Roy\ bHaO Min. Visser „op termijn' veroordeeld door V.V.D. Vandaag beslissing Tweede Kamer Oe Thant weigert partij te kiezen in het conflict Laatste dag staatsiebezoek Merkwaardige situatie in fractieleidingen Salan krijgt levenslang Oostduitse beschoten grenspolitie land stival Bijzondere commissiein zaak Van der Putten Moeilijke uren voor regering ssnssB De Van der Putten-Visser- en Van Riel-Oud-affaire Premiewet kerkenbouw Het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's Evacuatie volgens plan DAGBLAD VOOR ZEELAND Scherpe kritiek in Tweede Kamer op liberalen Koud weer Dr. Bruins Slot overwerkt Roy. 127.6k.300.65 I iet iet int lag Chanipig-no! erdam 1962 MSE SCHOUWBURG HILHARM. ORKEST :lipse r, Piepenbroek, r- VKESPEARETHEATREj ATFORD-ON-AYON JDS KAMERORKEST Goldberg n Gaby Casadesus "IVAL OPERA riglia van Rossini ria Giulini ntie Orkest LE BALLET istal Orkest ATRON, ATHENE des idiris DSE OPERA sse in patria n Dallapiccola >rati COMEDIE c Frisch «/an den Berg iTHEATER tfmannsthal Xe SIECLE DU AL DE LA MONNAIE o en choreografieën rdams Philharm. Orkest IDSE OPERA stino van Verdi Erede ARTET dn, Bartok i reeds moge/ijk. Festival folder. Deze Is jtterdamse Schouwburg fl.17.66 (010) 102e JAARGANG No. 23986 Uitgave: N. V. Uitg My. Neerland!» Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Me«, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigergtraat 14 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Poor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 24 MEI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartam, 1 8,60 per post, t 0.56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt flursr" voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen' HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 - (BiibureausTerneusenIJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van onze parlementaire redakteur) De Tweede Kamerfractie der V.V.D. is gezwicht voor de siorin van kritiek, welke na de liberale vendetta tegen minister Visser (defensie) is losgebarsten. Hoewel de aanval op ir. Visser, ingezet door de liberale Eerste Kamerfractie onder aanvoering van mr. Van Riel, mede is voorbereid door de V.V.D.-fractie der Tweede Kamer, distantieerde de liberale fractieleider prof. Oud zich gisterenmiddag in de Tweede Kamer van mr. Van Riel. Verwijzende naar de nog wach tende behandeling in hoger beroep van de ontslagkwestie Van dei- Putten, zei prof. Oud: „Het tijd stip om een eindoordeel over het beleid van minister Visser te ge ven is nog niet gekomen". Een breuk in de liberale gele deren? Geen sprake van. Formeel moge prof. Oud zijn geestverwant, minister Visser, nog een kans ge ven om zich te rechtvaardigen, in feite Iaat ook prof. Oud de minis ter vallen. Hij zei de indruk te hebben, dat ir. Visser in de zaak-Van der Putten „op kardinale punten fouten heeft gemaakt van zodanige aard, dat ern stige inbreuken werden gemaakt op de eisen van rechtszekerheid en indi- duele rechtsbescherming. Zou het verder verloop van zaken de aanvan- lijke indruk niet wegnemen, dan zul len wij", aldus prof. Oud, „van dit be leid volstrekt afstand nemen". Prak tisch houdt deze verklaring een op zeggen van vertrouwen op termijn in. Met deze uit electoraal-tactische over wegingen ingegeven manoeuvre hoopt de V.V.D. kennelijk zowel de Poujadisten in haar gelederen als behoorlijke libe ralen tevreden te stellen. De Van der FNtten - Visser - Van Riel - Oud-affaire is daarmee echter bepaald nog de we reld niet uit. Dieper onderzoek Deze zaak kwam in de Tweede Kamer aan de orde naar aanleiding van het advies van de commissie-Van Doorn (K. V.P.) over de verdere behandeling van de zaak-Van der Putten. Conform dit ad vies besloot de kamer een bijzondere commissie in te stellen voor een nader, dieper onderzoek in de zaak-Van der Putten. De commissie bestaat uit de-zelfde leden als de commissie-Van Doorn. Zij heeft (voorlopig) geen enquête bevoegdheid, hetgeen betekent dat zij geen der getuigen onder ede kan horen. Het nadere onderzoek zal nog wel geruime tijd in beslag nemen. Eigenlijk hoort deze affaire in de Tweede Kamer niet thuis, betoogde mr. Burger (P.v.d.A.). De kamer is geen soort van super-gerechtshof. De zaak- Van der Putten moet behandeld worden door het ambtenarengerecht. De kamer zou zich alleen moeten uitspreken over het beleid van minister Visser. ....in hun chemise Het was geen prettige middag voor de liberalen. De communisten vroegen stemming over het voorstel een bij zondere commissie van onderzoek te benoemen. Alle liberalen stemden voor en kwamen daardoor nog eens in hun chemise te staan. Op de uitpuilende tribunes keek de heer Van der Putten met een onbewogen gezicht toe. Mr. Van Riel was niet in de Tweede Ka mer aanwezig. Misschien is hij toch wel een groot man, schamperde de KVP-fractieleider dr. De Kort. Heeft Luther niet gezegd, dat een groot man geen kleine fouten maakt?" Dr. De Kort nam de liberalen flink on der handen. Hij verweet mr. Van Riel met een „scharminkel van een argu ment" tegen minister Visser te zijn op getreden. Uit het oogpunt van een parle mentaire democratie was het optreden van mr. Van Riel ontoelaatbaar, conclu deerde dr. De Kort. De katholieke fractieleider prees prof. Oud dat deze een andere houding aan neemt, zelfs met zijn hele fractie, spotte dr. De Kort. De „brave" V.V.D.'ers keken nors voor zich uit. Prof. Oud zweeg ver der. Hij liet mr. Van Riel in de kou staan. Wat kon hij onde-rs doen? Het (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer beslist van daag over het lot van het wetsont werp premie kerkenbouw. Er zijn TWEE STRAALJAGERS van de Itali aanse luchtmacht zijn in de Dolomieten bij de stad Vicenza met elkaar in bot sing gekomen en neergestort. De piloten, 26 en 32 jaar oud, verloren het leven. DE AMERIKAANSE luchtmacht heeft gisterenmorgen een kunstmaan gelan ceerd op de raketbasis Point Arguello in Californië. Men liet zich niet over de aard van de kunstmaan uit. EEN MILITAIR KONVOOI van het A- merikaanse garnizoen in Berlijn is gis teren op de autoweg Berlijn-Hannover zes uur lang vastgehouden door de Rus sen omdat geen aankondiging vooraf van de reis van dit konvooi gegeven zou zijn. Na protest mocht het konvooi zijn weg vervolgen. DE PREMIER van de Kongolese cen trale regering, Cyrille Adoela en de pre sident van Katanga, Moise Tsjombe, heb ben in Leopoldstad hun overleg over de toekomst van Katanga, na een onderbre king van vijf weken hervat. DE BRAZILIAANSE religieuze film „O pagador de prommessas" (het beloofde woord) heeft op het filmfestival in Can nes de gouden palm gekregen. Het was voor het eerst dat een Braziliaanse film "werd ingestuurd. IJSLANDSE autoriteiten hebben de Brit se treiler Yardley uit Grimsby laten op brengen omdat de bemanning 1 mijl bin nen de vastgestelde grens aan het vissen zou zijn geweest ter hoogte van Eystra- horn op de zuidoostkust. grootste deel van zijn eigen fractie heeft de aanval van mr. Van Riel op geest verwant minister Visser helpen voorbe reiden. ....„een schiettent" Alles bij elkaar verkeren we nu toch wel in een vreemde situatie, constateer de mr. Burger (P.v.d.A.). Minister Vis ser wordt hier door zijn partijgenoten bij verstek voorwaardelijk veroordeeld. Hij moet zich aan een quasi justitieel onder zoek onzerzijds onderwerpen, terwijl rond Nieuw-Guinea grote moeilijkheden zijn ontstaan. Onder die omstandigheden zou de V.V.D. even goed meteen het ver trouwen in ir. Visser kunnen opzeggen vond de socialistische oppositieleider. Mr. Burger zei het begrijpelijk te vin den, dat mr. Van Riel thans reeds een politiek oordeel over ir. Visser heeft ge veld. De grondslag voor die veroordeling keurde ook hij echter scherp af. Mr. Van Riel heeft de senaat tot een „schiettent" gedegradeerd, hoonde mr. Roosjen (A.R.). Over de belangrijke vraag of de liberalen door het optreden van mr. Van Riel en de medewerking die daaraan ook door liberalen uit de Tweede Kamer is verleend, voor de andere regeringspartijen nog wel een betrouwbare partner kan zijn, werd verde-r bij dit debat niet ge sproken. Gezien de moeilijkheden rond Nieuw- Guinea gaven de woordvoerders van de regeringspartijen er kennelijk de voor keur aan geen problemen aan te snijden die wel eens tot een crisis zouden kun nen leiden. (Van onze parlementaire redacteur) De anti-revolutionaire fractie leider in de Tweede Kamer, dr. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- 2 avond 23.15 uur: 1 Wisselende bewolking en hier en daar 2 J een bui. Matige tot krachtige, aan de 2 kust aanvankelijk nog harde noord- 2 westelijke wind. Koud weer. S Vandaag: zon onder 20.39 uur. 2 Morgen; zon op 4.34 uur. Maan op J 0.58 uur, onder 10.11 uur. inmiddels gisteren op het wets ontwerp verschillende amende menten ingediend en ook nog een motie van de liberaal Van Dijk. Een amendement Lucas (KVP) beoogt de rijkssubsidie van 25 procent te verhogen tot 30 procent. Minister Van Aartsen heeft gisteren reeds laten doorschemeren, dat dit bij hem niet op grote bezwaren stuit. Er mag voor dit amendement een kamer meerderheid worden verwacht. Een amendement-Diepenhorst (C.H. U.) beoogt de subsidiëring ook toe te passen op de uitbreiding van bestaande kerkgebouwen, indien daardoor het aan tal zitplaatsen ten minste wordt verdub beld. Minister Van Aartsen heeft hier ernstige bezwaren ontwikkeld. Hij ziet er i.v.m. de tijdelijkheid van het wetsontwerp allerlei moeilijkheden door rijzen. Uit het oogpunt van gelijke behandeling van kerkelijke genootschap pen en genootschappen op geestelijke grondslag (humanistische bezinningscen tra e.d.), heeft de minister ook ernstige bezwaren tegen het subsidiëren van pas torieën en subsidiëring bij vervanging van oude kerkgebouwen, evenals tegen het verlenen van terugwerkende kracht aan het wetsontwerp tot 1 januari 1956. waarvoor o.m. de heren Lucas en Die penhorst dinsdag pleitten. Terzake deze punten zijn evenwel geen amendemen ten ingediend. Een tweede amendement-Diepenhorst wil, dat de algemene maatregelen van bestuur, die krachtens het wetsontwerp ten behoeve van de subsidiëring van niet-kerkelijke genootschappen genomen moeten worden, achteraf door de wet be krachtigd dienen te worden. Het parle ment zou dan uit kunnen maken hoever de gelijkstelling van deze genootschap pen met kerkelijke genootschappen mag gaan. Minister Van Aartsen voelt hier niet voor, omdat er een onnodige discri minatie door zou ontstaan. Een amendement van de heer Sche-ps ^P.v.d.A.) vraagt echter om formele ge lijkstelling voor de wet van de twee in het wetsontwerp onderscheiden catego-4 rieën van kerkelijke genootschappen en genootschappen op geestelijke grondslag. ..Wil het wetsontwerp voor mijn fractie aanvaardbaar zijn, dan zal deze formele discriminatie eruit moeten verdwijnen", aldus de heer Scheps. Zijn amendement strekt daartoe. Minister Van Aartsen voelt weinig voor dit amendement, om dat hij meent dat er van geen discrimi natie sprake is. Een door- de heer Van Dijk (V.V.D.) ingediende motie dringt er bij de rege ring op aan voorstellen in te dienen die fiscale faciliteiten in het vooruitzicht stellen bij het verlenen van giften door particulieren aan kerkenbouw en aan verwante activiteiten. Voor subsidiëring van overheidszijde voelt de V.V.D. niets. Minister Van Aartsen ontraadt aanne ming van deze motie. Tegen Raoul Salan, de ex-generaal wie staatsgevaarlijke activiteit is aan gewreven als leider van de organisatie van het geheime leger O.A.S., is gisteren middag de doodstraf geëist. Hy is woensdagavond tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Het hoog militair gerechtshof heeft verzachtende omstandigheden in aan merking genomen. Op het argument dat Salan, zelfs als hij fout was geweest, gehandeld had uit vaderlandse motieven, zei Gavalda, dat de middelen die hij had aangewend dit argument voor altijd overschaduwden. Na Gavalda spraken Salans verdedi gers. Zij zeiden dat Salans daden ten doel hadden handhaving van de Franse status van Algerië, verdediging van de vrijheid en verdediging van het voort bestaan van Frankrijk. Toen een van zijn verdedigers de ex-generaal dankte voor wat hij voor Algerië had gedaan, barstte Salan in tranen uit. Bruins Slot, is overwerkt. Hij zal geruime tijd rust moeten houden. In zijn plaats zal nu mr. Van Bies heuvel deelnemen aan het Nieuw- Guineadebat van vandaag in de Tweede Kamer. In A.R.-kringen wordt gezegd, dat de spanningen, ook binnen zijn partij, rond het Nieuw-Guineavraagstuk, dr. Bruins Slot te veel zijn geworden. Op het Bin nenhof heeft een en ander de vraag doen rijzen of dr. Bruins Slot wel na de ka merverkiezingen van 1963 als A.R.-frac tieleider zal aanblijven. De twijfel op dit nunt komt ook voort uit de politieke be zwaren, welke het beleid van dr. Bruins Slot op meer dan een punt in de afge lopen tijd binnen de A.R.-gelederen heeft opgeroepen. De overige fracties Wat de fractieleiding betreft zou 1963 in de Tweede Kamer wel eens een unieke situatie kunnen ontstaan. De po sitie van dr. Bruins Slot moge nog on duidelijk zijn. zeker is dat prof. Oud (75 jaar) aftreedt als leider van de V.V.D.- fractie dat heeft hij ten minste gezegd en dr. Tilanus (77 jaar) als voorzitter van de C.H.U.-fractie. Het is bovendien de vraag of dr. De Kort aanblijft als lei der van de K.V.P.-fractie. Hij heeft de opvolging van prof. Romme destijds voorlopig tot 1963 aanvaard. Aan gezien de positie van mr. Burger als so cialistisch fractieleider ook bijzonder twijfelachtig is, zal zich in 1963 de unie ke situatie kunnen voordoen, dat alle belangrijke fracties zich een nieuwe voorzitter moeten kiezen. Volledig com- netente kandidaten voor die belangrijke functie zijn echter gering in aantal. (Van onze parlementaire redakteur) De Verenigde Naties weigeren partij te kiezen in liet con flict om Nieuw-Guinea. Dat is de als een scliok aangekomen conclusie welke men in politieke kringen trekt uit de brief welke de waarnemend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, gisteren aan minister-president prof. De Quay heeft gericht. In deze brief weigert de heer Oe Thant in te gaan op het ver zoek dat de Nederlandse regering dezer dagen tot hem had gericht, namelijk om een beroep te doen op de regering van Indonesië om zich van verdere agressie rond Nieuw-Guinea te onthouden. „Een dergelijk beroep zou im pliceren, dat ik partij zou kiezen in de Nieuw-Guinea controverse", schrijft de heer Oe Thant, „en dat zou", zegt hij, „niet in het belang van alle betrokkenen zijn". De heer Oe Thant wijst ook het ver zoek van Nederland van de hand om waarnemers naar Nieuw-Guinea te zen den. Een dergelijke stap is alleen te overwegen, zegt hy, wanneer ook Indo nesië om waarnemers zou vragen. (Indo nesië is wel wijzer). Het enige waartoe de secretaris-gene raal der V.N. bereid is, blijkt een be roep te doen zowel op de regering van Nederland als op die van Indonesië om zich te onthouden van handelingen, die het plan-Bunker in gevaar kunnen bren gen. De formulering van deze passage in de brief van de heer Oe Thant is zodanig, dat er moeilijk iets an ders uit gelezen kan worden dan een aansporing aan Nederland om op basis van het plan-Bunker met In donesië te gaan onderhandelen zon der verder over garanties voor het zelfbeschikkingsrecht, welke in het plan-Bunker ontbreken. Zeker is dat deze brief (waarover ook meer bij de commentaren op pag. 3 on der het kopje „Onbegrip"), bepaald niet de positie van de regering versterkt. Uit de reactie van de heer Oe Thant blijkt immers, dat Nederland als puntje bij paaltje komt, internationaal-politiek nau welijks een been heeft om op te staan. Dit Nederlandse isolement weegt te zwaarder, nu ook de militaire situatie rond Nieuw-Guinea op het ogenblik een ontwikkeling ondergaat, die voor Neder land gevaarlijk zou kunnen worden. De onverholenheid van de toenemen de Indonesische agressiviteit, zoals deze tot uitdrukking komt in de openlijke, in Djakarta toegegeven dropping van pa ra's, maakt de weigering van de V.N. om in te grijpen des te schrijnender. Het spel de-r internationale verhoudingen wordt, zo blijkt nu weer, niet door het recht maar door machtsverhoudingen beheerst. Na de brief van de heer Oe Thant is het duidelijk, dat de regering bij dit de- Koningin Juliana, prins Bernhard en De reis, die enige uren duurde, werd prinses Irene hebben gisteren, de der- om twe<e uur onderbroken in het mid- de dag van het officiële Nederlandse bezoek aan Oostenrijk, een ware triomftocht gemaakt door de Wachau, een van de mooiste wijnstreken van Europa. Met een witte raderboot, de „Stadt ■^Wien", zijn zij vergezeld van hoge Oostenrijkse autoriteiten ondor leiding van president Schaerf en een uitge breid Nederlands-Oostenrijks gevolg de Donau afgevaren van Ybbs-Persen- beug naar Wenen, een afstand van cir ca 120 km. In alle plaatsen die het konvooi pas seerde, was de bevolking op de stei gers samengestroomd. Zodra het schip in zicht kwam, werden van de rotsen donderbussen afgestoken, waarvan de ontploffingen als kanonschoten tussen de hoge bergen weergalmden. Het vertrek uit Wenen naar Wacliau, waar de koninklijke Donauvaart begon. V.l.n.r. de chef protocol van het ministerie van buitenlandse zaken dr. Peroldingen, bondspresident dr. Schaerf, H.M. de Koningin, de minister van ver keer dr. Waldbrunner en prins Bernhard. (Telefoto) deleeuwse stadje Duernstein, op 75 km van Wenen, waarheen van ver uit de omtrek belangstellenden waren samen gestroomd om de Nederlandse gasten een grootse ontvangst te bereiden. De koninklijke gasten bleven hier enkele uren en arriveerden rpnd 6 uur weer in Wenen. Daar hebben koningin Ju liana en prins Bernhard ter afsluiting van hun officiële bezoek aan Oosten-, rijk, in het paleis Pallavicini een gala diner aangeboden aan de Oostenrijkse president, dr. Schaerf, en de Oosten rijkse regering. Voor dit diner, waaraan 52 personen aanzaten, waren per vliegtuig uit Ne derland niet alleen serviezen en tafel zilver, maar ook koks, lakeien, een schat van bloemen voor de versiering vandaag weer mee van de grote eetzaal van het paleis en reizen. een strijkje van vijf man van de Ma rinierskapel overgevlogen. Voor de versiering van de eetzaal waren niet minder dan 1200 gele en rode rozen gebruikt. Prinses Beatrix, die ook gisteren haar ouders niet kon vergezellen we gens een middenoorontsteking, kan naar Nederland Meer dan 800 vrouwen en kinderen zijn gisteren in het kader van de dins dag begonnen evacuatie uit zeven zuide lijke. steden en dorpen volgens plan op de noordkust van Westelijk Nieuw-Gui nea aangekomen. De meesten van hen willen naar Nederland terug. Wat de gevechtshandelingen van giste ren betreft, is alleen bekend geworden dat Nederlandse lange-afstandsverken- ningsvliegtuigen van het type „Neptune" bij dagaanbreken met boordkanonnen en raketten op Indonesische kampemen ten enkele kilometers ten noorden van Teminaboean hebben geschoten. Voor de door opperbevelhebber Reeser. aangekondigde massale acties is bevel chutisten boven Nieuw-Guinea. gegeven tot volstrekte geheimhouding. bat moeilyke uren tegemoet gaat. Op z'n minst kan worden verwacht, dat van uit de kamer gepoogd zal worden om de regering te bewegen alsnog het plan- Bunker zonder meer als uitgangspunt voor onderhandelingen met Indonesië te aanvaarden. De regeringspartijen zouden bij dit de bat wel eens voor de moeilijke keuze kunnen komen te staan tussen hun door d© ontwikkelingen van de laatste dagen toenemende twijfel over het perspectief van het huidige regeringsbe leid en hun loyaliteit ten aanzien van een kabinet, dat meer dan een van zijn voorgangers heeft gedaan om het Nieuw- Guineaconflict tot een vreedzame oplos sing te brengen. Misschien hoeft die keuze echter niet gemaakt te worden. Ook van regerings wege is immers verklaard, dat Neder land ten aanzien ven Nieuw-Guinea niet tot het onmogelijke gehouden is. In dit verband werd gedoeld op een politieke en militaire situatie, welke het Neder land niet mogelijk zou maken nog langer als pleitbezorger voor de Papoea's op te treden. Het is niet uitgesloten, dat de ontwikkelingen van de laatste dagen, zo wel de militaire als de politieke, de re gering tot het inzicht zullen brengen dat die situatie van overmacht langzamer hand is aangebroken. Een aantal ministers is gisterenavond bijeengekomen in het kabinet van de minister-president om overleg te plegen over de houding die de regering thans dient aan te nemen, nu haar een weige ring tot interventie van de V.N. heeft bereikt. Naar in politieke kringen verluidt, staat Amerika in dezen achter de wnd. secretaris-generaal Oe Thant. Ook de Amerikaanse regering is dus niet be-reid terwille van een van haar trouwste bondgenoten te interveniëren. Min. Luns terug De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is reeds gisterenmiddag me-t een regerings vliegtuig uit Wenen in ons land aange komen. Hij vergezelde het koninklüJc paar op zijn staatsiebezoek aan Oosten rijk. Het vervroegde vertrek van de bei windsman, die oorspronkelijk pas van daag naar Nederland zou terugkeren, houdt verband met het debat in de Tweede Kamer over Nieuw-Guinea, he denmiddag. Commentaar De Australische minister-president, Robert Menzies, heeft gisteren de lan dingen van Indonesische parachutisten in Nieuw-Guinea bestemp&ld als „agres sie". Sir Leslie Munro, de secretaris-gene raal van de internationale commissie van juristen, heeft tegen verslaggevers ge zegd, dat Indonesië het V.N.-handvest schendt door het uitwerpen van para- De Westberlijnse politie is gis teren in een vuurgevecht gewik keld geweest met de Oostberlijnse grenspolitie, de Grepo. Een Grepo werd op zijn minst zwaar gewond, de ander werd licht gewond. Het^ vuurgevecht ontstond, toen de Grepo]s het vuur openden op een 15-ja- rige jongen, die zwemmend naar het Westen trachtte te ontkomen. De jongen werd zwaar gewond, maar wist het Wes ten te bereiken. Hij werd naar een zie kenhuis overgebracht. Bij de vuurwisseling werd een van de Grepo's verscheidene keren in de maag streek getroffen. Hij werd later met een ambulance afgevoerd. De andere Grepo kreeg een schotwond in de arm. Tientallen Westberlijners waren getui ge van het vuurgevecht. Zij zagen hoe de jongen, die zoals later bleek, afkom stig was uit Erfurt, over een muur klom en pardoes het Spandaukanaal in dook. Toen hij nog meer enkele meters van de Westberlijnse zijde was, werd hij ont- dekt door een Grepo, die op wacht stond in een wachthuisje. De Grepo opende het vuur en anderen volgden dit voor beeld. De Westberlijnse politie zei, dat de Oostduitse-rs enkele honderden patronen afvuurden. De jongen wist echter een trapleuning aan de waterkant te berei ken die vast te houden. Intussen waren vier Westberlijnse agenten en een douaneambtenaar ter plaatse verschenen. Zij beantwoordden onmiddellijk het vuur uit de Oostduitse pistolen, geweren en machinegeweren. Een Grepo gaf een schreeuw en tuimelde omlaag van de muur waar op hij stond. Een ander liet zijn wa pen vallen toen een kogel hem in de bovenarm trof. Twee burgers en twee agenten trot seerden intussen het vuur en daalden de trap af naar de jongen. Zij sloegen hem een touw onder de armen en sleepten hem in veiligheid. De knaap was volkomen uitgeput. De Westberlijnse brandweer was in tussen gearriveerd. De jongen kreeg eer ste hulp, waarna hij werd vervoerd naar een ziekenhuis voor een spoedoperatie Het vuurgevecht had een kwartier ge duurd. Het hield op toen de Westber lijnse brandweer verscheen. Kort daar op verscheen ook een ambulance aan de oostzijde, die de man weghaalde die van de muur getuimeld was.

de Stem | 1962 | | pagina 1