k l ESSO GAS In toekomst internationaal automatisch telefoonverkeer Voor wederverkoop van brood vergunning nodig, van bedrijfsschap Ook op andere plaatsen gaat men evacueren f bij.... WETSONTWERP INGEDIEND ari^ Koopman haalde vrouw uit liet leven m 0<^ art^ Karei Doorman" op oefentocht OP NIEUW-GUINEA Uitstekende regeling Smacuhaak Worms-Spierenburg Procureur-generaal concludeert tot vernietiging arrest Cf CU arti^ m II Ji v-#.v V 4 Stakingsonrust in Italië Proces in Frankrijk MET ESSO BENT U BETER UIT! hc4- $44 üi de A&o j Afscheid A. Borst Pzn. Nederland moet voorbeeld zijn voor EEG DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 MEI 1962 HERS IJ PERS 18.00 uur, uur Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp „weder verkoop van brood". Dit wetsont werp beoogt een regeling voor de wederverkoop van brood te tref fen, die noodzakelijk is om na het vervallen van-het „erkenningsre glement wederverkopers bakkers artikelen" te voorkomen dat een te plotse uitbreiding van het aan tal verkoopplaatsen van brood zou kunnen ontstaan. Wanneer namelijk geen verdere wette lijke voorzieningen zouden worden ge troffen, zou in de gehele levensmiddelen sector alleen het vestigingsbesluit levens- middelenbedrijven 1961 gelden, waardoor alle levensmiddelenwinkels brood zou den kunnen gaan verkopen. Indien over eenkomstig de hieromtrent bestaande verwachting op grote schaal van die mogelijkheid zal worden gebruik ge maakt. zou dit funeste gevolgen hebben voor het broodbakkerijbedrijf, aldus de memorie van toelichting op het wets ontwerp. De voorgestelde regeling, die bedoeld is voor een periode van ten hoogste vijf jaar, houdt in, dat voor de wederver koop van brood een vergunning van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten noodzakelijk zal zijn. Het verlenen van een vergunning zal echter afhankelijk zijn van zodanige voorwaar den, dat een geleidelijke uitbreiding van het aantal verkoopplaatsen mogelijk wordt. In afwachting van de eventuele totstandkoming van deze nieuwe wette lijke regeling is het „erkenningsregle ment" verlengd, uiterlijk tot en met 31 december 1962. Het „erkenningsreglement" had ten doel der versnippering, die zich als gevolg van het grote aantal wederver kopers tevoren op het gebied van de distributie van brood voordeed, tot staan te brengen, respectievelijk zoveel moge- Advertentie^ De rechtbank in Amsterdam heeft gis terochtend de 22-jarige koopman T. de G. uit de hoofdstad conform de eis bij verstek tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Deze koopman was het doelwit van een groepje Amsterdamse onderwereldfiguren, dat in het begin van dit jaar een strafexpeditie ondernam naar de woning van De G. in de Albert Cuyp- straat. De vechtersbazen, die zich van een stilettomes en een stukgeslagen bierglas bedienden en de aframmeling bekroonden met een schietpartij, wilden door dit machtsvertoon De G. bestraffen voor het feit dat hij een vrouw uit het leven had gehaald. Tevoren had De G., die sinds de schietpartij in de Albert Cuypstraat voort vluchtig is, zich aan mishandeling van een van zijn vier belagers schuldig ge maakt. Dit viertal heeft inmiddels zijn gevangenisstraf uitgezeten, want de rechtbank deed in deze zaken veertien dagen geleden meteen uitspraak. (Advertentie) lijk op te heffen, teneinde aldus een kos ten beperkende bedrijfsvoering mogelijk te, maken. Dit „erkenningsreglement" zal, evenals alle andere op basis van het or- ganisatiebesluit voedselvoorziening 1941 vastgestelde regelingen, verdwijnen. Sanering niet ophouden De produktie van brood wordt sinds enige jaren ook in de kleine en middel grote ondernemingen steeds meer geme chaniseerd. Het gehele bedrijf ondergaat verder een sanering, die aan het parti culier initiatief wordt overgelaten en door de ondernemers individueel of col lectief geschiedt. Dit saneringsproces zou naar de mening van de bewindslieden, door een vrijwel absolute vrijheid voor iedere levensmiddelenwinkelier met be trekking tot de afzet van brood ernstig worden verstoord. Zij verwachten een dergelijke versto ring niet van het wederverkopen van krentenbrood, rozynenbrood, zgn. klein brood en roggebrood en hebben gemeend in de thans voorgestelde wettelijke rege ling de verkoop van deze broodsoorten niet aan beperking te moeten onderwer pen. Volgens het wetsontwerp kan een vergunning om op te treden als we derverkoper van brood o.m. worden verkregen door ondernemingen waarin een breed levensmiddelenassortiment wordt gevoerd, zoals bijvoorbeeld die, waarin naast het kruideniersbedrijf, de kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit en de kleinhandel in vlees in één winkel wordt uitgeoefend. Bij algemene maatregel van bestuur kan worden be paald, dat te zijner tijd ook bij een minder breed levensmiddelenassorti ment een vergunning kan worden ver kregen. Ook kunnen degenen een ver gunning krijgen, die op basis van een vergunning voor het beperkte levens- middelenbedrijf brood gaan verkopen, alsmede degenen, die de ambulante handel in brood uitoefenen. Voorts komen voor een vergunning in aanmerking levensmiddelenwinkeliers in gevallen dat naar het oordeel van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten voor particulieren in de naaste omgeving onvoldoende gelegen heid bestaat om brood te kopen in an dere winkels dan van aanvrager. Een vergunning ontvangen tevens de genen, die op het tijdstip van de inwer kingtreding van de wet wederverkoop van brood, beschikken over een erken ning op grond van het „erkenningsregle ment", alsmede zij die hun broodbakkers bedrijf omzetten in een bedrijf tot we derverkoop van brood. Ook voor het verplaatsen van een bedrijf en het voort zetten van de bedrijfsuitoefening zijn in dit wetsontwerp voorzieningen binnen het raam van de vergunningsregeling ge troffen. (Advertentie) LU GQ 55 De marine-voorlichtingsdienst deelt het volgende mede: Begeleid door de onderzeeboten H.M. Zeehond en H.M. Tijgerhaai is het vlieg kampschip Karei Doorman uit Den Hel der vertrokken voor een oefentocht, wel ke ongeveer achttien dagen zal duren, naar het Noordzeegebied en het Kanaal, Van 25 tot 28 mei a.s. zullen boven genoemde bodems een niet-officieel be zoek brengen aan de Engelse havenstad Plymouth. (Advertentie) Gouverneur Platteel heeft beslO' ten nu de militaire activiteiten tot afweer van de Indonesische agres sie tot volle ontplooiing zullen worden gebracht om, evenals dit te Teminabuan is geschiedt, thans ook vrouwen en kinderen te Koko- nao, Kaimana en Fak-Fak (aan de zuidwestkust van Nieuw-Guinea) en te Steenkool, Inanwatan en So- rong (op het schiereiland Vogel kop) in staat te stellen desgewenst naar plaatsen aan de noordkust af te reizen. Dinsdagmorgen is een aantal ge- evacueerden uit Teminaboean met een Dakota van ,,De Kroonduif" in Biak aangekomen. Enkelen van hen verklaar den dat de stemming rustig is. Zij spraken voorts over de goede regeling van de evacuatie, en antwoordden op de vraag hoe lang zij in Biak dachten te zullen blijven, dat zij hoopten binnen niet al te lange tijd weer terug te kun nen keren. Mejuffrouw Van der Spek, tijdelijk hoofd van de meisjesschool in Temina boean, vertelde over de toestand aldaar; ,,Het was ontzettend rustig. Wij hadden wel gehoord van landingen bij Fak-Fak maar ergens hadden wij het idee zo iets gebeurt niet in Teminaboean. Zater dagmorgen half vijf werd ik wakker van het geronk van een vliegtuig. Buiten zag ik juist de schim van het toestel. Tegen half acht die morgen, even voordat de school zou beginnen, kwam het bericht door, dat er dicht bij Teminaboean een (Van onze Haagse redacteur) De procureur-generaal by de Hoge Raad, mr. Moons heeft gistermorgen geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het Raagse gerechtshof in de smaadzaak Worms Spierenburg. Het Hof heeft, zoals bekend, de Haagse schroothandelaar destijds in hoger be roep veroordeeld tot een geldboete, om dat hij de heer Spierenburg, vice- voorzitter van de E.G.K.S., beledigd zou hebben door hem te beschuldigen van het onrechtmatig afgeven van schroot- vergunningen aan een handelaar en het ontvangen van een grote som gelds daarvoor. De procureur-generaal achtte gister morgen een van de vijf cassatiemiddelen van de raadsman van de heer Worms gegrond. Het betreft hier de vorm van de uitlatingen van de heer Worms. Ook volgens de procureur-generaal is deze vorm niet beledigend, wanneer men al thans afgaat op het nieuwsbericht, dat in deze zaak zo'n belangrijke rol speelt. De directe aanleiding tot vervolging van de heer Worms was namelijk, zoals bekend, een dagbladbericht, gemaakt aan de hand van door de heer Worms ver strekte mededelingen. In dit bericht werd van de beschuldigingen van de heer Worms aan het adrês van de heer Spierenburg melding gemaakt. Volgens de procureur-generaal nu heeft het Hof miskend, dat het vereiste van opzet alleen dan aanwezig is, indien de uiting daarvan om haar inhoud en vorm reeds beledigend is. Dit is volgens de procureur-generaal bij het nieuwsbericht niet het geval geweest. De opzet is zijns inziens door het Haagse Hof niet naar de eis van de wet met redenen omkleed geworden. Hij concludeerde daarom tot vernietiging van het arrest van het Haagse Hof. Uitspraak over vier weken. landing had plaatsgevonden. Wij moes ten echter de meisjes in het internaat houden tot nader order. Toen zijn wij gewoon naar school gegaan, ook om geen paniekstemming onder de meisjes te veroorzaken. Die dag zijn er verder geen berichten doorgekomen. De koninklijke landmacht is de rimboe ingegaan om infiltranten op te zoeken, Zij kregen er vijf in handen. Verder hebben wij ons die dag geen zorgen ge maakt. Zondagmorgen kwamen er mariniers in de stad aan, wat wel opluchting gaf. De autochtone bevolking is ontzettend rustig geweest. Zondagmiddag hoorden wij dat we met spoed geëvacueerd zou den worden. Omdat het gehele personeel vertrok gingen de meisjes naar de kam pong terug. Wij hebben nog eten kunnen mee geven. Ze hebben hun spullen nog kunnen pakken en toen zijn we maandag morgen vroeg met een landingsvaartuig de rivier afgezakt naar zee waar de „Kasimbar" van de K.P.M. ons oppikte op weg naar Sorong". Mejuffrouw Van der Spek vertelde nog, dat de gehele evacuatie ordelijk en rustig was ver lopen, omdat alles goed geregeld was Er was ook geen paniekstemming aan boord. Zij eindigde met de woorden „We zijn echt weggegaan met het idee nou ja dit is maar voor even. We hopen dat we zo gauw mogelijk terug kunnen." Onder de eerste groep geëvacueerden bevond zich ook een tweetal mannen, Een van hen, de heer Van der Heyden, die werkzaam was op de jongensvervolg- school in Teminaboean, sprak eveneens over een rustige stemming in het plaats je. Hij zei geschrokken te zijn van het bericht over de evacuatie, „juist omdat wij dat niet hadden verwacht en niet wisten dat er zoveel Indonesiërs zaten. We dachten eerst dat er maar 35 man waren". Ook hij was zeer over de orga nisatie en ontvangst te spreken. (Advertentie) LU Meer comfort, meer tijd voor andere dingen. Ja, heel wat huishoudelijke problemen verdwijnen wanneer u Esso Gas als brandstof kiest. Esso Gas, het veilige gas in de fles, maakt het u gemakkelijk. Vlug en zuinig koken op een gasfornuis, in een wip warm water uit de geyser in keuken en douchecel, een gaskacheltje als bijverwarming... u ziet, er zijn mogelijkheden genoeg. Vraag eens advies aan de dichtstbijzijnde Esso Gas leverancier. IBI III Sill 181 li Geen problemen meer in de keuken. Met Esso Gas kookt u vlug én zuinig. HlBsM-dieglH Draai maar aan de kraan en u hebt warm water.... wanneer u wilt, zoveel u wilt In Italië zyn gisteren vele onderwij zers een staking van vier dagen begon nen, waaraan echter minstens drie vak verenigingen geweigerd hebben deel te nemen. De stakers eisen een onmiddel lijke belofte, dat hen voor 1963 een bonus van totaal 80 miljard lire wordt uitbe taald. Premier Fanfani heeft een speciale bo nus van totaal 35 miljard lire voor dit jaar en 60 miljard lire voor 1963 in het vooruitzicht gesteld. Het laatste bedrag zal zelfs later verhoogd kunnen worden. Elders aan het arbeidsfront hebben spoorwegemployés aangekondigd dat zij maandag een staking van 24 uur zullen beginnen om een betere salarisschaal en sociale voorzieningen. Landbouwers zul len eveneens maandag, gedurende twee dagen, gaan staken om een nieuwe ar beidsovereenkomst. Eigenaren van bars en restaurants in Rome zijn van plan donderdag geduren de 24 uur te staken uit protest tegen een scherpe belastingverhoging. Hun col lega's in heel Italië zullen hun voorbeeld op 4 juni volgen, op welke dag ook de winkeliers in Rome uit solidariteit hun winkels zullen sluiten. N.FP. STEVENS EN MAGIELSEN „Grand Prix 1962 - Zandvoort En Roxy had de beste plaats Op maandag 28 med zal voor het hoge militaire gerechtshof in Parijs het pro ces beginnen tegen de plegers van de aanslag op generaal De Gaulle op 8 sep tember 1961 en hun medeplichtigen. Een verplaatsbare gas kachel - met ruimte voor een fles Esso Gas - is een ideale warmtebron. (Van onze Haagse redacteur) De aftredende voorzitter van het ver bonden van protestants christelijke werk gevers in Nederland, de heer A. Borst Pzn., heeft gisteren bij zijn afscheid op de te Scheveningen gehouden jaarverga dering van het verbond een beroep ge daan op het georganiseerde bedrijfsleven om het sociaal-economisch overleg onder ling en met de regering zo te doen func tioneren, dat Nederland in dit opzicht een voorbeeld en aansporing wordt voor de andere EEG-landen. De Europese sa menwerking biedt geweldige kansen voor de toekomst, constateerde de heer Borst. Deze kansen zullen echter niet volledig icnut kunnen worden als de verdere ont- vikkeling van West-Europa gepaard gaat met conflicten tussen wergevers en werknemers. „Dan verspeelt Europa zijn kansen". (Van onze Haagse redacteur) Vóór 1970 zal het mogelijk zijn vanuit Nederland automatisch te telefoneren met de belangrijke centra van landen als Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Oosten rijk, Scandinavië en Noord-Italië. Alle Europese landen zijn er n.l. op uit het telefoonverkeer zo snel mogelijk te ontwikkelen, eerst na tionaal en dan internationaal. Al dus luidt de mening van prof. ir. G. H. Bast, directeur-generaal van de P.T.T. Prof. Bast, ziet ook goede kansen voor automatisering van het telefoonverkeer met wat verder verwijderde landen. Hierover zegt hij in het P.T.T.-orgaan ..Bedrijfsbanden": ..Als wij in staat zijn met het naburige buitenland automatisch te werken en dat naburig buitenland heeft weer eenzelfde contact met zijn aangrenzende landen, dan ontstaat na tuurlijk de mogelijkheid, die verder ver wijderde landen via tussenliggende lan den te bereiken. Die ontwikkeling zal zich mijns inziens vrij snel in geheel Europa voltrekken. Mogelijk zelfs ook tussen Europa en de Verenigde Staten, al denken we daarbij voorlopig alleen nog maar aan half-automatisch verkeer. De voornaamste moeilijkheid op het gebied van de internationale automa tisering zijn volgens prof. B.ast de verschillende systemen zó met elkaar te laten samenwerken dat men ze als een automatische machinerie kan be dienen. Het is duidelijk dat men hier voor vele problemen staat, die dooi de techniek zullen moeten worden overwonnen. Prof. Bast gelooft echter „dat we ook deze zaak wel zul len klaren." Voor wat Nederland betreft (maar dit Zó ging het vroeger: telefonisten met enorme koptelefoons gaven de verbindingen, óók als men twee stra ten verder iemand wilde opbellen. Een dergelijke centrale was in Bre da bijvoorbeeld gevestigd in de St.- Annastraat. Abonnees, die de juiste tijd wilden weten, belden deze cen trale op en vroegen de telefoniste of zij even op de klok van de Gro te Toren wilde kijken. Daarna werd het horloge bij gezet. Deze meisjes hadden het druk. Dik wijls moest de abonnee wel vijf mi nuten aan de slinger van zijn toe stel „zwengelen" vóór de telefonis te contact gaf. Werd het nummer verkeerd verstaan, dan kwam een onjuiste verbinding tot stand. Ge volg: een woedende abonnee, die weer vijf minuten „zwengelen" moest. Kwaadwilligen beweerden, dat de meisjes de hele dag koffie zaten te drinken, maar dat was be slist niet het geval. Telefonisten had den een enerverende werkkring. •••••••••••••••••••••••••••••••••••te»#»#. zal ook elders wel het geval zijn) staat men ten aanzien van het internationaal telefoneren vooral voor het probleem van de tariefsverrekening. Er zijn 200 knooppunten in Nederland, waarvan de apparatuur op het automatisch interna tionaal bellen dient te worden afge stemd. Zoals bekend zijn België en noordelijk West-Duitsland automatisch bereikbaar vanuit Den Haag en de sectoren Am sterdam en Rotterdam. (Irukkuoploestcl Over de toekomstige vervanging van de kiesschijf door toestellen met druk knoppen is prof. Bast minder optimis tisch. ..Omdat nog praktisch geen van de bestaande centrales geschikt is om met drukknoptoestellen te worden be diend, zal het jaren duren eer wij van een algemene toepassing kunnen spre ken. Het zal my dan ook zeer verwon- Gisteren werd de telefooncen- trale in Warffum (Groningen) automatisch. Deze overschake- ling heeft met de nodige plech- tigheid plaatsgevonden want met de nieuwe centrale in Warffum is Nederland geheel geautomati- seerd. In nevenstaand artikel geeft de directeur-generaal der P.T.T. prof. ir. G. H. Bast een visie op de toekomst der telefoon. Hij voorziet binnen niet al te lange tijd internationaal automatisch telefoonverkeer in Europa, maar is minder optimistisch over de j vervanging van de kiesschijf door toestellen met drukknop- j pen. De foto toont een telefoonzaal in Nijmegen in 1912. deren als we deze eeuw uitgaan zonder kiesschijf', meent hij. Prof. _Bast is er tenslotte, voor wat de sterke groei van het telefoonverkeer op zich betreft, gerust op dat deze groei door de bestaande kabels en geplande straalverbindingen kan worden onder vangen. „In dat. kabelnet zit nog wel ruimte om de capaciteit zo nodig met meer dan een factor twee uit te breiden. We zijn ook reeds begonnen met de voorberei dingen voor de bouw van een «traal ver binding sue t

de Stem | 1962 | | pagina 21