DE KERK IN HET MIDDEN Kerk beseft, in de wereld een minderheid te vormen NIEUW voor mannen Onrust om onzekere houding Ver. Staten in kwestie Berlijn 'drogist Poolse primaat centrale figuur in de kerkstrijd INTERCOMMUNIE VAN ORTHODOXIE EN OUD-KATHOLIEKEN met kmakkn, Bondsrepubliek bezorgd over beleid Adenauer hééft meer... wéét meer! Gesprek met Berlijns burgemeester Frans Amrehn (I) DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 11 MEI 1962 Klooster voor gebrekkige religieuzen Tegenaanval van blad in Warschau Broeder wordt grootmeester orde van Malta LITURGISCHE KALENDER Theoloog Geyser schuldig verklaard aan ketterij Negerdominee zendingsleider Franse auteur over concilie J Stijgend wantrouwen C.D.U. en Adenauer JE ZIET ZE WEER STEEDS HEER!! Onrust in de C.D.U. Fout Sovjet-Unie 7aterdag a.s. zal de eerste Neder landse nederzetting van de Congrega tie der Zusters van de Gekruisigde Terus Ie Brunssum door de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, worden ingezegend. Het merkwaardige van deze congre gatie ls dat zij invalide en zieke jonge meisjes met roeping in haar midden opneemt. De in 1930 in Frankrijk ge slichte congregatie, waarvan de zus ters daar de bijnaam verwierven van de zusters met de glimlach", telt nu al 250 religieuzen. Zij heeft 7 kloosters, 5 in Frankrijk, waar nok het Moederhuis is gevestigd, 1 in Engeland en 1 in de Ver. Staten. Voor het Nederlands sprekende ge bied komt nu het achtste klooster in testen van de kerkelijke overheid tegen de voortdurende schending van de grondwettelijke vrijheden en tegen de rechten van de mens, worden terzijde gelegd. Zycie Warszawy heeft in zijn aanval- Dc fe"c aanvallen, die kardinaal ien tegen de kerk beweerd, dat de in- Brunssunï. Het negende zal weer in Wyszynski in de week voor Pasen tegen vloed van de godsdienst in Polen af- de Verenigde Staten komen en het de communistische machthebbers ge- neemt. Tegelijk echter verdedigde zij tiende in Solingen in het Roergebied. de regering door te stellen dat er sinds Voorlopig zullen zes zusters hun in- daa" heeft dle r herhaald heeft, de ooriog 40% meer kerken zijn en 37 trek nemen in het Brunssumse klooster, worden door de Poolse pers en met meer priesters. Zij steunde daarbij op dat echter berekend is op 22 zusters, name door de in Warschau verschy- een onderzoek, dat twee leerlingen van Voor het noviciaat en het afleggen ncnde z Warszawv met tetrenbe- de communistische Hogeschool voor der geloften zullen Nederlandse meis- warszawy met tegenDe Sociale Wetenschappen naar de situatie jes voorlopig aangewezen blijven op schuldigingen beantwoord. Van de katholieke kerk in Polen heb- het Moederhuis in Brou-sur-Chantereine Het blad schrijft, dat de kardinaal ben ingesteld. Volgens hen telde Polen (Frankrijk). Moeder-overste van het erop uit is de atmosfeer te vertroebe- in 1937 op 34 miljoen inwoners 22,2 Brunssumse klooster is geworden mère len. Deze poogt het volk te doen ge- miljoen katholieken. In 1960 waren het Hildegard (mej. Door Timmermans loven, dat het geloof gevaren loopt, er 23,1 miljoen op een bevolking van uit Venray), vroeger maatschappelijk dat er vervolging heerst en dat er mar- 30 miljoen. Het Vatikaan echter noemt telaren vallen. De primaat van Polen, een getal van 28 miljoen katholieken, zo zegt de krant verder, poogt de nor- hetgeen ongetwijfeld verband houdt malisatie van de betrekkingen tussen met de niet-erkenning van de grens- Kerk en Staat, die niet aan zijn wensen wijziging van Polen en Duitsland. ^e»nnt^°hrd'Inderdaad stelt genoemde enquête dat men zich herinnert heeft kardinaal het aanta[ priesters ,s toegenomen tot 15-000, een toename van 37%, zodat 4e vergadering van de centrale com- nu 150„ gelovigen een priester be- =n=R°ü\e; 5^e£nXï«?J schikbaar is, tegen vóór de oorlog één haalde aanvallen van de atheïsten op de katholieke kerk. De aanvallen wor- p den niet alleen getolereerd maar zelfs Het aantal bisschoppen is gestegen bevorderd. In het Staatstheater te van 46 tot 66, hoewel de enquête er Warschau werd een stuk opgevoerd dat slechts 59 erkent. Het onderzoek van Het secretariaat van het orthodoxe de priesters belachelijk maakte. De de communistische Hogeschool stelt patriarchaat van Constantinopel heeft achtergrond van dit alles vormt het tenslotte vast dat de kerk van Polen meegedeeld, dat een gemengde com- verzet van de kerk tegen de discrimi- zich de laatste jaren sterk aaneenge- missie zal worden ingesteld ter bestu- nerende maatregelen tegen katholieke sloten heeft en dat alles en allen zich dcring van de mogelijkheid van inter- scholen, godsdienstonderwijs, zieken- rond de kardinaal-primaat Wyszynski communie tussen de orthodoxie en oud- huizen en tegen de ondragelijke belas- hebben geschaard, katholieken. De kwestie is ter sprake tingen op caritatieve werken. Alle pro- gebracht tijdens het bezoek van de oud- katholieke aartsbisschop van Utrecht, - dr. A. Rinkel, en de oud-katholieke bis schop van Zwitserland, dr. U. Kuery, aan het patriarchaat. Inter-communie wil zeggen erkenning der geldigheid van eikaars liturgische diensten en sacramenten en geoorloofd heid deze wederkerig te ontvangen en toe te dienen. Zoals bekend is, erkent ook de katho lieke kerk de geldigheid der orthodoxe bisschops- en priesterwijdingen en heeft de centrale commissie ter voorberei- werkster. Zij is ook invalide. ZONDAG 13 MEI. Wit. Derde zondag na Pasen. Tijdeigen. Mis Jubilate. Credo. Prefatie van Pasen. Gezins lezing: Kor. 8,113. De 57-jarige Italiaanse broeder, An- MAANDAG 14 MEI. Wit. Mis van de derde zondag na Pasen. Jubilate. Glo- ding van het concilie de vraag bestu- gei0 de Mojana di Cologna, is tot deerd of het katholieken in uitzonde- grootmeester van de Malthezerorde ge- ringsgevallen niet toegestaan kan wor- kozen. Hij verkrijgt hierdoor de titel den de ortohodoxe liturgie mee te vie- van „Eminentie en prins van het Hei- ren en de sacramenten te ontvangen, jjge Roomse Rijk" titels welke ove rigens alleen aan kardinalen toekomen. Angelo de Mojana di Cologna, een advocaat, werd door 31 Malthezer rid- DINSDAG 15 MEI. Wit. H. Joannes ders tijdens een geheime stemming tot Baptist de la Salle. (In 1651 is deze grootmeester gekozen. Zijn aanstelling werd door paus Jo annes goedgekeurd. De Malthezerorde is zo genoemd om dat de zetel van 1530 tot 1798 op het De Zuidafrikaanse theoloog prof. A. eiland Malta was gevestigd. Deze gees- S. Geyser, die schuldig is verklaard telijke ridderorde is in 113 door paus aan ketterij en is ontheven van zijn Paschalis II goedgekeurd. Het arbeids- ambt als predikant van de Nederduits terrein bestaat hoofdzakelijk in werk- Hervormde kerk, heeft gezegd in Zuid- zaamheden van christelijke liefdadig- Afrika te zullen blijven, wat er ook h- ria. Tweede gebed H. Bonifatius. (Deze heilige werd onder keizer Dio- cletianus te Tarsus in Cilicië gemar teld). Prefatie van Pasen. Gezins lezing: I Kor. 9,127. heilige te Reims geboren. De op voeding van de jeugd koos hij zich als ideaal. Daartoe stichtte hij de congregatie van de Broeders der Christelijke Scholen. Na veel onbe grip en tegenwerking overwonnen te hebben, stierf hij in 1719). Prefatie van Pasen. Gezinslezing: I Kor. 10,1 —11,1. gebeurt. Hem zou een leerstoel aan en vrede, universiteiten in Nederland en de Ver enigde Staten z j prof Geyser CHRISTEN EN FILM eid, vooral ziekenverpleging in oorlog WOENSDAG 16 MEI. Wit. H. Ubaldus. (Door paus Eugenius II werd hij tot bisschop van zijn geboortestad Gub- bio in Italië benoemd. Hij beschikte over een uitzonderlijke macht om de duivel te bezweren. In 1160 is hij gestorven). Prefatie van Pasen. Ge zinslezing: I Kor. 11,234. Tot nader order blijft theologie doceren aan de universiteit van Pretoria. „Ondanks alle inspanningen die de Hem is het echter verboden zijn gees- Katholieke Bioscoop- en Filmexploitan- telijk ambt verder uit te oefenen. ten zich nationaal en internationaal «n* u t» De beschuldigingen, tegen Geyser m- getroosten, staat vast dat het christe- DONDERDAG 17 MEI. Wit. H. Pas gebracht door drie van zijn voormalige üjk denken nog steeds onvoldoende pupillen, die nu het domineesambt be- invloed uitoefent op de internationale kleden, hadden betrekking op zijn in- filmproduktie." Dit verklaarde de heer terpretatie van het nieuwe testament, victor Vermin op het tweede interna- Kernpunt van de beschuldiging was dat tionale congres van het Bezinnnings- Geyser zijn studenten zou hebben on- centrum der Katholieke Bioscoop- en derwezen dat Christus ondergeschikt Filmexploitanten. De belangrijkste op was aan God. lossing en verbetering in deze situatie Hij werd vrijgesproken van de aan- te brengen meende hij te zien in de klachten op de apartheidwetten van de grootst mogelijke aaneensluiting van kerk en insubordinatie betreffende uit- de katholieke beroepsmensen, nodigingen voor de wereldraad van Tr kerken in december 1960, mMet waardering sprak de heer Ver- mm over de waarde der. katholieke filmkeuring. Tegen de kritiek in eigen kring hield hij staande dat deze film keuring onmisbaar is voor de katholie- ZATERDAG 19 MEI. Wit. H. Petrus ke film- en bioscoopexploitanten. Caelestinus. (Deze paus is in 1221 De moderne filmproduktie houdt wel geboren. Hij stichte de orde van de rekening met de opvattingen der ka tholieken, maar probeert tevens met vele en sluwe middelen de katholieke eisen te omzeilen. De politiek van cul- Dominee Chester L. Marcus, een ne- tuurloosheid, het speculerer op sex en ger, heeft de leiding gekregen van het geweld, ook met huichelachtige ver werk van de zending van de Verenigde doezelingen, heeft echter tot achter- Kerk van Christus m Afrika. De keuze uitgang van het bioscoopbezoek geleid, van een neger in deze functie is een jn een terugkeer naar de culturele taak van j tofS^nomen invloed van de film zal op de duur de beste negers in de gehele wereld. kans voor de filmindustrie zitten. chalis Baylon. (Deze eenvoudige le kenbroeder, die in 1540 te Arragon ge boren is, werd om zijn grote liefde voor de eucharistie door paus Leo XIII tot patroon van de eucharisti sche congressen verheven. Hij stierf 17 mei 1592). Prefatie van Pasen. Gezinslezing: I Kor. 12,131. VRIJDAG 18 MEI. Rood. H. Venantius. (Omstreeks het jaar 250 stierf hij op 15-jarige leeftijd de marteldood te Camerino in Midden-Italië). Prefatie van Pasen. Gezinslezing: I Kor: 14,1 —25. De kerkvergadering die paus Joannes heeft uitgeschreven staat bekend als „het tweede Vaitcaan- se concilie" maar in feite is zij te beschouwen als de twintigste- eeuwse oecumenische vergade ring van de Rooms-Katholieke Kerk. T?^aeerste concilies van de Kerk van ware Wajen n'et oecumenisch in de vore r/n. .s woords, omdat het uni- rsanteit impliceert. Ze waren wel "n'verseel in het verband van de be- „ÏÏfvJng van die tijd en bestreken een i 5- ,zo Sroot als door de kerk werd bediend. Vandaag de dag, nu het christendom over de hele wereld is verspreid en opschoppen in straalvliegtuigen naar Rome reizen, worden voor het concilie ongeveer tweeduizend „concilievaders" k lacht, voor een bestudering van de Katholieke leer en organisatie. Het eerste grote concilie was dat van •Mo, uitgeschreven door paus Sylvester de Eerste. Het werd bekend als het concilie van Nicea. Het laatst gehouden concilie was dat van 1869-1870, bekend als het eerste Vatikaanse concilie. Het primaatschap en de onfeilbaarheid van de paus als kerkleraar werden er op vastgelegd. In een overzicht van de concilies onder de titel „Het tweede Vatikaanse Concilie, de achtergrond van het oecu menisch concilie van paus Joannes XXIII", geeft de Franse auteur Daniel Rops een opsomming van de concilies uit het verleden, en formuleert hij de hoop voor dat van dit jaar. Rops besteedt vooral veel aandacht aan het concilie van Trente dat duurde van 1543 tot 1563 en geleid werd door de pausen Paulus de Derde en Pius de Vierde. Trente gaf dt lijnen aan van de bar rière tegen het protestantisme en voor een algehele hervorming van de katho lieke praxis. „Aan de fundamenten van de verschil lende concilies lagen uiteenlopende oor zaken ten grondslag" aldus Rops „Som migen zagen als hun essentiële taak de regeling van leerstellige kwesties, anderen reflecteerden de noodzaak van reorganisatie, hervorming en zuivering, en weer anderen vooral Trente toonden zich vruchtbaar op het stuk van dogmatische, organisatorische en disciplinaire renaissance". Het eerste Vatikaans concilie vestigde de kerk zoals ze zich nu aan ons voor doet. Het werd voortijdig afgebroken door de oorlog en veel punten bleven onbesproken. Paus Joannes, aldus Rops, „heeft duidelijk te kennnen gegeven dat één van de voornaamste doelstellingen van Celestijnen. Hij bekleedde maar enke le maanden de pauselijke waardig heid, daar hij zich tegen deze taak niet opgewassen voelde. In 1296 stierf hij in de eenzaamheid). Tweede ge bed H. Pudentiana. (Met haar zuster, de H. Praxedes, was zij de dochter van de senator Pudens, in wiens huis de apostel Petrus te Rome zou heb ben verbleven). Prefatie van Pasen. Gezinslezing: I Kor. 14,2640. het tweede Vatikaans concilie een ge baar jegens afgescheiden broeders en zusters zal zijn. Het zou een kapitale fout zijn het concilie af te schilderen als een soort oorlogsmachinerie, een soort „godsdienstig Atlantisch Pact", zoals de Russische academie het heeft genoemd, er een manifestatie van de „anti-communistische" traditie van het Vatikaan in ziende". Het zou niet minder onjuist zijn te veronderstellen dat slechts de noodtoe stand de Kerk zou kunnen aanzetten tot het houden van plechtige zittingen. Zulk een lezing zou men het etiket „Concilie van de angst" kunnen op plakken, en er het begin van een vol slagen omwenteling in kunnen zien. Volgens Daniel Rops ziet de kerk zich op dit ogenblik in de eerste plaats geconfronteerd met de problemen die haar door de gemeenschap worden ge steld. De wereldbevolking heeft het ge tal 3 miljard bereikt. Ruim 1,9 miljard is niet-christelijt en slechts 1,9 miljard 510 miljoen zijn katholiek. „De Kerk van Christus weet van nu af", aldus de Franse academicus, „dat zy een minderheidsgroepering vormt. Daaruit vloeit de plicht voort haar apostolische zending onder niet-chris- tenen te herzien, en ook die onder haar lidmaten die alleen christenen zijn uit conventie". De katholieke kerk, zo besluit Rops, „roept geen concilie bijeen om een aanval op haar belagers te overwegen, een defensie op te bouwen of een op zienbarende campagne in het licht van dreigende gevaren af te kondigen' (Advertentie) handige moderne flacon slechts f3.95 Voor 't haar fris... Iedere dag opnieuw. Gedistingeerde geur, niet te sterk, niet te zoetvoor 'n man Juist goed I Ja, Silvikrin Hair-Lotion heeft karakter, persoonlijkheid geeft zelfvertrouwen. Iedere dagfris. aangenaam, plezierig voor uw omgeving 1 Bovendien Is Silvikrin Hair-Lotlon gezond voor uw haar enhet gaat roos tegen. De prijs Is even prettig als de lotion zelf... slechts_f_3.95 voor 'n grote, chique flacon. SILVIKRIN HAIR-LOTION met biologische werking. Voor vet en normaal haar Lotion "dm* Voor drooa haar Lotion "wïth nil" SUMtoïa Silvikrin HAIR- lOTiON 62-2 (Eigen buitenlandse dienst) Kort na de oprichting van de beruchte muur dwars door Berlyn zaten we op het Schöneberger Eathaus, de zetel van de regering van Berlijn tegenover burgemeester Franz Amrehn, een der politieke en administratieve leiders van de stad, tevens voorzitter van de Ber- lijnse C.D.U. De wereld en Berlijn op de eerste plaats was ongerust over het lot van deze stad en, daarmee samenhangend, het lot van de wereldvrede. Het gesprek met deze man was toen voor ons een verademing na al de min of meer alarmerende berichten over het ultimatieve gedreig van Moskou. Wanneer hij ook al niet ontkende, dat de oprichting van de muur een bijzon der gevaarlijke situatie had geschapen en dat de publieke opinie toen nog maar weinig fiducie had in de standvas tigheid der geallieerden wegens de slap pe wijze, waarop zij tegen de plotselin ge bouw van de muur en daarmee de afgrenzing van een deel der Berlijnse bevolking reageerden, zo liet hij toen toch niet de minste twijfel blijken aan de toekomstige vrijheid van West-Ber- lijn. Omdat, bij alle geschillen over me thoden, hij het volste vertrouwen be hield in het woord der geallieerden, dat zij vast zouden houden aan hun rechten in Berlijn, vastgelegd in het verdrag van Potsdam. Na een lange winter, welke alle par tijen, maar bijzonder de Moskouse meer praktische dan politieke moeilijkheden opleverde, is plotseling nieuwe spanning ontstaan rond de kwestie-Berlijn en wel door de geruchtenstroom over bepaalde mogelijkheden welke de Ver. Staten zou den zien voor een ontspanning, een ont- scherping der kwestie-Berlijn. Men kan het de politieke leiders van West-Berlijn noch de bevolking kwalijk nemen, dat zij de oren spitsen, wanneer zoiets aan de hand is. Zij horen bij wijze van spre ken, de stenen spreken en het gras groeien. Het gaat tenslotte in de eerste plaats om hen. En nu kregen we dezer dagen een seintje uit Berlijn. Er was alle reden, om het post-murale gesprek met burgemeester Amrehn van eind au gustus van het vorige jaar te vervolgen. We zouden dan weliswaar met dezelfde nuchtere, kalme scherpzinnige West-Ber- lijnse burgemeester te doen hebben maar toch wel bemerken, dat in diens beoordeling van de situatie een accent verschuiving heeft plaatsgevonden, het vertrouwen in de geallieerde standvas tigheid inzake Berlijn genuanceerd ge worden is. Men kan het volste vertrou wen hebben in de wil der geallieerden precieser gezegd: van de Ver. Staten om de Potsdammer rechten in Berlijn te handhaven, maar toch ernstige en gefundeerde bedenkingen koesteren te gen de wijze, waarop zij die rechten denken te handhaven. Burgemeester Amrehn heeft aan zijn kritische gedachten daarover rechtuit de vrije loop gelaten en zo werd het een openhartig gesprek om en bij de muur. In 's hemelsnaam geen klaagzang aan de muur, weerde hij af. Daarvoor is nog geen enkele reden! Nu is de party welke Amrehn voor staat, de C.D.U., in de laatste tijd in een merkwaardige positie terecht geko men. Zij getuigt niet alleen door het fe nomeen van het bliksembezoek van de leider der C.D.U. in de Bondsdag, von Bretano aan president Kennedy van een kritische houding tegenover de Ameri kaanse voorstellen, maar ook van wan trouwen of bezorgdheid over de houding van de Bondsregering tegenover die Amerikaanse voorstellen. Het is immers wel een zeer ongewone figuur, dat de fraktieleider ener politieke party zij het dan ook van de grootste party - het noodzakelijk vindt buiten het gou vernementele beleid om, bij het staats hoofd der Ver. Staten te interveneren. Dit wyst ergens op een vertrouwens crisis. En die is er ook inderdaad, zo als wij van terzake kundige informan ten vernamen. De houding van de Bondsregering én die van de C.D.U. inzake de buiten landse politiek dekten zich tot voor kort volkomen. Deswegen stond de C.D U altijd gesloten achter de politiek van bondskanselier Adenauer. Zij culmineer de in een volstrekte afwijzing van alles wat maar naar concessies zweemde in de overtuiging, dat anders het geheel der buitenlandse politiek aan 't schui ven zou geraken. En dit geschiedde ir. een volkomen overeenstemming met de Amerikaanse houding. Deze buitenlandse politiek is in de kringen van de Socia listische zowel als de Freie Deutsche Partei, de liberale F.D.P., bij herha- De kwestie-Berlijn is in bewe- ping gekomen. Het heeft in de j laatste dagen daarover verkla- ringen geregend: ontkennende, be- vestigendetwijfelende. Gromiko toonde zich optimistisch gestemd door de neiging tot een realisti scher kijk bij de Ver. Staten op Berlijn. De C.D.U. is sterk ver ontrust, de Ver. Staten zwakken de indruk af. Wat is er eigenlijk aan de hand Wij hadden in Berlijn een her nieuwd onderhoud met Berlijns burgemeester Franz Amrehn, waarin deze een aantal bezwaren tegen het Amerikaanse initiatief formuleerde. Hieronder volgt het eerste deel van het verslag van Amrehns uiteenzettingen. ling als een politiek van de onmacht aangegrepen en kopstukken van beide partijen pleitten bij herhaling voor een actieve politiek - desnoods rechtstreekse onderhandelingen met Moskou. Hoe dik wijls was het niet nodig, dat de Bonds regering daartegen, terwille van de ge moedsrust der westelijke verbondenen, vierkant stelling nam. Toen von Brentano op Buitenlandse Zaken door Schroder vervangen werd, werd dit door velen bezorgd als een eerste concessie op deze politiek der standvastigheid beschouwd en met na me de Berlynse C.D.U. is tegen deze personeelsbezetting scherp gekant ge weest. Wat iedereen, die ogen en oren heeft, kan constateren is, dat Adenau ers persoonlijk overwicht in de huidige Bondsregering fel verzwakt is en zyn bondskanselierschap eigenlijk nog maar een schim is, van wat het voorheen was. Vandaar het stijgende verlangen in de C.D.U. dat Adenauer zich houdt aan zyn woord, by de kabinetsformatie gegeven, dat hij nog maar een zeer be perkte tyd als bondskanselier aan zou blijven! Met andere woorden: men acht de tijd gekomen voor een definitieve regeling der opvolging. Maar evenzeer acht Adenauer het schijnbaar niet nodig heen te gaan. Zijn langdurige en herhaalde vakanties in Canadablia acht hij niet storend voor een sterk beleid, hij is het met de kri tiek in de C.D.U. helemaal niet eens, dat hij de liberale leider Mende zo uit bundig loofde voor diens optreden in Amerika, en dat de Bondsregering de voorstellen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk niet zó ongunstig beoordeelt als de buitenlandse experts van de C.D.U., dat alles past wel in de strijd, die op dit ogenblik in het Bondsrepublikeinse politieke leven achter de schermen ten aanzien van Adenauers al of niet aanblijven gevoerd wordt. Zo is nu de C.D.U. zoal niet kri- ticus, dan toch de vermaner geworden (Advertentie) FRANZ AMREHN burgemeester van Berlijn. Landsvoor- zitter der C.D.U. van de officiële buitenlandse politiek der Bondsregering. En dit is dan de zin van de opmer king van burgemeester Amrehn, toen hij zijn uiteenzetting aanving met op de vertrouwenscrisis in de kringen der C.D.U. over de Amerikaanse voorstel len te wijzen. Binnen de kring van zijn partijvrien den is onrust gekomen over de vraag, of de Ver. Staten in de kwestie-Berlijn meer tegemoetkoming voor de Sovjet- Russische opvattingen aan de dag leg gen als van het standpunt van Berlijn te rechtvaardigen is. Voor deze onrust, aldus burgemeester Amrehn, heeft men ginds weinig begrip getoond. Integendeel, de berichten over onze verontrusting hebben zelfs geleid tot politieke onbehagelijkheid jegens ons. Maar dit mag ons niet beletten om als we menen dat onze geallieerden on herstelbare fouten maken - daartegen op te komen. Nu is voor die onbehage lijkheid in zekere zin wel reden wan neer vertrouwelijke stukken, die nog voortdurend gewijzigd kunnen en zullen worden, op ongeschikte momenten door onverantwoordelijke elementen gepubli ceerd worden. Hierdoor wordt onder ling wantrouwen gezaaid en dat kun nen wij ons niet veroorloven. Wij zijn niet minder dan onze partners op ver trouwen aangewezen, eer op heel wat meer! Maar dat neemt niet weg. dat we wat de zaak zelf betreft, juist uit onze vertrouwenshouding moeten kunnen zeg gen, wat we ervan denken. Welnu op de eerste plaats: elke on derhandeling over Berlijn, die niet met de eis begint, dat de geallieerde rech ten in Oost-Berlijn hersteld worden, houdt reeds een bedenkelijke concessie in. Wij hebben steeds de opvatting verde digd, dat wij de Duitse hereniging met politieke middelen, niet met geweld wil len bereiken. Geweld zou een dergelijk bloedbad veroorzaken, dat tenslotte niets meer te herenigen zou zijn. Daarom is ons doel alleen maar te bereiken met een voortdurend appèl op de Sovjet- Unie haar ware belang in te willen zien. De Sovjet-Unie heeft zich en haar prestige door haar uitsluitend spelen op de kaart van Ulbricht en consorten sinds het einde van de oorlog alleen maar schade veroorzaakt. Zonder dit Ulbricht-regiem zou er geen muur door Berlijn lopen. De misdaden, welke da gelijks aan die muur gebeuren, zijn in wezen een voortdurende aanklacht te gen de Sovjet-Unie. Daardoor - en niet door het bestaan van West-Berlijn - wordt de vrede in Berlijn in gevaar ge bracht. Want daardoor stijgt dagelijks de temperatuur in deze grote Ulbricht gevangenis. Het zou een dwaasheid zijn van ons onder deze omstandigheden te verwachten, dat wij zelfs nog garantie verklaringen voor deze muur zouden afleggen. Wat zou Kroestjev wel zeggen, wan neer hy door vreemd geweld in Moskou van zyn kinderen door een ondoordring bare muur gescheiden zou zijn. Ik zeg dit hier open, omdat wy sinds de vrij lating van de Duitse krijgsgevangenen weten, dat hij tot menselijke bewogen heid eer bekwaam is, dan zyn stalinis tische vrienden in Pankoy. (Advertentie) Sssst... Laat ze het niet horen! We geven de sleutel voor het mooiste cadeau voor moederdag. Een ge schenk waarover ze écht verrukt zal zijn. Luister: moeder is Vrouw. Met een hoofdletter. Uw moeder, jouw moeder, iedere moeder. En omdat ze Vrouw is, wil ze bekoorlijk zijn. En omdat ze bekoorlijk wil zijn, krijgt ze het liefst een geschenk dat haar bekoorlijkheid onderstreept. Juist! Een welriekende zeep. Of een eau de cologne. Of een parfum. Of een van die geheimzinnige potjes en flesjes die op de toilettafel thuis horen. Ssstt... niet zo hard! We weten wel dat de keus van de juiste eau de cologne of parfum erg moeilijk is. Om dan nog maar niet te spreken over cosmetica. Maar hier is nog een advies. Ga daarvoor naar Uw drogist. Hij kent de moe ders. En de vrouwen (als schoon- hcidsadviseur!) Hij helpt U aan het juiste moederdaggeschenk. Even naar Uw drogist dus. Voor moeder- dag. Ssssst

de Stem | 1962 | | pagina 15