Bruins Slot (A.R.) deed voorstel Koningin zeer populair in de Oostenrijkse hoofdstad Successen bij acties tegen parachutisten Dr. Paardekooper België komen mag in Vandaag: aandacht voor uw vakantie" Terug naar Algerije Vrees voor wraak OAS na vreselijkeontdekking Eenstemmig besluit van Tweede Kamer |De brief van: De Quay Oe Thant antwoordt De Quay Moeilijkheden in Spanje duren voort BELGISCHE MINISTER VERMEYLEN ,Maar hij moet rustig zijn.... DAGBLAD VOOR ZEELAND Senaat aanvaardt a.ow-verhoging Tegenhanger Algiers-Marseille Opklaringen Wereklmeteorologie Amerikaans- Russische samenwerking Onrust in Argentinië vrijetijdsverf kwaliteitsverf lt(e bolwerk van de Inen op Cuba is de Iratanamo. Hier ziet It staf kwartier waar- 1 Amerikaanse schild- laat. ■kans krijgen het communis- lichten. I'uba in een toestel vol vluch- Miami en schreef het be verslag na mijn aankomst de Bahama Eilanden. 5 uur, terwijl mijn reis- len bagage op Havanna-Air- 1 gecontroleerd was ik ge- l'ele ontroerende afscheids- Ihoorde een reeds bejaarde puw met betraande ogen te- zeggen: „Ik huil omdat je fir ik ben o zo gelukkig dat gaan". I beetje dat de vluchtelingen llüke bezittingen mochten ras gepropt in linnen tassen landjes. De rest moest, zo regeringsvoorschrift, onher- fden achtergelaten. Zelfs ge- agage-inspectie werden som- In en gebruiksvoorwerpen in een. De regering had te elf- wijzigingen aangebracht in toegestane bagage. Ik zag Ie vrouwen en meisjes wer ken hun ringen, armbanden Beraden af te doen en in te vader verstopte wanhopig [kleertjes onder zijn sport- lisprekers vertelden de wach- Jeleden en vrienden dat zij ll'ke bezittingen konden over- I auw het toestel vertrokken I durende de één-uur-durende Miami zaten de meeste vluch- 1 zwijgend in hun zetels. Mjjn |-n al wat oudere man, fluis- I is voor de meesten van ons |)ijnlijke moment in ons le de wielen de landingsbaan -International-Airport" aan- |am het toestel van binnen Iclap en gejuich plotseling tot passagiers begonnen te spre- lachen. De spanning was ge- loij. Toen we naar de uitgang [de een van de vluchtelingen |ij om en zei: „Ik verliet mijn vrienden, kennissen, mijn baan. om eindelijk in vrij- Ier menswaardige omstandig- linnen leven!" en uit de communis- inden. Onlangs heeft liter ook een belang- andelscontract met listisch China geslo- 102e JAARGANG No. 23985 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur.' E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. ML Me«, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 14 - Tel 22341 (4 Hm en- Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland vVOENSDAG 23 MEI 1962 agWaP Abonnementsprijs f 7.30 per kwarta», 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing Med. 1,05) Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. gggiiAU voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTemeuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 28(1' OOSTBURG Nieuwstraat 41 telefoon 2893) MORGEN WEER DEBAT NIEUW-GUINEA (Van onze parlementaire redacteur) Door het agressieve optreden van J Indonesië in de kwestie Nieuw- Guinea acht de regering het nood- zakelijk zich te beraden, over het- geen zij binnen het kader van de Verenigde Naties kan ondernemen. f J Alvorens echter iets te ondernemen heeft de regering een dringend J beroep gedaan op de secretaris- generaal der Verenigde Naties, de J heer Oe Thant, om Indonesië aan t te sporen zich te onthouden van J elke agressieve actie in woord of 0 daad tegen land en volk van J West-Nieuw-Guinea. Dit teneinde 0 de voortzetting van een verant- J woord gesprek over de toekomst t t van dit gebied niet in gevaar te J J brengen. 0 t Dit is gebleken uit de brief, die J J minister-president De Quay op t 18 mei jl. te New York aan Oe Thant heeft laten overhandigen. i De inhoud van die brief is in 0 de nacht van maandag op dinsdag J in Den Haag bekendgemaakt en 0 gisteren nog in enkele van onze J J edities gepubliceerd. 0 De waarnemend secretaris-generaal \an de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zijn antwoord op de brief van prof. De Quay over Nieuw-Guinea, gisterenavond iaat aan de Nederlandse delegatie doen toekomen ter doorzending naar Den Haag. In kringen van het V.N.-secreta- riaat werd gezegd dat het antwoord ver moedelijk vandaag in New York zal wor den gepubliceerd. Het schrijven werd per koerier aan mr. C. W. A. Schürmann overhandigd. Indien tijdens dat debat geheime zaken aan de orde zouden komen, zal de Kamer in comité-generaal gaan, d.w.z, met gesloten deuren vergaderen. Het voorstel tot dit grote debat werd gisterenmiddag gedaan door de A.R.-fractieleider dr. Bruins Slot. Hij drong zich daarmee voor de socialist De Kadt, die eenzelfde voorstel had willen doen. In parlementaire kringen wordt bij het komende Nieuw-Guineadebat een felle aanval verwacht van de oppositie op het (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisterenavond z.h.s, een wijzigingsvoorstel op de a.o.w. en de wet op de ziekenfondsverzekering voor bejaarden aanvaard. De wijziging beoogt een verhoging van de pensioen bedragen per 1 juli met 15 procent, op neming van een uitkeringsregeling voor gemoedsbezwaarden tegen de a.o.w. en een verhoging van de inkomensgrenzen betreffende de ziekenfondsverzekering door bejaarden. De senaat ging eveneens z.h.s. akkoord met een interimregeling bij samenloop van pensioenen en uitkeringen krach tens de a.w.w. en de ongevallenwetten- invaliditeitswet. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft eenstemmig besloten a.s. don derdag (morgen) weer een groot Nieuw-Guinea-debat te houden. Bij dat debat zal dan aan de hand van de brief welke minister-president prof. De Quay aan de Ver. Naties heeft gericht de politieke en militaire situatie rond Nieuw-Guinea worden besproken, die is ontstaan door de aanhoudende landingen van Indonesische para's. Nieuw-Guineabeleid der regering. Hoe de regeringspartijen zich thans tegenover het Nieuw-Guineadebat zullen voelen zal afhangen van de nadere inlichtingen der regering. Alleen op basis van die inlichtin gen is een verantwoorde menings vorming mogelijk. Voor de K.V.P. speelt de vraag een belangrijke rol, of het nog wel zin heeft te bouwen op de onderhandelingsgezindheid van Indonesië nu de Indonesische agressiviteit met de dag brutaler vormen aanneemt. Beroep V.N. Over een formeel beroep op de Ver. Naties wordt verschillend gedacht. Som MET GROTE meerderheid van stemmen heeft de Westduitse Bondsdag een wets ontwerp goedgekeurd, dat voorziet een tariefsverlaging van invoerrechten met 50 procent op uit Euromarktlanden ingevoerde auto's. DE PRAVDA van gisteren bevatte het bericht van de benoeming van generaal Alexis Episjev tot hoofd van de politie ke afdeling van het Russische leger en de marine, als opvolger van maarschalk Fedor Golikov die „wegens zijn gezond heidstoestand van zijn functies is onthe ven". EEN DREIGENDE ambtenarenstaking in Frankrijk, die voor 25 mei was afge kondigd, is van de baan nadat gisteren tussen regering en vakbonden overeen stemming werd bereikt over een herzie ning der salarisschalen. MET INGANG van het nummer van 1 juli 1962 zal het maandblad „Het beste uit Reader's Digest" geen advertenties meer opnemen waarin reclame voor si garetten wordt gemaakt. TIJDENS EEN operatie te Londen, die ten doel had de vijf maanden oude Sia mese tweeling Jennifer en Joan Adamo uit Nigeria van elkaar te scheiden, is een van hen, Jennifer, overleden. „Joan maakt het goed", aldus werd in een bul letin van het ziekenhuis bekendgemaakt Een tegenhanger van het beelddat men thans dagelijks in Algerije ziet waar honderden Fransen hxin spullen inpakken om naar het Franse moeder land terug te keren. Op deze foto ziet men het perron van Oujda in Marokko. Vandaar vertrekken, onder auspiciën van de V.N., duizenden Alge rijnse vluchtelingen met hun bagage terug naar „hun" Algerije. migen juichen een dergelijke stap toe, omdat Amerika en onze andere bondge noten dan gedwongen worden eindelijk kleur te bekennen. Anderen verwachten van een beroep op de Ver. Naties wei nig heil. De Ver. Naties zullen wel mid delen weten te vinden, verwachten zij, om zich aan haar verplichtingen te ont trekken. Prof. De Quay was gisterenmiddag met de staatssecretarissen Both en Van Hou ten in de kamer aanwezig. Gezien de algemeen gedeelde wenselijkheid van een groot debat, trok de heer De Kadt zijn vragen weer in. Het antwoord daarop zal hij donderdag wel ontvangen. Dat dit Nieuw-Guineadebat niet eerder kan wor den gehouden is te verklaren uit de om standigheid, dat minister Luns het Ne derlandse staatsiebezoek aan Wenen meemaakt. Dr. De Kort (K.V.P.) had anders reeds vandaag met de regering willen debatteren. In New York Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken. Joseph Rêap, heeft verklaard, dat zijn ministerie langs diplomatieke weg blijft trachten Indonesië en Nederland aan een conferentietafel t'ë brengen. Reap zei aan te nemen, dat deze pogingen van Amerikaanse zijde zo wel te Washington als te Den Haag en te Djakarta werden gedaan. Hij weigerde hier echter verder op in te gaan. De Marinevoorlichtingsdienst heeft meegedeeld, dat bij opsporingsactie^ naar infiltranten in Nederlands Nieuw- Guinea de marinier der eerste klasse H. E. Hercules gewond is door een schot in zijn dij. Betrokkene is inmiddels overgebracht naar het gouvernements ziekenhuis te Sorong. Marinier Hercules is 22 jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit Eist (Gld.). Van andere gewonden, of van doden, is aan Nederlandse zijde geen sprake, zo werd in Den Haag verklaard. Van de zijde d©r Nederlandse strijd krachten in Nieuw-Guinea werd gisteren te kennen gegeven, dat er over de strijd tegen Indonesische parachutisten ten zuiden van Teminaboean op de „Vogel kop" nog geen bijzonderheden kunnen worden meegedeeld, omdat de acties daar nog in volle gang zijn. Volgens oog getuigen is daar maandag een luchtaan val uitgevoerd op Indonesische para chutisten die eerder waren gelokaliseerd. Ten oosten van Fak Fak op het schiereiland Onin heeft zich opnieuw een vuurgevecht voorgedaan tussen Nederlandse militairen en daar ge lande Indonesische parachutisten, waarbij enkele Indnoesiërs werden gedood. Ook viel aan Indonesische zijde een aantal gewonden, die vermoedelijk ge vangen zijn genomen. Bij deze actie zijn onder meer een radiozender, noodrant soenen en munitie, waaronder mortier granaten, in Nederlandse handen geval len. Uit meldingen van de bevolking en eigen verkenning valt af te leiden, dat deze parachutisten in kleine groepjes uiteen zijn gevallen. Sommige groepen missen zelfs overkleding en hebben hun uitrusting weggeworpen. Omdat zij elk vuurcontact vermijden en voortdurend vluchten is een uitschakeling van deze groepen moeilijk. Ook bij de actie tegen parachutisten ten noorden van Fak Fak hebben Neder landse gevechtseénheden een aanval in gezet waarbij aan Indonesische zijde eveneens een aantal doden viel. Enkele gewonde parachutisten werden gevangen genomen. Wat de Indonesische parachutisten be treft die ver benoorden Kaimana zijn ge land en sindsdien door vrijwel onbe woonde streken in zuidelijke richting trekken, is uit bevolkingsmeldingen ge bleken dat zij groot gebrek aan voedsel hebben. Ook bij de acties tegen deze groep zijn enkele gevangenen gemaakt. Versterkingen Vanuit de marinebasis in Den Helder zijn gisteren de onderzeeboot „Walrus" en de „Pelikaan" een vaartuig voor lo gistieke ondersteuning, naar Nieuw-Gui nea vertrokken. De „Walrus" zal de „Zeeleeuw" gaan aflossen. De populariteit die Hare Majes teit Koningin Juliana in Wenen geniet kent geen grenzen. Het ge luid van de naderende motorfiet sen met politiemannen, die de koninklijke stoet plegen te escor teren, is voor de Weners het sein naar voren te dringen om een glimp van de Nederlandse gasten op te vangen. Prinses Beatrix krijgen zij daarbij niet te zien, want onze kroonprinses wordt geplaagd door een lichte oorontsteking en mag op doktersadvies niet naar bui ten. De koninklijke stoet, voorafgegaan door vijf „witte muizen" (politiemannen op motorfietsen), is een vertrouwde ver schijning in de straten van Wenen we gens het druk bezette programma van het koninklijk staatsiebezoek. Gisterenmorgen ontving de koningin 2 Verwachting van het K.N.M.I. tot 2 1 vanavond, opgemaakt gisterenavond 2 23.15 uur: Opklaringen en slechts hier en daar 2 een bui. Matige tot krachtige, in de j kustprovincies af en toe harde weste- lijke wind. Aanhoudend koel weer. 2 Vandaag: zon onder 20.38 uur. I 2 Morgen: zon op 4.35 uur. Maan op l 2 0.15 uur, onder 8.59 uur. 2 „Men is op weg een oplossing te vin den" inzake de staking der Spaanse mijn werkers, zo is gisteren door officiële zegslieden te Madrid verklaard. Hoewel men in officiële kringen steeds meer optimisme aan de dag legde, zag het ernaar uit, dat zich binnenkort nieu we moeilijkheden zouden voordoen. Een coalitie van zes ondergrondse poli tieke groeperingen deed nl. een beroep op het Spaanse volk om „collectieve burgerlijke verzetsdaden te plegen". In de Spaanse hoofdstad was voor het eerst onrust onder de werknemers te bespeu ren. Naar verluidde staakten gisteren meer dan 90.000 kompels en fabrieks arbeiders. Hoewel de regering de stakende mijn werkers in Noord-Spanje loonsverhogin gen heeft beloofd, zijn tot dusver geen berichten ontvangen dat men van plan is het werk te hervatten. Naar van welingelichte zijde te Madrid wordt vernomen, zijn in de afgelopen dagen te Barcelona 94 studenten aange houden. Ook in Madrid zouden enkele arrestaties zijn verricht. Het voorlopige bestuur van Al gerije heeft gisteren drie nieuwe eenheden van Moslimtroepen in gezet in de strijd tegen de moord commando's van de O.A.S. Deze maatregel werd genomen nadat men de lijken van 13 dood gemartelde Europeanen had ge vonden, een ontdekking die de O.A.S. waarschijnlijk aanleiding zal geven bloedige wraak op Al gerijnen te nemen. De lijken van de doodgemartelde Europeanen werden maandag ontdekt. De politie vond de lijken van vijf Europe-anen die dezelfde ochtend door 5? Zij betwistten dat dr. Paardekooepr zich in Belgische politieke aangelegen heden zou hebben gemengd, tenzij de minister de verdediging van de alge mene Nederlandse cultuur zou verwar ren met een binnenlandse politieke aangelegenheid van België. De toespraken van dr. Paardekooper, zoals zij gehouden werden te Antwer pen en te Gent, en zoals zij hadden moeten gehouden worden te Leuven, ik hem opnieuw zonder omwegen waren helemaal niet opruiend en brachten de Belgische staat dus niet in gevaar. (Van onze Belgische correspondent) „De Eindhovense leraar dr. P.C. Paardekooper mag België bin nen, maar slechts op voorwaarde dat hij als buitenlander vol doende tact kan opbrengen om bepaalde verklaringen achter wege te laten. Zo niet dan laat over de grens zetten". Aldus verklaarde gistermiddag in dc Belgische kamer van volksver tegenwoordigers de minister van Justitie, P. Vermeylen, die door kamerleden Van der Eist van de De Belgische regering heeft beloofd, de taalvrede in België in de hand te werken, doch de uitwijzingsmaatregel tegen dr. Paardekooper heeft de Vlaamse openbare opinie in beroering gebracht en bijgevolg de taalvrede al lerminst gediend. De twee interepellanten trokken ver- Volksunie en Van Damme van "volgens een parallel tussen de Neder- zingsbevel niet indruist tegen de vrije meningsuiting, welke gewaarborgd wordt in het handvest van de rechten van de mens. Repliek minister Minister Vermeylen ontkende, dat het uitwijzingsbevel een aanslag zou zijn geweest op de vrijheid van me ningsuiting. Wel is de Belgische rege ring gehouden tot het treffen van voorzorgsmaatregelen tegen vreemde delingen, wanneer die vreemdelingen de openbare orde in het gedrang bren gen of zich uitspattingen permitteren op he-t gebied van de Belgische bin nenlandse politiek. Volgens de Belgische minister van justitie heeft dr. Paardekooper te Ant werpen en te Gent een anti-Belgische annexionistische taal gevoerd en moest er verhinderd worden dat hij te Leuven zou spreken, omdat zijn spreekbeurt in de universiteit op uit dagende wijze was aangekondigd. De Belgische bewindsman veroor deelde de lezingen die dr. Paardekoo per voor de K.R.O. te Hilversum heeft gehouden, omdat deze, zijns inziens, over heel wat anders handelden dan over zuiver culturele kwesties. Ook veroordeelde hij scherp de ver klaring, die dr. Paardekooper de avond van zijn uitwijzing voor de Hilve-r- de C.V.P. geïnterpelleerd was over het uitwijzingsbevel, dat tegen dr. Paardekooper uitge vaardigd was. De twee interpellanten hadden o.m. de vraag gesteld of de Belgische staat, sinds de uitwijzing van de Nederland se professor Geyl, veertig jaar geleden, dan helemaal niets heeft bijgeleerd. landse dr. Paardekooper en de Franse sumse radio heeft afgelegd en waarin professor Sauvy, die in België heel ge rust over Waalse aangelegenheden komt spreken. Ieder jaar organiseren de Walen ook een pro-Franse plechtigheid aan het monument te Waterloo, waar Franse personaliteiten insgelijks ongehinderd verklaringen komen afleggen, die als een inmenging in Belgische binnen landse politieke aangelegenheden zou den kunnen worden bestempeld. Zij vroegen zich af of het uitwij- hij, steeds volgens de Belgisch© minis ter, onder meer de uitwijzing uit de Leuvense universiteit van Waalse pro fessoren en Waalse studenten vroeg. Het is onduldbaar, aldus de minister, dat een Hollander op een dergelijke toon te Leuven of elders in België zou komen spreken. Over de moties van vertrouwen en wantrouwen, die na de interpellatie werden ingediend, zal later door de Belgische kamer gestemd worden. Algerijnen waren ontvoerd, op een boer derij in Haouch Adda, enkele kilometers van Algiers gelegen. Een paar uur later drong een legerpatrouille een andere boerderij binnen, na het huis te hebben beschoten. De Algerijnse bezetters ble ken verdwenen te zijn, maar in een door wijnranken begroeide kalkput werden de in ontbinding verkerende lijken van acht personen gevonden. Een onderzoek toonde aan dat deze personen op wrede wijze waren gemarteld, zoals die van de eerder ontdekte Europeanen. In de boe renwoning vond men drie cellen, die door het leger beschreven werden als „mar telkamers". Ondanks een bevel van de O.A.S. hebben Europeanen uit de wijk Bab- el-Oued zich gisteren naar het po litiebureau begeven om uitreisver gunningen aan te vragen. Maandag hebben bij gewe-lddaden in het gehele land, doch voornamelijk in de twee grote steden Algiers en Oran, twin- ting mensen het leven verloren. Het aan: tal gewonden bedroeg twaalf. De OAS i'i Frankrijk Te Marseille zijn vier leden van een O.A.S.-commando gearresteerd. De politie heeft verklaard, dat de lei der van de groep bekend heeft, dat men verscheidene inwoners van Marseille had willen doden. Te Marnes-la-Coquette bij Versailles is gisteren het stoffelijk overschot gevon den van een man die waarschijnlijk het slachtoffer is geworden van de O.A.S. Volgens de politie was de 27-jarige man uit Colombes door een pistoolschot in de linkerslaap om het leven gebracht. Op hem vond de politie een briefje waarop te lezen stond: „Ik heb de O.A. S. verraden. De O.A.S. slaat terug. Lang leven de verstandigen. Lang leve een Frans Algerië". De tweede dag van het bezoek aan Oostenrijk begon met een galavoorstel ling in de beroemde Spaanse Rijschool in Wenen. Op de foto stelt het hoofd van de rijschool, overste Podhayski, zich voor aan H.M. de Koningin. in haar hotel een met de hand gebor duurd tafelkleed uit handen van kleurig geklede Hongaarse vluchtelingen dankbare ex-leerlingen van de door Ne derlanders opgerichte Juliana-school in Tirol. Gisterenmiddag kreeg zij met de hand gemaakte windmolens van leerlin gen van een school voor invalide kinde ren. Daar tussendoor bezochten de konin gin, de prins en prinses Irene de Spaan se rijschool, maakten zij een rondrit door Wenen en plaatsten zij hun handtekening in het gouden boek van Wenen alvorens als gasten van de Oostenrijkse kanse lier, Alfons Gorbach, het noenmaal te gebruiken. Laat in de middag werd de Neder landse kolonie in Wenen aan de konin gin voorgesteld. De gala-voorstelling in de Weense staatsopera met Mozarts „Entfuehrung aus dem Serail", werd gevolgd door een informeel souper in hotel Sacher, aan geboden door president Schaerf. Amerika en Rusland hebben te Genève gezamenlijk een plan ingediend voor de bestudering van de weersomstandighe den over de gehele wereld met gebruik making van aardsatellieten. Het plan, waarmee 100 miljoen dollar is gemoeid, werd ingediend op de studie conferentie van de wereldmeteorologi- sche organisatie (W.M.O.) die in Genève wordt gehouden. Na bestudering op de conferentie zal het voprstel maandag worden voorgelegd aan het bestuur van de W.M.O. om ver volgens te worden doorgezonden aan de UNESCO, die beslissen zal of het ten uit voer kan worden gebracht. De algemene vergadering van de V.N. heeft verleden jaar december besloten dat een dergelijk plan moet worden op gesteld. Tweehonderd zwaar bewapende poli tiemannen in gevechtstenue hebben gis teren het congresgebouw in Buenos Aires omsingeld om te verhinderen dat congresleden een vergadering zouden houden. (Advertentie) 47 kleurstalen 1 Oct in de winkel Inderdaad, het weer werkt niet mee. Je zou haast bang worden om va kantieplannen te maken. Niettemin zal het er toch van moeten komen, want je vakantiedagen kniezend in de huiskamer doorbrengen is ook niet alles. En wie weet: wellicht krijgen wij toch nog een ideaal zomertje. In elk geval heeft Dagblad De Stem erop gerekend, dat u, hoe dan ook, met vakantie wilt. Vandaar de ietwat zomerse en geheel op de vakantie ge- inspireerde bijlage, die u vandaag in dit nummer van ons blad aantreft. Als u de pagina's dichtvouwt en vervolgens de bovenkant van de bijlage opensnijdt, is het vakantienummer voor het gebruik gereed. We hopen dat u er uw voordeel mee kunt doen.

de Stem | 1962 | | pagina 1