BATAYUS Zuid-Beveland Mozes in Ion Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Herbouw binnenstad van Vlissingen begonnen Zeeuwse afdeling A.V.O. actief en groeiende Koudekerke heeft een strandreddingsbrigade Midd werd Goes begint weer opnieuw met verkennersbeweging Tomaten naar Ierland Wal en Waar VLISSINGEN Maquette nieuwe binnenstad GOES Aan onze adverteerders Dagblad De Stem VERZEKERINGEN A.P.A. v.d. Walle Zn. Succes voor jonge r.-k. Jeugdraad Zeeuw vcm geboorte C. Bleyenbergh (Bergen op Zoom) werd 100 jaar Eerste „eerste paal voor wethouder F. G. Smit Grote nood onder minder-validen kantoormachines Zwembadenstudie Mij voor Handel en Nijverheid Faillissement EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen Wa DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 MEI 1962 Op de gisterenmiddag in hotel Britan nia gehouden persconferentie ter gele genheid van het slaan van de eerste paal voor het nieuwe warenhuis op de Oude Markt, toonde de Vlissingse wethouder van openbare werken, de heer F.G. Smit, een maquette van het te saneren stads gedeelte. Uit het model bleek, dat het oorspronkelijke grote gebouw, dat de Spuistraat van het Bellamypark zou scheiden, en dat zeer veel kritiek ver oorzaakte, is komen te vervallen. In plaats hiervan komen nu aan weerszij den een tweetal grote huizen met de fagade naar het Bellamypark. Een van deze gebouwen zal waarschijnlijk de hui dige openbare leeszaal worden, die op de lijst van monumentenzorg staat. Voorts deelde de heer Smit nog mee, dat de nieuwe straat tussen de Spuistraat en Lange Zelke nog dit jaar zal gereed ko men. Het niveauverschil van de Lange Zelke blijft gehandhaafd. CURSUS SPORTLEIDERS Al veertien lesavonden volgen onge veer 35 jeugdleiders van Walcheren, Zeeland Sport en Marathon, de sport- jeugdleiderscursus in de St.-Petrus- school aan de Adriaan Coortenlaan. Deze werd georganiseerd in samenwerking met de Ned. katholieke sportbond en de K.N.V.B. De cursus wordt gegeven door de N.K.S.-docenten, en bevat o.a. psycho logie, pedologie, speltheorie en praktijk. Het viel zeer in de smaak van de cursis ten. Aan deze cursus is het diploma jeugdsportleider verbonden. (Advertentie) haalt'de meeste Vlekken uit de meeste stoffen! (Advertentie) voor jarenlang zorgeloos en veilig fietsen Aardenburg DIAMANTEN BRUILOFT In hun woning aan de Sassenstraat vierde het echtjaar Pieter J. Hol en Sara J. Merk zijn 60-jarige bruiloft. Bei den zijn 83 jaar en genieten, gezien hun leeftijd, nog een behoorlijke gezondheid. In de morgenuren kwam het voltallige college van burgemeester en wethouders en de gemeentesecretaris het diamanten paar namens het gemeentebestuur geluk wensen. De heer Hol toonde zich nog gevat als altijd. Ook de predikant, ds. S. A. Vis der Doopsgezinde Gemeente, kwam namens die gemeente de geluk wensen overbrengen. Een openbare fees telijkheid werd het niet; het werd alleen gevierd in de familiekring. DIOMEDEWEG GESLOTEN In verband met asfalteringswerkzaam- heden is de Diomedeweg, gelegen tussen de Maagdenweg en de Oosthavendijk, ge sloten voor alle verkeer. Deze afsluiting zal duren tot 15 september of zoveel kor ter als mogelijk of langer als noodzake lijk zal blijken te zijn. Boschkapelle FEEST ROND GOUDEN PAAR Vrijdag viert het echtpaar J. Giele-de Silva aan de Veerweg zijn gouden brui loft. De feestdag wordt begonnen met een H. Mis. Het dorpsfeest zal verder vooral in de avonduren worden gevierd. In alle café's mag gelegenheid tot dan sen worden gegeven en het sluitingsuur is bepaald op 's nachts één uur. Breskens BEJAARDEN MAAKTEN REIS DOOR ZUID-BEVELAND De algemene bond van Ouden van Da gen heeft een rijtoer gehouden, met een honderdtal bejaarden alhier door de boomgaarden van Z. Beveland. Dat de oudjes genoten hebben behoeft geen twijfel. j cv f 9 j ff r r v r KLEURIGE OPENING WINKELACTIE De winkelactie van de winkeliersver eniging Ons Belang is officieel begonnen met een mars door het dorp door de Huzaren uit Gent. Marcherend werden door een groep van 30 meisjes ritmi sche bewegingen en dansen uitgevoerd. Mede door hun kleurige uniformen en hun kolbakken was het een kleurig schouwspel. AANLEGSTEIGER NU GEHEEL VERDWENEN De laatste resten van de aanlegsteiger der Provinciale boot zijn uit de handels haven verdwenen. Dezer dagen heeft een bok, de drijvende ponton en de brug verwijderd. Door een sleepboot zijn bei de naar elders gebracht. Comité opgericht voor Volkskerstzang Op initiatief van de commissie voor bijzonder kerkewerk van de hervormde gemeente is een comité opgericht, dat po gingen in het werk stelt om in decem ber van dit jaar een volkskerstzangavond te houden. In het comité hebben per sonen van nagenoeg alle kerkelijke ge zindten en godsdienstige groeperingen zitting. Het ligt in de bedoeling een programma van te zingen kerstliederen vast te stellen en de samenzang af te wisselen met koorzang. Voor de bege leiding wil men een beroep doen op mu ziekkorpsen. In diverse plaatsen in ons land worden volkskerstzangavonden ge houden. Tot op heden was dit in Zee land nog niet het geval. LAATSTE AVOND VAN S.C.S. De Studieclub Schilders zal het scl-cen vrijdagavond besluiten met een film avond in de ambachtsschool. De hoofd film van de avond heeft het spuiten tot onderwerp. De film is in roulatie ge bracht door de Stichting Landelijke Vak opleiding Schildersbedrijf. Zoals uit het maandblad van de S.C.S. blijkt zal getracht worden na de zomer vakantie een applicatiecursus in Goes te organiseren. In verband met de sterk gewijzig de omstandigheden, waarbij o.m de geleidelijke Invoering vaü vrije zaterdag In ons bedrijf een rol speelt, verzoeken wij onze adverteerders hun advertentie- opdrachteD voor onze zaterdagnummers UITERLIJK DONDEKDAGMIDDAGS OM 17.30 UUR en voor onze maandagnummers UITERLIJK VR1JJDAG MIDDAGS OM 12 UUR ln ons bezit te doen zijn. Later binnenkomende -idvertenties voor de zaterdag- en maandag nummers zullen als regel NIET op de gewenste datum kunner worden opgenomen. Uitzonderingen zullen alleen kunnen worden gemaakt voc. familie-advertenties van dringende aard. DAGBLAD DE STEM Afdeling Verkoop Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat 14, telefoon 2377 Hulst Voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1. telefoon 6252 Goes Alg. redacteur voor Zeeland F. DE LIGT, teL 6252, Goes Exploitatie- inspectie Zeeland. L. K. M DE JONG teL 2377. Hulst Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen. P. G. KUYPERS, telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren CH. SCHETS, telefoon 3566, Vlissingen Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland t 0,17 per 1 mm ingezonden mededelingen 2V4 mm gewone advertenties. Bii contract aanzienliike reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer 0,20. Bij plaatsing ook in Brabantse oplage resp. 1,60 en f 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. 's-Gravenpolder AUTO VAN DE DIJK De brede watering van Zuid-Beveland heeft enige tijd geleden het wegdek van de Populierendijk losgeploegd met het oog op nog uit te voeren teerwerkzaam- heden. Dat dit uit losse grind bestaande wegdek niet ongevaarlijk is blijkt uit het feit dat de auto, bestuurd door A.H. te Goes, door het uitwijken voor een tegenligger aan het schuiven ging. De auto rolde zijwaarts om haar as en kwam op de rechterzijde onder aan de dijk te recht. De auto liep flinke schade op doch het gezin H. kwam met de schrik vrij. Hansiveert VANDALISME Enkele onbekende lieden hebben er blijkbaar genoegen in gehad op een er gerlijke wijze te keer te gaan tegen de eigendommen van de kon. harmoniever eniging Scheldegalm. De ruiten van het verenigingsgebouw werden met teer be streken. Dit was eveneens het geval met de voor dit verenigingsgebouw gelegen dansvloer, die bestaat uit tegels. In de om het gebouw gelegen tuin werd een ravage aangericht, die alle perken te buiten gaat. Er werden bloe men uitgerukt en bloembakken omge keerd. De daders zijn nog niet bekend. De politie te Hansweert heeft het onder zoek in handen genomen. VOETBAL VOOR „DOE WAT TERUG" De douane en douane-agenten hebben de voetbalschoenen aangetrokken voor de actie „Doe wat terug", die gevoerd wordt in verband met de viering van het 75-jarig bestaan in Nederland van het Leger des Heils. De douane-agenten bleken beweeglij ker te zijn op de grasmat, hetgeen tot uitdrukking kwam in een einduitslag van 7-3. Kapelle BOERENLEENBANK FEEST Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan en de opening van het nieuwe bankgebouw zal op 24 mei a.s. een feestavond worden gehouden van de boerenleenbank „Kapelle". Deze bijeenkomst vindt plaats in een van de veilinghallen en het programma zal worden gevuld door het gezelschap Jaap Mijderwijk. Van 6.45 tot 7.45 uur zal er op 24 mei gelegenheid zijn het nieuwe bankgebouw te bezichtigen. PLATTELANDSVROUWEN Onder leiding van mevrouw Mieras— de Vos hield de afdeling Kapelle-Bieze linge van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen haar laatste vergadering van dit seizoen. Op deze bijeenkomst werd gesproken door mej. van Haselen uit Middelburg, officier rijkspolitie 2e klasse, over het werk van de kinder- en zedenpolitie. Hierop volgde een goede discussie. Kruiningen ZILVEREN EREMEDAILLE Aan de heer W. van Burg is de zil veren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. De heer Van Burg is ruim 40 jaar in dienst bij Joh. Glerum te Kruiningen. Ter gele genheid van de viering van dit jubileum speldde burgemeester A. Schipper ten huize van de heer Glerum de jubilaris de medaille op. De heer Van Burg werd door zijn werkgever toegesproken, waar na deze hem een geschenk onder cou vert aanbood. Aan mevr. Van Burg wer den bloemen aangeboden. De uitreiking geschiedde in aanwezig heid van familieleden en het overige personeel van het landbouwbedrijf van de heer Glerum, waarin de jubilaris thans als voorman-tractorchauffeur werkzaam is. (Advertentie) U prosit «r do «cht» Franss Cognac inl (Advertentie) Administratie- en Assurantiekantoor TABAKSTRAAT 20 Tel. 01140-2824 HULST Nieuiv-Namen RECOLLECTIE K.A.B. Zaterdag houdt de K.A.B, voor de ka- derleden de jaarlijkse recollectiedag. Spreker is de geestelijk adviseur pas toor Mangnus. Stoppeldijk ACTIE „WIJ EN ZIJ" De plaatselijke afdeling van de KAB zet in de loop van deze maand alle krachten in voor de actie „Wij en Zij", de solidariteitsactie van de KAB voor de christelijke vakbeweging in de ont wikkelingslanden. Via een huis-aan-huis- collecte, een oliebollendag en een dans avond hoopt men een steentje bij te dra gen in het lenigen van de ontstellend grote nood. Zondag 20 mei is de oliebol lendag gepland. De dansavond zal wor den belegd op Hemelvaartsdag. De ac tie zal worden besloten met een avondmis op vrijdag 8 juni. V ogeltcaarde NAAR BRANDWEERWEDSTRIJD TE HOEK Op een goed bezochte vergadering van de plaatselijke vrijwillige brandweer werd besloten om deel te nemen aan de brandweerwedstrijd, die dit jaar gehou den zal worden te Hoek op zaterdag 16 juni. Elf leden van de brandweer gaven zich voor deelname aan deze wedstrijd op. Met het oog op deze wedstrijd werd een oefenschema opgesteld en als uit vloeisel hiervan zal men de brandweer iedere week en later zelfs tweemaal per week aan het werk kunnen zien. Het jaarlijkse uitstapje zal worden gemaakt op zaterdag 28 juli. Mede naar aanlei ding van een controle vanwege de brand weerinspectie werd het wenselijk geacht het brandweermateriaal aan te vullen. Aan het gemeentebestuur zal een ver zoek worden gericht om tot aanschaffing hiervan te mogen overgaan. Comman dant A. Jonkheijm gaf een overzicht van de brandweer-activiteiten in het afgelo pen jaar. (Advertentie) want Akkertjes zijn Instant cachets met 4-voucJicj werkend micropoeder. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes 6 stuks 50 ct. (Van onze verslaggeefster). Verkenners. In Goes hebben ze er grijze haren van gekregen- Maar gisterenavond is het einde lijk zover gekomen, dat een aan tal ouders tijdens een bijeen komst in het Slot Ostende met de plannen van de r.-k. Jeugd raad voor de oprichting van een nieuwe verkenners- en welpen, afdeling vertrouwd is gemaakt. Gebrek aan leidinggevende figuren is er de oorzaak van geweest, dat in 1958 de verkennersbeweging moest woi'den opgeheven en dat na nog twee jaar zwoe gen ook de welpen in 1960 op straat werden gezet. Hoe het komt, dat er zo weinig jonge mensen voor dit baantje te vinden zijn? Tegenwoordig wordt er veel meer bijge studeerd dan vroeger en dat neemt tijd in beslag; bovendien wordt er voor de jongeren zoveel georganiseerd, dat ze niet onmiddellijk uit pure verveling zich als welpenleidsters of -leider aanbieden. Dat nu de katholieke jeugdraad in Goes er in geslaagd is een half jaar na zyn oprichting een nieuwe verkenners beweging op poten te zetten is een felici tatie waard. Het is zuiver aan het toeval te danken, dat de oplettendheid van de speurders naar leidinggevenden niet zonder resultaat is gebleven. Wanneer het echtpaar Ruigrok niet van Den Haag naar Goes was verhuisd, was er waarschijnlijk nog geen verken nersbeweging geweest. De heer en me vrouw Ruigrok hebben zich in de resi dentiestad altijd druk bezig gehouden met welpen en verkenners. Zij zijn bereid gevonden ook in Goes de leiding van de verkennerij op zich te nemen. De heer Ruigrok heeft zich opgeworpen als hop man van de verkennerstroep, mevrouw wordt akela van de welpen. Het opperste gezag is dus gevonden, naarstig zoekt men op het ogenblik nog naar assistent leiders en -leidsters waarvoor reeds en kele jongeren zich bereid hebben ver klaard. Regionaal De nieuwe troep is niet zuiver plaats- selijk. Ook de jongens van de dorpen, van 7 tot 10 jaar voor de welpen en ouderen tot 16 jaar voor de verkenners, kunnen zich aansluiten. Op het ogenblik hebben zich ongeveer 20 jongens gemeld voor de verkenners troep en 17 voor de welpenhorde. De leeftijdsgrenzen liggen iets ruimer dan normaal. Dit is uit praktische over wegingen gedaan. Wanneer, nu de zaak net is opgericht, een jongen binnen een jaar van wélp, verkermer wordt en zich dus in dit korte tijdsbestek tweemaat een nieuw tenue moeten laten aanmeten, wordt het voor de ouders wel een erg dure geschiedenis. De uitzondering, die voor de niet- Goese jeugd is gemaakt, berust op meer ideële grondslagen. Wanneer ze in Goes met de verkennerij bekend worden ge maakt zal het veel gemakkelijker zijn om ook op de dorpen (die het niet heb ben) tot een verkennersbeweging te komen. Probleem Men heeft overal rekening mee gehou den. Zo zullen de welpen naar bepaalde verzamelpunten in de stad worden ge bracht, zodat ze niet 's avonds laat al leen en ver over straat hoeven. Hier zijn we dan meteen bij het voorlopig enige grote probleem van de nieuwe verkennersbeweging aangeland: de huisvesting. Geld voor een eigen onderdak is er voorlopig niet en daarom heeft de Jeugd raad, hopelijk tijdelijk, naar een goed willende organisatie gezocht, die hulp wilde bieden. De Goese Don Boscobewe- ging is bereid gevonden. Dank zij de goede hulp van deze vereniging is het nu mogelijk, dat welpen en verkenners niet altijd buiten hoeven te bivakkeren. ners wonen eerst zondagmorgen samen met de Don Boscoleden de H. Mis bij in het zaaltje naast de parochiekerk. Wanneer het de Goese verkennersbe weging in de toekomst even goed gaat als het op het ogenblik de gidsenbeweging gaat, mag de jeugdraad niet klagen. Van deze zorg is ze op het zoeken van een eigen onderdak voor de verkenners na weer af. Vol moed kan de jeugdraad beginnen met nog een heroprichting. Men is na melijk volop bezig met het zoeken naar wegen, die leiden tot het in ere herstel len van het jeugd-vakantiewerk, wat ook eens een bloeiende organis^.*ie was. Over enige tijd hopen wij hierop nader terug te komen. Er was gisteren grote belangstelling voor de oudste inwoner van Bergen op Zoom, de heer Camiel Bleyenbergh, die zijn 100ste verjaardag vierde. Om zijn woning aan de Bagijnhofstraat werd druk gevlagd en velen zijn de 100-jarige en zijn vrouw en kinderen de hand ko men drukken. Ook burgemeester ir. L. A.H. Peters kwam deze nog in blaken de gezondheid verkerende jarige namens het gemeentebestuur gelukwensen. Na mens het gemeentebestuur werd een taart bezorgd met het gemeentewapen erop. De leerlingen van het dr. Moller- lyceum brachten de heer Bleyenbergh een attentie, omdat hij een overbuur van het lyceum is. Voorts ontving de jarige vele bloemen en geschenken en schrifte lijke gelukwensen. Ook uit Zeeuwsch- Vlaanderen, waar de heer Bleyenbergh is geboren en waar hij tot zijn 68ste jaar heeft gewoond, was de belangstelling groot. Ierland is op het ogenblik een goede afnemer van Nederlandse tomaten, maar verwacht moet worden, dat de uitvoer van dit produkt naar Ierland na 31 mei weer tot het verleden zal behoren, want de Ierse autoriteiten hebben bekendgel maakt, dat op 31 mei de periode van on beperkte tomateninvoer eindigt. De in voer mag dan nog alleen maar plaats vinden op speciale vergunningen en aan genomen mag worden, dat deze voor Nederlandse tomalen vrijwel niet ver strekt zullen worden. (Advertentie) De herhouw van de Vlissingse binnen stad is aangevangen. Met een ferme ruk aan de handle van de heimachine dreef wethouder van openbare werken van Vlissingen, de heer F. G. Smit, gistermiddag een twaalf meter lange betonnen paal de drassige grond in als beginsein voor de bouw van een groot warenhuis op de Oude Markt tegenover de St.-Jacobskerk. Met deze handeling is ook eindelijk een halt toegeroepen aan de steeds voortschrijdende verpaupering van het oude stadsgedeelte waar momenteel puin en modder het beeld beheersen. Een groot gezelschap vertegenwoor digers van gemeentebestuur, zaken wereld en andére belanghebbenden had zich gisterenmiddag voor de gebeurtenis op de Oude Markt verzameld. Onder het toeziend oog van burge meester mr. B. Kolff en de heer J. E. Buchwaldt, directeur van de Hema Nederland, nodigde de heer J. Th. Borghstijn, de nieuwe directeur van de, Hema Vlissingen, wethouder Smit uit! om tot het heien van de eerste paal over te gaan. De heer Smit verklaarde zeer trots op deze heiing te zijn, daar hij, in tegenstelling tot de burgemeester en de oudere wethouders, nog geen enkele eerste steen of eerste paal had Hof voor gemeente In hotel „Britannia" waar tijdens een receptie de directie van het nieuwe warenhuis gelukwensen in ontvangst nam, kreeg het Vlissings gemeente bestuur veel lof toegezwaaid voor de flinke en vakkundige wijze waarop zij het saneringsplan heeft aangevat. De desolate toestand van de Oude Markt zal van korte duur zijn daar. naar ver wacht reeds begin november het pand zal kunnen worden betrokken. Weth. Smit toonde zich in zijn nopjes dat reeds vijftien en een halve maand na de aanvang van de sanering, met de reconstructie van Vlissings oude grond kon worden aangevangen. Indien de nodige rijksgoedkeuringen blijven af komen was hij ervan overtuigd dat er een continuïteit in de opbouw van het nieuwe zakencentrum zou zijn. Eigen risico In een hierna volgende persconferen tie vertelde directeur Buchwaldt van de structuurwijzigingen welke zich na de oorlog in het grootbedrijf hebben voor- Wethouder F. Smit kijkt met span ning wat zijn eerste paal zal doen, nadat hij de handle over heejt ge haald. gedaan en de invloeden welke de E.E.G verdragen op de bedrijfsvoeringen ui: oefenen. Het nieuwe gebouw aan de Oude Mar'r wordt 'n „Middenstandswarenhuis" gee: filiaal van het grote concern doch ee- geheel voor eigen rekening en risic van de exploitant gevoerde ondernerrur; die slechts bepaalde bindingen met di moederonderneming heeft. Voor de nieuwe middenstandsonder neming, met „groothandelsallures moesten een twaalftal woningen wordö gesloopt. De winkelruimte komt op j< begane grond, met aan een zijde tti „trottoirstraat" en aan de andere zjjd« een expeditiestraat. Voorlopig zullen vijl endertig man personeel worden asusp trokken. (Advertence) Schipperen Dat er een beetje geschipperd moest worden met de uren van bijeenkomst is te begrijpen, omdat het Don Boscohuis. dat aan de Westhavendijk staat, toch al druk bezet is. Voorlopig is het zo geregeld, dat de welpen dinsdagavond en zaterdagmiddag en de verkenners woensdagavond en zondagmorgen bijeenkomen. De verken- De Nederlandse vereniging AVO (Ac tio Vincit Omnia), die zich bezighoudt met de totale zorg voor de gehandicap ten en uit dien hoofde de belangen van de minder-validen, zowel op economisch als sociaal terrein behartigt, heeft de afgelopen twee jaar ook in Zeeland vele contacten gelegd. Een en ander is uit gegroeid tot de oprichting van vier af delingen, te weten die van Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen Noord- en Zuid- Beveland en Schouwen-Duiveland. De afdeling Tholen is in oprichting. Deze afdelingen zijn samengebracht in de afdeling Zeeland van de AVO. De provinciale afdeling heeft zich er het afgelopen jaar vooral voor ingespan nen vervoermiddelen te verstrekken, indien zulks nodig was, daarbij van het standpunt uitgaand, dat het beste van het beste genomen moest worden. In een jaar heeft de Zeeuwsche afde ling zes minder-validen aan een auto kunnen helpen. Er blijft nog een groot tekort aan vervoermiddelen voor de ge handicapten in Zeeland bestaan. De afdeling Zeeland van de AVO zal er dan ook in eerste instantie voor blijven werken in het kader van de financiële mogelijkheden zo snel mogelijk in de be hoeften te voorzien. Om aan de nodige financiële midde len te komen zal in heel Zeeland de actie „Telefoon voor u" worden ge voerd: een actie, die in Middelburg al veel succes heeft gehad. De actie be staat hierin, dat willekeurige personen, na van tevoren door een circulaire te zijn ingelicht, gebeld worden met de vraag of zij belangstelling hebben voor het werk van de AVO en bereid zijn hun medewerking daaraan te verlenen Deze actie wordt in Middelburg door een gehandicapte gevoerd. Nog dit jaar hoopt de Zeeuwsche AVO het gehele te lefoonboek van Zeeland „rondgedraaid" te krijgen. Door middel van filmavonden pro beert de afdeling zoveel mogelijk be kendheid aan het werk van de AVO te geven. In het afgelopen seizoen zijn er, op aanvraag, vijf van deze filmavonden gegeven. In overleg met onder meer de AVO zal morgenavond op de TV een docu mentaire verschijnen over de positie van de minder-valide in de welvaart staat. Deze documentaire zal de kijker op suggestieve wijze kennis laten nemen met de nood, die onder de ernstig ge handicapten heerst. Het bestuur van de provinciale afde ling van de AVO zal per circulaire een duizendtal willekeurig gekozen Zeeuwse gezinnen op deze uitzending wijzen. Ook deze actie wordt weer onderno men om meer belangstelling voor het werk van de minder-validen op te wek ken. De documentaire wordt onder meer uitgezonden met het oog op de lande lijke collecte van de AVO in de derde week van juni. Deze prijzen gelden slechts 3 dagen BREDA BERCEN OP ZOOM OOSTERHOUT In Hotel-café „Rijckborst" te Koude kerke werd een bespreking gehouden met als doel de oprichting van een strandreddingsbrigade. Aanwezig waren o.a. burgemeester J. Dregmans van Koudekerke; dokter Sloos te Koudekerke en de heer Christiaanse namens V.V.V. aldaar, alsmede de heer I. van Bel, oud hoofdbestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Bond tot red ding van drenkelingen. Het voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld: Brigadearts: dr. Sloos te Koudekerke; voorzitter: de heer I. van Bel te Middel burg; penningmeester: de heer Steutel te Koudekerke; secretaris: de heer Wilde- boer te Vlissingen- leden: mevr. Rijck borst te Koudekerke en de heren' Scheers en Boogaard te Vlissingen en Christiaanse te Koudekerke. De brigade heeft de beschikking over een 4.5 meter lange polyester reddings boot met een 5.5 p.k. buitenboordmotor, max. snelheid 15 km per uur. Over een afstand van 4 km zal langs het strand worden gepatrouilleerd. Een speciaal alarmsysteem zal worden ontworpen, waardoor het mogelijk is om de boot zo snel mogelijk naar een on heilsplaats te dirigeren. Burgemeester Dregmans sprak er zijn vreugde over uit, dat het toch al veilige strand van Koudekerke door het tot stand komen van deze strandbrigade nog veiliger is geworden. Op zaterdag 26 mei a.s. te 14.00 uur zal burgemeester Dregmans officieel de boot in gebruik stellen en zal de strandbrigade met haar werk beginnen. Goede zwemmers en zwemsters van 14 jaar en ouder, die interesse hebben voor deze brigade, kunnen inlichtingen bekomen bij het secretariaat, Bonedijke- straat 83 te Vlissingen. Donderdag 17 mei a.s. zal het depajj tement Zeeland van de Nederland^ maatschappij voor nijverheid en hare in Britannia te Vlissingen haar jaan gadering houden. In het afgelopen jaar is het leder.I van deze instelling gestegen van 2W' 1 277 terwijl zich enkele gemeentebeste: f als donateurs opgaven, aldus het j&- verslag. Het belangrijkste agendapunt ran de komende vergadering is het installeren I van een commissie, die de mogeHjttie- j den moet bestuderen van de bouw e: I exploitatie van overdekte zwembaden ir. Zeeland .In de commissie hebben ee: groot aantal vooraanstaande persoonlijk heden uit bestuur, handel en onderwi;! zitting. De banden met de Zeeuwsch-Vlaai:.- kring konden worden verstevigd en itf aantal leden in dit gewest uitgebre: Wel betreurt het departement het. li zoveel leden Zeeland verlaten, waarde? de toename van leden. 35 in getal, w aan de lage kant is gebleven. In het afgelopen jaar werden door: departement 100 vererende getuigsch' ten, 6 gouden, 2 verguld zilveren. 5 i- veren en 23 bronzen erepenningen uitp reikt. Na gedaan verzet is vernietigd h| faillissement van W. Kuijl, h.o. Poors! Kaasboertje, Nieuwstraat 4 te Axel. RADIO-TELEGRAFIST De heer P. Minderhout uit Breskf'1 slaagde te Den Haag voor het 2e gedtt te radio-telegrafist. Morgen, donderdag 17 mei, zijn I hoogwaterstanden voor de provifl Zeeland als volgt: Hansweert: 1.36 en 14.07; Terneujl 1.11 en 13.32; Vlissingen 0.46 en 13*| Wemeldinge 2.31 en 14.59 uur. (Advertentie) BRUNSWICK - BOWLING Air-conditioned Nassausingel 28, tel. 38452. BredJ Geopend van 9 tot 24 uur. Za. en I zo. tot 1 uur 's nachts. Vrij entree j Kinderkamer, huistelevisie, paf' j keergelegenheid, restaurant, bar, snackbar Ga bowlen en speel he' j spannendste spel voor het hele gezin. TERNEUZEN fj,| Luxor 20 uur Het meisje met de bikini, a.l. OOSTBURG ,j Ledel 20 uur Operatie vuurgordei, BRESKENS Wit-Gele Kruisgebouw 19.30 uur tercursus ANTWERPEN KVO 20 uur De Czardasvorsuu (Van onze vers] Het gebeurde gister burg, dat een baas 2 bedrijf jubileerden, directeur M. Polak e M. L. Polak en Zoor een halve eeuw gel, heer Polak in de za: zijn leiding van eer lompen- en metaalhai de tot een wereldcoi gisteren vijfentachtig Geen ruchtbaarheid heden zijn aan deze ten voor de Middelb heid gegeven omdat d van de grote baas di niet toelaat Het ligt ook niet in de a Polak om te „schitteren" om te pochen. Na vijftij voor zijn zaak, waarin gen hem niet zijn gesp; zouden loftuitingen en i huldebetoon slechts een maken by de grote belong ten deel is gevallen, een": tend bedrijf met een gé in het internationaal zake Grootvader M. L. Polal deltje in vodden, oude me begonnen aan de Nederj uitbreidend verplaatste h via het Kerspel en de Lc huidige vestiging aan d< straat aan het kanaal. I De schoolprestaties vai niet geweldig zijn geweest de zich beter thuis tusse: den en lompen in vaders de schoolbanken. In 191! jarige leeftijd, nam vader ook als gewoon arbeider Krauwend en rommelend mensen voor een paar c hand gedaan afval, leerde van de grond af aan kenne vooral, de geheimen van „Dat stuk oude kachel ziet liggen, kan binnen 1 splinternieuw aan de kiel a zeeboot zitten." Deze ietw; gelijking van de heer Po de waarde van onverschill oud ijzer, aluminium, kop< meer zij. Het doorzien v-c heid en het overtuigd zij misbaarheid van zijn typ> de grote ijzerverwerkenc F als b.v. Krupp, zijn voor altijd aansporing geweest I doen, veelzijdiger en min<| te worden. Bij zijn huwelijk op dril ge leeftijd nam hij de zaa der over. Tot aan het b| tweede wereldoorlog had doch weinig spectaculaire In 1940 scheen echter het e nabij. Duitse bommenwerp Middelburg hetzelfde mac als zij enkele dagen daarv dam hadden gedaan. Doe ging van het grootste gec verdedigde stad. Ook het Polak werd een gewillige 1 1 ferno. Mozes Polak vluchtte, k maanden terug, maar opn Duitsers hem op de hieler der in Colijnsplaat op N Hy behoorde tot de weini die de bevrijding konden heeft dit vriendelijke dor) de oorlogsjaren onder mei len sorteerde zyn dan] een nieuwe luiklok te schel making van de door de be de klok. „In 1945 begon ik weer van de zaak, maar ik kruiwagen, iaat staan zegt directeur Polak, ter zijn directiekamer uitblik! gen schroot, afgedankte oude machines ep duizen gen, die boven het kanto Personeelsleden 'van Polak stopten in de eer§ jaren grote hoeveelh jerro metalen onder d ze uit handen van de n teriaal begerige bezet 1 den. In 1945 waren h bezetters die, nu onde- het schroot weer moei ven. Het kan verkere

de Stem | 1962 | | pagina 2