Plechtige praaL..en spontaan geklap in Bredase kathedraal Soldaten stalen handgranaten die jongetjes het leven kostten Kennedy stuurt zevende vloot President Soekarno bij aanslag gedood? Geen succes voor vader Cammann LAOS KRITIEK: Grevelingendam: gesloten maar nog niet (echt) dicht Hele land via tv. getuige van bisschopswijding Duizenden op de receptie „Niet alleen vertoon jeebless DAGBLAD VOOR ZEELAND Het blijft koud De zaak Kusters 15 doden bij vliegramp in Groenland DRIE DIENSTPLICHTIGEN GEARRESTEERD Uit angst in het water gegooide projectielen bleven drijven Polen lusten Fidels ananas niet Deel van Brazilië lijdt honger Tijdens bidstond in de Moskee Aanslag misluktzegt Londen President ongedeerd, zegt Londen STERKE MACHT Hongersnood in China Hongkong wordt overstroomd door vluchtelingen goodwill ttentie ctiej 42.75 29.7S «I 102e JAARGANG No. 23977 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Me«, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Keigerstraat 14 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 14MEI1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing Med. 1,05). Bij contract aanreductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Iiukii voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) SPONTAAN GEJUICH VOOR MGR. DE VET Bfreed lachend en met beide handen wuivend dankte gistermiddag de jonge bisschop van Breda mgr. Gerardus Henricus de Vet na zijn bisschopswijding de honderden die hem bij zijn huis in de Veemarkt straat met spontaan en geestdriftig handgeklap begroetten. Eenzelfde applaus was even tevoren stuk geklaterd tegen de hoge gewelven van de met witte hyacinten en rode tulpen versierde kathedraal, waar de honderden gelovigen op stoelen en banken waren geklommen om hem toe te juichen, toen hij even over half drie het kerkgebouw verliet. Twee en een half uur lang was hij op dat ogenblik het middel punt geweest van de kleurige plechtigheden, die om één uur hun hoogtepunt bereikten op het moment dat zijn voorganger mgr. Jos Baeten hem de handen op het hoofd legde en bad: „Schenk Uw priester de volheid van Uw bediening, bekleed hem met de versier selen der volle verheerlijking en heilig hem door de dauw der hemelse zalving". Maltezer ridders met hun wijde mantels en de ridders van het Heilig Graf. Orga nist Jo Frijters liet het orgel jubelen, de schola zette de psalmen in. De televisiecameras snorden. Op de monitors tegen de pilaren veranderde het testbeeld in een zwart-wit-overzicht van de kathedraal. Hoe uitstekend de televisie-reportage ook was met name verdient de verbeelding van de litanie van Alle Heiligen vermelding het kleu rige feest in de kerk was schoner. De plechtigheden zetten in met het voorlezen van de pauselijke lastbrief door de secretaris van het bisdom N. Nooren. Om twaalf uur beierden de klokken over de stad en betrad mgr. de Vet met de paarse bonnet op het hoofd de kathe draal, waar hij staf, ring en mijter ging ontvangen. De honderden gelovigen, die de kerk tot in alle hoeken vulden, rekten de halzen om niets te missen van de praal en pracht, die de Kerk bij vreug devolle gebeurtenissen als deze tentoon spreidt. Een stoet van in het paars ge hulde bisschoppen ging mgr. De Vet vooraf. Onder hen schitterde het rood van kardinaal Alfrink, die de met her melijn afgezette cappa magna droeg en geflankeerd werd door de kanunniken dr. L. Smit en M. Vos. Daar schreden de gemijterde consecratoren mgr. Jos Baeten, mgr. W. Bekkers en mgr. M. Jansen, de zegenende nuntius mgr. G. Beltrami, de missiebisschoppen mgr. M. H. Lucas, mgr. J. D. U. Lehman, de bisschop van Brugge mgr. A. de Smedt, de Nederlandse bisschoppen, de troon- diakens mgr. Jos Plasschaert en mgr. Th. v. d. Bom, de abten en prelaten, de IN EEN kolenmijn te Tatabanya (Hon garije) heeft zich een instorting voorge daan. Een zevental mijnwerkers is be dolven. BIJ DE voorstad van Milaan Concorezo zijn zondagmorgen vier personen om het leven gekomen en 36 anderen ernstig ge wond geraakt bij een botsing van een forensentrein met een autobus vol brui loftsgasten. ONDER HET gedreun van 31 saluut schoten is zondag in New Delhi India's nieuwe president, de 73-jarige filosoof dr. Sarvepalli Radjakrisjnan, geïnstal leerd. DE V.S. HEBBEN zaterdag twee kern proeven genomen. Bij het eiland Christ mas in de Stille Oceaan werd een kern bom uit een vliegtuig neergelaten. In Nevada werd een ondergrondse ontplof fing teweeggebracht. Beide ontploffingen waren van middelbare kracht. DE BRITSE onderminister van buiten landse zaken, Edward Heath, heeft gis teren in Londen gezegd dat er tegen eind juli „iets tamelijk concreets" kan worden bekendgemaakt over Engelands verzoek om toetreding tot de Europese economische gemeenschap. DE VOORMALIGE vice-president van Zuid-Slavië, Milovan Djilas, zal vandaag voor de rechter verschijnen beschuldigd van het onthullen van inlichtingen die hij bij de uitoefening van zijn officiële functies had verkregen. ENGELAND en de Verenigde Staten oe fenen druk uit op India teneinde te voor komen dat het land supersonische Mig- 21 straalgevechtsvliegtuigen van de Sov- jet-Ume betrekt. PRESIDENT Kasavoeboe van Kongo heeft voor de provincie Kivoe de nood toestand afgekondigd, „om een einde te maken aan de toestand van anarchie die fcloSf» r!oe' ?e Provinciale hoofdstad S? achtergronden van dit poli- eke conflict 7ouden de spanningen ziin aie heersen onder de Basjistam, die een dominerende positie in de provinciale regering bezit. „Wij, door het raadsbesluit van Gods Voorzienigheid verheven op de stoel van Sint Petrus.... hebben u hoogst ge schikt bevonden... vanwege uw gaven van geest en hart en uw ervaring in de omgang met mensen... om de dio cesane Kerk van Breda te leiden..." Na de voetgebeden, toen mgr. Baeten de wierook liet geuren rond het altaar, werd de wijdeling door mgr. Bekkers en mgr. Jansen naar het Sacramentsaltaar geleid, waar hij na bekleed te zijn met de pontificale gewaden, het eerste ge deelte van de H. Mis opdroeg. Op de te levisieschermen was dit deel van de ce remonie niet te zien. Even later galmde het Kyrie in de kerk. De volkszang is een succes geworden dank zij de vele Driesters, broeders en zusters die in de cathedraal aanwezig waren. Op de oude Gregoriaanse melodieën ging de plechtigheid langzaam naar het hoogtepunt. Alle heiligen werden aange roepen. De bisschoppen legden mgr. De Vet met de bede „Ontvang de Heilige Geest" de handen op. Hoofd en handen werden gezalfd, de staf overhandigd, de ring, een geschenk van zijn familie. Op de eerste rij in het middenschip zagen zijn drie broers en twee zusters toe. Eén van hen, pater Guido de Vet OFM Cap. was eergisteravond met een jet op Schip hol aangekomen uit Medan in Indonesië, waar hij sinds kort plebaan is van de kathedrale kerk. Na twaalf jaar missie- arbeid krijgt hij nu enkele maanden ver lof. „Een meevaller", lachte hij tijdens de receptie. Aan de andere kant van het midden schip zaten de minister-president prof. dr. J. E. de Quay en de minister van Sociale Zaken dr. G. Veldkamp, beiden vergezeld van hun echtgenoten. Op de volgende rij zagen we de commissaris sen van de Koningin in de provincies Noordbrabant en Zeeland, dr. C. N. M. Kortmann en jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, beiden eveneens met hun echt genoten. Achter hen schitterden de goud- gegalloneerde uniformen van de leger- autoriteiten. Op het einde van de H. Mis, waarbij mgr. De Vet werd geassisteerd door de Weersverwachting van het KNMI, tot hedenavond, opgemaakt zondag- t avond 23.15 uur: 1 Veel bewolking en tijdelijk wat re- J 2 gen. Matige noordwestelijke wind. J Weining verandering in temperatuur. J Vandaag: zon onder 20.24 uur. j Maan op 14.41 uur. Morgen: zon op 4.47 uur, zon on- der 20.26 uur; maan op 15.46 uur, Z maan onder 3.39 uur. 4 Zegenend gaat mgr. G. de Vetna de wijdingsplechtigheden door de Bre dase kathedraal, waar vele, vele hon derden hem spontaan op een blij ap plaus onthaalden. Rechts van mgr. De Vet de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Bekkers, links mgr. M. Jansen, bisschop van Rotterdam. aalmoezenier van de Katholieke Jeugd beweging J. v. d. Meulen als subdiaken en legeraalmoezenier J. Strater als dia ken, nam de nieuwe bisschop plechtig plaats op de bisschopszetel van Breda en ging hij zegenend de kerk rond één van de meest ontroerende ogenblik ken van deze wijdingsplechtigheden. Druk werk had na afloop van de cere monie in de kerk P. van Rooy, die het vervoer regelde van bisschoppen en hoge autoriteiten. Tientallen glanzende zwarte wagens brachten hen naar de Veemarkt straat, waar, temidden van een schare verkenners, welpen, gidsen en gildebroe- ders de kleine Ingrid Koolman, Niekie Nuytermans, Maria Mattheeuwissen en Maurice Suykerbuyk klaar stonden om de nieuwe bisschop te huldigen met bloe men. Lachend ging hy naar binnen om te beginnen aan een zeldzaam drukke re ceptie. Naar schatting hebben zich een kleine drieduizend priesters en leken in de lange rij geschaard om mgr. De Vet geluk te wensen. Van moeheid liet hy niets merken. De glimlach bleef op zyn gezicht, terwijl hy de duizenden de hand drukte. Voor velen had hij persoonlijke opmerkingen. Luid klonken de lachsalvo's, toen zijn seminarie-klas om hem heen dromde. Er werden diverse geschenken aangeboden. Van zijn vrienden kreeg hij een speciaal door Jan Vaes vervaardigde legpenning. De Tilburgse fabrikant T. Cammann is onverrichterzake uit Schotland terug gekeerd. Hij heeft zijn dochter Ineke, die van plan is in Gretna Green te huwen met de 23-jarige Herman Kusters, niet meer gezien. In Edinburgh raadde men de vader af naar Gretna Green te gaan en wel om te voorkomen dat het paar naar een ander plaatsje zou verdwijnen, waar op gelijke wijze huwelijken wor den „gesmeed". De heer Cammann zal waarschijnlijk binnenkort opnieuw naar Schotland ver trekken. Een Canadees transportvliegtuig is za terdag, even voordat het te Godthaab, in het zuiden van Groenland, zou lan den in zee gestort. 15 (Ier 21 inzittenden kwamen onmid dellijk om het leven. Het transportvliegtuig, een Catalina, was door een Groenlandse handelmaat schappij van de Canadese Eastern Pro vincial Airways" gecharterd. Zes mensen werden uit zee opgepikt door een vaartuig van de Deense mari nebasis te Godthaab. Een gestolen en uit vrees weg geworpen luchtdruk-(aanvals)- handgranaat blijkt het noodlot tige projectiel te zijn geweest dat vorige week zaterdag in Rot terdam-Zuid het leven heeft ge kost aan twee jongens, de 11 jarige H.A. Hendrikse en de 8- jarige Leon Burghout. De Koninklijke Marechaussee heeft de herkomst kunnen vaststellen aan de hand van een registratienummer op de kartonnen verpakking van de granaat, die kort na het ongeluk op enkele hon derden meters afstand werd gevonden. Toen bleek ook dat nog twee granaten waren ontvreemd deze zijn nog niet teruggevonden. De brigade Harskamp van de marechaussee heeft inmiddels de daders gearresteerd: drie dienst plichtige soldaten van een onderdeel, dat in de Harskamp heeft gebivak keerd. Zij wonen in Rotterdam-Zuid, Dordrecht en Den Haag, de plaatsen waar ook de granaten in vijvers zijn gegooid. Het onderzoek in deze zaak, die in de Maasstad veel ontsteltenis heeft ge bracht, was aanvankelijk in handen van de Rotterdamse gemeentepolitie. De marechaussee werd er spoedig bij betrokken. Navraag bij munitiefabrieken lever de geen resultaat op. Maar men kwam toch vrij snel op het goede spoor, door dat een magazijnbeheerder uit Hoen- derlo rapporteerde dat hij uit een kist, die hu juist van een niet nader ge noemd onderdeel had ontvangen, drie aanvalshandgranaten miste. Deze munitie was gebruikt door een eenheid, welke enige tijd in de Hars kamp had doorgebracht. De verdenking viel daarbij op een dienstplichtige soldaat uit Rotterdam- Zuid, die na een huiszoeking bij zijn ouders tenslotte bekende met twee kameraden drie granaten uit de kist te hebben gehaald, uit verzameldrift. De militairen dachten aanvankelijk dat de projectielen gashandgranaten waren, maar toen zij ontdekten aan valshandgranaten in hun bezit te heb ben werden zij bang voor de mogelijke gevolgen en wierpen zij, tijdens hun verlof, de projectielen weg in vijvers Wat zij niet wisten was dat de gra naten blijven drijven: de op straat spe lende Rotterdamse jongens vonden een granaat en hebben later op de Carnis- sesingel waarschijnlijk de veiligheids- Pen verwijderd, met als noodlottig ge volg dat de granaat explodeerde De marechaussee zoekt op het' ogen blik naar de beide andere handgrana ten. De gearresteerde militairen hebben de plaatsen aangewezen, waar zij ze hebben weggegooid. i t t der J De broederlijke solidariteit communisten gaat toch niet zo heel j J ver. Fidel Castro, die zijn spullen niet meer kwijt kan in Amerika, J dacht een goede afnemer te hebben aan het socialistisch broedervolk J van Polen en hij stuurt er schepen vol ingeblikte ananas heen. Maar de Polen lusten Castro's i ananas niet. Hun varkens zouden ze t J het wel willen geven, maar daar- J I voor is de prijs (f 3,50 voor een J klein blikje blokjes) wat te hoog. t Koffie vinden de Polen wèl lek- i J ker. Staatsinspecteurs zijn er nu J evenwel achtergekomen dat in 200 t J van de 2000 koffiebars in Polen J slechts een drankje geserveerd werd t J dat ergens op koffie leek. De ove- rige ondernemers waren tè onder- nemend: ze verkochten het grootste J deel van de koffie bonen en het water maakten ze op andere wijze J J bruin. Neen, het rode leven gaat niet t J over rozen De Braziliaanse regering treft spoed maatregelen om de door droogte geteisterde acht staten in het noordoos ten des lands, waar een groeiende onrust heerst en relletjes onder de duizenden hongerige en werkloze landbouwers voor komen, te steunen. Zondag is de noodtoestand in het ge bied afgekondigd en heeft de regering een bureau ingesteld, dat tot enige taak heeft de economische ontwikkeling in dat gebied te stimuleren. De situatie in het ontredderde Laos is in het afgelopen week einde plotseling in een nieuw kri tiek stadium getreden. President Kennedy, die het grootste deel van de zaterdag en zondag heeft moeten besteden aan beraadsla gingen over de toestand in dat land, heeft besloten een deel van de Amerikaanse zevende vloot, die zich „ergens" in de Zuidchinese wateren ophield, naar het gebied van Laos te zenden om zo nodig in te grijpen. De kritieke toestand is ontstaan na de onverwachte val van de stad Nam Tha, vorige week, en de daarop gevolgde over spoeling van een groot deel van Laos door de communistische troepen. De regering raakte in grote nervosi teit omdat men meende dat ook de ko ninklijke hoofdstad Loeang Prabang en het regeringscentrum Vientiane direct gevaar liepen. Een bezetting van deze steden door het Pathet Lao (en de daar in verscholen Chinezen en andere com munistische elementen) zou praktisch Radio Republiek Indonesië heeft vandaag vanuit Djakarta gemeld, dat president Soekarno in de moskee die in de paleistuin staat is neergeschoten en gedood. De Indonesische president woonde een speciale bidstond bij in de moskee. De aanslag werd even voor acht uur plaatselijke tijd gepleegd. De Indonesische president zou een rede houden na de dienst. Bij de aanslag zouden nog vijf andere personen gewond zijn. De pleger van de aanslag zou gearresteerd zijn. In tegenstelling met bovenstaand bericht zond de B.B.C. een be richt uit, dat volgens de luisterpost van de Britse omroep in Singa pore, de aanslag was mislukt. De Indonesische president was niet getroffen, aldus de B.B.C. neerkomen op een volkomen rode over heersing in Laos. Hoezeer de regeringstroepen, die bij de gevechten van de afgelopen dagen vele honderden doden en gewonden heb ben verloren, in verwarring zijn geraakt blijkt wel uit het feit dat zij na de val van Nam Tha een andere stad, Hoei Sai, in paniek verlieten, waarna het Pathet Lao ook deze plaats in bezit nam. De „sterke man" van het bewind in Vientiane, de westers-gezinde generaal Foemi Nosavan is snel naar Birma ge vlogen voor overleg met Ne Win. De (neutralistische) Soevanna Foema heeft echter gezegd de Amerikaanse interven tie te betreuren. Hij vreest voor een Chinese tegenactie. De reactie van president Kennedy ging vergezeld van een waarschuwing aan de communisten (indirect maar wel het meest tot Peking gericht) de maatregel inzake de zevende vloot niet „louter als machtsvertoon" te beschouwen. Deze bedekte bedreiging met militair ingrijpen heeft misschien de regering in Vientiane weer wat moed gegeven, want gisteren liet ze bedendmaken dat er geen sprake van was dat de beide hoofdsteden gevaar zouden lopen. Radio Moskou praatte gisteren opge wonden van „Amerikaans militair ingrij pen" dat een „vreedzame regeling van het Laotiaanse vraagstuk zal verhinde ren". Het optreden van Kennedy zal noch Moskou, noch Peking aangenaam zijn. Het naar zuid-oost-Azië gedirigeer de deel van de vloot bevat een vliegdek- schip en heeft met tanks en artillerie uitgeruste mariniers aan boord. In het aangrenzende Thailand be vindt zich ook een sterke Amerikaan se eenheid die zo nodig meteen in gezet kan worden. De komende dagen kunnen wellicht een beslissende wen ding geven aan het al jaren slepende Laotiaanse conflict. In de Britse kroonkolonie Hong Kong komen dagelijks ongeveer 1000 vluchte lingen uit de Chinese volksrepubliek bin nen. Zy zyn allen slachtoffers van de honger, die thans de Chinese volksrepu bliek teistert. De Chinese grenswachten doen niets om de stromen tegen te houden. Zy draaien hen zelfs demonstratief de rug toe. De Britse gezagsdragers zijn echtermin- der tolerant. Hong Kong is overbevolkt; er zijn weinig mogelijkheden voor door stroming. In de eerste tien dagen van mei wer den bijna 10.000 vluchtelingen aange houden. In verband met de grote aan tallen mensen heeft de politie van Hong Kong assistentie gekregen van militair personeel. Het grootste deel van de vluchtelin gen bestaat uit boeren en hun gezinnen, uit de omgeving van Kwang Toeng, niet ver van Hong Kong. Er bevinden zich ook veel studenten en kantoor- en fabriekswerkers in de menigten. Drie weken geleden werd opgemerkt, dat de Chinese grenspolitie de waak zaamheid verminderde. Op dat moment begon de stroom van vluchtelingen toe te nemen. De Gurkha-troepen in Hong Kong en de havenpolitie hebben sinds die tijd ook nauwelijks iets anders ge daan het het „toepassen van de immi- gratiewetten". (Advertenties) Met waterstaatsprecisie kwam zater dagmiddag om 12.18 uur het sluitstuk van de Grevelingendam. gevormd door vier aan elkaar gekoppelde caissons, op het lang tevoren in orde gemaakte grind- bed terecht. Met het luide gefluit dat de talrijke stadia in het Deltaplan mar keert. vierde men ook deze belangrijke mylpaal. v De Grevelingen is overigens nog niet dicht. Veel (en spectaculair) werk wacht nog voordat volgend jaar de wal van Goeree en Overflakkee bereikt zal zijn. Voor een verslag van de zaterdag met succes volbrachte etappe zie men elders in dit blad. BINNENVERfNGBED /iet beste bed ooit gemaakt SCHU1MRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen Deze week LOAFER-JACKETS voor heren. Licht en luchtig, o.a. in het moderne blauw

de Stem | 1962 | | pagina 1