SEVIER Goes Bunker poogt deze week nieuw gesprek te openen Salarisoverleg Dal noem ik koehandel Parijs - na het proces Salan - gonst van geruchten en verdachtmakingen ;ersdag ices BEZOEK AAN GENT Australië gaat praten met president Soekarno Pompidou en foxe geven parlement een verklaring Soldaat door ongeval omgekomen Gagarin: groot ruimteschip in aanbouw Voorzitter R.-k. Politiebond: Nieuw soort brood >alt in de smaak Bom oorzaak ramp Boeing HULDIGT ?r stelt vragen idaten schaak Willemstad DAGBLAD VOOR ZEELAND Naar 35 cent per kilo Ministers gaan aardappelprijs omlaag drukken Eichmann hoort vandaag het eindoordeel Papoea in V.N, In Nieuw-Guinea: Nieuwe Sovjetsatelliet Sovjet-Unie laat twee spionnen vrij Nood onder de gepensioneerden Honderden spionnen in West-Duitsland gepakt Weinig verandering ALGIERS ictieve causerie door de imse architect Antoon moderne decorbouw op n, alsmede een kostelijk, jordracht van Piet Verwer aniserende vereniging) be- oortreffelijke declamtie van s uit Stoppeldijk gingen op ge tonelistendag vooraf aan spreekbeurt van de Gentse derman Bruggen, die zijn de schoonheid van ons to- ractief-indringende manier n wist te doen. Hij schetste oneelspelerij als de meest, an alle kunsten, wijl zij niet nkel zintuig bevredigt. Een de schoonheid als enige rvenswaarde duidelijk ver- Ook in onze dagen (anno W.K.A.-perikelen openbare discussie over holieke amateuraangelegen. de heer J. Zuidhof uit ne een stevige knuppel in de hoenderhok, toen hij de iag lanceerde, waarom de jaar niet méér van derge. dagen gerealiseerd werden. bestaande uit W.K.A.- ïloemkolk, de provinciale ngmeester J. van Hecke, e toneeladviseur Toine van Irs. Louis Lockefeer heeft rele interessante vragen be- met name de moeilijke tie nogal ingrijpend aan de Om hieraan in deze Z.* itreien een einde te maken, rkcomité gevormd, bestaan* Lockefeer, Carles Heirman Hecke. at voor Zeeland een com- iwing en heroprichting der »roederingsfeest 's avonds d met een optreden van ;ing „De Camere Sint-Jan die het grote gezelschap van Cor Verdonschot uit ►ortreffelijk stukje amateur* |:s Weekblad van 26 mei jl. ïdacteur Lunshof de volgen - gingen geuit tegen wat hij oligarchisch-socialistisch sprek tussen een onzer mi- =n van de leiders vanhet ment is verraden, xïerlands functionaris van onale organisatie („een so- i.OOO gulden belastingvrij in- ?ft tijdens een bijeenkomst linavische stad tegenover de onderminister Ball stelling ;n onze regering. ;e staatsgeheimen, waarover ërs beschikken, zijn via in handen van Amerikaan- ■n gespeeld. unshof vraagt zich derhalve le procureur-generaal in Den tot arrestatie overgaat van •uren met staatsgeheimen en iderhandeling .staan met een telijk oorlog voert met de Jurger heeft nu schriftelijk ister-president gevraagd, of en in staat is mecfe te de- rnstige beschuldigingen door >rden gestaafd. En zo de«e en op waarheid berusten, minister van justitie dan en ingrijpen gelijk de heer mgt. rger vraag tenslotte nog of resident niet de tijd geko- eer en goede namen van 'roepen meer effectief te be en misbruik van persvrii- ja, of de minister-president iijkheden ziet, zonder de ^elve wezenlijk aan te tas- tad zijn de afgebroken par- dertiende en veertiende ■t kandidatentoernooi uitge- ;en waren: ronde: rosjan 0-1, Benkoe-Keres •tsnoj 0-1. ronde: ier 0,5-0,5, Kortsnoj-Tal 0-1. lidt nu: lier en Petrosjan (beiden iden 9 punten. 3. Keres 4- Kortsnoj (Rusl.) 8 p., r.S.) 7 p.. 6. Benkoe (V.S.) Rusl.) 4,5 p., 8. Filip (Tsj. 102e JAARGANG No. 23990 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J J H. A. Bruna. Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG29MEI 19C Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplagf 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlnke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vooi /.p.uwse El anden: GOES Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voot Zeeuwsch Vlaanderen- HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 (Biibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 260' - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij kondigen in de staatscourant van vandaag een maxi mum-prijsregeling voor consumptie aardappelen van de oogst 1961 af, die morgen, 30 mei in werking treedt. Het doel van deze regeling is, de prijs van consumptie-aardappelen met inacht neming van een redelük te achten over gangstermijn van één week, terug te brengen tot een niveau, dat onder de huidige omstandigheden aanvaardbaar geacht kan worden. De bewindslieden zijn tot dit besluit gekomen, omdat ze hebben moeten vast stellen, dat ondanks de tot dusver ge troffen maatregelen de prijzen voor aard appelen op een te hoog niveau zijn blij ven liggen en zelfs nog een verdere stijging hebben vertoond. De nieuwe prijsbeschikking bepaalt, dat de prijs (oogst '61) met ingang van 30 mei niet hoger zal mogen liggen dan veertig cent per kilo en na één week dus met ingang van 6 juni a.s. niet ho ger dan 35 cent per kilo. Vijf raadsheren van het Israëlische hooggerechtshof zullen vandaag voor de laatste maal arrest wijzen in de zaak van de „procureur-generaal tegen Adolf Eichmann". Zoals bekend, ging Eichmann na zijn terdoodveroordeling wegens deelneming aan het doden van zes mil joen joden in de oorlog, in beroep. Eichmann heeft in de afgelopen twee maanden in een gesprek met zjjn vrouw gezegd: „Ik kan niet begrijpen, dat jij nog altijd hoop hebt". Overigens heeft Soebandrio opnieuw te verstaan gegeven, dat Indonesië nog steeds wacht op volledige bijzonderheden over het Nederlandse standpunt ten op zichte van het plan-Bunker. Indonesië wil weten of Nederland werkelijk het plan-Bunker heeft aanvaard zoals Indo nesië dit heeft gedaan: op basis van de overdracht. „Als dit zo is", aldus Soe bandrio, „dan is West-Irian al aan Indo nesië teruggegeven". Ondertussen blijkt Australië teleurge steld te zijn over het fe-it, dat Indonesië zijn militaire activiteiten in het betwiste gebied blijft voortzetten. Sir Garfield Barwick, de Australische minister van buitenlandse zaken, zal hierover met de DE MINISTER VAN DEFENSIE is niet bereid maatregelen te overwegen, die zouden leiden tot verkorting van de eerste oefening der dienstplichtige mi litairen. Dit deelt hij mede in zijn ant woord op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Wierda (PvdA). De minister zegt, dat een ver korting der eerste oefening de parate sterkte zou reduceren. DE TWEE beren van circus Boltini, die de directeur niet meer in zijn circus wil handhaven, zullen van Hilversum naar de diergaarde Blijdorp in Rotterdam ver trekken. HET GEMEENTEBESTUUR van Tokio heeft de Japanse premier laten weten, dat zijn stad in 1980 een inwonertal zal hebben van omstreeks 28.200.000 zielen, Het grootste deel van de toegenomen be volking zal wonen in satellietsteden, die geprojecteerd worden buiten het huidige stadsplan van Tokio. PATRIARCH ALEXIS van Moskou heeft te Belgrado verklaard, dat de Russische orthodoxe kerk geen gevolg geeft aan de uitnodiging een waarnemer te zenden naar het algemeen concilie van de rooms-katholieke kerk. Volgens de op vattingen der Russisch-orthodoxe kerk mist de paus het recht een dergelijk con cilie bijeen te roepen. IN ITALIË is maandag een 48-uurssta- king van ongeveer twee miljoen land- bouwarbeiders begonnen. Zij eisen hoge re lonen en een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst. Met deze staking wordt een intensieve strijd op landbouw gebied in Italië geopend. De staking zal door andere acties worden gevolgd. HET DODENCIJFER ten gevolge van de instorting van een stellage bij een in aanbouw zijnde brug in Montenegro, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, is inmiddels tot 22 gestegen nu drie van de 79 gewonden aan hun letsel zijn bezweken. De Amerikaan Bunker zal nog deze week proberen overeenstemming tot stand te brengen over een hervatting van het overleg tussen Ne derland en Indonesië. In kringen van de Verenigde Naties acht men deze vooruitzichten gunstig. Bunker heeft van Oe Thant, de waar nemend secretaris-generaal der V.N., volledige vrijheid van handelen gekregen om tot een resultaat te komen, dat de vrede verzekert. Do besprekingen zouden door de V.N.-functionaris worden overgeno men op het moment, dat de bemoeiingen van Bunker tot resultaat gaan leiden. Eerst zou geprobeerd worden beide partijen tot overeenstemming te brengen over de rol van de V.N. in westelijk Nieuw-Guinea tij dens de door Bunker voorgestelde overgangsperiode. Vele ambtenaren in Hollandia hebben het besluit van de Neder landse regering, om het plan-Bunker te aanvaarden, met opluchting begroet. Indonesische autoriteiten van gedachten zijn vijfweekse reis wisselen tijdens door Azië. Dr. N. de Bruin, beter bekend als „Jungle-Pimpernel", wegens zijn optreden als bestuursambtenaar in Nieuw-Guinea tijdens de Japanse bezetting aldaar, heeft sterk gepleit voor het inschakelen van een of meer Engelssprekende Papoea's bij de Nederlandse delegatie van de Ver enigde Naties. Hij achtte de aanwezig heid van Papoea's zeker noodzakelijk als straks in de politieke commissie van de V.N. Nieuw-Guinea weer ter sprake zal komen. „Zij moeten een eigen woord voerder hebben", meende hij. Van het plan-Bunker was hij geen voorstander en bij Amerikaanse vrienden had hij de laatste tijd een duidelijke aversie waar genomen tegen de politiek van compro missen, zoals Washington die voert. Indonesië probeert op alle mogelijke manieren de psychologische oorlogsvoe ring op te voeren. Vele Nederlanders in Hollandia ontvingen gisteren een pam flet, dat netjes per post werd thuisbe zorgd. Erin stond: „Gaat nu nog terug naar uw geliefden in Nederland voor het te laat is. Anders kunt u sterven in de oerwouden van Nieuw-Guinea". Bij het openvouwen van het pamflet grijnsde een doodshoofd met een helm de ge adresseerde aan. President Soekarno heeft het Indone sische persbureau Antara tijdelijk onder zijn controle geste-ld: een legercommissie controleert thans alle berichten. De Indonesische parachutisten zijn thans overal in gescheiden gebieden ge- isoleerd. Hier worden zij voortdurend aangevallen. De inheemse bevolking evr- leent alle medewerking bij de opsporing. Lichamelijk gaan deze troepen er op achteruit, dit blijkt vooral uit hun ster ke vermagering. Op Onin verloren de Indonesiërs zes doden, bij Teminaboean negen. Bij een bombardement op Indonesische eenheden bij Kaimana, werden tenminste twee pa rachutisten gewond. Schout-bij-nacht Reeser heeft ver klaard, dat de evacuatie van vrouwen en kinderen uit de plaatsen langs west en zuidkust niet inhoudt, dat daar een militaire noodsituatie heerst. Het vertrek van verlofgangers, die ge boekt stonden voor KLM-vluchten, is op geschort, omdat alle toestellen van Biak naar Amsterdam zijn ingeschakeld voor de repatriëring van vrouwen en kinde ren uit zuidwest-Nieuw-Guinea. De legervoorlichtingsdienst heeft mee gedeeld, dat gisteren in Nieuw-Guinea is omgekomen dienstplichtig soldaat der eerste klasse J. H. M. Groels. Soldaat Groels werd getroffen door een kogel of kogels uit zijn eigen ge weer. Nadrukkelijk werd meegedeeld, dat de soldaat niet tengevolge van oor logshandelingen is omgekomen, maar door een ongeluk. Hoe dat ongeluk is gebeurd, is tot dusverre niet bekend. Soldaat Groels was 20 jaar oud. Hij woonde in Waalre. Hij maakte deel uit van de C-compagnie van het zesde in- fanteriebataljon. Het ongeluk gebeurde in Moerara (Kaimana) aan de zuidkust ten westen van de Etna-baai. DE AMERIKAANSE regering heeft maandag bekendgemaakt, dat er over ongeveer vier dagen een nieuwe serie kernproeven op grote hoogte boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan zal aanvangen. Gisteren is de Russische Kosmos V ge lanceerd, een (onbemande) kunstmaan die deel uitmaakt van het project dat tot doel heeft tenslotte een man op de maan te brengen. De satelliet draait op een hoogte die varieert van 200 tot 1600 km. Alles werkt prima, zegt Tass. Volgens Gagarin, die een bezoek brengt aan Japan, is men in Rusland bezig aan de bouw van een „reusachtig ruimte schip" dat meerdere mannen een reis door de ruimte kan laten maken. Ver der liet hij er zich niet over uit. Wel betoogde hij nog dat men er in Rus land wel op rekent dat er ook eens ongelukken zullen gebeuren bij het po gen de ruimte betreden. Van Amerikaanse zijde is gisteren ge zegd dat de mogelijkheid wordt over wogen de volgende ruimtevaarder ze ven rondjes te laten maken. In Moskou heeft Kroestjev, tijdens de opening van de Italiaanse industriële tentoon stelling, Carpenters grote moed gepre zen en hij zei in dit verband dat Rus land zich beslist niet verbeeldt de kos mos te beheersen. „Tenslotte hebben de Amerikanen ook twee mannen in dfg ruimte gebracht", zei hij. Bij de openingsplechtigheid bood de Italiaanse autofabriek Fiat de Sovjet- premier een Fiat 2300 aan, waarin Kroestjev zich meteen naar het Krem lin liet rijden. Het Spaanse voetbalelftal, dat deel neemt aan het wereldkampioenschap in Chili, op een wandeling door San tiago. Derde van links op de voorgrond Ferenc Puskas. De Sovjet-Unie heeft de Westduitse ambassade in Moskou gezegd, dat een Duits echtpaar, dat in november wegens spionage is veroordeeld, is vrijgelaten. Adolf Wener en zijn echtgenote Her. mina werden in Kiev tot respectievelijk 15 cn 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld nadat zij hadden toegegeven tijdens een vakantie in de Oekraine gegevens te heb ben verzameld. Een woordvoerder van de Westduitse ambassade zei, dat de Russen hadden gezegd, het echtpaar „uit menselijke overwegingen" vrijgelaten te hebben. Zij verwachtten dat de Westduitsers Velen- tin Pripolzev, een functionaris van de Sovjet-Russische handelsmissie in Keulen vrij zullen laten. Pripolzev is door een Westduitse rechtbank in februari wegens spionage tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Belgische koninklijke paar heejt zijn eerste officiële bezoek aan de stad Gent gebracht. Deze fotocombinatie toont twee momenten uit dit bezoek. Ter gelegenheid van het gouden be- staansfeest van de afdeling Amsterdam, de grootste afdeling in den lande, houdt de r.-k. Politiebond St.-Michaël, waarbij 95 pet. van de r.-k. politieambtenaren in ons land zijn aangesloten, een driedaags congres in Amsterdam, dat gisteren werd geopend door de algemeen voorzitter, de heer J. P. H. Körner. Deze besprak in zijn rede verschei dene urgente problemen, zoals de af schaffing van de gemeenteclassificatie, het onvoldoende overleg tussen overheid en de centrales en de noodtoestand on der de gepensioneerden. Hij was bepaald niet enthousiast over de ontwikkeling om te komen tot de ene katholieke vakcentrale in Neder land. Het begint hoog tijd te worden dat men een voor allen aanvaardbare oplos sing vindt, zei hij. Ten aanzien van het personeelstekort in de politiekorpsen verklaarde de heer De Westduitse contraspionage heeft in de laatste twee maanden vijf Oostduitse spionagecomplotten opgerold. Van de in die periode ontmaskerde 304 Oostduitse agenten, aldus de mededeling, waren er velen gearresteerd. Het belangrijkste spionagecomplot was dat in Koblenz. Het concentreerde zijn werkzaamheden op het vergaren van militaire inlichtingen. Een tweede complot had vertakkingen door heel West-Duitsland. Volgens de mededeling bestond het merendeel van de ontmaskerde agenten uit „fanatieke partijleden die verscnei- dene jaren geleden naar de bondsrepu bliek gekomen waren". (Advertentie) Verwachting, medegedeeld door het 2 K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond, op- 2 Z gemaakt maandagavond 23.15 uur: 2 j Veranderlijke bewolking en plaatse- lijk enkele buien, waarvan sommige J met onweer. Zwakke tot matige wind, 2 aanvankelijk uit uiteenlopende rich-2 tingen, later overwegend noordelyk. J Z Ongeveer dezelfde middagtemperatu- Z ren als gisteren. 2 Verwachting van het Belgisch weer- 2 kundig instituut: 2 Bewolkt tot betrokken en af en toe 2 regen of onweersachtige neerslagvla- Z 2 gen. Maximumtemperaturen van 13 tot 15 graden. Z Vandaag: zon onder 20.46 uur. Maan Z onder 15.24 uur. 2 Morgen: zon op 4.28 uur. Maan op 2 3.21 uur. Op vele ontbijt- en koffietafels staat tegenwoordig een pak Finnbrod. Deze gezonde traktatie uit het hoge Noor den wordt nl ook in ons land steeds meer gewaardeerd. Geen wonder, dit Finnbrod wordt volgens een speciaal Fins recept in moderne ovens 'van binnen uit' diepdoorbakken en blijft steeds kers vers. Het is krokant en knappend en Mies smaakt er op, zoet of hartig. Finn brod is lekker en voedzaam en zet toch niet aan. Koop een pak. wit of bruin. Het opheffen van het militaire tribunaal, dat O.A.S.-leider Salan tot levenslang veroordeelde, heeft in Frankrijk de gemoederen diep geschokt. Die kritiek komt in zijn scherpste vorm op het vol gende neer: waarom ontbond De Gaulle een Hof, dat Salan spaar de, maar zijn voormalige mede werker, Jouhaud ter dood ver oordeelde? En men vraagt zich af of de staat gerechtigd is de onafhankelijkheid der rechtban ken op te schorten teneinde ge weld en omverwerping te bestrij den. Nog scherper uitte zich een politiek commentator van de Franse radio, die o.m. zei, dat thans niet alleen de re gering Pompidou maar het gehele gaul listische regime der vijfde republiek werd bedreigd. Het rumoer rondom het proces-Salan en de nasleep ervan neemt thans dergelijke vormen aan, dat zelfs reeds de gedachte is uitgesproken dat hierdoor het regime wel eens op zijn grondvesten zou kunnen gaan schokken. Het is deze onrust, die de Franse re gering heeft doen besluiten voor het parlement verantwoording af te leg gen. Woensdag aanstaande zouden de ministers Pompidou en Joxe (Algerijn se zaken) verklaringen afleggen voor de nationale vergadering. Men verwacht dat een nieuw tri bunaal in het leven zal worden geroe pen voor het berechten van O.A.S.- terroristen. Dat alles heeft de gemoederen in de Franse hoofdstad danig verhit en daar komt dan de beschuldiging van Jean Ferrandi nog bij. Gisteren meldden wij dat deze voormalige adjudant van Sa lan, via zijn verdedigers had laten oe- kend maken, dat twee vooraanstaande figuren indertijd van Salan 790.000 frs. zouden hebben getoucheerd. Hun na men zijn thans bekend geworden. Het zijn Pompidou en Brouillet, voor malig secretaris-generaal van het Ely- ,see. Pompidou heeft overigens ten stel ligste ontkend. Waarschijnlijk volgende week maan dag zal uitspraak worden gedaan over het verzoek van Jouhauds advocaten voor een nieuw proces. Van regerings zijde heeft men laten doorschemeren, dat als zijn verzoek wordt afgewezen, De Gaulle hem nog altijd gratie kan verlenen. Maar daar werd één beding bij gemaakt: de O.A.S. zou in die tus sentijd haar activiteiten in Algerië moe ten staken. Daar ziet het echter niet naar uit. De golf van terreurdaden, die gisteren weer zijn gepleegd, hebben duidelijk aangetoond, dat het geheime leger niet van plan is, op deze suggestie in te gaan. Of dit alles al niet genoeg is, wordt Frankrijk bovendien bedreigd door al lerlei stakingen. Het grondpersoneel van de luchthavens Orly en Le Bourget had voor gisteravond een 24-uurssta- king aangekondigd. Vandaag zullen tus sen zes uur 's morgens en zes uur s avonds het gas en de elektriciteit in het gehele land worden afgesneden. Hierdoor komt niet alleen de Parijse ondergrondse stil te liggen, maar ook tientallen fabrieken in de stad. Voor zaterdag staat een 24-uur-staking in de kolenmijnen op het programma. Al de ze stakingen omvatten staatsbedrijven; het gaat erom eisen voor hoger loon meer kracht bij te zetten. Thans blijkt, dat ex-generaal Salan, ondanks zijn gevangenschap in de San té boodschappen tot zijn volgelingen van de O.A.S. heeft kunnen richten. In een buitgemaakte brief van de O.A.S.- leider zou deze opdracht hebben gege ven grote sommen geld ter hand te stellen aan een aantal personen o.w. oud-premier G. Bidault, die wegens zijn sympathie voor de O.A.S. thans in het buitenland verblijft. Voorbereidingen voor de eventuele terechtstelling van ex-generaal Jou haud, die op 13 april ter dood veroor deeld werd, hebben geleid tot de ver vroegde pensioenaanvrage van gene raal Frangois Partiot, bevelhebber van het district Versailles. Hij wenste zich namelijk aan de opdracht te onttrek ken. Partiot is door de regering aangewe zen om het vuurpeloton samen te stel len voor de terechtstelling van perso nen, die door het bijzondere militaire gerechtshof ter dood zijn veroordeeld. Generaal Partiot en Jouhaud zijn sa men op de Franse krijgsschool in Saint Cyr geweest. De uittocht uit Algerië duurt on verminderd voort. Zondag bijvoorbeeld arriveerden omstreeks 5000 mensen per schip of vliegtuig in Frankrijk. Velen wachten nog op een gelegenheid het land uit te komen. Opnieuw heeft de O.A.S. een aantal scholen opgeblazen. Het zijn er thans 21. Deze voorkeur voor onderwijsin richtingen heeft men thans opgelost. Vernield worden namelijk die gebou wen, waarvan de O.A.S. denkt, dat zij zullen worden gebruikt als stemlokaal bij het komende volksplebiseiet. Bij de aanslagen van maandag zijn weer tien mensen gedood onder wie twee Euro peanen. Hun lijken vond men verminkt op de vuilnisbelt. Maandag zijn voor het eerst moham medaanse ordetroepen in Algiers opge treden. Zij openden het vuur op Euro peanen. Het incident ontstond toen O.A.S.'ers vuurden op mohammedaan se havenarbeiders. Twee Europeanen werden gewond. Körner dat de bond niet kan accepteren dat door middel van alle-rlei dienstver- schuivingen, die niet door het politie ambtenaren reglement worden gedekt de vijfdaagse werkweek illusoir wordt ge maakt. De voorzitter begreep dat de korpsleidingen de grootste moeite heb ben om de zaak draaiende te houden, maar dat mag niet op het hoofd van het personeel neerkomen. Er is een vrij be vredigende overurenregeling, maar aan de toepassing mankeert het een en an der. Verder wees de voorzitter erop hoe funest het is de hand te lichten met de aanstellingseisen. Hij stelde zich scherp tegenover het streven van de regering om het aantal vakantiedagen te vermin deren bij de invoering van de vrije za terdag. „Wat de minister onder overleg inza ke de salariëring verstaat, noem ik koe handel", zo verklaarde de voorzitter. Nog steeds bestaat er een achterstand voor de middelbare ambtenaren en de maatregel, door de minister voorgesteld, vergroot die zelfs. De bond gaat akkoord met de grote salarisverruiming voor de hoogste ambtenaren, maar het is onver klaarbaar hoe de minister zulke scheve verhoudingen in de salariëring kan aan dragen. De voorzitter hoopte dat het komende overleg in een gunstiger atmosfeer zal worden gevoerd. SCHANDE In 1960 is een niet onbelangrijke ver betering verkregen, maar „we hebben die dan ook voor de deur van de hel moeten wegslepen". Met de meeste na druk en de grootst mogelijke aandrang deed de voorzitter een beroep op de overheid om binnen de kortst mogelijke tijd met voorstellen inzake de salarië ring tö» komen. Een daartoe strekkende resolutie heeft het hoofdbestuur bij het congres ingediend. De situatie voor de gepensioneerden vormt een levensgroot probleem, aldus de heer Körner die het een schande noemde dat het 'ontwerp voor een nieuwe pensioenwet, waarop al zo lang gewacht wordt, steeds meer uit blijft. Alle verzoeken en interventies ten spijt blijft de overheid maar wachten. Ondertussen leven de gepensioneerde po litieambtenaren op ontoelaatbaar laag peil. Het hoofdbestuur heeft dan ook bij het congres een resolutie ingediend waar in er bij de regering met klem op aan gedrongen wordt maatregelen te treffen om aan de noodtoestand van de gepen sioneerden een eind te maken. In de V. S. wordt hard gewerkt aan een onderzoek naar de ramp met een Boeing straalvliegtuig bij Unionville. Men is er namelijk zo goed als zeker van dat het straalverkeerstoestel door een bom is verongelukt, waarbij 45 personen om het leven kwamen. (Advertentie) 47 kleurstalen EEN PR0DUKT VAM 10 ct in de winkel DE SIKKENS GROEP onderheden zie men op

de Stem | 1962 | | pagina 1