li' blnO Gecombineerd optreden bij Fak Fak Troepen omsingelen circa veertig „Jani-para's Koninklijke tournee werd de residentie besloten ü'nnbrod Leider subversieve groep had decoratie van KNIL Vader Camman zoekt dochter in Schotland KRACHTMETING TUSSEN FRANCO EN DE STAKERS Zilveren boek van hef corps diplomatique Tweede Kamer wil degens met senaat kruisen Zondag wordt zij 107 km lang de been Stoet van vier in Haarlem op BARREVOETS JUNGLE Overheid deporteert opruiers 14 CUST DAGBLAD VOOR ZEELAND Parate troepen 12 uur langer met verlof Misleid Zuidwestelijke wind Ansus Met twee fantasten op reis DOODSTRAF GEEIST TEGEN LEIDER VAN O.A.S. IN TOULOUSE Uitbreiding Donkeyman bij scheepsbrand omgekomen GESCHIL DUITSLAND- V.S. KORTSTONDIG? Uw ontbijt, uw lunch... elke broodmaaltijd lekkerder dan ooit met diepdoorbakken JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! 102e JAARGANG No. 23974 Voor God, Koningin en Vaderlnna DONDERDAG 10 MEI 1962 s nieuwe roken? merkt U wel nnen-frisheid. geur van VIM- ;kelijk. 't Is een ■uiken kuntl 3 Cleopatra omdat het en daarom meest e divanbed Is. Zo sierlijk m in prachtige mibinaties van grijs, iw, zwart en afroteak. in kleur cm f. 52.50. Cleopatra nü omdat 119 mei de koper-van- unt zijn die de volle prijs terug sen gratis Sereen sringmatras. I die dezelfde dag chten, zijn uw gers naar de rijs: Cleopatra+Sereeau i is dus groot* n-matras moet u eena n met een gewone ingmatras. Dit is de binnenveringmatraa ig past bij slanke, divanbedden in moderne s. Mooi laag om te zien tkelijk om te zitten, m is revolutionair slank so sterk en koesterzacht. een, 80 x 190 cm f,105.«w >n gloednieuwe creatie ing ter vervolmaking van i. Die 2 vormen de iap/zitcombinatie, zomaar, gratis kunt 3n. Ga gauw kijken hoo lijk u winti 2t Auping-raambiljet. Uitgave: N V. üitg Mil Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J v Hootegem mr dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartasi, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op vraag. Losse nummers 15 cent. aan stellen. Ge durft niet aan wj eigen geluk te geloven. Maar volgt mij maar gerust, be geeft u aan boord. Nooit von ge veiliger betrouwbaarae vaartuig." Vooral wat de laa.l ste eigenschappen betrof m0<r men echter wel iets door o vingers zien. Want terwij-L drie reizigers zich aan boor begaven slopen een aan mannen van Seewart de ^cn mer behoedzaam nader, hun uiterlijk was noch veius» noch betrouwbaar Bureaus: Breda Heigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Ad verten tiepr t) s voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing Med. 1,05) Bij contract aanzienlijk* reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorw aarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 9ttI66U voor de Zeeuwse Eiianden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 (Biibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 260' OOSTBURG Nieuwstraat 41 telefoon 2893) I Veertig „jongens van Jani", parachutisten die boven Nieuw- Guinea zijn gedropt, zitten in I de tang. Zij zijn ontdekt en om- I singeld door gecombineerde I strijdkrachten van mariniers I en leden van het Papoea-vrij willigerskorps. Hoewel het on schadelijk maken van de para's langere tijd kan duren in ver hand met de moeilijke terrein gesteldheid, wordt er niet aan getwijfeld dal de infiltranten zullen worden gepakt. Er is reeds een eerste treffen geweest bij welke gelegenheid de parachutisten hun schoenen hebben uitgetrokken en met achterlating van hun voorraden, de benen hebben genomen. Het goevernement beschikt over inlichtingen dat in bevoorrading van de ingesloten parachutisten vanuit de lucht niet door Djakarta is voorzien. Ook is gebleken dat de parachutisten- dienstelijk voor de Nederlanders ge- 'maakt. In zijn portefeuille vond de politie een onderscheiding die Tepy indertijd als KNIL-man heeft ver worven. Hij had de decoratie zuinig bewaard. Welk menselijk drama achter Tepy's subversieve actie steekt kan men slechts raden. Bij zijn eerste verhoor zei Tepy: „Ik heb mij laten misleiden door de Indone sische radio-uitzendingen. Ik dacht dat er een heleboel Indonesische valscherm- troepen waren geland en ik vond het daarom tijd worden om het bevel van Er is een voorlopige nieuwe week endverlofregeling voor de parate troepen uitgewerkt. Militairen die tot deze eenheden behoren zullen van 1 juni a.s. af eenmaal per twee weken bewe gingsvrijheid krijgen van vrijdag na 13 uur tot maandag 12 uur. Dit betekent, vergeleken met de reeds aangekondigde regeling, dat per maand 12 uur meer verlof wordt verleend. Oor spronkelijk zou eenmaal per maand ver lof worden gegeven van vrijdag 13 uur tot maandag 12 uur en eenmaal van zaterdag 13 uur tot maandag 24 uur. Voor de nog in de depots dienende i rekruten en de militairen in andere op- j leidingseenheden zal de reeds eerder aan gekondigde regeling van kracht blijven. De militairen is gevraagd begrip te hebben voor de moeilijkheden van de Nederlandse Spoorwegen en zoveel mo gelijk medewerking te verlenen aan een 1 vlot verloop van het militaire vervoer. groep geen homogeen geheel meer vormt. De groep werd aangetroffen op het schiereiland Onin ten noorden van Fak Fak. In Sentani heeft de politie een goede vangst gedaan. Men kon overgaan tot de arrestatie van de Indonesiër Tepy, die beschouwd wordt als de leider van een subversieve beweging. Tepy is vroeger sergeant bij het K.N.I.L. geweest. Ook de zoon van Tepy en een derde man, ze kere Lasale, werden aangehouden. Tepy en Lasale hadden zich de laatste tijd schuldig gemaakt aan verschillende wapendiefstallen. Zij werden geruime tijd op de hielen gezeten door de politie. De arrestatie werd gisteren verricht door een Papoea-patrouille. De drie mannen zaten uitgeput, ver> magerd en vervuild de komst van de po litie af te wachten. Er wordt nu nog ge zocht naar acht andere leden van Tepy's groep. Dit achttal, waaronder nog eens twee zoons van Tepy, heeft geen wapens en het vormt evenmin een eenheid. Ko lonisten en politie voeren een klopjacht uit. Tepy sr. heeft zich in de tijd dat hij KNIL-sergeant was bijzonder ver- BELGIë HEEFT geëist dat de Belgische troepen nog een tijdlang in de beheer- schapsgebieden Roeanda-Oeroendi zul len blijven nadat in de loop van dit jaar de soevereiniteit zal zijn overge dragen. DE VOORZITTER van de Nederlandse Politiebond heeft zich tijdens een con gres van de bond zeer teleurgesteld uit gelaten over de wijze waarop de over heid in het georganiseerd overleg op treedt. EEN WETSONTWERP dat voor Suri name de weg zal openen tot associatie met de Euromarkt is gisteren aan de Tweede Kamer ter goedkeuring aange boden. MINISTER ERHARD zal een beroep op het Westduitse kabinet doen om de in voerrechten op buitenlandse auto's te verlagen. Op die manier wil hij de Duitse autoindustrie dwingen af te zien van prijsverhogingen. ZONDAG a.s. zullen de Britse haven arbeiders gaan staken. Zij hebben loons verhogingen en een korte werkweek ge- i maar de regering liet hen maar Praten. Verwachting, geldig tot vanavond: j tot vrij krachtige zuidweste- f juke wind. Plaatselijk kans op buien, «n hoofdzaak in de oostelijke provin- c,es. Aan de kust flinke perioden met zonneschijn. Iets lagere temperaturen l J dan gisteren. Xrandaag: zon onder 20.18 uur. I K*en: zon °P 4 54 uur- Maan op l H.29 uur, onder 2.04 uur. Soekarno aan ons, Indonesiërs op Nieuw- Guinea, om naar de wapens te grijpen, op te volgen Zoals in het verleden al herhaaldelijk is gebeurd was de arrestatie mede mo gelijk door de actieve medewerking van de bevolking. De conferentie van de Anzus-landen (de Anzus is een verdragsorganisatie van de V.S., Australië en Nieuw-Zee- land), is gisteren geëindigd. In het slot communiqué wordt gezegd dat de we derzijdse verplichtingen van de Anzus- landen zich ook zullen uitstrekken tot de onder het bewind van deze 1 anden staande eilanden. Met name is hierbij gedacht aan Australisch Nieuw-Guinea. De Anzus maakt zich klaarblijkelijk weinig illusies over de vraag of de ex pansiedrift van Soekarno zich op den langen duur alleen tot Westelijk Nieuw- Guinea zal beperken. Men wil de Indo nesische potentaat dan ook alvast laten weten, dat hij van Australisch gebied af moet blijven. Met betrekking tot het Indonesisch Nederlandse geschil werd alleen een be roep op de twee kemphanen gedaan om zich van geweld t© onthouden en kalmp jes aan te doen met dreigementen. Aan dreigementen, officieel en offi cieus (zie kopfoto), ontbreekt het van Hoewel de politie weigert mededelingen te verstrekken, is het toch bekend geworden, dat de heer Camman, vader van het sedert don derdag j.i verdwenen zeventienjarige meisje uit Tilburg naar Londen zal vliegen. In Indonesië heerst een ware Nieuw-Guinea-psy chose. Gebou wen in Djakarta, beschilderd met leuzen als „Verover West-Irian" en „Dood aan de Nederlanders Indonesische zijde niet. De Indonesische regering heeft gisteren enkele vlijmende opmerkingen gemaakt aan het adres van de Australische premier, Menzies, die zich ongerust had betoond over de Rus sische wapenleveranties. „Laat meneer Menzies liever de Nederlanders ervan weerhouden hun defensie op Nieuw-Gui nea te versterken", zei een regerings woordvoerder. Frankrijk is ook uit de gratie geraakt omdat het landingsrechten heeft ver leend p.au' vliegtuigen die van Schiphol naar Nieuw-Guinea vliegen. De Indone sische ambassadeur in Parijs heeft een protest ingediend. Soebandrio heeft, na in Moskou goede zaken te hebben gedaan, de terugreis naar Djakarta aanvaard. De Tweede Kamer zal vandaag stem men over een wetsontwerp dat de rechtspositie van de Nederlandse amb tenaren op Nieuw-Guinea (3000 man) regelt, zo meldt onze parlementaire re dacteur. De ambtenaren zullen qua rechtspositie gelyk worden gesteld met hun Nederlandse colega's. Om twaalf uur gaat hij van Schiphol via Londen naar Edinburgh. In Schot land zou zijn dochter trachten in het hu welijk te treden met de 23rjarige Her man K. De ouders van Ineke willen niet dat hun dochter zich met deze avonturier of met diens 25-jarige broer William in het huwelijksbootje zal begeven. Beide broers verdwenen vorige week donder dag. De jongste had een luxe sportwa gen gehuurd. Waar die gebleven is is een grote vraag voor de garagehouder, die regelmatig bij de Tilburgse recher che informeert of er al iets omtrent zijn eigendom bekend is. De oudste heeft waarschijnlijk de wijk genomen naar het zuiden van Frankrijk en men vermoedt dat hij zich in Bordeaux schuilhoudt. De heer Camman hoopt, wanneer hij De openbare aanklager in de zaak te gen de 28-jarige Claude Sokolovitch, ex- ledder van de O.A.S. in Toulouse, heeft gisteren tegen deze beklaagde de dood straf geëist. Tegen vijftien andere be klaagden, die bij de O.A.S. waren aan gesloten, werden straffen geëist varië rend van vijf jaar tot levenslange ge vangenisstraf. Vandaag za* vonnis wor den gewezen. Sokolovitch heeft toegegeven verschei dene aanslagen met kneedbommen te hebben gepleegd. Hierbij zijn echter geen slachtoffers ge-vallen. Niettemin eiste de openbare aanklager de zwaar ste straf, omdat, zoals hij in zijn requi sitoir betoogde, „wij hier niet in Alge rië zijn waar na zeven jaar van geweld daden verschillende verzachtende om standigheden kunnen worden aange voerd". Premier Ben Khedda van de voorlopi ge Algerijnse regering, heeft gisteren via de radio „nieuwe richtlijnen" gege ven voor de Algerijnse bevolking, in verband met de aanhoudende aanslagen van de O.A.S. tegen de Algerijnen. Dinsdag zijn in Algiers en Oran weer veel gewelddaden gepleegd, vooral in Algiers, waar om 20 uur 40 aanslagen waren gepleegd die aan 30 mensen, voor het overgrote deel Arabieren, het leven kostten. In Oran waren toen zes doden gevallen. zijn dochter aantreft, haar t© kunnen be wegen mee terug naar haar moeder te gaan. (Van onze Haagse redactie) „Het is mijn overtuiging, dat wij de afgelopen conjunctuurperiode dezelf de fout hebben gemaakt als in de vorige. De lonen zijn niet tijdig verhoogd en wij waren bovendien te laat met de arbeids tijdverkorting. Daardoor zijn de winsten in het begin van de conjunctuurperiode overmatig gestegen, waardoor een over- investering kon ontstaan, die de span ningen op de arbeidsmarkt tot ongeken de hoogte heeft opgejaagd. Deze span ningen konden alleen bedwongen wor den door een omvangrijke zwarto-loon- vorming, evenals in 1956". Deze visie werd gisteren ten beste ge geven door de voorzitter van het N.V. V., drs. Roemers, op het congres van dé Algemene Nederlandse Metaalbewer- kersbond (A.N.M.B.). De heer Roemers maakte van zijn be- groetingspeech tot het congres gebruik om een aantal kritische opmerkingen te maken aan hot adres van de president van d© Nederlandsche Bank, dr. Holtrop. Het aantal stakende arbeiders, dat de industrieën in noord-Spanje heeft lam gelegd is opgelopen tot 75.000, sinds nog eens 5.000 arbeiders in de omgeving van San Sebastian het werk hebben neergelegd, uit sympathie met de mijnwerkers staking in Asturias. Op last van Franco die vorige week vrijdag in drie noordelijke provincies de noodtoestand heeft afgeroepen en de bur gerrechten heeft opgeschort, hebben de plaatselijke autoriteiten een onbekend aantal personen, die ervan verdacht wor den de stakers te hebben opgeruid, ge deporteerd. De politie heeft over geheel Spanje honderden arrestaties verricht. Volgens welingelichte kringen zullen duizenden arbeiders zich alsnog bij de staking aansluiten. Berichten uit Barce lona wijzen er op, dat de mijnwerkers (Van onze .parlementaire redacteur) Mr. Burger (P.v.d.A.) heeft gisteren in de Tweede Kamer, bijgevallen door prof. Oud (V.V.D.), de stelling geponeerd, dat d© Eerste Kamer als regel een wetsont werp zou moeten goedkeuren dat na eerst door de senaat verworpen te zijn door de Tweede Kamer ten tweeden male wordt aangenomen. De socialistische fractieleider kwam op deze gedachte naar aanleiding van de gang van zaken rond de Archiefwet. Dit wetsontwerp is in 1959 door de Tweede Kamer goedgekeurd, maar in 1960 op grond van een tweetal onjuist geachte artikelen door de senaat ver worpen. Veertien dagen later diende staatssecretaris Scholten (O. K. en W.)_ de wet opnieuw in, maar toen zonder de twee artikelen waarover de Eerste Kamer gevallen was. De Tweede Kamer stond meteen op de achterste benen. Zij oordeelde, dat aan de Eerste Kamer een verkapt recht van amendement was toegekend, waardoor zij een machtiger positie kan gaan innemen dan de Twee de Kamer. De regering had de wet indertijd in dezelfde vorm opnieuw moeten indienen, oordeelde de kamer gisteren. Dan had er, als de wet opnieuw door de Tweede Kamer zou zijn goedgekeurd, een beslis sing moeten vallen in de machtsstrijd tussen de Eerste en Tweede Kamer. De Tweede Kamer zou de wet echter zelf kunnen amenderen tot haar vroe gere vorm. Men neemt evenwel op het moment genoegen met de handige zet waarmee mr. Scholten het verwijt van een verkapte amendering door de Eerste Kamer later heeft omzeild, namelijk door aan de nieuwe Archiefwet een no ta van wijziging toe te voegen. Hierdoor blijft de altijd latente strijd tussen de Eerste en Tweede Kamer ook dit maal beperkt tot wat uitspraken over en weer zonder dat er in wezen iets aan de huidige onbevredigende situatie veran dert. van de Suria-mijnen in Catalonië over wegen in staking te gaan. Maandag cir culeerden in de vrachtwagenfabriek Pe- gaso te Barcelona pamfletten, waarin een beroep op het personeel werd ge daan uit sympathie met hun stakende collega's het werk neer te leggen. De Spaanse pers maakt «nauwelijks melding van de stakingen. Slechts één bericht hierover verscheen in het Madri- leense blad „ABC", waarin de beschul diging werd uitgesproken, dat commu nisten voor de stakingen verantwoorde lijk waren. Het ministerie van Voorlichting meldde in een officieel communiqué, dat alle mijnwerkers zich weer aan het werk hadden begeven, in tegenstelling met berichten uit de mijnstreek, die het tegendeel beweerden. De stakingen begonnen toen de mijn werkers loonsverhogingen eisten. Een brand in de machinekamer van het Nederlandse s.s. „Heelsum", dat in Rotterdam ligt, heeft gisteren het leven gekost aan de donkeyman J. Romijn uit Rotterdam. Hij bevond zich in de ma chineruimte toen de brand bij het bun keren van olie uitbrak. Twee anderen konden zich redden. Romijn heeft ver moedelijk geprobeerd het vuur nog te blussen. Hij werd bevangen door de ver stikkende rook. De brandweer heeft ge probeerd om hem via een vluchtgang te bereiken, maar dat lukte niet. Toen de brandweer in de machinekamer was had men het vuur snel onder de 'knie-. De V.S. zijn van plan nieuw overleg te openon om te proberen het geschil bij te leggen dat met West-Duitsland is ontstaan over het Amerikaans-Russische gesprek inzake Berlijn. Dit overleg kan beginnen zodra Ade nauer de aard van zijn bezwaren tegen de Amerikaanse aanpak en plannen in een formele verklaring heeft uiteengezet. Dit is nog niet gebeurd, maar wel zijn er tekenen die wijzen op een voorzichtig terugkrabbelen van Adenauer. Men verwacht dat het Amerikaans- Duitse overleg in Washington en waar schijnlijk op het diplomatieke vlak zal worden gehouden. President Kennedy heeft verklaard dat) de V.S. de verkennende besprekingen met de Sovjet-Unie zullen voortzetten om na te gaan of er een vreedzame oplossing mogelijk is. „Het is beter met de Russen te blijven praten dan oorlog te voeren", zei Kennedy, die geloofde dat de Westduitse regering het stand punt steunt dat de V.S. de peilingen met de Sovjet-Unie moeten voortzetten. De „elfstedentocht" van het koninklijk paar is voorbij. Het was vermoeiend doch tevens verblijdend voor koningin, prins en hun vier dochters, deze marathon door juichend Nederland. Het bezoek aan Noord- en Zuid-Holland vormde gisteren het slot van de tournee. Het gezelschap, dat per vliegtuig van Limburg naar Schiphol was gebracht, vei toonde zich gisterenmorgen eerst in Haarlem. Men kon de gevels van de huizen nauwelijks onderscheiden zoveel vlaggen wapperden er Duizenden men sen hadden zich opgesteld in de buurt van het provinciehuis, waar de officiële ontvangst plaatsvond. De koninklijke familie nam, na de be groeting in het provinciehuis, plaats op een erepodium dat voor dit gebouw, eens een buitenverblijf van Napoleon,' was opgesteld. De eregasten, 1300 in getal, vulden een grote tribune. Vijf Haarlemse bloemenmeisjes boden de koningin en haar dochters een boe ket tulpen aan en hierna begon een défilé dat een stoet van vier kilometer lang, waarin 34 praalwagens en rijtuigen elf muziekkorpsen en 1800 mensen in historische kostuums langs de konink lijke gasten voerde. De stoet was geformeerd door een film architect, Jan Kraakman. De super-at tractie in dit défilé was de praalwagen van Wijsmuller, die de sleepvaart en ber ging uitbeeldde. Rijkswaterstaat liet op een praalwagen de vernieuwing van de havenmond van IJmuiden zien. Vissers, kaasdragers, Hongaarse rui ters, landbouwmachines die confetti spo ten.... het was de bontste stoet die men ooit in Haarlem heeft gezien. Rijtoer Westfnese dansers voerden voor het erepodium een kruispolka en een boe- renschots uit. Intussen was de lucht be trokken en tegen één uur begon het hevig te regenen en te hagelen. Op dat moment waren de koninklijke gasten al aan de lunch. Tegen een uur of twee won de zon het weer. En dat was ge lukkig, want toen begon de rijtoer van het zilveren paar en de vier prinsessen door jubelend Haarlem. Gistermiddag kreeg Den Haag gelegen heid de koninklijke familie toe te jui chen. Hier begon het feest heel plech tig, zoals passend is in Den Haag, met de aanbieding van een gastenboek door het Corps Diplomatique. De kaft van dit boek is uitgevoerd in zuiver zilver. Daarna volgde een begroetingsceremo nie op het Binnenhof. In de Ridderzaal waren de vele maatschappelijke en cul turele facetten van de provincie uit gebeeld. Geschenk Het geschenk van Den Haag werd door burgemeester Kolfschoten over handigd. Het bestaat uit een damasten tafellaken van 24 meter lang en veertig damasten servetten, die indertijd door prins Frederik Hendrik werden ge kocht. Door een toeval is de kostbare collectie, welke in Frankrijk werd teruggevonden, weer in Nederlandse handen gekomen. Na een rijtoer door Den Haag werd het gezelschap begroet in het Scheve- nmgse circusgebouw, waar 20 jongeren een forum hielden over het onderwerp: ..Wal denkt de jeugd van haar taak in heden en toekomst". Drieduizend jonge ren luisterden mee. Het was het pas sende en rustige slot van een ware zege tocht door Nederland. Dit is mevrouw Kiet-Portier uit Hilversum, de oudste inwoonster van Nederland, die op zondag a.s. haar 107e verjaardag hoopt te vieren. Mevrouw Kiet l ji in het gemeentelijk ver pleeghuis „De Orchidee" in Hil versum. HET GRONINGSE meisje Clara van Anken (15) is terecht. Zij bevond zich in een meisjespensionaat te Halle in Duitsland. Haar ouders zijn reeds op weg om het kind terug te halen. DE SIKKENS BRBEP

de Stem | 1962 | | pagina 1