1 Talrijk zijn de mogelijkheden »P Oostenrijk Blauwe meren Capri Marianne Twee steden IA Q> S ra O 0 Ai 03 O <s V I 5 «w c us w kif T3 o _J S3* i - •O I <L> W .S C m .T? G d 0) U ca -a CU G ■- 83 ifi f c 8 •p* Pk I 3 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 MEI 1962 8 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 MEI 1962 Grindelwald: ruig en indrukwehhend Parijs: Notre Dame Soms krijg ik zin om op reis te gaan. Dat kan gebeuren wanneer mijn vrouw aanstalten maakt met de grote schoonmaak te beginnen, of dat ik meen uitgekeken te zijn op het gezicht van mijn chef, of dat ik het gevoel krijg, dat mijn vriend de inspecteur van belastingen mij gaat verblijden met de bekende blauwe enveloppe, maar zeker ge beurt het wanneer de zon schijnt en de overtuiging bij mij post vat, dat de wereld toch nog niet zo beroerd is als zij er uitziet. ^Is ik het woord „wereld" hoor, voel ik mij groeien, ik zet m'n borst vooruit en vanaf het balkonnetje van mijn flat- vier-hoog kijk ik naar de horizonten, die zich voor mijn oog ontsluiten: een grau we dakenzee, de wapperende was op het balkonnetje van de flat aan de overzij en in de diepte van de bakstenenvallei een melkboer met een elektro-car waar in de flessen rinkelen. Dan roep ik mijn eega, een vrouw uit duizenden met een open oog voor de mo gelijkheden van mijn portemonnee. Plechtig zeg ik dan: „Kind, hier staan we op de Zugspitze, voel je? De heer lijke berglucht omringt ons. Trek je nou eens niets aan van de bedorven stadslucht. Hoor je die man daar beneden? Hij jodelt een welkomstlied". Laat hij nou juist op dat kritieke moment een fles yoghurt uit zijn handen vallen en een refreintje prevelen, dat niet voor pu- blikatie vatbaar is. en wij zijn hier op vakantie". Meestal kijkt mijn wederhelft mij dan een beetje hautain aan en het eind van het liedje is een prozaïsche opmerking harerzijds zoals: „Kom npu maar aan tafel, de boerenkool staat koud te wor den..." Toch doet mij dat niets. Ik weet: het woord „vakantie" is gevallen. En ja hoor, voordat het laatste eindje kook- worst (met het „loodje") tussen haar kiezen en mijn valse tanden is verdwe nen, hoor ik van de andere kant van de t§fel: „Waar zullen we dit jaar heen gaan?" Voordat ik dan antwoord geef grijp ik de telefoon en zeg alle afspra ken voor die avond af. Die vraag is het begin van een discussie, die eerst haar einde vindt lang nadat we de echtelijke bedstee hebben opgezocht en de slaap ons overmant. Ik herinner me nog vorig jaar. De ochtend na die discussie hoorde ik mijn vrouw me vanaf het balkon-vier-hoog nog naroepen, toen ik op het nippertje de bus van 8.25 haalde: „Denk aan het reisbureau...., breng folders mee... vraag wat het kost..." U kunt zich niet voorstellen welke prettige dagen toen volgden. Op papier maakten wij toen glorieuze reizen naar de Riviera, Mallorca, Costa Brava en de Noordse fjorden. Op het reisbureau had ik van een allercharmantste jonge dame uitgebreide inlichtingen en een handvol prachtig gekleurde folders ge kregen. „Meneer moet maar eens kij ken wat hem het beste bevalt..." We, mijn vrouw en ik, zweefden gewoonweg. Heerlijke vliegreizen naar Zuid-Spanje, luieren aan de Riviera di Levante, toch ten op het blauwe Lago Maggiore be leefden we, gezeten op het bankstelletje, dat ons enkele jaren geleden een va kantie kostte. We lieten ons kopje koffie onder de indruk van zo veel heerlijks en schoons gewoonweg beneden genietbare tempe ratuur komen. Die avonden waren min stens £0 prettig als de vakantie, die we daarna genoten. We zijn toch ook nog op vakantie ge weest. En hoe...!! Natuurlijk veel te kort. (Dat gevoel krijg je altijd, wan neer je een goede keus hebt gemaakt). We hebben met volle teugen genoten. We waren in.. Neen, laat ik dat niet vertellen. Het zou u soms in uw keuze beïnvloeden en ik weet niet of u de zelfde (goede) smaak heeft als wij ik meen als mijn vrouw. Met haar vrouwelijke intuïtie deed zij uit de vele mogelijkheden de juiste keuze. Dit jaar mag zij weer kiezen. Maar al doet uw vrouw de keuze, ga toch niet zonder meer op reis. Be reidt u erop voor, realiseert u, dat er veel mogelijkheden zijn. Wil niet alles zien, uw vakantie is daar beslist tekort voor. Discussieer en overweeg, reeds die voorbereidingen zijn plezierig, inte ressant en de moeite waard. Sinds jaren is Oostenrijk een der voor naamste toeristenlanden in Europa en is het vreemdelingenverkeer de voornaamste factor in de economie van het land. Ook het vorige jaar heeft zich dat weer bewezen. De deviezen-inkomsten uit het toerisme stegen met 20 procent ten opzichte van 1960, terwijl het aantal overnachtingen met ruim 13 procent steeg. Opvallend was, dat de buitenlandse be zoekers langer op één plaats verbleven Lieflijk Oostenrijk Rome: Forum Romanum dan vroeger en niet meer trachtten zo veel mogelijk steden te bezoeken. Men trachtte er zoveel mogelijk rust en ont spanning te vinden, uit te rusten van de haast, die het tegenwoordige leven met zich medebrengt. In plaats van u te vertellen over de schoonheid, gastvrijheid, culturele rijk dom, de spreekwoordelijke gemoedelijk heid en de vakantie-mogelijkheden in Oostenrijk vermelden wij bovenstaande feiten, omdat daaruit blijkt dat Oosten rijk een gezocht vakantieland is gewor den. U vindt daar in alle landstreken in verschillende prijsklassen variërend van ca. f 225,- tot f 350,- (10 dagen incl. heen- en terugreis) mogelijkheden om er een prettige vakantie door te brengen, te genieten van het natuurschoon en een gastvrijheid van de bevolking, die men elders tevergeefs zal zoeken. T\H land biedt de toeristen iets nieuws aan in de vorm van een algemeen abonnement op de spoorwe gen. Het kost voor 7 dagen 2de klas 415 shilling en 1ste klas S 620 voor 14 dagen respectievelijk S 620 en S 930 (1 shilling is 14 cent). U bepaalt zelf de eerste dag waarop u van het abonnement gebruik wilt maken, dit wordt door de spoorwegen op uw abonnement aangetekend en verder bent u dan van de rompslomp met treinkaartjes geheel en al bevrijd. Het is ook mogelijk een z.g. Teilabon nement te nemen, waardoor men b.v. zeven dagen in Tirol kan reizen voor circa 22 gulden. De kosten van een Tailabonnement zijn nl. voor 7 dagen 2de kl. S 155, 1ste kl. S 230, voor 14 da gen 2de kl. S 230, 1ste kl. S 345. Deze abonnementen zijn op de Oostenrijkse stations verkrijgbaar, maar prakti scher is het er al in Nederland voor te zorgen, bij de erkende reisbureaus. DiisseldorfKönigsallee Rust en schoonheid der U zoekt de zon? Die is in onbeperkte hoeveelheid te vinden op de zuide lijke stranden van ons werelddeel. De verschillende rivièra's wachten u. Het dichtst bij is de Franse Rivièra, met Nice als stralend middelpunt, waar u naast zon, zee en strand ook nog alle attracties vindt van het zuidelijke stads leven. Tien dagen daarheen kan reeds voor f 240,-, alles inbegrepen, met nog twee excursies op de koop toe, o.a, naar Monte Carlo- Bent u reeds tevreden met een ver blijf in een (moderne) bungalow, overi gens met volledig pension? Bij de internationale luxe-badplaats Cannes en het leuke Franse stadje St.- Raphaël kunt u reeds terecht voor f 180,-, 10 dagen lang met de reis in begrepen. U kunt uw „zonnereis" natuurlijk ook luxueuzer, interessanter en... duurder maken. 10 dagen Corsica f 315,-, Costa Brava net zo lang voor f 300,- tot f 400,-, of 15 dagen per vliegtuig voor f 500,- tot f 600,-. De Italiaanse Rivièra is even eens een benijdenswaard zonrijk land. San Remo, Alassio en andere plaatsen hebben hun stranden, hotels, eethuizen gastvrij opengesteld. Een 10-daags ver blijf daar kost ongeveer hetzelfde als aan de Franse Rivièra. Heerlijke stran den liggen voor u open langs de Adria- tische Zee, o.a. Rimini. Cattolica, Ric- cione etc- Een 10-daagse reis daarheen maakt uw portemonnee f 250,- tot f 350,- lich; ter. De Rivièra di Levante met Sestri Levante. Viareggio e.a. kost ongeveer f 100,- meer, alhoewel ook daar goed koper mogelijkheden zijn te vinden. Niet alleen de Rivièra-kusten koeste ren zich rijkelijk in de zon, ook de wonderlijk blauwe meren in Italië en Zwitserland zijn rijk aan zon, zoals het GARDAMEER en COMOMEER, waar het leven kleur krijgt onder de zuide lijke zon. De dorpjes en stadjes hebben zangerige namen, waarin het vakantie- geluk doorklinkt: Gardone, Tremezzo, Limone, Torbole, Riva. Cadenabbia... Zij toveren u beelden van het zuiden voor ogen: oevers van meren met wonder lijke bloementuinen en donkere mysteri euze cipressen. Een uitbundige planten groei van ceders, agaven, palmen, ci troen-, sinaasappel- en olijfbomen, waartussen witte villa's verscholen lig gen. Boottochten, met bij elke landings plaats opnieuw een grappig haventje met een oeroud dorpje, waarin u kunt rondneuzen om met de volgende boot verder te gaan. (10 dagen ca. f 300,-.). En het meer van LUGANO... Zodra u de Gotthardtunnel gepasseerd bent, weet u het: het noorden met zijn wisselvallig grillig weer laat u achter en voor u ligt een droomvakantiewereld. Italiaans Zwitserland... een subtro pische overvloed van bloemen en plan ten een elegance, zoals u die van de Rivièra kent, zorgeloze gastvrijheid van een zuidelijke bevolking en het land- schapschoon van de Alpen-., met als middelpunt van dit alles Lugano, de levendige stad aan het mooiste meer van Zuid-Zwitserland. (10 dagen f 290.- tot f 350. Verder telt Zwitserland nog tal van indrukwekkende, mooie meren, die een rustige vakantie in een heerlijke omge ving bieden, waar valt te genieten van natuurschoon, maar waar anderzijds gelegenheden zijn tot mondain vermaak en ontspanning. Wij tippen hier o.a. Montreux aan het meer van Genève, de verschillende plaatsen aan het Vier- woudstedenmeer, aan het Thunermeer en de Brienzersee. Een 10-daags verblijf kost daar inclusief de heen en terugreis van f 250,- tot f 300,-. Soortgelijke reizen, doch naar minder bekende plaatsen, vinden ook plaats tegen aanmerkelijk lagere prijzen. Hier heen worden zowel trein- als autocar- reizen georganiseerd. Jn een van de mooiste reisgidsen die wij mochten ontvangen, lazen wij: „Er is een tijd geweest, dat de huid van de aarde in voortdurende bewe ging was: bergmassieven gleden in een kolkende zee, waar zee was ontstond land. Vulkanen spuwden rook en vuur over lieflijke oalleien en door een metersdikke ijskap spoot een fontein van kokend water- In deze tijd, miljoenen jaren voor Christus, is de republiek Italië nog een brok aardbodem-zonder-naam en steekt het schiereiland Sorrento on bekend ver in zee. Maar op een dag, die geen datum heeft, vindt een vloed golf plaats die het schiereiland in stukken breekt. Wanneer het gordijn van schuim en vliegend gesteente is opgetrokken, ligt daar onder de blau we hemel een klein eiland... Tot de 19e eeuw aanbreekt, dan wordt Capri veroverd door de kunstenaars, en krijgt het eiland zijn ware bestemming als tuin van Eden voor de rusteloze mens, als oase in een wereld nol spanningen en gelaagdheid Een 15-aaagse valcantie in aai para dijsje per vliegtuig kost f597. ioekt u voor uw vakantie eens heel f-1 iets anders? Engeland biedt u dat. Dit land is in vele opzichten anders dan het continent. Overigens biedt het even eens vele mogelijkheden. Behalve Lon den, is ook het eiland Wight (Engelse Rivièra), Wales (het woeste bergland), het merengebied (land van vele sagen en legenden) en Schotland (Hoogland, schapenkudden, gastronomische specia liteiten) een bezoek meer dan waard. Wij zagen voor u genoteerd: 5-daagse volledig verzorgde reis naar Londen voor f 279. Andere reizen naar Great Britain voor ca. f 350 tot f 400. Verder zagen wij nog een speciale aanbieding voor het seizoen 1962: een sportieve reis naar Oxford voor ca. f 250,-. Er was eens een man, die een vakan tiereis wilde maken. Een innerlijke stem zei hem: „Ga naar Marianne" en hy ging. By haar gekomen, raakte hij in vervoering van haar charmes- Hy viel op zyn knieën en bad haar hem van haar schoonheid te laten genieten. ,,Ik heb Parijs" zei ze hem, „ga daar heen." Na enige tijd kwam hij terug. Het was Wenen: Heldenplatz iccot 6V.hwsi. hu. Vioeg DIJ. „Volg de Loire en je zult iets zien, dat je nog nooit gezien hebt." Het was schoon weer en de man volgde de gril. lige loop en bewonderde de kastelen. Weer kwam hij bij Marianne terug en zij stuurde hem naar de Vogezen, daar na naar de Cote d'Azur.naar 't landelijke Bretagne, naar de prettige kusten van Normandië, hij zag Deauville, be- zocht Biarritz, dronk Bordeaux en Champagne, liet hij zich de Beaujalais goed smaken, genoot van de exquise Franse keuken en steeds kwam hij weer bij Marianne terug en steeds stuurde zij hem er weer op uit om andere schoon heden te gaan genieten en culinaire avonturen te beleven. Eindelijk kwam de man weer terug. Hij wierp zich in haar armen en riep uit: „Ik blijf altijd bij je, mijn leven zal te kort zijn om al je schoonheden te kunnen ontdekken." Was het leven van die man te kort om alles wat Frankrijk biedt te ontdek ken, uw vakantie van 8, 10, 15 dagen zal zeer zekerste kort zijn. Het is dan ook zaak, wil men Frankrijk „doen" in zijn vakantie, een keuze te maken uit de vele mogelijkheden en aantrekkelijkhe den van „La Douce France". Door ver schillende reisorganisaties en -bureaus worden interessante trips georganiseerd, maar even interessant is een privéreis te maken waarbij de reisbureaus u echter ook met raad en daad terzijde staan- De spoorwegen geven u nog speciale reducties op toeristenkaarten en op fa miliebiljetten. Een en ander kunt u reeds hier bij de erkende reisbureaus regelen. Een dergelijke reis van 8 a 10 dagen kost rond f 300,-. Het is wel raadzaam van tevoren uw reisplan op te stellen en hotels te reser veren. WILT u van uw vakantie een nog feestelijker gebeurtenis maken? Er zijn twee unieke moge lijkheden om voor uzelf een feest- weck te organiseren. U hebt daar bij de keuze uit twee steden: PARIJS en WENEN. Aan welke u de voorkeur geeft? Beide bieden u veel, maar verschillen volkomen van sfeer en stijl. Alleen in één opzicht zijn ze gelijk: feestelijk! In beide metropolen kunt u het natuurlijk zo duur maken als uzelf wenst, maar u kunt een week Pa rijs reeds hebben voor 132. (Deze prijs te verhogen met een enkele reis Roosendaal). Wenen, dat iets verder is gelegen is reeds te genieten een week lang voor ca. 200.Om u alles over deze steden te vertellen zou te ver voe ren. Trouwens het zou in verhou ding met de werkelijkheid nog slechts een armelijk beeld wor den. IJ moet zelf de sfeer proeven, deze steden moet men „onder gaan". Het is een feest!

de Stem | 1962 | | pagina 16