FIDEL CASTRO WORDT VAN STAATSMAN EEN LEEG SYMBOOL Hervormingsprogramma: gewoon boerenbedrogf Rusland als leverancier j De brief I De Qua Oe Thai antwoon De Qua De industrie Tekort en gebrek Vreemde kameraden Jeugd in de clinch Verkeerde klachten „Weg uit dit land!" J De inhoud van die bri Senaat aanvi a.o w.-verhos Opklari'nger 102e JAARGANG Uitgave: N. V. Uitg Mij Directeur: E. H. B Brade Hoofdredacteur: J J. H. Redactieraad: J. M A. C. C. J. v. Hootegem mr. dr. Me», mr H M. L. de Recht Vercauteren, L. J. v. 't Wi Bureaus: Breda Reiger: Tel 22341 (4 lijnen 1 Post Angaau voor de Zeeuwse J (Van onze parlementaire Door het agressieve optr Indonesië in de kwestii Guinea acht de regering zakelijk zich te beraden J geen zij binnen het kadt Verenigde Naties kan one Alvorens echter iets te om heeft de regering een d J beroep gedaan op de s generaal der Verenigde 1 J heer Oe Thant, om. Indo te sporen zich te ontho J elke agressieve actie in daad tegen land en v West-Nieuw-Guinea. Dit i de voortzetting van eer J woord gesprek over de i van dit gebied niet in J brengen. Dit is gebleken uit de minister-president De 18 mei jl. te New York Thant heeft laten overl de nacht van maandag oj\ J in Den Haag bekendgerr gisteren nog in enkele v edities gepubliceerd. De waarnemend secreta van de Verenigde Naties, Oe zijn antwoord op de brief Quay over Nieuw-Guinea, gi laat aan de Nederlandse deJ toekomen ter doorzending Haag. In kringen van bet riaat werd gezegd dat het am moedelyk vandaag in New Y< den gepubliceerd. Het schryv» koerier aan mr. C. W. A. overhandigd. (Van onze parlementaire De Eerste Kamer heeft gi| z.h.s. een wijzigingsvoorstel en de wet op de ziekenfond: voor bejaarden aanvaard, beoogt een verhoging van bedragen per 1 juli met 15 neming van een uitkeringsri gemoedsbezwaarden tegen d^ een verhoging van de inkof betreffende de ziekenfond: door bejaarden. De senaat ging eveneens z. met een interimregeling bij van pensioenen en uitkerir tens de a.w.w. en de ongev invaliditeitswet. DAGBLAD DE STEM MET GROTE meerderheid v; heeft de Westduitse Bondsda ontwerp goedgekeurd, dat een tariefsverlaging van in met 50 procent op uit Euroif ingevoerde auto's. DE PRAVDA van gisteren bericht van de benoeming v; Alexis Episjev tot hoofd vanl ke afdeling van het Russisch de marine, als opvolger van Fedor Golikov die „wegens 2 heidstoestand van zijn functi< ven". EEN DREIGENDE ambterl in Frankrijk, die voor 25 me kondigd, is van de baan na< tussen regering en vakbondi stemming werd bereikt over ning der salarisschalen. MET INGANG van het nur juli 1962 zal het maandblad uit Reader's Digest" geen meer opnemen waarin recla| garetten wordt gemaakt. TIJDENS EEN operatie te ten doel had de vijf maandi mese tweeling Jennifer en uit Nigeria van elkaar te een van hen, Jennifer, ove-rl maakt het goed", aldus werd letin van het ziekenhuis belq Verwachting van het K vanavond, opgemaakt gis 23.15 uur: Opklaringen en slechts hh l een bui. Matige tot krach1 kustprovincies af en toe ha l lijke wind. Aanhoudend k< l Vandaag: zon onder 20.38 t Morgen: zon op 4.35 uur. JO.15 uur, onder 8.59 uur. CUBA: SCHONE SCHIJN VERHULT 't BEDERF (Eigen buitenlandse dienst) Een week geleden stapte ik in Cuba aan land en ontdekte, dat ik op dat moment, met uitzondering van een Amerikaanse radiocommentator, de enige westelijke jour nalist was die sinds drie maanden Cuba bezocht. Gedurende zes dagen verkende ik Havanna en reisde ik per bus en auto kris-kras over het eiland. Bijna met zeker heid kan ik zeggendat ik niet gevolgd werd door Castro's geheime politie. Ik kwam hier met de gedachte dat de Castro-revolutie zelfs als deze aan de persoonlijke vrijheid een einde had gemaakt tenminste materiële vooruitgang had gebracht en mijn eerste indruk van Havanna logenstraften de berichten, dat de stad onder het revolutionaire bewind zou zijn achteruitgegaan. De brede avenues en de grote gebouwen lagen nog steeds even mooi in de'zon als voorheen. In de straten reden nog steeds honderden wagens. De hotelliften werkten nog steeds en de openbare diensten draaiden normaal door. Maar na enkele dagen kivam de waarheid duide lijker naar voren. Castro's „economisch hervormings"-programma blijkt boeren bedrog te zijnHet Cubaanse goevernement werkt met gestolen goederenEr is in Havanna sinds drie jaar praktisch niets bijgebouwd Onze correspondent, William Kusters, is dezer dagen terug gekeerd van een reportagereis door het Cuba van Fidel Cas tro. In zijn relaas dat u op deze pagina aantreft vindt u zijn in drukken weergegeven. Kusters was de enige Westeuropese correspondent die in de gele genheid was Cuba te bezoeken zonder al te zeer op de vin gers te worden gekeken door Castro's spionnen. Zijn foto's heeft hij evenwel stiekpm moeten maken. Fotograferende Westerlingen zijn op Cuba niet welkom. De departementen van de revolutio naire regering zijn ondergebracht in prachtige bouwwerken die de rechtma tige eigenaars ontstolen zijn. Industriële eigendommen en boerderijen zijn zonder enige compensatie genationaliseerd. Vil la's en landhuizen zijn gevorderd en toe gewezen aan militialeiders en commu nistische adviseurs vanachter het IJzeren Gordijn. Spaargelden op de banken zijn geconfisqueerd. Op de grote parkeerter reinen in Havanna staan honderden auto's die door Castro in beslag zijn ge nomen of die achtergelaten zijn door vluchtelingen die geen toestemming kre gen ze te verkopen. Meubilair, achter gelaten door dezelfde vluchtelingen wordt door de regering aan de lopende band gestolen. In Havanna zag ik het te koop staan aangeboden in een der regeringswaren huizen. Hotels, fabrieken, raffinaderijen, suikermolens, openbare nutsbedrijven ja, nagenoeg alles dat nog enigszins werkt, is door Castro aan Amerikaanse maatschappijen en ondernemingen ont stolen. De kleding van de hoogste bevol kingsklasse is Amerikaans. De taxi's zijn Amerikaans, zo ook de meeste bussen, auto's, telefoon en radio's en bijna alles behalve de armoede en de wapens van Castro's militia. Het feit dat Cuba nog steeds „boven water" blijft is alleen te danken aan de overvloed die de Verenigde Staten zonden in de ja ren vóór het Castro-bewind. Nu is er een algemene achteruitgang ingetreden. Na één nacht ontdekte ik dat mijn kamer muf was en de wanden bedekt met schimmels, de air-conditioning waarmee het ho tel was uitgerust werkte eenvoudig niet meer. De stoffering was over al gescheurd, de uniformen van het bedienend personeel rafelig en versleten. De handdoeken waren aan flarden. De telefoon en het licht hadden dringend behoefte aan reparatie. Kortom het was een diep bedroevende bedoening. De regering laat oude wagens slopen om zodoende onderdelen op de markt te kunnen brengen. De wagen waarin ik had gereden moest ook naar de sloper omdat de touwen waarmede de carros serie bij elkaar werd gehouden op zeer korte termijn vernieuwd moesten wor den. De straten van Havanna zijn bedekt met een laag vette slib vermengd met olie. Cubanen vertelden mij (Jat het uit de uitlaatpijpen van de auto's afkomstig was en doordat men hier de slecht ge raffineerde Russische olie gebruikt. Overstekende voetgangers komen* her haaldelijk te vallen en breken armen en benen. Ook de industrie hier is overgescha keld op Russische grondstoffen of half- produkten. De door de Amerikanen ge bouwde raffinaderijen werken op halve kracht aan het kraken van de ruwe Sovjet-olie. Hoe dan ook, de Cubaanse economie daalt meer en meer en Rus sische produkten, goederen en bewape ning kunnen dit niet tegenhouden. In het binnenland bezócht ik enkele Een straallafereeltje in Ha- dienen nu hoofdzakelijk vormen de enige herinnering van na, de hoofdstad van het landgenoten. De Amerikaan- aan de tijd dat de V.S. de rij- eiland. Schoenpoetsers be- se auto's langs het trottoir ke oom van Cuba icaren. In Santo Spiriluo vond ik een der laatste (of'misschien vergeten) bewijzen van de vroegere Amerikaanse in vloed. Het is een ivinkcl met 1een Engelse naam. Gaande weg worden straal- ere firma namen verspaanst. van de beste staatsboerderijen, maar ook hier vond ik niets anders dan de einde loze Castro-propaganda. Veel geschreeuw en weinig wol. Verleden jaar werden suikerrietvelden door onkunde van de „arbeidsvrijwilli- gers" zwaar beschadigd. Zij hakten het riet of te hoog - of te laag af. Daaruit volgde dat de suikerrietgewassen dit jaar bijzonder laag van kwaliteit zijn en de oogst daarbij zeer laat. Gedurende mijn reizen over het eiland zag ik uitgestrek te rietvelden die niet eens gekapt wer den. Op weer andere plaatsen was hier en daar langs de weg wat gekapt, maar het grootste deel van de oogst was blij ven staan en stond in de gloeiende zon te verdorren. Méér dan vijf personen heb ik nooit op één veld zien. werken. De regering in Havanna heeft moeten toegeven, dat er een enorm tekort be staat aan suikerrietwerkers. Ze beweert echter ook dat de oogsten lijden onder de grootste droogte sinds 40 jaar, en dat als elke rietstengel binnengehaald zou kunnen worden, de totale opbrengst cir ca 5,5 miljoen ton kan bedragen. Dit is echter 500.000 ton minder dan de laatste oogst vóór het Castro-bewind. Hoe het met de suiker ook zij, liet vindt voor het overgrote gedeelte zijn weg wel naai de Sovjet-Unie. Aan de wand van het kantoor van de ,Cubana Airline" hangt een groot biljet met Castro's foto en de slogan: „De re volutie garandeert het volk 6 fundamen tele dingen: kleding - schoenen - voed sel - medicijnen - onderwijs en ontspan ning". Van deze zes heeft Castro alleen de laatste twee waar gemaakt en deze zjjn geschoeid op een typisch communis tische leest. Over de gehele verdere lijn is Cuba een land van tekorten en gebrek. Kledingmagazijnen in Havanna hadden toevallig een handjevol voorraad op de anders lege planken liggen. Sommige kledingstukken zijn afkomstig uit de communistische landen, maar de Cuba nen weigeren deze te kopen omdat het niet geschikt is voor het warme klimaat hier. Schoenwinkels hebben modellen ir de etalage liggen, die binnen niet ver krijgbaar zijn. Voor wat de medicijnen betreft: tijdens mijn rondreis vroeg ik in verscheidene drugstores in zes verschil lende steden naar een hier welbekende hoofdpijntablet, maar overal was het al sinds 9 maanden uitverkocht. Een arbeider in Havanna vertelde dat zijn gezin vóór de revolutie tweemaal per dag vlees op tafel had. Nu, als het geluk een handje helpt, eten ze het vier maal per maand. Vis en wildbraad zijn zo schaars geworden, dat men het alleen nog op de zwarte markt kan krijgen. De aanvoer van groenten en fruit is onregel matig en de prijzen hiervan zijn de af gelopen 8 maanden ruim 300 procent ge stegen. Boter en reuzel zijn zelfs op de zwarte markt niet meer te koop. Op een markt in Havanna's benedenstad zag ik ingeblikt varkensvlees uit Rood-China, mosterd uit Polen, haver uit Rusland, in geblikt vlees uit Bulgarije en Hongaarse Pimento 1 Een goede kennis in Camaguey wist mij te zeggen: „Het enige waaraan we geen gebrek hebben is propaganda". In derdaad, propaganda is er in overvloed en het wordt steeds roder. De commu nistische hamer en sikkel is nu reeds een nationaal symbool geworden op Castro's rood-zwarte revolutie-vlag. Grote affi ches begroeten het Cubaanse volk met leuzen van Rood-China's Mao Tse-tung, Luidsprekers op het vliegveld van Ha vanna blerren de ganse dag de „Inter nationale". Het „KJamerud" is overal op Cuba gemeengoed geworden. Na 3 jaar maskerade is het communisme openlijk naar buiten getreden en wordt het met bravoure gedemonstreerd. Er zyn momenteel zoveel communisti sche technici en adviseurs in Havanna, dat talrijke richtingaanwijzers en direc tieven in de Russische taal gesteld zyn De Cubanen zyn zo gewend aan deze Sovjet-mensen dat ze mij als buitenlan der dikwyls begroetten met „Russisch kameraad" of „kameraad Tsjech". De grote hotels zijn overbevolkt met Rus sen, Polen, Oostduitsers, Chinezen, Bul garen, Hongaren en Tsjechen. Als men door de gangen wandelt waant men zich gemakkelijk in een of andere conferen tiezaal in Moskou. Hoe denkt de doorsnee Cubaan nu over dit alles? Ik vroeg het een arbeider in Havanna en hij zei: „De Russen hebben geen 2 koppen en 4 ogen, maar zij zijn wel knapper dan ik. Velen van hen spre ken Spaans, maar ,ik geen Russisch. En tenslotte mogen we niet vergeten dat ze gekomen zijn om ons vooruit te helpen" Volgens een Cubaans technicus: „Deze communisten leven beter en comfortabe ler dan vroeger. De Hongaren en Bulga ren onder hen komen echter van „ach terlijke"' landen en hun technische be kwaamheid is ondergeschikt aan de be hoefte van ons land. Hoe kunnen 2ij ons nu helpen als onze economie verder ge vorderd is dan de hunne?" En tenslotte een oude Cubaan: „De communisten pro beren ons hun schaakspel als een nieuwe nationale sport op te dringen, maar het heeft gelukkig weinig succes. Wij houden nog steeds liever van „beisbol" (base ball)!" Ondanks het feit dat Cuba tegenwoor dig een communistische politiestaat is, blijft de bevolking vrolijk, luchthartig en opgewekt. Overal, zelfs op de regerings bureaus, hoort men Amerikaanse dans muziek. Militiakerels die op het vlieg veld mijn bagage controleerden begonnen te dansen toen uit de geluidsinstallatie ritmische müziek weerklonk. Een rege ringsfunctionaris die mijn verwonderd gezicht zag verduidelijkte: „Wij ouderen voelen ons nog te veel met het westen verbonden om direct over te kunnen schakelen naar het communistische oos ten. De jongeren kan men misschien nog leren andere opvattingen te hebben". Op de jeugd rust hier de zware taak. Duizenden jongeren worden vanuit het binnenland naar de grote steden gebracht om er de communistische scholen te be zoeken en te worden onderwezen hoe de revolutie te verdedigen. Hun worden uniformen en wapens gegeven en hun wordt verteld dat zij de hoop van de Cubaanse toekomst uitmaken. Mijn hotel bevatte constant honderden kinderen in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. De grote rookzaal was meestal gevuld met jongens en meisjes die luisterden naar communistische voordrachten en le zingen. Buiten op straat marcheerde re gelmatig de oudere jeugd. Ook de scho len leveren hun aandeel in de rode op voeding. Zo zijn de wanden van klassen en gangen overdekt met communistische propaganda-platen. Cubaanse kinderen worden regelmatig in groepen naar lan den achter het „IJzeren Gordijn" ge stuurd om daar gedurende enige tijd .school te gaan. Veel ouders hier zijn de wanhoop naby als op school bekend wordt gemaakt dat een nieuwe groep zich zal moeten in schepen. Men vertelde mü dat als dit enige dagen voor de afvaart bekend wordt «oudere Cubanen hun met pyn en heel veel moeite veroverde plaatsen in de vluchtelingen-vliegtuigen naar Miami in Florida opgeven en ter beschikking stellen, zodat de kinderen veilig naar de Verenigde Staten kunnen uitwyken. De nachtclubs in Havanna zijn nog steeds geopend en nog steeds druk be zocht. Maar zij zijn thans het eigendom van een staatsinstelling, de „National Tourist Industry". De atmosfeer in de meeste clubs is dikwijls geforceerd en er wordt veel meer alcohol gedronken dan in de jaren vóór de revolutie. Veel club beheerders behoren klaarblijkelijk tot wat is overgebleven van de vroegere Cu baanse middenstand. Sommigen doen hun uiterste best het land te verlaten. Ande ren spenderen hun geld liever in de clubs dan het om te zetten in bezittingen of spaarkapitaal dat de regering ten allen tijde kan confisqueren. Veel beheerders waarmee ik sprak klaagden steen en been over de kwaliteit van het vlees en het .tekort aan voedsel. Maar een diplomaat zei: „Deze mensen klagen over verkeer de dingen. Zij jammeren over de schaars te van het luxueuze voedsel en de kost bare witte buitenbanden voor hun auto's. Maar zij bedoelen niet het verlies of ge mis van de democratische vrijheid en de toevoeging van de hamer en sikkel op de nieuwe Cubaanse vlag!" Een verzetsbeweging, in de zin van een coördinerende strijdgroep, bestaat hier niet en to ze wel bestaat is het volledig ondergronds. Voor de buitenstaander noch voor de insider is er iets merk baar dat zou kunnen wijzen op een ac tieve stroming tegen Castro. Tijdens mijn tochten door het achterland bemerkte ik geen enkel teken van opstandigheid. Groepen bewapende militialeden, waken de in hoge houten wachttorens langs de suikervelden, mochten dan tekens zijn dat sommige velden moedwillig worden afgebrand, doch tijdens mijn meer dan 1200 km lange trips zag ik maar één plat gebrand rietveld, dat dan nog het resul taat van een ongeluk zou kunnen zijn geweest. De Cubanen vertelden mij in vertrouwen dat hej; georganiseerde ver zet tegen Castro eindigde met het mis lukken van de invasiepogingen, vorig jaar april. Nu een burgeropstand dus niet wordt verwacht, ligt het enige denkbeel dige gevaar voor het communistische be wind in de militia zelf. Deze is namelijk nog niet geheel communistisch. Maar zelfs dat gevaar vermindert met de dag, want de regering is langzaam maar ze ker doende de militia in een potentiële communistische strijdmacht om te zetten. Onderwerp van het gesprek: „Is de fi guur Castro op zijn retour, ja of nee?" Er gaat iets gebeuren. Van Cubaanse kennissen en van andere Latijns-Ameri kanen die hier wonen vernam ik dingen die in een bepaalde richting leiden. De revolutionaire periode op Cuba zou in twee delen uiteengevallen zijn. De eerste 2,5 jaar betekende een periode van revo lutionair amateurisme onder directe lei ding van Fidel Castro. Deze eindigde in een gedeeltelijke mislukking, 's Lands economie viel als een baksteen. De me dewerking van de bevolking naderde een punt waarop de meeste Cubanen „anti revolutionair" dreigden te worden. Hier door zijn de „oude rotten" onder de com munisten naar voren gekomen en zij zet ten de aanval in. Op dit punt is men thans aangekomen. Deze „oude rotten" zijn in merg en been overtuigde commu nisten en zij weten wat zij willen. Wan neer men met deze mensen spreekt krijgt men het gevoel dat zij angstig precies weten wat zij met Cuba voor hebben, en hoe zij dit kunnen bereiken. Onder elkaar bestempelen zij Castro als een „bovenbouw" en diflden zij hem alleen als een revolutionair symbool. Meer en meer worden getrainde en gediscipli neerde communisten als Bias Roca, Car los RafaëURadriguez en president Osval- do Dorticós, dé dominerende figuren. Thans reeds wordt Bias Roca beschouwt als de machtigste per soonlijkheid in het Cubaanse poli tieke leven. Toch heeft deze man geen direct actieve rol. Hij maakt zelfs geen deel uit van de revo lutionaire regering. Roca windt er in gesprekken met bui tenlandse bezoekers ook beslist geen doekjes om. In een onderhoud met hem zei hij onder meer: „Wij zullen iedereen gevangen zetten die opstaat tegen de re volutie", en deze uitlating is typerend voor de huidige politieke gang van za ken. Wat Castro zelf betreft, zal het ogen blik niet ver wezen dat hij een plaats aan de top gaat innemen die niet veel meer zal betekenen dan een kapstok voor de revolutionaire gevoelens en uitlatin gen. Zuiver symbolisch, zonder macht en directe zeggenschap. Enkele Cubanen vertelden dat onge veer eenderde van de bevolking wil vluchten en in ballingschap in de USA wenst te leven. Maar het verkrijgen van uitreisvergunningen wordt steeds moei lijker. Het reisgeld moet in dollars be taald worden, hetgeen bijna onmogelijk is in een land waar de buitenlandse va luta in handen wordt gehouden van de Centrale Bank. Niettegenstaande dat, verlaten elke week 2.000 Cubanen per vliegtuig hun vaderland en lange rijen mensen wachten dagelijks voor de kan toren van de emigratie- en luchtvaart maatschappijen in de hoop dat ook zij Het laatste bohcerk van de Amerikanen op Cuba is de basis GuatanamoHier ziet men een staf kwartier waar- voor een Amerikaanse schild wacht staat spoedig een kans krijgen het communis me te ontvluchten. Ik verliet Cuba in een toestel vol vluch telingen naar Miami en schreef het be sluit van dit verslag na mijn aankomst te Nassau op de Bahama Eilanden. Gedurende 5 uur, terwijl mijn reis documenten en bagage op Havanna-Air- port werden gecontroleerd was ik ge tuige van vele ontroerende afscheids- tonelen. Ik hoorde een reeds bejaarde Cubaanse vrouw met betraande ogen te gen haar zoon zeggen: ..Ik huil omdat je weggaat, maar ik ben o zo gelukkig dat je weg kunt gaan". Het kleine beetje dat de vluchtelingen aan persoonlyke bezittingen mochten meenemen was gepropt in linnen tassen en kleine mandjes. De rest moest, zo luidde een regeringsvoorschrift, onher roepelijk worden achtergelaten. Zelfs ge durende de bagage-inspectie werden som mige artikelen en gebruiksvoorwerpen in beslag genomen. De regering had te elf der ure nog wijzigingen aangebracht in de lyst met toegestane bagage. Ik zag hoe snikkende vrouwen en meisjes wer den gedwongen hun ringen, armbanden en andere sieraden af te doen en in U feveren. Een jonge vader verstopte wanhopig enkele babykleertjes onder zijn sport- shirt. De luidsprekers vertelden de wach tende familieleden en vrienden dat zij de persoonlijke bezittingen konden over nemen zo gauw het toestel vertrokken zou zijn. Gedurende de één-uur-durende vlucht naar Miami zaten de meeste vluch telingen stilzwijgend in hun zetels. Mjjn buurman, een al wat oudere man, fluis terde: „Dit is voor de meesten van ons het meest pijnlijke moment in ons le ven". Toen de wielen de landingsbaan van Miami-International-Airport" aan raakten kwam het toestel van binnen met handgeklap en gejuich plotseling tot leven. De passagiers begonnen te spre ken en te lachen. De spanning was ge lukkig voorbij. Toen we naar de uitgang liepen, draaide een van de vluchtelingen zich naar mij om en zei: „Ik verliet mijn familie, mijn vrienden, kennissen, mijn huis en mijn baan, om eindelijk in vrij heid en onder menswaardige omstandig* heden te kunnen leven!" Het lossen van allerlei voor raden uit de schepen idt oost- Europa geschiedt in Cuba's havens nagenoeg uitsluitend met mankracht. Ook hier: voorraden uit de communis tische landen. Onlangs heeft Cuba echter ook een belang rijk handelscontract met communistisch China geslo ten.

de Stem | 1962 | | pagina 10