Zwart o p Wit Minter en H inter en de zwiergeit N.T.S. treedt drastisch op tegen reclame in beeld Onze inkomensverdeling is nog steeds scheef Vier dode MINEUR STEMMING In juli wellicht eerste satelliet-uitzendin Maria Callas op Vlaamse felevisie Luister naar Programma over minder-validen Fiesta Gitaria" naar ons land Radioprogramma 'Js Derby Duindigt op televisie Te!ei usiepropramma PRETTIG I PRETTIG II PRETTIG III BALANS Voorzitter A.N.M.B. op congres "de schatkamer PRODUKTIE EN LONEN 2oCfezecjcl Slem-feuilleton BEURS VAN AMSTERDAM ZBÖLSEIEY DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 11 MEI 1962 (Van onze radio- f^nlangs heeft de Nederlandse en t.v-redacteur) voorzitter van de Televisie Stichting, verklaard, dat mr E. Schüttenhelm, de'laatste tijd een vergrote reclame- I activiteit is ontstaan op plaatsen, waar I de tv-camera's worden opgesteld voor grote reportages. Vooral de sportuit- zendingen hebben meermalen te lijden onder deze storende reclame-activiteit, doordat men bijvoorbeeld bij de start en finish van atletiek- of schaatswed strijden enorme borden plaatst over de i volle breedte van het beeldveld. I Een ander voorbeeld was de werk- zaamheid van vier mannen bij een grote biljartreportage, die voortdu rend poogden borden met reclame voor frisse dranken tijdens de uitzen- j ding op te heffen, zodat de leiding be sloot deze mensen uit de zaal te ver wijderen. Bij een wielerreportage ston den een keer zogenaamde supporters I met bordjes ,,Hup Holland". Als men de camera's een ogenblik op deze bor den richtte, dan draaiden de mannen de borden snel om en toonden dan een reclame voor een bepaald merkartikel. Zelfs bij de Sinterklaasintocht werden aan de kinderen vlaggetjes uitgereikt met een reclame-opschrift, rphans heeft de raad van beheer van 1 de NTS aan alle hoofden van dienst van de NTS, de tv-secties van L de omroepen en alle medewerkers bij de technische en programmadienst een circulaire gezonden, waarin instruc ties worden gegeven om paal en perk I te stellen aan deze storende reclame activiteit. Het niet opvolgen van de vastgelegde richtlijnen zal voortaan als een ernstig plichtsverzuim worden beschouwd en als zodanig worden behandeld met al- I le gevolgen van dien voor de betrok- K kenen. In de instructie zijn de volgen- I de aanwijzingen opgenomen. Een ieder, die meewerkt aan een televi- sie-uitzending is verplicht reclame, in welke vorm dan ook. uit de uitzending I te weren. Indien vaste reclame-op- I schriften in stadion, sporthallen e. d. K voorkomen, moet er toch naar wor- den gestreefd deze opschriften zoveel mogelijk buiter het beeld te houden. I In het bijzonder dient te worden ge- I waakt tegen pogingen om bij binnen- of buitenuitzendingen reclame-op- schriften te vertonen op het beeld- scherm. I Noch door de televisiesecties, noch K door de NTS zal toestemming tot het E plaatsen van reclame-opschriften kun- nen worden verleend. Bij dergelijke verzoeken of pogingen zal aan de or* I ganisatoren van het per televisie uit B te zenden evenement worden medege deeld, dat de uitzending niet zal door- - gaan, indien genoemde opschriften het beeldveld van de camera's worden Mr. E. SCHÜTTENHELM ...strenge maatregelen... 21 uur bz'engt een opgeno- 7aterdag 19 mei om de Vlaamse T.V. I men programma van de Westduitse I televisie de sopraan Maria Callas op F de beeldbuis. Deze uitzending bevat I fragmenten van een concert, waarbij I het symfonisch orkest van de Noord- I duitse Radio geleid werd door de Franse dirigent Georges Prêtre Dinsdag 15 mei om 22 uur neemt de L Vlaamse T.V. in uitgesteld relais even- I eens uit Duitsland een concert over I van het Symfonie-orkest van Radio I Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. Noch- I tans gaat het hier om een heel bijzon dere uitzending: Het orkest wordt ge toond tijdens de repetities van Kodaly's Hary Janos-suite, een initiatief dat met succes ook reeds eerder werd genomen door de grote grammofoon plaatmaatschappijen. lllllllliK!''! geplaatst. Indien medewerkers hetzij tijdens de voorbereiding van een re portage, hetzij gedurende de uitzending benaderd worden door personen, die hen trachten te bewegen hun werk zo danig te verrichten, dat de reclame toch in het beeld verschijnt, zijn zij verplicht hiervan ogenblikkelijk kennis te geven aan de regisseur en aan de opnameleider. in (Advertentie) de loop van dit jaar naar men hoopt in juli wordt de eerste televisie-uitzending via een sa teiliet op de beeldbuizen in de huiska mers gebracht. Het wordt een zgn. schakelprogramma, waarvan één deel rechtstreeks van Europa naar Ameri ka wordt gezonden en het andere deel vice versa. De leiding van het Eu ropese gedeelte berust bij de Europe se Radio Unie. Beide programma's worden samenge voegd tijdens eenzelfde satellietom wenteling. Daar de gemeenschappelij ke periode van zichtbaarheid in de USA en Europa 20 a 30 minuten zal bedragen, zal ook het totale program ma ongeveer 20 minuten omvatten. Voor beide continenten dus tien minu ten. In tien minuten kunnen niet alle bij de Europese Radio Unie aangeslo ten landen bij deze wereldpremière aan bod komen. België werd evenwel uitgenodigd mede te werken en de Vlaamse Televisie heeft op zich geno men een korte bijdrage te verzorgen voor dit kunstmaan-programma. Deze bijdrage zal bestaan uit een recht streekse uitzending van buitenaanzich- van het Brusselse Justitiepaleis. Internationaal Controlecentrum Het totale Europese programma zal waarschijnlijk bestaan uit drie delen, met beelden uit het hele Europese con tinent, waaronder de noordpool, Sici lië, de grote rivieren en de hoofdste den. De commentator van dit eerste satel lietprogramma zal Richard Oimbleby zijn, BBC-reporter, befaamd in Euro pa en Amerika. D egisseur Herman Wigbold maakte voor het televisieprogramma van volgende week woensdag een uitge breide documentaire over de maat schappelijke positie van de minder-va liden. Als titel voor zijn programma koos hij: ,,Zij, die wij vergeten". De samensteller schetst de situatie, waar in de werkende en niet-werkende min der-validen in ons land verkeren en hij zal de kijker stellig ook confron teren met de vraag, wat er zowel in medisch als in sociaal opzicht in een welvaartsstaat voor deze te vaak ver geten groep medeburgers verricht dient te worden. De produktie van de ze documentaire berust bij Jan Veen man. (Van onze Haagse redacteur) ,I7iesta Gitana" komt weer naar Ne derland. De liefhebbers van de flamenco en andere Spaanse zigeuner dansen en dat zijn er in ons land velen zullen dit nieuws met en thousiasme ontvangen. De organisator van het ..Fiesta Gitana" de heer H. J. da Silva, deelde mede, dat het fla menco-ensemble ditmaal uit 10 solis ten zal bestaan en speciaal voor de 24 in Nederland te geven voorstellingen is geëngageerd. Het eerste optreden zal plaatsvinden op maandag 14 mei in het Scheveningse Kurhaus. Daarna volgen voorstellingen in o.a. Rotterdam, Hil versum, Arnhem. Eindhoven (6 juni) en Nijmegen (8 juni). Onder de tien solisten bevinden zich de danseressen Amalia Roman, Teresa Amaya en Ma- risa en de befaamde dansers El Tupe en Juan Antonio. De zangers zijn Gas par de Utrera en El Moro Zangeres is Manuela de Ronda. De twee gitaris ten zijn Pepe Granada en Caracoles. Het programma omvat, naast de ge bruikelijke flamenco, ditmaal een we reldpremière: ,,Boda Gitana". Boda Gitana is het huwelijksfeest der zigeuners, waarbij de ceremonie in zijn authentieke vorm met de traditio nele teksten thans voor de eerste maal, volgens de heer Da Silva, zal worden getoond. Het optreden van Fiesta Gitana zal weer onder auspiciën van de Spaanse ambassade staan. Op Hilversum I (402 m) geeft Kees de Wijs om 20.20 uur in het VPRO-pro- gramma een orgelconcert uit Amster dam. Om 21 uur volgt bij de VARA Pennies from heaven" en om 22 uur presenteert het ensemble o.l.v. Sem Nij- veen ,,Bijoutrieën der lichte muziek". Tenslotte is er om 23.10 uur de muzi kale rubriek .Vergelijkenderwijs". Op Hilversum II (298 m) geeft Dick van Rijn om 19.40 uur een reportage van de Ronde van Nederland. Het po pulaire programma „Vliegende Schij-1 ven" wordt om 19.45 uur uitgezonden.' Dick de Vree verzorgt om 20.30 uur „Staccato". Daarna kunt u om 20.50 uur luisteren naar „Rien, tien, twintig". Het programma ..Beentjes van de vloer" be gint om 22.50 uur voor de microfoon. Het programma wordt om 23.20 uur be sloten met „De laatste ronde". tf Pasta Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen Na het journaal biedt de KRO om 20.20 uur de rubriek „Brandpunt" met medewerking van o.a. mgr. W. M. Bek kers. Om 21 uur volgt de Jack Bebby- show. Een documentaire over het leven van J. P. Sweelinck wordt om 21.25 uur uitgezonden. Tot besluit is er een tele- recording van de kinderzangwedstrijd 1961. België Vlaams biedt om 20.30 uur de telerecording van het tv-spel van de NCRV „De grote veroveraar" onder re gie van Peter Koen. Om 22.55 uur volgt de filmkroniek. ten Het van de Europese Radio Unie, dat on dergebracht is in de koepel van het Justitiepaleis wordt bovendien voor de ze gelegenheid omgebouwd tot t.v.-stu dio en ook hier staan Vlaamse came ra's opgesteld. Kijkers in Amerika enj Europa worden aldus in de gelegenheid gesteld getuige te zijn van de werking van het „Eurovisiebrein". Met de strikt eigen middelen die de t.v. ten dienste staan, heeft de VARA gisteravond gestalte gegeven aan een stuk van August Strindberg. „Onweer" is het verhaal van een man op middelbare leeftijd, die zich in de vermeende rust van zijn eenzaamheid plotseling geconfronteerd ziet met de vrouw, van wie hij zich vijf jaar tevoren heeft laten scheiden, met alle dreigende consequenties vandien. Zijn angst hier voor blijkt misplaatst. Het onweer trekt over Het stuk, met impressionistische in slag, is van een troosteloze melancholie. Het getuigt van een diepgaande twijfel aan de waarde van hechte menselijke bindingen en van een wrang scepticisme tegenover het verschijnsel vrouw. In de oude heer, die slechts zijn her inneringen wil koesteren, heeft de som bere Strindberg hoofdzakelijk zichzelf getekend. Alle lof mocht men hebben voor de manier, waarop de VARA dit stuk bracht, De sfeertekening door middel van decor en cameraregie liet niets te we.\»:n over. Max Croiset. Guus Vesrtraete, Lies Franken en Thera Verheugen hadden zich op bewonderenswaardige manier in hun rollen ingeleefd. Een uiterst geslaagde t.v.-avond. Hilversum I 402 111. VRIJDAG 11 MEI AVRO: 12.00 Dixielandmuz. 12,20 Rege- ringsuitz.: Uitz. v.d. landb. 12,30 Land- tuinb.meded. 12,33 Sport en progn. 12,50 Draaiorgel (gr.) 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Beursber. 13,30 Licht ens. met zangsolist 14,00 Mannenkoor 14.25 Litt. progr. 14,45 Amus.muz. 15,00 Hou je aan je woord, een litt. spel met woorden VARA: 16.00 Amateursprogr. 16.30 V.d. zieken 17.00 V.d. jeugd 17.50 Act. 18,00 Nws. 18.15 Ringste ken, nws. uit Vlaanderen 18,20 Italiaans ens. met zangsolist 18,50 De puntjes op de i, praatje 19,00 V.d. kleuters 19,10 Instr. trio ,met zangsol., jazzmuz. VPRO: 19,30 Uit voor hun televisie-sportuitzending de kunst, veertiendaags magazine 20.00 Nws op woensdagavond 18 mei Dumdigt als 20.05 In de ban der geschiedenis, lez. 20.20 werkterrein. Zij willen _de_ kijkersdit- Kerkorgelconc. 20.50 Wereld in beweging. een Europees gespr. VARA 21.00 Theater- J^ien Bal en Jan Leyendekker kozen ZATERDAG 12 MEI VARA: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdlied 7,23 Lichte ochtend klanken (gr.) (Om 7,40 Verkeerswenken) ,00 Nws., postduivenber. en socialistisch strijdlied 8,19 Muz. ochtendpost (gr.) 8,35 Van de voorpagina, praatje 8,40 Klass gram. 8.50 Wegwijs, tips voor toeristen 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Klass. gram. 9.35 Waterst. 9.40 Harmonie-orkest VPRO: 10,00 Samen thuis, lez. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 Pennies from heaven (herh. van vrij dagavond jl.) 10,50 Tentoonstellingsagenda 10,55 Vers van de pers: nwe lichte gram 11.20 Sportnws. 11,45 Tango-rumba-ork. en zangsol. Hilversum II 298 m. VRIJDAG 11 MEI KRO: 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Simple music 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Licht ens. met zangsol. 12.50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Platennws. 13.20 Dansork. zangsol. 13.45 Vrouwenvraagbaak 14.00 So praan en piano 14.25 Moderne kamermuz. (gr.) 15.00 Schoolradio 15.30 V.d. zieken 16.30 Vierhandig pianospel 17,00 V.d. jeugd 17.15 Kinderkoor, interm. v. gram. 17,40 Beursber. 17,45 Amateursprogr. 18,20 Bra bants halfuur 18,50 Regeringsuitz.: Actueel onderwerp 19.00 Nws. 19.10 Act. 19,25 Jeugd boeken, boekbespr. 19,30 Politieke lez. VVD 19.40 Ronde van Nederland 19.45 Vlie gende schijven, verzoekprogr. v.d. mil. 20.30 Voor jonge mensen 20,50 Rien, tien, twin tig, dertig, veertig: oude gram. 21.30 Been tjes van de vloer, gevar. progr. 22,20 22,30 Nws. 22,40 Zo gij u niet bekeert als kinderen wordt, lez. 22.40 Godsd. lez. 22.50 Amateursprogr. 23,20 De laatste ronde (gr.) 23.55-24.00 Nws. ZATERDAG 12 MEI KRO: 7.00 Nws. 7,15 Geest, liederen 7.30 V.d. jeugd 7,45 Morgengeb. en overw. 8,00 Nws. 8.15 Pluk de dag (gr.) 8,50 V.d. huisvr 10.00 V.d. kleuters 10,15 Klass. gram. 11,00 V.d. zieken 11,45 Klass. gram. Brussel Vlaams VRIJDAG 11 MEI 324 m: 12.00 Nws. 12.03 Filmmuz. 12,30 Weerber. 12,35 V.d. landb. 12.45 Orkestmuz 12.50 Beurskron. 13.00 Nws. 13,15 Lichte muz 14,00 Schoolradio 15.45 Vrolijke muz. 16.00 Beursber. 16.06 Operettemuz. 17.00 Nws. 17,15 Lichte muz. 17.45 Duitse les 18,00 Amus.muz. 18,20 V.d. sold. 18.50 Sportprogr. 19,00 Nws. 19,40 Gevar. muz. 20.00 Omroep- symfonie-ork. en sol. (I.d. pauze De zeven kunsten) 21.35 Liederen 22,00 Nws. 22,15 Jazzmuz. 22,55-23,00 Nws. Brussel Frans VRIJDAG 11 MEI 484 m: 11.55 Gram. 12,03 Chansons 13,00 Nws. 13.15 Lichte gram. 14,03 Belg. muz. 15.03 Lichte muz. v. Belg. componisten 16, Operamuz. 17,00 Nws. 17.15 Folklore 18,38 Omroeporkest 19.30 Nws. 20.00 Kamerorkest en sol. 22.00 Wereldnws. 22,15 Lichte gram. 22,55 Nws. Een zeer verlegen jongeling deins de er voor terug zijn meisje ten huwelijk te vragen, daar hij er bijna zeker van was flauw te zul len vallen, indien hij het woord „huwelijk" of „trouwen" zou uit spreken. Na maandenlang er over te hebben nagedacht, had hij ein delijk een gelukkige oplossing ge vonden. Op een goede avond zei hij tegen haar: „Marietje, hoe zou je het vinden ook in ons familiegraf begraven te worden?" Een beroemde zenuwspecialist had een patiënt onderzocht en sprak: „De geneeskunde heeft de jongste tyd ge weldige vooruitgang gemaakt. De verschijnselen waarover u klaagt wer den enkele jaren geleden nog aan een gestoord zenuwstelsel toegeschre ven. Thans weet men, dat hun oor zaak onbekend is In Keulen kantelde dezer da gen vlak voor een school een vrachtwagen, die beladen was met dozen „bonbons". Legio kinderen deden zich aan de lek kernijen te goed. Na verloop van enige tijd bleek echter dat de „bonbons" laxeermiddelen waren. Een Amerikaanse professor heeft uitgerekend, dat in de V.S. één van elke vijf mensen lichamelijk of gees telijk ongezond is. „Zoudt kopen" scheerkwast maal laten zien wat er in de wereld van de rensport komt kijken bij een nauwkeurige preparatie van jockey en paard voor de meest klassieke ren, de derby, die dit jaar op 3 juni wordt gehouden. (Advertentie) koor en -orkest met zangsol. 21,30 Grote en kleine probl. van deze tijd, gesprek 22,00 Vocaal-instr. ons.: lichte muz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22,30 Nws. VPRO: 22,40 Avond- wijd. VARA: 23,00 Socialistisch nws. in Esperanto 23.10 Vergelijkenderwijs, muz. ge sprek 23.55-24.00 Nws. VRIJDAG 11 MEI NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Brandpunt, maandelijks TV-magazine 21,00 The Jack Benny show 21,25 Film over leven en werk van Jan Pietersz. Sweelinck 21,45 Kinderzangwedstrijd. VLAAMS BELGIë: 19,00 Protestantse uitz. 19.30 V.d. vrouw 20,00 Nws. 20,25 Het man neke 20.30 TV-spel 22,50 Filmnws. en nwe films 23,35 Nws. FRANS BELGIë: 18.30 V.d. jeugd 19.00 Nwe films 19,30 Discussie 20.00 Nws. 20.30 Rep. van het filmfestival te Cannes 21,00 TV-spel 22,30 Nws. i' i t een fascinerende tentoonstelling voor iedereen die van mooie dingen houdt toegang vrij edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 - rotterdam (Van onze Haagse redacteur) De voorzitter van de algemene Neder landse metaalbedrijfsbond, de heer I. Baart, ontkent dat het aandeel van de werknemer in het nationaal inkomen is vergroot. „Onze inkomensverdeling is nog steeds zeer scheef. Voor een belang rijk deel is dat het gevolg van het feit dat ook de vermogensverdeling scheef is en nog steeds schever dreigt te wor den. Het werknemersaandeel in het na tionaal inkomen kan alleen dan duidelijk ten gunste van de werknemers verande ren, indien zij een aandeel krijgen in de uit de ingehouden winsten gefinancierde investeringen". De heer Baart zei dit gistermorgen op het congres van de A.N.M.B. in Scheve- ningen. De voorzitter van de metaalbond stipte in zijh rede de moeilijkheden rond de totstandkoming van de kleinmetaal c.a.o. slechts terloops aan. Hij sprak van een „college van rijksbemiddelaars, dat zijn autonoom karakter al lang heeft ver loren". Voorts zei de heer Baart, dat er tijdens het driedaagse congres van de bond nog gelegenheid zal zijn duidelijk vast te stellen hoe onze stellingname in deze materie is. De heer Baart gaf wel een uitvoerig exposé over de stijging van de produktie en de lonen. Hij zei dat in de periode oktober 1958 tot oktober 1961 een reële stijging bij de werknemers in goederen is geweest van 17,1 procent. In dezelfde periode steeg de gemiddelde produktie per werknemer met 27.6 proc. In een andel deel van zijn betoog zei de heer Baart dat het een zeer noodzakelijke maatregel is, dat een groter deel van de kosten, voortvloeiende uit de nog steeds groeiende sociale verzekeringswetgeving, door de overheid uit de algemene midde len wordt gefinancierd. Hij keerde zich er teg^n, dat de regering doende is uit keringen, die voorheen of nu nog ten laste van de algemene middelen komen, ,a Als u er. zoals ik in mijn geheimste dromen, al jarenlang naar gehaakt hebt populair te worden, een gevierd man. getapt en op handen gedragen door zijn ganse omgeving, blijf dan niet nederig in uw hoekje zitten, om uw eerzucht in verdrongen dagdromen te compenserenmaar sla de advertenties op. Want u kunt in deze glorierijke tijd van zelfbediening, termijnbetaling en schriftelijke algemene ontwikkeling niet alleen in drie maanden tijds Por tugees leren, om nog deze zomer met de eenvoudige vissers aan de monding van de Taag deskundig te converse ren over de kwaliteit van de zojuist gevangen sardientjes, maar het ligt nu zelfs, eenvoudig door snel de bon in te vullen, binnen uw bereik om populair te worden. En zo eenvoudig. Hoe ivordt u po- P'.ilair? Juist, door gitaar te spelen. Kunt ii geen gitaar spelen? Ach kom, leren het u in enkele maanden. Binnen twee roeken luistert de buurt reeds gegrepen toe. na een maand kunt I u honderden zich om u verdrin- gende knappe meisjes kiezen en wan- J neer u daarna nop even volhoudt en mat gevoelige akkoorden aanslaat, staan de teevee-producers elkaar op uw stoep te verduwen, zwaaiend met contracten. O, u hééft geen gitaar? Ook dat los sen wij voor u op. een prima instru ment. jawel, mét snaren, leveren wij voor een priisie waar nog eens even enige tientallen procenten korting af getrokken worden. Wilt u méér -oekt li het hogerop? Dat kan me hebben ook een originele iazzgitaar. gepoli toerd en met een pracht van een staart. stuk. pak in bij zijn staart voor nog poen honderd gulden F.n voor degenen van plan zijn tegen het eind van cursus een muziekensem.ble op te u i en teneinde enige gouden platen eioveren, hebben we een professio- a instrument, met fijnregelaar, stek ker en stemflnit. Denkt u dat n het niet kunt leren? oe nou hebben tienduizenden i u ook gedacht en ofschoon mil- joeneu anderen, niet-gitaristen, van - 2i;ri dat al die cursisten het g met kunnen, weten zij. de nieuwe, h wel beter. Maak snel P ^oJcie zwart, of rood. want dat N S de eerste termijn en e erland heeft er. hiep hiep hoera, ér een kunstenaar bij. PRAET-MAECKER „Wij hebben natuurlijk gezorgd voor het materiaal om de vissen veilig in over te brengen, voor zover ze niet met aquarium en al konden worden overgebracht. .Dus er is geen materiaal uit het huis aan de Apollolaan gebruikt?" „Totaal niets, mijnheer Perquin." ..Dank u." zei hoofdinspecteur Pieter Auguste Perquin, die zich het tegenover gestelde van dankbaar voelde, en klom maar weer achter het stuur. Het weer had zich bij uitzondering die gehele dag goed gehouden, maar haal de nu de schade in door een forse bui. In een oogwenk was de sterrenhemel verdwenen, alsof er een grote spons over gehaald was. Uit de duisternis, die ervoor in de plaats was gekomen, plens de met een bijna tropische hevigheid de regen neer. In het licht van zijn kop lampen zag Perquin een meisje zich plat drukken tegen een huismuur in een vergeefs pogen wat beschutting te krij gen van een uitstekende lijst. Er was iets in haar bewegen en de manier, waarop ze haar hoofd droeg, dat hem bekend voorkwam. Daar had je werke lijk de blonde Jetje van mevrouw Hul- stein. Jetje, die met de eerste novem ber wegging. En die dus wel zou wil len praten, schoot het Perquin door het hoofd. En terwijl hij zich nog ternauwer nood bewust was wat hij deed, had hij de auto al langs het trottoir gezet. „Juffrouw Jetje." „Gos, de a.. de meneer van de peli- sie," verbeterde ze haastig. „Stap maar in. Dit is hondeweer, je wordt doornat. Vertel me maar waar je naar toe moet." Met radde tong begon ze zich te be klagen over een vriend, die met haar naar de bios had zullen gaan. maar haar voor gek had laten staan. Een kwartier had ze gewacht, de hoofdfilm moest al begonnen zijn. Nu, toen had ze het maar opgegeven. Intussen tobde hoofdinspecteur Pieter Auguste Perquin zijn hersens af om een openingsgambit te vinden. Hij verlang de vurig naar het bijzijn van brigadier Van Tol, die met zulke ondervragingen nooit moeite had. Integendeel, meisjes als Jetje schenen in hem een goede, oude oom te zien, bij wie ze hun hartjes veilig konden uitstorten.. In hem had nog nooit een van deze jongedames een oom gezien, dacht Perquin afgunstig. Aan zijn jaren kon het niet liggen, want in de ogen van juffertje achttien was er weinig verschil tussen zijn drieën veertig jaren en de goede zestig van bri gadier Cornelis Van Tol. Neen, er scheen in hem nu eenmaal dat ondefinieerbare iets te ontbreken, dat iemand tot oom en vertrouwde stempelt. Intussen klaterde naast hem het beek je van Jetjes welsprekendheid. Ze ver telde hoe blij ze zou zijn als het einde lijk de laatste was. In haar tegenwoordi ge dienst was het geen leven meer. Me vrouw was lastiger dan ze ooit was ge weest en dat wou heel wat zeggen. En die juffrouw Klaaske! Jetje trok een ge zicht, dat duidelijk uitdrukte hoe onuit staanbaar juffrouw Klaaske wel was. „Als maar sjènes,' 'verzuchtte ze. „De hele lange lieve dag als maar sjènes! En om niks! Nou heb Merie ook al ge daan gekregen. Niet dat ik het d'r niet gun, met d'r hielelikkerij van dat ouwe kreng, die Klaaske. Nee, zo niet. Maar as een mens de laan uit moet om een oud kepot geknipt tijdschriffie, nou! Om dat pesblaadje was notabene een heibel gemaakt, alsof Merie d'r met mevrouw d'r diamanten oorknoppies vedoor had gewild!" Perquin spitste de oren. „Maar je wilt me toch niet vertellen dat Marie ontsla gen is om een oud tijdschriftje? Hoe kan dat nu?" „Ja, om een tijdschriffie!" Jetje knik te hevig. „En het was nog helemaal ke pot geknipt ook. Niet dat dat er nou zo veel opan kwam, ziet u. Leze kon je het toch niet, het was geen Hollands. Merie had het enkel maar genomen om de plaatjes. Voor d'r kleine nichie, snap u? Dat wurm ligt nou al bijna een hallef jaar. Nou, en dan vindt zo'n kind het leuk plaatjes uit te knippen. Merie heb ze altijd mee magge nemen, die tijd- schriffies, as mevrouw ze uit had. En nou in ene zo'n heibel. Ze moest stan- depeed de deur uit. Netuurlijk heb ze twee maande geld gehad, daar kon me vrouw niet omheen. Maar die Klaaske keek zo zuur as azijn. Je zou anders zeggen dat die nou wel tevreje zijn ken. „Waarom?" „Nou, dat ouwe varken had toch zo de pest an meneer! Daar heb u geen zo'n zije, zo'n halve zachte, ziet u. U begrijpt wel wat of dat ik bedoel." Perquin verklaarde dat hrj dit niet be greep. Wou juffrouw Jetje aaarmee zeg gen dat mijnheer Hulstein niet geheel normaal was geweest, niet geheel bij zijn verstand? Juffrouw Jetje liet een ogenblik haar gedachten over dit vraagstuk gaan en verklaarde dan dat zij het zo niet meen de. Ze wou er alleen maar mee zeggen dat mijnheer geen man was. Een man hoort van zich af te kunnen spreken en baas te zijn in huis. Terwijl mijnheer., mijnheer gaf altijd maar toe. Mevrouws wil was wet. Wist mijnheer dat de neef van mijnheer niet eens durfde bellen? Dat was omdat mevrouw zo het 1 and aan hem had. Daarom ging de jonge heer altijd rechtdoor naar de aquarium kamer. En als mijnheer daar niet was en de jongeheer wou hem spreken, dan begon hij in de tuin te fluiten. „As me moeder d'r zulke kaskenades op nahield, zou mijn vader d'r wel weg mee weten, daar ken u zeker van zijn." „Tja," meende Perquin, „alle mensen zijn nu eenmaal niet hetzelfde." En hij had zichzelf wel om de oren kunnen slaan om deze dooddoener. Brigadier Van Tol had vast en zeker het tover woord geweten, dat de stroom van Jet- (Advertentie) af te wentelen op het bedrijfsleven. Daarvoor zullen dan de inhoudingen op het loon, die de grens van het haalbare gaan benaderen, nog moeten stijgen, al dus de heer Baart. Op het congres van de A.N.M.B. waren vele binnen- en buitenlandse gasten aan wezig. Afwezig waren echter vertegen woordigers van de katholieke en christe lijke organisaties in de metaalnijverheid. jes vertrouwelijke had doen vloeien. mededelingen weer niks.': Blonde Jetje bleek echter gelukkig geen tanmoediging nodig te hebben. Ze was een geboren verslaggeefster en Maries ongemotiveerd ontslag had bij haar alle remmen losgeslagen. Ze ging vrolijk verder met haar repor tage over de toestanden in huize TIul- stein. De laatste tijd had het er toch op 1 geleken of mijnheer er genoeg van kreeg altijd door mevrouw te worden geringe loord. Hij was veel uithuiziger geworden en een paar dagen voor zijn dood was er een daverende ruzie geweest. Een ru zie, die niet weer was bijgezakt. Ja, nu liep mevrouw door het huis te grienen en dat was ook geen wonder, ze had mijnheer zijn laatste dagen zuur genoeg gemaakt. „En hier benne we d'r. Nog wel be dankt, ag.. meneer. U is zeker een ho ge?" „Een wat? O, ja, nogal. Luister eens. Jetje, wil je iets voor mij doen. ja? Zou je mij dat kapot geknipte tijdschriftje kunnen bezorgen?" Jetje keek wat zuinig. „As die Klaas ke dat merkt, lig ik er uit," aarzelt ze. „Met twee maanden salaris. Ik dacht dat je zo verlangde naar de een endertigste?" Ik ken het perbere, maar ik beloof (Wordt vervolgd) Degelijkheid en distinctie gaan schitterend samen in een Wolseley- een wagen van stijl en standing, Importeur DIRK MARK AMSTERDAM TEL. 72 92 55 De koersdaling voor de meeste hoofd fondsen van de voorgaande beursdagen is gisteren niet tot stilstand gekomen. Het Damrak verkeerde in een „mineur stemming". Over de gehele linie werden koersverliezen voor de internationale waarden geregistreerd. Deze varieerden bij de opening van zeven tot twaalf pun ten. Ook de leidende cultures en de scheepvaartwaarden noteerden lagere koersen, ten opzichte van het vorige slotniveau. Toch werd er niet met stuk ken gesmeten. De handel blijft nog steeds gering in omvang. Onder invloed van de wederom forse koersverliezen die Wall Street woensdag te zien gaf bij stijgende omzetten, was de stemming op vrijwel alle Europese beurzen aan de flauwe kant. Het laat zich begrijpen dat het Damrak hiertegen weinig verweer kon bieden. Er werd in geen enkel hoofd fonds met aanbod gesmeten doch aan kopen denkt men ook niet. Dit vindt schoorvoetend plaats op een verlaagd niveau. Van het buitenland wordt vrij wel geen steun door middel van koop orders ondervonden. De ongunstige ten dentie in Amsterdam werd mede ver oorzaakt door het feit dat alle Neder landse hoofdfondsen eergisteren op de New Yorkse beurs koersverliezen incas seerden. Veel verandering kwam er ge durende de verdere beursduur in de openingskoersen van de internationale waarden niet meer. Hoogovens schommelden van 633 tot 642 om later weer terug te vallen tot 632. De vorige slotkoers was 647'2. AKU verloor op 348 tien, Philips op 861 even eens ca. tien punten. Unilever daalde ca. f 1.40 tot f 153.70, terwijl Kon. Olie op f 132.70 een gulden lager lag ten op zichte van de slotkoers van eergisteren. In de scheepvaarthoek waren de koer sen weliswaar lager vergeleken bij die van eergisteren doch hier viel goede steun te bespeuren op het lagere niveau. Leidende cultures brokkelden verder af. De staatsfondsenmarkt was eerder iets vriendelijker met weinig zaken. 9-5 10-5 Ned. '59 41/4 99% 99? Ned. '47 3% 88% 8812 AKU A 358% 349 Hoogovens cA 647% 639 Philips GBA 870% 861 Unilever cA 155.15 153.50 Kon. Olie A 133.75 132.50 Scheepv. Unie A 1321/4 130% A'dam Bk A 367 368 Kon. Zout CA 870 861 NAREURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 349—350 1/2; Kon. Olie 133.00— 134.20 gl; Philips 854—858: Unilever 153.60—155.20; Hoogovens 631—640. 14. In een ommezien was veldwachter Zeeg overeind gekrabbeld en greep de zwiergeit bij de horens en MinteY bij zijn kraag. „Die kunstjes zal ik je afleren!" riep hij woedend tegen het dier, dat wel een beetje schrok van deze woor den, „en ïqu zal ik eens een flinke idee van, ag.. meneer. Meneer was tijd in het bureau opsluiten!" zei hij tegen Minter. „Voorwaarts mars!" en hij trok hen beide mee de weg op en begon in de richting van Pebbel te lo pen. „Je broertje krijg ik nog wel te pak ken," bromde de veldwachter een eind verder, terwijl hij de voortsjokkende zwiergeit stevig vasthield. Het broertje in de geit voelde op dat ogenblik de greep om zijn horens maar al te best en hij begon zich nu wel een beetje zorgen te maken over het ver dere verloop van het avontuur. Uit het dier tevoorschijn komen kon niet meer zo goed, maar misschien zou zich een kans om te ontsnappen voordoen. Het was wel een mooie landweg, die ze volgden, vol geurende bloemen en zilveren populieren in de berm, maar hij was erg lang. Het leek dan ook een gelukkige omstandigheid, dat even later met veel gerammel en gebonk de lijnbus van Hendrikus Naaldhout hen achterop reed.

de Stem | 1962 | | pagina 5