t? wil en De nood van Wallonië irfbal in geland Sh ÏH GESCHENK WEEK VAN DE FOTO GRAFIE Walsoorden: 700 deelnemers aan zeehengelwedstrijden Feestelijke museum-intocht spoorweg-oudgedienden Politie wist van vierde aanslag ONDANKS DONKERE ZONDAG VERSLAPT MOREEL ALS WORTEL VAN HET KWAAD Soekamo ongedeerd Sas van Gent )EKENPLANK Edith Piaf Not. D. H. de Graaf singen" oefende RAPPORT VAN PAROSE PROFESSOR PUBLIKATIE De roterende Jotter reuzen- vulling. Schrijft tot 5 x langer TEGENBEELD FEDERALISME Vierling in Zuid-Slavië Scooter tegen motor: 1 dode, 2 gewonden (rlenn en Shepherd uitgenodigd door Titov „Zout of zoet" Bewoners redden zich uit brandend huis 5,5 miljoen voor bestrijding varkensziekten Melding van aanval op Cubaans schip Proces tegen vroegere S.S.'ers DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 MEI 1962 in hier ziet men ook reeds de liasis, waarop men Djilas op- |chten zal. Indien de wereld- niet te hulp komt, zal htf li langdurige gevangenisstraf de vryheid in lengte van ja- leer terugzien, aan Djilas toegeschreven lis dan kan men slechts deze ■rekken: dat Djilas heeft toe- f hij in zijn boek De Nieuwe licherp aan de kaak stelde nl. luwbaarheid als wapen in de |ische strijd. lelt dit wapen dan schijnbaar l;e burgerlijke scrupule tegen Ikt, die hij innerlijk en open- |lriegers van de goedgelovige ider de communistische Ift ontmaskerd. te AXEL bericht, dat de aangekott" digde veiling op donderdag 17 mei a.s. van het pand. Nieuwst raat 57 t»> Koewacht NIET DOORGAAT DEEL UITMAKENDE BREIDINGSPLAN leentebestuur van Sas van bekend, herziening van de ,,Vooi- de van de partiële herzie- gsplan, regelende de be" van gronden, gelegen nab J an de Zandstraat, der ge- •r inzage ligt voor eenieder ■ente van 16 mei 1962 tot en belanghebbenden vóór ia tegen het ontwerp kunnen teraad. >2. meer.tebestuur voornam"1- R. A. J. Boer. (Van een bijzondere medewerker) In België was er al heel wat te doen over een rapport van de Parijse prof. Alfred Sauvy over de economische en demografische problemen in Wallonië. Dit rapport werd door prof. Sauvy in samenwerking met de Franse demograaf Roland Pressat samengesteld op verzoek van de Waalse Economische Raad. Nog terwijl de» Raad het rapport bestudeerde, lekte een en ander daarvan uit in de dagbladpers, zodat wij er ook al eerder melding van konden maken. Thans heeft de Waalse Economische Raad het volledig gepubliceerd in een dubbelnummer van zijn driemaandelijkse Revue. De indruk, welke de gedeeltelijke puhlikatie in België en elders reeds maakte wordt nu nog eens versterkt door de wetenschappelijke documen tatie van de heer Pressat, waarop prof. Sauvy zijn beschouwingen en con clusies bouwt, die, met het concrete geval van Wallonië ais ondergrond, bovendien een wijdere, meer algemene betekenis hebben. Daarom heeft dit rapport ook anderen elders iets te zeggen en willen wij er hier nogmaals even op ingaan. prijsgeeft en de werkelijkheid met an- |itgeverij Lannoo te Tielt en verscheen in de serie „Idolen een Humanitas-boek van uwers met als titel: Edith Piaf, Jraatmus. De schrijver heeft (bedoeld meer te doen dan lr een nuchtere beschrijving Van Piafs leven. Het is een I biografie geworden waarin jie belangrijkste feiten worden naar Waardoor men toch nog de tragiek van dit leven gaat Irijpen. Het boek is geschreven (root menselijk inzicht en zo men het in een ruk uitleest. Complete discografie van Piaf Bovendien vindt men tussen Ikken uitspraken van bekende Ver Piaf en van deze zangeres let boekje nog aan waarde H.v.H. hend Animo 1 verliet zater- het veld na afloop van de korfbalwedstrijd in de eer- Z.K.B. tegen het Goese Togo. erverend en uiterst spannend n de zebra's letterlijk en fi rn krappe 7-6 zege uit het 2pen waardoor het nu al heel lopen willen de Souburger» sgste titel in de Z.K.B. op hun •ijven. Souburgse eersteklasser, rs 1, deed het zaterdagmiddag minder. Thuis tegen Zeelan- Ien zij hun draai niet te pak- i, waardoor de ploeg uit Hans tot een zeer verdienstelijk ge- ist te brengen (33). Swift was een aantrekkelijke ont- Jwift 2 won volkomen ver- 8—2. 2a zorgde Togo 2 voor een de wonde van het eerste loor een monsterzege te beha- L (415). Zeer verrassend leze klasse Vedo 1 uit de bus, Animo 2. De Vlissingers won- ideerd met 8-1 en speelden oor in veiligheid. Ondo 1 re der enig pardon af met AKC erkt Tjoba 3 zich langzaam er omhoog. Ditmaal boekte appe zege op Luctor 2 (2—1). alcherse avondcompetitie, die en week van start ging, lijkt kaarten heel anders liggen jaar. Animo 4. dat vorig sei- e sterksten behoorde, was nu •gen Ondo 2 (06) en ditzelf- )or Zuidwesters 3 bij hun 0—5 vift 4. n speelde zondag een vriend- e oefenwedstrijd tegen het ;e RFC. Voor rust nam de ia 10 minuten door een doel- Jan de Nooyer een 1-0 voor- ruim een kwartier spelen in helft zorgde Jan de Nooyer eerst in de voorlaatste minuut de linksbinnen v.d. Most de 1 tot 2-1 waarmee het einde I)urg" trad zaterdag als gastheer Engelse club Hendon FC. Na schoot Delmotte raak (1-0) en voor de rust maakte dezelfde ?-0 van. Halverwege de tweede midvoor Stanley de bal lan# Willemsteyn. maar verdere bleven uit (2-1). Wat het rapport eerst in vele en lange cijferreeksen en grafieken naar voren brengt, is feitelijk niets nieuws. Zelfs buiten België is het gemeengoed ge worden. De economie van Wallonië zit in de put en de bevolking van Wallonië groeit niet. kan zich zelf nog amper in stand houden dank zij de toevoer van het vreemde bloed en de andere mentaliteit van immigrerende arbeiders. Het belang rijke in het rapport-Sauvy is nu, de bewijsvoering dat het een met het ander verband houdt en wel in deze zin, dat niet de malaise in de economie de oor zaak is van het teruglopend of stagne rend volksbestand, maar juist andersom, dat de economie geen vlucht meer kan nemen, ook niet meer zou nemen, als de mijnen nog rijk aan steenkool waren, omdat er niet gezorgd is voor de aan wezigheid van voldoende eigen arbeiders, eigen mensen. De bevolking van Wallonië, die er nu is, vertoont de verschijnselen van de aftakelende ouderdom, wat o.m. be tekent, dat op de jeugd en de werkende klasse de loden last ligt van de ver zorging van een naar verhouding veel te groot aantal oude mensen en dat deze bevolking ook in economisch op zicht mede door deze veroudering de aansluiting mist op de eisen, met name de zo variabele beroepseisen van onze nieuwe tijd. Zoals gezegd, hieraan en niet aan de uitputting van de mijnen of aan de tendens voortaan staalfabrieken meer te vestigen aan de zeekust, is het in hoofdzaak te wijten, dat Wallonië de economische reconversie, laat staan de economische expansie, die het daar bovenuit ook nog wil, niet kan bereiken, Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat de Waalse Economische Raad met de publikatie van dit rapport heeft ge talmd en men moet hem. nu hij dit toch deed, eigenlijk prijzen om de moed. i waarmee hij het aan de openbaarheid (Advertentie) Grijpmechanisme draait bij elke druk-op-de-knop de vulling een kwartslag om. Gevolg? Het drukpunt van de kogel wisselt telkens. Dus: géén slijtplek, géén mktverlies, géén hapering! Vanaf f 11.- Ateiivett vner Ncdcrt,nd: PjrVer Strvke N.V - fcun Amjieriim-C Preduluen vtn the A Parker Pen Company. Makers of the Workfs Most-WiTtcd Pens. deren onder het oog wil zien. Deze daad is in ieder geval wel wat anders nog dan het alarmerend spektakel van de socialistische vakbondsleider Renard, dat overigens door de hier overgelegde gegevens en conclusies zijn verklaring vindt. Ook de gewone man in Wallonië ziet of voelt, dat het mis gaat, mis is, en raakt daardoor totaal overstuur. Slechts een enkel gegeven uit het rap port, dat de bestaande toestand voldoende belicht. Wil Wallonië zijn veroudering in 1975 gehandhaafd zien op het peil van de meest verouderende Westerse volken, er is hier dus nog geen sprake van een eigenlijke verjonging dan moet het zijn nataliteit met 20 pet. opvoeren en tevens een immigratie van 32.000 personen per jaar nastreven. En prof. Sauvy durft voorzichtigheidshalve ook niet meer dan dit schamele doelwit aan Wallonië op dit moment voorhouden. H\i toont ook onomwonden aan, dat de wortel van het kwaad zit in de mythologie van het neo-malthusianisme, dat dc welvaart zocht in de geboorten- beperking, terwijl deze juist als uit komst geeft, dat er bij gebrek aan kin deren en dus ook aan arbeidskrachten geen welvaart meer in stand te houden, laat staan te vermeerderen valt. Deze argumentatie is te merkwaardiger, om dat zy niet komt van een „klerikaal", maar van een links georiënteerd positi vistisch hoogleraar, die eenvoudig nuch ter de werkelijkheid registreert cn daar in dan de tendensen of wetmatigheden afleest. Prof. Sauvy wijst op Nederland als tegenbeeld van Wallonië. Ten onzent blijkt men immers ondanks, ja vanwege de grote bevolkingsgroei nog handen tekort te komen. De hoogleraar voert dan Frankrijk aan als voorbeeld van regeneratie. Dit brengt hem tot de con crete middelen, welke Wallonië zou moeten toepassen om een omkeer teweeg te brengen of in te leiden. Kort gezegd komen deze neer op een reeks maat regelen, die het geboorten-peil helpen opstuwen, zoals dan met name de ver hoging van de kinderbijslagen voor het tweede en derde kind. Maar een merkwaardigheid hierbij is, dat deze maatregelen zo niet geheel, dan toch gedeeltelijk afzonderlijk voor Wal lonië worden gevraagd om de bijzondere nood, waarin dit verkeert, m.a.w. dis criminatoir zouden moeten worden toe gepast ten opzichte van Vlaanderen. Nu zou men hier nog een proportionele toe passing in aanmerking kunnen laten ko men bij reëel verschil in nood, ofschoon dit tegelijk een tamelijk bedenkelijke premie lijkt voor eerder begane fouten, maar politiek is dit in België niet haal baar en de protesten uit Vlaanderen tegen een dergelijke discriminatie heb ben dan ook al luid genoeg geklonken. Deze protesten hebben helaas dan ook nog grond in de werkelijkheid van de bevolkingsontwikkeling in Vlaanderen zelf, want deze is. vooral in steden als Gent, thans al evenzeer door de morele ziekte van het neo-malthusianisme onder mijnd als in Wallonië. Dat eist dan ook een gelijke toepassing van de herstel middelen. Ter ontlasting van Vlaanderen kan men wel aanvoeren, dat het neo- malthusianisme daar eerder een gevolg is van economische verwaarlozing en nood, terwijl het in Wallonië juist een begeleidingsverschijnsel was van de vroegere welvaart en de zucht naar een om niet minder kwaadaardig om voor gemakkelijk leven. De ziekte is er daar- beide landsdelen. Er mag tenslotte wel op gewezen, dat juist de toepassing van verschillende maatregelen in Vlaanderen en Wallonië noodwendig de federalistische tendensen in België zou versterken. Prof. Sauvy verheelt zich dat niet, beveelt niettemin de discriminatie aan, en zijn rapport krijgt hierdoor dan ook een federalis tische inslag, terwijl andere opmerkin gen zelfs doen denken aan separatisme als enige of betere uitkomst voor Wal lonië. Dit sociaal-economische rapport raakt hierdoor het terrein van de politek, hoe zeer ook getracht is die sfeer te ver mijden. Hoe kan het ook anders, daar het feitelijk onmogelijk is een enkel facet van de maatschappij of de gemeen schap grondig te beschouwen, wanneer men dat geïsoleerd doet, terwijl alle terreinen met elkaar samenhangen? Dit sociaal-economisch en demografisch rap port laat dit overigens vooral zien, wat betreft de moraal, die zich hier op Iringt als noodzakelijk ferment in alle levensuitingen van de mens. En dat is waarschijnlijk de grootste, tevens alge meen te benutten verdienste van dit rapport. Het verrassende C,Titel-Triptiek" voor al bum, dia-en smalfilmpro jectie) ligt voor u klaar bij uw fotohandelaar. Een huisvrouw in Zuid-Slavië heeft het leven geschonken aan een vierling, zo meldt het persbureau Tanjug. Het zijn twee jongens en twee meisjes. De moeder Fatima Artoekoviv, is 42 jaar en heeft reeds vier andere kinderen, van wie een tweeling. Moeder en kinderen worden in een ziekenhuis in Doboj ver pleegd. Op de Leenderweg in Heeze heeft zich een verkeersongeval voorgedaan, waarbij een man is gedood, een man levensge vaarlijk is gewond en een man ernstig is gewond. Een motor, die bestuurd werd door A.S. uit Heeze, kwam in botsing met een scooter die bestuurd werd dooi de 30-jarige onderwijzer J. A. van Lies hout uit Leende. Deze laatste werd bij het ongeluk onmiddellijk gedood. Op de duo van de motor zat de heer F. Baker mans uit Heeze, die door de kracht van de botsing in een sloot werd geslingerd. Hij zou verdronken zijn als ijlings toe geschoten omwonenden hem niet snel op de kant hadden gebracht. De heer Ba kermans is levensgevaarlijk gewond over gebracht naar het St.-Annaziekenhuis in Geldrop. Daar is ook de bestuurder van de motor opgenomen, die ernstig werd gewond. Het parket in 's-Hertogenbosch heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De politie neemt aan, dat de bestuurder van de motor op de voor hem linkerweghelft heeft gereden. Er bestaat een vermoeden dat hij de motor onder invloed van drank heeft bestuurd. De Russische kosmonaut Gherman Ti tov heeft verklaard, dat de Amerikaanse ruimtevaarders John Glenn en Allan Shepherd zijn uitgenodigd om een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen, maar dat zij de invitatie tot dusver niet hebben aangenomen. Titov, die in het orgaan van de Russische communistische partij, -Pravda", schreef over zijn bezoek aan de V.S., verklaarde: „De twee Amerika nen willen gaarne een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen". Tenslotte schreef hij. ..De vriendelijke glimlach en de hartelijke handdruk waarmee ik door de gewone Amerika nen, die Rusland een goed hart toedra gen, werd begroet, zal ik nooit verge ten". Nietegenstaande de abominabele weersgesteldheid (en bovendien nog moederdag) namen bijna 700 hengelaars zondag deel aan de 4e internationale zeehengelwed- strijd op Walsoorden (Gem. Hon- tenisse), die een onderdeel vormt van de strijd om de Westerschelde- kampioenschappen 1962. Veel visserslatijn hebben de deelne mende mannen en vrouwen, jongens cn meisjes elkaar niet kunnen vertellen, want de totale vangst was in feite be droevend en stak derhalve ongunstig af tegen de btfna 700 kilo van verleden jaar. Naast de individuele hengelaars bleken 31 verenigingen vertegenwoordigd, waar onder 7 Belgische en twee Franse, die op het 9 km lange vangsttraject in spor tieve zin elkaar het leven hebben zuur gemaakt. Er werd overigens genoeg ge vangen, doch zowel de botjes als pa linkjes bleken meestal onder de voor geschreven maat, wat voor hen, via te rugwerping in het water, een nieuwe levenskans betekende. Burgemeester C.J. van Hootegem, die de verenigingsafgevaardigden officieel ten gemeentehuize ontving, vond ove rigens de ongunstige weersomstandighe den vrij onbelangrijk, aangezien de ware sportliefhebber zich bij voorbaat weet geconfronteerd met zowel eigen kennis als geluksfactor. Veel belangrijker oor deelde de burgervader de feitelijke in tentie van deze hengelsport, die het steeds toenemende aantal beoefenaars geen rustig ogenblikje gunt in onze zo jach tige en beangstigende wereld, waarin het simpele puntje van de werphengel soms wereldproblemen kan doen vergeten. „Zout of zoet, rustig of wild water:, Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het u alle- Hoe het woei en hoe koud het was aan de waterkant illustreert dit plaatje voldoende. maal te bieden", aldus burgemeester van Hootegem, die zijn gasten geen „vaar wel" doch een „tot ziens" toeriep. Deze afscheidsverwelkoming werd nadien nog eens geaccentueerd door de voorzitter der organiserende vereniging H.S.V. „De Voorn", Frans de Waal, die zijn binnen- en buitenlandse gasten n' stoffelijke he-r innering meegaf aan deze verregende en verwaaide, maar desondanks uitstekend geslaagde drielandenkamp. De tien hoofd prijzen werden door de burgervader uit gereikt aan: J. de Ridder uit Vlissingen met 1540 punten, aan A. Verviers uit Ostende; S. Donze uit Othene; T. d'Hondt uit Sluis kil; P. Clement uit Ostende; J. v. Gees- daele uit Vlissingen: L. Cornelius uit Vlissingen; H. de Waal uit Kloosterzan- de; F. van de Busse. (Van onze redacteur) Zeven oude railreuzen, waaronder de Dartmoor, de locomotief, die na D-day bevoorradingstreinen naar de Britse troepen op het vasteland sleepte, zijn na een verblyf van vijf maanden in een loods achter het centraal station in Utrecht feestelijk in het Spoorwegmuseum het oude Malibaanstation ingehaald. Vijf maanden zijn de locomotieven „buitenshuis" geweest, omdat in het museum hard gewerkt werd aan de bouw van een nieuwe overkapping van het eerste perron. De oude over kapping waaronder de locs plegen te staan, moest gesloopt worden. Ir. C. Douma architect, vertelde, dat voor het slopen restaureren overwo gen was. In verband met de hoge kosten, die hërstelwerkzaamheden met zich mee zouden brengen, be sloot men af te breken en te her bouwen. De romantiek van het sta tionnetje. nu museum, kwam dit na tuurlijk niet ten goede. Feestelijk was de tocht van de zeven oude locomotieven, waar de Arend niet bij was, omdat deze een extra breed spoor heeft. De Arend is tijdens de verbouwing in het mu seum gebleven. De zeven reuzen werden gesleept door een diesel. Zon der moeilijkheden of stagneringen zijn zij door de stad van CS naar Maliebaanstation vervoerd. De stoet van zeven stoomlocs passeert de overweg Zonstraat in Utrecht. President Soekarno op wie, zoals wij in het grootste deel van onze edities van gisteren nog kon den melden een aanslag is ge pleegd, is ongedeerd gebleven. Daarmee heeft de Indonesische president de vierde aanslag over leefd, die in de laatste vijf jaar op hem is gepleegd. De dader, een aanhanger van de Daroel Islam, is gearresteerd, nadat hij eerst door de menigte, die de bidstond in de moskee in de paleistuin meemaakte, was mishan deld. Hij v,uurde van vijftien meter een aantal schoten af, die hun doel niet trof fen. Vijf andere aanwezigen de voor zitter van het parement Zainal Arifirr, de vice-voorzitter van het raadgevend college Ahmad Chalid, en drie leden van Soe- karno's lijfwacht werden licht gewond. Dé allereerste berichten uitgezonden door radio-Djakarta, werden door een buiten landse correspondent verkeerd vertaald. Soekarno was weliswaar „heengegaan" in die zin, dat hij niet ter plaatse was gebleven en zijn voorgenomen rede niet uitsprak, hij was niet „heengegaan" in de zin, die de correspondent aan de be richten gaf. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat de politie en het leger ervan op de hoogte waren, dat de leider van de Daroel Islam, Kartosoewirjo, aan negen van zijn volgelingen opdracht had gegeven te trachten Soekarno te ver moorden. Wat betreft de aanslagen, die op het leven van Soekarno zijn gepleegd, me moreren wij: November 1957. Mohammedaanse ter roristen wierpen handgranaten naar de president, toen hij zich in Tjikini (bij Djakarta) temidden van kinderen be vond. Een aantal kinderen vond de dood. Op 9 maart 1960 werd Soekarno's pa leis in Djakarta door een Indonesische militaire vlieger in een Mig-17 bescho ten. In januari van dit jaar ontplofte in Makassar op ongeveer honderd meter van zijn auto een handgranaat. In ver band met deze aanslag zouden ongeveer 700 arrestaties zijn verricht. In de nacht van zondag op maandag heeft een korte maar felle brand gewoed in een huis aan de Leidse Kade te Am sterdam. Alle bewoners hebben het huis tijdig verlaten. Een 42-jarige vrouw kon dit slechts op het laatste nippertje. Na lang aarzelen sprong zij uit het raam van de eerste verdieping, op een hoogte van zes meter. Buren vingen haar in een gereedgehouden deken op. Een zieke man moest door brandweer en politie met bed en al langs een ladder naar buiten worden gedragen. Een tiental an dere bewoners kon via het trappenhuis tijdig vluchten. De brand ontstond omstreeks half twee op de eerste verdieping, waar een pen sion gevestigd is. De brandweer was bet vuur spoedig meester, maar had daarna nog lange tijd te kampen met een zware rookontwikkeling. Twee verdiepingen zijn totaal uitgebrand. Over de oorzaak niets bekend. (Van onze Haagse redacteur) Minister Marijnen (Landbouw) heeft het Landbouwschap laten weten dat hij bereid is f 5,5 miljoen ter beschikking te stellen ter stimulering van de bestrij ding van varkensziekten. Dit bedrag zou moeten worden uitgekeerd over een pe riode van maximaal 10 jaar, ingaande op 1 mei 1962. Door de provinciale gezondheidsdien sten kan hiervan in het boekjaar 1962- 1963: f 350.000 worden besteed. In een in Key West opgevangen tele visie-uitzending uit Havanna is gemeld, dat een „piratenschip" op een patrouille schip van de Cubaanse marine heeft ge schoten, waardoor drie leden van de be manning van het Cubaanse vaartuig ge dood en vijf gewond werden. De aanval geschiedde ter hoogte van Santa Cruz del Norte. een vissersplaats in het noorden van Cuba. In een communiqué van de Cubaanse legerleiding wordt naar aanleiding van het incident gezegd: „Deze feiten tonen eens te meer de laffe en misdadige me thoden die de agenten van de Ameri kaanse geheime dienst en de imperia listische regering der V.S. toepassen". Zes welgestelde westduitsers, zaken lieden, bankiers en regeringsfunctiona rissen zullen volgende week in Berlijn terecht staan op beschuldiging van mas samoord, die zij als S.S.-officieren in Rusland tijdens de tweede wereldoorlog hebben gepleegd. Het zijn de voormali ge kolonel dr. Albert Filbert, een 56- jarige bankdirecteur, de 52-jarige rege ringsfunctionaris Gerhard Schneider, de 53-jarige Bodo Stueck, commissaris van politie in Hannover, de 61-jarige accoun tant Wilhelm Greiffenberger, de 52-jari- ge ambtenaar Konrad Fiebig, en dé 48- jarige Heinrich Tunnat, onderdirecteur van de kamer van koophandel in Olden burg. Volgens de akte van beschuldiging hebben zij het neerschieten van poten tiële vijanden" in het gebied van Wil- ma in de Sovjet-Unie tussen juli en ok tober 1941 bevolen of eraan deelgeno men. De beklaagden, die allen gehuwd zijn, waren S.S.-officieren van het ..Einsatz- kommando 9". een in 1939 door de S.S. opgerichte politie-eenheid. Allen waren reeds in 1959 en 1960 ge arresteerd, maar werden in 1960 weer vrijgelaten, omdat zij met de dood be dreigd zouden zijn geworden wanneer zij de bevelen niet hadden opgevolgd.

de Stem | 1962 | | pagina 7