Abd el Krim keert terug naar Marokko TAN TAN DIT JAAR OP GROTER SCHAAL: DUITS LEGER NAAR SCHOTLAND VOOR DE Nieuwe lingerie doorzichtige zaak Ongelukken door speelgoed Bak een ei op uw bord Mollen-, egels- en kikvorsen- jwet kan worden ingetrokken ontharing? depilan Moeilijkheden bleven uit EIGEN HAARD IN DE ZOMER 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 MEI 1962 11 Diplomatiek contact over Hongkong- vluchtelingen NA SPANJE FRANKRIJK zorg dat u TAN-O-TAN krijgt als u TAN-O-TAN vraagt. Minister van landbouw meent: Verbod in Duitsland van kantoorbouw etc. Kwaliteit Steeds meer f)/ln/.' en- Rood J (Advertentieu) Abd El Krim, de reeds legenda- mei 1926 veroverde Petain Krims laatste vesting, Djebel Hammam. Twee dagen later verlieten Krims strijdkrach ten, die reeds 100.000 man telden, hun leider en gaf de krijgsman zich over. De Fransen verbanden hem naar het eiland Reunion in de Indische Oceaan, waar hij in een grote villa werd onder gebracht, in het gezelschap van zijn twee favoriete vrouwen, drie zonen, enkele familieleden en zijn bedienden rische rebellenleider, die een heel leger (van Spanje) in de pan hak te en naar men zegt in de lijkkist van zijn moeder aan Franse ge vangenschap ontsnapte, zal na 36 jaren ballingschap naar zijn land terugkeren. Volgens Marokkaanse diplomatieke zegslieden zal Krim, een prins van den bloede en de laatste der grote Marok kaanse stamhoofden, in augustus naar zijn geboorteland terugkeren. Krim vertrok in 1926 in gevangenschap uit Marokko, als gevangene van een Frans leger, dat onder bevel van maar schalk Henri Petain stond. Hij zal nu terugkeren als een nationale held, een titel, die hem vier jaar geleden officieel is verleend door wijlen koning Moham med. Over zijn leeftijd is men het niet eens. Sommigen zeggen dat de witgebaarde krijgsman 72 jaar is, anderen zeggen dat hi) minstens 82 jaar oud is. Als jongeling studeerde Krim in Madrid, waar hij de Spaanse militaire organisatie in zijn geheugen prentte. Toen hij in Spaans Marokko in 1921 was teruggekeerd riep hij zich uit tot sultan van de Riff, en begon met slechts enkele honderden stamleden een reeks aanval len op Spaanse posten in het Riff- gebergte te ondernemen. Krim en zijn krijgers wisten een Spaanse generaal, Navarro en zijn 20.000 man tellende troepen gevangen te nemen, met al hun wapens en munitie. Twintig jaar lang hoorde de wereld weinig van hem. Maar in 1947 kreeg hij amnestie op voorwaarde dat hij Frankrijk zou wonen. De Franse regering liet zelfs een villa aan de Rivièra voor hem inrichten. Maar toen zijn schip Port Said bereik te. wist Krim van boord te gaan en vroeg hij de bescherming van de toen malige koning van Egypte, Faroek. Het verhaal gaat dat hij zich in de lijkkist van zijn moeder, die acht jaar tevoren op Reunion was overleden, had laten op sluiten. Zijn moeder had tijdens haar leven de wens geuit in Marokko te worden begraven. Zijn beide vrouwen, 11 kinderen van wie acht in balling schap waren geboren en zijn gehele gevolg van familieleden en bedienden voegden zich bij hem. Faroek verleende hem asiel en bracht de Marokkaanse leider onder in zijn landhuis op voorwaarde dat hij zich niet met de politiek zou inlaten. Aan deze voorwaarde werd niet al te streng de hand gehouden. Krim haatte de Fransen. Hij gaf verklaringen uit waarin hij zeide dat hij eerst dan naar Marokko zou terugkeren, wanneer de laatste Franse soldaat was vertrokken. Hij noemde de Algerijnse rebellen leiders „verraders" omdat zij met presi- De Verenigde Staten hebben begrip voor de toenemende gespannen toestand in Hongkong door het terugzenden van vluchtelingen uit communistisch-China en de ontwikkeling wordt dan ook nauw lettend in het oog gehouden, aldus heb ben Amerikaanse functionarissen dins dag verklaard. Kennedy heeft besloten middelen te zoeken om bijstand te verlenen. Hij is van mening dat Amerika krachtig leiding moet geven aan dit probleem. Verscheidene senaatsleden hebben reeds bij de regering aangedrongen op snelle hulp voor de vluchtelingen, van wie een aantal naar het nationalistisch-Chinse eiland Formosa wordt gebracht. De Britse minister van staat voor bui tenlandse zaken, Joseph Godber, heeft het probleem besproken met de hoge com missaris van de Verenigde Naties voor vluchtelingenzaken, Schnyder. Britse, Amerikaanse en nationalistisch-Chinese functionarissen onderhouden voortdurend diplomatieke contacten over de toestand in Hongkong. Canada zal onmiddellijk honderd vluch telingengezinnen uit Hongkong opnemen en voorts voedsel en andere hulpmidde len naar Hongkong zenden. ueni ue j knoopten. Vijftien jaar lang leefde hij zeer terug getrokken in een villa in. Cairo en weiger de hij naar zijn land terug te keren. Ver leden jaar bracht koning Hassan hem in Cairo een bezoek en volgens zegslieden verklaarde Krim zich eindelijk bereid terug te keren naar het land, welks vrij heid hij 30 jaren te vroeg had trachten te verkrijgen. tijdens een hevige gevecht in Annal. Nog i dent Gaulle onderhandelingen aan een Spaans leger werd door hem ver nietigd, terwijl hij de heilige stad Sjesjoean veroverde. De in paniek geraakte Spanjaarden vluchtten naar de zee, maar bij hun achtervolging werden 16.000 van de 19.000 Spanjaarden door Krim en zijn mannen gedood. De Spanjaarden gaven de oorlog op en twee jaar later viel de Spaanse regering. Na Spanje te hebben onschadelijk ge maakt zette Krim zich aan de taak Fraai Marokko te veroveren. Maar de Spanjaarden haalden de Fransen over te vechten en een gecombineerde strijd macht, onder bevel van Petain, trok tegen de met geweren bewapende man nen van Krim ten strijde met vlieg tuigen kanonnen en machinegeweren. (Advertentie) Advertentie) VACANTIE-BRUIN ZONDER ZON Imp. Jacq. Mot N.V. Vondelstraat 93Amsterdam i De Tweede Kamer is aangeboden het wetsontwerp tot intrekking van de mollen-, egels- en kikvorsenwet. Deze wet had ten doel deze diersoorten wegens hun nuttigheid voor de landbouw te be schermen tegen te ver gaande ver- i volging door de mens. De omstandigheden, die destijds de stoot tot deze wettelijke bescherming j gaven, zijn aldus de memorie van toe lichting op - het wetsontwerp in ver-J schillende opzichten veranderd. Zo is er, wat de mol betreft, van een bedreiging van het voortbestaan van de soort geen sprake meer. Integendeel, de laatste jaren is een sterke uitbreiding van de stand waargenomen. De prijs van mol- lehuiden is thans laag, in tegenstelling tot vroeger, toen de hoge prijs van mollehuiden een factor was die massale vervolgens in de hand werkte. In deze situatie, zo wordt in de memorie van toelichting gezegd, zou ook zonder be scherming geen uitroeiing van de mol behoeven te worden gevreesd, met andere woorden op dit punt heeft de wet zichzelf overleefd. Ondanks de bescherming schijnt de kikvors in aantal te zijn achteruitge gaan. De verklaring daarvoor moet worden gezocht in het geleidelijk ver minderen van drassige gronden, die de kikvors nodig heeft om te fourageren, terwijl vermoedelijk ook de waterver ontreiniging ongunstig heeft gewerkt op de achteruitgang, aldus de memorie van toelichting. Het is moeilijk te voorspellen of in de huidige omstandigheden een opheffing van de bescherming zou leiden tot een hernieuwde vervolging van de kikvors door de mens, zoals deze vroeger plaats vond in verband met de uitvoer van kik vorsen ten behoeve van Parijse restau rants. Omtrent de stand van de egels is weinig bekend. Zou er aan bescherming van de kik vors of de egel nog behoefte blijken te bestaan, dan is ook het landbouwschap bevoegd ter bescherming van voor de landbouw nuttige diersoorten regelend op te treden. Mede met het oog hierop is de minister van landbouw van mening, dat de mollen-, egels- en kikvorsenwet thans in haar geheel kan worden inge trokken. De Westduitse Bondsdag heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen waaronder de bouw van kantoorgebouwen in West- Duitsland voor een jaar wordt verboden in een poging inflatoire tendenties in de nationale economie te bestrijden. Ook de bouw van theaters, musea, waren huizen, fabriekshallen en hotels, die meer dan 75.000 Dm kost, is verboden. Advertentie) Maar dan modern, veilig, snel en mild met de prettig geparfumeerde 'n Hamol produkt uit Zwitserland tube 1.50 en 2.95 (Eigen buitenlandse dienst) Nadat het vorige jaar de eerste proeven met het oefenen van een heden van het Duitse Bondsleger op Engels territorium als zeer ge slaagd kon worden beschouwd immers ondanks wat relletjes van hoofdstedelijke scherpslijpers was de verhouding met de bevolking in de streek der legering zeer goed te noemen zal dit jaar de uit zending van Duitse troepen near Engeland op groter schaal worden hervat. Deze maand zal een delegatie van een twintigtal Duitse officieren en on derofficieren van land-, zee-, en lucht macht naar Schotland reizen. De taak van deze delegatie is, na te gaan of de door de Britse regering ter beschikking gestelde oefenterreinen aan kazerne complexen in Schotland en Noord-En- geland voor hun doel geschikt zijn. In maart j.l. reeds hebben de regeringen van Engeland en de Bondsrepubliek een overeenkomst gesloten, waarbij Enge land zich verplichtte diverse kampen ter beschikking te zullen stellen. Deze kampen blijven onder Brits bestuur met Brits militair personeel. Bij dit Brits bestuur zal een Duitse staf in burger gedetacheerd worden. Deze Duitse staf zal een voorlopig kwartier betrekken in de stad Perth en na enige tijd in dezelfde stad een definitief kwartier krijgen. Het ligt in de bedoeling dat de ka zernes in Inverneshire door de Duitse landmacht zullen worden bezet. De Luftwaffe zal waarschijnlijk de mili taire gebouwen in Lossiemouth en de Abbotsinch-Marineluchtmachtbasis in Renfrewshire gebruiken, terwijl de Duitse marine zich voornamelijk inte resseert voor Rosyth aan de Firth of Forth en Invergordon aan de Oromar- ty Firth, terwijl zij van de installaties in Faslane-Dunbartlonshire voor de op leiding van het onderzeeboot-personeel zal gebruik maken. Alhoewel de beschikbaarstelling van deze militaire bases daarmee recht streeks niets te maken heeft, bestaat er natuurlijk wel enig verband tussen de Engelse bereidwilligheid en de in schikkelijkheid waarmee het Duitse ministerie van landsverdediging met de Britten onderhandelt over uitgebreide Engelse militaire leveranties aan het Bondsleger. De financiële basis voor deze leve ranties vormt de belofte van de rege ring van de Duitse Bondsrepubliek in de loop van twee jaren Britse wapens en uitrustingsmateriaal tot een geza menlijke waarde van 1100 miljoen mark te kopen. Op het program staan 500 elektrische 105 fnm-kanonnen voor de nieuwe Duitse tanks alsmede een voorlopige leveringsovereenkomst vooi de verdere aankoop va.i 2000 stuks; ge meenschappelijke proef name met de nieuwe 45-tons tank van het type „Chieftain" waarvan Bonn twee stuks gekocht heeft, niettegenstaande de Duitse militaire experts dit type te log vinden en voorts met een nieuw radar apparaat van het type „Green ArcheF waarvan eveneens voor proefnamen twee stuks gekocht zijn. Bovendien zijn onderhandelingen aan de gang ovei de verdere ontwikkeling van het Brit se steilstartende straalvliegtuig van het type Hawker P1127. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat dit vliegtuig in de plaats zal komen van de uit de Ame rikaanse Lockheed-produktie stammen de Starfighter. Het aandrijvingsmecha niek voor deze Hawker wordt gemeen schappelijk ontwikkeld door Rolls-Roy ce en MAN (Duitsland). Ook de Ver. Staten nemen aan deze gemeenschappe lijke produktie deel. I Goed gekleed zijn begint bij het begin. Op een Parijse gecombineer de show van haute couture en foundation bewondert (in het midden) Jacques Heim zijn creatie terwijl de mannequin (rechts) laat zien wat er onder gedragen wordt (Triumf International). Er is niets liefelijkers en vrou- welijkers te bedenken dan kant. Geen materiaal is tegelijkertijd zo feestelijk en zo intiem. Het is dan ook voor de hand liggend dat de huidige mode, die een vrouwelijk effect nastreeft, aan kant een grote plaats toekent. Er wordt geen collectie getoond van avond- en cocktail japonnen, van lichte zomerjurkjes en be scheiden jongemeisjeskleding of er komt kant aan te pas. Maar de allerbelangrijkste plaats be kleedt kant in lingerie welke is vervaardigd uit zacht batist, schitterend satijn en glanzend perion en nylon. Er is een tijd geweest waarin de heren nog meer kanten accesoires droegen dan de dames. Op oude schil derijen en gravures zien wij heren gesierd met kanten kragen, jabots, manchetten, stroken en zelfs schoen versieringen. De fijne handgewerkte en niet al te sterke kant werd gedra gen omdat het mooi was, maar ook om er mee aan te tonen welk niveau men in de maatschappij had bereikt, zoals onze generatie dat wel pleegt af te meten aan de auto die voor de deur staat. De beroemdste stukken uit kant vervaardigd, behoorden aan vrouwen van hoge geboorte: het kanten ge waad dat keizerin Maria Theresia ten geschenke kreeg van de stad Brussel, en dat van keizerin Eugénie, de vrouw van Napoleon. Aan het laatste werk ten dertig meisjes gedurende acht maanden. Vandaag heeft de machine het werk van de kantmaaksters overgenomen. Daarmee is dit bekoorlijk materiaal meteen onder het bereik van eenieder gekomen, en niet langer het privilege van enkele hooggeplaatsten. Meter na meter golft een eindeloze stroom uit de machines in zulk een variatie in patroon en breedte, dat kant een vanzelfsprekende garnering voor nagenoeg alle lingerie is gewor den. De synthetische garens die in sterkte linnen en katoen ver over treffen, maken het mogelijk de fijn ste kant een ongelooflijke kwaliteit te geven. Daarom kan zelfs in de cor- setterie kant met zoveel succes ge bruikt worden. Telefoonklip Een hulp bij het telefoneren voor wie tegelijkertijd schrij- ven wil, is de telefoonklip. In een wip is het apparaatje aan l de hoorn bevestigd en de tele- foon kunt u vlak bij uw oor op uw schouder zetten. Baby-plumo Voor kleine huishoudertjes, de hele kleintjes bedoelen we, is er schoonmaakgerei op de S markt gebracht. De kleuters l zullen er bijzonder graag mee in het poppenhuis spelen. Het is een hele kleine plumo, hele kleine plastic-emmertjes en l bezempjes met echt (nylon) S haar. Alles in frisse vrolijke kleurtjes. (Om vast te wen- nen?'.) De kleurencombinaties die hierbij gevonden worden, maken de vrouw in negligé niet minder dan een sprookjesprinses. Men kan citroen gele, nijlgroene en zacht lila corselet- jes gegarneerd met witte kant vin den. Zwarte kant over een rose fond is heel elegant. Het zwarte corselet, dat voor zwaardere figuren bijzonder geschikt is, laat zich bijzonder mooi met kant combineren. In onze lingeriezaken zullen we hoe langer hoe meer kantgarneringen aantreffen. Wij noteerden op de da- mesconfectie-vakbeurs babydolls, lie felijke chemises en vederlichte dus ters in donkerblauwe ijle stof waar over heen witte kant was gelegd. Voor andere tedere wolken was witte kant met een luchtig blauw bloem motief bedrukt. Een bekoorlijk en semble (nachthemd met mouwloze bolero) was van lichtblauwe nylon met geïncrusteerde kant. De duistere combinatie van donker groen met zwart lijken eerder ont worpen voor de vamp-achtige vrouw dan voor de schone slaapster. Nieuw en zeer charmant zijn de zwart kanten beha's met vierkant de colleté en het rose nylon exemplaar tje. Wie meent dat coupenaden in beha's storen (b.v. bij het dragen van een truitje) kan modellen vinden die uit één stuk en naadloos vervaardigd zijn. Van terrylene zagen wij aller liefste onderrokjes, geheel geplisseerd en voorzien van een brede kant die lijkt op de allerfijnste gehaakte kant van grootmama. Tenslotte een nieuwe naam in de lingeriesector-zonder-kant: Bikido. Het ensemble bestaat uit een hesje, een broekje en een manteltje. Ons werd verzekerd dat het een indoor (binnenshuis), ja zelfs een sleeping- dress was. Dat mag men er wel bij zeggen, want in nacht- en strandkleding is soms niet veel verschil, zelfs niet in de naam. Eigen haard is goud waard en een open haard soms ook. Maar, eenmaal de zomer in het land, kan zo'n ongebruikte haard wel een opfleurinkje hebben. Evenals som mige schoorsteenmantels. Vooral in oudere huizen'. Een klein beetje fantasie doet dan veel. Een globe, een boeket droog bloeiers of een enorme waaier van gekleurd papier verhullen het zwar te stookgat wat snuisterijtjes en drie miniatuurtjes verlevendigen een saai en recht model; evenals trouwens de vrolijk gekleurde „trommel", die gemaakt wordt van een ronde blikken kantoor-prullen bak, en die de tangen herbergt. Er is welhaast geen artikel denkbaar dat zo veel en tegelijk met zo weinig deskundigheid wordt gekocht als speel goed. In elk huishouden met kinderen worden er jaarlijks hele bedragen ran uitgegeven. Een ver jaardag, een goed rap port is voldoende aan leiding om naar de win kel te gaan en er de be loofde pop, het langver wachte fornuisje of de ladderauto te gaan ko pen. j Het geef veel voldoening. De gezichtjes stralen als het poppe jurkje in de smaak valt of als het glan zend gelakte fornuisje uit het papier wordt gehaald. Maar helaas komen er al te vaak tranen van. De lad derauto met zijn scherpe randen heeft flink pijn ver oorzaakt en van het glan zende kacheltje is na een mislukte miniatuur-panne- koek de lak afgebladderd. En dit alles dan nog in het gunstigste geval, want nog al te vaak komen er zelfs echte ongelukken van. Dat het kinderspeelgoed, dat zo prachtig tentoon is gesteld, niet altijd even vei lig is, mag blijken uit de verslagen van de Keurings diensten van Waren. Kinderspeelgoed is name lijk ook „waar" volgens deze Warenwet. Zo gebeur de het vorig jaar nog dat in een Nederlandse speelgoed winkel strijboutjes in beslag werden genomen, die le vensgevaarlijk waren. De boutjes konden zo worden aangesloten op de netspan ning. Ondeugdelijk glas, on deugdelijke en giftige kleur potloden en -krijtjes zo blijkt uit deze verslagen zijn nog in winkels aange troffen, soms naar aanlei ding van klachten. Bescherming De Stichting Consumenten Contactorgaan heeft in een artikel gewezen op de wen selijkheid tot een regeling te komen, waardoor de kin deren beter worden be schermd. In het artikel wordt melding gemaakt van een regeling, waarmee men in Engeland is gestart. Daar is namelijk ,,De Bri- tisch Standard Safety Code for Toys" opgesteld, waar in veiligheidsnormen voor speelgoed zijn vastgelegd. De veiligheidscode berust op volledige vrijwilligheid. Een uniform kenteken voor speelgoederen, die aan deze eisen voldoen, bestaat er nog niet. Wel zijn de opgestelde veiligheidsnormen een goe de richtlijn waarop de ko pers af kunnen gaan. Randen Zo worden verreweg de meeste ongelukjes veroor zaakt door speelgoed met niet goed afgewerkte ran den van metaal of plastic. Bij metalen speelgoed mo gen dus de randen niet scherp zijn. Bij plastic speelgoed dient het plastic zo taai en dik te zijn dat er geen scherpe randen ontstaan als het breekt. Een volgende suggestie is geen brandbaar materiaal te gebruiken als bijvoor beeld celluloid. Vulsels van speelgoed moeten schoon zijn en vrij van giftige bestanddelen. Uiteraard is dit voor een koper niet gemakkeijlk te beoordelen, maar wel kan hij zich hoeden voor speel goed van ondeugdelijke con structie. Zo zegt de Engelse veilig heidscode dat veren van op- draaibaar speelgoed om- manteld dienen te zijn en dat de stroomsterkte bij elektrisch speelgoed niet groter mag zijn dan tien volt. Bij houtverbindingen dienen geen spijkers maar schroeven te worden ge bruikt. In aansluiting op al deze eisen stelt de code dat er voldoende aanwijzigingen moeten worden gegeven voor onderhoud en zo nodig voor oliën. Gevaar Als plastic zakken van een bepaalde grootte voor de verpakking zijn gebruikt dan moet daarop een waar schuwing staan dat deze zakken gevaarlijk kunnen zijn voor kleine kinderen. Het zou namelijk niet de eerste keer zijn dat een kindje spelenderwijs een zak over het hoofd heeft getrokken en is gestikt. Tenslotte wordt er gewaar schuwd tegen gevaarlijke onderdelen Van speelgoed, zoals bijvoorbeeld vaak de bevestiging van ogen in speelgoeddieren. Een goede raadgeving aan kopers: Als u speel goed koopt voor een kind vraag uzelf dan af wat het kind voor haar of zijn spel nodig heeft. Is het artikel dat u kopen wilt ook ge schikt voor zijn of haar spel en het temperament van het kind en tenslotte is de prijs in overeenstem ming met de geschatte le vensduur ervan? Koop in elk geval het speelgoed met overleg. Niet alle moderne rokken zyn ge geerd of geplooid. Dit betoverend zomerjurkje van Griffe laat zien dat ook een lijn die het lichaam volgt up-to-date is. Het materiaal is zwart witte zuivere zijde. De brede schou derlijn en het licht bloezend effect verhogen het slanke silhouet. GOUDA Bij de Koninklijke Pla teelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda is een nieuw soort porselein vervaar digd voor huishoudelijk gebruik, dat vuurvast blijkt te zijn. De nieuwe vinding werd gedaan door een man, die vijf jaar geleden nog de advoca tuur beoefende, mr. H. A. de Brujjn. Het serviesgoed, dat van dit nieuwe porselein is gemaakt, kan zonder meer in de oven worden gebruikt. Dezer dagen werd het nieuwe produkt ge demonstreerd. Op een plat bord werd een eitje gebakken. De nieuwe vinding is nogal veelbe lovend, want doordat het porselein vuurvast is, zijn meteen de gebruiks mogelijkheden van dit porselein be langrijk uitgebreid. Het is niet alleen geschikt voor serviesgoed, maar te vens geschikt voor gebruik in de keu ken. Porselein is al zeer oud. De Neder landers zagen het voor de eerste keer in grote hoeveelheden in 1602. Toen werden 28 kisten porseleinen borden en koppen per schip naar Middelburg gebracht als een geschenk voor de burgemeester. Van het scheepstype waarmee dit eerste porselein werd aangevoerd „De Karaak" is het woord „kraakporselein" afkomstig. Het heeft dus niets met snel breken te maken, zoals wel eens wordt gedacht. Vanaf 1610 werd Chinees en Japans porselein naar Europa verscheept. Het aanbod was echter belangrijk gerin ger dan de vraag en onder invloed van de pracht van het oosterse pro dukt ontstond ook in Nederland het streven dit produkt te maken en te evenaren. Het begon met allerlei ex perimenten. Het eerste harde porselein werd in Europa door Johann Friedrieh Böttger uitgevonden. Al op zestienjarige leef tijd hij werkte toen als leerling bij een apotheker bracht hij zijn vrije tijd door met het bestuderen van alchemie, een bezigheid die zijn baas niet bijster aanstond. Om aan gijzeling te ontkomen, vluchtte hij vanuit Pruisen naar Saksen waar hij koning August de Sterke beloofde goud te maken. Op het kasteel werd daarom een laboratorium ingericht. Na veel mis lukte pogingen lukte het na veel ja ren niet goud, maar porselein te ma ken. Overigens was het eerste porselein niet wit. Het was rood van kleur net als het Boccaro steengoed, dat men in Europa toen porselein noemde en dat in de vorm van theepotten voor het eerst naar Europa werd gebracht. Tomi Keitien was een aantrekke lijke jonge vrouw van 32 jaar toen in 1955 ongeneeslijk blind werd. Op dit tijdstip bleek haar huwelijk een volkomen mislukking te zijn, haar le ven zag er aan alle kanten duister uit. Thans leeft en beweegt deze vrouw zich geheel zelfstandig; haar aardig opgegroeide dochter heeft geen mede lijden met moeder maar wel liefde en bewondering. Tomi heeft vrienden en vriendinnen, leidt een bloeiend be- drijf en is een kei in de sport. Zij rijdt paard, beklimt bergen en kreeg onlangs een eerste prijs in een in ternationale ski-slalom. Om deze zelfstandigheid te berei ken, moest een strijd gevoerd worden tegen de wereld die het een invalide nagenoeg niet toestaat, zich te ont doen van het stempel van onvolwaar digheid. Om te bewijzen dat een blin de niet persé voor een ziende hoeft onder te doen, vocht zij verbeten en behaalde overwinningen op een niveau, dat door weinig vrouwen zon der handicap wordt bereikt. Hierover heeft zij nu een boek geschreven dat deze bijzondere kwa liteit heeft: de schrijfster maakt zichzelf niet beklagenswaardig, noch lijdt zij aan zelfoverschatting. DE DUISTERNIS OVERWONNEN (oorspronkelijke titel Farewell to fear) door Tomi Keitien vertaald door B.H. Staal. Uitgever Scheltens &Giltay, Amsterdam.

de Stem | 1962 | | pagina 5