list k E.T1 verwacht verdubbeling van toerisme vijf jaar STRANDZIELZORG ZEELAND IN DE BRANDING WILLEM RUYS jHet bedreigde pro-Westerse THAILAND ONZE PUZZEL E 1)1 E -- Kerkenbouw is nog* ss maar eerste stap Noordkoreanen worden zorgvuldig opgeleid Royale belangstelling van I toeristen onmisbaar 20 REIJNS <ÏE Bloeiende Betuwe Vaar uit met de voor een verkwikkende vakantie op één der SUNSHINE CRUISES KONINKLIJKE ROTTERDAMSCHE LL0YD DEFENSIE TEGEN ATOOMAANVALLEN e nog gure agen ende- jekledejon- ioar ook: contrast op elf door de de ruit op ken en in :n. Een re- om graag en véél te f. 59,75 akmanschap, door zekering dat u EN EN *TEN Tel. 01140-2906 de el - een van per- gen- ïgen issie. DAGBLAD DL SlJhM VAIN AAiijniJAiy 1" (Van onze verslaggever) Sommigen hebben hel Zeeuwse strand reeds onder de voeten gevoeld. In de letterlijke zin icaren zij de voorlopers op de massa, die bin nenkort weer deelneemt aan de run op het kustgebied van Zeeland. Het strandtoerisme in Zeeland zit trouwens nog midden in een stormachtige ontwikkeling, loutelandeDomburgCadzand, Renesse zijn tot begrippen uitgegroeid voor naar rust en zon zoekende landgenoten en buitenlanders. Jaar op jaar neemt het aantal toeristen in deze en andere plaatsen toe. hl een vorig jaar uit gebracht rapport van liet E.T.I. voor Zeeland werd een verdubbeling van het toerisme in De strandzielzorg onder de katholieke toeristen in Zeeland is nog maar iets van de laatste jaren. Zij is op gang gekomen na de oprichting door mgr. Jos. Baeten van de „Stichting Katho lieke Strandzielzorg in Zeeland". Deze stichting heeft onder meer tot doel in alle plaatsen die daarvoor in aanmer king komen strandkerken op te richten. In een rapport dat de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland over de r.-k. strandzielzorg in Zeeland heeft opgesteld staat: „De huidige en vooral de toekomstige ont wikkeling van het meerdaags toerisme in Zeeland eist uit een oogpunt van minimale voorzieningen ten behoeve van de r.-k. toeristen de bouw van meerdere kerken." Grote opgave Hier is sprake van een grote opgave Behalve in Vlissingen, Breskens en Groede zijn er in de Zeeuwse badplaat sen geen parochiekerken. Wel staan er in Veere en Domburg bijkerken van de parochie Middelburg maar deze zijn veel te klein om ook maar enigszins een oplossing te kunnen bieden. In de kerk te Domburg is slechts plaats voor 250, in die van Veere voor nauwelijks 100 personen. Alle overige katholieke ker ken liggen op te grote afstanden van de de toeristenoorden verwijderd. Het probleem ligt er overduidelijk. Waar moet het steeds wassende aantal katholieken toeristen zyn zon dagsplicht vervullen? In hoeverre zul len de gegeven omstandigheden ertoe bijdragen dat de zondagse kerkgang, al dan niet door een zekere mate van ge makzucht, erbij Inschiet? De oplossing ligt er even duidelijk. Zorg eerst voor een voldoende aantal strandkerken. Zorg zoveel mogelijk tegelijkertijd maar toch in ieder geval na de totstandkoming van de verschil lende strandkerken voor een aangepast contact met de katholieke toerist, voor een effectieve katholieke strand-ziel- zorg. Pastoor P. Matthijssen van Zierikzee, die zich voor een steeds toenemend toe risme in de kop van Schouwen-Duive- land geplaatst ziet, meent dat hier te meer mogelijkheden voor de Kerk lig gen omdat „vakantie toch een zekere rust voor God met zich meebrengt." Twee kerken Zeeland heeft twee strandkerken Beide zijn in 1959 in gebruikgenomen De ene staat in Zoutelande. Er is plaats voor ongeveer 2000 vakantiegangers, die de H. Mis praktisch allen staande moe ten bijwonen. De tweede is gebouwd aan de provinciale weg te Haamstede op Schouwen-Duiveland. Is de strandkerk te Zoutelande een geheel open kerk, d;e van Haamstede heeft ook een geslo ten gedeelte omdat zij tevens als bijkerk van Zierikzee dienst doet. Voor de on geveer 80 katholieken, die verspreid over de westhoek van het eiland wo nen, wordt er namelijk het gehele jaar door 's zondags mis gelezen. De strand kerk te Haamstede heeft 140 zitplaat sen binnen, 260 zitplaatsen en 600 staan plaatsen buiten. De geestelijken uit Middelburg en Zie rikzee, die deze strandkerken bedienen, hebben van Rome toestemming gekre gen om driemaal op één dag de H. Mis op te dragen en dat is in het hoogsei zoen (juli en augustus) hard nodig. Elk jaar één Met deze twee strandkerken is het probleem bij lange na nog niet opge- ,e Stichting r.-k. Strandzielzorg in Zeeland heeft het plan er elk jaar een bij te bouwen. De stichting had dit jaar voor het seizoen een strandkerk in Dishoek klaar willen hebben. Er zijn echter moeilijkheden ge rezen met de Provinciale Plano logische Dienst, die van mening is dat de kerk op de gedachte plaats moeilijk is in te passen in het vast gestelde uitbreidingsplan. Gemeen te en rijk zijn reeds lang met de plannen akkoord. De aanbesteding ongeveer vijf jaar verwacht. De rechtstreekse vaste oeververbinding van Zuid-Beveland en Walcheren met de Randstad, die in 1965 vol tooid zal zijn, staaft deze verwachting. Niet alleen de genoemde plaatsen maar ook bij voorbeeld Vrouwenpolder, Westkapelle Veere Breskens en Burgh-Haamstede zullen meer en meer overspoeld worden door bleke Braban ders, bleke Rotterdammers, bleke Duitsers en bleke Belgen. De accommodatie zal zich aan passen, de autochtone bevolking in het kust gebied zal zich aanpassen, de middenstand zal zich aanpassen. Oók de Katholieke Kerk zal zich aanpassen. over de te verwachten ontwikkeling in de toeristenstroom maakt een planning op langere termijn wel heel erg moei lijk. Wie zal bijvoorbeeld zeggen in welke mate het toerisme zich in ver band met de recreatiemogelijkheden op het Veerse Meer op Kamperland zal gaan oriënteren? Hoewel de langdurige behandeling van de moeilijkheden rondom de kerk in Dishoek door de P.P.D. de stichting flink is tegen gevallen wordt in het al gemeen toch behoorlijk medewerking verleend. Er is daarom goede hoop dat het programma, zoals dat in grote trekken is opgesteld, ook verwezenlijkt kan worden. Momenteel is de stichting praktisch overal in onderhandeling. Om het eens populair te zeggen: alles „hangt" echter nog zo'n beetje cn dat geeft natuurlijk een onzeker gevoel. De bediening van de strandkerken, die nu al eigenlijk met lapmiddelen moet geschieden, zal in de toekomst echt de nodige aandacht vereisen. Dat priesters driemaal per dag een H. Mis lezen moet als een noodoplossing wor den beschouwd. Op vakantie zijnde priesters kunnen hier bijvoorbeeld ver lichting brengen. Het zou wellicht aan te bevelen zijn dat priesters, die hun vakantie aan het Zeeuwse strand gaan doorbrengen, van tevoren contact opne men met de pastoors inder wie de strandkerken ressorteren. De pastoors kunnen deze priesters dan in hun orga nisatie inpassen. Financieel aspect Een apart en belangrijk aspect is de financiële kant van de zaak. De bouw kosten van een eenvoudige strand kerk bedragen ruim 50.000 gulden. Vol gens het rapport van de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland over de strandzielzorg wordt gezegd dat de collecte-opbrengsten in de twee bestaande toeristenkerken, al hoewel niet gering, toch niet toereikend zijn om de jaarlijkse lasten te dekken. In verband hiermee wordt opgemerkt „dat het minder juist lijkt om alleen de enkele parochies, die met de strand zielzorg in de praktijk te maken heb ben, deze jaarlijkse lasten te laten dra gen." Het rapport vervolgt: „Strand zielzorg betekent in feite het van ande ren tijdelijk overnemen van zielzorg. Aldus beschouwd rijst de vraag of het mogelijk is om de parochies, waar van daan de katholiokp toeristen kojpen, te heeft al plaatsgehad. De bouw materialen zijn reeds gereserveerd. Als de toeristen komen zullen zij evenwel in het geheel niet of pas op het einde van het seizoen enige bouwactiviteit kunnen waarnemen. Dan zijn er plannen om in 1963 een kerk in Cadzand te bouwen, waar een vooorziening wel bijzonder urgent ge noemd kan worden. Hier is echter nog geen overeenstemming over de grond verkregen. Mocht die vrij snel komen dan bestaat het plan daar als voorlopige oplossing een grote tent van 11 bij 30 meter op te zetten waarin gekerkt kan worden. Ook in andere plaatsen, zoals in Westkapelle, Kamperland en Domburg wordt, in afwachting van de bouw van een strandkerk, aan noodoplossingen ge dacht. In Westkapelle bijvoorbeeld wordt gekerkt in een Verenigingsge bouw. In Domburg is het oog gevallen op een beschut gelegen, zogenaamd in pandig recreatieterrein, dat 500 zit plaatsen telt. Na Cadzand staat voor 1964 Renesse op het bouwprogramma van de „Stich ting Katholieke Strandzielzorg in Zee land." De stichting heeft bij de ge meente Westerschouwen reeds eer aan vraag ingediend om een stuk grond toe gewezen te krijgen. Het ligt aan het einde van de Laone, de weg van het dorp Renesse naar het strand. Wanneer de plannen hier verwezenlijkt kunnen worden is ook een gunstige oplossing gevonden voor de katholieke toeristen, die onder Scharendijke het strand be zetten. Moeilijk Het volgend project van de stichting zal waarschijnlijk Domburg zijn. Dan wordt gedacht aan Vrouwenpolder of Westkapelle of Kamperland. Een volg orde staat nog niet vast. Het ontbreken van voldoende betrouwbare gegevens interesseren voor de in Zeeland uitge oefende strandzielzorg. Voorwaarde daartoe is dat men meer dan tot heden het geval is weet welke die bedoelde parochies, resp. plaatsen zijn. Dat er in Cadzand b.v. jaarlijks veel Tilburgers komen, op Walcheren veel Bredanaars en op Schouwen en Duiveland veel men sen uit Bergen op Zoom is waarschijn lijk niet voldoende om in die andere pa rochies belangstelling te wekken voor dit in hoofdzaak financiële probleem. Er zullen op dit punt meer en juistere gegevens ter beschikking dienen te ko men." Vooral als er meer strandkerken zul len zijn zal het misschien inderdaad noodzakelijk worden de lasten te ver delen over ook andere parochies, die er niet direct bij betrokken zijn. In de kring van degenen, die nauw met dit probleem te maken hebben, heerst hier en daar wel de indruk dat de financiële bronnen beter dan tot nu toe het geval is kunnen worden aangeboord. In dit verband wordt gedacht aan bijdragen van bijvoorbeeld bet Duitse episcopaat. Wellicht dat de propaganda-commissie van de „Stichting Katholieke Strand zielzorg in Zeeland" hier een snelle en effectieve uitweg weet te vinden. Publiek belang Genoemd rapport van de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk wijst voorts op het publieke belang van strandkerken voor r.-k. toeristen. „In dit licht beschouwd rijst de vraag of voor verschillende Zeeuwse badplaatsen een r.-k. toeristenkerk zo langzamer hand niet tot de accommodatie van die badplaatsen moet behoren." Hier wordt dus ook een vingerwijzing gegeven in de richting van financiële medewerking van de kant van die gemeenten, die bij na uitsluitend of voor een deel hun bloei aan het strandleven te danken hebben. Wat de fianciële kant van de zaak betreft zij het overigens nog eens dui delijk onderstreept dat van de zijde van de katholieke toerist, voor wie de ker ken toch gebouwd worden, zeker ver wacht wordt dat hij zijn waardering voor deze voorzieningen even royaal zal tonen als hij gul is waar het zijn vakan tiegenoegens betreft. Achterstand De bouw van kerken is primair maar daarmee houdt de strandzielzorg niet op. Het blote feit dat er kerken ge bouwd moeten worden bewijst de ach terstand, die de Katholieke Kerk in het Zeeuwse kustgebied heeft. Om die achterstand zo snel mogelijk in te ha len worden momenteel vanzelfsprekend ook alle krachten op de bouw van strandkerken geconcentreerd. Langzamerhand, maar liefst zo gauw mogelijk, zal echter ook de strandziel zorg van mens tot mens dienen te wor den aangepakt. De rust van de vakan tie en de sfeer op het strand maken de mens ontvankelijk voor contact op geestelijk niveau. Op Terschelling bij voorbeeld hebben de priesters al wat er varing op dit gebied opgedaan en in vele gevallen kan hier gesproken wor den van heel plezierige ervaringen. Er zijn vele mogelijkheden voor het leggen van contacten. De strandzielzor- ger kan een spreekuur instellen. Hij kan medewerken aan lectuurvoorzie ning, aan het opvangen van de jeugd op regenachtige dagen. Hier ligt zowel voor de priester als voor de leek een mooie, nog praktisch onbeproefde taak. Zeeland telde in 1961 twee mil joen overnachtingen. Dit jaar zijn het er misschien 2,5 miljoen, in 1965 vijf miljoen en ga zo maar door. De Katholieke Kerk zal zich aanpassen al gaat het door aller lei kleine moeilijkheden nog wat stroef. Was er tot voor kort niets nu zit de strandzielzorg tenminste in de branding. Hoe eerder diep en rustig vaarwater zal zijn be reikt hoe beter. In de Betuwe en het Land van Maas en Waal zullen het komende weekeinde de appelbomen in volle bloei staan. Voor het overige zal er in de komende dagen nog bloei van late kersesoorten en mo- rellebomen te genieten zijn. Deze vrucht bomen komen echter snel aan het einde van hun bloeitijd. Vanuit Arnhem organiseert de VVV dagelijks bustochten door de bloeiende Betuwe. (Advertentie) 5? naar: Engeland, Spanje, Portugal, Italië en Noord-Afrika. van Rotterdam 4 aug. terug te Southampton 18 aug. van Rotterdam 2 sept. terug te Rotterdam 17 sept. Eerste Klasse vanf. 1260.- - f. 2080.- Toeristenklasse van f. 760.- - f. BOEKINGEN EN INLICHTINGEN BIJ DE ERKENDE PASSAGE- EN REISBUREAUX EN DE KANTOREN VAN RUYS CO., HOOFDAGENTEN VAN DE .vakantie brengt toch een zekere rust voor God met zich mee... De strandkerk te Zoutelande. HET KONINKRIJK THAILAND Het Zuidoost-Aziatische konink rijk Thailand waar in verband met de crisis in Laos Amerikaanse troepen zijn geland, is vermaard wegens zijn duizenden boeddhis tische tempels en zijn gouden oli fanten. Thailand, dat grenst aan Birma, Laos, Cambodja, de Golf van Thailand, Malak- ka en de Indische Oceaan, beslaat een oppervlakte van 514.000 vierkante kilometer. De regering is pro-W esters en moet niets van het communisme hebben. Premier Sarit Thanarat, de „sterke man" in de Thailandse regering, was veldmaarschalk en opperbevelhebber van de strijdkrachten toen hij in 1958 de macht overnam. Thanarat, die de be schikking heeft over een leger van 120.000 man, heeft herhaaldelijk acties onder nomen tegen de communisten in Thai land. De koning van Thailand, Foemifon, na zijn jongste bezoek zeker in ons land geen onbekende is in de V.S. gebo ren. De slanke en ietwat verlegen vorst, die oorspronkelijk van plan was geweest architect te worden, genoot zijn oplei ding in Zwitserland. Hij houdt van Wes terse muziek, waaronder jazz. Koning Foemifon kan de saxofoon en enkele an dere muziekinstrumenten bespelen. Hij heeft een aantal liedjes en dansmelo dieën geschreven. Thailand is sedert aloude tijden een constitutionele monarchie geweest. Zijn moderne geschiedenis begon in 1932 toen koning Prajadhipok na een geweldloze revolutie zijn handtekening zette onder een nieuwe grondwet, waardoor een mo narchie met beperkte bevoegdheden werd ingesteld. Z.O.A.V.O. Sinds 1954 heeft Thailand deel uitge maakt van de Zuidoost-Aziatische Ver dragsorganisatie. De andere leden van het bondgenootschap zijn de V.S., En geland. Frankrijk, Nieuw-Zee.and én de Filippijnen. Bangkok, de schilderachtige hoofdstad en het enige grote centrum van het land, is de zetel van de ZOAVO-raad. Bevolking en produkten Viervijfde van de bevolking van 25.000.000 zielen zijn Thailanders. Er zijn echter verscheidene minderheidsgroepen, waar van de grootste (ongeveer 3.000.000 men sen) uit Chinezen bestaat. De staatsgods dienst is het boeddhisme. Thailand leeft hoofdzakelijk van zijn landbouw. Zijn belangrijkste produkten zijn rijst en rubber. Enkele andere pro dukten zijn saffieren, robijnen, teakhout en tin. Een kjjkje door de ingang van de toeristenkerk te Haamstede. Men ziet de open binnenplaats met rechts het beschutte gedeelte. In het mid den: de doopkapel, die aanleunt tegen de gesloten kerk. Dit jaar is de parkeerruimte rondom deze toeristenkerk aanzien lijk verbeterd. Noord-Korea bezit geen kernwapens, maar toch bereidt het zijn leger voor op een kernoorlog. Volgens een niet geheim bericht van het Achtste Amerikaanse Leger in Korea zouden de Noordkoreaanse soldaten ook intensiever worden geoefend in conven tionele oorlogvoering, waardoor de mili taire kracht groter was geworden dan ten tijde van de Koreaanse oorlog. In het bericht dat was bedoeld de Amerikaanse soldaten op de hoogte te brengen van het Noordkoreaanse leger, stond, dat de Noordkoreanen worden opgeleid op het gebied van de offensieve als defensieve nucleaire oorlogvoering. Het accent is echter gelegd op het ver dedigende kernoorlog-voeren. Gezaghebbende militaire kringen in Seoel verklaarden, dat volgens een be richt van de Amerikaanse militaire ge heime dienst, de Noordkoreanen niet in het bezit waren van kernwapens. Eerder werd door een voormalige Zuidkoreaanse kolonel het tegendeel beweerd, evenals door Zuidkoreaanse afgevaardigden by de Verenigde Naties. Genoemde kringen zeiden dat Noord- Korea op het ogenblik nog niet in staat was kernwapens te vervaardigen. Zij voegden er echter aan toe dat de moge lijkheid bestond dat Rusland nucleaire wapens leverde aan dit land. In een ander bericht werd verklaard dat de training van de Noordkoreaanse soldaten was gebaseerd op de Russische en communistisch-Chinese tactische stra tegie. Koreaanse communisten zijn van mening dat een kernoorlog de belang rijkheid van de infanterie niet zal doen verminderen, daarom wordt alle aan dacht besteed aan de versterking van de vuurkx-acht der infanterie. Door het accent te leggen op de vuurkracht is het leger van Noord-Korea op het ogen blik veel sterker geworden dan tijdens de Koreaanse oorlog. Volgens het bericht zouden de 350.000 soldaten worden opgeleid door deskun digen en technici uit Rusland en de Chinese Volksrepubliek. HERSENBREKER VOOR DE WARE PUZZELAAR Hier is dan een echt stevig kluifje voor de echte puzzeiliefhebber en wel onze hersenbreker. Voor hen die met dit soort puzzel nog niet zo op de hoogte zijn en het toch ook eens willen proberen, geven we hierbij de te volgen methode. Net als in een gewoon kruiswoord raadsel komen er horizontaal en verti caal gewone gangbare woorden of af kortingen in de hokjes te staan. U krijgt echter niet, zoals normaal de ge wone omschrijving van het betreffende woord dat in de puzzel moet komen te staan, maar een getal. De sleutel voor de oplossing is als volgt. U zet alle letters van het alfabet op een rij en geeft ze OPLOSSING Horizontaal: 1 stere, 4 leb, 6 pruik, 10 ko, 11 ne, 12 oe, 14 o.k., 15 on, 17 boos, 19 flat, 21 le, 22 els, 24 to, 25 l.s.,"26 kin, 27 pi, 29 t.t., 31 he, 32 aa. 33 rond, 35 adam, 37 mat, 38 origine, 40 lap, 42 tin. 45 penseel, 49 sop, 51 koud, 53 anti, 56 r.i., 57 kg, 58 ir„ 60 re, 62 las, 64 na, 65 op, 67 lea, 69 ut, 70 dolk, 72 toom, 74 eb. 75 s.a„ 76 ma, 77 ed, 78 is, 80 notre, 81 fel. 82 engel. Verticaal: 1 stoel, 2 e.d., 3 rob, 4 les, 5 bof, 7 rot, 8 uk, 9 krent, 11 noot, 13 elle, 16 nl, 18 o.t., 20 as, 21 li. 23 spot, 26 kaal, 28 in, 30 tui, 31 hei, 32 ad, 33 ra, 34 do, 35 a.e„ 36 ma, 37 met, 39 gas, 41 pap, 43 ik, 44 nors, 45 p.d., 46 nog, 47 eli, 48 la, 49 stel, 50 o.i„ 52 ui, 54 nr, 55 aluin, 57 kalm, 59 rood, 61 kabel, 63 at, 64 no, 66 po, 68 ee, 70 dar, 71 kaf, 72 tel, 73 min, 75 st, 79 s.g. een nummer. A 1; B 2; C 8; en zovoort. De Z is dus 26. Stel dat er een woord van drie letters gevraagd wordt, waarvan gegeven is dat het 380 is. Dit betekent, dat het produkt van de getal len die bij de letters van dat woord be horen 380 is. Het gaat er dus om 380 in factoren te ontbinden, zodat we cijfertjes krijgen die ons in staat stellen een woord van drie letters (gangbaar woord) te vormen, dat tot produkt 380 heeft. Het woord blijkt STA te zijn, volgens de co de 19 x 20 x 1 380. Het is een moeilij ke opgave, dat geven we toe, maar bij zonder leuk vanwege de vele mogelijk heden, die ook kruiselings weer moeten kloppen. Een advies! Begin met woorden van weinig letters, dat is het eenvoudigste! De opgaven van onze hersenbreker luidt: Horizontaal: Verticaal: 1. 22176 1. 39600 5. 260 2. 280 8. 630000 3. 41580 9. 240 4. 132 11- 13 5. 2520 12. 47190 6. 20 14. 623700 7. 182 15. 226800 10. 155520000 17- 380 11. 93366000 18. 100 13. 313500 19. 1900 14. 54450 20. 66500 16. 300 22. 22800 20. 3643 23. 23100 21. 115500 25. 300 22. 5700 27- 90 24. 3300 28. 547200 26. 132 30. 54720 28. 240 31. 9075 29. 285 En nu maar aan de slag liefhebbers!

de Stem | 1962 | | pagina 15