te Goes Internaat voor geestelijk gehandicapten CAMPING-EXPLOITANTEN SLAAN HANDEN INEEN Fruit is op in Zeeland GREVELINGENDAM GROEIT DICHT Cementsilo (26 meter) te Goes ingestort Carlton 3let Miljoenen klanten Tevens plannen er een r.-k. bio.~school aan te verbinden Ingrijpende verbouwing Goed seizoen voor telers Atoomkwestie zit De Gaulle danig dwars lagbtaü Pe£tcm Tijdens vergadering te Haamstede: „ORDNUNG" REGENMANTEL 17.50 Doel bereikt Hero is dè kampioen Recreatie op Nieuw-Guinea Eenzijdige kijk oor de ogen van de directeur: Samenspel Ruzie WEEK-END AANBIEDING dames nylon VROOM DREESMANN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 MEI 1962 De Stichting Samenwerkende Internaten voor Zwakzinnigen (SAMIVOZ) te Den Bosch heeft het al enkele jaren leegstaande pand van Bommel-v. Vloten aan de 's-Heer Hendrikskinderenstraat te Goes gekocht. Ook nabijliggendc panden zijn reeds gekocht of gehuurd. De stichting wil op deze plaats een internaat voor geestelijk gehandicapten op katholieke grondslag voor Zeeland vestigen. Tevens wil de stichting een katholieke b.l.o.-school aan dit internaat ver binden. Door bemoeienissen met de plannen voor de bouw van een r.-k. verpleegte huis voor chronisch zieken te Goes (juist vorige week zijn de eerste bouwmate rialen hiervoor gearriveerd) is men in contact gekomen met de SAMIVOZ te Den Bosch, die zich speciaal met de zorg voor geestelijk gehandicapten bezig houdt. Aangezien vele katholieke Zeeuwse kinderen in ver van de provincie ge legen internaten zijn ondergebracht zou het in hoge mate toe te juichen zijn, in dien katholiek Zeeland over een eigen internaat zou kunnen beschikken. De stichting was bereid in Goes een internaat te vestigen, indien daarvoor een gunstige huisvesting gevonden zou kunnen worden. Deze huisvestingsmoge lijkheid is nu gevonden in het huis van Bommel-v. Vloten, een kapitaal pand in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat. Het links naast dit pand gelegen huis, de tegenover het pand liggende grond, de achter het pand gelegen tuin van 30 are (tot aan de Nieuwstraat) èn het koets huis aan laatstgenoemde straat zijn even eens reeds ondershands aangekocht. Bo vendien is een gedeelte van het huis rechts van het pand in huur verkregen. In het pand van Bommel-v. Vloten en de daarnaast verkregen ruimten zal het internaat voor 50 kinderen worden ge vestigd. Tevens zal hier ruimte worden vrijgemaakt voor het verplegend perso neel. De schetsplannen voor de ingrij pende verbouwing, die hier zal gaan plaatsvinden, zijn reeds gereed. In het internaat zullen op de begane grond de dagverblijven worden ondergebracht. De eerste en tweede verdieping zullen als slaapverdiepingen worden ingericht. Er zal o.m. een lift in het internaat worden aangebracht. Zoals ook al in de aanhef vermeld heeft de stichting het plan om op het verworven terrein een katholieke b.l.o.- school voor Zeeland te stichten, waarbij gedacht wordt aan een school van vijf tot zes klassen. De plannen om in Zeeland tot een ka tholieke b.l.o.-school te komen zijn niet van vandaag. In 1959 is zelfs een stich ting in het leven geroepen om deze plan nen verwezenlijkt te krijgen. Daarvóór waren al enkele jaren van research voor afgegaan. Er waren steekproeven gehou den die tot de conclusie hebben geleid dat het wel heel erg wenselijk is dat er in Zeeland een dergelijke school gaat komen. Raad voor Maatschappelijk Werk in Zee land dus hard aan de voorbereidingen gewerkt. Nu vrij plotseling een oplossing voor het probleem in de schoot geworpen wordt is het doel van de stichting be reikt. Zij heeft niet voor niets gewerkt. De SAMIVOZ zal namelijk een dankbaar gebruik willen maken van de gegevens, die de Zeeuwse stichting uit haar on derzoekingen heeft gepeurd. Het moet niet onmogelijk worden ge acht dat de b.l.o.-school zal worden ge bouwd op de plaats waar nu het koets huis aan de Nieuwstraat te Goes te vin den is. Behalve de externe leerlingen uit mid den-Zeeland zullen ook de internaats kinderen op de b.l.o.-school een plaatsje krijgen. Voor de verzorging van de kinderen heeft men reeds met succes uitgekeken naar een zustercongregatie. De SAMIVOZ heeft o.m. al internaten te Son, Rosmalen, Nijmegen en Orthen. De heer A. Nollen, secretaris van de SAMIVOZ, heeft in januari in opdracht van de KVP een rapport over de zorg voor de geestelijk gehandicapten uitge bracht. In dit rapport is geconcludeerd dat er naar schatting 200.000 geestelijk gehan dicapten in Nederland zijn. De zorg voor deze gehandicapten is tot nu iets van hel particulier initiatief. Welk een kosten de verzorging met zich meebrengt blijkt uit hetgeen de heer Nollen in zijn rapport heeft medegedeeld: de verplegingskosten van de 21.500 geestelijk gehandicapten, die thans in inrichtingen of thuis ver zorgd worden, bedragen jaarlijks ruim honderd miljoen gulden. Over de plannen voor Goes zij ten slotte opgemerkt, dat ze nog de goed keuring behoeven van verschillende in stanties, zoals de gemeente en de ge zondheidsdienst. De „Stichting r.-k. b.l.o.-school" heeft Het is nu vrijwel gebeurd met de aanvoer van fruit van de oude oogst op de Zeeuwse fruitveilingen. Deze week werden er zowel in Goes als Kapelle- Biezelinge nog enkele partijen appels aangeboden en in de komende weken zal dit op zeer bescheiden schaal nog wel gebeuren, maar het zal toch van geen betekenis meer zijn. De laatste jaren was het fruit van de oude oogst in Zeeland steeds omstreeks half mei geruimd. Voor de telers is het een goed seizoen geweest, want de opbrengst van de meeste Zeeuwse bedrijven was goed en vooral in het najaar werden er hoge prijzen betaald voor de appels en peren. Deze prijzen zijn ook gedurende de win ter en het voorjaar wel hoog gebleven, maar toch is over het algemeen het bewaren van fruit voor de telers niet erg winstgevend geweest en dikwijls lagen de prijzen van het bewaarfruit zelfs onder de prijzen van het najaar, zeker wanneer rekening wordt gehouden met de bewaarkosten. Voor bepaalde pererassen is het ver schil zelfs heel groot geweest, want het bekende ras Beurré Alexander Lucas liep het vorig najaar op tot rond 75 cent per kg en toen deze peer uit de koelhuizen werd verkocht kwam de prijs niet hoger dan 40 cent per kg. Ook het bewaren van Conference is dit seizoen geen suc ces geweest. Overigens is het rendement van het bewaren van fruit door de teler moeilijk te berekenen, want het is nu eenmaal onmogelijk alles in het najaar te ver kopen. Er moet een groot deel van de fruitoogst worden opgeslagen in de koel huizen. Vroeger kon het nog wel eens gebeuren, dat nadat het fruit was ge- samenwerking met de Katholieke ruimd er op de Zeeuwse veilingen een periode zonder aanvoer aanbrak. Dat is thans niet meer het geval, want met name op de veiling in Kapelle komen reeds enkele weken heel wat aardbeien uit de verwarmde kassen en deze week is de oogst van aardbeien uit de koude kassen begonnen. De aardbeien op de volle grond beginnen thans te bloeien. Ook hierbij is de ontwikkeling op het ogenblik achter bij die van het vorig jaar. (Advertentie) Kampioen in smaak: Hero heeft het unieke fruitaroma. Daarom is Hero fijner dan andere !Hero is ook kampioen in smaken, want Hero heeft de smaak voor elke smaak. Neem altijd Hero. U ge niet meer, uit en thuis. Het grootste assortiment, zui verder van kwaliteit:perl sinas - citroen - cassis - ananas- cerise - frambozen grapefruit Tussen Amerika en Frankrijk ontwik kelt zich een diplomatieke strijd over Frankrijks vastbeslotenheid zyn atoom- program tot uitvoering te brengen. Frankrijk was van plan niets te zeggen over de ondergrondse kernproef die op 1 mei in de Sahara is genomen, maar de Amerikaanse regering heeft er wel bewust ruchtbaarheid aan gegeven. Men gelooft dat de Franse technici dicht bij hun doel het vervaardigen van een thermo-nucleaire born zijn ge komen. De laatste moeilijkheden zou den sneller overwonnen kunnen wor den als Amerika* bereid zou zijn be paalde technische geheimen en mate rialen ter beschikking te stellen. Amerika wil echter niet, en de grote ontevredenheid hierover in Franse re geringskringen valt duidelijk op. De gevolgen van dat misnoegen strekken zich tot buiten het gebied van de kern energie uit en hebben zelfs positieve invloed op de Frans-Duitse diploma tieke samenwerking, die binnenkort zal worden uitgebreid. De acht neutrale leden van de zeventien- landenconferentie in Genève hebben gisteren een beroc-p gedaan op de drie atoommogendheden om zich serieus te beraden over de compromisvoorstellen die het blok van niet-gebonden landen heeft ingediend om uit de impasse te geraken. De woordvoerder van de neu trale groep zei: „Wij hebben het recht te eisen dat de kernmogendheden onder handelen. Er kan niet langer gezegd worden dat er geen basis voor onder handelen is. De kernmogendheden heb ben het neutralistische plan niet ern stig opgevat. Tegenover ons is het niet eerlijk dat deze zaak zich maar voortsleept". Liet Katholiek Thuisfront is een prij- zenswaardige actie begonnen voor de militairen op Nieuw-Guinea. Men wil onze jongens daar meer mogelijk heden geven voor sport en ontspan ning. Aan die verruiming van recreatie mogelijkheden bestaat grote behoef te, want wat er op dit gebied op het ogenblik op Nieuw-Guinea voorhan den is, blijkt in hoofdzaak afgestemd te zijn op de beperkte troepenmacht van vroeger. Wij wensen dus Katholiek Thuisfront alle succes toe bij haar actie. Wel vragen wij ons af, of de regering deze zaak geheel aan het par ticuliere initiatief mag overlaten. Is dat niet de bedoeling, dan wordt het toch wel hoog tijd, dat er op dit gebied iets gaat gebeuren. Onze mili tairen verrichten op Nieuw-Guinea een uiterst moeilijke taak. Het is de plicht van de regering alles te doen wat die taak kan verlichten. Wellicht kan de gewenste spoed bij beslissingen op dit punt bevorderd worden, als een Kamerlid eens vragen over deze kwes tie aan minister Visser stelt. Minister Korthals heeft in de vaste commissie voor Verkeer en Wa terstaat moeten horen, hoe men in het zuiden met lede ogen ziet, dat de ont wikkeling van het Benelux-midden- gebied nog veel te weinig aandacht én. geld krijgt. Zo blijven voors hands alleen nog maar op papier staan de broodnodige verbetering van de verbindingen Gorkum-Tilburg-Turn- hout, het aanpakken van de Zoomse weg, de voltooiing van de E3-weg. Zo het Postelkanaal nog altijd niet verder gekomen dan een rapport. Er liggen nog altijd 4 spoorwegverbindin gen tussen België en Nederland te roes ten, terwijl er slechts 2 in gebruik zijn. Het denkbeeld van een vaste oever verbinding over de Westerschelde wordt helemaal weggewuifd. De klachtenlitanie is lang, maar de mi nister heeft er nu ook maar één ant woord op: we kunnen er (nog) niet aan beginnen, we hebben nog te veel op ons program staan. Als men echter ziet wat er in het Europoortgebied allemaal wel kon en hoe daar het ene miljoenenplan op het andere volgt, dan dringt zich de overtuiging op, dat de eenzijdige „Wes terse" kijk op de toekomstige ontwik kelingen nog altijd overheerst. Men ge looft in Den Haag niet hard aan de potenties van het Benelux-middenge- bied. Men voedt liever de congestie in de Randstad. We hopen, dat de Kamerleden, die deze zaken aanhangig maakten, echter niet zullen aflaten in hun pogingen, om deze eenzijdige kijk te doorbreken. helemaal uw smaak Een nog geen jaar geleden gemonteer de 26 meter hoge cementsilo op het ter rein van de betonfabriek van J. Haring man aan de Nieuwe Haven te Goes is dinsdagavond plotseling ingestort. Er zat -80 ton cement in de silo, die daarmee bijna vol was. Dit plotseling in elkaar en. voor de ogen van de heer Ha ringman, kwam als een volkomen ver rassing. De silo heeft namelijk al eens, geheel gevuld, windkracht elf door staan. Gelukkig gebeurde het ongeval buiten werktüd. Normaal zijn zes tot tien ei ers er onder of in de directe om geving werkzaam. deD?nstartio?arin5ma1 was getuige van gaan IcHkilf' omdat hij nog even wilde sehin mi? naar het lossen van een de fahüfv eement. Een minuut later zou brikant de silo gepasseerd zijn va^?.n £edee*te van het personeel was ge de, zomeravondcompetitie in de wprH voetballen. De wedstrijd urovu OHHüddelluk gestaakt, waarna de gmgln kiJ'ken of zij hulp konden bieden. De silo was helemaal werking en het instellen van een K.I.D. De heren G. S. Lous en A. G. van verpletterd. In zijn val had hij de gevel van de vlak bij gelegen werkloods ver nield. Het dak van deze vijftig meter lange loods werd over de gehele lengte ontzet. Het cement drong door tot liefst twintig meter in deze werkloods, een zware triltafel van bijna tien meter weg schuivend. De mengsilo en weeginstalla tie, direct naast de cementsilo, werden ernstig ontzet. Gisteren is het personeel bezig geweest met het opnieuw opslaan van het ce ment. Dit moest zo snel mogelijk gebeu ren, omdat bij eventuele regenval het cement zou verstenen. Enige uren na de instorting viel de elektrische stroom op het bedrijf uit. Aanvankelijk zocht men verband tussen het uitvallen van de stroom en het on geval. De oorzaak van de storing in het elektriciteitsnet lag evenwel even ver der. In een op enkele honderden meters gelegen huisje in de polder was namelijk kortsluiting ontstaan. Gistermiddag zat de fabriek nog steeds zonder stroom De oorzaak van het bedrijfsongeval is nog niet bekend. De schade staat ook nog niet helemaal vast. Ze is aanzien lijk, maar wordt door de verzekering ge dekt. De produktie zal vandaag weer normaal doorgang vinden. De Zeeuwse toeristische industrie beleefde gistermiddag in Haam stede op Schouwen-Duiveland een belangrijk moment toen de beer G. W. Oskamp, provinciaal direc teur van het V.V.V. met een ha merslag het algemene besluit van de vergaderde Zeeuwse exploitan ten van kampeerterreinen be krachtigde en de Zeeuwse Cam ping Organisatie een feit werd. De eigenaren der kampeerterreinen hebben nu via dit officiële instituut mondigheid verkregen, waardoor deels de eigen, bepaald niet geringe, be langen kunnen worden gediend en deels de verschillende bü het vreemdelingen verkeer betrokken overheidsorganen, zoals gemeente, provincie en planolo gische dienst nu eindelijk een gespreks partner" hebben gevonden. Inl^et voorjaar van 1961 werden in Koudekerke op Walcheren reeds de fun damenten van de op te richten vereni ging gelegd waarna in november op het kantoor van het provinciale VW in Middelburg een voorlopige commissie werd gevormd, waarvan de heer Os kamp het voorzitterschap waarnam. Binnen veertien dagen wordt een defi nitief bestuur gekozen, dat zal bestaan uit vertegenwoordigers van de eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen. Nadat de huidige voorzitter zijn wel komstwoord had uitgesproken en uiting had gegeven aan zijn vreugde over de grote belangstelling, deed de VW- secretaris verslag over reeds bestu deerde zaken door de voorlopige com missie. Een sterke onderlinge samen- (kaarten-informatiedienst) systeem voor een betere controle over de kampeer- gasten werd wenselijk geacht. In dit verband wordt ook een de behoefte aan een internationaal kamperingscarnet sterk gevoeld. De heer J. Petri, van de Planologische Dienst, hield hierna een inleiding over de diverse aspecten van de camping. Rondom de Zeeuwse Delta wonen vijf miljoen mensen op zo geringe afstand dat zij op een middag ge makkelijk een bezoek aan de Zeeuw se kusten kunnen brengen en 's avonds weer op tijd thuis kunnen zijn, terwijl in een grotere straal vijfendertig miljoen mensen wonen die hetzelfde in een weekeinde kun nen doen". Met dit indrukwekkende beeld il lustreerde de heer Petri de enorme vlucht welke het toerisme in deze provincie heeft genomen en de enorme inspanningen en voorzienin gen die nodig zullen zijn om, vooral in de toekomst als deze strand- en watergenieters te kunnen accommo deren. De bij elkaar honderden kilometers tel lende Zeeuwse kustlijn zullen ook over twintig jaar het dan veelvoudige aan tal bezoekers kunnen opvangen. De laatste vier caissons van de Greve lingendam, die Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee met elkaar zal ver binden, worden 12 mei tot zinken ge bracht. In totaal zijn voor de afsluiting 36 caissons nodig. Deze luchtfoto geeft een beeld van de Grevelingendam. Op de achtergrond Schouwen-Duiveland (lucht foto ANP). Berkel, beiden functionarissen van de ANWB, gaven een toelichting op de ver schillende diensten van deze instelling voor gebruikers van een kampeerter rein. Zo beschikt de ANWB over een alarmcentrale die in het seizoen met ruim duizend campings in verbinding staat en die ter beschikking staat van de individuele kampeerder. In samen werking met de ANW (Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer) wordt nu ook een logies- informatiedienst gevormd voor kam peerterrein. zoals die al geruime tijd bestaat voor hotels, pensions e.d. Na gezamenlijk een lunch te hebben gebruik begaf 't gezelschap zich naar en kele in de nabijheid gelegen kampeer terreinen waarbij de terreinhoedanighe- den, sanitaire voorzieningen werden be keken en besproken. HET COLLEGE van rijksbemiddelaars heeft goedkeuring gehecht aan de met de vakorganisaties van handarbeiders en beambten bij de N.V. Philips Gloeilam penfabrieken overeengekomen wijzigin gen der lonen en salarissen. Een voor behoud is gemaakt bij de toepassing van de jaarnormen voor de jeugdige be ambten en de vakgroepen 1 en 2. De voorstellen tot de gewijzigde gemeente- klassenindeling van Doetinchem, Drach ten, Terneuzen en Uden (alle vestigingen van Philips) werden afgewezen. J\Ja de betuigingen van roerende eens gezindheid, welke in Athene op klonken aan het slot van de Navo- bijeenkomst, is nu een felle ruzie Washington-Bonn ontbrand, Adenauer voelt niets voor verdere besprekingen met Moskou over de kwestie-Berlijn op de grondslag van de totnutoe ge voerde Amerikaans-Russische bespre kingen. Men mag aannemen, dat hij in dezen gesteund wordt door De Gaulle. MacMillan is het echter met Kennedy eens. Zo is de eenheid van het Westen dan weer in ernstig gevaar. In de V.S. heeft men laten weten, dat desondanks het gesprek met Moskou zal worden voortgezet. Doch men moest er wel aan toevoegen, dat bij iedere fase van de onderhandelingen rekening zou moeten worden gehouden met het Westduitse standpunt. Een overeenkomst buiten Bonn om is im mers ondenkbaar. Frankrijk heeft dan nog particulier een ruzietje met de V.S. over de kern proeven, Washington produceerde een lek, waardoor een bericht, dat geheim moest blijven, ontsnapte: In de Sahara was een ondergrondse atoombom tot ontploffing gebracht. Amerika wil trouwens ook geen nucleaire gegevens ter beschikking stellen van Frankrijk. En om het beeld van ruzie en ver warring nog te completeren: De Gaulle zou van plan zijn zijn conceptie aan gaande een Europese Politieke Unie te verwezenlijken buiten Engeland en de Beneluxlanden om. Dat zou dan een as Parijs-Bonn-Rome worden. Het is maar triest, dat gekibbel en gewring tegenover de levensgroot drei gende gevaren. (Advertentie) Belangrijkste taak van de vergadering en de toekomstige vereniging achtte hij ordening. Een goede organisatie van overheid en ondernemer om straks de vele mogelijkheden die aanwezig zijn tot ontwikkeling te brengen. Welk een belangrijke taak de plano logische dienst hierbij vervult en de grote problemen waarvoor deze gesteld is, bleek uit de ter sprake gekomen Sloeprojecten. Hier dreigt namelijk een scherpe tegenstrijdigheid in het plan matige op te treden. In het Zuid-Sloe komen fabrieken, met alle gevaar van stank en walm, terwijl in de Noord-Sloe, vrijwel aansluitend, een recreatiegebied tot ontwikkeling wordt gebracht, o m door het jubileumgeschenk van H.M de Koningin. In de oprichtingsvergadering van de Zeeuwse kampeerterreinexploi tanten dreigde even een tumult toen een der aanwezigen zei: „De planologische dienst doet maar raak en houdt weinig of geen rekening met de ondernemer." Na de lunch antwoordde de heer Petri: „Uw uitspraak getuigt of van grote wijsheid of berust op een afschuwelijk misverstand Het laatste gelovende onder streepte hij de grote verdiensten in de afgelopen zestig jaar van de overheid voor de bevordering van het toerisme. Hij gaf toe dat het woord ordeninginderdaad veel weg heeft van „Ordnung". waarvan de Nederlanders vijf jaar lang de zegeningen hebben geno ten. doch met de sussende mede deling dat de geachte vragensteller niet voor terreur of overheersing hoefde te vrezen werd dit con- flictje, nog voor de vereniging was geboren, uit de wereld geholpen. van 100% nylon. Sportief trench-coat model met ceintuur en charmant hoofddoekje. In een groot assortiment maten en kleuren. Bijzonder practisch verpakt, klein opvouw baar. NU voor een speciale week-end prijs, slechts BREDA - BERGEN OP ZOOM - OOSTERHOUT

de Stem | 1962 | | pagina 3