Wat heeft de Zeeuwse kust aan haar make-up gedaan? 1 rek-air -affaire in hoger beroep Kloosterzande" gaat uitbreiden voor werk rise sluis t weede Kamer aanvaardt wijziging omzetbelasting ren willen ►er in jute zakken it en Schaapskudde moet wijken voor soldaten nd- en klauwzeer vende bok licht Anna k van EXAMENS OOGWATER Vooruitgang in stille seizoen Resultaten rp 1 55 Advocaat-generaal brengt nieuw stuk aan de orde Veel meer flessen minder losse melk- Stagblaft Jle jlïeiti Djilas Niet fraai Verbod Spaak antwoordt De Gaulle DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 17 MEI 1962 an onze verslaggever) 'lhandel, die varkensvoer levert •en zakken, is in verlegenheid door de jongste maatregel, die ing genomen heeft in verband mond- en klauwzeer, dat de ;apel nog altijd teistert. De ijken plotseling een voorkeur te voor varkensvoer in jute zak- r kort moesten op de bedrijven, nd- en klauwzeer werd gecon- niet alleen de varkens, maar roer vernietigd worden. Omdal zowel voor de varkens als voor een vergoeding ontvingen, n en ander het rijk nogal duur Thans is dan ook de maatregel dat voer in papieren zakken oed wordt, omdat dit gemakke- worden ontsmet. Deze bepaling (zondag van kracht, ren blijken echter liever centen atje te zien dan ontsmette zak- :ensvoer in de stal. Zij vragen jer in jute zakken, dat wel ver- ïoet worden en waarvan het rijk de koopprijs vergoedt. Wat heb- laan voer als onze varkens ver- rorden vragen zij. jssen heeft de maatregel een se uitwerking, gezien de propa- ie de Veterinaire Inspectie van ezondheid in het verleden voor verpakking heeft gemaakt, nst heeft zich altijd sterk uit- voor papieren zakken, omdat nischer zijn. t mond- en klauwzeer nog volop kt wel uit het feit, dat de •uctor te Son wekelijks 2000 ton lees vernietigt. Bij de Inspec- de Veeartsenijkundige Dienst komen dagelijks gemiddeld 20 binnen van gevallen van klauwzeer. Het hevigst woedt ïiie in oost-Brabant, waar de juderij de laatste jaren een lucht heeft genomen. (Advertentie) amen en Optreden erst denken, werken, spreken ihardt's Zenuwtabletten de drijvende bok Walcheren isdagavond het wrak van het leldinge gezonken motorschip gelicht. Door het bergingsvaar- lvis werd het leeggepompt en ïeldinge binnengebracht. Nadat nkele voorzieningen waren ge- is de Walvis met de „Anna (morgen vertrokken naar een erf te Alblasserdam. De lading d. die uit het wrak werd gebor- veneens naar Alblasserdam ver" eze zal op de kabelfabriek op werkt worden. AANTEKENING KRAAMVERPLEGING St.-Liduinaziekenhuis te Hulst aagd voor de Aantekening u-pleging zr. P. van Breugel uit zr. S. de Putter uit Zaamslag. 1. vrijdag 18 mei, zijn de hoog- nden voor de provincie Zeeiana Hansweert 2.12 en 14.42 uur, n 1.41 en 14.03 uur; VliMinge 13.39 uur; Wemeldinge 3.08 en -*Ci Vandaag jNS le Kruisgebouw 19.30 uur Kleu- us FJPEN !0 uur De Czardasvorstin Morgen N GENT ia 20 uur Liefde is mijn beroep. JKF van it 19.30 uur De kanonnen >ne, 14 j. IZEN vaIi 20 uur Maciste, de zoon es, 14 j. Hoewel het een mannelijk or gaan als „het dagblad" waar schijnlijk fatsoenshalve niet aan gaat wat een vrouwelijk wezen als „de Zeeuwse kust" aan haar make up doet, hebben wij het ten be hoeve van de toeristen toch ge waagd eens een kijkje te nemen in het ruime boudoir, dat langs de Zeeuwse kustlijn te vinden is. Ons is gebleken, dat in het afgelopen ..stille" seizoen in de meeste plaatsen behoorlijke vooruitgang in de accommo datie voor de badgast is geboekt. Of die vooruitgang in verhouding zal staan met de toename van het toerisme in Zeeland moet overigens betwijfeld worden. In teveel kustplaatsen hoorden wij van de remmende werking van de bouwstop. Voorts is ons bekend, dat de financiële middelen van de badplaats gemeenten zijn afgestemd op het vaste inwonertal, terwijl 8e bevolking in de zomermaanden altijd in veelvouden van de vaste kern moet worden uitgedrukt. In dit licht bezien heeft „de Zeeuwse kust" niet alle hulpmiddelen ter be schikking gehad om zich een volmaakte make-up aan te smeren. De ervaring heeft echter wel geleerd, dat zij toch een buitengewone aantrekkingskracht op de toerist zal weten uit te oefenen. En nu concreet wat in de afgelopen maanden tot stand is gekomen 1. CADZAND wandelpaden door de duinen met plateaus en duinover gangen vanaf Cadzand-Bad tot aan het Zwin op het grondgebied van Retranchement een golfbaan een winkelgalerij (nog in aanbouw)een vrij groot pension bouwrijpe grond voor bungalows en dergelijke. Er is een uitbreidingsplan voor Cadzand- Bad vastgesteld, waarin ruimte is ge reserveerd voor bungalows, misschien een oplossing voor het kerkprobleem voor de katholieke toeristen 2. NIEUWVLIET uitbreidingsplan goedgekeurd. Mogelijkheden voor bungalows, eenvoudige zomerhuisjes, tennisbanen, hotel en motel. Mis schien komt er nog vóór het seizoen een houten trap bij de bestaande overgang naar het strand 3. GROEDE de duinovergang is ge asfalteerd. Een uitbreidingsplan is in voorbereiding. Mogelijkheden voor bungalow- en hotelbouw, voor de bouw van eenvoudige zomerhuisjes en een winkelcentrum 4. BRESKENS het gedeelte van een 900 meter lange promenadeweg, die de oude haven met de nieuwe veer haven verbindt. Het middenstuk ont breekt nog i.v.m. een onteigenings procedure. Voor voetgangers is de weg dit jaar toch al te gebruiken. Voorts midgetgolfbaan (in aanleg), een bungalowpark en uitbreiding van campings en jachthaven 5. VLISSINGEN een apparaat, dat in 2,5 minuut en voor een kwartje in vier talen een beschrijving geeft van Vlissingen. Dit apparaat, dat in som mige kringen een beetje populair praatpaal" wordt genoemd, zal te vinden zijn bij het standbeeld van Michiel de Ruijter 6. KOUDEKERKE (Dishoek): een strandreddingsbrigade een nieuwe duinovergang in het verlengde van de Duinweg in de buurt van het pompstation te Biggekerke (sluit aan op het pad, dat naar het strand loopt)een tegelpad van 1300 meter over de toppen van de duinen. Het begin ligt bij de camping van C Vos onder Biggekerke. Het tegelpad zèt zich voort over de duinen op het grondgebied van de gemeente Zoute- lande. Het komt in het dorp Zoute- lande uit 7. ZOUTELANDE het genoemde wandelpad over de duinen; een nieuw Dit is de Zeeuwse kust, die veel veranderingen heeft ondergaan. De nummers corresponderen met de nummers in de tekst. kamphuttenterrein aan de Melsesweg voor 65 huisjes (al nagenoeg volge bouwd) een parkeerterrein tussen de Bosweg en de Duinweg t.h.v. het pand van de rijkspolitie 8 WESTKAPELLE een stenen w.c.- gebouwtje voor het strand nabij de bebouwde kom twee douches aan dit strand twee consumptietenten aan het Zuiderstrand een beschut gelegen kampeerterrein even beoos ten de bebouwde kom van het dorp 9. DOMBURG (de oudste Zeeuwse bad plaats) een directeur-administrateur voor de stichting ..Badplaatsbelangen Domburg". Uit 128 gegadigden is ge- gekozen de heer A. L. v. Wallenburg uit Middelburg het dank zij een be langrijke subsidie bestedingsklaar komen van een kampcentrum, dat hopelijk in 1963 oostelijk van de jeugd herberg gerealiseerd zal zijn (het centrum zal o.m. bestaan uit woon ruimte voor de beheerder, een kan toor, een restaurant, een kampwinkel en een ziekenkamer)een nieuwe kampbeheerder in de persoon van de heer Th. Tesselaar uit Veere be plantingen en verbeterde wegen op het kampeerterrein een nieuwe tennistrainer (de heer André v. d. Berg). Deze volgt de in Indië geboren Nederlander van Hongaarse afkomst Gioela Czsèsko op, die benoemd is tot bondstrainer voor heel Zeeland van de N.L.T.B.); een verbetering van het toezicht, doordat de Domburgse hoofdbadlui volledig voor toezicht zul len worden ingeschakeld. Zij zullen assistentie krijgen van een groep Leidse werkstudenten. Er zullen voor het eerste caissières in dienst treden; een houten paviljoentje op het Wester- strand aan de buitenkant van de duinen (exploitant de heer L. Maas) toneelvoorstellingen in het al voor andere uitvoeringen gebruikte open luchttheater waarschijnlijk de mo gelijkheid voor katholieken om in dit openluchttheater 's zondags naar de kerk te gaan een verdere uitbrei ding van de aanleg van de klassieke straatverlichting en een rigoureuze aanpak van het verkeersprobleem in Domburg 10 OOSTKAPELLE een paviljoentje op het strand bouwrijpe grond voor landhuizen en bungalows in Duinweg west bouwrijpe grond voor veertig stenen zomerhuisjes in Duinweg-oost (enkele komen er dit jaar klaar)het biologisch gedeelte van de riool zuiveringsinstallatie, hetgeen de hygiëne in het dorp verbetert 11 VROUWENPOLDER toestand onge- Advertentie) Warme bewondering oogst U voor de dia's die U met ADOX C18 kleurenfilm maakt. Diep, warm en levend zijn de kleuren, van ieder detail, onder iedere belichting. Uw fotohandelaar heeft ze natuurlijk! ...en een LIESEGANG PROJECTOR toont U de schoonheid van ieder detail van al Uw dia's. wijzigd. Er is een uitbreidingsplan met mogelijkheden voor o.a. 180 bungalows en een compleet ver zorgingscentrum aan de voet van de nieuwe dijk 12 WESTERSCHOUWEN: waarschijnlijk zullen de bunkers bij de trap nog voor het seizoen worden gesloopt. Het plan voor een parkeerterrein zal nog niet kunnen worden uitgevoerd 13. HAAMSTEDE een verbeterde bad en straandweg in de buurt van het vliegveld een vebeterde Jongejan Boejansweg naar het kampeerterrein „De Duinhoeve" en een provisorisch verbeterde weg van daar naar zee (het Verklikkerspad) 14. RENESSE een ontsluitingsweg met parkeerterrein westelijk van het dorp naar de duinen In de gemeente WESTERSCHOU WEN (de kop van Schouwen- Duiveland, laatstgenoemde drie plaat sen inbegrepen) bestaat nog het voor nemen verschillende duinovergangen te verbeteren. De grote Elspeetse schaapskudde (on geveer 150 dieren) zal waarschijnlijk vóór het komende seizoen verdwenen zijn, omdat de heidevelden rondom Elspeet door de aanhoudende militaire oefeningen steeds meer worden verwoest. De schaap, herder Jac. Mouw heeft verklaard de dieren wegens voedselgebrek te moeten opruimen. Onderhandelingen met b. en w. van de gemeente Ermelo, waaronder Elspeet ressorteert, om voederweiden aan te leggen, hebben nog geen resultaat gehad. 55 Woensdagmorgen heeft het gerechtshof in 's-Hertogenbosch een begin gemaakt met de behandeling in hoger beroep van de strafzaak tegen de directeur-vlieger van het luchtreclamebedrijf „Trek Air" in Maastricht, J. M. S. Van dit bedrijf ging op 22 februari 1960 een toestel verloren, waarbij de jeugdige piloot Ben Kleijn, 23 jaar, uit Stolwijk, om het leven kwam. De machine viel vijf mijl buiten de Engelse kust voor Dover in zee. Er waren voor de eerste zittingsdag slecht 16 van de 35 getuigen opgeroepen. De getuige jhr. B. W. F. de Beaufort, commandant rijkspolitie luchtvaart, was niet verschenen. De advocaat-generaal deelde de rechter mede, dat deze ge tuige, indien zulks gewenst wordt, steeds ter beschikking zal zijn. De verdediging van S. heeft indertijd een klacht wegens meineed tegen deze getuige ingediend. Deze is geseponeerd. Verdachte verklaarde zich niet schul dig te voelen. De dagvaarding vermeldt valsheid in geschrifte op het aanvraag formulier voor de verzekering voor de verongelukte machine en oplichting, omdat hij aan de verzekeringsmaatschap pij had gemeld dat hij een schade had van f 30.000, terwijl hij het vliegtuig voor circa f 3.800,— heeft gekocht. Verdachte hield vol dat hij te goeder trouw is geweest. De advocaat-generaal heeft een nieuw stuk aan de orde gesteld. Het is een rapport omtrent de weergesteldheid in Londen op de dag van het ongeluk, 22 januari 1960. In de middagzitting werden als getuige o.a. gehoord de hoofddirecteur van de rijksluchtvaartdienst, de heer P. H. Spuybroek. Deze verklaarde dat hij te gen verdachte heeft gezegd, dat de ma chine slechts matig geschikt was om te vliegen. Getuige C. Heckmann, die bij ver dachte als piloot in dienst is geweest en na een ruzie ontslag heeft genomen, bevestigde zijn eerder afgelegde bezwa ren. Hij verklaarde, dat het de bedoeling was een in Israël op te halen vliegtuig in de Middellandse Zee te laten storten. Het toestel zou hoog verzekerd moeten zijn. Getuige vond dit een gevaarlijk karwei, maar S. zou volgens hem hebben gezegd: „U kunt er toch uitspringen en een boot nemen?". Getuige zou dan f 10.000.hebben gekregen. Hij is niet op het voorstel ingegaan, maar wel heeft hij er met twee anderen over ge sproken. Dit gebeurde een half jaar voor het verongelukken van Kleyn's toestel. Mr. Sasse van Ysselt, een der verdedi gers, stelde getuige dan de vraag of hij een propeller van een Tiger Moth heeft stukgesla'gen. Deze ontkende dit. Ook de kwestie of verdachte voor een speciaal doel in Toulouse is geweest kwam nog aan de orde. Getuige H. Colonne uit Merkstein (Duitsland) bevestigde het verhaal van zijn vriend Heckmann inzake het laten zinken van een vliegtuig. Ditzelfde deed getuige M. Smulders, een landbouwer te Nieuwenhagen (Limburg), eveneens een kennis van Heckmann. Hedenochtend wordt de zitting voort gezet. (Advertentie) (Advertentie) Zuivelfabriek Walcheren De coöperatieve melkinrichting en zui velfabriek Walcheren zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in maart 1963 haar nieuwe fabriekscomplex te Middelburg betrekken. Dit deelde de voorzitter van de coöperatie, de heer S Simonse mee, tijdens de algemene leden vergadering. In de nieuwe fabriek zal een ver doorgevoerde mechanisering worden toegepast om aan de eisen van de tijd, voor wat betreft kwaliteit en assortiment van de produkten te kunnen voldoen. De directeur van de inrichting, de heer Lampert, deelde mee, dat de re sultaten van de produktenverkoop een stijging te zien gaven van 1.112.000 fles sen waar echter tegenover staat dat de losse consumptiemelk snel afnam, zodat de totale omzet slechts een lichte stijging te zien gaf. Voor afschrijvingen en reser veringen was een totaal bedrag nodig van f 396.700.Tijdens de vergadering werd aan 49 melkleveranciers een diplo ma uitgereikt wegens hun prestaties op het gebied van de hygiënische melkwin- ning. 25 CIGARETTES F 1 onvergelijkelijk Het,. op zijn eigen manier communis tische Joego-Slavië heeft geleide lijk aan nogal wat sympathie gewon nen in de democratische wereld. Het toonde zich onafhankelijk van Moskou. Zijn .socialisme' was niet zo rigoureus als dat achter het IJzeren Gordijn. Democratisch-socialistische leiders uit het Westen gingen nogal eens op vriendschapsbezoek bij Tito. Vele toe risten leerden het land kennen met zijn rijkdom aan natuurschoon en zijn vriendelijke bevolking. Nu worden we er echter opeens weer aan herinnerd, dat het regime in Joego-Slavië in wezen toch geen haar beter is dan de stelsels achter het IJzeren Gordijn. Het Recht is er de nederige dienaar van de poli tieke macht. Vrijheid van menings uiting is er een farce. Men kan Dji las een eigenzinnige individualist noe men, maar in een land. waar de vrij heid heerst, krijgt ook de eigenzinnige individualist een kans. De vroegere vice-premier werd ook beschuldigd van het onthullen van staatsgeheimen, omdat hij in een boek zijn ontmoetin gen met Stalin had vastgelegd. We kunnen er verzekerd van zijn, dat die onthullingen over Stalin niet zo vernietigend zullen zijn als die, welke Kroestjev indertijd losliet. De bezorgdheid van de rechters is dan ook duidelijk een smoesje, dat hun afhankelijkheid van de politieke machthebbers moet verbergen. Djilas moest veroordeeld worden. Tito ver draagt geen kritiek. Hij toont zich weer eens onverbloemd als de dictator. We hopen, dat de democraten, die hem zo langzamerhand wel mochten, hun les geleerd hebben. Het politieke spel, dat de liberalen spelen met minister Visser, is niet fraai. Dat ze bezwaren hebben tegen het beleid van hun partijgenoot in de zaak-Van der Putten, kan niemand hun kwalijk nemen. Dat ze daaraan uiting geven, ook best. Maar dat ze nu juist op dit tijdstip hun algeheel vertrouwen in de minister opzeggen, is onverklaarbaar tenzij electorale overwegingen een rol spelen. Van verschillende kant is opgemerkt, dat de zaak nog niet afgehandeld is. De rechter moet in hoger beroep beslis sen. De Tweede Kamer is er nog mee bezig. Waarom dan nu al een defini tief politiek vonnis geveld? We weten niet, of deze aanval van de Eerste- Kamerfractie door de partijleiding wordt gedekt. In ieder geval echter komt de goede naam van de VVD er door in het gedrang. Het heeft er alle schijn van, dat ze electorale over wegingen zwaarder laat wegen dan wat politiek oorbaar is. En met het introduceren van een nieuwe staats rechtelijke figuur: een minister het vertrouwen opzeggen en toch voor zijn begroting stemmen heeft men het po litieke leven bepaald niet verrijkt. IMPORT LEGÊRES of HAVANE 55 WmSmmi WmM if|J - - ''M. Hier ziet u een keurig betegeld duinpad bij Koudekerke, één van de nieuwigheden, die in de laatste maanden zijn aangebracht. De coöperatieve zuivelfabriek en melkinrichting „Kloosterzande" de C.B.K. zegt de volksmond gaat de kogel dan tóch maar door de kerk jagen! Lagen reeds vorig jaar de plannen voor een ingrij' pende uitbreiding en modernise ring der bedrijfsgebouwen aanbe- stedingsgereed: te elfder ure moest toen van de realisatie worden af gezien, omdat de beoogde fusie met de fabriek te IJzendijke helaas mislukte. Thans echter is met algemene instem- ming der ruim driehonderd leden beslo ten om op zo kort mogelijke termijn een algehele renovatie te verwezenlij ken, waarmee een bedrag van drie ton is gemo'eid en de totale vernieuwing be helst van o.a. melk-ontvangst, tanklo kaal, melkinrichting, koelcel, ketelhuis, kantoren en laboratoria. Een complete nieuwbouw derhalve over een oppervlak te van circa duizend vierkante meter. De fabriek in Kloosterzande, die met haar afzet-begrenzing Zaamslag, Axel, Zuiddorpe, Clinge, Hulst, Nieuw-Namen, Kloosterzande zo ongeveer een derde deel van het totale Z.-Vlaamse leverings- gebied bestrijkt, boekte verleden jaar een melkaanvoer van vijf en een kwart mil joen kg, welk cijfer inmiddels reeds weer met acht procent gestegen is. De melk wordt gehaald tot op afstanden van dertig kilometer, hetgeen bij een aantal van ruim vijfhonderd leveranciers te be grijpen valt. Het ledental blijft gestaag groeien, óók onder de grotere melkvee houders. Niet lang meer zal de coöperatieve zuivelfabriek en melkinrichting „Kloos- sterzande" deze bescheiden aanblik bie den Gestart als bescheiden roomfabriekje (35 jaar geleden) met een vijftigtal le den, is het bedrijf in de loop der de cennia uitgegroeid tot een volledige zui velfabriek met als afzetprodukten melk, boter, diverse pappen, yoghurt, room. vla's etc. De gestegen welvaart van de gemiddelde burger valt ook in deze branche duidelijk te onderkennen in de nog steeds oplopende produktie: de jaar lijkse afzet van melk en melkprodukten het restant der aangevoerde melk wordt gekarnd, waarna de ondermelk wordt doorgeleverd aan de zuivel-exportver- eniging (Z.E.V.), die in Zevenberg- schenhoek deze melk van een dertigtal coöperatieve fabrieken verwerkt. Hoewel het bedrijf te Kloosterzande al verscheidene uitbreidingen onder ging, is. het toch wel compleet uit de kleren gegroeid! Op 28 september 1961 besloot daarom de algemene vergade- ligt om en nabij de drie miljoen liter! ring tot een samengaan met IJzendijke, <Van onze parlementaire redacteur) Be Tweede Kamer heeft gisteren z.h.s. de door staatssecretaris Van den Berge voorgestelde wijziging op de omzetbe- asting goedgekeurd. Als gevolg hiervan '-uilen een aantal goederen, die belast Waren met 18 procent „weelde-belasting" ^an omzetbelasting worden vrijgesteld. Hiertoe behoren o.m. fotografie- en filmapparatuur, brandkasten, gobelins, koelkasten, meubelen, vliegtuigen, oes ters, messenmakerswerk, jachtvuurwa- Penen, horlogemakerswerk en sommige textielgoederen. Enkele andere luxe ar tikelen gaan over naar het gewone 4-6 Procent-tarief. De Kamer heeft er gisteren bovendien uog door amendering voor gezorgd, dat ovl^Uu°bauden uit het 18 Procent-tarief overgebracht worden naar het gewone 4-6 procent-tarief. Een desbetreffend amendement Van Leeuwen (VVD), waar tegen staatssecretaris Van den Berge zich tevergeefs trachtte te verzetten, werd z.h.s. aanvaard. Een amendement van de heer Brouwer (KVP) had meer voeten in de aarde. Het amendement beoogde vrijstelling van omzetbelasting voor chocolademelk, koffiemelk, melkpoeder, room en vla. Er zou een bedrag van 13 miljoen mee ge moeid zijn. Het amendement werd met 48 tegen 44 stemmen verworpen. Vóór stemden KVP, SGP. CPN, de anti-revolutionair Biewenga en de VVD'er Van Dijk. Tegen stemden de PvdA, CHÜ, AR, WD, PSP en Kamervoorzitter Korten- horst. Overgenomen werd door de staatssecre taris een amendement dat beoogt een ondernemer vrij te stellen van omzet belasting indien zijn jaarlijkse omzet aan niet van omzetbelasting vrijgestelde le veringen als fabrikant c.q. handelaar de 3000 c.q. 18.000 niet te boven gaat dat de stichting beoogde van één coöp Of straks in de nieuwe bedrijfsgebou wen deze flessenvulmachine nog vol doende op-to-date kan heten, staat te bezien.. nog zuivelbedrijf ergens in het Z.-Vlaamse centrum. Zoals gezegd: die fusie mis lukte, waardoor destijds moest worden afgezien van de aanschaf der allermo dernste apparatuur, die in kleiner ver band niet rendabel te maken was. Directeur A. G. H. Oldenhof en voorzitter J. P. M. van Wesemaal blij ken in de toekomst der Z.-Vlaamse melkveehouderij een onbeperkt ver trouwen te bezitten, omdat het melk vee een der meest stabiele inkomsten bronnen mag heten voor de gemengde bedrijven, speciaal de kleinere. In ak- kerbouwstreken immers kan melkvee vrij goedkoop gehouden worden! Voor zitter van Wesemael attendeert in dit verband terloops op het prijzenswaar dige werk, dat verricht wordt door de streekverbeteringscommissie Koe wacht e.o., waarnaast hü ook de in ternationale ontwikkelingen in E.S. G.-verband hoopvol tegemoet ziet. De bouwvergunning ligt gereed, de aanbesteding staat op stapel, ergo: de realisatie is nog slechts een kwestie van tijd- „Kórte tijd", vertrouwt een optimis tische directeur ons toe J)r. Paardekooper, wiens persoon en inzichten we in ons blad enige maanden geleden uitvoerig hebben belicht, mag in België niet meer spreken. De Belgische overheid is van mening, dat de Eindhovense leraar zich op ontoelaatbare wijze mengt in de zaken en moeilijkheden van een naburige staat. Dr. Paardekooper ont kent beslist, dat hij politieke aange legenheden heeft aangeroerd. Hij heeft zich slechts op cultureel terrein be wogen en meent, dat een Nederlander terecht bezorgd mag zijn over de gevaren, welke de Nederlandse cultuur buiten de staatsgrenzen bedreigen. Zondag jl. zat hij te Breda nog een bijeenkomst voor, welke zich bezig hield met de cultuurvraagstukken van Frans Vlaanderen. Bezorgdheid voor het behoud en de toekomst van de Nederlandse cultuur kan men slechts loven. In Nederland wordt Vlaanderen nog maar al te vaak beschouwd als een gebied, waar men zo'n leuk sappig taaltje spreekt zonder dat men beseft, dat hier een bolwerk van de Nederlandse cultuur ligt, waar de leidende mannen de aan sluiting bij het cultuurleven over de grenzen willen verstevigen, waar men het Algemeen Beschaafd wil culti veren en bevorderen in gesprek en litteratuur zonder dat daarbij regionale eigenheden verloren behoeven te gaan. De Nederlanders, die in Vlaanderen komen, zullen deze cultuuurstrijd kun nen steunen door zich van het Neder lands te bedienen en niet met hun school-Frans te prijken. Intussen moet men bij de verzeke ring van dr. Paardekooper, dat hij zich in het geheel niet met de politiek heeft bemoeid, toch wel een vraag teken zetten. De titel van zijn opzien barende radiolezingen „Er zijn geen Belgen" heeft, hoe men het ook wendt of keert, al een politieke bijsmaak. De concrete moeilijkheden, waarin hij duidelijk partij kiest, hebben ergens verwantschap met de politiek en ook onder de Vlamingen heerst daarom trent geen eensgezindheid. Daarin heeft de Belgische overheid dan ook het motief gevonden voor een spreek verbod. Iets anders is, of zulk een verbod verstandig is. Het werkt veelal averechts. De belangstelling voor de persoon en de inzichten van dr. Paar dekooper kan er slechts door stijgen. Maar dat moet de Belgische regering zelf dan maar voor haar verantwoor ding nemen. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa, die dinsdag door de Franse president De Gaulle werd ge doodverfd als „een stervende", is giste ren een bijzonder levendig klankbord geweest voor een antwoord, dat Paul Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken hem heeft gegeven. Het Europa waarvoor wij strijden, is dooi de Franse president vals voorgesteld. Spaak waarschuwde de neutralen, dat hun moeilijkheden van nu het gevolg zijn van het feit, dat zij zich afzijdig gehou den hebben toen de E.E.G.-landen moei zaam en ten koste van veel offers het E.E.G.-verdrag hebben uitgewerkt en hun gemeenschap hebben opgebouwd.

de Stem | 1962 | | pagina 3