:JE HEBT ZE!: Minter en Hinter en de zwiergeit Brubeck en Becaud in de eerste „PLATENKOFFER" Vanavond t.v.-montage Nieuw-Guinea-debat Voortaan muzikaal op zaterdagen radioprogram De beursbengels fiÉÉI Luister naar Terugblik A.O.W. zes en zeven gulden hoger A NTS heeft het pleit gewonnen Hoogmis uit Hulst *K.R.O. gooit roer om. Examen doen Radioprogrammas Huurcompensatie Televisieprogramma kantoormachine kantoormeubelen kantooruitrusting reproduktie- apparatuur 22 t/m 30 mei 1962 amsterdam Scholier gewond bij explosie BEURS VAN AMSTERDAM Flauw onder invloed van Wall Street Stem-feuilleton DAGBLAD DB STEM VAN DONDERDAG 24 MEI 1962 DAVE BRUBECK Jn de maanden juni tot en met half september brengt de KRO op de zater dagavonden om ne gen uur een nieuw muzikaal program ma van drie kwar tier onder de -titel: „De Platenkoffer". Het belangrijkste on derdeel van dit ra dioprogramma uiteraard de lichte muziek van de grammofoonplaat, hetgeen niet wil zeg gen dat deze KRO- platenkoffer een nieuw verzoekpro gramma inhoudt dan wel de laatste top hits bevat. Er wordt naar gestreefd de luisteraar slechts twee muzikale ster ren per avond te presenteren waarbij hier en daar een tip of een actualiteit voor de vakantie ganger tussen de muziek door, de mi crofoon ingaat. Het is echter de bedoe ling van de samen steller, de KRO-om- roeper Henk Terlin- gen, de muziek zo min mogelijk te onderbreken voor het gesproken woord. De inhoud van de eerste platenkoffer wordt op zaterdag 2 juni op de draaitafel gelegd. Het zijn opnamen van Gilbert Becaud en het Dave Brubeck-kwartet. (Van onze radio- en tv-redacteur) rpijdens een persconferentie te Hiiver- sum heeft de programma-commissaris van de NTS, de heer J. W. Rengelink, medegedeeld, dat vanavond tweemaal een filmmontage van het Nieuw- Guineadebat, dat vandaag in de Tweede Kamer wordt gehouden, op het beeld scherm zal verschijnen. Hit betekent, dat de NTS thans op een lijn is gesteld met pers en radio. Immers de kamervoorzitter had tot nu toe bepaald, dat de tv zulk een parlementair debat slechts in zijn tota liteit mocht uitzenden. Deze eis werd nimmer aan radio en tv gesteld. Waar de NTS slechts over één programma beschikt, kon men aan de eis van het Binnenhof geen gevolg geven, omdat zulk een debat vaak niet alleen uren lang duurt, maar ook de mogelijkheid bestaat dat het de volgende dag wordt voortgezet. Dit zou tengevolge hebben dat alle tv-programma's in die periode moeten komen te vervallen. J-Joewel het er in het begin naar uit zag, dat in Den Haag aan de eis van een integrale uitzending de hand zou worden gehouden, heeft verder overleg toch nog tot een speciale regeling ge leid. De tv-camera's staan nu tijdens het gehele debat in de Kamer. De reportage wordt op 16 mm film in Bussum vastgelegd. In samenwerking met de journaalredactie zou de NTS liiii /Xp Hemelvaartsdag, 31 mei a.s. zendt de KRO-radio om 10 uur een Op Hilversum I (402 m) zingt om 20.05 uur de bariton Michel Dens. Om 20.15 uur musiceert Het Concertgebouw orkest o-l.v. Pierre Monteux. In de pau ze om 21 uur heeft Nol Gregoor zijn ge sprek met Simon Vestdijk. Tot besluit is er om 23.10 uur de rubriek „Disco- taria". Voor de NCRV speelt om 20.10 uur Thom Kelling en zijn Latijns-Ameri kaans orkest. Het klankbeeld ,,De kraan van de delta" wordt om 20.30 uur uit- plechtige hoogmis uit, die zal worden gezonden. Vervolgens speelt om 21.10 gecelebreerd in de basiliek van de H. uur het kwintet Frans Poptie. Om 22 uriiKK- uur is er „Muziek voor miljoenen" en WUl.brordus te Hulst. Het koor van de om 23 uur"een recitaI door het piano- basiliek zingt de missa van Domenico Bartelucci. „Jubilaei" duo Joseph Rollino en Paul Schefel. 2ocfezead een objectieve montage van deze film maken en ze hedenavond van 19.30-20 uur uitzenden. Van de eventuele avond zitting volgt na het in de gids aange kondigde programma omstreeks 23 uur een tweede reportage. Van de omstan digheden hangt af, of de NTS zo nodig daarna nog een rechtstreeks verslag uit de Tweede Kamer geeft, of even tueel morgen, vrijdag, een korte samen vatting vertoont. Men moet helaas ge noegen nemen met de slechte geluids kwaliteit van een telerecording, omdat men bij gebruik van een ampex- registratie-apparatuur. in de slechts kort beschikbare tijd niet snel genoeg kan monteren; F)e KRO heeft in principe besloten zijn radioprogramma van de zaterdag morgen radicaal te wijzigen. De ver andering zou moeten ingaan bij het begin van het winterprogramma. Het programma, zoals de KRO dat tot nu toe tussen negen uur en half een op de zaterdagochtend uitzond zal dan vervallen. Inplaats daarvan komt een doorlopend programma van gevarieerde muziek en van informatie van de meest uiteenlopende aard. Ttet producer van dit programma is aan gesteld Leo Nelissen, bij veel luiste raars bekend als de vader van het radioprogramma .Vreemd' en voorzitter van „Kopstukken". Hij zal met bijdra gen van medewerkers binnen en bui ten het bedrijf het programma samen stellen en opmaken. De KRO heeft dit besluit genomen, omdat zij van oordeel is, dat ook in deze tijd het programma moet zijn aan gepast aan de behoefte van het luister publiek. Tot voor kort had de zaterdag morgen in de gezinnen het karakter van elke ochtend. A Heen speciale groepen waren in staat tijd uit te trekken voor aandachtig luisteren. Daarom hadden b.v. de zie ken en de huisvrouwen in het KRO- programma van de zaterdagochtend een ruime plaats. Het leefpatroon van deze ochtend heeft zich door de invoe ring van de vrije zaterdag zodanig gewijzigd, dat de aard van de radio programma's daarmee niet meer overeenkomt. De KRO meent, dat er op de zaterdagmorgen een vraag is ontstaan waarop zij met deze nieuwe opzet van het programma een antwoord zou geven. De titel zal zijn „Djinn, een programma, dat je niet loslaat". De muziek zal van RUIM ZESTIG RENNERS uit elf lan den zullen tweede pinksterdag (11 juni) uitkomen in de int. motorraces van Tubbergen. Er komen o.m. 17 Duitsers aan de start, onder wie kam pioen Rudolf Glaser. Zweden vaardigt kampioen Bror-Erl af. Engeland Ver non Cottle. Voorts zijn uiteraard vrij wel alle Nederlandse cracks gecon tracteerd. (Advertentie) Na het journaal volgt om 20.20 uur AVRO's Televizier" en om 20.30 uur de hoofdschotel van de avond een opvoe ring door de Haagse Komedie van „De kardinaal van Spanje" van Henri de Monthlerant met in de hoofdrollen Al- bert van Dalsum, Cas Baas, Jules Croi- set, Carl v.d. Plas, Kees Coolen, Wim de Haas, Broes Hartman. John Koch. Wiebe Brandsma, Gerard de Groot, Dolf de Vries, Ida Wasserman, Annie Leen- ders en Maria de Booy. De toneelregie is van Joris Diels en de televisieregie van Ton Lensink. België Vlaams brengt om 20.30 uur de kunstkroniek en om 21 uur een relais van „De kardinaal van Spanje" door de AVRO-t.v. alle mogelijke kleur, aard en herkomst zijn dus zowel licht als ernstig. De gesproken teksten, die hier tussendoor flitsen, zijn nieuws, commentaar en informatie op alle gebieden, die de zaterdagmorgen-mens kunnen interes seren. (Advertentie) met actieve,beheerste zenuwen Mijnhqrdt's Zenuwtabletten. De televisie-avond van gisteren be vatte twee onderdelen die de moeite van het aanschouwen zeker waard wa ren. Verreweg het interessantste onder deel was „Land achter de muur", een indringende reportage van de Ameri kaanse zender C.B.S., die door buiten land-specialist van de KRO, Henk Neu- man, goed becommentarieerd werd. Buitengewoon knap werk. Tevoren had Jan Cottaar een leuk en instructief praatje met een vissport specialist, waarvan de hengelaars wel zullen hebben genoten. Immers, het ge sprek was duidelijk en men daalde niet af tot in de verst gelegen details. De rest van het program (een terug blik op het avondcollege Nederlands en een dansprogramma) waren het aankij ken gewoon niet waard. De Nederlandse lessen zijn afgelopen en het is naar onze mening helemaal overbodig om daar nog eens een half uur over te gaan nakaar ten. Het dansprogramma verdient een betere presentatie. Hilversum 1 402 m. DONDERDAG 24 MEI AVRO: 12,00 Lichte orkestmuz. en zang sol. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Uit het bedrijfsleven, lez. 12,43 Het Cocktail Trio 13.00 Nws. 13,15 Meded., act. en gram. 13.25 Beursber. 13,30 Metropole-ork. 14,00 Kamer- muz. 14,40 V.d. vrouw 15,00 Pianorec. 15.30 Amus.muz. (gr.) 16,00 Voor oog en oor, cul tureel progr. over muz, en schilderkunst 17.00 Gram. 17,10 V.d. jeugd 17,40 Jazzmuz. 18,00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Theater-ork. 18,55 Ge- spr. brief 19,00 V.d. kind. 19,05 Gevar. progr. 19,55 Sportpraatje 20,00 Nws. 20,05 Zangrec. (gr.) 20,15 Concertgeb.ork. en sol. (In de pauze: In gesprek met Simon Vestdijk) 22,30 Nws. 22,40 Act. 23,00 Sportact. 23,10 Disco- taria, nwe gram. 23,55-24,00 Nws. VRIJDAG 25 MEI VARA: 7,00 Nwi. 7,10 Ochtendgym. 7,20 So cialistisch strijdlied 7,23 Lichte ochtend klanken (gr.) Om 7,30 Van de voorpagina praatje 8,00 Nws. 8,18 Muz. ochtendpost (gr.) 9.00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Lichte orkestmuz. (gr.) 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Inzicht en uitzicht, lez. 10,05 Morgen wijd. VARA: 10,20 V.d. vrouw 11,00 V.d. kleuters 11,15 Klavecimbelrec. 11,40 Orgel spel. Hilversum II - 298 m. DONDERDAG 24 MEI KRO: 12,00 Middagklok-noodklok 12,04 Instr. kwart, met zangsol., lichte muz. 12,25 V.d. boeren 12,35 Land- en tuinb.meded. 12,38 Chansons de France 12,50 Staatsiebe- zoek aan Oostenrijk 13,00 Nws. 13,15 Clave- cimbel en gitaar 13.40 Kopstukken, licht progr. (herh. van zaterdag jl.) 14,00 Pro- menade-ork. en sol. 14.40 Klass. muz. (gr.) 15,40 Wo gehest du hin?, cantate (gr.) 16,00 Bijbeloverd. 16.20 Geest, liederen 16,45 Strijk- kwart., klass. muz. (gr.) 17.00 V.d. jeugd 17.30 Marsmuz. (gr.) 17,40 Bevrsber. 17,45 Metropole-ork. 18,15 Sportrubr. 18,30 Lichte gram. 18,40 Rep. van de jaarvergadering van het verbond van protestants-christelijke werkgevers in Nederland, te Scheveningen 19,00 Nws. en weerpraatje 19,10 Op de man af, praatje 19,15 Koorzang (gr.) 19.30 Radio krant 19,50 Zendtijd politieke partijen. CHU 20.00 Lichte gram. 20,10 Latijns-Amerikaans ork. 20,30 De kraan van de Delta, klankb. over de afsluiting van het Haringvliet 21,10 Instr. kwint., lichte muz. 21,30 Alt en piano 22.00 Muz. voor miljoenen (gr.) 22,30 Nws. en SOS-ber. 22,40 Avondoverd. 22,55 Boek- bespr. 23.00 Pianoduo, klass. muz. 23,00 Boek- bespr. 23,55-24,Q0 Nws. VRIJDAG 25 MEI KRO: 7,00 Nws. 7,15 Moderne muz. (gr.) 7,30 V.d. jeugd 7.45 Morgengeb. en overw. 8,00 Nws. 8.15 Pluk de dag (gr.) 8,50 V.d. jeugd 9.40 Schoolradio 10,05 Moderne muz. (gr.) 11,00 V.d. zieken 11,40 Gram. 11,50 Als de ziele luistert. Brussel Vlaams DONDERDAG 24 MEI 324 m: 12,00 Nws. 12.03 Lichte orkestmuz. 12,30 Weerber. 12,35 Amus.ork. en sol. 12,50 Beurskroniek 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14,00 Schoolradio 16,00 Beursber. 16,06 Franse les 16,20 Clavecimbelrec. 16,40 Liederen 17,00 Nws. 17,15 V.d. kind. 18,15 Lichte orkestmuz. 18,20 V.d. sold. 18,50 Sportprogr. 19,00 Nws. 19,40 Lichte muz. 20,00 Voordr. 20,30 Amus. muz. 21,45 Lichte muz. 22,00 Nws. 22,15 Piano en zang 22,45 Lichte orkestmuz. 22,55- 23,00 Nws, en lichte muz. BABBELTJE In Miamiin de Amerikaanse staat Florida, heejt een vrouw de ge woonte voortdurend een telefoon boek te raadplegen en willekeurige mensen op te bellen. Ze blijft dan minstens een uur aan de hoorn han gen. Dit heeft de wrevel van zoveel mensen veroorzaakt, dat de praat lustige dame thans gearresteerd is. SNEU Ruim honderd automobilisten die in een begrafenisstoet een straat met eenrichtingverkeer in de verboden richting hadden bereden, vonden de politie aan de uitgang van het kerk hof. Zij konden meteen afrekenen. Het gebeurde in Agrigento, op Sicilië. TWIST Vierhonderd recruten van de Britse Koninklijke Luchtmacht in Bircham Newton hebben ge- exerceerd op twistplaten. „Je komt er zo lekker los van" zei sergeant-instructeur Reg Par- menter sadistisch. GEMAKKELIJK Een Duitse onderneming gaat een ..geruisloze sleutel" op de markt bren gen. Niet bestemd voor dieven na tuurlijk... maar voor laat thuisko mende echtgenoten. De plastic-sleutel is zeer licht en maakt geen geluid bi) het openen van het slot. wewittr NTS: AVRO' DE KOELKAST, DIE OOK Bfc—Ji Jflt Q|| llkllüü'lkl IN UW BUDGET PAST I W *4 fX - J IM f IM KOELKAST w 135 L TABLETOP f 398,- 210 L KASTMODEL f 598,- 275 L KASTMODEL f 898,- Brussel - Frans DONDERDAG 24 MEI 484 m: 11,55 Gram. 12,03 Lichte muz. 13,00 Nws, 13,15 Gevar. gram. 14,13 Symfonieconc. 15.03 Omroepork. 16,08 Gew. muz. 17.00 Nws. 17,30 Pianorec. 18,30 Gevar. gram. 19,30 Nws. 20,00 Intern, zangconcours (2) (I.d. pauze Wereldnws.) 22,55 Nws. (Van onze parlementaire redaktie) Minister Veldkamp (soc. zaken) zal waarschijnlijk van de Stichting van de Arbeid het advies krijgen het A.O.W.- pensioen voor gehuwden met f 7.- per maand te verhogen en dat voor onge- huwden met f 6.- per maand. Dit ter compensatie van de door de regering voorgestelde huurverhoging. De uitkeringen van de ziektewet, de ongevallenwet en de wachtgeld- en werk loosheidswet zullen automatisch omhoog gaan ten gevolge van de huurbijslag op de lonen. Voor wat de kinderbijslag betreft kan een advies van de Stichting worden ver wacht tot verhoging van één cent per dag voor het eerste tot en met het derde kind en van twee cent per dag voor het vierde en de volgende kinderen. DONDERDAG 24 MEI 20,00 Journ. AVRO: 20,20 In Televizier 20.30-22,40 De kardinaal van Spanje, toneelstuk. VLAAMS BELGIë: 19,00 V.d. jongeren 19,30 Teletaalles 20,00 Nws. 20,30 Kunstkron. 21,00 De kardinaal van Spanje, tv-spel 22,40 Nws. FRANS BELGIë: 18.30 V.d. kind. 19,00 V.d. vrouw 19,30 De christenen in het so ciale leven 20,00 Nws. 20,30 De mens uit de 20e eeuw, wedstr.progr. 21,30 Modepraatje 22,15 Nws. (Advertentie) We leven in een grootse tijd waarin dingen worden uitgevonden die je doen verstommen van ontzag. In Londen loopt nu, op een tentoonstelling, trots een homunculus rond en men raadt in geen duizend jaar wat die allemaal kan: deze nagemaakte mens van metaal, transistortjes, spoeltjes, draadjes en relaisjes is, hoe is het mogelijk, in staat in een groot magazijn feilloos ae gewenste artikelen uit de rekken te zoeken, eruit te halen, op een wagen tje te laden en intussen netjes de nota op te maken .Als je zulke dingen hoort, de meest regelrechte wonderen uit de wereld van de techniek, word je wel even stil. En omdat de prestaties van anderen mij altijd inspireren, hen ik zelf ook aan het uitvinden geslagen. Het resultaat is nu een individu dat op een moment waarop de keukenkast planken een tekort aan etenswaren vertonen, automatisch het huis ver laat, zich naar een winkel begeeft daar een wagentje pakt en dan in langzame pas langs de rekken met le vensmiddelen wandelt, ondertussen de blik rechts en links wendt en feilloos, zonder dat, ik er zelfs tevoren een ponskaart in moest doen, die artikelen uitzoekt en pakt waaraan thuis behoefte bestaat. Al die spullen worden in het metalen mandje op het wagentje ge deponeerd en na de rondgang door de winkel wordt feilloos de kassa gepas seerd, waar ivordt halt gemaakt. Als de winkeljuffrouw, zonder enige ver bazing, de totaalprijs bepaald heeft, betaalt mijn robot zonder zich te ver gissen het verschuldiqde bpdrag, in- incasseert het wisselgeld. levert daarna nog de ledige flessen en potjes van de vorige keer in en zegt ten slotte met een stem, die zelfs niets me taalachtigs heeft dag juffrouwen komt konder mankeren naar huis. Ook het uitpakken verloopt zonder enige storing, waarna mijn robot en passant nog even koffie zet. Kijk, dat is een knap stukje werk Die robot in Londen m,ag dan misschien technisch vernuftiger zijn, maar ik vind toch dat mijn robot er ook mag Wezen. Ik ben ermee getrouwd. PRAET-MAECKER 4) Ik had die aandelen niet in het eerste tijdvak moeten nemen, maar ik dacht, dat 't dé kans was. Ik kan me wel voor de kop stompen als ik denk aan de hap pigheid, waarmee ik naar de hoekman riep: ..vijf mij tien" en zijn jubelkreet: „Je-hebt-ze." Het beroerde is, dat het voor een nieuwe cliënt van me is, een vreselijk secure en vooral achterdochti ge piet in Lunteren. Ik dacht: safe be leggen en wat van die Sapientia'tjes voor de gok er bij. Die klant leest nu natuur lijk in de beursberichten, dat die aan delen later verbluffend zakten, door een gerucht dat telefonisch verspreid werd. Nou, dan begrijp je, wat mij te wach ten staat. M'n prestige, zie je, daar gaat het om. Ik kan natuurlijk bewijzen, dat dit de koers van het eerste tijdvak was; laat-ie de officiële notering maar nakij ken, als-ie me niet gelooft! Enfin., nu is het weer goed, omdat jij er bent. Ik ben al weer blij, even blij als Beatrix Evenblij, m'n „nichtje" er uitziet. Wil je wel geloven, dat ik bijna „jongen" tegen je zei, toen ik je zag? Jij met die jongenskop. En die stem van je, dat mannelijk geluid! Je vader in het jong, precies.. Of nee., wacht eens., jij lijkt wel wat op die knaap bij mij op kantoor Bob de Graaff. Het is een leerling. Die heeft net dat haar en die ogen van jou Curieus, niet?" ,Dus die tweelingbroer van me is leerling bij u? Niet bediende met een vol salaris, bedoel ik?" vroeg Bea snel- Dan zou hij lelijk onder mijn duiven schieten. „Hoe bedoel je?" schrok oom Dorus, terwijl hij de autowachter een. geldstuk gaf. Bea antwoordde nog niet, maar nam resoluut plaats achter het stuur. Oom glimlachte, doch protesteerde niet. Per slot vond hij het wel rustig, nu eens niet aan het stuur te zitten en zijn aandacht bij het verkeer te moeten houden. „Eerst naar het station," zei Bea, m'n bagage ophalen en daarna.." Weg suisde de Ford, feilloos en snel uit de geparkeerde wagens losgeweekt, nagestaard door de beide wachters, waar van de jongste met een spijtig gezicht opmerkte: „Nou, die ouwe heb 't reuze uitgekiend. Je hoeft niet te vrage.. Krenterig is-ie nooit, maar zo'n fooi als ie nou toch geeft..! Afijn, soort zoekt soort, 'n chique meid, dat is ze en verdomd lief ook.." „'n Daome," zei de oudere, terwijl hij met een zuurzoet gezicht twee dubbeltjes van een wèl krenterige beursman inde. Onderweg sprak Bea haar biecht: „Verloving verbroken., ik had er schoon genoeg van, kreeg het ervan op m'n zenuwen., en zo werd -het toch nooit je ware. Ik vertrouwde Fokko op het laatst niet meer. Toen maar meteen m'n baan opgezegd bij de bank.." „Maar kindje toch," schrok oom, „en kón dat dan maar zo. ineens, daar weg, bedoel ik?" „O, ze waren reuze geschikt, toen ik zei, dat er voor mij verschrikkelijk veel van afhing, als ze me dadelijk lieten gaan. met het oog op m'n nieuwe baan." „Hèb je dan een nieuwe baan?" „Ja, bij u.." „Bij mij?" e „Ja, oompje. U bent mijn toeverlaat, was, zou ik haar gevraagd hebben." Even gluurde hij in het spiegeltje naar Bea's gezicht. Zij beantwoordde zijn glimlach en herstelde zich. Toen zei ze: „Dus dan zou ik uw dochter zijnAls u het mij vraagt, ben ik het liefst om te beginnen behoorlijk gesa- lieerd bediende in commissionairsbedrijf Van Markesteyn. „Heb je geld nodig?" vroeg hij ver schrikt. „Nodig..? Hè ja, nu u het vraagt.. Maar ik wil er voor werken. De mortuis nil nisi bene, heb ik op het lyceum ge leerd: over de doden niets dan goeds. Fokko is door voor me, geestelijk ge sproken. Maar dit kwaad moet ik dan toch over die dierbare dode zeggen, dat ik me voor hom uitgekleed heb fi guurlijk gesproken natuurlijk en dat meneer zich dat erg vlot liet aanleu nen. Hij had altijd geld nodig, te leen zogenaamd. Ik begrijp nu niet, hoe.." Oom wond zich duidelijk op: „Hoe heb jij je ooit met die., met zo'n slap peling kunnen verloven..!" „Omdat hij mij nodig had. Dat dacht ik tenminste altijd," antwoordde Bea zielig. En toen reed ze langs het stop bord op de Nieuwezijds heen en kreeg een strenge aanmaning, te stoppen- Ze draaide het zijraampje open en keek naar de verkeersagent, die majesteite lijk van zijn standplaats tot haar neer daalde. Maar de agent haalde geen bonboekje voor de dag, doch salueerde en zei gemoedelijk: „Hoe hebben we het nou, dame?" „Narigheid," antwoordde Bea prompt en ze blikte de aardige man frank en vrij aan. „Juist, ja..", meende de agent ietwat verward. Hij salueerde weer en onder het terugtreden naar zijn verantwoorde lijke post zei hij zacht, maar duide lijk: „En nou nóóit meer van die smoesjes! De Ford Consul snelde voort. Oom Dorus schaterde het uit: „Ver domme.... o pardon.... precies je va der." In het spiegeltje knikte Bea hem toe. Ze zei glimlachend: „Ga héén en zon dig niet meer. Ik voel me de overspe lige vrouw. Maar ik kan heus ook an ders: werken op uw kantoor. Ik beloof u, dat ik met niemand op kantoor ooit flirten zal. met de procuratiehouder niet en met de leerling niet trouwens, met je tweelingbroer flirt je niet en met de jongste bediende niet.." (wordt vervolgd) geopend op werkdagen van 10-18 uur op maandag 28 en dinsdag 29 mei ook van 19.30-22.30 uur zondags ge sloten toegang f2.- nieuwe „Sorry hoor, ik vergat te Moppen" Een scheikundig experiment is giste* ren de 13-jarige ulo-scholier Hermanns Traudes uit Amsterdam nootlottig ge worden. Er ontstond een explosie waar bij de jongen zeer ernstig aan de hand werd gewond. De scholier had een hoeveelheid zwa vel en kaliumchloraat in een pijp ge daan, die hij vervolgens afsloot, waarop de pijp explodeerde. Damrak heeft gisteren voor de inter nationale waarden een min of meer flauwe stemming te zien gegeven. De koersdaling voor deze groep van aande len bedroeg bij de opening vijf tot circa twintig punten. De handel had in alle hoeken van de hoofdfondsen niet veel te betekenen. De Amsterdamse beurs stond gistermiddag kennelijk onder de invloed van Wall Street. Aldaar zette zich dins dag de koersafbrokkeling van de voor gaande beursdagen in versterkte mate verder voort. Het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen daalde er met liefst ruim twaalf punten tot 638.34. De Nederlandse hoofdfondsen lagen op de New-Yorkse beurs zwak in de markt. Hierdoor voltrok zich dinsdagavond in Amsterdam een koersdaling voor alle in ternationale waarden. De laagste koers was toen voor Kon. Olie f 136,50, Unilever f 154,80, Philips 785 en voor Hoogovens 655. Gedurende de niet-officiële handel van gistermorgen was de laagste koers voor Kon. Olie f 135,40, Unilever f 153,50 Philips 777 en voor Hoogovens 650. De officiële beurs opende voor de Phl- lipsaandelen op 775, tegen eergisteren als slotkoers 791. Wederom werd er in deze hoek met kooporders steun verleend, waardoor de koersdaling zich niet ver der voortzette gedurende het verdere beursverloop. AKU daalde van 356 tot 351,5. De rayonaandelen verloren op de ze prijs ruim zeven punten. Hoogovens zakten in van 650 tot 648 (665,5), Unile vers openden op f 152,80, werden even f 153,00 doch ten gevolge van midden koersaanbod daalde de koers tot f 151,20. De stukken verlieten de beurs op circa f 152,00. De slotkoers van eergisteren was f 156,10. Kon. Olies liepen terug van f 134,90 tot f 134,20. De oliewaarden daalden op deze prijs ca. f 4,70 of bijna vijfentwintig punten op de oude omre- kemngsbasis. Óver de aanhoudende koers dalingen in Wall Street blijft men in Amsterdam de schouders ophalen. Men constateert alleen de feiten en houdt daarmee rekening. De overige Europese beurzen waren vandaag kleurloos. In de scheepvaarthoek was het weder om uiterst rustig. De goed prijshoudende stemming van eergisteren kon gisteren niet behouden blijven. De koersverliezen beliepen één tot drie punten. Ook de leidende cultures moesten met, zij het geringe, koersverliezen genoegen nemen. In de staatsfondsenhoek was het we derom zeer stil. De stemming hier was door elkaar iets zwakker. 22-5 23-5 Ned. '59 4'/i 9934 99', a Ned. '47 3',i 883i 88'A AKU A 359 351 Hoogovens cA 665 651 Philips GBA 791 774,50 Unilever cA 156 152,30 Kon. Olie A 138,90 134,60 Scheepv. Unie A 135»a 133 A'dam Bk A 372 374 Kon. Zout cA 925 900 NABEURSKOERSEN TELEFONISCH AVONDVERKEER AKU 350: Kon. Olie 132-134.20; Philips 767-776; Unilever 147.50-150.50; Hoog ovens 645-650. mijn strohalm, zo te zeggen. Ik zal heus erg m'n best doen. Ik kan hard werken. Ik ben accuraat. Ik weet alles van uw vak. „Alles?" Oom glimlachte. Bea zag het in het spiegeltje. Zij glimlachte terug en antwoodde rustig: „Nou, ja, héél wat. Ik weet de wisselkoersen., enne de deviezenvoorschriften.enne.." Ze waren nu bij het station en even moest het geanimeerde gesprek wor den onderbroken, tot zij terugkwam met haar bagage, twee handkoffers, smaak vol beplakt met kleurige plaatjes van ho tels. Toen ze weer reden, vatte Bea de draad op: „Ja, ik weet heel wat, laten we het liever zo zeggen, om bescheiden te zijn En ze pleitte verder en verder, al plausibeler. Oom Dorus voelde zich echt overrom peld: „Ik weet niet., ik kan niet zo een-twee-drie een besluit nemen.. Je overvalt me zo.." Hij moest denken aan Bea's vader, zijn beste vriend, die ook zo beslist de zaken regelen kon. En hij sprak zijn gedachten uit: „Nou ben jij precies je vader! Tja., voorbij.. Dek sels jammer, dat het zo triest met je ouders afgelopen is.." „Ja, vader was een schat en moeder een engel", zei Bea zacht voor zich heen en opeens was haar stem niet mannelijk meer. Oom Dorus herhaalde, half in gedach ten: „Ja, een engel, dat was je moe der. Als ze niet met j* vader getrouwd 25. ..O jee!" schrok Hinter, toen hij de voetstappen hoorde. Bliksemsnel kroop hij weer in de geit en knoopte het dier toe. „Daar heb je hem!" hoorde hij ach ter zich roepen. De zwiergeit zette het op eon lopen- Hij rende de straat uit en sloeg een hoek om en in zijn angst hoorde hij niets van het luide gerammel waarmee de autobus van Hendrikus Naaldhout naderde. Pas toen het oorverdovende gepiep van de remmen weerklonk, zag hij het vreselijke gevaar en koos de enige uit weg die nog mogelijk was. Met een ge weldige sprong ontweek hij de bus, maar daardoor belandde hij temidden van het uitgestalde fruit in het winkel- was toch aanzienlijk en terwijl Hendri f if) -If QTT ni-m 1 nn Tin -,nfnKiic- ,i,n„ Al. J i I kus zich door de verkreukelde deur naar buiten wrong, trachtte de zwier geit aan de bezemslagen van Hermien te ontkomen. Soppend door de pruimen werkte hij zich het winkeltje uit en zette het op een lopen tje van Hermien. De autobus was door eeti behendige zwenk van Hendrikus ook uit de koers geraakt en kwam pas na een aantal slingeringen via twee lantaarnpalen tegen een pui tot stil stand. Persoonlijke ongelukken hadden zich wel niet voorgedaan, maar ds ravage,

de Stem | 1962 | | pagina 17