icies passen !a STOLLINGSGESTEENTEN A A Atomen regeren een misschien zeer aanlokkelijke toekomst I Wereldbeeld kan zich in gunstige zin wijzigen Pot voor Bredanaar! f" I kwartje per kolom"! 4 kolommen f I.- i Moederdag-taart voor j koningin Juliana 12 >tigd T 5 gd 5 Nieuw boek over fascinerend onderwerp Isotopen: nieuwe dienaren der mensheid In één jaar: Stijging krediet verlening met plm 18 pet Studenten in Portugal staken 27 doden bij vliegtuig ongeval in Brazilië Communistisch complot in Nicaragua Opgave puzzel no. 187 If o Gemotiveerde oplossing 2132331 1 3 1 21 i 1 LL 1 Met gouden pen vanaf f 21.75 Onze rusteloze aarde Kostbare geschenken bij Griekse bruiloft r ons per >en massa- mantel of 1 Mokka-filter! 0 gr. 198 ct. 0 gr. 725 ct. R DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 11 MEI 1962 (Van onze redacteur) Over een aantal jaren zullen er „treinen" van schepen over de Jiceanen varen, getrokken door een „lokomotief" in de vorm van een atoomsleepboot, die een geweldig aantal motorloze supergestroom- lynde en lichtgebouwde vrachtschepen achter zich aan sleept. Enorme tankers zullen, gedreven door een kernreactor, onder bevroren zeewegen snel de grondstoffen vervoeren in perioden waarin nu het vervoer stil ligt. Gigantische passagiers- en vrachtschepen zullen diep onder het oppervlak van de oceanen met een snelheid van meer dan honderd kilometer per uur van werelddeel naar we relddeel varen, noch door stormen, noch door golven gehinderd. kernenergie en wat ermee samenhangt een eervolle plaats mag opeisen. Het is voor degenen die graag het naadje van de kous onderzoeken door de aanvullingen van de vertaler, dr. J. van Breda, nog aantrekkelijker geworden. Er is wat theorie aan toegevoegd, die veel verklaart over dingen waaraan de schrijver voorbijging. Een boek dat aan zijn ondertitel ..atoomwetenschap voor iedereen" volle dig beantwoordt. Het is royaal uitge voerd, van talrijke illustraties voorzien en alleen het systeem om de onder schriften alle tezamen te brengen, ach terin het boek, lijkt ons niet zo geslaagd, al is dat waarlijk geen nadeel dat essen tieel genoemd kan worden. Wèl een be zwaar van formaat vinden we de ook hier begane vertaalfout waarbij billion" als „biljoen" wordt weergegeven. Het moet natuurlijk miljard zijn. Voor het overige: alle lof voor een populair-wetenschappelijk boek als dit. „Atomen regeren de toekomst", Egon Larsen, uitg. H. Nelissen, Bilthoven. K Ook in de lucht zullen „treinen" van vliegtuigen, getrokken door op kernener gie voortbewogen toestellen zich voort- I bewegen, op de grond zal de atoomloco- i motief op zijn beurt de elektrische lok ^verdringen en treinen van onbeperkte Hengte over de grootste afstanden voort trekken. i Atoombatterijen zullen energie leve ren voor doeleinden die nu nog geheel buiten het bereik van deze nieuwe 'krachtbron lijken te liggen. De mens zal lorme woestenijen als de binnenlanden Australië, de Sahara, Siberië, en waar ter wereld elders ook, irrigeren en 'ruchtbaar maken. Barre gebieden zul- in bewoonbaar worden, poolstreken zul- :n, ondergronds misschien, bevolkt wor- len met grote wetenschappelijke en ex- .iloratiegroepen, die hun warmte be trekken uit onuitputtelijke atoombatte- ;ijen. Het aanschijn van de aarde zal :ich volkomen wijzigenen de mens :al de ruimte verder binnendringen ook iankzij de kernenergie. Radioactieve isotopen zullen in de landbouw, de veeteelt, de industrie, de nijnbouw en overal waar voor de we reldbevolking voedsel, kleding en werk gewonnen wordt, de meest fantastische taken te vervullen krijgen. Wat nu ja renlange studies kost, en wat nu nog /olstrekt onmogelijk, ja ondenkbaar is, :ullen isotopen, de geheimzinnige speur- ders, die voor de mens onwaarneem- tare wegen volgen ,met het grootste ge- lak voor ons verrichten. Ze zullen fou- ;n achterhalen die wij anders pas zou- len constateren als het te laat zou zijn, te zullen de groei van bepaalde produk-, ten precies aanpassen aan de wensen /an de mens, de archeologen zullen geen jarenlang boorwerk meer moeten doen, [de isotopen zullen de diepste geheimen ran de aardkorst meteen verraden. De kernenergie en de radioactiviteit illen ons leven gaan beheersen.... to taal en indringend. Spoedig? Een wel wat erg fantastisch toekomst beeld Misschien. Maar we hebben in nauwelijks vijftien jaar al een zo storm-' I achtige ontwikkeling op het gebied van de kernenergie meegemaakt dat we aan J de verwezenlijking van ook de hier ge- schetste droombeelden niet behoeven te twijfelen. Het is een kwestie van tijd, van nog vrij veel tijd misschien. Maar het kan ook snel gaan, en steeds sneller. Die verwachting is gerechtvaardigd zelfs. Over al deze zaken, levendig uitge stald en boeiend verteld, kan men le zen in (weer) een nieuw boek over de wondere wereld van de atomen. „Ato men regeren de toekomst" heet het, en het is van de hand van een weten schappelijke journalist, Egon Larsen die erin geslaagd is het onderwerp niet alleen populair-wetenschappelijk volkomen verantwoord te benaderen, maar die er tevens een spannend hoek van heeft weten te maken. Het is behalve een populair-weten schappelijk werk bijna een science-ifc- tion, maar dan gebaseerd op alleen maar nuchtere feiten. Met journalistieke elasticiteit vertelt de schrijver over alle facetten van de radioactiviteit, die tot de opwekking van kernenergie leidden. Hij weidt uit over de gruwelen van de kern wapenen, legt en passant zo klaar moge lijk uit hoe A-, H-, en de nog veel helser „f ission-fusion-fission"-bommen werken en daarbij toont hij zich in zoverre een harde realist dat hij de mogelijkheid van een conflict met kernwapenen niet ver doezelt. Aan de andere kant echter ar gumenteert hij voor een zege van de rede, al zal die dan slechts gebaseerd zijn op de kille en egoïstische stelling: als wij beginnen, gaan we er zelf ook aan. Theorie Tegelijkertijd ecliter schept h(j een toekomstbeeld dat een vooruitstrevend denkende mens van deze tijd als aanlok kelijk moet voorkomen. Het is een bij zonder lezenswaardig hoek geworden, dat In de al uitbreidende litteratuur over (Advertence) 3 (Let op de echte!) (Advertentie) ZONDAG 13 MEI/MOEDERDAG De omzet van de betaalzegelkassen en van de groep overige detailhandelszaken (incl. afbetalingsmagazijnen) bleef in het: vierde kwartaal van 1961 t.o.v: het overeenkomstige kwartaal van 1960 na genoeg gelijk. Bij het produktieve afbe talingskrediet der financieringsmaat schappijen en bij de postorderbedrijven kan een lichte omzetstijging worden ge constateerd van respectievelijk circa 4 en 5%, terwijl het consumptieve afbeta lingskrediet der financieringsmaatschap pijen een daling vertoont van ongeveer 6%. De stijging van de kredietverlening bij de gemeentelijke volkskredietbanken met bijna 12%, de particuliere geldschiet- banken met 25%, en de persoonlijke le ningen der handelsbanken met 17% is vrij krachtig te noemen. Men beschikt niet over bijzondere aan- wijzigingen waaraan de daling van de afbetalingsomzet der grootwinkelbedrij ven met 13% valt toe te schrijven. Op jaarbasis is de afbetalingsomzet van de grootwinkelbedrijven en van het consumptief krediet der financierings maatschappijen in 1961 ten opzichte van 1960 teruggelopen met rond 15%. De overige categorieën vertonen op de jaar basis omzetstijgingen van 1 tot 21%. Tijdens een bijeenkomst op de univer siteit van Lissabon is woensdagavond door de studenten besloten in staking te gaan. Zij zullen geen college meer lopen en examens boycotten als de regering geen gratie zal verlenen aan studenten, die zijn gestraft wegens hun rebellie tegen van staatswege opgelegde be palingen aan de universiteit. Een groep van 85 studenten besloot in hongerstaking te gaan tot de straf fen tegen de studenten zouden worden in getrokken. De studenten verklaarden zich voorts solidair met de vier leiders van studenten-verenigingen aan de universi teit van Coimbra, die maandag op last van de minister van onderwijs, van hun posten werden ontheven. Nabij het vliegveld van Vitoria, in de staat Espirito Santo, is een vliegtuig van een Braziliaanse luchtvaartmaatschappij neergestort en verbrand. Tweeëntwintig passagiers en vijf leden der bemanning zijn hierbij om het leven gekomen. Het toestel, een passagiersvliegtuig van de maatschappij Cruziero do Sul, stortte neer op het moment van de lan ding op het vliegveld van Vitoria, waarna het ontplofte. Alle 27 inzittenden kwamen in de vlammen om. Kort na het vertrek van Rio de Janei ro, op 400 km afstand van Vitoria, had de piloot een ernstige storing gerappor teerd, doch hij had er de voorkeur aan gegeven de vlucht naar Vitoria voort te zetten. Gisteren heeft het bedrijfschap bakkersbedrijf aan koningin Juliana, ter gelegenheid van Moederdagdeze geweldige taart aangeboden. Het kunststuk is 70 cm hoog. De erin verwerkte chocolade is afkomstig uit Nieuw-Guinea. Het onderste deel bestaat uit wenermandjes, gevuld met aardbeien en verder opgemaakt met caramel, marquinlikeur en cho colade. De middenkrans bevat du- chessebeslag, vruchtencrême en is versierd met grote perziken. Verder naar boven is er met gebruleerde hazelnoten gewerkt en de drie ge- styleerde leeuwen die de appel en het kruis dragen, zijn van pepermunt. De taart was verpakt in een fraaie doos van helder plastic. De aanbie ding van een moederdag-taart aan de vorstin is een traditie van de Ne derlandse banketbakkers geworden. President Luis Somza van Nicaragua heeft woensdag tijdens een persconfe rentie meegedeeld, dat zestien personen zijn gearresteerd, die beschuldigd worden van een communistisch complot om de regering omver te werpen. In een bui tenhuis van een der aangehoudenen, de aangenomen zoon van de ambassadeur van Nicaragua in Buenos Aires, zijn do cumenten en wapens in beslag genomen, terwijl gebleken is, dat dit buitenhuis werd gebruikt als opleidingsschool voor guerrillastrijd en communistische indoc trinatie. en win Eén puzzelaar heeft deze week een geheel juist ingevulde kolom ingezonden. De gelukkige is: T. HABETS-JONGEN, Gr. Engelbcrtlaan 32 te Breda die dus 1000.kan incasseren. De inleg bedroeg 1260.52. Er stond van de vorige week nog 2304,38, totaal dus 3564,90. Voor de volgende ronde blijft dus staan 2564,90. Doet uw best, misschien bent u de volgende prijswinnaar! Indien er geen foutloze oplossing binnenkomt, wordt opnieuw een premie van 500.beschikbaar gesteld voor de beste prestatie. De sociale pot werd verrijkt met een bedrag van 420,17 en be draagt nu 259.090,88. FEE *9 OR bee i Hier Uw naam en adres invullen EEN. TWEE OF DRIE POSTBUS 2300 AMSTERDAM BELANGRIJK! Deze puzzel „Eén, twee of drie" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het be zit zijn van „Eén, twee of drie", postbus 2500, A'dam. Alleen door de P.T.T. gestem pelde briefkaarten zijn gel dig. De prijswinnaars krijgen direct bericht De uitslag en toelichting worden in de vol gende publicaties bekendge maakt A Het staat niet vast, dat hier geapplaudis seerd wordt (In de handen klappen als teken van goedkeuring, toejuichen). Klap pen is in ieder geval juist (2). B Bij een gunstige „beoordeling" (kritiek op een werk van kunst of wetenschap) spreekt men van waardering. Dit gebaar duidt waardering aan (1). C Deze handen kunnen aan één maar ook aan twee personen toebehoren. In het eerste geval is natellen (door tellen de hoeveelheid van iets bepalen, zijn geld natellen) juist. In het tweede geval is uittellen (tellende uitbetalen, toetellen) waarschijnlijker. Beide woorden kunnen dus juist zijn (3). D Gebaar betekent o.a.: handeling waar door men een gezindheid tot uitdrukking brengt, geste. Dit woord Is beter van toepassing dan „symbool", dat meer be trekking heeft op voorwerpen (2). E Zowel harig als behaard kunnen hier ge bezigd worden. Beide woorden betekenen: met haar bezet, begroeid (3). F Met deze truc (kunstgreep, foefje om resultaten of effecten te verkrijgen, die niet mogelijk zijn) maakt men een grapje (onschuldige fopperij, guitenstreek) (3). G Vuist (dichtgesloten hand) is hier nauw keuriger dan hand (1). H Hoewel deze persoon kennelijk veel rookt (bruine verkleuring van wijs- en middel vinger), is het niet zeker, dat hier van „verslaving" (zich tot slaaf ervan maken) sprake is. Gewoonte (het telkens doen van datgene, waaraan men gewoon is) is zeker van toepassing (1). I Verbod betekent: bevel, waardoor iets ver boden, ontzegd wordt. Beide woorden zijn juist (3). v J Het is niet zeker, dat hier van aanwijzen (ten overstaan van anderen wijzen naar, iemand met de vinger aanwijzen, nawijzen) sprake is. Wijzen (arm en hand uitstrekken in de richting van iets om er de aandacht op te vestigen, naar zeker punt wijzen) is in ieder geval van toepassing (1). K Daar hier een handtekening gezet wordt, is tekenen (o.a. ondertekenen, zijn hand tekening plaatsen) beter dan het algemene „schrijven" (2). L Wenken is hier nauwkeuriger dan roepen, dat als hoofdbetekenis heeft: schreeuwen, de stem luide verheffen (1). (Zie voor algemene voorwaarden ons blad van 4 mei jl.) 1 St. I ii ui ïvj B 1 1 i c 1 1 1 D 1 S E 1 1 F I r I G 1 1 K H 1 1 1 1 i l 1 K .Jl (Advertentie) Groot assortiment elegante damespennen! AUeenvert voor Nederland: Parker Service N.V. - Beurs - Damrak - Amsterdam-G Produkten van the Parker Pen Company. Makers of the World's Most-Wanted Pens. i)><_ WW///////////"/'»" iH/f/fm/mw/V'Hi Graniet is voor de mees ten onder u geen ongewoon gesteente. Basalt al even min. Tussen beide bestaan grote verschillen, die direct in het oog springen. Den ken we slechts aan de kleur rijkheid van graniet en het onaantrekkelijke blauwgrijs van basalt. Toch behoren beide tot eenzelfde belang rijke groep, die der stol lingsgesteenten. Van de reeds eerder ge noemde groep der afbraak- gesteenten (of sedimenten) verschillen de stollingsge steenten onder andere, door dat zij niet geslaagd zijn en niet ontstaan zijn door af braak van andere gesteen ten. Zij vinden hun oor sprong in het magma waar over in de aflevering van het vulkanisme reeds even gesproken werd. Nu is het waarschijnlijk, dat althans een deel van dit magma op grote diepte kan ontstaan door het smelten van oude re gesteenten, zodat de stol lingsgesteenten niet zonder meer als nieuwe toevoegin gen aan de vaste aardkorst te beschouwen zijn. De naam stollingsgesteen te wijst er al op, dat bij hun uiteindelijke vormgeving de beurd. Het vierkantje geeft een schematische voorstel ling van een stukje graniet onder een microskoop, in de cirkel is het echte beeld ge tekend, met de mineralen 1-4. Doordat iedere mine raal tevens vaak nog een eigen kleur heeft, kan gra niet er zo kleurig uitzien. Een langzame afkoel i overgang van de vloeibare naar de vaste toestand op trad. Nu kan zoiets op twee manieren gebeuren: lang zaam en snel. Bij een lang zame afkoeling heeft ieder bestanddeel van het magma rustig de tijd uit te kristal liseren. Dit is wat er met graniet (afb. links) is ge- kan alleen in de diepte plaats hebben (afbeeldm in het midden), waar de omringende aardlagen a's een soort beschermende hooikist werken. Aan de oppervlakte van de aarde verloopt de afkoe ling zeer snel. Er is dan nauwelijks of in het geheel geen tijd voor kristallisatie en er ontstaat een gesteen te, dat er vrij eenkleurig uitziet, zoals basalt. De middelste afbeelding laat zien, dat er ook nog een tus senweg mogelijk is, name lijk stolling in de gang, die het magma uit de diepte naar de oppervlakte brengt. De rechter-afbeelding toont u een schema en een mi croscopisch beeld van zulk een gesteente, een zgn. por fier. Een deel van het mag ma is hier wel mooi uitge kristalliseerd (a, b, c), maar de kristallen liggen ingekapseld in een massa van veel kleine kristalletjes (a\ b') en ongekristalli- seerd materiaal (c'). Vindt u het niet treffend, dat stenen zo kunnen spre ken van hun eigen verle den'? Te Athene zijn gisteren de eerste konink lijke gasten aangekomen voor de brui loft van prinses Sophie en prins Juan Carlos van Spanje. De gasten, onder wie koningin Ingrid van Denemarken en haar drie dochters, prinses Margrethe, Anne Marie en Be- nedicte en koningin Victoria Eugenie van Spanje, werden op het vliegveld van Athene verwelkomd door koning Paul en koningin Frederica. Het koninklijk paleis in Athene heeft een lijst gepubliceerd van geschenken die prinses Sophie zal krijgen bij gele genheid van haar huwelijk. De Griekse strijdkrachten bieden de prinses een halssnoer aan. Ze heeft be loofd het op haar trouwdag te zullen dragen. De veiligheidstroepen schenken prinses Sophie een paar oorhangers. President De Gaulle heeft de Griekse prinses een lederen reisnecesaire met gouden uitmonstering geschonken. De president van Turkije schonk een fraai voorbeeld van de Turkse tapijtweefkunst President Schaerf van Oostenrijk gaf de prinses drie beeldjes, de president van Zwitserland een gouden klok. De grootmoeder van don Juan Carlos, ex-koningin Victoria-Eugenia van Spanje, schonk prinses Sophie een bijou, de Griekse koninklijke familie drie met goud en edelstenen afgezette armbanden. (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 21