Smokkel met pantserwagen voor Bredase rechtbank CONIMEX „MET LOF' GESLAAGD Tegen twee verdachten een jaar geëist Café-houder gaf aankomst drenkelingen niet door KRUIDEN Drieduizend kilo boter te Woensdrecht Zuster Vernimmen nam na 25 jaar afscheid van W.-G. Kruis PeekiCloppenburg Verplaatsing Kreekrakplan? Aanslag Verkeerd gegokt Aanwinsten Prov. Bibliotheek Het was Uw leven Faillissement Molotov-cocktails Rijkspolitie zoekt vergeefs naar jacht NASI GORENG KANT EN KLAAR Muur opgegraven van tolhuis te Yerseke Fust voor sla en bloemkool jongensmarkt Shorts 4f° QagbtaD 23 extern Dodenherdenking in Kapelle Roosendaals jacht op sandbank in Schelde weer vlot getrokken Contactdag voor maatschappelijke werkers DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 MEI 1962 In de vroege morgen van 10 februari deden douaneambtenaren, na een hele nacht in hinderlaag te hebben gelegen, een inval in de boerderij van J. J. aan de Rijzendeweg te Woensdrecht. Achter de schuur troffen zij een oude Belgische legerauto aan, speciaal inge richt voor de smokkelarij- Tegen de schuurdeuren opgestapeld en in de laadbak van de wagen bijna drieduizend kilo roomboter; de 42-jarige boswerker J. T. uit Putte was bezig pakken met boter in te laden. Op het erf werd verder aangetroffen de 24-jarige landbou wer J. F. P. uit Baarle-Hertog. De boer J., die had staan kijken bij het inladen, was in huis gevlucht. Gistermorgen moest dit drietal, waarvan T. en P. sedert 14 februari zijn gedetineerd in het huis van bewaring te Breda, terecht staan voor de Bredase rechtbank. Alle drie ontkenden hardnekkig iets met smokkel uit te staan te hebben, wat de officier van justitie, mr. J. Peijnenburg, niet weerhield tegen T. en P. ieder een jaar gevangenisstraf met aftrek te eisen en tegen de 61-jarige J. vijfhonderd gulden boete en een maand gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. men bij het eerste verhoor dat in een kleine auto had plaatsgevonden. Moordwerktuigen T., die bij het eerste verhoor had ver klaard, dat P. de chauffeur van de auto was geweest hij was in een verlichte kamer met hem geconfronteerd zei nu als getuige dat hij er niet helemaal zeker van was. Een bij de boter in de wagen gevonden colbertjasje P. liep in een trui op het erf rond, kennelijk met de bedoeling de boer te gaan vragen of die kon zorgen dat het waakhondje op zou houden met keffen was door de moe der van P. herkend als het jasje van haar zoon. Maar toen zij later deze „blun der" had ingezien was ze haastig komen verklaren, dat ze zich had vergist. De officier hield zich in het requisitoir aan de boven opgesomde bewijzen. Voor raadsman mr. W. Overmars was dit bewijs niet voldoende. Zijn redene ring was: „In smokkelzaken gebeuren soms de vreemdste dingen, dus waarom zou P. daar 's nachts niet toevallig op dat erf kunnen zijn". Zijn verzoek was P. onmiddellijk in vrijheid te stellen en hem vrij te spreken. De president zegde toe dit verzoek na afloop van de zitting in behandeling te nemen, waarna als laatste beklaagde de landbouwer J. in de beklaagdenbank plaats nam. Ook hij huldigde het standpunt van zijn voorgangers: Nooit bekennen of iets toegeven, hoe onwaarschijnlijk of ongeloofwaardig het ook moge klinken, Ideaal gelegen J. beweerde die nacht niets gehoord of gemerkt te hebben in zijn boerderij. „Ideaaal gelegen voor de smokkel", aldus een dounaembtenaar. Deze verklaring van J. week weer iets af van een eerste verklaring na de aan houding. Toen had J. gezegd dat hij die nacht door zijn vrouw was wakker ge maakt met de mededeling, dat zij lawaai had gehoord. Pijnlijker voor J. was de verklaring van een douaneman, dat hij J. vlak bij de auto had zien staan. Ook verdachte T. had later verklaard, dat de boer er bij had gestaan. „We moeten de boeren, die de smok kelaars helpen, angst inboezemen", zei de officier in het requisitoir tegen J., vandaar de forse geldboete en de voor waardelijke celstraf. Na behandeling van deze drie zaken trok de rechtbank zich terug in raad kamer om te beraadslagen over het ver zoek van mr. Overmars om P. onmiddel lijk vrij te laten en hem vrij te spreken. Na een kwartier luidde de uitspraak: Verzoek afgewezen, uitspraak evenals in de beide andere zaken over veertien dagen. De Prov. Bibliotheek boekte de volgen de aanwinsten: Arnold, Poetical works; Banning, Hedendaagse sociale bewegin gen; Belcampo, Bevroren vuurwerk; Berendsen, Verborgenheden uit het oude Delft; Bergner e.a., Einführung in die praktische Mikrofotografie; Bochenski, Wijsgerige methoden in de moderne we tenschap; Boll, Haus ohne Hüter; Boe ren, Hadewych en heer Hendrik van Breda; Bordewijk, Tijding van ver; de Bree, Jacob Moens; Buckinx, Paul de Mont; Chanakya, Nehroe; Closset, Ray mond Herreman; Daum, Uit de suiker in de tabak; Demedts, Ernest Claes; Dori- val, De Parijse school; Drewes, Centra le verwarming, 2e dr.; Eggink, De merk waardige reizen van Henriette en Alexan drine Tinne; Empson, Seven types of ambiguity; Fox, Fats Waller; Frijda, Gelaat en karakter; Fuchs, Klassiek va demecum: Hage en Jonges, Daltononder wijs op de ulo-school; Hermans, De bij bel over Jezus' geboorte en jeugd; Hil- lenius, Tegen het vegetarisme; Hunter, William Shakespeare; Huygens, De ste delijke habitat van bestuurszijde gezien; van Iersel, De bijbel over de levende God; Kamp, De incomplete luisteraar; Kempen, Nederland in Duitsland; Koop centrum, Het, als modern bundelingsver schijnsel; Kruyt, Makrofotografie; Lam bert, Duke Ellington; id., Johnny Dodds; Lampo, Felix Timmermans; Lindeyer, Enkele facetten der Successiewet; Lit- jens, Onmaatschappelijkheid; McCarthy, Louis Armstrong; Mulisch, De zaak 40/61; Mullem van, Ingmar Bergman; Nordi en Byé, Wegen en middelen voor de indu striële omschakeling; Het nationale be leid inzake streekontwikkeling en om schakeling; Oldewelt, De plaats van de mens in de totaliteit van het leven; Oli ver, Blues fell this morning; Packard, De afvalmakers; Palmier, Indonesia and the Dutch; Pen, Het aardige van de eco nomie; Perquin, Algemene didactiek; Peters, Visuele communicatie en visueel onderwijs; Praag, Pedagogiek in theorie en praktijk; Regional economie planning; Roskill, The navy at war 1939-1945; Roy aards e.a., Het stadhuis van Haarlem; Scott, Poetical works; Slob, Bedrijfsvei ligheid en -hygiëne; Spark, The bache lors; id., The comforters; id. Memento mori; Stanford, The sportscar; Stier, De bijbel over heilsgeschiedenis; Taylor, Lloyd George; Tillotson, Novels of the eighteenforties; Turnell, The novel in France; Den vaderland getrouwe; Vest dijk, De symfonieën van Jan Sibelius; Watson, The church of England; Waugh, Fuel for the flame; Westermann, Dui zend jaren en een oude dag; Williams, King Oliver; Willelens, Hendrik Con science; Witte en Wijngaards, De struc tuur van het Nederland; Wordsworth, Poetical works; Zondervan, Linoleum- snijden. Uitgesproken is het faillissement van de nalatenschap van wijlen J. F. de la Ruelle, h.o. Breigoederenfabriek J. de la Ruelle-Scheerders, privé Sint-Niklaas (België), zaak Burg. van Waesberghe- straat 10, Hulst. R.C. mr. A. W. Thöne. Cur. mr. H. C. M. van Son te Hulst. De reden van de zware eis tegen T. en P. moest gezocht worden in de manier, waarop deze als beruchte smokkelaars bekend staande verdachten, de legerauto voor smokkeldoeleinden hadden inge richt en de wapens, die zij hiervoor had den ontworpen. Om te beginnen waren de wielen ver stevigd en voorzien van zware terrein banden. De deuren van de cabine waren aan de binnenzijde gepantserd en tegen de achterwand van de cabine bevond zich een pantserplaat van een cm dikte, bedoeld om de bestuurder en zijn maat tegen kogels van de achtervolgers te be schermen. Maar het „grof geschut" bevond zich aan de achterzijde van de laadbak. Daar was als het ware een stalen schuilhut gebouwd, waarin de smokkelaar door een kijkgat zijn achtervolgers in de ga ten kon houden. Als afweermiddelen had hij tot zijn beschikking een emmer en een zak met elfhonderd kraaiepoten, die met behulp van een schop naar buiten konden worden gegooid. Verder een schijnwerper, aangesloten op de accu van de wagen, bedoeld om de chauffeur van de douanewagen te verblinden. En mocht dit alles nog niet voldoende zijn om de achtervolgers af te schudden dan waren er nog zelfgemaakte Molotov- coktails flesjes benzine met een lont eraan en rookbommetjes. IS iet alledaagse les Voordat de zaak tegen de smokkelaars begon werd de legerwagen achter het I gerechtsgebouw geparkeerd, bezocht en bekeken door president en rechters, waarbij de officier van justitie, mr. J Peijnenburg uitleg gaf. Een aantal scho lieren van de UTS, die deze morgen de zitting van de rechtbank mochten bij- wonen, toonden uiteraard ook veel be langstelling voor deze niet alledaagse 1 „les". j De boswerker T. was de eerste die door president mr. F. A. Holleman, aan na jnci werd gevoeld. Bij zijn arrestatie I nad deze verdachte nog getracht een zich m de zak van zijn colbert bevindende Molotov-cocktail te pakken, maar een snelle overrompeling had hem belet het gevaarlijke ding uit zijn zak te halen. Door T werd dit ontkend; trouwens hij ontkende alles. Zijn verhaal was, dat hij die nacht door een onbekende uit bed was gehaald en dat hem was gevraagd even mee te helpen. De Molotov-cocktails e" df, rookbommetjes had hij van de chauffeur gekregen; hij had niet gewe ren wat dat voor dingen waren. Ook had nij met gezien bij het laden van de legerauto, dat zich achterin de laadbak die stalen opbouw had bevonden en evenmin de kraaiepoten en de schijn werper. Ook beweerde hij nog nooit iets met smokkel te maken te hebben gehad, noewel door de officier werd gezegd. dat de Belgische douane hem in '55 had gesnapt met vijfhonderd kilo boter. „Blunder" In het requisitoir tegen deze verdachte begon mr. Peijnenburg met op te mer ken, dat deze smokkelaars middelen te baat hadden genomen, die sterk waren afgeweken van de tot nu toe gebruike lijke. Van een romantische en sportieve strijd was op deze manier geen sprake geweest. ,,Zij hebben hun toevlucht ge nomen tot moordwerktuigen", aldus de officier. „Eingenlijk is deze verdachte niet meer of minder dan een potentieel moordenaar. Uit preventieve overwe gingen en mede op grond van de bescher. nung van de opsporingsambtenaren, Deze douane laat zien hoe drastisch de smokkelaars te werk gingen, o.a. met kraaiepoten, pantserplaten en een schijn werper om achtervolgers van zich af te schudden. meen ik dat hier zware straffen opge legd dienen te worden". Raadsman mr. P. Lap schilderde T. als een manusje-van-alles, dat altijd be reid was, al was het zoals in dit geval midden in de nacht, een stuivertje te verdienen. De raadsman betwijfelde of T. wel allemaal had beseft wat er eigen lijk gaande was geweest die nacht. Mr. Lap vond dat T. eerst eens onderzocht diende te worden door een psychiater en daarom vroeg hij de rechtbank de zaak terug te verwijzen naar de rechter-com- missaris om een psychiatrisch rapport te laten opmaken. Daarna kwam P. aan de beurt, tegen wie behalve de opsporingsambtenaren ook T. als getuige aantrad. Deze P. wist van niets. Hij zei, dat hij die nacht dronken was geweest. Hoe hij op dat erf was gekomen kon of wilde hij niet zeggen. Van dat dronken zijn had den de ambtenaren niets gemerkt; zelfs geen dranklucht was door hen waargeno- Advertentie) Het op de Oosterschelde vermiste Bel gische jachtje Viviane is terecht en de opvarenden verkeren in goede welstand. Omtrent dit jacht heeft men in de nacht van zondag op maandag in grote ongerustheid verkeerd. Aan boord waren de 16-jarige Willy Buijssen en de 21-jarige Jac Calrijs uit Schoten en de 30-jarige G. Driessen uit Deurne-Zuid. In St.-Annaland zou een broer van Driessen hen met de auto opwachten om vandaar uit weer naar Antwerpen terug te rijden. Wegwijs Van Antwerpen moesten zij naar St.- Annaland en vanwege hun onbekendheid met het vaarwater hadden zij in Wemel- dinge gevraagd hoe zij moesten varen om aldaar te komen. In Wemeldinge had men hen wegwijs gemaakt door hen te raden rechtuit te varen en dan rechtsaf. Dit hadden zij wel gedaan, maar zij waren een vaar water te ver doorgevaren. In de namiddag zagen enige henge laars op het strand van Haamstede een jachtje vanuit de Noordzee naar de kust komen en de opvarenden van dit jacht, die verklaarden van Antwerpen te komen, vroegen aan de verbaasde hengelaars de weg naar St. Annaland. Hier zijn zij echter niet aangekomen, daar zij het haventje van Flaauwers op Schouwen binnenliepen, hun vaartuigje afmeerden en zelf naar Antwerpen ver trokken. Op uitkijk Weer verkrijgbaar: mooi rijsttafei-receptenbockje. Vraag Uw winkelier, of stuur briefkaart gefrankeerd met 36 (kun Conimu «Burp Wel hadden zij een caféhouder in St.- Annaland in kennis gesteld van hun wedervaren, maar die heeft deze weten schap voor zich gehouden waardoor de rijkspolitie vergeefse speurtochten on dernam en de twee kameraden voor niets de hele nacht in St.-Annaland op de uitkijk hebben gestaan. Ook was een politievaartuig ingeschakeld, men had een telefoontje gekregen, dat een scheep je onbemand in de richting van Dor drecht dreef, terwijl vele rijkspolitie mannen de hele nacht de kust hebben afgezocht. Gistermorgen kreeg de rijkspolitie te St.-Annaland telefonisch bericht van de aankomst van het driemanschap in Ant werpen. De politie die nog steeds zocht, had ook geen opgave gekregen van het jacht, dat bij Zierikzee in een haven lag gemeerd. Bij graafwerkzaamheden voor de aan leg van de nieuwe riolering op de Dam te Yerseke kwamen resten te voorschijn van een zeer oude muur, 1,5 meter hoog en 90 cm breed. De metselstenen waren 13 x 27 cm groot. De kenner van oud- Yerseke, de heer G. F. van Oosten, kwam na onderzoek tot de conclusie dat men hier te doen had met overblijfselen van het in de Middeleeuwen zo bekende „Tolhuis van Yersekeroord", waarvan de ligging tot op heden niet precies bekend was. Deze grafelijke tol zou plm. 1025 aldaar gevestigd zijn. De oudste be waard gebleven bescheiden gaan tot 1195, maar het is zeer goed mogelijk dat vroegere gegevens verloren zijn ge gaan. Door aanwas van de Watering be- oosten Yerseke en de wijzigingen in de Zeeuwse Stromen kwam deze tol te genover Bergen op Zoom, waar het Tol huis ten gevolge van watervloeden in 1530 op 5 november ten onder ging. Het zelfde gebeurde met de grafelijke tol bij Dordrecht die in 1157 verplaatst werd naar Geervliet. Vermoedelijk is het Tol huis van Yersekeroord ook gevallen in de strijd met het water. Tekenen wijzen er op dat hier een geweldige doorbraak heeft plaats gehad, o.m. de nog aanwe zige kraag die een grote hinder is voor het tegenwoordige verkeer. Verder wer den gevonden resten van verbrand hout die zouden kunnen wijzen op de grote brand van 10 augustus 1524 of op de Spaanse zeeschuimers die in september 1640 de nederzetting hebben platgebrand. De veronderstelling dat de gevonden resten het „Huijs te Yerseke" zouden betreffen, voor de verwoesting hiervan, werd door de graaf op 8 november 1419 kwijtschelding verleend, wordt op goe de gronden onaannemelijk geacht. Het produktschap voor groenten en fruit heeft bekendgemaakt, dat met in gang van 16 mei a.s. de uitvoer van sla en bloemkool niet meer uitsluitend in eenmalig fust behoeft plaats te vinden. Voor de uitvoer van deze produkten naar andere landen dan België en Luxem burg is dat op het ogenblik wel het geval. ^Advertenties) elke woensdag Sterke fantasie denim. Extra praktische: „No-iron - niet strijken" kwaliteit. - 4 Leuke jongenskteuren: blauw, bruin, groen, rood. Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 6 |aar met kleine stijging per maat 5 90 (Van onze verslaggever) De provinciale bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis" heeft gisteren in hotel Des Pays Bas te Terneuzen officieel af scheid genomen van de districts-ver- pleegster zuster E. J. Vernimmen, die ge lijktijdig haar zilveren ambtsjubileum vierde en zich deswege rijkelijk in de spreekwoordelijke bloemetjes gemanoeu vreerd zag, evenals in stoffelüke atten ties, waartoe met name een bedrag van ruim f 900 behoorde, dat door de ver schillende afdelingen als huldeblijk werd bijeen gebracht. Voorzitter J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg. kon in zijn openingswoord vele afdelingsbe stuurders, alsmede verscheidene geeste lijk adviseurs, wijkverpleegsters en een deputatie van een kraamcentrum be groeten. Hij concretiseerde de vele en veelsoortige verdiensten van de schei dende jubilaresse voor het omvangrijke W.G.K.-werk met een simpele maar veelzeggende karakterisering, dat de zuster en de bond in elkander verweven lagen! „Uw werk maakte geen deel uit van uw leven, het WAS uw leven", al dus spreker, die hieraan een gedetail leerde toelichting vastkoppelde, waarin speciaal de kinderhygiëne, de voorlich ting aan de moeders, het contact met de diverse afdelingen geschetst werden als een opmerkelijke karaktertrek van de feestelinge, die overigens deze dag met gemengde gevoelens tegemoet heeft gezien. Afdelingsgescheiik „U deed voor Zeeland belangrijke dingen", aldus voorzitter Van Dongen, die vervolgens het gemeenschappelijk afdelingsgeschenk offreerde: de cheque ter waarde van f 906.70. Namens de nationale federatie sprak vervolgens zuster Vroom uit Utrecht, die vooral de grote zorg van haar schei dende collega beklemtoonde voor des kundigheid en werkzaamheden van de zusters, de verzorgsters en zelfs het be stuur. Een enthousiame en toewijding, welke zij honoreerde met het landelijke onderscheidingsinsigne. Zuster Voet was uit het verre Lim burg gekomen om namens alle collega's in algemene dienst te getuigen van haar respect. Deze gelukwens ging vergezeld van een boekwerk. Uit de provincie Drente kwam zuster Verpoorten als voorzitster van de r.-k. bond van ziekenverpleegsters, de rijk- verbreide reputatie van zuster Vernim men nog eens stevig aandikken, hetgeen eveneens vergezeld ging van een stoffe lijke attentie, waarna zuster Derksen uit Goes de Groene-Kruiszusters der kin derhygiëne representeerde in een sym pathieke toespraak. Ook superieuren De vrouwelijke kinderarts dokter T. Niehüsen uit Terneuzen, roemde de voor beeldige interesse en uitgebreide kennis welke het werk van zuster Vernimmen steeds gekenmerkt hebben en waaravn zelfs haar superieuren via suggesties en adviezen vaak hebben geprofiteerd. Vervolgens spraken nog de voorzitter van de afdeling Lewedorp, de heer De Jong en de religieuze zuster Emilienne uit Aardenburg, die alle Zeeuwse wijk verpleegsters vertegenwoordigde en hen op een ingelijste fotomontage als herin nering achterliet. De scheidende jubilaresse, die zich door de veelheid van loftuigingen „over weldigd" verklaarde, sprak een beschei den dankwoord waarin haar liefde voor het Wit-Gele Kruis duidelijk verankerd lag: „Mijn leven is er rijker door ge worden". JUTinister Korthals heeft twijfels geuit over de juiste situering van het Kreekrakplan. Hij zit te overpeinzen, of de zeehaven daarvan toch niet be ter in de Oosterschelde tot stand kan komen. Het is niet de eerste maal, dat dit denkbeeld naar voren komt. Ir. Petri en nog onlangs ir. Geuze hebben een dergelijke variant op het Kreekrak plan van het provinciaal bestuur van Noordbrabant voorgesteld. Het aan lokkelijke er van is, zo ook weer de minister, dat deze oplossing minder landbouwgrond zou kosten en meer uitbreidingsmogelijkheid zou laten. Maar er zijn ook bezwaren tegen in te brengen. De minister zelf ziet ze voor de waterhuishouding van het toekomstige Zeeuwse Meer en in het bestaande net der weg- en spoorweg verbindingen. De aansluiting van een zuidelijke zeehaven hierop onder Ossendrecht en Woensdrecht is een voudig, die van een noordelijke in de Oosterschelde zeer moeilijk, indien al mogelijk binnen redelijke grenzen. Er is meer. De Oosterschelde vóór Bergen op Zoom is te ondiep voor een zeehaven en deze vraagt een grote sluis naar de Westerscheide voor sche pen tot 10.000 ton, terwijl men bij de zuidelijke haven de in aanbouw zijnde Belgische sluis van Zandvliet zou kun nen benutten. Als men dit in het oog houdt, is het de vraag, of men nog van een aantrekkelijker noordelijke oplossing kan spreken, vooral wanneer het bij alles, wat buiten het Deltaplan en Europoort valt, zo zeer op de finan ciën aankomt. Tenslotte herhalen we nog eens, dat een dergelijk spelen met varianten op het Kreekrakplan de Schelde-Rijn- onderhandelingen ongunstig dreigt te beïnvloeden, hoezeer men het Kreek rakplan en het vraagstuk van de nieuwe Schelde-Ri.in-verbinding for meel ook uit elkaar wenst te houden. Men ziet in België hierin nu eenmaal al te licht Nederlandse sabotage- of vertragingspogingen en deze argwaan moeten we niet aanwakkeren. Een groot aantal Franse en Neder landse autoriteiten hebben toegezegd zaterdag a.s. naar Kapelle te komen voor de dodenherdenking op de centrale Franse begraafplaats. Onder hen is de commissaris van de Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Verder zal ook de Fran se ambassadeur in ons land hierbij te genwoordig zijn. Uit Frankrijk komen verschillende oud-strijders, afgevaardig den en delegaties van het leger. Zondagavond is het Nederlandse zeil jacht Bounty van de heer B. uit Roo sendaal nabij Cats op een zankbank ge strand en vast blijven zitten. Door de opvarenden was om hulp gevraagd. Van uit Wemeldinge voer het bergingsvaar- tuig Arendsoog ter assistentie uit en deze wist het zeiljacht vlot te slepen waarna bet te Wemeldinge werd binnengebracht Te Goes hebben niet minder dan 330 schoolkinderen het verkeersexamen af gelegd. Van hen zijn er 327 geslaagd en 64 zelfs met lof. Deze 64 zijn door burgemeester mr. F. Huber op het ge meentehuis ontvangen en toegespro ken. Uit zijn handen mochten zij het getuigschrift ontvangen en ook werd hun een driehoekig verkeersspeldje als beloning uitgereikt. Na een traktatie op limonade keerden allen fier en vrolijk weer naar huis. Censatie was er in de vroege maan dagochtend, toen U.P.I. met het bericht kwam, dat president Soekarno in de paleismoskee te Djakarta zou zijfi gedood. Latere berichten maken echter duidelijk, dat het (wederom) een mislukte aanslag is geworden. Foutieve uitleg van het Maleise woord „tertinggal" (heengegaan) had het eerste bericht te dramatisch gekleurd. De Indonesische president zal door het andermaal ontsnappen aan een aanslag op zijn leven bij een grote schare van eenvoudige Indonesiërs door een zekere mythe van onkwets baarheid worden omgeven en ver moedelijk nog in aanzien stijgen. Maar het feit, dat de mislukking van vorige aanslagen bij de fanatieke mohamme danen van de Daroel Islam de hoop nog niet heeft doen verdwijnen, dat ze Soekarno door geweld uit de weg kunnen ruimen, geeft toch ook te denken. Nog altijd is Indonesië geen geordende staat zoals wij ons die voorstellen. De vriendelijke woorden en gebaren tegenover de Indonesische communisten en het nog meer militair aanleunen tegen de Sovjet-Unie heb ben de voorstanders van een orthodox- mohammedaanse staat blijkbaar in nieuwe woede doen ontvlammen. Ne gen aspirant-moordenaars zouden er op stap zijn. Een is er nu gepakt. Indonesië blijft een land vol onbe rekenbare krachten. Het heeft nog altijd de aansluiting niet gevonden bij de begrippen van een geordend en democratisch bestuur. De autocratie van Soekarno en zijn jongleren met „de revolutie" zullen die krachten ook niet kunnen temmen. I_Jet ziet er naar uit, dat de V.S. ver keerd gegokt hebben, toen ze de toestand in Laos trachtten te stabi liseren door het z.g. neutralisme. Prins Soevannah Poeng zou de man moeten zijn, die in één coalitieregering con servatieven, neutralisten en commu nisten bij elkaar moest brengen. Dat zou, meende men in Washington, vre de aan het land brengen. Middelerwijl moest een wapenstilstand dit edel po gen bezegelen. Voor de zoveelste maal heeft men zich door een illusie laten begoochelen. De communistische troe pen sloegen hard en fel toe. Nu is de Zevende Vloot in last. Uncle Sam laat een dreigend gegrom horen. Prins Soevannah, de neutralist, treedt nu echter weer bezwerend op. Kom nu niet tussenbeide, zei hij, anders wordt China boos. En kijk eens, de commu nisten hebben hun opmars al gestaakt. Dat kan dan weer een wapenstil stand worden, waarbij de rode troepen het thans verworvene natuurlijk be houden. Om over een paar maanden of een half jaar weer een stap vooruit te doen. Tenzij men in Washington nu eens voorgoed het geloof in het neutralisme opgeeft en zich ook hier keihard opstelt tegenover de sluwe tactiek van de communisten met de neutralisten in hun kielzog. De Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk organiseert op dinsdag 22 mei a.s. in het Koffiehuis te Middelburg een contactdag voor onge veer 80 functionarissen, die op eniger lei wijze bij het maatschappelijk werk betrokken zijn. Het onderwerp van be spreking voor deze dag zal zijn: Vrij heid en gedwongenheid in het indivi dueel maatschappelijk-werk-contact. Bij dit onderwerp zal ook het proces van de hulpverlening aan de orde komen. In aansluiting op de ochtendinleiding zal de middag worden besteed aan een ge- valbespreking in de vörm van een rol lenspel, waarin het eerste contact met de cliënt wordt gelegd. De morgenin leiding wordt gehouden door mevrouw A. P. Margadant-Bakker, stafdocente aan de Haagse Sociale Academie.

de Stem | 1962 | | pagina 5