lï LIBERALE EERSTE KAMER-FRACTIE GEEN VERTROUWEN MEER IN MINISTER VISSER Waarschijnlijk geen sprake van aftreden '62 Weer parachutisten op Nieuw-Guinea Amerikanen landen op Thailand Zwaar bewaakte Salan staat onbewogen voor zijn rechters Algerië zal binnen enige weken onafhankelijk zijn Wijziging omzetbelasting ondervindt veel kritiek WEEK Ddellen te borrel Het conflict in Laos DAGBLAD VOOR ZEELAND ir prachtig bij. blazen met r, brandewijn, citroen jare waarden" TWEEDE KAMER [Den Haag krijgt nat. congres gebouw 79en sntatieve :VROLET De Gaulle op persconferentie J Zuid-westelijke wind Spaanse stakers houden vol Ouden van dagen met adres naar Staten-Generaal Premiewet kerkenbouw 22 mei in Tweede Kamer IN TWEEDE KAMER Twee auto's reden de Zuid-Willemsvaart in Mï-lock 102e JAARGANG No. 23979 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. I Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, I C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. I Me«, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 16 - Tel 2234) (4 lijnen) Postgiro 278841, bind WOENSDAG16 LVIEI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwarta», t 8,60 per post, t 0.56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de géhele oplage 0.42 per mm (Ing Med. 1,05) Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Jlmeau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULSfT Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen t IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601QQSTBURG Nieuwstraat 41 telefoon 2893) MINISTER VISSER Door V.V.D. de woestijn in gestuurd EEN ECHTE BORREL! (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer gaat akkoord met de oprichting van een congresgebouw te Den Haag. Een wetsontwerp dat het rijk machtigt financiële medewerking aan de oprichting en exploitatie te verlenen is gisteren door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Het gaat hier om deelname in het aandelenkapi taal tot ten hoogste f 5 miljoen en een garantie voor rente en aflossing tot ten hoogste f 30 miljoen. De kritiek kwam vooral van de zijde van de heer Van der Wetering (CHU). Het was hem niet duidelijk waarom het gebouw in Den Haag moet komen temeer niet omdat Amsterdam bouwplannen in samenwerking met de R.A.I. beraamt en Utrecht een plan voor een nieuw Tivoli heeft. Dat het congresgebouw tot een „natio Inaal object" is gebombardeerd, zinde hem niet. „Het is een handigheidje" zei hij. „Andere gemeenten kunnen name lijk niet rekenen op financiële steun voor soortgelijke projecten omdat alleen het Haagse project als nationaal aange merkt wordt". Het gebouw zal wel niet eerder dan in 1967 gereed kunnen komen. (Van onze parlementaire redacteur) De liberale Eerste Kamerfractie heeft gisteravond bij de begro tingsbehandeling van defensie vanwege het „ontoelaatbare perso neelsbeleid" in de zaak Van der Putten haar vertrouwen in partij genoot minister Visser opgezegd. Dit doodvonnis werd voor ongewoon volle tribunes, waar ook de heer Van der Putten had plaats genomen, uitgesproken door de liberale fractievoorzitter, tevens vice-voorzitter der V.V.D., mr. Van Riel. Hij zei: „Ik kan het optreden van de minister in de zaak Van der Putten begrijpen, maar ik zie maar één consequentie". Mr. Van Riei noemde die consequentie niet, maar uit het geheel van zijn rede was duidelijk op te maken, dat ir. Visser volgens de V.V.D. dient heen te gaan. Eenzelfde geluid had mr. Van der Stoel (P.v.d.A.) reeds eerder doen horen, niet echter vanwege 's ministers beleid in de zaak Van der Putten, maar om zijn verantwoordelijkheid voor de ver sterking van de defensie op Nieuw-Gui- De meerderheid der kamer, be staande uit de K.V.P., A.R. en C.H.U., stelde zich echter, zij het bepaald niet zonder reserves, achter de minister op. Vooralsnog ziet het er dus nog niet naar uit dat de minister tot aftreden gedwongen zal worden. Hij kan het opzeggen van het vertrouwen door zijn partijgenoten voor kennisgeving aan nemen. Gisterenavond verluidde, dat hij inderdaad van plan zou zijn dit te doen. Aangenomen kan worden, dat hij in deze kan rekenen op de steun van het gehele kabinet, inclusief de twee andere liberale bewindslieden. De liberale aanval op minister Visser kwam niet geheel onverwachtst. Uit li berale perscommentaren was reeds lang duidelijk, dat de V.V.D. haar electorale kater als gevolg van de zware nederlaag bij de statenverkiezingen probeert weg te werken door ir. Visser tot aftreden te dwingen. De liberalen zijn ervan over tuigd, dat het beleid van hun partijge noot de V.V.D. heel wat stemmen heeft gekost. Die stemmen hoopt men thans door ir. Visser te offeren op het altaar van een bepaalde sensatiepers bij de komende gemeenteraadsverkiezingen te rug te winnen. Mr. Van Riel ontkende overigens, dat zijn aanval op minister Visser door elec torale overwegingen zou zijn ingegeven. De kamer keek zeer sceptisch. „Waarom kunt u met uw conclusie over de zaak Van der Putten niet wach ten tot de raad van beroep zich over de ze affaire heeft uitgesproken?", infor meerde mr. Thomassen (P.v.d.A.). Mr. Van Riel bereikte zijn conclusie over de „kardinale fout" in de zaak Van der Putten via een commentaar op de uitspraak in eerste instantie van het ambtenarengerecht De andere fracties onthielden zich van een dergelijk com mentaar, omdat deze kwestie nog in ho ger beroep behandeld zal worden. Zij volgden daarbij het goede gebruik, dat men zich niet mengt in een zaak, die nog bij de rechter in behandeling is. Bo vendien gaat de Tweede Kamer de zaak Van der Putten nog behandelen. Mr. Van Riel zei overigens wel over tuigd te zijn, dat de heer Visser naar eigen inzicht in deze affaire eerlijk ge handeld heeft. Ir. Visser keek of hij azijn proefde. De rest der kamer behield zich haar eindoordeel voor over 's ministers op treden in de zaak Van der Putten (wel klonk hier en daar reeds duidelijk re- In afmetingen een d-wagen, die zich :e plaatsen gemak- rismissie jwagen van standing, peciaal gebouwd voor p7 pk of 8-in-V van ïllingsbak of automa- missie 6 coupés, 3 station* AANGEBODEN GERELD UIT KATANGESE regeringskringen in Elisabethstad is gisteren vernomen, dat premier Tsjombe binnen een maand overeenstemming met de centrale Kon golese regering verwacht over de toe komst van de afgescheiden provincie. De Katangese regering heeft amnestie verleend aan zevenhonderd politieke ge vangenen in Jadotstad. TIJDENS EEN bijeenkomst van studenten in de Portugese plaats Oporto, is meegedeeld, dat in verband met de re cente onlusten nog 72 studenten opge sloten zijn. De studenten van Oporto be sloten voorts de „academische rouw" over de recente onlusten voort te zetten. Er wordt dus verder gestaakt. DE VERENIGDE STATEN bereiden een groot diplomatiek offensief voor tot be houd van het afzetgebied voor Ameri kaanse landbouwpro lukten in dc Euro pese economische gemeenschap. Ir. A. J. ENGEL, die binnenkort zijn functie van president-directeur van de Algemene Kunstzijde Unie neerlegt, heeft I reeds afscheid genomen als voorzitter I j3n4e centrale ondernemingsraad van de A.K.U. van hotels en restaurants in Wenen zijn van plan om vandaag in staking te gaan. De staking moet zó vroeg beginnen, dat vele Weners hun ontbijt zullen missen of het zelf klaar moeten maken. DE NEGENDE internationale monetaire conferentie van bankiers uit de gehele wereld is gisteren in Rome begonnen. De belangrijkste onderwerpen zijn de Amerikaanse betalingsbalans speciaal in net licht van de betaling aan Europese banken, de E.E.G., de onderontwikkelde landen en enkele andere internationale monetaire problemen. DE RECHTBANK die de voormalige Zuidslavische vice-president Milovan Djilas maandag tot gevangenisstraf heeft veroordeeld, heeft hem bevolen geduren de een periode van vijf jaar nadat hij zal worden vrijgelaten geen deel te ne men aan het openbare leven. De Franse president, generaal De Wat Algerië betreft, zei De Gaulle, Weersverwachting van het K.N.M.l. I l tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: J Veel bewolking en tydelyk regen. J Tot krachtig en in de kustprovincies Z Z tot hard of stormachtig toenemende Z Z wind tussen zuid en west. Iets hogere.; micldagtemperaturen. Ukkel meldt: Betrokken, nevelig, be- wolkt en regenachtig weer. Vandaag: zon onder 20.28 uur. Maan op 16.52 uur. Z Morgen: zon op 4.44 uur. Maan op S 17.58 uur. Gaulle, heeft dinsdagmiddag een pers conferentie gehouden, waarop hij o.m. zei dat het scheppen van een moderne atoommacht een van de belangrijkste punten in de Franse buitenlandse poli tiek is. Dit zal, aldus de president, wor den gecombineerd met het streven naar wetenschappelijke, economische en socia le vooruitgang, zodat Frankrijk „in staat zal zijn een eigen rol te spelen bij de be paling van zyn bestemming". Hij gaf voorts te kennen, dat Algerië „binnen enkele weken" onafhankelijk zal zyn. De persconferentie werd gehouden in het Elys-ée voor een gehoor van negen honderd personen, onder wie behalve journalisten ook diplomaten en regerings functionarissen aanwezig waren. De pre sident werd geflankeerd door nagenoeg alle Franse ministers. Over het Franse plan voor een Euro pese politieke unie zei De Gaulle dat de bezwaren die hiertegen zijn geopperd volkomen tegenstrijdig zijn, hoewel zij over het algemeen door dezelfde perso nen zijn geuit. Europa heeft geen werkelijkheid als het niet Frankrijk met zijn Fransen, Duitsland met zijn Duitsers en Italië met zijn Italianen omvat. Hij merkte voorts op dat hij nimmer de uitdrukking „Euro pa der vaderlanden" heeft gebruikt. ,Niet dat ik mijn eigen land verloochen, waaraan ik meer dan ooit gehecht blijf, doch de staten zijn de enige werkelijke eenheden waarop Europa kan worden ge bouwd", zo zei hij. De Gaulle noemde het recente voor stel dat de zes van de E.E.G. „een na tionale entiteit" zouden worden of ten minste beloven dat allen besluiten zou den uitvoeren waartoe een meerderheid had besloten, „een denkbeeld dat niet praktisch uitvoerbaar is". Hij zei voqrts, dat het voor een op die manier geïntegreerd Europa onmogelijk zou zijn enige politiek ten uitvoer te leggen. De Gaulle zei dat Frankrijks eigen atoommacht, hoe bescheiden ook, de om standigheden zou veranderen waaronder Frankrijk zijn bondgenoten zou kunnen helpen. De terugkeer naar Frankrijk van het gros van de Franse troepen in Alge rië zou voorts Frankrijk in staat stel len zijn strijdkrachten te moderniseren, aldus De Gaulle. Hij sprak er zijn twijfel over uit of de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie wel van hun kernwapens zouden afzien door de onderhandelingen in Genève. „Frankrijks aanwezigheid zou geen groot gewicht in de schaal leggen", meende hij. De Gaulle verklaarde zich wel bereid deel te nemen aan een vier-mogendhe- denconferentie met de Verenigde Staten, Engeland en Rusland, „wanneer er enige kans bestaat op succes" dat dit land binnen enkele weken onaf hankelijk zal zijn. „Wat er nu gebeurt, doet aan dit vooruitzicht afbreuk, maar voorkomt het zeker niet", zei hij. Wat het probleem Duitsland betreft zei De Gaulle dat Frankrijk van mening was dat aan de huidige toestand maar liever voorlopig niet moest worden ge tornd, omdat onderhandelingen beslist zouden leiden tot een terugtocht van het Westen. In antwoord op een vraag over de wijze waarop Frankrijk zal worden bestuurd wanneer hij er niet meer zou zijn, antwoordde de president: „Het gevaar van een dergelijke toe stand zou niet zo zeer zijn dat er een politiek luchtledig zou ontstaan, doch dat er een overvloed van kandidaten zou komen voor het overnemen van de regeringsmacht". serve door). Op de hoofdpunten van 's ministers beleid had men nog al wat kri tiek. Het wonderlijke was echter, dat mr. Van Riel op dit punt juist lof had voor de minister. Zo betoogde hij zijn „achting" voor de wijze waarop de mi nister de versterking van de defensie op Nieuw-Guinea heeft uitgevoerd. De liberale fractievoorzitter wenste kenne lijk te vermijden, dat zijn aanval op mi nister Visse-r in verband wordt gebracht met Nieuw-Guinea, want dan brengt hij het gehele kabinet aan het wankelen. De socialisten probeerden dit juist wel te doen. Zij vielen mr. Visser scherp aan vanwege zijn aandeel in het Nieuw- Guineabeleid. Dit beleidsaspect en de moeilijkheden rond de Starfighters leid den mr. Van der Stoel tot de conclusie dat ir. Visser niet opgewassen is tegen zijn zware taak. Franco heeft zijn minister voor de Fa lanx en de vakhonden naar Noord-Span- je gezonden om te proberen een einde te maken aan de vijf weken oude sta kingen daar. De stakingsacties nemen nog steeds hand over hand toe. In Barcelona legden gisteren 12.100 arbeiders van de „Enasa" vrachtautomobielfabrieken het werl neer. Het aantal stakende kompels in staats mijnen is gestegen tot zesduizend. Dit betekent dat in heel Spanje nu meer dan 85.000 arbeiders het werk hebben neer gelegd. Alleen in Villamartin, m het zonnige Andalusië, verliep een stakingsactie. Daar kregen de honderden landbouwar- beiders, die sinds verleden week niet meer hadden gewerkt, de loonsverhoging van 35 pesetas per dag, waarom ze had den gevraagd. In Bilbao, hoofdstad van de provincie Vizcaya, waar de noodtoestand van kracht is, gaan 25.000 industrie-arbeiders onverdroten met hun staking door. In de stad zijn 350 stakingsleiders gearresteerd. In Asturië, waarheen zich Franco's af gezant heeft begeven, zou de helft van de 40.000 stakende mijnarbeiders en de 3000 metaalbewerkers, weer aan het werk zijn gegaan. Ook in Bilbao zou er weer langzaam schot in komen. Nabij Fak-Fak zijn gistermor gen omstreeks half zeven plaatse lijke tijd, opnieuw parachutisten geland. Dit is officieel in Hollan- dia bekendgemaakt. De landing gebeurde in twee golven, aldus het communiqué van de comman dant van de Nederlandse strijdkrachten. „Bij Fak-Fak werden parachutisten uit geworpen, terwijl anderen zuidelijk van Fak-Fak landden. Het aantal Indonesi sche parachutisten wordt op zeker hon derd geschat. De twee Indonesische Mit- chell-bommenwerpers die minstens vier Dakota's begeleidden, werden door de Nederlandse strijdkrachten onder vuur genomen en verdreven. De commandant der strijdkrachten heeft geëigende maatregelen genomen om door aanvoer van versterking de Indonesische troepen te vernietigen", zo besluit het communiqué. Volgens getijtafels was het beoosten Fak-Fak laag tij en is alleen het strand dan geschikt voor een landing. De rest van de streek bestaat uit bergland. „De algemene ouderdomswet heeft niet datgene gebracht, wat er in feite van verwacht had mogen worden". Aldus het adres, dat gistermiddag namens de Ne derlandse bond voor ouden van dagen is aangeboden aan de Staten-Generaal. Een aantal van ongeveer 300 afgevaar digden van deze bond was naar Den Haag gekomen om aanwezig te zijn bij de aanbieding van het adres. Dit werd in het gebouw van de Tweede Kamer in ontvangst genomen door de griffier. In het adres wordt o.m. gezegd, dat het nog steeds zó is, dat er een beduidend aantal bejaarden is, dat niet rond kan komen van de A.O.W.-uitkering. Gecon stateerd wordt dat er vele bejaarden zijn die, geheel buiten hun schuld, hun laatste levensjaren als een „armenzorg- trekkende" moeten doorbrengen. Aangedrongen wordt op het in behan deling nemen van een arbeidsongeschit- heidswet, opdat aldus wordt in het adres opgemerkt er een einde komt aan de onwaardige toestand, waarin vele bejaarden thans nog verkeren. HET ISRAëLISCHE hooggerechtshof zal zich op 29 mei uitspreken over het be roep van Adolf Eichmann tegen de dood straf. „Indonesische jongelingen worden, met de hulp van de strijdkrachten over Nieuw-Guinea uitgestort over zee en door de lucht". Dit verklaarde gisteren generaal Nasoetion, minister van defen sie cn chef van de legerstaf in een toe spraak op een bijeenkomst van de in ternationale unie van studenten te Dja- Hij zei, dat Indonesische vrijwilligers Nieuw-Guinea reeds binnendringen uit het noorden, het oosten en het westen, vanuit de binnenlanden van Nieuw-Gui nea en via de hoofdplaats Hollandia. „Wij krijgen wapens van de socialis tische landen om de Nederlanders, die door de NAVO worden gesteund in mi litaire kracht te overtreffen. Wij kun nen er niet op vertrouwen, dat de Ne derlanders ons West-Irian zullen over dragen door middel van onderhandelin gen" aldus Nasoetion. (Van onze parlementaire redactie) Dinsdag 22 mei zal de Tweede Kamer het wetsontwerp premiewet kerkenbouw in behandeling nemen. De kamer zal voorlopig nog afzien van de behande ling van het ontwerp tot wijziging van de huurwet waarin de voorgestelde huurverhoging is geregeld omdat er nog gewacht wordt op een advies van de Stichting van de Arbeid over de com- penatie van sociale verzekeringen. Te vens is op verzoek van socialistische zij de besloten een apart debat te houden over de vraag of de Nieuw-Guinearaad als adviesinstantie moet worden inge schakeld bij de voorbereiding van rijks wetten. Donkere tint zijn communistische landen, de neutrale landen zijn wit aangegeven. Wit met zwarte punten zyn de landen, die met de V.S. zyn verbonden. Kruisjes zijn Amerikaanse steunpunten. „Ik heb vandaag bevel gegeven dat extra-eenheden van de Ameri kaanse strijdkrachten, van lucht macht en leger, zich naar Thai land begeven en er tot nader or der blijven. Deze troepen zullen helpen de territoriale eenheid van dit vredelievend land te waarbor gen. Maar zij zijn ook gezonden naar aanleiding van de recente aanvallen in Laos". Het was met deze woorden dat presi dent Kennedy het bevel gaf tot een lan ding van Amerikaanse troepen in Thai land, die uit plm. 1800 man bestaan. Er is in Thailand reeds een Amerikaanse troepenmacht van ongeveer duizend sol daten. De nieuwe troepen gaan donder dagmorgen aan land. De president was overigens niet voornemens om Ameri kaanse gevechtstroepen in Laos zelf te laten optreden. In Thailands hoofdstad heeft de pre mier voor vandaag een bijzondere bijeen komst van zijn kabinet bijeengeroepen. Verwacht wordt, dat hier maatregelen besproken zullen worden voor de lan ding van nóg meer Amerikaanse troe pen. De totaalsterkte zal 5000 man be dragen. Oe Thant, de waarnemend secretaris generaal der V.N. zal Washington ver zoeken hem inlichtingen te geven over de toestand in Laos. O.m. zou hij willen weten welke stappen de V.S. wellicht in Zuidoost-Azië zulen nemen om het com munisme te Laos te bestrijden. Hij wil een conflict van grote omvang voorko men. Het zag er gisteren naar uit dat geen enkel lid der V.N. een verzoek om een bijeenkomst van de veiligheidsraad over Laos te houden, zou willen indie nen. De Prawda hqpft de waarschuwing ge uit, dat de jongste Amerikaanse stappen in Laos wellicht ernstige gevolgen met zich mee kunnen brengen. „Laos was door de Amerikanen bestemd voor een strategische militaire basis en als bol werk in de strijd tegen de groeiende na tionale bevrijdingsbeweging van de vol keren van zuidoost-Azië" aldus besluit het blad. De internationale controle-commissie, die toezicht houdt op de naleving van het bestand in Laos, heeft te kennen ge geven dat zij met de drie partijen in het Laotiaanse geschil bespreking wenst over de hervatting van de onderhande lingen, die de vorming van een regering van nationale eenheid in Laos betreffen. Daar komt bovendien de bezorgdheid bij voor de huidige militaire situatie van het land. De gevluchte Thailandse troepen zijn thans opnieuw opgesteld voor een aan val op de door de rebellen veroverde stad Nam Tha. Het merendeel van de 2600 regeringssoldaten, die naar Thailand uitweken, is per vliegtuig naar Laos overgebracht. In Amerikaanse regerings kringen wordt achter de hand verklaard dat Rusland bereidheid heeft getoond om voor de Laoscrisis een oplossing te vin den. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van een wetsontwerp van staatssecretaris Van den Berge (financiën) tot wijziging van de omzetbelasting. Het was een kri tisch begin, want van KVP-, CHU- en AR-zyde bleek men van oordeel dat het ontwerp lang niet ver genoeg gaat. De voorstellen van de staatssecretaris Een zwaar bewaakte ex-generaal Salan is dinsdagmorgen via een geheim gehou den route van de Santé-gevangenis over gebracht naar het paleis van justitie te Parijs, waar een militair hooggerechts hof hem zal berechten voor zyn aandeel in de mislukte „generaalsopstand" en voor het leiden van de ondergrondse O.A.S.-organisatie. Hij werd vorig jaar voor het eerste deel van de aanklacht bij verstek ter dood veroordeeld. Op bei de punten van de bechuldiging staat dc doodstraf. De openbare aanklager acht Salan ver antwoordelijk voor 2062 aanslagen van de O.A.S. in Algerië en 415 in Parijs Hierbij zijn 415 mensen gedood en 1145 gewond. Salans verdediger is de rechtsgezinde advocaat maitre Tixier-Vignancour. De rechtszaal werd door minstens dui zend gewapende leden van de veilig heidstroepen bewaakt. Buiten stonden SALAN Staat voor zware dagen was in twee delen gesplitst. Het eerste deel handelde over de generaalsopstand van april 1961; het tweede over zijn activiteiten als leider van de O.A.S. De enige keer dat om Salans lippen een glimlach speelde was, toen de grif- Êie-r zei, dat Salan zijn invloed en vriend schap met andere hoge officieren aan wendde om hen aan de opstand te doen ieelnemen. Volgens het tweede deel van ie aanklacht waren 3017 kneedbommen ot ontploffing gebracht. „De daden van Salan droegen de kiem n zich van burgeroorlog", aldus de aan dacht. „Uit door Salan gemaakte aante keningen bleek zijn bereidheid om ver schillende opstandige bewegingen te lei- 'en". Er zijn in totaal maar vijf getuigen a •harge, echter 133 a decharge, onder wie iresident De Gaulle, vele vroegere mi nisters en 29 generaals. Bernard le Coroller trok namens Sa lan de bevoegdheid van het hof om Sa lan te berechten in twijfel. Hij zei o.m.: „Voor u, leden van de rechtbank, is niet alleen sprake van een juridisch pro bleem maar ook van een gewetenszaak. pantserwagen opgesteld. Salans verblijf Gij zijt afhankelijk van de machthebbers', tijdens het proces is een cel in het paleis die het proces organiseerden. Legt gij u van justitie naast de Sainte Chapelle die voor het publiek gesloten is. In dezelfde zaal, waar Salan thans te-recht- sr\\ zeventien jaar geleden maar schalk Petain ter dood veroordeeld. Bij de aanvang van de eerste zitting weigerde Salan zyn naam op te geven. „Ik ben een voormalig generaal van het koloniale leger", zeide hy, by het woord „voormalig" even slikkend, „ik draag de militaire medaile en het grootfcruis van het legioen van eer". Daarna begon de voorlezing van de akte van beschuldiging. Deze aanklacht daarbij neer, dan zijt gij de gevangenen van die macht". Na dit pleidooi trok de rechtbank zich gedurende ongeveer een uur terug om daarna mee te delen dat de argumente ring van Le Coroller niet ontvankelijk was bevonden. De zitting, om half zes gesloten, wordt heden voortgezet. komen er op neer, dat van de 34 bestaan de posten van het dure 18-procentstarief er 21 geheel worden geschrapt en 8 over gaan naar een lagere tariefklasse. Tot het 18-procenttarief blijven echter behoren belangrijke goederen als perso nenauto's, banden en televisietoestellen. Vliegtuigen wil de bewindsman uit het 18-procentstarief schrappen, maar siga rettenpapier en parfumerieën blijven er daarentegen in gehandhaafd. Koelkasten verdwijnen weer uit dit z.g. weelde-tarief. Voor radiotoestellen blijft het 10-procent-tarief gelden. In to taal is met de maatregelen op het ge bied van de vrijstellingen circa f 2 mil joen gemoeid. De heer Lucas (KVP) toonde zich er evenals dé heer Van der Weetering (CH U) en de heer Kieft (AR) teleurgesteld over, dat de staatssecretaris geen wer kelijke herziening van de omzetbelas ting heeft uitgewerkt, maar zich beperkt heeft tot het wegnemen van enkele „knelpunten". Beiden pleitten voor een gematigd tarief en opheffing van het dure 18-procent-tarief. De heer Lucas vond bovendien de hui dige rangschikking van de diverse goe deren in de diverse tarieven vrij wille keurig en aanvechtbaar. „De eerste le vensbehoeften moeten in ieder geval vrij gesteld zijn", meende hij. Vooral de handhaving van tv-toestellen en perso nenauto's in het 18-procent-tarief zat hem dwars. Tegenwoordig kunnen deze goederen zijns inziens beslist niet meer als weelde worden beschouwd. Al onze wensen zijn echter door de staatssecreta ris onder de vreemdste argumenten af gewezen, klaagde de heer Kieft. Hij vond het ook dwaas om te stellen, dat door verlaging van het tarief voor auto's door de overheid zou worden meegewerkt aan vergroting van verkeers- en par keerproblemen. Inmiddels is reeds door de vaste com missie van financiën een amendement op het wetsontwerp ingediend. Dit houdt in dat een hier wonend of gevestigde on dernemer geen omzetbelasting hoeft te betalen indien zijn jaarlijkse omzet aan niet van omzetbelasting vrijgestelde leveringen en diensten als fabrikant de f 3000 niet te boven gaat, en zijn jaarlijkse omzet aan niet van omzetbe lasting vrijgestelde leveringen als han delaar de f 18.000 niet te boven gaat. In het wetsontwerp zijn deze bedragen gesteld op resp. f 2500 en f 15000. Vandaag wordt de behandeling van het wetsontwerp voortgezet. De vrij smalle en drukke rijksweg Den BoschHelmond langs de Zuidwil lemsvaart is tussen Den Bosch en Veghel gedurende vele uren gistermorgen ge stremd geweest als gevolg van een on geluk, dat zich tegen half vier gisternacht voordeed. Een zware vrachtwagen met oplegger van een firma uit Veghel moest toen plotseling, zoals de chauffeur later aan de politie verklaarde, uitwijken voor een hem gevaarlijk passerende personenauto. De met zonnepitten geladqn vrachtwagen en oplegger kwamen door deze manoeu vre in de Zuidwillemsvaart terecht. De chauffeur kon op het droge komen alsmede twee jongetjes die met de chauffeur meereden, zijn zoontje en een neefje. Het duurde vele uren alvorens de vrachtwagen uit de Zuidwillemsvaart kon worden getakeld. Gisternacht is tevens, tussen Veghel en Helmond, onder Keidonk (gem. Erp) een personenauto in de Zuidwillemsvaart gereden. Ofschoon de politie verschei dene uren heeft gedregd naar de mogelijk verongelukte bestuurder, heeft dit tot nu toe geen resultaat gehad. Het stoffelijk overschot van de be stuurder van de personenauto is dat van de 23-jarige heer Hans Kennis uit Veg hel, die gehuwd was en vader van een kind. EEN AANTAL schepen en vliegtuigen zoekt momenteel naar de piloot van een Duits F86 „Sabre" straalvliegtuig, dat dinsdag 15 mijl ten zuidoosten van Hel goland in de Noordzee is gestort. (Advertentie) Op goede xroot. «x. \T

de Stem | 1962 | | pagina 1