1 1 [a LÊ VVD-ers in Tweede Kamer volgen Van Riel Onmogelijke situatie voor prof. Oud op til Even bukken s.v.p. DREIGBRIEVEN VOOR HET HOF N.-Guinea campagne begonnen PREMIER DE QUAY SCHRIJFT OE THANT Dokter O. maandag in hoger beroep 1 1 r L 1 ■373 [voor LAAR een modern kantoor heeft alles vóór J.A. BIESBR0ECK Standpunt al bepaald Berlijnse tunnelvlucht Prinses Beatrix naar Breda I T ■i ^3 Q pjüj QjGj^Nl DAGBLAD VOOR ZEELAND Frans-A Igerijnse beschuldigingen over en weer De Algerijnse voorlopige regering heeft bij de Frans-Algerijnse wapenstilstands- eommissie geklaagd over de „ernstige incidenten" aan de Oostalgerijnse grens, waar Franse troepen, zoals wij gisteren schreven, een nationalistische legerstel- ling zouden hebben gebombardeerd. De voorlopige Algerijnse regering heeft een onderzoek naar de incidenten geëist en haar strijdkrachten gelast, de bestandsovereenkomst van Evian, die in gevaar gebracht werd door „de agres sieve actie van de Franse troepen" te blij ven naleven. Veel wind Salan kreeg tranen in de ogen Indonesische V.N.-ambassadeur Aardappelentekort Betaal niet meer dan nodig is Tot zijn laatste ademtocht in de gevangenis Kantoormachinehandel VIENNA de slankste hoorbril Ook voor,zwaar slechthorenden Optiek Jacobs VDB/17/5/15 W. VAN DER STEEN VPftÉS 3/ Pee/ W/ti/rm/r/effo! h t t Hfc lanocreme: - Voor droog haar1 Ij Sunsilk blauw 1 102e JAARGANG No. 23ytw Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 14 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 19 MEI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartan, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt ümaau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14- telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2603 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KABINETSCRISIS DOOR ZAAK VISSER? OUD ....gezwicht voor Van Riel?.... Van Algerijnse zijde werd gezegd, dat er geen vuurgevecht is geweest en dat ook geen slachtoffers zijn gevallen. De voorlichtingsdienst van generaal Fourquet, de opperbevelhebber van het Franse leger in Algerië, heeft gisteren tegengesproken, dat Franse troepen een Algerijnse nationalistische legerstelling hebben gebombardeerd. Volgens de Franse lezing betrof het enige incident dat zich heeft voorgedaan, de bezetting door nationalistische troe pen van een Franse militaire post in Si- di-Freidj, op acht kilometer afstand binnen de grens, die het Franse garni zoen op 15 mei had ontruimd. Deze be zetting was in strijd met de overeen komst van Evian, aldus de voorlichtings dienst. Sindsdien heeft de commandant der nationalistische troepen zijn man schappen teruggetrokken, als gevolg van de „vastberaden houding der Franse autoriteiten". (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet verwacht, dat de liberale Tweede-Kamerfractie het voorbeeld van de Eerste-Kamerfractie der V.V.D. zal volgen en even eens het vertrouwen in haar geestverwant, ir. Visser (defensie) zal opzeggen. Weliswaar heeft de voorzitter der liberale Tweede-Kamerfractie prof. Oud, tevens voorzitter van de V.V.D., het kabinet ondershands laten weten dat hij het met deze anti-Vissercampagne niet eens is, maar hij heeft aan die mededeling toegevoegd, dat hij zijn partij- en fractiegenoten in deze affaire niet meer in de hand heeft. Er is intussen nog een klein kansje, dat de nagenoeg algemene, ver nietigende kritiek in persorganen de liberale Tweede-Kamerfractie nog tot een beter inzicht zal brengen. Gebeurt dit niet, dan voorziet men in politieke kringen naast een zaak-Visser ook een zaak-Oud. Men ziet namelijk niet in, hoe prof. Oud, als hij werkelijk de anti- Vissercampagne afkeurt, kan aanblijven als leider der liberalen. Uit eindelijk zou dat conflict binnen de V.V.D. dan wel eens tot een kabinetscrisis kunnen uitgroeien. DE 300 KRAANMACHINISTEN en elek- triciëns van de haven van Southampton hebben vrijdag besloten hun vijf dagen geleden begonnen staking te beëindigen. Vandaag zullen zij het werk hervatten. HET SCHIJNT dat na de besprekingen tussen de Britse minister van binnenland se zaken, Richard A. Butler en de lei der van de Malawi congrespartij, dr. Hastings Banda het recht van Nyassaland zich van de Rhodesische federatie af te scheiden, wordt erkend. DE WESTDUITSE Bondsdag heeft geen besluit kunnen nemen over de verlaging van het invoerrecht op auto's met vijf tig procent. De vergadering was niet be voegd hierover te stemmen, daar het ver eiste quorum ontbrak. DE VRIJDAG tien jaar geworden Tho mas Molitor uit Oost-Berlijn, die op 10 april j.l. van het dak van een aan de sectorgrens gelegen huis op Westberlijns gebied sprong, is op zijn verjaardag door zijn moeder uit een Westberlijns kinder tehuis afgehaald en met haar naar Oost- Berlijn teruggegaan. HET KONINKLIJK GEZIN brengt van 21 t.m. 24 mei een officieel bezoek aan Oostenrijk. De republiek is 83.849 km2 groot en telt 7 miljoen inwoners. Neder land is 33.612 km2 en heeft 11.5 miljoen inwoners. De Oostenrijkse bevolking is voor 89 pet. katholiek. Wenen telt 1,6 miljoen inwoners. i Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot zaterdagavond. J opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur: 1 Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Krachtige tot harde wind, in de kustprovincies tijdelijk stormach-1 »g, ruimend naar zuidwest tot west. Dezelfde temperaturen als gisteren of! iets lagere. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: j Toenemende bewolking met regen Later zwaarbewolkt met opklaringen en neerslagvlagen. Maximum tempe- raturen van 9 tot '6 graden. Vandaag: zon onder 20.32 uur, maan op 20.15 uur. Morgen: zon op 440 uur zon onder 20.34 uur. Maan onder 5 38 uur, maan op 21.22 uur. j Maandag zon op 4.39 uur, maan onder i 0.15 uur. Om op alles voorbereid te zijn heeft het kabinet, zo vernemen wij, thans reeds zijn standpunt bepaald ten aan zien van het opzeggen van vertrouwen, ook door de Tweede-Kamerfractie der V.V.D., in minister Visser. Als dit ge beurt verwacht men er in eerste in stantie een mededeling van per brief. Die brief zal dan voor kennisgeving worden aangenomen, ook door de twee andere liberale ministers drs. Korthals en mr. Toxopeus. Zij hebben binnen het kabi net te kennen gegeven de aanval van hun partijgenoten op ir. Visser gezien de achtergrond van verkiezingsstunt als een „grof schandaal" te beschouwen. Volgens onze informaties heeft minis ter Visser zijn definitief standpunt ten aanzien van een eventueel voortgezette aanval door de liberale Tweede-Kamer fractie nog niet bepaald. Hij wil zijn houding laten afhangen van de vraag hoe de liberale Tweede-Kamerfractie straks in het openbaar tegen hem zal optreden. Die openlijke uitspraak is door prof. Oud voor woensdag a.s. aangekondigd, Dan wordt in de Tweede Kamer beslist over de verdere behandeling van de zaak-Van der Putten. Wordt het zelfde schijnmotief voor het opzeggen van ver trouwen gebezigd als in de Eerste Ka mer dan zal minister Visser zeer waar schijnlijk aanblijven, derd heeft laten lopen. Door de knieën? Een ander motief is nauwelijks denk baar. Minister Visser voelt zich sterk omdat Nederland op de laatst gehouden N.A.V.O.-conferentie te Athene zeer ho ge punten heeft gekregen bij de beoor deling van onze strijdkrachten. Die ho ge cijfers mogen dan voor een goed deel het werk zijn van de staatssecretarissen De, Jong (marine) en Calmeijer (defen sie), van ir. Visser kan met een derge lijk getuigschrift in ieder geval niet wor den gezegd, dat hij de boel in het hon- De verwachting, dat nu de Tweede- Kamerfractie der V.V.D. tegen ir. Visser in het offensief zal gaan, is gebaseerd op het feit, dat de aanval van de liberale senatoren is voorbereid in overleg met het grootste deel der liberale Tweede- Kamerfractie. Prof. Oud zegt binnenskamers, dat hij het met die gezamenlijke actie niet eens is. Hij zou echter het onderspit hebben gedolven tegen de voorzitter der liberale Eerste-Kamerfractie mr. Van Riel, tevens vice-voorzitter van de V.V.D. Iedere politicus heeft evenwel iets van een acteur in zich, prof. Oud in hoge mate. Als hij werkelijk voor mr. Van Riel heeft moeten buigen, staat hem maar één ding te doen: heengaan en de leiding van de V.V.D. overgeven aan mr. Van Riel, die hem reeds zo lang het liberale leiderschap betwist. Blijft prof. Oud toch aan als zijn frac tie ir. Vi'sser het vertrouwen opzegt, dan is hij mede-verantwoordelijk voor het laag bij de grondse gekonkel tegen ir. Visser. Die verantwoordelijkheid is dan des te groter, omdat prof. Oud nog op 9 maart j.l. op de algemene vergadering der V.V.D. voor ir. Visser juist als voor de heer Van der Putten het recht heeft opgeëist om zich te verdedigen. Ongelukkig In parlementaire kringen vraagt men zich intussen af tot welke gevolgen de liberale vendetta uiteindelijk zal lei den. Men acht het bepaald niet uitgeslo ten, dat er op de duur een situatie zal ontstaan, welke het de andere regerings partijen onmogelijk maakt nog langer met de V.V.D. samen te werken. Ook het kabinet voorziet ernstige moeilijkheden. Prof. De Quay c.s. heb ben onderling afgesproken rond de af faire-Visser alles te vermijden wat een crisissituatie zou kunnen doen ontstaan. Dat is b.v. de reden geweest, dat mi nister-president prof. De Quay minister Visser deze week in de senaat op meer formele dan hartelijke wijze ter zijde heeft gestaan. Het oogmerk daarbij was niet op de eerste plaats de V.V.D. te ontzien, maar een kabinetscrisis 1 voor komen. die op dit moment in verband met Nieuw-Guinea hoogst ongelukkig zou zijn. Nog partijlid Hetzelfde motief is voor ir. Visser aanleiding geweest het heeft hem grote zelfoverwinning gekost af te zien van zijn voornemen te bedanken voor het lidmaatschap der V.V.D. Door het lidmaatschap op te zeggen zou hij de andere liberale bewindslieden in het kabinet in een moeilijke positie hebben gebracht en in feite gedwongen zijn om af te treden. Ir. Visser blijft nu in naam lid van de V.V.D., een afschuwe lijke situatie voor hem, die alleen te dragen is door de loyale houding van zijn liberale collega's in het kabinet. Daaruit blijkt immers, dat ook thans nog bij de liberalen politiek fatsoen aanwezig is. K-.s*"AV Bij manoeuvres van het eerste ver kenningssquadron van de veertiende Amerikaanse pantserbrigade, ergens in West-Duitsland, hadden straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht de opdracht laagvliegend steun te verle neneen opdrachtwelke hier wel bij zonder letterlijk werd opgevat. Een groep Oostduitsers is op 5 mei onder leiding van een 81-jarige man, door een tunnel naar West- S Berlijn gevlucht. Dit werd giste- ren in Berlijn onthuld. De groep vluchtelingen bestond S uit acht mannen en vier vrouwen, i 5 de jongste der vluchtelingen was 16 jaar. De door de vluchtelingen gegra- ven tunnel liep van de stad Glie- 2 nicke, in de Russische zone, naar S Reinickendorf in de Franse sector J van West-Berlijn. Het duurde 16 dagen om de tunnel aan te leggen. De tunnel werd pas vijf dagen na de vlucht der Oostduitsers door de communisten ontdekt. i 9 9 «•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a* (Van onze verslaggever) Op zaterdag 16 juni wordt kroon prinses Beatrix in Breda ver wacht om de vijfde poliomars, jaarlijks te organiseren door de sportvereniging van het Bredase garnizoen, bij te wonen. Ter gele genheid van dit lustrum-gebeuren heeft hare koninklijke hoogheid gemeend van belangstelling te moeten blijk geven. De mars, respectievelijk afstanden van tien, vijftien en vijfentwintig kilometer omvattend, gaat door de bosrijke om geving van de Baroniestad, voornamelijk door het Mast- en het Liesbos. Het start bureau is gevestigd op de Trip van Zout- landtkazerne, de rustplaats is bij de ma- rechausseékazerne Dr. Batenburglaan Breda. De organisatie verwacht ongeveer vijftienhonderd deelnemers. Verschillen de bedrijven verzorgen de verfrissingen en tractaties. Drukte in de hal van het Paryse ge rechtsgebouw. Links ziet men generaal Ailleret, voormalig opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerië, die als getuige a charge optreedt. Rechts is een der verdedigers van Salan, mr. Tixier Vignancourt, in druk gesprek met admiraal Ploix, die als getuige door de verdediging is opgeroepen. De Indonesische ambassa deur bij de V.N. heeft giste ren verklaarddat zijn land de campagne ter bevrijding van Nieuw-Guinea is begon nen. Hij bevestigde tijdens een informeel gesprek met verslaggevers na geduren de ongeveer een kwartier een onderhoud gehad te hebben met secretaris-generaal Oe Thant, door wie hij was ontboden om een brief van premier De Quay in ontvangst te nemen, dat het afwerpen van Indonesische parachutisten bij Fak- Fak het begin was van een compagne ter bevrijding van Nieuw-Guinea. Deze zou voortduren, tenzij Nederland akkoord zou gaan met twee voorwaarden, aldus de ambassadeur. „Het hangt van de Nederlanders af", aldus verklaarde hij, „zij moeten het zenden van militaire versterkingen naar West-Irian staken en zij moeten de wel willendheid en oprechtheid tonen voor een heropenen van het vreedzaam over leg". De president van het Hof waar voor Salan terechtstaat, de acht rechters en de officier van justi tie hebben brieven ontvangen van de O.A.S., waarin zij met de dood worden bedreigd, indien Salan door hen ter dood wordt veroor deeld. Ook journalisten, die het proces verslaan, hebben dergelijke brieven ontvangen. De openbare aanklager, André Gaval- da, heeft de door hem ontvangen brief zelfs voorgelezen. Het schrijven was on dertekend door de ex-kolonel Yves Go- dard. Er stond onder meer in te lezen: „V zult er met uw leven voor hoeten indien de generaals Salan en Jouhaud worden terechtgesteld". Charles Bonnet, voorzitter van het hof reageerde toen met de laconieke opmer king: „De meeste leden van dit hof heb ben een dergelijke brief ontvangen". Salan bleef onbewogen toen de dreig brieven werden onthuld, maar hij kreeg tranen in de ogen toen generaal Henri de Pouilly in de getuigenbank hem ver* dedigde. Deize zei: „Ik koos in april 1961 Premier De Quay heeft gisteren via de Nederlandse ambassadeur bij de V.N. de heer Schürman aan de secretaris generaal Oe Thant een brief overhan digd over de kwestie-Nieuw-Guinea. De inhoud ervan zal over enige dagen wor den meegedeeld aan de Tweede Kamer. Mr. Schürman heeft de secretaris generaal de laatste dagen herhaaldelijk bezocht. In Amerikaanse regeringskringen men nog steeds optimistisch met betrek king tot het gesprek NederlandIndo nesië. „Met geduld en goede wil zullen zij hun verschillen van mening moeten bijleggen en een vreedzame oplossing voor de kwestie moeten zien te vinden". De huisvrouwen kunnen er zelf voor een belangrijk deel Voor zorgen, dat bij de koop van aardappelen de vastgestel de prijs niet wordt overschreden. De consumenten handelen in hun eigen belang als zij weigeren meer te betalen dan de prijs, die op 16 mei gold. Zij kun nen ook gebruik maken van maaltijden, waarin de aardappel geheel of gedeelte lijk wordt vervangen door rijst, macaroni etc. Noch in prijs noch in voedingswaar de behoeven dergelijke maaltijden on der te doen voor het gebruikelijke aard appelen-groenten-menu. Ook de nieuwe en buitenlandse aard appelen hoewel duurder vormen een uitwijkmogelijkheid, die te prefere ren is boven de duur-gekochte oude aardappelen. Aldus de Nederlandse huishoudraad en het consumenten-contact-orgaan. Ruim vier jaren nadat de wegens moord op zyn vrouw tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde voorma lige gemeente-opzichter Adriaan L. uit Gouda dood in de strafgevangenis van Leeuwarden werd aangetroffen, staat de man, aan wie deze dood wordt ten laste gelegd, in hoger beroep terecht. Het is de ex-arts J. F. A. M. O. uit Berkel, die door de rechtbank in Leeu warden werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Eerder was hij door de rechtbank in Den Haag en ook door het gerechts hof in de residentie veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf wegens moord op zijn vrouw. De vroegere dorpsdokter uit Berkel moet zich thans in hoger beroep ver antwoorden voor het gerechtshof in Leeuwarden. Het hof heeft twee dagen voor de behandeling van deze straf zaak uitgetrokken, maandag en dins dag a.s. Zo nodig wordt de behande ling voortgezet op donderdag 24 mei. Een aantal van 17 getuigen is opge roepen. Op 30 maart van het vorig jaar werd de toen 44-jarige O. door de rechtbank in Leeuwarden veroordeeld tot op nieuw levenslange gevangenisstraf. De rechtbank achtte de hem ten laste ge legde gifmoord op de 34-jarige Adriaan L. bewezen. „De rechtbank acht wettig en overtuigend bewezen, dat O. te Leeuwarden op of omstreeks 4 februari 1958, in kalm overleg en na rijp beraad het voornemen te hebben opgevat A. L. opzettelijk door vergif van het leven te beroven, dit tevoren genomen be sluit en vorenbedoeld voornemen in kalm overleg en na rijp beraad ten uit voer heeft gebracht", aldus de motive ring van het vonnis van de Leeuwar der rechtbank. In een toelichting op dit vonnis noemde de president van de rechtbank de suggestie als zou L. zelfmoord heb ben gepleegd, verwerpelijk. De rechtbank schetste de arts O. als een uitermate gevaarlijk man, die zo werd gezegd geen bedreiging voor zijn medemensen meer mag vor men. Het tweede proces tegen de Berkelse arts werd behandeld in april-mei 1960. Tijdens deze zittingen is onder meer gesproken over de door L. geschreven brieven, waarin deze een zelfmoord aankondigt en waarin hij schrijft een verhouding te hebben gehad met de vrouw van de arts O. en dat hij weet dat mevrouw O. zelfmoord heeft ge pleegd. Het staat verder wel vast dat O. in de gevangenis de beschikking had over cyaankali, maar het is niet bekend hoe hij eraan is gekomen. In zijn requisitoir zei de ofifcier van justitie bij de rechtbank in Leeuwar den onder meer, dat hij de Berkelse arts vervolgd heeft omdat zijns inziens O. zo misdadig is, dat het ontverant- woord zou zijn wanneer hij ooit nog uit de gevangenis zou worden ontsla gen en in de maatschappij zou terug keren. „Hy is een sluipmoordenaar en een verrader, kil en gevoelloos voor zyn medemensen, die hy ziet als stukken in een schaakspel met als uiterste conse quentie dat hy die medemensen zo no dig zonder scrupules uit de weg kan ruimen. Zijn verstand en sluwheid hebben hem gedreven op een weg, waardoor hij tot zyn laatste ademtocht in de gevangenis zal moeten blijven", aldus de officier. Op de vraag of deze hoop ergens con creet op was gebaseerd, haalde de woord voerder de schouders op. Hij gaf te kennen hierover niet te willen specule ren: „De twee partijen moeten zichzelf uitspreken". Dat er in de omgeving van Fak-Fak verbitterde gevechten zouden worden ge voerd, wordt door het departement van defensie ten stelligste ontkend. Dit was n.l. beweerd door een buitenlands pers bureau. Er zyn uiteraard wel „acties" aan de gang, doch deze kunnen zeker niet bestempeld worden als „verbitter de gevechten". Uit de verhoren der zeven uit de neer geschoten Dakota geredde militairen is gebleken, dat dit vliegtuig behoorde tot een grpep van twee, die elk een vijftien tal parachutisten had uitgeworpen. Reeds eerder blijkt een dropping te hebben plaats gehad en wel van dertig man. Deze groep is afgeworpen boven het oerwoud en trekt sindsdien door volkomen onbe woond gebied. Er zijn maatregelen ge nomen om deze groep tot overgave te dwingen. Donderdag j.l. zijn weer 30 man afgeworpen. Binnen een periode van drie weken hebben vier parachutistenlandingen op Nieuw-Guinea plaats gehad. Daarbij wa ren naar schatting omstreeks 150 man betrokken. Zij blijken een gedegen trai ning achter de rug te hebben en een hoge graad van geoefendheid te hebben bereikt. Overigens vraagt men zich in ambte lijke kringen te Hollandia wel af, waar de grens ligt tussen agressie en open lijke oorlogsdaad. Radio-D.iakarta heeft gemeld, dat de neergeschoten Indonesische Dakota een routine-vlucht maakte en dat de Neder landers de territoriale wateren hebben genegeerd. Soebandrio heeft te kennen gegeven dat Indonesië niet streeft naar territo riale expansie, maar naar de uitroeiing van het imperialisme en kolonialisme op eigen grondgebied. het pad van de discipline, maar ik deel thans met Frankrijk de schande van de overgave. Ik ben er in het geheel nie zeker van dat de geschiedenis later z ontdekken dat Salans misdaden kleiner waren dan de onze". De zitting die eerst verdaagd was tot heden, doch gisteren tóch plaatsvond verliep tamelijk monotoon met het horen van een aantal getuigen a dechar ge. Vandaag zal oud-premier Michel De>- bré als getuige worden gehoord. Tele grafisch is hij door het hof ontboden op verzoek van Salans verdedigers. Debré zal ondervraagd worden over de Bazooka-aanval op Salans leven in januari 1957, toen deze opperbevelhebber in Algerië was. Salan beweert dat De bré tot de samenzweerders heeft be hoord. De getuige Mitterand beschuldigde De bré niet met zoveel woorden van mede plichtigheid aan het komplot tegen Sa lan. Hij zei: „De zaak van de Bazooka affaire werd definitief gesloten toen Mi chel Debré in 1958 minister van justitie werd". (Advertenties) GISPEN CULEMBORG Showroom Technische Dienst Gentsestr. 21a-23 Hulst Tel. 01140-2080, b.g.g. 2591 ALLEENVERKOOP Nwe. Haagdjjk 25. Breda

de Stem | 1962 | | pagina 1