Flitsen rond bisschopswi jding Is hij idealist of opportunist? Joegoslavische regering wil Djilas-mythe uitroeien De Ï1 Grote toekomst voor r.-k. lagere school Ovezande Korfbal in Zeeland Amerikaan als Rus terug Auteur viel het regime met eigen wapens aan Kaloot in discussie in raad s-Heer Arendskerke VERSLA: WORTEL Dr. J. B. Wellen Gemeente Sas van Gent 55 Met vierduizend vellen notities uit gevangenis Het motief Urgentie Een brief Regering akkoord met looncompensatie RUSSEN eerst in Yrcdeskoers China blijft ruzie zoeken met India Cuba spreekt woordje mee in narcoticahandel Stralenkrans Acht doden bij verkeersongeluk BOEKENPLANK Edith Piaf „Vlissingen" oefende t afwezig Not. D. H. de Graaf rapport v.| PARIJSE PROFL PUBLIKATI I De roterend Jotter reuzei vulling. Schrijj tot 5 x langei Glenn en Shcpt uitgenodigd d Titov DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 MEI 1962 Ook deze foto's, in en bij Breda's kathedraal gemaakt, geven nog een indruk van de wijding van mgr. De Vet. Boven: mgr. G. de Vet ontvangt mijter en handschoenen uit han den van mgr. Jos. Baeten. Midden: Een hartelijk applaus viel de nieuwe bisschop ten deel bij het verlaten van de kathedraal. Onder: prof. J. de Quay en minis ter G. Veldkamp bevonden zich onder de vele autoriteiten die de plechtigheid bijwoonden. Robert E. Webster, een Amerikaanse technicus op het gebied van de plastic- fabricage. die in 1959 na bij de Ameri kaanse tentoonstelling in Moskou te heb ben gewerkt in de Sovjet-Unie besloot te blijven, zal wellicht binnenkort als Rus sisch burger naar de Verenigde Staten terugkeren. een Russische uitreisvergunning en een Webster heeft een Amerikaans visum gekregen en wacht nu in een hotel op een Russische uitreisvergunning en een paspoort. Die papieren zal hij binnen en kele dagen krijgen. De technicus heeft sedert de zomer van 1959 in Leningrad gewoond. Men neemt aan dat hij indertijd wegens per soonlijke moeilijkheden tot zijn besluit is geraakt. Ziin vrouw had zich, toen hij in Rusland bleef, van hem Ifeten schei- den. Webster woonde in een flatgebouw in de oostelijke wijk van Leningrad en leidde een rustig leven. De Russische propa gandamachine heeft zijn besluit nimmer gebruikt. (Eigen buitenlandse dienst) De affaire Milovan Djilas, de vroegere medestander van Tito in de partisanen- strijd, daarna vice-president van Joegoslavië, daarna openbare aanklager van de verwording van het communisme, daarna veroordeeld tot enkele jaren ge vangenisstraf, daarna wegens voortgezette publikaties in het buitenland op nieuw veroordeeld en wel tot negen jaar; daarna begenadigd, maar nu plotse ling opnieuw in de gevangenis gezet, begint een affaire van wereldformaat te worden. als gevolg van een verzoek van hem tot de regering. De tekst van dit ver zoek werd donderdag 1.1. in verband met de agitatie in de wereldpers over de nieuwe arrestatie van Djilas, uit voerig door de Joegoslavische autori teiten wereldkundig gemaakt. Tot nog toe hadden zij daarover gezwegen, naar zij zeggen op uitdrukkelijk verzoek van Djilas-zelf. De bedoeling van deze pu- blikatie is ongetwijfeld, het prestige van Djilas ten overstaan van de we reldopinie te verkleinen. Volgens deze publikatie zou Djilas op 14 januari 1961 het volgende aan de autoriteiten hebben geschreven: Dank baar voor uw positieve beslissing heb ik de eer het volgende te verklaren: ermee rekening houdend dat de gebeur tenissen en de ontwikkeling der feiten na de oorlog, zowel op gebied van de binnenlandse als buitenlandse politiek Het heette aanvankelijk, dat Djilas opnieuw gearresteerd was wegens een boek, dat onder de titel Gesprekken met Stalin" in de Ver. Staten zou gaan verschijnen en dat allerlei nog onbe kende gebeurtenissen en daden en uit latingen van Stalin wereldkundig zou maken. Deze publikaties waarbij ook Kroestjev en andere thans nog in ambt zijnde Sovjet-Russische functionarissen besproken zouden worden, zouden de Joegoslavische regering buitengewoon slecht van pas komen met het oog op het bezoek van Gromyko en de duide lijk ingestelde pogingen, om een bete re verhouding tussen Joegoslavië en Moskou te brengen. De uitgever van het boek is na de arrestatie van Djilas naar Belgrado gevlogen om diens vrijlating te verkrij gen onder de belofte, dat hij dan van de uitgave van het boek zou afzien. Afgezien nog van het feit, dat Djilas een vrijlating onder dergelijke voor waarde waarschijnlijk niet zou wensen, is de reis van de uitgever volkomen vergeefs geweest, want een regerings woordvoerder heeft nader gepreciseerd, dat Djilas niet wegens dit boek is ge arresteerd, maar onder de beschuldi ging ,,aan het buitenland materiaal te hebben geleverd voor het schrijven van anti-Joegoslavische artikelen." Een nadere precisering van deze artikelen noch van het verstrekte materiaal werd aan de verbaasde westelijke journalis ten in Belgrado verstrekt. Voor nie mand is het duidelijk, welke artikelen bedoeld zijn, omdat er in de laatste tijd bepaald geen bijzondere, ophefma kende publikaties zijn verschenen. Of het zouden de artikelen moeten zijn die zeer onlangs verschenen zijn in de New York Times, de Christian Scien ce en de Züricher Zeitung. Maar of daarin Djilas de hand gehad heeft, blijkt uit niets. Niettemin wordt, volgens de Joego slavische strafwet, het verschaffen van de beweerde gegevens aan Djilas zwaar aangerekend. Een rechtbank die op grond van de desbetreffende strafwet bepalingen Djilas moet berechten heeft geen andere mogelijkheid dan hem een zeer zware gevangenisstraf op te leg' gen. Daar komt bij, dat Djilas er boven dien van beschuldigd wordt, de voor waarden bij zijn vrijlating uit de ge vangenis van Sremska-Mitrovitza in ja nuari 1961 te hebben genegeerd. Want artikel 37 A van de Strafwet verbiedt personen, zich in voorwaardelijke vrij heid bevindend: ,,Mede te werken aan Djilas zelf. De bedoeling van deze pu blikaties te laten verschijnen van wel ke aard ook." Enige tijd geleden heeft de gemeente- raad van Ovezande een plan van b. en w. goedgekeurd voor een algehele res tauratie van de r.-k. lagere school. Er is toen in het kader van het scho- len-patroon van de gemeente uitvoerig gediscussieerd over het een en ander. In het debat speelden namelijk mee het leerlingentekort aan de prot. christelijke lagere school en de r.-k.nijverheidsschool voor meisjes, het gebrek aan leerkrach ten aan de katholieke lagere school en het uit de jas groeien van de katholie ke kleuterschool. Ten dele is voor een en ander reeds een oplossing gevonden en dat betreft met name de nijverheids school, die schijnbaar over het diepte punt heen is en thans door de gewijzig de structuur van het onderwijs voor de toekomst nog mogelijkheden te over biedt. Eveneens geldt zulks nu ook ten opzichte van de r.-k. lagere school, waar het tekort aan leerkrachten tot het verleden behoort en waar ook het aan werven van een vijfde leerkracht waar schijnlijk geen moeilijkheden biedt. Een examinandus van de kweekschool heeft zich daarvoor reeds aangeboden. Veel kritiek heeft het college van b. en w. moeten pareren, toen het restau ratie-plan in dc raad wert} aangekon digd. Die oppositie gold niet zozeer het plan zelf, dat unaniem werd aanvaard, alswel de gehele onderwijsmaterie te Ovezande. Sommige raadsleden wensten maar meteen enkele tonnen investering voor een nieuwe school, hetgeen echter op be grijpelijke bezwaren stuitte, temeer waar een grondige vernieuwing en mo dernisering van het gebouw nog alles zins acceptabel is. In die geest luidde ook het advies van de inspectie van het l.o. en derhalve besloot men tot restau ratie, hetgeen de gemeente zo'n f 70.000 zal gaan kosten. Een en artder komt globaal hierop neer, dat in de school centrale verwar ming wordt aangelegd, voorts in alle lo kalen naadloze vloeren, een serie nieu we toiletten, eveneens met centrale verwarming, inrichting van een vijfde leslokaal, bouw van een directiekamer en vergroting van de speelplaats achter de school, terwijl het plein vóór de school mettertijd in een plantsoen wordt omgetoverd. De urgentieverklaringen voor dit com plex van voorzieningen zijn zeer snel van het departement afgekomen, doch een andere moeilijkheid ligt nog beslo ten in het verkrijgen van de benodigde bouwvergunningen, welke ondanks de urgentie nog te lang uitblijven. Er is toestemming verleend om met ingang van september een vijfde leer kracht aan te stellen, zodat het vijfde leslokaal tegen die tijd in ieder geval gereed moet zijn en het is voornamelijk op dit aspect, waar zich de bezorgdheid om het niet tijdig afkomen van de ver gunning concentreert. Overigens heeft men een jaar geleden in Ovezande niet kunnen vermoeden, dat de situatie met betrekking tot het kath. lager onderwijs ter plaatse zich zo grondig zou wijzigen; in positieve zin gelukkig. Met één tijdelijke gehuwde on derwijzeres en nog een vacature ging het peil flink achteruit en werd het voor de schooljeugd met kleine onderbrekin gen een voortdurende vakantie. Dit be hoort nu tot het verleden en daarmee is een voorname bron van bezorgdheid in ieder geval uit de weg geruimd. Met de ingebruikname van het vijfde lokaal en na de restauratie mag men de toekomst met optimisme tegemoet zien. Volgens de Joegoslavische autoritei ten zou de vrijlating onder voorwaar de van Djilas hebben plaatsgevonden (Van onze Haagse redacteur) Het kabinet heeft zich verenigd met het advies van de Stichting van de Arbeid om de voorgestelde huurverho ging van 10 a 12 procent te compenseren met een loonsverhoging van anderhalf procent met een minimum van f 2,25 per week. Alle werknemers die onder een collec tieve arbeidsovereenkomst vallen ont vangen deze compensatie. Voor degenen die niet onder een c.a.o. vallen geldt een inkomensgrens van 13.000 gulden. Op basis van dit kabinetsbesluit zou de Tweede Kamer deze week kunnen be ginnen met de behandeling van de huur wet. Het is echter niet waarschijnlijk dat dit zal gebeuren Zoals reeds eerder gemeld vertoont de Kamer bijzonder weinig haast om de huurverhoging in behandeling te nemen. Naar verluidt wil men nu weer wachten op een advies, dat nog van de Stichting van de Arbeid wordt verwacht over de compensatie van de huurverhoging in de sociale verze kering. Als gevolg van deze op een vertra gingstactiek Jijkende procedure wordt het wel bijzonder moeilijk om de huur verhoging, zoals de regering wil, per 1 juli a.s. te doen doorgaan. De elfde etappe van de wegwedstrijd Berlijn-Praag-Warschau, een ploegentijd rit over 100 km van Oppolo naar Bres- lau, werd maandag gewonnen door de favoriete Russische ploeg in 2 uur 59 min. 50 sec. De tweede plaats was voor Polen (3.04) en derde werd Oost-Duitsland (3,06.46). De uitslag was verder: 4 Hon garije 3.10.23, 5 Roemenië 3.13.50, 6 Ne derland 3.18.59, 7 Tsjecho Slowakije 3.19.15, 8 Engeland 3.19.25, 9 Frankrijk 3.22.00, 10 Zuid-Slavië 3.22.35. China heeft in twee nota's bij India geprotesteerd tegen een „nieuw geval van binnendringen en provocatie van Indische troepen in de westelijke sector van de Chinees-Indische grens". Indische troepen hadden op 2 mei een militaire post op Chinees gebied ingericht en op 5 mei waren twee Indische militairen verder Chinees gebied binnengedrongen en hadden op een Chinese voorpost ge schoten. Dit incident toont aan dat India de spanning in de westelijke sector van de Chinees-Indische grens wil vergroten, aldus China. Die zinsnede is mogelijk een vrij nauwkeurige omschrijving van wat Peking zelf op het oog heeft. In Genève is gisterenmorgen een con gres van de Verenigde Naties over nar cotica begonnen. Het wordt bijgewoond door gedelegeerden uit 21 landen. De Amerikaanse delegatie zal met dê beschuldiging tegen Cuba komen dat dit land een doorvoerhaven wordt van ille gaal geproduceerde verdovingsmiddelen voornamelijk opium en heroïne ge maakt in de Chinese volksrepubliek. Tot nu toe waren Hong Kong en Ma- cao de traditionele doorvoerhavens van illegaal geproduceerde narcotica, maar westerse agenten hebben verleden jaar ontdekt dat Cuba een hartig woordje in de verhandeling zal gaan meespreken. De Chinese volksrepubliek en Cuba nemen niet aan de conferentie in Genè ve deel. maar ze zouden wel waarne mers enkele zittingen laten bijwonen. hebben veroorzaakt al datgene wat een berechting van mij voor het tribunaal heeft gemotiveerd, verwacht ik, dat de federale regering mijn verzoek om invrijheidstelling gunstig zal beantwoor den. Het komt mij voor, dat van mij kan worden geëist, de vaste wil en J het besluit alles te vermijden dat mij zou kunnen doen terugkeren tot de ac tiviteiten, welke tot mijn gevangenschap en veroordeling hebben geleid. Dit is zelfs aannemelijk in mijn relaties met de politieke organen van de staat. Geheel en al besloten zijnde mijn in tegriteit te handhaven, zal ik geen en kele politieke activiteit ondernemen, welke tegengesteld zal zijn aan de wet ten van de Federatieve Volksrepubliek Joegoslavië of welke mijn strafrechte lijke verantwoordelijkheid zou kunnen verzwaren. Zelfs zal ik in de toekomst aan niemand autorisatie geven mijn boek ,,De Nieuwe Klasse" heruit te ge ven. „Tezelfdertijd wil ik onderlijnen", voegde Djilas althans volgens de brief, zoals hij door de Joegoslavische auto riteiten is gepubliceerd, hieraan toe, „mijn dank dat met mijn vrijlating al le tegen mij uitgesproken secondaire straffen zijn opgeheven: zoals ophef fing van mijn afzondering, confiscatie van mijn schrifturen en dergelijke. Tenslotte wil ik de regering verzekeren dat ik aan deze verklaring getrouw zal blijven en ik hoop bij de leidende ka meraden begrip en goede wil te vin den." Door de blijkbaar nu van hogerhand begonnen actie, om Milovan Djilas in het oog van het buitenland de stralen krans van verzetsheld tegen het com munistische regime te ontnemen en op die wijze een nieuwe agitatie rond Dji las te voorkomen, wordt in politieke kringen nu druk verteld, dat Djilas na het verlaten van de gevangenis veel vuldig contact gehad heeft met politie ke leiders, zijn oude kameraden of collega's en bij die gelegenheden de verplichtingen opgesomd in bovenstaan de /rief heeft bevestigd. Desondanks zouden de autoriteiten twee of drie keer hebben moeten vaststellen, dat Djilas voor in het buitenland gedane publika ties langs onregelmatige wegen hono raria heeft ontvangen. Men vergenoeg de zich met hem hierop te wijzen zon der verdere maatregelen te nemen. Toen hij de gevangenis van Sremska- Mitrovitza verliet, stond men hem toe 4.000 beschreven blaadjes waarop allerlei onderwerpen behandeld wer den, mee te nemen. Ondanks alles, zc beklaagt men zich nu, is hij voortge gaan met pamfletten in den-vreemde te publiceren, zich bedienend van gege vens uit de tijd, dat hij een hoge func tionaris en vertegenwoordiger van Joe goslavië was. Dit laatste betekent: toen hij gezant In Moskou bij Stalin was en dit moet toch weer wel erop duiden, dat het wel degelijk om het boek „Gesprekken met Stalin'' gaat, dat in Amerika zou ver- Bij een frontale botsing op de marine basis Camp Pendleton in Californië zijn acht mensen, onder wie drie kinderen, om het leven gekomen. Vier anderen werden ernstig gewond. Tot slot van dc gemeenteraadsverga dering van 's-Heer Arendskerke kwam een punt aan de orde dat niet op de agenda vermeld stond: nl. de exploitatie van de KALOOT. Twee raadsleden t.w. de heren A. C. de Kooning en C. Ver donk. (KVP), hadden naar aanleiding van een krantebericht schriftelijke vra gen gesteld aan het college van b. en w. Het betrof hier een bericht over sa menwerking van de gemeenten 's-Hee- renhoek en Borssele met betrekking tot de exploitatie van de Kaloot. Het bericht sprak over het aanbren gen van een brug over de geul met de Noorder Nol aan de Kaloot. De raad van 's-Heerenhoek zou adhe sie betuigen aan de bezwaren van het gemeentebestuur van Borssele tegen het plan tot grenswijziging van deze gemeente in verband met de exploitatie van dit uitermate belangrijke recreatie gebied. V reemd De vragenstellers nu vroegen zich af of het niet bevreemdend was, dat twee gemeenten willen gaan samenwerken inzake een gebied, waarvan de ene geen en de andere slechts een klein stuk tot zijn grondgebied kan rekenen. Aangezien het overgrootste deel van de Kaloot behoort tot de gemeente 's-Heer Arendskerke en de raad nooit iets van een eventuele samenwerking heeft vernomen, vroegen zij hierover de zienswijze van het college van b. en w. Camping Burgemeester D. M. Vermet zei, zich bewust te zijn van het belang tot ex ploitatie van dit gebied en er reeds eer der aandacht aan te hebben geschon ken. Er is nl. een plan gezonden aan Gedeputeerde Staten betreffende plaat sing van zomerhuisjes en inrichting van een kampeerterrein aldaar. De heer de Kooning zei het aanbeve lenswaardig te vinden dat samenwer king plaatsvindt tussen de vc •schillende gemeenten over dit recreatiegebied, doch betreurt het feit dat het voorstel hiertoe moest komen van een gemeente wiens gebied niet grenst aan de Kaloot. Ook de heer Verdonk zei in nogal pit tige bewoordingen dat hij het maar een rare manier van doen vond. schijnen. En hier ziet men ook reeds de wettelijke basis, waarop men Djilas op nieuw berechten zal. Indien de wereld opinie hem niet te hulp komt, zal hij ditmaal een langdurige gevangenisstraf kragen en de vrijheid In lengte van Ja ren niet meer terugzien. Indien de aan Djilas toegeschreven brief juist is dan kan men slechts deze conclusie trekken: dat Djilas heeft toe- gepast, wat hij in zijn boek De Nieuwe Klasse zo scherp aan de kaak stelde nl. de onbetrouwbaarheid als wapen in de communistische strijd. Djilas heeft dit wapen dan schijnbaar zonder enige burgerlijke scrupule tegen hen gebruikt, die hij innerlijk en open lijk als bedriegers van de goedgetovige idealisten onder de communistische massa heeft ontmaskerd. Bij de uitgeverij Lannoo te Tielt en L Den Haag verscheen in de serie „Idolen I en symbolen" een Humanitas-boek van G Jeroen Brouwers met als titel: Edith Piaf, P lyrische straatmus. De schrijver heeft kennelijk bedoeld meer t-e doen dan alleen maar een nuchtere beschrijving j, te geven van Piafs leven. Het is een „lyrische" biografie geworden waarin inderdaad de belangrijkste feiten worden genoemd, maar Waardoor men toch nog veel meer de tragiek van dit leven gaat zien en begrijpen. Het boek is geschreven met een groot menselijk inzicht en zo gesteld, dat men het in een ruk uitleest. Er is een complete discografie van Piaf opgenomen. Bovendien vindt men tussen de hoofdstukken uitspraken van bekende personen over Piaf en van deze zangeres zelf die het boekje nog aan waarde doen winnen. H.v.H, Een juichend Animo 1 verliet zater dagmiddag het veld na afloop van de belangrijke korfbalwedstrijd in de eer ste klasse Z.K.B. tegen het Goese Togo, Na een enerverend en uiterst spannend duel wisten de zebra's letterlijk en fi guurlijk een krappe 7-6 zege uit het vuur te slepen waardoor het nu al heel raar moet lopen willen de Souburgers niet de hoogste titel in de Z.K.B. op hun naam schrijven. De andere Souburgse eersteklasser, Zuidwesters 1, deed het zaterdagmiddag heel wat minder. Thuis tegen Zeelan- dia 1 konden zij hun draai niet te pak ken krijgen, waardoor de ploeg uit Hans- weert het tot een zeer verdienstelijk ge lijkspel wist te brengen (33). Swiff 2 Elto 1 was een aantrekkelijke ont moeting. Swift 2 won volkomen ver diend met 82. In klasse 2a zorgde Togo 2 voor pleister op de wonde van het ew!« twaalftal door een monsterzege te tob len op KVL (4—15). Zeer verrassei I kwam in deze klasse Vedo 1 uit de bus, uit tegen Animo 2. De Vlissingers won nen gedecideerd met 8-1 en speelden zich hierdoor in veiligheid. Ondo 1 re kende zonder enig pardon af met AKC (11—2). In 3b werkt Tjoba 3 zich langzaam maar zeker omhoog. Ditmaal boekte het een krappe zege op Luctor 2 (2—1). In de Walcherse avondcompetitie, die de afgelopen week van start ging, lijkt het, dat de kaarten heel anders liggen dan vorig jaar. Animo 4, dat vorig sei zoen tot de sterksten behoorde, was nu kansloos tegen Ondo 2 (06) en ditzelf de geldt voor Zuidwesters 3 bij hun 0-5 zege op Swift 4. Vlissingcn speelde zondag een vriend schappelijke oefenwedstrijd tegen het Rotterdamse RFC. Voor rust nam de thuisclub na 10 minuten door een doel punt van Jan de Nooyer een 1-0 voor sprong. Na ruim een kwartier spelen in de tweede helft zorgde Jan de Nooyer voor 2-0 en eerst in de voorlaatste minuut verkleinde de linksbinnen v.d. Most de achterstand tot 2-1 waarmee het einde kwam. „Middelburg" trad zaterdag als gastheer op van de Engelse club Hendon FC. Na 5 minuten schoot Delmotte raak (1-0) en i 5 minuten voor de rust maakte dezelfde speler er 2-0 van. Halverwege de tv/eed' I helft kopte midvoor Stanley de bal lan? doelman Willemstevn, maar verdtf! doelpunten bleven uit (2-1). Heden overleed tot onze diepe droefheid in het r.-k. Ziekenhuis te Hulst, zacht en kalm, tijdig voorzien van de genademiddelen der H Kerk, onze inniggeliefde vader en grootvader, de Heer CELESTINUS ANTONIUS DE CONINCK weduwnaar van mevrouw Elvira Maria Brandt in de leeftijd van 71 jaar. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in Uwe gebeden aan. Hulst A. R. M. Demanezde Coninck A. Th. Demanez en kinderen Familie de Coninck Familie Brandt Axel, 14 mei 1962. De plechtige uitvaartdienst met assistentie, ge volgd door de teraardebestelling, waarbij Ued. beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op donderdag 17 mei a.s. in de parochiekerk van de H. Gregorius te Axel om 9.30 uur. Samenkomst: Singelweg 39 om 9 uur. Rozenkransgebed woensdagavond om 7 uur In de kerk. GOES Donderdag de gehele dag en vrijdagmorgen Collega's nemen waar. te AXEL bericht, dat de aangekofr digde veiling op donderdof 17 mei a.s. van het pand- Nieuwst raat 57 te Kot*'"*1 NIET DOORGAAT VOORSCHRIFTEN DEEL UITMAKENDE VAN HET UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van het gemeentebestuur van Sas van Gent maakt bekend, dat het ontwerp van de herziening van de ..Voor schriften deel uitmakende van de partiële herzie ning van het uitbreidingsplan, regelende de be stemming in onderdelen van gronden, gelegen nabij de bebouwde kom en aan de Zandstraat, der Jc" meente Sas van Gent" ter inzage ligt voor eeniede ter secretaris dezer gemeente van 16 mei 1962 tot e met 13 juni 1962 en dat belanghebbenden vóór juni 1962 hun bezwaren tegen het ontwerp kunne inbrengen bij de gemeenteraad. Sas van Gent, 10 mei 1962. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd. R. A. J. den Boer- (Var In België was er al hd prof. Alfred Sauvy over Wallonië. Dit rapport w, Franse demograaf Roland Economische Raad. Nog een en ander daarvan uif melding van konden make volledig gepubliceerd in Revue. De indruk, welke de gl maakte wordt nu nog een: tatie van de heer Pressat, j| clusies bouwt, die, met hl bovendien een wijdere, nl dit rapport ook anderen el< even op ingaan. Wat het rapport eerst in v<| cijferreeksen en grafieken brengt, is feitelijk niets ni< buiten België is het geme J worden. De economie van Wallonij put en de bevolking van WalJ niet. kan zich zelf nog amp] houden dank zij de toevoej vreemde bloed en de anderei van immigrerende arbeiders. P rijke in het rapport-Sauvy I bewijsvoering dat het een me verband houdt en wel in da niet de malaise in de econoil zaak is van het teruglopend] rend volksbestand, maar juis* dat de economie geen vluchf nemen, ook niet meer zou I de mijnen nog rijk aan steen! omdat er niet gezorgd is vel wezigheid van voldoende eigel eigen mensen. De bevolking van Walloif nu is, vertoont de verschijl de aftakelende ouderdom, w] tekent, dat op de jeugd en d| klasse de loden last ligt vf zorging van een naar verhel te groot aantal oude mens deze bevolking ook in econl zicht mede door deze verol aansluiting mist op de eisen,f de zo variabele beroepseisen nieuwe tijd. Zoals gezegd, niet aan de uitputting van of aan de tendens voortaan stal meer te vestigen aan de het in hoofdzaak te wijten, dJ de economische reconversie, de economische expansie, dia bovenuit ook nog wil, niet karfl Het is dan ook niet zo ver\ dat de Waalse Economische de publikatie van dit rapport talmd en men moet hem, rl toch deed, eigenlijk prijzen oirl waarmee hij het aan de opt (Advertentie) Grijpmechanisme draait bij elf druk-op-de-knop de vulling e< kwartslag om. Gevolg? H drukpunt van de kogel wisst telkens. Dus: géén slijtplek, gé< inktverlies, géén hapering! Vanaf f 11.- Atenvett voer Ne&rtrxJ: p»rter Servies N.V - Reu Dtmrtk - Amsterdam-C. Produlwi van the A Pu ren Company. Malen of ihe World's Mow-Wimed P De Russische kosmonaut Ghe tov heeft verklaard, dat de Ame ruimtevaarders John Glenn ei Shepherd zijn uitgenodigd om ee aan de Sovjet-Unie te brengt dat zij de invitatie tot dusver nie' aangenomen. Titov, die in het or de Russische communistische" ..Pravda", schreef over zijn bei de V.S., verklaarde: „De twee i ften willen gaarne een bezoek, Sovjet-Unie brengen". Tenslotte schreef hij. „De vri glimlach en de hartelijke waarmee ik door de gewone nen, die Rusland een goed harl gen, werd begroet, zal ik nooi ten".

de Stem | 1962 | | pagina 6