Treintransport via.....veer Perkpolder-Kruiningen VELPON Vier wrakken verdwijnen uit W ester schelde-vaarwater KOFFIESERVIES l ilburgse vrouw omgekomen bij autobotsing Laat niet tot dankh 29.15 Bevestiging vonnis geëist: levenslang Castella Schoonheidszeep DE NIEUWE AGFACOLOR CT DIA-FILM Primeur in Zeeuwsch-Vlaanderen Een nieuwe moderne kijk op smakelijk eten! Lrevaarliike berging met 18 Uitbreiding van telefooncentrales weldra gereed Zeeuwse VKAJ boven Westerschelde officieel gestart Ds. Mieras over de Roomsekerk Senaat akkoord met bijstandskorps ZO ZACHT EN ZUIVER Afd. Zeeland KNVB Kill IS (ill I I /J/f).S/r Blessing", dat eind 1944 recht voor Nauwkeurige verkenning 3 DAGEN: DONDERDAC VROOM DREESMANN VRIJDAG EN ZATERDAG ECHT BOHEEMS PORSELEINEN Zaak dokter O. Geen handel op Goese aardappelbeurs Tijdelijk fer kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 Bres Roering in Spanje Antwerpen de beste kijk op kleurendia's DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 MEI 1962 Y' J» (Van onze redacteur) Een der zeven mouterijen, die hun Ne derlandse steentje bijdragen tot de smaak-verlangens der binnen- en buiten landse fijnproevers van het edele gerste nat, dat simpelweg bier heet, is geves- tigd te Kloosterzande: de énige in Zee land en de op-één-na grootste in den lande. Moutery Menu, waarvan het bedrijfs- complex momenteel in een ingrypend uitbreidings- en modernisatie-stadium verkeert, heeft dit weekend de berg naar Mohammed gehaald, toen de eige naar-exploitant een treintransport naar Duitsland realiseerde viahet veer Perkpolder-Kruiningen. Een wijze van vervoer, die in het sterk industrialiseren de Zeeuwsch-Vlaanderen schone perspec tieven opent. (Advertentie) In samenwerking met het plaatselijke expeditiebedrijf v. Kruyssen heeft de heer Menu via allerlei proefnemingen een (uiteindelijk dóódsimpele) manier uitgedokterd om zijn produkt in grote laadketels per vrachtwagen over de Schelde te vervoeren zonder daarbij de maximale hoogte-afmetingen op de veer boot te overschrijden. Helaas geldt dit nog slechts voor een boot (de „Dor drecht"), hetgeen opnieuw weer eens de dringende noodzaak van accommodatie verruiming der ponten aantoont, waar voor overigens ook minister Korthals blijkens recente uitlatingen een open oog heeft. Deze Zeeuwsch-Vlaamse primeur zou niet realiseerbaar geweest zijn zónder de bemiddeling van burgemeester C. J. van Hootegem, die zich met name tijdens besprekingen met de Nederlandse Spoor wegen een vurig pleitbezorger toonde voor deze wijze van transport, waarmee een enorme tijdwinst en arbeidskrachten besparing gemoeid zijn. Vroeg voorheen het gebruikelijke „zakken-transport" voor een contingent van twintig ton vier arbeiders en vijf uurtjes: momenteel laadt één man in één minuut vijf ton. Waarbij nog komt, dat de kwaliteitscontrole en de verzege ling door de douane in een handomdraai gebeurd zijn, aangezien dit niet langer „per zak" behoeft te gebeuren, doch eenvoudig per laadkist. Per „Behalter", zoals het officieel heet in dit Duitse spoortransport over water., dat op iedere laadketel een duidelijk visitekaartje meedraagt: ,,Von Haus zu Haus". Een tweetal jaartjes geleden liet dé heer Menu in zijn bedrijf een installatie aanleggen, die het mogelijk maakte twin tig ton losgestorte mout in zeven minuten tijds in een vierzijdig-gesloten vracht wagen te laden. Het initiatief daartoe werd genomen door een grote vader landse brouwerij en een expediteur uit Lekkerkerk nam toen het binnenlandse vervoer op zich. Vandaag-de-dag betreurt hij zijn beslissing van destijds nog steeds niet! Zijn hiertoe speciaal ingerichte vracht wagen teen soort „veewagen" zonder dak) blijkt achteraf de voorloper te zijn geweest van de moderne laadketels, waarmee sinds dit weekend het spoor- vervoer-per-veerpont Zeeuwsch-Vlaan- deren-Duitsland plaatsvindt. Laadketels, die uiteraard hermetisch afgesloten zijn, wat immers nodig is ter beveiliging van het juiste vochtgehalte van de mout, die er mede toe bijdragen moet, dat het bier weer best is! Wit of bruin per pak0.85 In sierlijke, plastic trommel gevuld met pak bruin1.75 Gisteravond is de 31-jarige mej. P.M. Voeten uit Tilburg omgekomen bij een autobotsing op de rijksweg Tilburg-Eind- hoven. Zij bevond zich in een personen auto die bestuurd werd door de heer F, S., eveneens uit Tilburg De bestuurder werd licht gewond. Na behandeling in het Elisabethziekenhuis kon hij naar huis vervoerd worden. Het ongeval gebeurde toen een vrachtwagen met volgwagen een parkeerhaven in wilde rijden. De per sonenwagen reed achter op de volg wagen. Indien met de montagewerkzaamheden geen tegenslagen worden ondervonden, zullen de uitbreidingen van de telefoon centrales te Middelburg, Vlissingen. Don gen, Zevenbergen en Hoogerheide in de komende maanden hun beslag krijgen. De capaciteit van deze centrales zal dan resp. met 400, 200, 300, 200 en 100 num mers zijn vergroot. Later in het jaar staan nog uitbreidin gen te wachten voor de centrale te Steen bergen, die met 300 nummers wordt uit gebreid en te Kruiningen, waaraan 100 nummers worden toegevoegd. De pitbreidingen te Middelburg, Vlis singen en Dongen zullen in het bijzon der welkom zijn, omdat in deze plaat sen diverse telefoongegadigden al enkele maanden op hun aansluiting zitten te wachten. Daar de leidingen en toestellen reeds bij hen in huis geplaatst zijn, kun nen deze telefoonaansluitingen, als de centrale gereed is, op eenvoudige wijze en snel in dienst worden gesteld. Onge veer 225 wachtenden zullen als dan uit hun telefoonisolement worden verlost. De vrachtwagens met lijke spul gaan hun het koste- lange reis (Advertentie) Met zie je er geen barst van De rustige sfeer van het Vormingscen trum te Vlissingen is zaterdagavond radi caal verbroken bij aankomst der deel neemsters uit diverse Zeeuwse parochies voor een eerste leidsterstraining in het kader der VKAJ vrouwelijke kajot- stersbeweging. Diocesaan aalmoezenier H. Vaarten gaf deze eerste avond een boeiende inleiding over: Het doel van de VKAJ. Rector Kroon leidde als districtsaal moezenier de avndwake in de kapel van het St.-Josephziekenhuis, terwijl hij te vens de predikatie hield onder de in tieme misviering op zondagmorgen in het Vormingscentrum. In de ochtenduren besprak de diocesaan voorzitster Jeanne Vriens: De opbouw van de afdeling en van de hele bewe ging. In de namiddag bezag de districts aalmoezenier de praktische mogelijkhe den en moeilijkheden op Walcheren en Zuid-Beveland. In juni en juli zullen de dames dit prettige en leerzame weekend met ver- volgweekends herhalen. Reeds enkele parochies kwamen tot een eigen VKAJ stichting. De andere aanwezige dames hopen binnenkort tot enige groepering te komen. Wijlen ds. Zandt heeft in ds. Mie ras een gelijkwaardig opvolger gevonden. Ds. Mieras verklaarde zich gisteravond in het Tweede- Kamerdebat over de wet premie kerkenbouw tegen een rijkssubsidie voor de nieuwbouiv van kerken..., omdat de „roomse" kerk daarvan het meeste profijt zal trekken. De SGP-afgevaardigde citeerde met kennelijk genoegen de Heidel- bergse katechismus waarin de „paapse mis vervloekte afgoderij" wordt genoemd. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer is gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de instelling van een bijstandskorps van burgerlijke rijksambtenaren, dat be stemd is voor dienst in Nederlands Nieuw-Guinea. Hierdoor worden diver se belangen van deze ambtenaren aan zienlijk beter gewaarborgd. EEN LID van de Tsjechische legatie te Reykjavik op IJsland is door de IJsland se regering het land uitgezet, omdat hij getracht heeft een IJslander tot spionage aan te zetten. DE ITALIAANSE vakbonden van spoor wegarbeiders hebben een 24-uursstaking aangekondigd, die op 28 mei zal begin nen. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Ons landje wordt wel aardi? volgebouwd, vindt U ook niet? Daarom moeten wij de resteren de rustieke en romantische plekjes extra hoog waarderen! Hebt U gepicknickt onder het ruisende lommer? Een dagje vertoefd op de zonnige hei? Denk dan steeds aan de be faamde spreuk: „Laat niet tot dank voor 't aangenaam ver- pozen, de eigenaar van 'tbos de schillen en de dozen." Zo blijft ons Nederlands natuurschoon schóón, nietwaar? Uw gewaar deerde medewerking verdient een beloning. Trakteer Uzelf en. Uw tochtgenoten op een GladstoneGladstone - met of zonder filter - de sigaret die ledereen voldoening schenkt! ZONDAGCOMPETITIE 27 MEI Reserve eerste klas: Corn. Boys III- RCS II; Biervliet li-Zeeland Sport III. BEKERCOMPETITIE Groep A: Walcheren I-Noormannen I; Domburg I-Middelburg IV. Groep B: IJzendijke I-Breskens II; Groede I-Aardenburg I. Groep C: Hulst III-TerneuzenlI. Groep D: Lewed. Boys li-Patrijzen II Volharding 32 I-Zeelandia II. Groep E: Renesse I-Kwadendamme I. (Advertentie) hadert, de kans op mee exploderen van 7 7**7 7 gevaarlijke lading van dag tot dag Cd/ me ruiming boven de destijds door de ■w -m Belgen gevolgde werkwijze bij het op- si f I p rt V,1 //W,,,,,. ruimen van het munitieschip „Empire /Vu/to lJIJ LAWH/OH/O Knocke ten onder ging. Dat schip lag echter 5 kilometer uit de kust en de Belgen bliezen het in twee keer op. Een bergingsbedrijf uit Vlissingen (Van den Akker), zal in op- Wrakdeien- en een waterkolom- werden dracht van Rijkswaterstaat vier scheepswrakken in de Westerschelde h°nderden. meters de lucht ingeslingerd. J r Voor ons is deze methode onbruikbaar, opruimen. Het ruimen van het Engelse vrachtschip „Fort Maison- want het opzoeken van de weggeslin- neuve", groot 7128 brt, dat op 15 december 1944 in de monding van gerde wrakdelen in de vaargeul zou bijzonder tijdrovend zijn aldus ïr. Wie- de Westerschelde op drie kilometer uit de kust van Cadzand ten ringa. onder ging, is wel de belangrijkste en spectaculairste. Het schip, dat De andere drie wrakken, die ge- op weg was naar de toen pas bevrijde haven van Antwerpen, ver- ruimd worden zijn de „Funch" of „Phoe- voerde nl. niet alleen bulldozers, „Roadcrapers" en wegenmachines, fQv"n „ationali- teh, dat m 1879 m het Zuid-Sloc is gc- doch ook een lading van viereneenhalf duizend ton bloem eneen zonken, een Belgische baggermolen, die paar honderd ton granaten. Daarbij komt nog een hoeveelheid van in de Wielingen ter hoogte van Cadzand negen ton ontstekingsmiddelen, nog explosiever dan de lading gra- 'te' en het Engelse schip „Edward Daw- naten. Deze lading explosieven bevindt zich juist in die ruimen, die met behulp van aan te brengen springladingen weggeblazen moeten worden. Voordat Rijkswaterstaat er toe over ging ging opdracht tot het ruimen van dit wrak te geven, hebben duikers het gezonken schip uit en te na verkend. Hoewel zij moesten werken op diepten van meestal meer dan 20 meter, brach- tenten zij dusdanige nauwkeurige gege- BREDA - BERCEN OP ZOOM - OOSTERHOUT 32-dellg: dus 12 persoons 12 kop en schotels 1 koffiepot 1 theepot 1 suikerpot 1 melkkannetje i broodschaal 1 botervloot 2 vleesschaaltjes 12 ontbijtbordjes Volkomen gaaf uitgevoerd, sierlijk model met goudbies en frisse bloemdecoratie. Ondanks de stijgende por selein prijzen NU SLECHTS Dat is nog géén gulden per deel. Haast U echter, want onze voorraad is niet onbeperkt. vens mee naar boven, dat men aan de hand van deze bevindingen een zeer nauwkeurige tekening van de wrakde len kon samenstellen. Hoe minutieus men tewerk is gegaan blijkt bij bestudering van de tekening, die zelfs aangeeft, waar modder in de ruimen is binnengedron gen en hoeveel. Slechts 10% De „Fort Mausonneuve" brak, nadat ze op een mijn was gelopen in drie stukken. Het middenschip ligt iets over bakboord op een diepte van ongeveer 24 meter diep. Enkele delen komen echter boven de „14 min" lijn. Deze delen kunnen gevaar voor de scheepvaart opleveren en moeten wor den weggeblazen met behulp van spring ladingen. Naar schatting moet derhalve uitgezonderd de opbouw slechts 10 percent van het casco worden geruimd. De moeilijkheden die overwonnnen moeten worden zijn echter zeer vele. Voor het ruimen van dit „tiende schip" werden 550 kalenderdagen ge geven, doch slechts een op de 3 dagen is werkbaar weer. Daarbij komt ook, dat men de uiterste voorzichtigheid moet betrachten, omdat er grote kans bestaat, dat wanneer een spring lading tot ontploffing wordt ge bracht, ook een deel van de lading explosieven mee explodeert. „Van het achterschip met ruim 4 is reeds een behoorlijk deel geruimd" aldus de hoofdingeneur van het arrondisse ment Vlissingen der rijkswaterstaat, ir. H. Wieringa. „In dit ruim moeten gra naten opgeslagen zijn. Enkele dagen ge leden, bij het afspringen van een klein gedeelte, kwamen voor het eerst wrak stukken boven water, weggeslingerd door een sterkere explosie dan die wij hadden veroorzaakt. Zeer waar schijnlijk was een deel van de la ding explosieven mee de lucht ingevlo gen". Een onderzoek wees op een explosie in het schip zelf, die echter geen be langrijk deel van de lading betrof. Onbruikbaar Men houdt er echter rekening mee, dat in de loop van de komende weken, wanneer men de ruimen 1, 2 en 4, waar dc explosieve lading ligt opgeslagen, son" dat in 1911 zonk op het „Bankje van Zoutelande". De „Phoenix" moet geruimd worden omdat in het Zuid Sloe werken moeten worden uitgevoerd voor de nieuwe Sloe haven en de repartiewerf van De Schelde. De ketel van dit schip, waarvan de wrakdelen over 90 m verspreid liggen werd reeds geborgen en ligt opgeslagen bij de Vlissingse sluizen. De Belgische baggermolen ligt onge veer 12 meter diep en moet geruimd worden om de vaargeul ter plaatse bre der te maken, wat vooral bij slecht weer belangrijk is voor de scheepvaart. De „Edward Dawson" is in feite een gedeeltelijk gesloopt wrak, want in 1913 werd het voorschip opgeblazen. Een deel van het wrak dreigt door de zich steeds wijzigende stroom in de vaargeul te recht te komen, doch voordat het ge vaar kan opleveren voor de scheepvaart, laat Rijkswaterstaat het opruimen. (Advertenties) De procureur-generaal bij hs gerechtshof te Leeuwarden, jhr. mr. M. Witsen Elias, heeft gister middag in de zaak tegen de voor malige Berkelse arts dokter O. be vestiging gevraagd van het vonnis van de arrondissementsrechtbank te Leeuwarden van 20 maart 1961, waarbij dokter O. werd veroor deeld tot levenslange gevangenis straf wegens het plegen van gif- moord op zijn medegevangene A. L. De procureur-generaal was van oor deel, dat dokter O. wegens het gemene en gruwelijke karakter van zijn misdaad zijn verdere leven in volstrekte een zaamheid zal moeten doorbrengen. Als dokter O. ook in hoogste instantie mocht worden veroordeeld, dan zal zijn naam voortleven als een van de meest geraffineerde moordenaars, die de Ne derlandse rechtspleging heeft gekend in de afgelopen vijftig jaren en als een van de meest verstokte misdadigers, die steeds zal blijven ontkennen schuldig te zijn, aldus de procureur-generaal. Deze achtte het desondanks zijn menselijke plicht een beroep te doen op verdachte om te eniger tijd zijn afschuwelijk masker nog eens te laten vallen. Na een pleidooi, dat ruim twee en een half uur duurde, heeft mr. H. Schootstra, de raadsman, vernietiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank te Leeu warden van 30 maart 1961. Mr. Schootstra verzocht het hof zijn cliënt te ontslaan van rechtsvervolging terzake van de moord op L. Het hof be paalde zijn uitspraak in deze zaak op dinsdag 5 juni. Op de aardappelbeurs in Goes zijn gis teren geen zaken gedaan en er is dan ook geen notering tot stand gekomen. Te lers van de beide Bevelanden en een deel van Walcheren plegen aan deze beurs aardappelen te verhandelen, maar zij zijn nu door hun voorraden heen. Bij de kleinhandel zijn nog overal aardappelen in voorraad en er wordt verkocht, vertelde ons de voorzitter van het bedrijfschap voor de kleinhandel aardappelen, groenten en fruit, de heer J. D. Mol. Het bedrijfschap heeft ver schillende groothandelsadressen tot zijn beschikking waar nog aardappelen te krijgen zijn. DRES, is een gelukkige samenvoeging van afkortende letters, welke een nieuwe organisatie aanduidt, de orga nisatie van samenwerkende Nederland se en Belgische grensgewesten. Er moet een bres geslagen worden in al lerlei door de historie opgeworpen maar door de tijd achterhaalde hinder nissen in een gebied, dat geografisch, economisch en cultureel zo duidelijk tot solidariteit en samenwerking is voorbestemd. Alles wat de brochure „Zeven gewesten rond een verdwij nende grens" opsomt aan onnodige be lemmeringen en ontbrekende schakels is in onze kolommen al herhaalde ma len belicht. Nog onlangs moesten we constateren, hoe zowel in Den Haag als in Brussel de juiste visie daarvoor ontbreekt. Bestuurders en bewoners van de grensgewesten raken er echter al meer van overtuigd, dat slechts een grootse aanpak van de onderlinge sa menwerking nieuwe welvaartsmoge lijkheden kan scheppen. Van onderop gaat men nu die samenwerking ook cultiveren en aan Den Haag en Brus sel denkbeelden daarvoor toespelen. We begroeten BRES met vreugde. We wensen de nieuwe organisatie alle denkbare succes toe. Liet ziet er naar uit, dat de Spaanse stakers succes gaan boeken. De re-r gering-Franco is toch niet zo dictator riaal, dat ze handhaving van het sta kingsverbod met geweld wil afdwin gen. Met de leiders van de stakers, die formeel wetsovertreders zijn, heeft ze onderhandeld. Nu is er een voorstel om de steenkoolprijs te verhogen en de verhoging van de opbrengsten ge heel te besteden aan een opvoering van de lonen. Hier is dus een eerste bres geslagen in het starre systeem, dat de arbeiders rechten in Spanje beknelde. De over heid treedt blijkbaar ook niet op te gen publikaties, welke voor de arbei ders de normale rechten en vrijheden opeisen. Ecclesia, het orgaan van de Katholieke Actie, gaat daarbij voorop. Het stakingsrecht wordt openlijk op geëist. De priesters in Baskenland ko zen ook de zijde van de stakers en lie ten dit van de kansel weten. De chris ten-democratische beweging in Span je verklaarde zich ervan overtuigd dat de stakingen een uiting zijn van een algemene ontevredenheid over de economische omstandigheden van het overgrote deel der Spaanse bevolking, de onbekwaamheid van het regime om de problemen van het land op te lossen en het „absolute gebrek aan eerbied voor de meest elementaire in dividuele vrijheden en rechten". De beweging eist onder meer dat de openbare mening de verdediging der belangen en eventueel ieder protest tegen misbruik of onrecht wordt ge kanaliseerd via de wettige weg van vrije en vertegenwoordigende poli tieke partijen en vakbondsorganisaties. Zal het Spaanse bewind zulke stem men in de wind kunnen laten ver waaien, nu het de gerechtvaardigdheid van de stakingen eigenlijk heeft er kend? Het is moeilijk voor een dicta tuur om over te schakelen naar demo cratische vrijheden. Doch als ze dit niet doet, ontstaan er revolutionaire spanningen met kansen op een nieuwe burgeroorlog. Het is te hopen, dat een verstandige politiek dit het Spaanse volk kan besparen. ^ntwerpen boert achteruit, zo heeft men nog maar pas in dit blad kun nen lezen, althans met betrekking tot zijn aantal inwoners en enkele andere facetten. Als men het economisch be schouwt. hoort men in Antwerpen ook heel wat klachten over achterblijven van zijn haven bij Rotterdam. Maar men kan ook op andere min der ongunstige kanten wijzen en zal dan de betrekkelijkheid van een en ander beter zien. Bovendien kan een minder gunstige ontwikkeling nog een merkwaardig effect krijgen. De haven van Antwerpen mag ach terblijven bij Rotterdam, er is nauwe lijks een of geen stad in België, waar (met het tienjarenplan en de bouw van de nieuwe zeesluis) zoveel expan siedrift heerst. Ook de industrialisatie neemt er steeds toe. Antwerpen liet echter ondanks de annexatie naar het noorden nog altijd bekneld tussen zijn randgemeenten, die zijn bevolking wegzuigen en mooi weer spelen van zijn stedelijke voorzienin gen zonder er evenredig aan bij te dragen. Een van de gevolgen daarvan is, dat zijn tram- en busverkeer jaren op de ontwikkeling ten achter is. Het uitwijken voor zover geen afnemen van de eigen bevolking heeft mede tengevolge, dat hoe langer hoe meer „buitenmensen" uit de arron dissementen Turnhout, Mechelen en St. Niklaas naar de grootstad komen werken om de opengekomen plaatsen wat aan te vullen. Dit wil dan zeggen, dat Antwerpen verjongt en meer ver vlaamst dan het geweest is. Voor een stad. die geroepen is om de hoofdplaats te zijn van het Vlaamse gebied heeft dit ook betekenis. Het krijgt daarmee b.v. een claim te meer voor de stich ting van een Vlaamse universiteit bin nen zijn veste. Nu maakt U de mooiste kleurendia's met - zeer grote bellchtings-speelruimte - natuurgetrouwe weergave van alle kleuren, ook van de fijnste pasteltinten - helder, stralend rood - krachtig blauw - rijk genuanceerd groen - ideale huidskleur - ook bij flitsen OOK NOG GOEDKOPER CT 18 dia-film (36 ópn.) boven dien in prijs verlaagd van f 15.75 tot M m jm w— 0^ f. 14.50

de Stem | 1962 | | pagina 3