Vaar Walchers bedrijfsapostolaat; kerstening industriemens Drie opbrekingen op weg Bergen op Zoom - Middelburg Smeets wilde dood van vlieger Kleijn zeker niet Louden huwelijksfeest van echtpaar Schutte vngres eningen Na één jaar nut bewezen van ambachtsschool Goes Minister over wachttijden Kruiningen-Perkpolder rrm X Drie maanden geëist Oponthoud voor snelverkeer [AMENS OGWATER Pater Weijnen: niet ontevreden' Mens-machine Welkom Twee-derde Agenten deden bij cafécontrole een oogje toe 46 pet wegens ondercapaciteit Eenvoudiger GESCHENKEN Bondsdag NCJTB te Zevenbergen Vreemde historie Antwoord AANBESTEDINGEN WATERTOEVOER WORDEN AFGESLOTEN Ie te Bergen op Zoomt |ht gekregen het inter-i cheveningen te orga- Ifgevaardigden van dej prche des Betteraves"1 I jaar in tegenstel-j van de twaalf landen I voor het laatst in ons cmers iets tonen van de, I bij de verbouwing vanl (naakt gelijk van de gele-' ik de Deltawerken in hetl bezoeken. I:e bezoeken aan de ver- I;ken van ons land worden Immissievergaderingen van behouden. En juist hierin Ier acht van het internatio- I, maar men werkt zeer Itaar samen bij de experi- I; terrein van de bietenteelt |eert samen tot resultaten belang te komen. Ilersdiensten |d neemt waar te Axel dok- ;voor IJzendijke, Biervliet dokter Lockef eer te IJzen- I CadzandRetranchement, Izande dokter Berk te Zuid- pieuzen dokter Bos. Voor dokter Ter Burg. Voor J Aardenburg dokter H. J. Jnburg, tel. 01177-466. Stevens (2011), Vlissingen 150), Goes: J. v. d. Feen fiaartsdijk, 's Heer Arends- enszand: H. van Maanen £ruiningen, Krabbendijke, Hansweert: J. Kamps, iNieuwdorp en Borssele: J. 01196—327 of b.g.g. 01105— |en, 's Heerenhoek: J. Gel- Hoedekenskerke, Kwa- IWöstmann (001195—450) lerenartsen nd neemt waar voor Oost- Groede de heer W. van burg, tel. 01170—2693. Voor Axel en Zaamslag de heer Axel, tel. 01155—488. Voor uw-Namen de heer de Nijs In: G. Boneschanser 01130- pkeer 01195—283. E.V.-ASPIRANT op Zoom slaagde voor het V. aspirant, de heer Henk lilippine. ondag 20 mei, zijn de hoog- n voor de provincie Zeeland fansweert 3.29 en 15.58, Ter en 15.13; Vlissingen 2.22 en eldinge 4.21 en 16.47. 21 mei, zijn de hoogwater- »r de provincie Zeeland als veert 4.07 en 16.34; Terneu- i 15.50; Vlissingen 2.56 en ldinge 4.56 en 17.22. ~j77" ck 15 uur Schieting E Dyck 15 en 19.30 uur Schan- let hof urn 15.45 uur Schlager-raket- 20 uur Gebrandmerkt, 14 j. N uur Jerry als Assepoester, a.l. 20 uur Maciste de zoon van 14 j. bouw 20 uur Jerry als Asse- .1. iur Bij de blonde Katrijn, a.l. 20 uur De liefde van Her- rt 15 uur Schieting AAT is 15 uur Schieting staande 15 uur Schieting IJK et 15 uur Dansen ïmen 15 uur Schieting RDE iessche 15 uur Schieting IZANDE n 18.30 uur Sluiting 10 x 10- uur Bal r idse Molen 14 uur Kermis IT ïoortere 15 uur Schieting E itra 13.30 uur Schieting 5, 19 en 21 uur Kermis in de j- 'EN .30 uur De Csardasvorstin; n 't Witte Paard DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 19 MEI 1962 Maandag C. Casteels 13 uur Veekeuring uur Kermis in de regen, 14 j. LTRG mis in de regen, 14 j. bezworen kameraden, 14 j. EN a Kermis in de regen, 14 J. rince of pirates, 14 j. GENT 20 uur Liefde is mijn beroep, gebouw 20 uur Fanny tE 19.30 uur De kanonnen van 14 j. trum 20 uur Gebrandmerkt, SN uur Maciste, de zoon van 14 j. |G uur De liefde van Hercules, (Van onze redacteur) Walcheren met bevolkingscon centraties Middelburg, Souburg en vooral Vlissingen, is sinds lang eer kerkelijk probleemgebied. De oor zaken welke tot deze toestand hebben geleid zijn in hoofdzaak tweeledig: vermenging van een katholieke minderheid met een groot aantal andersdenkende groe peringen en de tweede factor: de industrie. Monseigneur G. de Vet, de huidige bis- schop die tot voor kort bedrijfsaalmoe- zenier was in het werkgebied Breda, analyseerde de veelal fatale werking van het industriemillieu als volgt ,,Deze wereld van de techniek, die in de indu strie haar sterkste concentratie vindt, is nooit gekerstend zy heeft zich los van het christelijk denken ontwikkeld". Verbetering van de toestanden in hel Walcherse probleemgebied zijn dan ook niet mogelijk zonder het aanvatten van het industriële apparaat in al zijn ge ledingen. De bisschop zag dit goed in want hij stuurde een pater met een spe ciale opdracht naar de Scheldestad. Pater F. J. Weynen, van de congregatie der Assumptionisten uit Boxtel, kreeg de taak zch te mengen onder het leger van bijna vier duizend werknemers dat door de poorten van de Vlissingse werf vijf dagen per week wordt opgeslokt. Het christelijk denken in welke indu strie dan ook is sinds lang verdrongen door de dode machine, efficiëncy, auto matisering en tariefbeloning voor extra prestatie, die uiteindelijk slechts ten doel hebben het productiepeil op te jagen waarbij het christelijke individu ver vaagt tot een schaduw. Pater Weynen is zijn werk in Vlissin gen, waar mensen uit alle elf provincies en van welgeteld zeven nationaliteiten werken, begonnen met huisbezoek. Zijn doel was afdelingsgewijs, van staffunc tionaris tot arbeider, groepen te vormen, die geheel op vrijwillige basis, door mid del van onderling gesprek willen streven naar het gestelde doel een mens te zijn te midden van de machines. Ontevreden is de bedrijfsaalmoezenier over de in de voorbije maanden bereikte resultaten niet. Van de genodigden uit alle geledingen van het bedrijf de werkwijze van het bedrijfsapostolaat moet een blauwdruk van de onderneming zijn, hebben zich ongeveer de 50 bereid verklaard een groep te willen vormen. Zo werd b.v. al een bazengroep gevormd die uit niet minder dan eenen twintig personen bestaat. De maande lijkse bijeenkomsten vinden plaats in het vormingscentrum aan de Dr. Otte- straat. Ofschoon het bedrijfsapostolaat zich op de eerste plaats richt tot de katholieken is iedereen welkom, die bereid is op de gestelde basis mee te werken. Wel gëeft het B.A. er de voorkeur aan zoveel mogelijk samen te werken met „Evan gelie en Industrie", een soortgelijke in stelling voor de Protestantse Christenen die echter nog in een beginstadium ver keert en in het Zeeuwse gebied nog vrij wel niet werkzaam is. Willen de groepen, er zijn nu zeven gevormd, de werkelijke christelijke geest gaan vertolken, dan zal hun taak niet gering zijn want naast de katholieke en de protestantse groeperingen is er het verbijsterend grote aantal buitenkerke lijken of niet-praktiserenden. Een recente publikatie vertelt hierover dat bij de laatste volkstelling van 1960 van de bijna 30.000 inwoners zich ruim acht duizend als buiten-kerkelijken opga ven. De publikatie zegt verder dat deze cijfers echter maar de halve waarheid verkondigen daar, naar schatting, van de wel tot een kerkgenootschap behorenden slechts de helft praktiseert. Hieruit re sulteert dat ongeveer twintig duizend van de dertig duizend inwoners (ruim twee-derde niet meer bij het religieu ze leven is betrokken. De taak van het bedrijfsapostolaat is hier manifest. Als een gelukkig toeval moet worden beschouwd, dat de nieuwe bisschop van Breda de problemen en noden van de „industriemens" van de twintigste eeuw uit eigen ervaring kent en als geen an der de remedie zal kunnen vinden voor de huidige problemen. De katholieke minderheid op de Zeeuwse eilanden, die zich vooral in de afgelopen honderd jaar temidden van een andersdenkende meerderheid op zo uitnemende wyze wist te consolideren, dreigt nu in de maalstroom van de mas sa-industrie ten onder te gaan. Bedrijfsaalmoezenier pater J. Weynen in gesprek met twee stellingbouwers. De meest linkse is Adri Clarrisse, lid van een der gespreksgroepen. (Van onze speciale verslaggever) Drie maanden gevangenisstraf, een zelfde tyd waartoe hem in juli 1960 de rechtbank te Maastricht heeft veroor deeld, hoorde gistermiddag de 44-jarige Jozef Marcel Smeets tegen zich eisen door de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch, mr. dr. W. de Vries. Had de Maastrichtse rechtbank de di recteur van het luchtreclamebedrijf Trek- Air schuldig bevonden aan het plegen van valsheid in geschrifte, ook de p.g. achtte voor dit punt van de tenlasteleg ging het bewijs, overtuigend zowel als wettig, in voldoende mate geleverd. Hij nam voor zijn bewijsvoering evenwel een ander punt van uitgang en kwam daar door in de conclusie zelfs diametraal te staan tegenover de overwegingen die de rechtbank had laten gelden. Het Maastrichtse vonnis was gegrond op het bewijs, dat S. valsheid in geschrif. te heeft gepleegd door in het aanvraag formulier van een verzekeringsmij. als catalogusprijs van een in Israël gekocht Fokkertoestel een bedrag van 90.000 op te geven. Naar de overtuiging van de p.g. en hij meende daarvoor ook het wettig be wijs te kunnen aanvoeren is de vals heid in geschrifte gepleegd door op het aangifteformulier de kwalificatie „niéuw" te geven aan het toestel op het moment van aankoop. Vrijspraak requireerde mr. de Vries „hoezeer mij dit ook aan het hart gaat" terzake de aan S. verwe ten poging tot oplichting, het punt der ten laste legging, dat zo nauw in ver band is gebracht mét het verongelukken van de PH SIK en de jeugdige bestuur der Ben Kleyn. Zijn twee uur durend requisitoir had de procureur-generaal geopend met een karakterschets van verdachte. Het over deze uitgebrachte voorlichtingsrapport als leidraad nemend, beschreef mr. De Vries met een mengeling van ironie en scherp verwijt de persoon van Marcel S. als: „Iemand die in zijn gedachten vaak op hol slaat, zich op zijn eigen woorden graag laat wegdrijven, geen ge legenheid laat voorbijgaan om zich te laten bejubelen en zichzelf beschouwt als de man, die aan het hoofd staat van een concern; als de „koninklijke". Wanneer men hem evenwel op de con- sequenties van zijn verklaringen en zijn daden wil binden zo vervolgde de p.g. dan wordt hij boos. „Hij heeft zoveel ver denkingen op zich geladen, dat er voor hem geen enkele reden is zich thans te beklagen. Dat kunnen eerder de politie mensen doen die de ondankbare taak hebben gehad in deze zaak het onderzoek te leiden". De vertegenwoordiger van het open baar ministerie toonde zich er van over tuigd, dat Smeets wat ook zijn plan nen en zijn bedoelingen zyn geweest zeker niet de dood van de vlieger Kleyn heeft gewild. „Hij heeft er misschien niet eens over nagedacht", opperde mr. De Vries. „Deze man denkt niet veel na." (Advertentie) Chief Whip 20 Stuks f 1.' Uit het jaarverslag 1961 van de ver eniging „De Ambachtsschool" te Goes blijkt dat de opening van het nieuwe gebouw voor de ambachtsschool op 15 juni 1'961 het gemeenschapsleven in de school aanmerkelijk heeft verbeterd. Het zijn niet alleen de voorzieningen in de werkplaatsen en andere leslokalen, die hier een rol spelen, aldus het verslag, maar ook de ruime hal, waarin de ge hele schoolgemeenschap bij elkaar ge bracht kan worden, is benut voor de vorming der leerlingen. Gewezen wordt op de concerten, film voorstellingen en andere bijeenkomsten, die hier al gegeven zijn. Voorts wordt gewezen op de bouw van de noodschool voor de Vakschool voor Meisjes. Dit gebouw is in maart j.l. in gebruik genomen. Speciaal wat de ambachtsschool be treft is uit het verslag op te maken dat het aantal leerlingen in de loop van het jaar gestegen is met 59 en gebracht is op een totaal van 833. In 1961 behaalden 106 leerlingen het getuigschrift. Vier jongens werden afgewezen. Bijna 200 leerlingen ondergingen een volledig ge neeskundig onderzoek. De algemene li chamelijke toestand van al deze jongens werd goed bevonden. Twee leerlingen hadden een slechte houding. De avondnijverheidsschool werd op 1 januari 1961 door 248 leerlingen bezocht; 49 leerlingen kregen het getuigschrift. Zes leerlingen slaagden voor de Oplei ding Bewijs Algemene Ontwikkeling; één leerling haalde het toelatingsexa men voor de schakelklas van de h.t.s. Wat de Vakschool voor Meisjes betreft worden meer aandacht te schenken aan leerlingen en docenten. Na het huwelijk van mejuffrouw J. Spierenburg, adjunct directrice voor de opleiding Na, kon in de vacature nog niet volledig worden voorzien, zodat, aldus het verslag, sinds september 1961 mejuffrouw A. Waalwijk de zorg voor beide opleidingen heeft. Op 31 december 1961 telde de school in totaal 587 leerlingen, w.o. 465 leerlingen voor het dagonderwijs, 84 voor de part- timelessen en 38 cursisten. Er konden in 1961 in totaal 192 getuigschriften aan de Vakschool voor Meisjes worden uit gereikt. In Amsterdam zijn twee politieagenten gearresteerd, die verdacht worden van het aannemen van steekpenningen. Het zijn de 41-jarige J. B. en de 58-jarige A. C., beiden in dienst bij het bureau alge mene dienstzaken. Zij waren belast met de controle op de zg. drankwetinrichtin gen. Ze hebben bekend van een café houder geld te hebben aangenomen waarvoor zij als tegenprestatie bij de controles een oogje toe deden. De re cherche heeft de zaak nog in onderzoek. De onregelmatigheden zouden in de af- gelojen anderhalf jaar zijn gepleegd. Minister Korthals (verkeer en waterstaat) staat, gelijk wij 10 mei j.l. reeds berichtten, op het stand' punt, dat de veerverbinding Krui- ningenPerkpolder grondig ver- beterd moet worden. Hij denkt aan bleek de aanstelling van een adjunct- veerboten van het 100 meter type directrice voor ieder der opleidingen in J september 1960 een belangrijke verbete- en aan verbetering va nde havens ring te zijn. Het is hierdoor mogelijk ge en toegangswegen waarmee in to- Ws gopbre kixtgso. Binnenkort op te breken Op dinsdag 29 mei a.s. hopen de heer en mevrouw H. J. Schutte sr. - de Laat uit Bergen op Zoom hun gouden huwe lijksfeest te vieren. De heer Schutte, een bekend musicus uit Bergen op Zoom, is jarenlang directeur van verschillende zangkoren in Zeeland en West-Brabant geweest en van vele kerkkoren. Meer dan 30 jaar was hij organist van de De bekende musicus H.J. Schutte Sr. Ned.Hervormde gemeente, welke func tie hij kort geleden overdroeg aan de heer D. Manneke uit Yerseke. Het feest zal gevierd worden op He melvaartsdag met een receptie in Ho- tel de Gouden Leeuw te Bergen op Zoom. De hoofdverkeersweg van Noordbrabant door Zeeland naar Middelburg wordt momenteel op liefst drie plaatsen geducht onder handen genomen. Men is reeds lange tijd bezig met de vernieu wing van de provinciale weg van Bergen op Zoom tot Korteven on der Woensdrecht en met de rij- baanverdubbeling van rijksweg 58 tussen Goes en 's-Heer Hen drikskinderen. Sinds kort worden ook herstellingswerkzaamheden uitgevoerd aan dezelfde rijksweg onder Schore, vanaf de westelijke oprit van de Vlakebrug tot aan bijna het café-restaurant De Cais son. Alle drie de werken en dan vooral die onder Bergen op Zoom en Schore oefenen een bijzonder remmende werking uit op het snel verkeer over deze hoofdverkeers weg. Tussen Goes en 's-Heer Hendrikskinde- ren is een wel bijzonder ingrijpende operatie aan de gang. Het gereed komen van de Zandkreekdam en de provinciale weg van Noord-Beveland maakte een verandering van de verkeerssituatie hier noodzakelijk. Het gaat er om dat de provinciale weg vanuit Noord-Beveland en rijksweg 58 tussen genoemde plaat sen een snelle en veilige aansluiting op elkaar krijgen. Na bestudering van de mogelijkheden is besloten de zgn. Staphorst-oplossing toe te passen, waar bij de hoofdbaan in tweeën wordt ge splitst waardoor op het kruisingsvlak wachtruimten voor het verkeer te maken zijn. Dezelfde oplossing is ge bruikt onder Kruiningen al is hier dan van een dubbele Staphorstoplossing sprake met kruisingsvlakken ter hoogte van de weg naar het veer en bij hotel „De Uitkijk". Op 19 september zijn de werkzaam heden aan de rijksweg onder Goes be- beu schuifschacht voor eventuele af sluiting. 's-Heer Hendrikskinderendijk is namelijk de eerste waterkerende binnen dijk na de zeedijk bij Hansweert. Half september zal het werk hier voor de eerste maal opgeleverd moeten worden. Gezien de stagnatie door het vele slechte weer is het nog de vraag of die datum gehaald zal kunnen worden. De werkzaamheden aan de rijksweg bij de Vlakebrug zijn noodzakelijk ge worden door verzakkingen in de beton- baan aldaar. De betonplater waren al enkele keren opgeperst maar dat heeft niet geholpen. De betonplaten zijn ge broken om de spanningen eruit te halen. De gebroken platen dienen nu als fun dering voor de nieuwe opbouw van de weg. Eerst wordt een laag schrale beton aangebracht om het profiel weer in de weg te krijgen, daarna volgen twee steenslaglagen en ten slotte de slijtlaag. Momenteel is men bezig met de noor delijke weghelft. Over twee weken zal taal f 22 miljoen gemoeid zal zijn. In afwachting daarvan zullen aan een der nu in de vaart zijnde sche- pen veranderingen worden aange bracht, waardoor dit schip vracht auto's met hogere lading zal kun nen vervoeren. In de Memorie van Antwoord op zijn begroting aan de Eerste Kamer geeft de minister thans nog enige cijfers over het vrachtautovervoer. In oktober 1961 werden op het veer in totaal 5272 zware vrachtauto's en 5058 vrachtauto's met aanhangwagen overge zet. Nader onderzoek heeft geleerd dat rond 54 pet- bleef staan wegens mist en storm en dat rond 46 pet. achterbleef wegens onvoldoende capaciteit van de in de dienst varende veerboten. Van de ze laatstgenoemde 46 pet. werd de wachttijd echter veelal beperkt door het inzetten van reserveboten, zodat hiervan ongeveer 17 pet. een wachttijd van ten hoogste 10 minuten, ongeveer 13 pet. een wachttijd van ten hoogste 20 minuten en ongeveer 70 pet. (of ongeveer 14 pet. van het totaal vervoerde aantal zware vrachtauto's al of niet met aanhangers) een wachttijd van ten hoogste 30 minu ten had. Langere wachttijden dan 30 minuten zijn in oktober 196i op dit veer, waarin een halfuurdienst wordt gevaren en waarvoor naast de dienstboten „Dor drecht" en „Prins Bernhard" als re serve beschikbaar zijn de veerboten „Koningin Juliana" en „Prins Hendrik' niet voorgekomen. Door deze reservebo ten zijn in die periode slechts 2 resp. 164 overtochten gemaakt. In verband met het belangrijke ver schil in vaarafstand en golfbeweging en met het oog op de zeer verschillende aard van het vervoer (Vlissingen-Bres- kens 6.3 km, terwijl het toeristisch ver voer bepalend is voor de capaciteit en de inrichting van de schepen, Kruinin gen-Perkpolder 4.4 km en overwegend vrachtvervoer) verdient het naar de mening van de minister om economische redenen aanbeveling voor het veer Krui ningen-Perkpolder een eenvoudiger veer boot van 100 m te ontwerpen dan thans op het veer Vlissingen-Breskens dienst doet. In verband met de reeds .opgedane ervaring zal het maken van een derge lijk ontwerp slechts betrekkelijk weinig tijd hoeven te kosten, aldus de minister. (Advertentie) gonnen. Eerst werd een zuidelijke men aan de zuidelijke weghelft begin- parallelweg aangelegd. Eergisteren iSiPeij- Verwacht wordt dat de werkzaam- een gedeelte van de noordelijke parallelweg in gebruik genomen. Deze parallelwegen zullen blijvend zijn. De vroegere breedte van de rijksweg mét rijwielpaden bedroeg 27 meter. Het wegencomplex zal een breedte van 45 meter krijgen. Er zijn veel moeilijkheden onder vonden in verband met de vele leidingen die ter plaatse onder het wegdek lopen. Van de gelegenheid is overigens gebruik gemaakt om enkele waterleidingen en gasbuizen geheel te vernieuwen. Het was ook noodzakelijk de duiker 't Zwart Sluisje, die onder de rijksweg doorliep en die diende voor de afvoer van het water uit de Goese polder naar het ge maal bij Kattendijke te vernieuwen. Dit moet in fasen geschieden. Twee fasen zijn reeds achter de rug. De nieuwe duiker, die 58 meter lang wordt, heeft heden hier, die door de twee te passeren stoplichten veel oponthoud verooor- zaken, over anderhalve maand voltooid zullen zijn. Daarna zal de rijksweg onder 's-Heer Arendskerke ter weerszijden van het de rijksweg kruisende lokaalspoor onder handen worden genomen. Het betreft hier een gedeelte van ca. één kilometer. Ten slotte de werkzaamheden aan de provinciale weg van Bergen op Zoom naar Korteven. De aannemer hoopt de aansluiting op de Zeeuwse weg eind juli gereed te hebben. Ook verwacht hij dan de rijwielpaden aan weerszijden klaar te hebben. Overigens zal hier dan nog niet de definitieve oplossing zijn bereikt. Een nieuw en nog aan te be steden werk zal nodig zijn om het kruis punt met Antwerpen aan de nieuwe situatie aan te passen. Korte Nieuwstraat 21 HULST - Tel. 2478 Dit jaar zal de Bondsdag van de Ned. Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond te Zevenbergen worden gehouden en wel op 5 juli a.s. Op deze Bondsdag worden on geveer 2000 bezoekers verwacht, zodat wat de organisatie betreft er nog al wat aan vast zit. De eerste besprekingen zijn reeds gevoerd en het staat al wel vast, dat de grote pulphal van de V.C.S.-fa briek ter beschikking van de organisa toren zal worden gesteld. Verder heeft het Zevenbergs gemeentebestuur alle mogelijke medewerking toegezegd. Op 5 juli zullen in de grote pulphal de vergaderingen gehouden worden, alsmede zal daar een opvoering plaats vinden van de operette ,,Der Vogelhand- Ier" van Zeiler. Hieraan zuilen de Bre dase Operettevereniging en het Brabants Orkest medewerking verlenen. Op 4 juli zullen in theaterzaal De Schakel en het verenigingsgebouw Het Anker de Natio nale Voordrachtenwedstrijden van de Chr. Plattelands Jeugdorganisatie gehou den worden. Jn het geschil met Indonesië hebben zoals bekend ook verscheidene niet- politieke personen een bemiddelende rol willen spelen. Dr. Paul Rijkens was de eerste en invloedrijkste. Hij hoopte door de bevordering van de normalisering der betrekkingen ook de weg te openen voor het terugwinnen van een deel van bet Unileverbezit, dat Indonesië zonder meer in beslag genomen heeft. De NedeHandse rege ring heeft deze „buiten-diplomatie" een tijd lang aangekeken zonder er kritiek op te hebben. Op een gegeven ogenblik echter vond ze. dat het tijd werd er een einde aan te maken. Dr. Paul Rijkens beloofde zich voortaan afzijdig te zullen houden. Als we Elseviers Weekblad mogen geloven, dan zou niettemin een vertrouwens man van Dr. Paul Rijkens nu toch weer een rol op de achtergrond spelen. Het betreft hier een zekere Verrips, die tijdens de politiële acties als Ne derlands militair overliep naar Indo nesische kant, die voor Indonesië in die dagen een grootscheeps smokkel bedrijf organiseerde en die later een bankoverval pleegde in Soerabaja, waarvoor hij tot zes jaar gevangenis straf werd veroordeeld. De anteceden ten van deze man waren van deze aard, dat prof. Yamin en dr. Zain aan de groep-Rijkens lieten weten, dat ze hem niet als tussenpersoon kon den aanvaarden. Aldus een mededeling van de journalist W. L. Oltmans, die eerst door de groep-Rijkens als koerier werd gebruikt, doch die later als zo danig is afgedankt. De groep-Rijkens zou niettemin nog allerlei pogingen hebben gewaagd om de heer Verrips zich noemende professor als con tactman te laten optreden. Volgens het onthullende weekblad zou nu de verstandhouding tussen de groep en de Indonesische autoriteiten grondig zijn verstoord. Enerzijds door het op treden van „professor" Verrips, ander zijds door het op de voorgrond stellen van particuliere belangen door de Nederlandse zakenlieden. Verrips werd namelijk naar de beide Indonesische diplomaten gestuurd met een brief, waarin werd verzocht aan een tweetal Nederlandse bedrijven een bedrag van ongeveer 12 miljoen uit te keren. Daar de Indonesiërs Verrips niet wensten te ontvangen, riep deze de hulp van Oltmans in. die volgens zijn eigen verklaring de brief heeft overhandigd. De Indonesische diplomaten toonden zich daarover geïrriteerd. Elseviers Weekblad werpt ook de vraag op, of Verrips een rol heeft ge speeld in de totstandkoming van het z.g. plan-Bunker. Tijdens het voor overleg tussen Indonesië en Neder land legde hij een grote activiteit aan de dag. werd geïntroduceerd op het State Department en hield ook stevig contact met de Indonesische onder handelaar Malik. Wie de heer Verrips daarvoor machtigde, is niet bekend en wie zijn activiteiten betaalt even min. Het is een vreemde historie, de vreemdste van alle „buitengebeurens". welke we in het geschil met Indonesië hebben gekend. Nu dit alles zo openbaar is gewor den, wordt het toch wel van belang, dat de groep-Rijkens hierover in het openbaar ophelderingen geeft. no Gaulle heeft nu ook van Kennedy een duidelijk antwoord gekregen op zijn eigengereide beweringen van deze week. De Amerikaanse president heeft ernstig gewaarschuwd tegen het opbouwen van eigen atoommachten door de afzonderlijke staten. Hij be grijpt wel, dat de Fransman toch niet van zijn plan af te brengen is, maar hij heeft dan toch gezegd, hoe hij het er beslist mee oneens is. Ontstaat door het optreden van Frankrijk geen gevaar voor een nieuw Amerikaans isolationisme? Gelukkig ziet president Kennedy dit gevaar maar als zeer ver verwijderd. Amerika is nog steeds bereid zijn volle aandeel in de Wes telijke verdediging te dragen. Maar dan wil het ook deel blijven nemen in de grote besluiten, waarmee oorlog of vrede in Europa gemoeid zijn. Dit slaat duidelijk op de onderhandelingen over Berlijn welke de V.S. ondanks De Gaulles bezwaren blijven voort zetten. Kennedy zei er van overtuigd te zijn, dat Europa en de V.S. niet langer dan een tiental jaren gemene zaak gemaakt hebben om nu verdeeld te worden door hekrompen opvattingen en twijfel. De V.S. verwelkomen een nieuw Europa van gelijkwaardigen en niet van tegenstanders, een nieuw Europa, geboren uit gemeenschappe lijke idealen, in plaats van het oude door nationale en persoonlijke vijand schappen verscheurde Europa. De Amerikaanse president geeft dus beslist een steun in de rug aan hen. die echt niet terug willen naar het oude systeem van bondgenootschappen en het baas spelen van de groten over de kleinen, zoals de Franse president toch in feite wil. Het is een bemoediging voor hen. die pal willen blijven staan voor een waarlijk nieuw Europa. "-"STÜ VERBINDINGSWEG TERNEUZEN- SLTJISKIL Ten gemc-entehuize in Terneuzen werd in het openbaar aanbesteed de aanleg van een verbindingsweg Terneuzen- Sluiskil met bijkomende rioleringswer ken: N.V. Hol. Hulst f 1.930.000, fa. De Ruys- ser. Biervliet f 1.923,000, Lucassen, Kloos- terzande f 1.915.000, Mij. Zeeland, Mid delburg f 1.915.000, J. de Oude NV, Biervliet f 1.8.97.000. Gebrs. Geldof. Bres- kens f 1.863.000, „E.L.K." n.v., Schoon- dijke f 1.850.000. W. J. de Bruyn, Ter- neuzen f 1.838.000. (Advertentie) GEMEENTE ROOSENDAAL EN NISPEN In verband met de werkzaamheden, aan de waterleiding, zal de in de LAAN VAN BRABANT zaterdag 19 mei van 7.3017 uur. De Directie van de Gemeentebedrijven Roosendaal en Nispen op

de Stem | 1962 | | pagina 3