Coventry s kathedraal kan dienen als televisie-studio I11 het elegante Wiesbaden begint de lente vroeg Toerisme bracht 580 miljoen op Miami Vrijdag aanstaande inwijding Frans wandtapijt van 25 m hoog en 11.50 meter breed Dr. Paardekooper verweerti zich tegen min. Vermeylen' Romeinen kenden de bronnen al Fouten in vertaling brief De Quay aan Oe Thant Castella Schoonheidszeep De fiets is nog altijd een populair vervoermiddel Engeiands jeugd vóór koningin Eiizaklh 3.500.000 overnachtingen Vreemdelingen overtreffen het aantal Duitsers Brusselse buschauffeurs staakten Grand Luxe semi- automatisch 5-vlams gasfornuis V ijk ter kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 Weer agressieve beer bij Boltini Waardevolle parlij kobalt gestolen Paardebad DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 MK1 1962 (Advertentie; De nieuwe kathedraal van Coventry zal vrijdag in tegenwoordig heid van koningin Elizabeth worden ingewijd. Zij vervangt het uit de middeleeuwen daterende gebouw, dat in november 1940 door Duitse bommenwerpers werd verwoest. De toegang tot de nieuwe kathedraal loopt door een zuilengalerij die haar met de ruïnes van de oude kathedraal verbindt. Rechts is de deur, die naar het schip leidt, uit een grote glasplaat, ruim twintig meter hoog en vijftien meter breed, uitgesneden. Hierop zijn door zichtige figuren van engelen en heiligen gegraveerd, die beheerst wor den door Sint Michaël, de beschermheilige van de kathedraal. Daar door kan men van binnen uit de ruïnes van de oude kathedraal zien. Deze is via een bordès te bereiken. Bovenaan dit bordès zullen spelen worden opgevoerd. een enorm doopraam, dat van de grond tot aan de zoldering oprijst. Hiervoor staat op een verhoging de Bethlehem- doopvont, een ruw uitgehakte rots, die duizenden jaren op een heuvel nabij Bethlehem heeft gestaan, waarin een schelpvormig front is uitgehold. In de kapel van Christus in Gethsemane is een mozaiek in grijs en goud gezien door een reusachtige doornenkroon. Daar achter bevindt zich de ronde kapel van Christus de dienaar. Hier hangt boven het altaar een aluminium kruis aan het plafond, dat uit een kroon van doornen oprijst, met een middellijn van 1,80 meter en vervaardigd door jonge ambachtsleer lingen uit Coventry. Links van de hoofdingang is de kapel van eenheid, een afzonderlijk, stervormig gebouw. De smalle spleten in de muren zijn afwisselend met gewoon en ge kleurd glas gevuld. De vloer van ver schillende kleuren marmer, bevat mo zaieken die de vijf continenten, de tekens van de dierenriem en de vier evangelis ten voorstellen. In het midden is een duif, die de Heilige Geest voorstelt en daarboven hangt een groot kruis, ont worpen door de Zweedse kunstenaar Einar Forseth. Het is een geschenk van de kerk van Zweden. De nieuwe kathedraal is gebouwd van dezelfde rose steen als de oude en past zeer goed bij de aangrenzende ruïnes. De kathedraal werd in zeven jaar tijds ge bouwd, tegen de oude in 125 jaar (1375 tot omstreeks 1500). De torenspits, een 24 meter hoge „flèche" waarop een „vlie gend kruis" staat, werd onlangs door le den van de Royal Air Force met een hefschroefvliegtuig geplaatst. Deze ope- ratie was geheel in overeenstemming met de bedoeling van deze moderne kathe-1 draal, waarvan het schip binnen enkele 1 minuten in een televisiestudio kan wor den veranderd, een refter bevat, binnen- j kort een internaat voor onder toezicht geplaatste jongens zal krijgen en een i radiostudio heeft waar het plaatselijke j nieuws zal worden uitgezonden. HET GASFORNUIS DAT AL UW WENSEN VERVULT... Met oventhermostaat, tijdschakel- klok en infrarood-plafondgrill. Ruime oven met glazen venster en verlich ting. 4 Kookbranders en 1 sudder- brander, tevens centrale aansteek- brander. Royale berglade. Wilt U meer weten, vraag dan uw vakhandelaar of zend onderstaandev7 aan: „MIAMI GRAND LUXE" f 595.-» „MIAMI LUXE"(7e(s eenvoudiger uitvoe ring dan Miami Grand Luxe") f 495.-* JEUROP" (m. contactgrill en thermosf.) f 374.-* „EU ROP"(zonder thermostaat) f 349.-# Alle prijzen inch af dekplaat en braadslede NAAM ADRES PLAATS „Majesteit, er zijn geen Belgen. Er zijn enkel Walen en Vlamingen Dit zei ruim een halve eeuw ge leden de Belgische minister Jules Desprée" tegen de koning van Bel gië. „Deze regering eerde deze zelfde minister door een postzegel met zijn beeltenis uit te geven. Er bestaat ook een standbeeld van hem. Er wordt een merkwaardige discriminatie toegepast in België: het is aan buitenlanders verboden een verdienstelijke Belg te cite ren". Dit zei dr. Paardekoper gistermorgen naar aanleiding van één der drie fac toren die de Belgische minister van justitie de heer P. Vermeylen, eer gisteren in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft genoemd als motieven voor het door hem tegen de Nederlandse leraar uitgevaardigde uitwijzingsbevel de ..uitdagende wijze waarop de lezing van dr. Paardekoper in Leuven was aangekondigd, n.l. onder het hoofd ,,Er zijn geen Belgen". De minister betoogde voorts dat de stelling in de brochure van dr. Paarde koper, dat België in feite zuid-Neder lands is, „niet anders kan worden ge ïnterpreteerd, dan dat Vlaanderen en Nederland één en dezelfde staat moeten worden". De heer Paardekoper stelt in antwoord hierop, dat men niet moet verwarren hetgeen hij als journalist schrijft, en voor de radio zegt, en hetgeen hij als gast in een ander land zegt. „In het eerste geval is de persvrijheid in het geding, in het tweede de beleefdheid. De brochure was voor Nederland be doeld, om Nederlanders voorlichting te geven over problemen in België. In België wil ik mij niet over de Belgische binnenlandse politiek uitlaten". Wat ik geschreven heb (dat België in feite zuid-Nederlands is) houdt geen aansporing tot annexatie in, aldus dr. Paardekoper. „In Brussel is een zuid- Nederlandse maatschappij voor taal- en letterkunde en geschiedenis en in Ant werpen is de kon. Nederlandse schouw burg. Daar neemt toch ook niemand aanstoot aan." Minister Vermeylen voerde als derde motief aan. dat het onduldbaar zou zijn dat een Nederlander in Leuven zou zeg gen dat de hogeschool moet worden ge splitst en dat de Waalse studenten moeten vertrekken. De heer Paardekoper voert hiertegen aan. dat het met in zijn bedoeling lag in Leuven te spreken, maar in het plaatsje Herent, nabij Leuven. „Men zou mij trouwens op grond hiervan hoogstens een spreekverbod in Leuven kunnen opleggen, maar niet voor geheel I België". Hij vroeg zich af. hoe de minis ter wist dat hij dit zou zeggen. ..Ik had hem geen afschrift van mijn toespraak toegestuurd", zo zei hij. Ten aanzien van de uitlating van de minister, „dat deze wederom zal ingrij pen als een lezing van dr. Paardekoper wordt aangekondigd, waarvan het ver moeden bestaat dat daaruit moeilijk heden ontstaan kunnen", verklaarde de heer Paardekoper „te zullen vasthouden aan het recht van de journalist op vrije meningsuiting". Overigens overweegt dr. Paardekoper gebruik te maken van de uitnodiging van de heer Vermeylen om naar Brussel te .komen en de zaak daar met hem te bespreken. „Voorlopig zal dat wel met gaan. want", zo zei dr. Paardekoper, die leraar is aan de rijks h.b.s. in Roermond, „ik heb het veel te druk met de examens". (Advertentie) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT De Londense Daily Mirror heeft een enquête gehouden onder jongeren van zestien tot vijfentwintig jaar, die heeft geleid tot de conclusie dat acht van de tien van mening zijn dat koningin Elizabeth,, het gemenebest bijeenhoudt". Op de vraag of men van mening was, dat de koningin te weelderig leefde, ant woordden drie op vier „nee". Op elke vier ondervraagden was er één van mening dat als een van de leden van de koninklijke familie niet in aanmerking diende te komen voor een rijkssalaris, het lord Snowdon, echtgenoot van prinses Margaret moest zijn. (Advertentie) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Wanneer men het nieuwe gebouw bin nenkomt ziet men in grote gouden let ters op de zwart marmeren vloer dé vol gende woorden gegraveerd staan: „to the glory of God this cathedral, burnt no vember 14, 1940, is now rebuilt 1962". Het schip, ruim 81 meter lang en 24 me ter breed, is gebouwd van blokken voor- gestort beton die met een grije, grove pleisterkalk zijn bedekt. De vloer is sa mengesteld uit drie verschillende marmer soorten. De enige versiering aan de wanden zijn plaquettes, waarop in grote letters uit spraken van Christus staan. Recht voor zich ziet de bezoeker Graham Sutherlands grote wandkleed Christus is majesteit" achter het hoogaltaar, dat de gehele ach terwand beslaat. De enorme in het wit geklede Christusfiguur wordt geflankeerd door symbolen van de vier evangelis ten. Daaronder staat een kleine grijze afbeelding van de kruisiging. Dit tapijt, dat in Felleton, Frankrijk, is geweven, is ca. 25 meter hoog en 11.50 meter breed. (Advertentie) f Een blik op de enorme glaswand, waarin de ingang tot de kathedraal. Op de voorgrond de doopvont, be staande uit steen, die afkomstig is van de heuvels rond Bethlehem. In de vloer vóór de entree zyn een aantal nieuwe penny-muntstukken onder het marmer gelegd, die het jaartal dra gen van de inwijding der kerk. Er is 19.200 km wol in verwerkt en er is 2Vz jaar aan gearbeid. Daarvoor, op een altaar staat een gou den kruis, geflankeerd door zes enorme stenen kandelaars. De koorbanken zijn van hout en versierd met een fijn mo tief van doornen, dat herhaald wordt in het slanke baldakijn boven de bisschops- troon. Enorm doopraam De kathedraal bevat een aantal ge brandschilderde ramen van deze tijd, o.m. (Van onze Haagse redacteur) Het bezoek van buitenlandse toeristen beeft Nederland in 1961 580 miljoen aan deviezen opgeleverd (1960: 502 miljoen). Grensarbeiders en Duitsers die hier alleen inkopen kwamen doen meege rekend heeft het aantal buitenlandse be zoekers vorig jaar naar schatting 42 miljoen bedragen. Deze cijfers heeft de algemene Neder landse vereniging voor vreemdelingen verkeer verschaft in haar jaarverslag over 1961. Ten aanzien van de deviezen-opbrengst van 580 miljoen merkt de A.N.V.V. nog op, dat hierin niet begrepen zijn de op brengst van in vreemde valuta door Nederlandse vervoermaatschappijen ont vangen passagegelden en de inkomsten van de verkoop van artikelen, die niet als souvenir zijn te beschouwen. Het aantal buitenlandse hotelgasten bedroeg blijkens C.B.S.-gegevens 1.526.746 tegen 1.477.169 in I960, het aan tal door hen in hotels doorgebrachte overnachtingen 3.660.116 (in 1960 3.467.968). Dit is dus een stijging van bijna 200.000 overnachtingen, vooral te danken aan Duitsers, Spanjaarden, Fransen, Engelsen, Belgen, Italianen en Oostenrijkers. De overnachtingstotalen van Amerkanen, geallieerde militairen, Noren. Canadezen en Ieren liepen terug. Augustus was met 18 procent van het totaal der overnachtingen door buiten landers de drukste hotelmaand (juli 16,2 procent, mei en juni 10,7 procent, april 11 procent). In de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag vonden bijna 350.000 overnachtingen van buitenlanders meer plaats dan in overig Nederland. Amsterdam gaat veruit aan de kop met 1.222.344, gevolgd door Rotterdam 396.991 en Den Haag 383.443 Het aantal overnachtingen in pensions bleef onge veer op het peil van 1960 geen exacte cijfers beschikbaar terwijl het aantal buitenlandse kampeerders wat geringer was. Het binnenlands toerisme bleek in zijn geheel te zijn gestegen Amsterdam boekte 9,7 procent overnachtingen door Nederlanders meer, in Rotterdam en Den Haag constateerde men echter een daling van circa 3 en een half procent. Opvallend is voorts dat het aantal Neder landse kampeerders, die in het eigen land bleven, geringer was dan in 1960. Over de vakantiespreiding moet ook de A.N.V.V. pessimistische geluiden laten horen 1961 was voor de vakantie spreiding een slecht jaar. In feite was er nauwelijks enige verbetering merk baar vergeleken bij 1950, toen de eerste pogingen tot vakantiespreiding werden ondernomen. (Van onze parlementaire redactie) In het Kamerstuk, dat de inhoud van de brief weergaf, die minister-president De Quay over Nieuw-Guinea aan de se cretaris-generaal van de Ver. Naties ge schreven heeft, bleken in de Engelse tekst zeven woorden te zijn weggeval len. De zin, waarin deze zeven woorden zyn weggevallen is bovendien in de Ne derlandse vertaling op een ander punt onvolledig weergegeven. Het wegvallen van de zeven Engelse woorden was voor een goed inzicht in de Bij het circus Boltini, dat een voor stelling in Den Helder heeft gegeven, heeft zich weer een beer agressief ge dragen. Tydens het tweede nummer van het programma, waarin de dompteur Alberto Althof met de beren optrad, werd een der dieren na het nuttigen van suikerklontjes en chocolademelk hijzon der ongemakkelijk. Het dier viel hem aan en wierp hem op de grond. Althof trachtte het dier weer in het gareel te krijgen, doch toen hij zich half omdraaide (waarschijnlijk om te zien hoever hij van de uitgang verwijderd was) herhaalde de beer zijn aanval en sloeg hem met zijn klauw in de hals. De heer Boltini en enige stalknechts bega ven zich in de kooi en wisten de heer Althof te ontzetten. Deze moest zich in het ziekenhuis laten behandelen, doch keerde later terug om zijn programma te vervolgen. Na de voorstelling deelde de heer Alt hof mede, dat in Haarlem waarschijn lijk de verkeerde beer is gedood. De beer die gisteravond agressief was, zal ook worden doodgeschoten en het beren nummer zal dit seizoen van het pro gramma worden afgevoerd. Tijdens het optreden van miss Miran da met de leeuwen ontstond een begin van brand bij de dierenuitgang toen ze de hoepel ontstak, waardoor de leeuwen moesten springen. Dit veroorzaakte eni ge paniek, vooral bij de bezoekers, die dicht in de buurt zaten, doch door afdek ken met zeilen was het vuur spoedig ge doofd. brief niet hinderlijk. De onvolledige ver taling blijkt ernstiger te zijn. Volgens de Engelse tekst verklaarde de Nederland se regering zich bereid, ondanks het feit dat Indonesië de besprekingen met Ne derland had verbroken, alle aspecten van de voorstellen van de Amerikaan Bunker te bespreken, alsook alle andere problemen, die vanwege de samenhang door een van de partijen relevant wor den geacht. Dit betekent dat Nederland zowel als Indonesië elk onderwerp op de agenda voor onderhandelingen zou kun nen brengen. In de Nederlandse vertaling is echter de zinsnede „die door een van de par tijen relevant worden geacht" niet op genomen. Hieruit kon de foutieve conclu sie worden getrokken dat beide partijen het over die samenhang eens zouden moeten zijn. Hetgeen dus niet de bedoe ling is. Het wegvallen van de zeven Engelse woorden is een fout van de staatsdrukke rij. De onvolledige vertaling is een de partementale fout. Minister-president heeft daarom excu ses aangeboden aan de Tweede Kamer. Spoedheidshalve werd de tekst uitgedeeld op gestencylde blaadjes. Voor een waarde van ongeveer een kwart miljoen is tijdens het weekeinde gestolen uit een vrachtwagen, die geladen was met honderd vijftig vaten kobalt. De auto is teruggevonden in de bossen bij Leende: zij stond op het moment van de diefstal voor de grenspost Keulse Bar rière en was daar 's zaterdags heenge bracht met de bedoeling er maandag morgen mee verder te rijden. De vracht woog 17.000 kilo. In Wiesbaden, de elegante bad plaats aan de Rijn, doet de lente ieder jaar een paar weken eerder haar intrede dan in het overige deel van Duitsland. Reeds in april staan de vele magnoliabomen in de parken van de hoofdstad van Hes sen aan de voet van het Taunus- gebergte in volle bloei. De naar zon hunkerende gasten genieten op de banken van de langontbeer- Sedert enige jaren wordt in Zuid- Duitsland, waar meer dan honderd jaren geleden de eerste rijwielfabrieken ter wereld ontstonden, by het begin van het warmere jaargetijde een „Dag van de tweewieler" georganiseerd, om voor het door de motorisering wat op de achter grond geraakte rijwiel reclame te ma ken- Het voeren van een dergelijke actie is eigenlijk helemaal niet noodzakelijk, want de produktiestatistieken van de rijwielindustrie bewijzen, dat het „sta len ros" ondanks de stormachtige moto risering zijn plaats zeker heeft kunnen handhaven. Met meer dan 1,6 miljoen rijwielen, die in 1961 in de Duitse Bonds republiek werden vervaardigd is het pro- duktiecijfer tegenover het jaar 1955 ge lijk gebieven, hoewel er zeven jaar gele den nog een zeer grote behoefte aan fiet sen vast te stellen was, die voortkwam uit het tekort in de 'oorlog. Bovendien stond het zoveel geroemde „Wirtschafts- wunder" ook nog in z'n kinderschoenen. Ook het aantal in 1961 geproduceerde motorfietsen stijgt weer ten opzichte van het voorafgaande jaar; alleen bij de bromfietsen en scooters wijzen tie terug lopende cijfers erop, dat er bij velen het streven naar het bezit van een eigen au to bestaat. De fiets beleeft echter nog steeds een bloeitijd en naast eindeloze rijen auto's ziet men steeds meer en thousiaste fietsers, hele gezinnen, school klassen, trekkers, en in het bijzonder veel oudere mensen, maar ook scholie ren en arbeiders, die dagelijks de weg naar school of fabriek met het „volks vervoermiddel nummer één" afleggen. In München bestaat zelfs een „Club van Oudjes", waarvan niet alleen vroegere wielrenners uit de tijd rond de eeuwwis seling lid zijn, maar ook vele gepensio neerden, die tot het ogenblik dat zij niet meer werkten, nauwelijks of helemaal nooit op een fiets gezeten hadden. Zij zweren, dat het fietsen de mens jong houdt en het beste bewijs ervoor is wel, dat zij met hun 75, 80 en 85 jaren uren lange fietstochten maken en in de va kantie 500 en meer ^kilometers onder zich wegpeddelen. Onder het motto „Op twee wielen blijft men jong" stonden ditmaal ook de ten toonstellingen op de „Dag van de twee wieler", die in München en Neurenberg gehouden werden en waaraan ditmaal voor de eerste keer ook buitenlanders deelnamen. Behalve de produkten van de Franse rijwielindustrie genoten voor al de produkten van de Japanse motor- rijwielfabriek „Honda" zeer veel be langstelling. Ook in de komende jaren zullen de rijwieltentoonstellingen in Mün chen en Neurenberg een internationaal karakter dragen. Zuiver technisch gezien is er aan de allernieuwste fietsen nauwelijks iets ver anderd. Maar daarvoor in de plaats ziet men de meest zonderlinge kleurnuances, die gaan van zacht rose tot hard violet. Ook komen er steeds meer accessoires in de handel, die, naar men zegt, het fietsen tot een waar plezier maken. Zo bestaat er thans een „vulcaniseermid- del", waardoor een lekke band binnen enkele seconden kan worden gerepa reerd. Daarbij dient nog te worden opge merkt, dat de prijs van een fiets in de laatste 30 tot 40 jaren niet wezenlijk is veranderd. Een ieder, die er lust toe ge- vqelt, kan een fonkelnieuw merkrijwiel kopen tegen een redelijke prijs. In het grote Kurhaus, dat gewijd is de geneeskrachtige bronnen van de Mattiakers, zit de elegante wereld 's avonds rond de roulettetafel. de warmte, terwijl in de straat cafés op de beroemde wandelpro menade van Wiesbaden, de Wil- helmstrasse, de eerste ijskoffie ge dronken wordt. Sinds tweeduizend jaren bezoeken zie ken en gezonden uit de gehele wereld de geneeskrachtige bronnen van Wiesbaden. De Romeinen zochten in de hete natrium-chloride bronnen van de Mat tiakers (zo heette de Germaanse volks stam, die hier aanvankelijk woonachtig was) genezing voor hun reumatische aandoeningen, die zij tijdens de ver overingstochten in het Germaanse rijk hadden opgelopen. En de woorden „Aquis Mattiacis" naar de bronnen van de Mattiakers kan men ook thans nog boven de zuilenhal van het Kurhaus in Wiesbaden lezen, dat weliswaar pas 55 jaren geleden gebouwd werd. Destijds rond de eeuwwisseling werd deze badplaats zomerresidentie van het keizerlijke hof. Behalve een aantal betoverende kasteeltjes in de naaste omgeving heeft de stad aan dit feit te danken, dat er Kurhotels en schit terende parken ontstonden, terwijl ze hierdoor in de zomer tevens tot concert en theatermetropool werd. Elk jaar weer vinden er in het vroegere hoftheater internationale opera- en toneel festivals plaats, die tot ver over de Duitse grenzen grote bekendheid gekregen hebben. Aan deze festivals nemen behalve leidende Duitse gezelschappen ook vele beroemde kunstenaars uit andere Europese landen deel. Vele eeuwen reeds reist alles wat in Europa van hoge rang en goeden huizen is, eens voor een drink- en badkuur naar deze mooie stad aan de Rijn. Goethe bezocht Wiesbaden graag en dikwijls hij prees de charme en de betovering van het omliggende landschap in vele citaten. Overigens bestonden in zijn tijd de thans centraal gelegen bad inrichtingen nog niet. De meeste van de ongeveer 30 warnfe bronnen bevonden zich tot het einde van de vorige eeuw in particulier eigendom. Van oudsher werden de „warme baden ter verzachting van de kwalen" namelyk in restaurants genoten. Zo ontstonden de voor Wiesbaden zo karakteristieke „bad hotels", die beschikken over complete bad inrichtingen, bestemd voor hun gasten. In de goede oude tijd konden zelfs kostbare paarden warme baden nemen en wejl met goed resultaat, zoals de kroniek van de stad vermeldt. De keizerlijke badplaats in de tijd van de eeuwwisseling is toen in de loop van de laatste decennia tot een internatio nale stad van vreemdelingen geworden. Tegenwoordig behoort tot het programma van een reis langs de Rijn een verblijf in het elegante Wiesbaden en zo be vinden zich op de wandelpromcnade, in het „Trinkhallenhaus" of in 't Romeins- Ierse stoombad thans in de maanden juli en augustus meer buitenlandse dan Duitse gasten. Dit Romeins-Ierse bad is zeer nauw verwant met het saunabad. Terwijl echter bij de Finse manier van baden de vochtig-hete lucht door opgieten stootsgewijs wordt aangevoerd, is bij het Romeins-Ierse stoombad de ruimte ge lijkmatig met een nevel gevuld. Na het transpireren zorgen kouden sproeibaden, warme baden met een temperatuur van ongeveer 40° C en een zwembassin voor de noodzakelijke „afkoeling". Duizenden Brusselaars zijn woensdag ochtend te laat op hun werk gekomen als gevolg van een korte, onverwachte staking van de chauffeurs van de stads busdiensten. De staking was vrijwel al gemeen en was bedoeld ter onder streping van de eisen voor loonsver hoging en verkorting van de arbeidstijd. De trams, waarvan het personeel niet aan de staking deelnam, konden de stroom van passagiers op het vroege spitsuur niet opvangen en bij de halten vormden zich grote groepen dringende passagiers. De buschauffeurs verzamelden zich voor de verschillende garages in Brussel, waar de politie een oogje in het zeil hield. Incidenten deden zich niet voor.

de Stem | 1962 | | pagina 13