen gesloten, dus moet er ergens een lek zitten, waarvan De Meijer trouwens meer bewijzen meen de te hebben. De stemming over het voorstel van b. en w. resulteerde in een 7-4-uitslag ten nadele der opposanten. Waarna het da gelijks gemeentebestuur opnieuw met 8- 3 zegevierde, toen het ging om erf- pachtverlening van grond aan de firma gebr. Claeyssens, die bouwplannen heeft waardoor enkele raadsleden de geplan de wijziging van het uitbreidingsplan met de voeten getreden zagen. Tenslotte bleken de vroede vaderen met algemene stmmen over te gaan tot de benoeming van de directeur-vee arts van de gemeenschappelijke veekeu ringsdienst van de enige sollicitant de heer C. Cysouw, momenteel wetenschap pelijk assistent aan de universiteit te Utrecht. Koudekerke Is z'n eigen strandreddings dienst rijk geworden. Te redden viel er niet, want het ongure weer gaf het Walcherse strand een zo kille ongastvrije indruk, dat geen enkele bad- of strand- liefhebber zich over het duin had ge waagd. Met een fikse stoot op de sig naalhoorn, gaf burgemeester J-L. Dreg- mans van Koudekerke te kennen, dat de brigade een feit was. Tevoren was het gezelschap verwel komd door de voorzitter van de brigade de heer Iz. van Bel, die het gemeen tebestuur en de plaatselijke VW be dankte voor de gekregen medewerking. De Koninklijke Nederlandse Bond tot redding van Drenkelingen stelde de bri gade een vier en een halve meter lange reddingsboot, van polyester vervaardigd en voorzien van een 5,5 pk krachtige buitenboord motor, ter beschikking. Met deze boot, die door diTe man in korte tijd te water kan worden gebracht, zal de reddingsbrigade onder de kust over een lengte van een viertal kilometer pa trouilleren. Een veiligheids- en waar schuwingssysteem. onontbeerlijk voor deze dienst, wordt momenteel ontwik keld. Voorts deelde de heer van Bel mee, dat, als primeur voor Zeeland, de brigade een strandvigilance zal instellen vooral voor zoekgeraakte kinderen, die dan op een centraal punt worden sa mengebracht. Burgemeester Dregmans beloofde het nodige te doen opdat, de boot in de winterperiode een goed onderkomen zal hebben. Nadat de heer G.J. de Rooy, districtsafgevaardigde en vertegenwoor diger van de Vlissingse zustervereniging zijn beste wensen had geuit, werd de fel oranjekleurige boot te water ge bracht. Bij de demonstratietocht bleek duidelijk de snelheid en uitstekende manoeuvreereigenschappen van het vaar tuig. VI/e gaan dus morgen naar de ge meenteraadsstembus. Daar waar de traditionele partijen met hun lijs ten tegenover elkaar staan, is de keus niet moeilijk, dunkt ons. Men stemt zo als men ook bij de verkiezingen voor Kamer en Staten stemt. Men grond vest zijn keuze op de voorkeur voor een principieel gefundeerde politiek. Splinterpartijtjes, uit kleinere motie ven geboren, kunnen dan slechts een storende invloed hebben op het vor men van fracties, die zo breed en ge varieerd mogelijk zijn samengesteld, op het kiezen van een sterk college van b. en w. Daar echter waar de traditionele partijverhoudingen bij de gemeente stembus praktisch niet aan bod ko men, moeten we ons wel onthouden van enig advies. Het is ons onmoge lijk de verdiensten van al die par tijen en partijtjes te beoordelen. We willen er echter wel dit van zeggen: stemmen is een ernstige zaak. Vorige geslachten hebben een harde strijd gevoerd om het zó ver te brengen, dat alle burgeressen en burgers de samenstelling van de vertegenwoordi gende colleges mochten bepalen. Er zijn nog verscheidene landen in de wereld, waar de democratisch gezin den het ontbreken van dit recht als een smartelijk gemis voelen. De on verschilligheid, welke velen thans be tonen tegenover het hun toegekende stemrecht, getuigt dan ook van grote ondankbaarheid. We moeten er een eer in stellen onze stem te bepalen en ook gewetensvol te bepalen. Het is geen grapje, het is hoge ernst. Wie morgen de stip rood maakt, zal daar bij geleid moeten worden door de overtuiging, dat hij er de belangen van zijn gemeente mee dient. In die geest mogen onze lezeressen en lezers morgen hun stem uitbrengen. Tn Frankrijk is zich een ontwikkeling aan het voltrekken, die tot ernstige bezorgdheid aanleiding geeft. Generaal de Gaulle heeft het Hoog Militair Ge rechtshof, dat een hem onwelgevallig vonnis velde, ontbonden. Het vonnis tegen Salan fieeft velen diep teleur gesteld. Het heeft de moordenaars van de O.A.S. aangemoedigd. Maar het was een vonnis, een uitspraak van een ge rechtelijk orgaan, dat buiten en boven de politiek behoort te staan volgens de opvattingen in de democratische landen. Deze stelregel nu heeft de Gaulle doorbroken en daarmede heeft hij een stuk afbraak van het democra tisch bestel gepleegd. Zelfs schrijft men hem het voornemen toe het geen overigens nog niet is bevestigd een nieuw gerechtshof samen te stellen, waarvoor Salan opnieuw zou moeten verschijnen. Maar ook de ont binding van het eerste hof is al een in wezen revolutionaire daad. Natuur lijk, de omstandigheden waren uitzon derlijk. De verleiding was voor een autoritair staatshoofd groot en de motieven waren achtbaar, om nu de rechtspraak ook maar te gaan dirigeren. Doch als men eenmaal een stap op deze weg zet, is terugkeer moeilijk. Aan de andere kant raast de O.A.S. toch verder met haar ongebreidelde terreur. En in Frankrijk keren nu tienduizenden ontgoochelden uit Algerië terug, die daar het extremisme zullen verster ken. Zullen daaruit ook geen buiten gewone maatregelen voortvloeien, die de traditionele vrijheden nog verder inperken? En wat ligt er achter de Gaulle, die het eeuwige leven ook niet heeft? (Advertentie) DE BtSTE KIJK OP FOTO'S In elke Agfa camera een Agfa film; voor briljant zw. rt-wit Isopan ISS, voor kleur Agfacolor CN 17. £)e Belgische minister van Openbare Werken, de heer Merlot, heeft op een wegencongres te Brussel ver klaard, dat nog dit jaar wordt begon nen met de aanleg van de E3 in Bel gië, de autosnelweg van Kortrijk over Gent en Antwerpen naar Turnhout en de Nederlandse grens bij Postel of Reusel. De voorganger van minister Merlot, de heer Vanaudenhove. had deze voor name weg niet in zijn vijftienjaren plan over openbare werken opgeno men, maar, zoals bekend, werd er al tijdens diens ministerschap naar een formule gezocht om de E3-weg toch tot stand te brengen door particulier initiatief, zoals wij dat in Nederland kennen bij de aanpak van de Benelux- tunnel, de Haringvliet- en de Ooster- scheldebruggen. Het ziet er naar uit, dat men nu werkelijk spoedig „zijn plan gaat trek ken". Het is al bekend, dat de inter communale maatschappij, welke daar voor wordt opgericht, haar zetel krijgt in Gent. en hoeveel miljoenen franks de betrokken Belgische provincies en gemeenten elk aan het maatschappe lijk kapitaal van anderhalf miljard franks gaan bijdragen. De weg van 170 km plus nieuwe Schelde-oever- verbinding in Antwerpen kost welis waar zes en een half miljard franks, maar het Gemeentekrediet van Bel gië springt ook nog bij en de staat gaat later door bijdragen per voer tuig-kilometer de gemaakte kosten terugbetalen. We zijn benieuwd naar de eerste spadesteek. De twee beklaagden in het moordproees te Münchcn, Vera Brühne en Johann Ferbacli, hebben maandag- in hun laatste verklaringen met klem betoogd, dat zij dr. Otto Praun en diens huishoudster, Elfriede Kïoo. niet hebben vermoord. Nadat enkele getuigen waren verhoord en de advocaten van Brühne en Ferbach hun eindpleidooi hadden gehouden, werd het hof verdaagd. Op 4 juni zal uit spraak worden gedaan. Vera Brühne las haar verklaring op van een bloknoot. Zij' zette bij het lezen een bril op. Met zeer rustige stem ont kende zij alles wat haar ten laste was gelegd. Ferbach legde eveneens een grote mate van zelfbeheersing aan de dag. Hij zei dat hij van meet af aan had verklaard, dat hij de moorden niet had gepleegd en dat men nooit had nagegaan waarom hij de moorden niet op zijn geweten had kunnen hebben.

de Stem | 1962 | | pagina 3