kVAR Nog sterke expansie bij bouwmaatschappijen Noyon is in „Siberische" koude snel gevlogen Papier voor UW pen Vu! in: 1, 2, 3 EN WIN Ist 'vj SA a B 8 c I E Li RUSTIN ORGANISA TIE NOG STEEDS ZOEK RONDOMAT 1790.- 25 (6 LIJNEN) j"" 1 kwartje per kolom"! 4 kolommen f 1.- j II 1 1 1 1 D 1 1 1 1 F 1 R G 1 1 i H 1 1 1 S 1 i K 1 1 1 P1 kwartje per kolom"! 4 kolommen f 1 R St. I Jl SS# s III IV1 1 A 1 1 1 B 1 R r R 1 1 1 D E 1 1 1 F B - I G 8 1 a h 1 1 8 j 1 1 K Li. 1 .Jl MATEN IENDE Emissie Bredero Beton goed ontvangen Verheugd Van der WERff i HUBRECHT Ouivenkroniek van „Den Bruinen" „Blonde Gerrit" „Doe zo voort" Smakelijk eten Russische admiraal Golovko overleden valse vlag koninginnedag eindexamens (ii) m eindexamen (ui) eindexamen (iv) aanlegbelasting (ii) aanlegbelasting (lil) uniformen voor doevense fanfare? r.k. universiteit en k.v.p. mooi doornbos klaar? over! is vivisectie noodzakelijk? sur le pont d' avignon Ite leveren. :orgenvrije dag wilt in wilt besteden. U I: veilig en betrouw- lakheider maakt. De e machine, die me- IZoals wilt wassen, Jw was wordt veilig REIDE FOLDER fit DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 19 MEI 1962 (Advertentie) (Van onze financiële redacteur) Een van de opvallende verschijnselen van een enigs zins overspannen conjunctuur is op de beurs, dat de belangstelling van het publiek plotseling gericht wordt op een kleine groep van aandelen, waarvan de noteringen dan heftige schommelingen gaan ver tonen. Beurstechnisch heet het dan dat de markt zweeft, waarvan men eigenlijk niet goed weet wat er mee te doen, met als gevolg dat een klein bericht plotseling de aandacht vestigt op een bedrijf of op een groep bedrijven met het gemelde gevolg. Zulk een groep is in het begin van dit jaar geweest de bouwnijverheid en onder de tien meest verhan delde fondsen waren begin maart de Intervam, de Bataafse aanneming mij. en de Havenwerken. Nu de belangstelling inmiddels is geluwd, kan worden nagegeaan of de verwachtingen, die gewekt werden inderdaad zijn gerealiseerd? De verwachtingen kwamen indertijd in de lucht door het spektakel om de Landbank, een Haagse fi nancieringsmaatschappij, die de belangen heeft ge ïncorporeerd van de heer Zwolsman, lang geen on bekende in de bouwwereld, die vooral werkt met het bouwbedrijf Intervam. Dit bouwbedrijf heeft na de oorlog een grote expansie ondergaan en de laatste bekende plannen logen er ook niet om. Zo wilde men in Den Haag een groot shopping center inrichten en via de Landbank werd ook de Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen overgenomen. Deze laatste maatschappij exploiteert de Sche- veningse pier, alsmede een groot aantal hotels, waaronder het be kende Kurhaus. Ten aanzien van de realisatie van de verwachtingen moet worden gesteld, dat hier op korte termijn niet veel van te recht is ge.'.omen, al zijn de meeste maatschappijen op dit gebied ontsnapt aan een dividendverlaging, zoals hieronder wordt getoond. koers 1962 dividend '61 91-2 15-5 Aann. Mij. De Kondor 18 pr. (onv.) 448 365b Hollandse Beton Mij. 15 pr. (onv.) 490 352gb Ned. Aannem. Mij. 17 pr. (18 pr.) 540b 5101 Bredero Beton 18 pr. (15 pr.) x) 598 620 x) Bij Bredero werd in 1960 tevens 5 procent in aandelen uitgekeerd. De koers bewoog zich op 19 februari rond het hoogste niveau, maar behalve bij Bredero zijn er sinds die tijd aanzienlijke koersdalin gen opgetreden. Dit ondanks het feit dat de divi denden aardig op peil zijn gebleven. Echter doordat de bouwbedrijven altijd enigszins achter de conjunc tuur aanijlen, is er juist in deze bedrijfstak nog sprake van sterke groei als in andere takken van bedrijvigheid reeds van een afvlakking sprake is. Sterke remmen op de groei van de bouwbedrijven zijn echter vooral het grote gebrek aan vakbekwame bouwvakkers en als gevolg daarvan is het aantal plannen dat op goedkeuring wacht van de rijksover heid sterk opgelopen. Daarnaast is er vooral in de grensstreek een sterke zuigkracht door de Duitse industrie met als gevolg dat reeds vele bouwvakkers wekelijks naar Duitsland pendelen, welk voorbeeld spoedig gevolgd werd door de aannemingmaatschap pijen zelf, die op de Duitse markt een grote activi teit ontplooiden, wat ook weer een terugslag had op de bedrijvigheid in Nederland, daar vele technici in Duitsland bij bouwprojecten werden beziggehou den. Overigens is een afzwakking van deze zuig kracht wel te verwachten, daar de Bundes Bank in haar jaarverslag een ernstige waarschuwing heeft doen horen aan het adres van de Duitse overheid, die met haar grote bouwopdrachten een van de oor zaken is geweest van een inflatoire tendentie in de Duitse economie, daar deze grote bouwopdrachten, tezamen met de fiscaal gunstige particuliere woning bouw voor een overhitting van de bouwmarkt hebben gezorgd. De woorden waren niet aan dovemansoren gezegd, want verschillende bouwplannen zijn op de lange baan geschoven en ook de Duitse bedrijven is aan gezegd, wat minder aan „window dressing" te doen in de vorm van het laten bouwen van grote kantoor gebouwen. Dit alles zal ongetwijfeld leiden tot enige ontspanning op de Nederlandse bouwmarkt, watten goede kan komen aan een continu hoog woning bouwvolume en verdere realisatie van verschillende bouwplannen. Voor deze plannen is veel kapitaal nodig en om hier in te voorzien hebben de Verenigde Bedrijven Bre dero N.V. te Utrecht een gecombineerde aandelen- en obligatie-emissie aangekondigd. Tot 4 mei werd gewerkt onder de naam Bredero's Bouwbedrijf N.V., maar deze naam werd te beperkt geacht om een beeld te geven van de huidige en toekomstige activiteiten van het bedrijf. Deze acti viteiten zijn gericht op de totstandkoming van een geïntegreerd bouwbedrijf, wat wil zeggen, dat men zowel de bouwmaterialen vervaardigt, alsmede de bouwwerken uitvoert. De „Verenigde bedrijven" zijn daartoe opgebouwd uit een groep van bedrijfsafdelingen, dochteron dernemingen en deelnemingen, waaronder zijn begrepen de N.V. Timmer- en Meubelfabriek „De Oude IJssel" te Terborg, de Beton - mortelfabriek Utrecht N.V., de N.V. Gipsbouw, Alphen a.d. Rijn, voor wat betreft de binnenlandse bedrijven en daarnaast als buiten landse belangen Bredero's Building Cy. Teheran, Basil Investments Ltd., Londen, Lend Lease Corporation Ltd., Sydney en de bouwmaat schappij Hollandia N.V. te Hollandia, Nieuw- Guinea, om de voornaamste te noemen. Met deze bedrijven verzorgt men materialen als de bekende b2 blokken, alsmede de bouw van fabrieken, kan toren en de industriële bouw van woningen. De aangekondigde emissies houden in een uitgifte van nominaal 1.050.000,aandelen, ten volle delend in de resultaten over 1962, tot een koers van 250 procent, waarbij 4 oude aandelen recht van voorkeur hebben op één nieuw en daarnaast een uitgifte van nominaal 6.000.000,5 procent obligaties in stukken van 1000— tegen de koers van 100 procent. In to taal wordt dus een bedrag van 8.625.000,— aange trokken, dat nodig is voor een verdere integratie van de bouwbedrijvigheid van de maatschappij, alsmede voor aflossing van twee onderhandse leningen en een middellange lening van in totaal ƒ3.8 miljoen. Het bedrijf, dat thans 41 jaar bestaat, heeft na de oorlog een grote vlucht genomen, waarbij de omzet in de laatste 5 jaar bijna is verdubbeld. De finan ciële resultaten zijn daarbij zeer bevredigend geweest. Zo was in 1961 de bruto winst ƒ5,7 miljoen, waaruit een netto winst resulteerde van 2,7 miljoen. Hier van werd. zoals uit vermeld staatje blijkt, 18 procent dividend uitgekeerd, wat 1,1 miljoen vergde, zodat 1,5 miljoen aan de reserves werd toegevoegd. De verwachtingen zijn daarbij zeer gunstig, daar de orderpositie groter is dan ooit en men vertrouwt er dan ook op, om over het door de emissie vergrote kapitaal, een behoorlijk dividend te kunnen uitkeren. De claims noteerden op 15 mei 705,— wat een gun stig resultaat mag heten in de huidige markt van koersdalingen. Van enige maatregel bij deze emissie om eventuele buitenlandse invloed in het bedrijf tegen te gaan is geen sprake geweest, al blijft de directie er wel op bedacht, dat de mogelijkheid daartoe zich voordoet. Het is namelijk juist door buitenlandse aankopen, dat de koers van Bredero zich op een hoog niveau beweegt. Gelezen in het „Nieuwsblad van het Zuiden": Tilburg 16 mei „De voorzitter iran de Tilburgse Bond van Post- duivenhouders, de heer P.J. Stoo- pen, heeft tijdens de contactavond van deze bond, de afdeling Mid den-Brabant van de N.P.O. (be doeld is hier Z.N.B. maar dat is een slip of the pen den Br, openlijk beschuldigd van oplich ting. Op deze avond waren aan wezig het bestuur van de Tilburg se Bond en de besturen van de vereniigngen die bij deze bond zijn aangesloten. De voorzitter zei dat de Brabantse Bond van Postdui- venhouders ongeveer 8500,te vorderen had van de afdeling Mid den-Brabant 5000,met rente van lening voor containers en 3400,aan achterstallige resti tutie), die de N.P.O. in 1960 aan de Z.N.B. zou hebben gegeven om aan de vereniging uit te keren. De voorzitter concludeerde tot oplich ting omdat Midden-Brabant niet ant woordt op brieven die de Brabantse Bond over deze kwestie geschreven heeft. De briefschrijvers hebben als ul timatum gesteld dat uiterlijk 5 mei 1962 aan de vordering zou moeten worden voldaan. Indien het geld op die datum nog niet zou zijn terugbetaald, zou de justitie worden ingeschakeld. Naar aan leiding van dit laatste deelde de heer Stoopen nog mee, dat tot zijn vreugde gebleken is dat op last van de officier van justitie thans een nieuw onderzoek gaande is naar de financiële gang van zaken in de duivensport". De „Nieuwe Tilburgse Courant" is nog iets gedetailleerder in de weergave van 's heren Stoopen boude taal. Dit blad schrijft namelijk: „De heer Stoopen was hierover zeer verheugd, omdat zoals hy zeide de Tilburgse Bond steeds als de dader was aangemerkt. Uit dit (justi tionele) onderzoek zou wel anders blij ken. Enz". Naar aanleiding van bovenstaande heb ik een onderhoud gehad met de nieuw gekozen voorzitter van Midden-Brabant, de heer C.H. Jacobs te Breda, die tevens lid is van het hoofdbestuur van de ZNB. En doorgaans goed geïnformeerd. De heer Jacobs verklaarde dat niet ge antwoord was of zou worden op de brie ven vanwege de heer Stoopen, waarvan de inhoud kant noch wal raakt. Hij vindt de termen ultimatum, oplichting e.d blijk geven van een zo verregaande „on zorgvuldigheid". dat hij zich slechts (met de heer Stoopen) kan verheugen over de stappen van de officier van justitie, die een onderzoek naar de Tilburgse affaire heeft gelast. De heer Jacobs stelt er prijs op enkele Opgericht 1899 Beursbericht no 305 is verschenen BERNET van die onzorgvuldigheden in het juiste daglicht te stellen en wel: ten eerste, dat de beer Stoopen door de Z.N.B. geschorst is voor de tijd van tien jaar. onder andere wegens het feit dat een bedrag van een goede dertig duizend gulden „niet op reglementaire wijze verantwoord is" in de boeken van de particuliere duiventransportonderne- ming, waar hij mede-oprichter en mede directeur van was; ten tweede, dat de officier van justitie, hiervan kennis gekregen hebbende uit publikaties in de Tilburgse couranten, geen opdracht heeft gegeven tot een on derzoek „naar de financiële gang van zaken in de duivensport", doch naar de door de commissie van arbitrage van de Z.N.B. gesignaleerde onregelmatigheden in de boeken van de bovengenoemde dui- ventransportonderneming; ten derde, dat niemand ooit de Til burgse Bond, d.w.z. de overgrote meer derheid van de te goeder trouwe leden van de Tilburgse Bond „als de dader heeft aangemerkt" in de financiële sec tor en dat de reglementaire maatrege len van de Zuid Nederlandse Bond dan ook uitsluitend hebben betroffen de he ren Stoopen en zijn mede-ondernemer. Op het verwijt van „oplichting", waar aan het nieuwgekozen bestuur van Mid den-Brabant zich zou hebben schuldig gemaakt door enige onbehoorlijke brieven vanwege de heer Stoopen niet te hebben beantwoord, had de glimlachende heer Jacobs slechts het commfentaar van zyn medebestuurder, de oud-wielrenner Gerrit Schulte: dat hy nog nooit door een eerlijke wagen was overreden maar wel, enz. enz. x In deze Sybericshe tijden werd Noyon gevlogen. De Bredase Bond zat er op met 3099 duiven en de snelste duif deed er zes uur en twaalf minuten over. Om de keizer te geven wat des keizers is, was het een grote dag voor John Lutt. Niet alleen omdat hij zelf (met 6 duiven mee) o.a. 6 20 enz. won, maar omdat de ge vreesde Gebr. Oomens, die er 75 mee hadden, met een duif, die zij van John Lutt ten geschenke hadden gekregen de eerste prijs wonnen met liefst zeven minuten los vooruit. Het zijn twee zoons van het vermaarde „Kleintje" van John Lutt, een der grootste kampioenen die ooit bestaan hebben, de 268418 en de 268410 die resp. de le en 6e prijs winnen op deze gedenkwaardige Noyon. Deze vlucht zal nog lang in de herinnering van John en Sjef blijven voortleven. Proficiat! Wat zijn er op dit concours anders een platjannen vooropgekomen, in één woord verschrikkelijk. Hier is de uitslag: 1 en 9 Gebr. Oomens, 2 en 17 W. van Loon (4 mee), 3 en 38 H. Vermonden, 4 K. v. Nunen, 5 J. Horward, 6 en 20 John Lutt voornoemd, 7 A. Simons, 8 J. van Oos terhout, 10 Ant. Grauwmans, 11 en 12 Gebr. Schuurmans, ook niet voor de poes, 13 J. Poppelaars, 14 A.P. Roovers. 15 W. de Vree, 16 W.C. Klijn, 18 Koos van Raak, die ook niet gemakkelijk mis schiet, 19 G.J. de Hoon, 21 Chr. Been hakkers, 22 F. Sprenkels, 23 C. Kwist- hout, 24 W. Verdaasdonk, 25 J. Vermee- ren, 26 en 28 J.H. van Dijk, 27 W. van Tilburg, 28 H. Krijnen, 30 H. Nelemans. 31 P. Marijnissen, 32 A. Vandenberghe, 33 F. van Doormaal 34 W. van Ginne- ken, 35 A. Horward, 36 J. Scheerhoorn, 37 Bos Wennekers, 39 P. Lambregts en 40 J .Mens enz. Serie J.H. van Dijk, opvolger Willem Voeten, serie 3 Gebr. Schuurmans. Bredase Zaterdagvliegers op Bohain: 1 B. de Ruyter, 2 P. van Driel, 3 J. van Tilborg, 4 H. van Heel, 5 A. Roks, 6 P. Segers, 7 en 9 C. Beerens, 8 W. Jansen, IC M. Kapitein, enz. Zolang we nog met de winterjas en oorwarmers op de duiven moeten wachten aldus de heer van Driel deugt het nog niét. Gelijk hebt u. In Ulvenhout was de watervlugge J. Semeekens Jan en alleman te rap af; 2 en 9 M. Martens, 3 en 10 M. Dielemans, 4 A. Martens, 5 W. Graumans, 6 L. Paulus- sen, 1 Michiel Adriaanszoon de Ruiter, 8 G. de Rooij, 11 A. Timmers, 12 W. van Oosterbosch. 13 Jan Antonissen, 14 C Wijgaarts, 15 en 16 B. van Endschot, enz. Er vlogen 602 duiven. Ze hebben ze dus voor de kou niet thuisgehouden. Gevleugelde Vrienden te Chaam: 1 3 en 8 P.J. Koks, 2 J. Smits, 4 J. de Rooij, 5 P, Kooijen, 6 en 11 P. van Opstal, 7 P, Verheijen, 9 A. Scharlakens (goeie rooie) 10 G. Martens, enz. Wegens de plaats ruimte moet ik van de week kort zijn. In Dongen was P.C. van Leyden er mee weg, 2 P.M. van Dongen, 3 8 en Fr. van Hoppe, 4 15 17 A. Trommelen, 5 M. Bakkers, 6 A. de Man, 7 12 16 Joh, van der Zanden, 10 P.A. de Bont, 11 Jac. van Herp, 13 A. Hesesls, 14 A. Coremans, 18 L. Michielse en 20 W. Laros, enz. Tot mijn vreugde is er de uitslag van de Oosterhoutse Bond met 1482 duiven en het is de grote kampioen Willem Wijnings die als eerste over de eindmeet bolt. Doe zo voort. Willem, gelijk mijn heer pastoor tegen Pallieter zei, toen deze zijn eerstgeboren drieling kwam aange ven, 2 L. van Tilburg, 3 Biemans-Backx, 4 Ant. van Halderen, 5 W. van Gooi. 7 en 24 H. van Tilburg, 8 C. van 6 en 9 Dongen, 10 Joh. Hofkens, 11 M. Krijnen, 12 C. Vermeulen, 13 Arn. Kops, 14 Dek- kers-Koreman, 15 Ant. van Dorst, 16 M. Kops, 17 J. Grotenboers, 18 G. de Hoogh, 19 B. Caron, 20 van Wanrooij-Hogeste- ger, 21 Fl. van Vugt, 22 C. van Halderen, 23 C. Rullens en 25 F. van Vugt enz. Ant. van Halderen wint de fiets. Zeer lillek doet Sjaan Selders te Was pik; hij wint daar liefst 1 3 en 7. In het grote concours ziet de uitslag er als volgt uit: 1 en 12 A. Wintermans op de Hang, 2 en 14 van Helmond te Made, 3 W. Wijnings te Oosterhout. 4 9 en 18 de ge weldige crack Frans Hanegraaf te Hank, niet aan te kluiven, 5 Th. van Geloof te Made, 6 Dekkers-Koreman te Oosterhout, 7 S. Selders te Waspik, 8 A. van der Pluym te Hank, 10 M. Kops te Ooster hout, 11 C. Rademakers te Made, 13 en 20 C. van Halderen te Oosterhout, 15 B. Caron te Oosterhout, 16 P. Stoop te Made, 17 Th. Heyman te Hank en 19 J. van Kappel te Made. De hoofdprijs gaat naar de Hank. Pik in, 't is winter, zei de heer Wintermans. Opvolgers voor de series zijn Hanegraaf voornoemd, van Helmond en Heymans. Wist u dat er op de Hang zulke grote kampioenen zaten? Het komt nu wel uit. De Made zat met 653 duiven op Noyon en de boerenpuntham was voor Manus van Helmond met 1 en 8, smakelijk, 2 idem van 't varken F. van Mook-van de Ven, 3 Th. van Geloof, 4 en 13 C. Rademakers, 5 Jan de Heyde, 6 H. Me- kes, 7 Piet Stoop, 9 J. van Kappel, 10 D.J. Kop, 11 Nolleke de Heyde, 12 H. van Oosterhout, 13 Jac. van Groezen, 15 A. Rullens, enz. En dan hebben wij hier Het Zuiden te Rijen: 1 Gebr. Ballemans, 2 5 10 12 J. Hesemans, dat noem ik met de dui ven spelen, 3 H. Weterings, 4 H. Brou wers, 6 Gebr. Brouwers, 7 C. de Hoon, 8 P. Jansen, 9 M. van der Kaa, 11 H. van Loon, 14 G. van den Brand, 16 P. Theewes, 17 L. Incze, enz. In „De Vredesduif" te St. Willebrord was het ook oorlog om de prijzen: 1 en 2 M. Brouwers, 3 7 9 13 A. Sprenkels, 4 W. Mulders, 5 en 8 M. Wijnings, nog een eigen broer van Willem in Ooster hout, dus straf soort, 6 F. Aarts, 10 P. de Kok, enz. De Verenigde Bergse Krabben blijven natuurlijk niet achter. Zij zaten met 1054 duiven op Noyon: 1 en 3 Adr. Geduld, ik bedoel Verduit, 2 P. de Kok, 4 A. Notmeijer, 5 G. Verbiest, 6 P. van Zun- dert, 7 H. van de Burgt, 8 K. Seebregts, J. Weischot, 10 P. Mertens, 11 C. van de Kasteele, 12 J.C. Hoppenbrouwers, 13 A. Schouteren, 14 Jac. de Waal, 15 S. Zandbergen, 16 A.M. Geers, 17 P. van der Zande, 18 Denijs-de Groot, 19 W. Groffen, 20 M. Vriens, enz. Tot slot van de week De Zeeuw te Goes: 1 J. ter Bruggen, 2 P. Schrijver, 3 en 4 C.J. Kuzee, 5 A.C. van Eijkeren, 6 H. de Bel, 7 en 8 M. van Luyk, 9 en 10 de Witte-Balvers, enz. Allemaal goeie. DEN BRUINEN. En toekomende week meer uitslagen uit de Westhoek en Zeeland a.u.b. Het varen onder een valse vlag schijnt een enkele beweging wel voor de wind te gaan, voegen we hun vlag èn hun strijdlied hier nog aan toe dan valt met gegronde reden te constateren hoe verradelijk zo'n beweging in dit geval voor ons land is. Met valse voorwendsels en huichelachtige onderwerpen worden radio-toespraken ge houden, waarbij men niet schroomt termen te bezigen die de norm van fatsoen ver over schrijden. Een PSP-vrouw had het U- maandag over de diensttijd van onze jongemannen en be weerde, dat onze Jongelui hun twee jaren verlummelden' Het komt mij voor, dat alle militaire au toriteiten een uitlating als deze beledigend zullen aanvoelen en zeer terecht. Deze beweging denkt rustig ongestraft steeds verder te kunnen gaan en een grens is kennelijk voor haar ondenkbaar. BREDA, C- v- d" S De Moskouse kranten melden het over lijden van admiraal Arseni Golovko, eerste plaatsvervanger van de opper bevelhebber van de Russische vloot. Het Russische persbureau Tass, dat deze be richten aanhaalt, meldt, dat de admiraal Iu donderdag, na enige tijd ziek geweest en daar vermoedelijk allerminst rouwig om te zijn, is overleden. Hij was 56 jaar. Gaarne zou ik, gezien de vele gunstige reacties, gebruik willen maken van uw ru briek „Papier voor uw pen". Het heeft mij, en met mij vele Bredanaars, ten zeerste verwonderd, dat uw artikel be treffende de koninginnef eesten. welke u terecht groots noemde, eindigt met de spuit- balwedstrijden. Onder het programma „Princenhage" wordt nog even gewaagd van een voortreffelijke sfeervolle muzikale show, toch lijkt het mij dat u hierin tekort bent geschoten. Het is niet de bedoeling dat u initiatief- en deelnemers moet vermelden, toch ware het op zijn minst nuttig geweest een „kritische" noot te wijden aan deze show. Deze bundeling van krachten, dit massaal optreden van burger- en militaire orkesten is de moeite meer dan waard nog meerdere malen te worden herhaald, en een deskun dige beschouwing uwerzijds kan dit alleen maar stimuleren. De maandenlange voorbereiding om zo goed mogelijk voor de dag te komen (orga nisatie, repetities, programma enz.) hadden meer belangstelling uwerzijds verdiend. Dui zenden belangstellenden waren vol lof over deze show en gaarne hadden wij van een deskundige redacteur in uw blad een voor alle deelnemers waardevolle opinie willen lezen. „Grootse" oranjefeesten zijn alleen mogelijk als weinigen zich belangeloos geven om voor velen iets moois te bieden. Alle respect voor allen die zich hebben inge spannen om de „massa" te vermaken. Het eindexamen van een middelbare school is toch maar een belangrijke zaak, als we de schrijver van „Eindexamen I" in deze rubriek au sérieux moeten nemen. Waar zouden, zoals de geachte, maar verstoorde scribent J. van O. uit Breda opmerkt, de leiders van ons land wel hebben moeten leren denken als deze scholen, ten dienste waarvan minister Cals o.m. al jaren ijverig ..mammoet", er niet zouden zijn? Inderdaad, waarde heer Van O., u hebt groot gelijk wanneer u zegt dat de krant aan deze eindexamens niet genoeg aandacht kan besteden. Het moet u hebben ontlast de redactie eens even flink te hebben kun nen zeggen waar het volgens u op staat, zij het dan dat de opgesloten poes u bij de argumentatie driemaal dwars zatl Maar ach. niet iedereen kan de Neder landse taal zo vlot hanteren als menig be trokken docent, die na zijn eindexamen minstens een jaar of wat aan een akte moet hebben gedaan, vooraleer als onbe voegd vormer van de toekomstige lands- leiders op de middelbare scholier te kun nen worden losgelaten. Dat daaraan zo spoedig mogelijk een eind moet komen be hoort overigens tot de vurige wensen van de heer Cals. En tenslotte zijn er ook nog bevoegde leerkrachten die wat evenwicht brengen in het zo gevaarlijk schommelend onderwij speil. Deze laatste groep lieden heeft het echter niet gemakkelijk. Zij dient het modeverschijnsel nu eenmaal uit zelf behoud te accepteren. Het modeverschijnsel, dat jaarlijks tienduizenden jongelui, die voor het volgen van voortgezet of voorbereidend hoger onderwijs te weinig hersens hebben, binnen' de poorten van de middelbare scholen samendrijft. Uiteraard is daarvan het gevolg dat vele van deze status-syinbolische slacht offers het niet harden of als merkbaar ge vorderd adolescent met een zucht van ver lichting het einddiploma in ontvangst nemen om eventueel ons land te gaan leiden. Er zijn er bij die dat na enkele haf de levens lessen nog goed doen ook. Maar, waarde heer Van O., generaliseert u niet te veel als u beweert dat de krant meer over eindexamens zou moeten schrijven omdat het om DE toekomstige landsleiders gaat? Is u, als u al ooit eindexamen hebt gedaan met goed gevolg, ook wel eens van plan geweest landsleider te worden? In dat geval mijn oprecht gemeende condoléance. Zo niet, dan benadrukt dit mijn stelling dat slechts een gering percentage van de eindexaminandi het tot de hoogste sport van de status-ladder brengt. Het overgrote deel, om eens enkele richtingen te noemen, stu deert in cafés met labiele uitzichten omdat de academische markt overbelast is, ambte naart nog steeds in burelen, strijkt premies op door vrijwillig het land te gaan dienen bij de krijgsmacht, zoekt een bestaan als gesubsidieerd kunstenaar, avonturiert zich in de verlate puberteit failliet of praat en pioniert zich een twaalf-ambachten-dertien ongelukken-bestaan in de handel bijeen. Dat zijn allen mensen, die het land niet leiden i c i mmm 1 1 Vuj in 1, 'i of 3. en win. Hierboven plaatsen wij nog enkele invuikolommen voor onze puzzel Deelnemers kunnen deze gebrui ken als zij meer dan vier kolommen willen invullen. Inzendingen uiterlijk dinsdagavond 18.00 u., postbus 2500, Amsterdam. zijn. Ook al eet dan menig nie t-landsleider overeenkomstig zijn budget een magere bo terham wanneer hij zijn buren-in-ogen- schijnlijk-betere-doen per nieuwe of tweede hands auto partij wil geven. Maar dat alles zal bij de heer J. van O., die het oog steeds maar op het landsbelang gericht blijft houden, weinig terzake doen. Hij wil en daarvoor zou hij wanneer hij niet zo'n onvolwassen indruk maakte een onderscheiding verdienen de toekomstige landsleiders en hun familieleden per krante- bericht doordringen van het eindexamen- belang. Geachte heer J. van O., u zou tot de categorie opportunisten kunnen behoren die schampere opmerkingen over eindexamens maakt, maar verstoord in de pen klimt als u zelf tot de kring van belangstellende be trokkenen zou behoren. Geprojecteerd op een andere situatie: U smult van rechtbank zaken, maar beweegt hemel en aarde om een zitting, waarin u zelf als verdachte zou excelleren, uit de krant te houden. Zo is het leven, waarde Van O., dat ook wel doorgaat zonder uw examenbericht. Ik blijf u, nogmaals, gelijk geven als u zegt dat er meer over eindexamens geschre ven moet worden. Maar dan bijvoorbeeld over de praktische waarde van het eind diploma. BREDA EEN NIET-LANDSLEIDER P.S. Mag ik er tenslotte op wijzen dat u bij veronderstellingen nooit „blijk baar", maar hoogstens „schijnbaar" hoort te gebruiken? Dat weet iedere eind- examen-kandidaat... Het is inderdaad ergerlijk dat J. v. O. na 5 jaar „geleerd" te hebben, nog niet in de krant staat. En dat voor onze toe komstige leider. Foei! BREDA v. G. Ik heb moeten lachen met het waanwijze stukje van J. v. O. uit Breda, die zich be klaagt dat er niets in de krant heeft gestaan over de eindexamens. Want dat is toch zo vreselijk gewichtig. Dat handelt immers over (niet lachen) „de toekomstige leiders van ons land". Hij is evenwel bepaald niet gelukkig in de opzet van zijn artikel als hij schrijft, dat het feit van de examens veel belangrijker is dan het twee weken in doodsangst opge sloten zitten van een poes. Veel dierenliefde spreekt daar bepaald niet uit, bes'ce jongen. BREDA J. V. D. Naschrift redactie. Wij zijn het met J. v. D. volokmen eens dat de muzikale show een formidabele manifestatie was. Zelf hebben wij vol bewondering staan luisteren en staan kijken, daarbij ook denkend aan de particuliere initiatieven en veel belangeloos beschikbaar ge stelde uren van werk cn voorberei ding. Helaas echter was in het verslag over de Koninginnedag bepaald geen plaats voor uitgebreider beschouwingen van welk programmapunt dan ook. Niet eens alles kon gemeld worden. Gaarne echter sluiten wij ons aan bij de inzender, waar hij schrijft dat dit evenement meer dan de moeite waard is herhaald te worden. Stadsredactie. Onder deze titel las ik zaterdag 12 mei jl. in de rubriek „Papier voor uw pen" een artikeltje ondertekend: Een gedupeerde. Een heffing zoals gedupeerde bedoelt en beschrijft is m.i. uit den boze. Al dergelijke aanslagen zijn onredelijk en de gelden, welke men op deze wijze wil verkrijgen, moeten niet door enkele gemeentenaren, maar door allemaal tezamen ppgebracht wor den (naar draagkracht), omdat de gelden bestemd zijn voor financiering van werken, uitgevoerd en bestemd ten algemenen nutte, De gemeente maakt hier dezelfde fout, als met de aanleg van wegen en bouw gronden voor nieuwe projecten. Al deze kosten moeten gedragen worden uitsluitend door diegenen die daar een huis bouwen als eigendom. In de prijzen van de gronden voor die te bouwen huizen zijn al die kosten ingecalculeerd. Daarom zijn de grondprijzen voor die huizen zo hoog en daardoor worden de huizen veel te duur. Volgens mij moeten dergelijke kosten uit gesmeerd worden over de gehele gemeente en niet over een kleine groep. Samen kun nen wij alles. BREDA EEN UITGEZONDERDE In „Dagblad De Stem" van 12 mei jl. noemt een aangeslagene in de aanlegbelas- ting zich „gedupeerde". Wij zijn het met zijn betoog geheel eens. De ergernis over deze belasting is dan ook algemeen en wij hebben hier eigenlijk slechts een benaming voor, die zich moeilijk in een dagblad laat neerschrijven. Dit behoeft ook niet te ver wonderen, wanneer men de situatie en de daaraan gekoppelde belastingverordening kent. Als Glnnekenaren woonden wij in onze mooie rustige Valkenierslaan omgeven door groen, rijk aan vogels! Aan een straat be stond voor ons geen behoefte, nog minder aan een Breda's uitbreidingsplan'. Waar vroe ger de rustige tuin van de buurman was, deponeert de gemeente Breda in het uitslui tend algemeen belang een lap asfalt en beton, waarvan het denderend en brom mend verkeer onmiddellijk bezit neemt. De rekening ad plm. f 6000 presenteert de gemeente Breda aan de eigenaren van de nu tot hoekpanden gebombardeerde per celen, waarmee het hun opgedrongen asfalt enz. door hen duur betaald moet worden, Begrijpt het gemeentebestuur nu niet, dat wij door een dergelijke aantasting van ons bestaan nooit gebaat kunnen zijn. doch in tegendeel, reëel worden geschaad? Dat wij door de ons in het algemeen belang opge drongen verandering in onze situatie, eerder tegemoet gekomen dienden te worden dan belast? Breda redeneert: uw grond stijgt in waar de, omdat wij er een hoekpand van ge maakt hebben. Een koper zal echter zeker plm. f 3000 (belasting) van de prijs aftrek ken. Wij kunnen toch niet allemaal een uitspanning, café, of sigarenwinkel gaan openen om de extra hoekpand-guldens te verdienen, die de gemeente nu van ons vraagt. De betreffende belastingverordening lijdt fn haar eenvoud voor ons aan hardheid, blindheid en onduidelijkheid, want zij be last met een moordend tarief ons simpele bezit, waardoor dit nagenoeg onrendabel wordt; houdt geen rekening met aange richte schade, ligging van het perceel, waar de van het pand, draagkracht van betrok kene, enz. Door onduidelijkheid is niet te begrijpen waarom zoveel vrijstellingen worden toe gestaan. Intrekking dezer verordening en vervan ging door een belastingdocument, dat voor algemene voorzieningen, algemene bijdragen voorschijft, is dringend gewenst. In de gemeenteraad is daar stellig een meerderheid voor te vinden. Onbegrijpelijk dat in dezen niets is tot stand gebracht. Betrokkenen blijven hopen op de daad werkelijke steun van hun raadsleden. BREDA MEERDERE GEDUPEERDEN In Hoeven hoort men regelmatig spreken over de uniformen, die de fanfare aldaar toch zo graag zou hebben. Maar wat jam mer: het blijft slechts bij praten! Waarom zet het bestuur van de fanfare in samen werking met de leden geen acties ten bate van het uniformenfonds op touw? Wat komt er nog terecht van de eensgevoerde oud papier-actie voor dit doel? Er zijn nog veel meer mogelijkheden om het benodigde geld bijeen te krijgen, maar het bestuur schijnt er zich niet erg in te verdiepen. Toch wil het bestuur graag uniformen.. Maar dan zal het initiatief toch allereerst van het bestuur moeten uitgaan. Dat dient 'in dezen dé stre vende kracht te. zijn voor de hele vereniging. Nu lijkt het er allemaal nogal slapjes aan toe te gaan, tot ontevredenheid 'van veel leden en andere dorpsbewoners. Er sijn be slist wel mensen te vinden, die voor de fanfare iets willen doen. HOEVEN MUZIEKLIEFHEBBER Enige weken geleden heb ik in deze ko lommen gewezen op het feit dat prof. Gielen van de Nijmeegse Universiteit, bedankte als vice-voorzitter van de landelijke KVP-orga- nisatie en dat hij daarmee de derde Nij meegse professor was, die zich distancieerde van de KVP-organisat.ie. Ik deed dat. van zelfsprekend in sarcastische zin. Ik ben nu eenmaal niet bang van professoren! De redactie van De Stem schreef onder mijn stukje een opmerking, dat ik zeker niet gelezen had dat prof. Gielen voor zijn functie bedankt had omdat hij het te druk had. Ik vond het niet aardig van deze redactie, dat zij veronderstelde dat ik mij tevoren uit de dagbladen niet bp de hoogte .gesteld had van deze ontslagname! Ik heb heel mijn leven de gewoonte gehad, verschrikkelijk goed te weten, waarover ik schreef, wat Stem-redacteur misschien van zichzelf niet zeggen kan! Maar als De Stem nu eens zo goed zou willen zijn in De Tijd van 16 mei een arti kel te lezen van dezelfde prof. Gielen over het feit dat hij vindt dat het staatkundig program van de KVP verouderd is (het 2e artikel reeds) kan hij. zien dat prof G.ielen wel tijd heeft om kranteartikelen te schrij ven over de KVP, waarvan hij tot voor kort vice-voorzitter was, kan hij des professors mededeling dat hij geen tijd meer heeft, naar juiste waarde schatten! Nu moet de redactie van De Stem niet den ken dat de inzichten van prof. Gielen onjuist vind. Integendeel: ik geloof dat hij veel gelijk heeft. Maar zou het nu niet kun nen zijn dat zijn inzichten en die van de tegenwoordige leiders van de KVP-organi- satie zo ver uit elkaar lopen, dat hij dacht: in dat kringetje kan ik toch niets meer be reiken. Ir. A. J. L. Juten. (De heer Juten verzekert verschrikkelijk goed te weten, waarover hij 'schreef. In dit geval wist hij het toch niet helemaal goed. De artikelen in De Tijd-Maasbode waarover hij het heeft, zijn namelijk niet van prof. dr. Jos. Gielen, maar van drs. W. J. J. Gielen. Red.) Sinds ik in „Doornbos" woonachtig ben, erger ik me dagelijks aan de vernielingen die de Bredase jeugd aanbrengt aan de met zorg en ten koste van veel geld aan gelegde gazons. En wat erger is. dat dit alles gebeurt onder het oog van de betref fende ouders der kinderen. Men krijgt soms het gevoel of er historische vondsten te vinden zijn. zulke grote gaten en kuilen worden door de jeugd gemaakt. Ook worden de gazons gebruikt als voetbalvelden, com pleet met goalpalen. Ik ben de mening toe gedaan dat in de politieverordening een artikel staat, dat voetballen op straat ver boden is. Als dit zo is. kan de politie, die toch vaak per auto door „Doornbos" rijdt, hier geen paal en perk aan stellen, desnoods door het maken van proces-verbaal? Het zou interessant zijn te vernemen hoe veel ruiten vernield worden door dit voet ballen. De politie zou de „Doornbos"- bewoners zeer verplichten wanneer ze de jeugd vah de gazons verjaagde. BREDA EEN „DOORNBOS"- BEWONES Ook Oosterhout kent op alle plaatsen zijn „klaar-overs". Het is leuk te zien, hoe de kinderen onder geleide veilig aan de over kant komen. Helaas zag ik deze week aan de Mariakerk een totaal ander beeld. Van het aantal kin deren dat hier de Wilhelminalaan oversteekt, was al meer dan de helft overgestoken, toen de „klaar-overs" aan hun werk be gonnen. Ze hadden*de weg van school naar de oversteekplaats op hun dooie gemak afgelegd. Hunstopbordjes gebruikten ze als zandschep om elkaar met zand te gooien en om naast de pastorie nog wat in het zand te tekenen. Een twintigtal kinderen is nog onder hun geleide overgebracht, alvorens ze hun weg huiswaarts vervolgden. Wordt hierop in Oosterhout geen toezicht uitgeoefend? Aan de Mariakerk is dit toch echt wel nodig, om ongelukken te voor komen. OOSTERHOUT EEN MARIAPAROCHIE- INWONER Het antwoord op bovenstaande vraag kan alleen maar ontkennend luiden. Immers: door de instelling van één of meer leer stoelen in de vivisectie vrije geneeskunde kan aangetoond worden, dat vivisectie onnodig is voor de gezondheid, van de mens. Daarnevens dierit een hogeschool met een internationaal karakter in het leven te wor den geroepen, waar vivisectievrije methoden worden gedoceerd, opdat er van ons land op dit gebied een beschavende invloed op de wereld kan uitgaan. In de nieuwe Dierenwet had vivisectie voor commerciële doeleinden verboden moeten worden, daar deze op geen enkele wijze het welzijn van de mens bevordert. Bij de open bare behandeling van deze wet in de Tweede Kamer en Eerste Kamer heeft het meren deel der Kamerleden, die reeds in januari 1956 op de hoogte zijn gebracht van enkele afschuwelijke praktijken, waaraan de vivi- sectoren zich bij voortduring schuldig ma ken, echter zijn plicht verzaakt. ROTTERDAM A. SMIT Ouden van dagen, woonachtig in de ge meente Borssele presteerden het een brug te bouwen die zeer veel overeenkomst vertoont met bovengenoemd beroemd bouw werk. Blijkbaar wordt dit gewaardeerd door de gemeente Borssele en vooral ook door de gemeente 's-Heerenhoek. Er zijn plannen de brug die geconstrueerd werd door ouden van dagen te vervangen door een complete nieuwe brug. De brug wordt aangebracht over het Geul naast de Noordernol naar het recreatieoord bij uitstek: De Kaloot. Mijns inziens is het niet misplaatst dat in deze tijd van oecumenisch streven samenwerking be staat tussen de gemeente 's-Heerenhoek die 100% katholiek is en een gemeente zoals Borssele die 100% protestant is. Deze samenwerking tussen beide gemeen ten is m.i. prijzenswaardig en toe te juichen, evenals het feit dat tijdens de nationale feestviering de zilveren bruiloft van ons vorstenpaar pastoor en dominee dezelfde kansel beklommen. Dit is gebeurd in Zeeuwsch-Vlaanderen en dit was destijds té lezen in De Stem. In De Stem van 15 mei stond te lezen over een discussie in de raad 's-Heer Arendskerke o.a. het volgende: De heer A. C. Kooning betreurde het feit dat het voorstel moest komen van een gemeente waarvan het gebied niet grenst aan de Kaloot. „Mijn neef", de heer C. Verdonk heeft in pittige woorden gezegd dat hij het maar een rare manier van doen vond. Tot plot nog een opmerking: De jeugd van 's-Heerenhoek evenals de jeugd van Borssele geniet van het recreatieoord de Kaloot. Ik 'kan het dus niet raar vinden dat de brug van Avignon vervangen wordt door «en nieuwe brug. 'S-HEERENHOEK p. VERDONK

de Stem | 1962 | | pagina 17