PANTER Het Westen heeft geen plaats voor Mao 's uitgehongerde volk Onbeschrijfelijk vluchtelingenleed in Hongkong „TERUG!", HOREN CHINEZEN Formalisten VERBIJSTERDE 8500 gulden voor bronzen borstbeeld van Hitier Politieke stunt? Alleen „maar" honger Panter doet een NIEUWE doos open! 4 10 V2 cent r)p de inhoud komt 't aan l 'n heerlijk zachte senoritas - tien centimeter lang Valspar45 Minder interesse voor Eichmanns begenadiging lll-plein 39 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 MEI 1962 13 De Gaulle POGING TOT AANSLAG TOEGEGEVEN Zoals 22 jaar geleden Duitsers rukken Nederland binnen Hulde aan vroegere pleegouders Oostenrijkse kinderen Wel protesten maar geen oplossingen Met één theebuiltje zet u een flinke pot heer lijke krachtige thee voor heel de familie! doos van 20 stuks tieke agitators naar Hongkong gestuurd worden? Tsjang-Kai-Sjek, die zich als president van Rechts-China en dus als beschermer van alle Chinezen opwerpt, wil intussen deze vluchtelingen niet op Formosa opnemen, omdat hy ervoor past, eventueel Formosa met commu nistisch gespuis op te schepen. En zo leeft Hongkong voort, met zijn miljoenen noodlijdenden, zijn talloze werklozen en bedelaars, met zijn uitge mergelde kinderen, met duizenden jon ge meisjes, die met hun ontucht hun ouders en broers en zusters moeten on derhouden, met zijn sinistere opiumben den, deviezensmokkelaars, blanke sla vinnen-handelaren. Hongkong, Britse kroonkolonie. Parel van de Chinese kust! (Advertenties) Lakverf Cl b GEMBO N.V. Winschoten Amsterdam De brieven aan president Izaak Ben- Zvi van Israël waarin wordt gepleit voor begenadiging van de terdoodveroordeel- de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann, zijn verminderd tot ongeveer twee a drie per week, zo is in regeringskringen ver nomen. Volgens genoemde kringen zijn de af zenders van de brieven veelal mensen die het nazisme in het algemeen en dat bedreven door Eichmann in het bijzonder niet aan den lijve hebben ondervonden. Wanneer het beroep dat Eichmann te gen zijn vonnis heeft aangetekend van de hand wordt gewezen, dan kan alleen gratie van de zijde van Israëls president hem van de dood redden. (Advertentie) |25 mei (Eigen buitenlandse dienst) Aan menselijke drama's van geweldige af metingen is men in de mierenhoop, die Hongkong heet, in al deze jaren wel gewoon geworden. Men heeft er geleerd hard te wor den tegenover een stinkende intense armoe, tegen walgelijke ziekteverschijnselen, hard vooral tegenover de dood, die hier elke dag en elke nacht een rijke prooi heeft onder de vele daklozen en verhongerende vluchtelin gen. Nog altijd gaan de ophaalcommando's van de stedelijke huisvuilophaaldienst elke mor gen rond om de lijken op te halen van ge- krepeerde mensen, van oude en jonge men sen, die wegkropen in hoeken en spelonken, onder bruggen en karretjes, om tenminste rustig te mogen sterven. Bij al deze ellende heeft zich thans een nieu we grote verschrikking gevoegd: het geweld dadig terugdrijven of over de grens zetten van duizenden half en heel verhongerde vluchtelingen uit het wijde Rood-China, die na soms wekenlang voortstrompelen over de wegen naar de vrijheid eindelijk Hong kong bereikten en dachten aan het einde van hun lijden te zijn. Ze worden bijeen gedreven, mannen, vrouwen, kinderen, op vrachtauto's geladen, teruggereden naar de grens van de Britse kroonkolonie en daar Rood-China ingedreven. En dat gebeurt soms op de meest hardhandige wijze, met slaan, trappen en vloeken. (Advertentie) Soms liggen de havens van Hong kong, van het tegenover deze stad lig gende en tot de kroonkolonie beho rende Kow Loen en ook van het Por tugese Macao vol scheepjes waarmee de vluchtelingen uit China de vrij heid bereikten. Vele honderdduizenden slaagden er al in zich die vrijheid te veroveren. De grote scharen vluchte lingen van nu echter worden terugge dreven De Franse politie heeft een samen zwering van het geheime leger, om pre sident generaal De Gaulle te vermoorden, verijdeld. Dit is thans toegegeven door het Franse ministerie van voorlichting. De leider van de betrokken OAS-groep, een zekere Blanchy, is zondagochtend te zamen met een medeplichtige, in Parijs gearresteerd. Op hem is een bedrag van 225.000 gulden aangetroffen „ter bestrij ding van zijn onkosten". Nog vijftien an dere leden van de groep zijn eveneens in arrest gesteld. De OAS'ers hadden het gebied in midden-Frankrijk, waardoor president De Gaulle de afgelopen week is gereisd, bezocht. De namen van hen, die de aanslag op De Gaulle hadden moeten plegen, zijn meegedeeld door een OAS'er, die te Al giers werd gearresteerd in verband met het vermoorden van een Franse leger officier. De OAS-groep is, kort voordat president De Gaulle verleden week voor zijn reis uit Parijs vertrok, in Frankrijk aangekomen. De aanslag op het leven van De Gaulle had zondagochtend jl.f toen de president de mis in de kathedraal van Saint-Etien- ne, te Limoges, bijwoonde, gepleegd moe ten worden. De schutter, die het dode lijke schot had moeten lossen, beschikte over een verdragend geweer, dat was uitgerust met een vizierkijker. Het Westduitse ministerie van defensie heeft gisteren meegedeeld dat voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog Duitse troepen Nederland zullen binnen trekken. Later in deze week zullen on geveer vier bataljons van de Bundes- wehr, bestaande uit ruim duizend officie ren en manschappen, zuid-Nederland intrekken. Op vrijdag en zaterdag zullen de Duitsers, samen met Engelse en Neder landse troepen, de rivieren de Maas en de Rijn van west naar oost nemen". Deze maand is het juist 22 jaar geleden dat de Duitse legers genoemde rivieren in omgekeerde richting overstaken en in een blitzkrieg Nederland, België en Frankrijk overrompelden. Westduitse soldaten hebben sinds de stichting van de bondsrepubliek ge oefend in Frankrijk en Engeland ze komen thans voor het eerst naar Neder land. De Maas en Rijn-acties zijn onder deel van de oefening „Backlash 116", ge organiseerd door het Britse Navo- commando voor noord-Europa. De twee de geallieerde tactische luchtmacht zal medewerking verlenen. Tijdens hun aanwezigheid op Neder landse bodem zullen de Duitse soldaten verblijven op particulier terrein dat hen door Nederlandse burgers ter beschik king is gesteld, aldus het ministerie van defensie in Bonn. In totaal zullen aan „Backlash 116" zevenduizend Nederlandse, Belgische, Britse en Duitse troepen deelnemen. Voor de acties bij Maas en Rijn zullen 1500 voertuigen worden gebruikt. In Oostenryk is een plan in voorberei ding, zo deelt de vereniging „Nederland- Oostenrijk" mede, om voormalige pleeg ouders van Oostenrijkse kinderen, die in de periode 1918-1930 in hun gezin in Ne derland gastvrij werden opgenomen, op waardige wijze te huldigen. In verband hiermee verzoeken de be sturen van de vereniging „Nederland- Oostenrijk" in Den Haag en van de Ostenreichische-Hollandische Gesellschaft in Wenen deze pleegouders aan de secre taris van de vereniging „Nederland-Oos tenrijk", de heer J.J. Mostard, De Ruy- terstraat 55 Den Haag, per briefkaart (in blokletters) hun naam, adres en woon plaats te willen opgeven, alsmede de naam van het Oostenrijkse pleegkind, dat in hun gezin opgenomen is geweest. (Advertentie) Een Amerikaanse toerist is er in ge» slaagd voor de prijs van ruim 8500 gul den eigenaar te worden van een bronzen borstbeeld van Hitier, dat al enige da gen lang tussen potten, oude klokken, porseleinen beeldjes, lampen en derge lijke goederen in de etalage van een zaak in tweedehands goederen in München had gestaan. Het beeld, dat uit de vroegere rijkskanselarij in Berlijn afkomstig zou zijn, werd als „uniek gelegenheidskoop je" aangeboden. Naties in te schakelen. Maar het blijft maar bij plannen en bespiegelingen en inmiddels blijven de vluchtelingen toe stromen. Waarbij dan nog komt, dat de Ver Naties, formalisten als haar amb tenaren zijn, vasthouden aan de bepa ling, dat zij alleen maar hulp verlenen aan vluchtelingen „die om redenen van, ras, godsdienst of politiek hun vader land hebben moeten verlaten en daarin niet kunnen terugkeren". De vluchtelin gen van Hongkong zijn echter maar van honger stervende mensen, en voor de honger alleen is er in de regelingen der wereldvluchtelingenorganisatie geen paragraaf. Intussen gaat de vluchtbeweging in Rood-China voort. Er heerst een tekort aan voedsel, dat in sommige gebieden van dit enorme land het karakter van hongersnood krijgt. Daar de Roodchinese grenswachten nagenoeg niets tegen de vluchtelingen ondernemen en zij dit zeker niet op eigen houtje nalaten neemt men aan dat de Roodchinese re gering deze vluchtbeweging naar Hong kong wel goedvindt, misschien zelfs de hand erin heeft. Het zou een doeltreffend middel kunen zijn om Hongkong met een zodanig complex van catastrofale moeilijkheden te belasten, dat het be stuur daar op de duur zou moeten vast lopen. Eu wie zal zeggen of onder al die mensen ook niet grote aantallen poli- Toen de vluchtelingentoevloed midden «pnl naar een niet meer te accepteren Jj°ogtepunt steeg, besloot de regering van kroonkolonie tot de doorvoering van scherpere toelatingsvoorschriften. Wie ;n Pet bezit zou zijn van een officieel uit reisvisum uit Rood-China zou worden opgenomen. Dat waren ongeveer 50 men sen per dag. Die geen visum had, zou aan de grens worden aangehouden en terug gestuurd. Maar van deze controle kon in werkelijkheid niets komen onder de massa-toevloed en bovendien kon men ook moeilijk meer van vluchtelingen spreken bij lieden, die een officieel Rood Chinees uitreisvisum hadden. De politie in Hongkong paste ervoor, om de stum pers, die tenslotte de stad binnendron gen, weer terug te jagen en liet de za ken maar op hun beloop. Maar daaruit is inderdaad een noodtoestand geboren, waarin men maar één oplossing ziet: te rug met al die vluchtelingen. En met dit JlWei ZMP nu de soldaten belast. Natuurlijk moet deze ..oplossing' 'scher_ Po kritiek uitlokken. Vooral de pers op Hongkong is een prachtige stad, fraaiI een stad vol ellende, een leed zo groot gelegen en schilderachtig, zoals uit\dat het nauwelijks te vatten is. deze opname wel blijkt. Maar het is| De soldaten, die met dit weinig eervolle werk zijn belast, zijn over hun zenuwen heen. Zij zijn er zelf kapot van, wanneer ze die schreien de, jammerende mensen tegen hun zin en tegen hun krachten in, ver laden en wegjagen, ze hebben zich verhard en verbergen hun mede lijden achter uiterlijke onbewogenheid en zelfs ogenschijnlijke wreed heid. Buitenlandse waarnemers hebben verontwaardigde vertogen gericht tot de Engelse autoriteiten. Ze hebben protesttelegrammen ge stuurd naar Londen maar het drama gaat verder. Hongkong beleeft de grootste exodus uit Rood-China sinds vele jaren. Tien duizenden Chinezen komen over de grens zonder papieren, zonder bezit, uitgehon gerd en uit hun verklaringen blijkt, dat achter hen nog vele malen tienduizenden mensen op komst zijn, dat hele landstre ken in beweging zijn gekomen en be vangen zijn van maar één leuze: Weg uit dit land van ellende en hongersnood naar het vrije, rijke Hongkong! Ze ko men te voet over de bergen, met kleine bootjes over zee. Men drijft ze samen in opvangkampen, ze krijgen er een warme maaltijd, maar dan wordt hun tevens gezegd, dat ze weer terug moeten keren. De stakkers willen het niet geloven, kruipen in de hoek, houden zich aan el kaar vast, wanneer de vrachtwagens voorrijden om hen op te laden. Slechts met geweld kan men hen wegslepen. „Ik kan het niet meer zien", zei een ambte- naar van het kampwerk. „Moet dat dan?" vroegen wij hem. Ja, moet dat dan? In Hongkong was oor spronkelijk gepland, dat van de 1000 km2 der kroonkolonie ongeveer 15 procent bebouwd zou worden en dat de stad dan maximaal 800.000 inwoners zou mogen bevatten. In werkelijkheid leven er op dit ogenblik 3,5 miljoen mensen. Alleen U1t Rood-China zijn in de laatste jaren meer dan 1 miljoen vluchtelingen opge- ?nn!mn' Iri ^aats^e tijd kwamen er tu.üOO per maand aan. Dat getal wordt flog verre overtroffen. „En wat het erg ste is", aldus deze ambtenaar, „wij heb ben ons tot tal van westlijke landen ge wend met de smeekbede, Chinese vluch telingen op te willen nemen. Maar nie mand heeft erop geregageerd. Men zendt ons wel geld. Maar wat doen we ermee? Wet gaat hier om plaats, onderdak, le vensmogelijkheid. En die hebben we er niet. Gedurende dit gesprek aan de ingang van een opvangkamp, sjokte een einde- ustroom van vluchtelingen aan ons voorbij, wezenloze mensen, vel over beenderen, allen met dezelfde starre blik Mensen, die schijnbaar alle hoop hebben opgegeven, die niets meer verwachten. Formosa spuwt vuur en vlam tegen het onmenselijk optreden tegen de landge noten en Tsjang-Kai-Sjek heeft een pro test aan de Britse regering gezonden en een Australische afgevaardigde sprak van een tragedie. De regering in Londen heeft de hal te ruggekaatst met de droge opmerking, dat Tsjang-Kai-Sjek wel kan protesteren maar óók geen oplossing heeft aangege ven en Australië kan helemaal zwygen, want dit land is al evenmin als andere landen bereid, Chinese vluchtelingen op te nemen. In Washington wordt propaganda ge voerd voor het idee om het opnamequo tum voor Chinese vluchtelingen in de Ver. Staten te verhogen en de Verenigde

de Stem | 1962 | | pagina 7