Bouwpakket geeft óók kans tot zelf doen Korthals: oeververbinding Wester-Schelde te duur Misverstand maakt narcissenplantsoen hoofdstad kaai in BELANGSTELLING IS SNEL GEGROEID Min. Korthals verwonderd over Brabantse klachten Indiërs en kleurlingen in Johannesburg moeten „blanke-wijken verlaten Minister siet ook geen lied in oostelijke verbinding Kunnen VS kernproeven toch waarnemen SCHELDE-RIjNVERBINDING Gemeentedag K.V.P. in Van pasklare onderdelen zelf meubelen maken Het begon met een sof Geen vroeger broodverkoop Den Bosch Liever duurdere Grote afzet Hoge eisen Neerstortende schoorsteen doodt arbeider Nieuwe wet treft tienduizenden in hun bestaan VROUWELIJKE WETHOUDERS BIJEEN Ook boven ons land Navo-wedstrijd luchtverkenning VN-commissic naar Afrika 28 JAAR ERVARING OP KOELGEBIED STAAN ACHTER DE GOEDE 135 I tabletop f 398,- IkA J| QI I Kier KI KOELKAST 210 I kastmodel f 598.- W 1 fC f I >1 I 275 I kastmodel f 898,- W Baloebakamp ontruimd Kath. Middenstand: Chinezen actief langs grenzen Rotterdam groeit heel langzaam Vraagstuk met politiek facet „Neem maar een boeketje mee" Stratotanker stort neer: 6 doden DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 MEI 1962 (Van onze redacteur) Zelf iets maken geeft een grote voldoening, dat hebben honderdui zenden mensen persoonlijk ervaren, Die trots op het resultaat van het werk van eigenhanden is de belangrijkste stimulans geweest voor de geweldige ontwikkeling van de doe-hct-zelvreij. Er zijn vele vormen van „zelf doen". Aan de spits staat de man die zijn werkstukken zelf ontwerpt, de bouwtekening vervaardigt, zijn materialen koopt, alle onderdelen afschrijft, uitzaagt, schaaft en schuurt en zo tot het eindprodukt komt, dat hij daarna ook nog ge heel zelf afwerkt. Maar dat is niet ieder gegeven. Men heeft er heel wat voor nodig: vormge vend vermogen, tekenvaardigheid, een dosis ervaring, die de vereiste handvaar digheid moet geven, bovendien een flink arsenaal aan gereedschappen en ook nogal wat tijd. Verreweg de meeste doe-het-zelvers doen het wat minder, en dat zegt be slist niets in hun nadeel. Er zijn er die werktekeningen kopen, anderen maken bestaande modellen na, velen kopen, hun hout en andere materialen pasklaar gezaagd. De meeste doe-het-zelvers van alle categorieën zijn eerder „in-elkaar- zetters" en af werkers dan ontwerpers en constructeurs. En dan is er nog een groep die ofwel de handigheid mist om meubels en an dere voorwerpen zelf te maken, of die dat wellicht zou kunnen, maar die er eenvoudig de tijd voor mist. Als hun creatieve drang zo sterk is dat hun handen, ondanks gemis aan vaardigheid of knutseltijd, jeuken om zelf iets te ma ken, dan is er voor die categorie tenslot te het bouwpakket. Het bouwpakket levert de amateur al le onderdelen, keurig op maat, precies passend, met alle hulpmiddelen erbij zo dat er volstrekt niets anders aan het in elkaar zetten te pas komt dan juist wat er in het pak zit. Om het ronduit te zeggen: het bouw pakket heeft niet een algemeen zo bes te naam. En daar is mogelijk reden voor. Er zijn in ons land verschillende firma's, waaronder vooril postorderza ken, die bouwpakketten voor meubelen in de handel brengen waarop wel het een en ander aan te merken valt. Maar daarmee is het bouwpakket nog niet veroordeeld. We hebben dat met eigen, kritische ogen geconstateerd bij de onlangs plaats gehad hebbende ope ning van een nieuwe fabriek van zelf- bouwmeubelen in het Oostbrabantse Uden, waar Simplexa uit Den Bosch zich gevestigd heeft. De ontwikkeling van dit bedrijf weer spiegelt de vlucht die deze tak van de doe-het-zelverij heeft genomer en ze be wijst dat, als de ondernemer uitgaat van uitstekend vakmanschap, er een groot publiek mee te gerieven is. Het bouwpakket heeft het niet cadeau gekregen. Voor zover is na te gaan, is het nu in Uden gevestigde bedrijf op het idee van het bouwpakket gekomen. En eigenlijk eenvoudig door een toeval, een misrekening zelfs misschien. Het bedrijf maakte oorspronkelijk voornamelijk meu belplaat en het bouwpakket werd inge voerd als een produkt voor de slappere; perioden en als economische tegenhan ger. De keuze viel op een kinderbox. De klant kreeg de stokken, de latten en de vloer keurig thuisgestuurd en kon met wat lijm en scharnieren en schroeven zelf de box in elkaar zetten Het werd een sof. Ondanks de halve prijs. Nederland wilde er niet aan en in het bedrijf lag dan ook de conclu sie stoppen ermée" al bijna klaar. Doch men wilde het nog eenmaal pro beren. Een tweede model werd het kinderlcdikantje, dat al meteen wat (Advertentie» vlotter liep. Een wandmeubel volgde en toen zag men in dat het bouwpak ket toekomst had. De kinderbox werd in 1956 gelanceerd, dus zes jaar geleden. Pas in 1957 be gon er wat schot in de zaak te komen. Nu is het bouwpakket een zo gewild artikel dat het pas enkele weken draai ende bedrijf in Uden de helft te klein Er komt zeer binnenkort een grote nieuwe fabriekshal bij. In 1957 werden 3000 bouwpakketten verkocht. Vorig jaar waren dat er 78000. De omzet in geld uitgedrukt is zelfs niet 26 maal, doch 320 maal zo groot geworden. Want het marktonderzoek heeft, als een van de vele merkwaar digheden die men erdoor ontdekte, ge leerd dat er meer belangstelling is voor grote en dus duurdere stukken dan voor kleine en goedkopere. Simplexa is nu de grootste fabriek van zelfbouwmeubelen in West-Europa. Het bedrijf exporteert zelfs naar vele landen, tot de VS toe, waar men bij zonder geïnteresseerd is in het handige Nederlandse idee. De produktiemogelijk- heden ontbreken (nog) om uit die ex portmogelijkheden te halen wat erin zit. Op de Nederlandse markt is zelfs nog geen ruimte om even adem te halen. De vraag is nog altijd heel wat groter dan de produktiecapaciteit. Vanwaar nu die belangstelling voor het bouwpakket? In het begin hebben we al aangeduid welke categorie iets ziet in deze vorm van zelf-doen. In Uden heeft men de markt nauwgezet la ten onderzoeken. De eigen ervaringen daarbij voegende kwam men tot be langwekkende conclusies. Tachtig procent van de afnemers be staat uit over het algemeen zeer ont wikkelde mensen, zoals artsen, juris ten, ingenieurs, officieren, ambtenaren en vele andere categorieën van men sen die de hele dag ,,met het hoofd werken" en die juist als afleiding en ontspanning graag iets met de han den doen. Het is over het algemeen juist die groep die er niet toe komt een volledige werkplaats in te richten (al zijn zulke rasechte doe-het-zelvers ook wel onder hen!) en die dus met het bouwpakket met recht uit de brand zijn. Ook vele vrouwen, niet in het minst de alleenstaande, voelen veel voor het bouw pakket. Het monteren is immers niet zo'n technisch-ingewikkeld karwei dat een vrouw het niet zou kunnen. Integen deel, er komt alleen nauwkeurigheid aan te pas, en die gave bezitten de meeste vrouwen juist in ruime mate. Met bouwpakketten kan men tegen woordig meer dan zijn halve huis meu bileren. En een goed bouwpakket resul teert in een meubelstuk dat de vergelij king met het beste kant-en-klaarprodukt kan doorstaan. In Uden heeft men ge leerd dat de eerste eisen var de klant niet de prijs gelden, maar de afwerking. Men stelt aan een meubel dat men zelf in elkaar zet aanzienlijk hogere eisen dan aan een dat men in de winkel koopt. Men mist over het algemeen, als ko per van meubelen, ook de vaardigheid snel en deskundig te controleren of het te kopen meubel aan alle eisen van kwa- DAGBLAD COBOÜW (Het vakdagblad voor de bouwwereld) Voor een gratis proefabonnement COBOUW. POSTBUS 1067. DEN HAAG (Van onze parlementaire redacteur) tlmfer korthals (verkeer en a eisdat) is erg verwoncjercj Iri orr j3 antse s»enimen te horen wp, ,e?.., a| de ontwikkeling van i 6 1J ord-Brabant opnieuw or e Schelde Rijnonderhan- delmgen wordt belemmerd". 'nts er Korthals herinnert er in Cv crhand aan dat de regering n ers in juli 1961 tijdens een be- ■sPieung met het provinciaal be stuur van Noord-Brabant in be ginsel medewerking heeft toege- ze-,d aan een plan voor de aanleg van een haven- en industriegebied tn zuidwest-Noord-Brabant en de verbinding daarvan met de Wester- Schelde voor coasters en binnen vaartuigen. Dit plan was dusdanig opgezet, dat de uitvoering niet behoeft te wachten op de afloop der onderhandelingen over de Schelde Rijnverbinding. Minister Korthals meent dat beide partijen „nogal gelukkig waren met deze oplossing". Vanuit de commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer is hier op gezegd, dat er tussen de plannen voor deze haven en die voor de aanleg van een zeehaven wel verband bestaat qn dat de zeehavenplannen toch worden be ïnvloed door het overleg over de Schelde Rijnverbinding. Aldus blijkt uit het verslag van het mondeling overleg tussen de minister en de Tweede Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat voor 1962 Hieruit blykt voorts nog dat de minister over de eigenlijke Schelde Rijn onderhandelingen slechts vertrouwelijke inlichtingen aan de kamer heeft willen geven. liteit en vooral van constructie voldoet. Maar een zelfbouwmeubel krijgt men in stukjes thuis en ieder onderdeel wordt, voordat het gemonteerd wordt, nauwlet tend bekeken. Is een bouwpakket nu behalve voldoe ning gevend ook veel goedkoper dan een kant- en-klaar-meubel? Dat is het van zelfsprekend. Het scheelt zelfs aanzien lijk. Over het algemeen kan men reke nen op een besparing van dertig tot vijftig procent. En is .helemaal zelf doen" nu nog goedkoper? Wanneer men zelf zijn hout koopt en dan van de grond af begint, zou men zich nog meer kunnen bespa ren. Maar dan moet men wel zijn hout kunnen betrekken van een bijzonder gunstig adres. Die overweging moet voor de doe-het-zelver dan ook geen uit gangspunt zijn. Wie zich gedrongen voelt zich in zijn hobby volkomen uit te leven en zijn creatieve gaven volledig te ontplooien, moet geen bouwpakketten kopen. Maar voor de grote groep van mensen die daartoe de vaardigheid of de gelegenheid missen, is een goed bouwpakket een uitkomst die hen toch tot doe-het-zelver maakt.! Dit is een van de meubelen die men zelfin enkele uren tijds, kan maken uit 'een bouwpakket. Een stukje vak werk dat elke serieuze amateur kan leveren. Bij het slopen van een onbewoonbaar verklaarde woning te Schoor is een ar beider, de heer M. Tamis uit Groet door vallend puin gedood. Nadat het boven gedeelte van de schoorsteen door twee arbeiders was afgebroken, begonnen zij met het weghalen van de lier. Opeens stortte het resterende gedeelte van de schoorsteen naar beneden en trof de heer Tamis. Het slachtoffer was 48 jaar oud en vader van negen kinderen. De jongste is twee maanden. De arbeidsinspectie te Haarlem zal een onderzoek naar het ongeval instellen. Duizenden Indiërs en andere kleurlin gen in Johannesburg zullen hun wonin gen moeten verlaten, omdat hun wijken krachtens de groep-gebieden-wet, de „group area act" Jot blank gebied is verklaard. Deze wet beoogt de volstrekte schei ding tussen de rassen en sanctioneert onder meer de gedwongen verhuizing van naturellen. Ruim 14.000 Indiërs en 20.000 kleurlin gen zijn hierbij betrokken. Dit betekent ook dat de kleine Chinese gemeenschap in Johannesburg geen wijk meer zal heb ben waar zij wettelijk kan wonen. De proclamatie vermeldt echter niet wat er met die wijken zal gebeuren waar de overige 28.000 Indiërs en 40.000 kleurlingen wonen. Men verwacht dat de nog te bekend maken maatrege len grotere beroering zal teweeg bren gen onder deze bevolkingsgroepen, om dat de groep-gebieden-wet uiteindelijk het grootste deel van Johannesburg bestemd heeft voor de blanken. De voormalige secretaris van het in Zuid-Afrika buiten de wet gestelde Indi sche congres, Joesoef Cachalia, meent dat hierdoor een halve eeuw van Indi sche investeringen in de Zuidafrikaanse hoofdstad zullen worden te niet gedaan. Joesoef voegde er aan toe dat doorvoe- De vrouwelijke wethouders in Neder land, die elk jaar in een andere gemeen te samenkomen, zullen vrijdag in Bloe- mendaal elkaar ontmoeten. Zij zijn 22 in getal en afkomstig uit alle delen van het land. Zij worden door b. en w. van E'loemendaal ontvangen. Bovendien ligt het in de bedoeling, dat de Haar lemse bloemenmeisjes een kwartier daar na hun opwachting bij de vrouwelijke wethouders zullen maken. Na de ont vangst ten stadhuize, wordt een rondrit door het noorden van de gemeente ge maakt en na de lunch een tocht door het zuiden van Bloemendaal, waarbij een bezoek zal worden gebracht aan het landgoed Elswout, dat enige jaren ge leden door rijk, provincie en gemeente gezamenlijk werd aangekocht. ring van de proclamatie de ontwrichting van de Indische gemeenschap zou bete kenen. Het enige gebied waar de Indiërs on gemoeid zullen worden gelaten, ligt op 20 kilometer van Johannesburg. De Indische zakenlieden die in de door blan ken bewoonde wijken handel drijven zul len allen worden geruïneerd wanneer zij weg moeten trekken. Dc laatste proclamatie laat de niet- blanke bevolking van Johannesburg nog een jaar de tijd. Daarna mag zij alleen met een bijzondere vergunning van de minister van gemeenschapsontwikkeling in het „blanke" gebied blijven. Leden van de gemeenteraad van Jo hannesburg zien de toekomst in verband met het van toepassing brengen van de wet somber in. Ruim 7.000 kleurlingen moeten nog een onderdak hebben. „Wat moet de gemeenteraad met al die duizenden Indiërs en kleurlingen doen wanneer zij hun wijken moeten ontrui men? Want door de proclamatie krijgt de gemeente automatisch de zorg over de Indiërs," aldus een gemeenteraads lid. In het kader van de Navo zullen vol gende week maandag op de Amerikaanse vliegbasis te Kaiserslautern in Duitsland luchtverkenningswedstrijden beginnen, waaraan eenheden zullen deelnemen uit Nederland, België, Noorwegen, Frankrijk West-Duitsland, Engeland, Denemarken en de V.S. De wedstrijden die voor de zevende maal gehouden zullen worden, onder de naam „Royal Flush VII", zullen vier da gen in beslag nemen. Straaljagers zullen overdag op een hoogte van 150 tot 300 meter boven Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk en West-Duitsland ver kenningen uitvoeren en 's nachts op een hoogte van 600 tot 800 meter. Verkenningsvliegtuigen voor grote Uit New York zijn zeven leden van een speciale V.N.-commissie voor gebie den onder Portugees bestuur vertrokken voor een bezoek aan zes Afrikaanse lan den. De commissieleden zullen een bezoek brengen aan Tanganjika, Kongo. Ghana, Guinee. Senegal en Marokko. Deze lan den hebben de commissie laten weten, dat er zich vluchtelingen uit Portugese gebieden op hun grondgebied bevinden en dat deze haar wellicht inlichtingen kunnen verschaffen over de toestand in de Portugese gebieden. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur). Minister Korthals ziet geen aanleiding om de studie omtrent een oeververbinding over de Westerschelde te verdiepen. „Dit gelet op alle hierbij betrokken belangen, maar ook vanwege de hoeveelheid van andere werken, die om bestudering en uitvoering vragen een minder breed punt namelijk tussen het in te polderen Land van Saeftinge en de vaste wal van Noordbrabant. Zij wezen daarbij ook nog op de situatie die zal ontstaan wanneer eventueel een tun nel onder Het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk tot stand mocht komen. In antwoord hierop zei de minister een vaste oeververbinding op het oos telijk punt van Zeeuwsch-Vlaanderen voor de verbinding met de rest van Zee land geen verbetering zou opleveren. Hij zag daarin dan ook „voorshands" weinig heil. Dit voor Zeeland teleurstellende ant woord heeft de minister gegeven aan de Tweede-Kamercommissie voor ver keer en waterstaat tijdens het mondeling overleg over zijn begroting voor 1962. De minister heeft de commissie mede gedeeld dat Rijkswaterstaat gestudeerd heeft op een brugverbinding Terneuzen- Ellewoutsdiik. Daarbij is gebleken dat een dergelijke brug met bijbehorende op ritten ongeveer 8 kilometer lang zou moeten worden en dat gerekend zou moeten worden op een vrije doorvaart- hoogte van circa 65 meter. Volgens zeer globale gegevens zouden de kosten van een dergelijk project circa 400 miljoen gaan bedragen. Daarmee zou echter vol gens de minister niet kunnen worden volstaan. Hij wijst er namelijk op dat de Westerschelde een grillige riviermond is, waarin de stroomgeulen zich voort durend verléggen. Door die verlegging zou de brug kunnen worden aangetast. Om de rivier te reguleren zouden dan ook nog ingrijpende maatregelen nodig zijn. De minister merkt voorts op dat indien een brug ter hoogte van Terneu- zen gebouwd zou moeten worden, de be staande veren of tenminste één daar van niet gemist zouden kunnen wor- De Verenigde Naties zijn begonnen het Baloeba-vluchtelingenkamp bij Elisabeth- stad te ontruimen. Een uit 29 wagons bestaande trein bracht 1005 van de naar schatting 40.000 Baloeba over naar de V.N.-basis Kamina, vanwaar zij teruggebracht zullen wor den naar hun dorpen. Tijdens een incident bij het transport is een Afrikaan om het leven gekomen en een Tunesisch soldaat gewond. den. Ook de mogelijkheden om een tun nel te bouwen zijn onderzocht. De kosten daarvan zouden eveneens zeer hoog wor den, omdat de geulen zo diep zijn en zich bovendien verplaatsen. Een aantal leden der commissie, die door het antwoord van de minister te leurgesteld waren, hebben de minister blijkens het verslag nog eens gewezen op het grote belang van de 100.000 zielen tellende mensengemeenschap in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zij vroegen met het oog hierop de studie wel te verdiepen. Zij vroegen voorts of rijkswaterstaat ook gedacht heeft aan een brug of tunnel op (Van onze parlementaire redacteur) Het bestuur van de Katholieke Midden standsbond heeft er in een brief aan de Tweede-Kamerfractie der K.V.P. op aan gedrongen niet mee te werken aan een vervroeging van het verkoopuur van vers brood. Op dit punt is in de Tweede Kamer een amendement-Lemaire (P. v. d. A.) in behandeling. Dit wijzigings voorstel speelt een belangrijke rol bij een debat over een wijziging van de bakkerij paragraaf in de arbeidswet. Volgens de Katholieke Middenstands bond zou een vervroeging van het ver koopuur voor de midden- en klein bedrijven tot „catastrofale gevolgen" leiden. De verwachte benadeling van het midden- en kleinbedrijf noemt de Katholieke Middenstandsbond duidelijk in strijd met het K.V.P.-beginsel van ge lijke kansen voor het midden- en klein bedrijf. (Van onze parlementaire redactie) Met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen (30 mei a.s.) belegt de KVP op zaterdag 26 mei a.s. in de Ca sino-schouwburg te Den Bosch een grote gemeentedag. Na de openingsrede van partijvoorzitter mr. H.W. van Doorn zal op die bijeenkomst het woord worden gevoerd door dr. G.L, Elzen, ^burge meester van Goirle over „principiële ge meentepolitiek" en door mr. dr. H.H, Schoenmaker, wethouder van Devei> ter over „praktische gemeentepolitiek". Op deze inleiding volgt een discussie met een forum bestaande uit de boven genoemde inleiders en de heren P.B.M. Alberts, burgemeester van Rucphen, C. F. Kleisterlee, lid der Tweede Kamer en van de Rotterdamse gemeenteraad, drs. W.J.G. Peters, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noord-Lim burg en mevr. G.M.J. Wijnans-van der Kallen, gemeenteraadslid in Nijmegen. Uit goede bron in New Delhi wordt vernomen dat de Chinezen in toenemen de mate versterkingen en materiaal naar Ladakh in het grensgebied van noord oostelijk Kasjmier, overbrengen. Volgens deze zelfde berichten ontplooit de Chinese luchtmacht een grote activi teit in het gebied. Een beeld van de algemene aanval op de narcissen. Een buitenkansje voor vele Amsterdammerseen strop voor de plantsoenendienst. Rotterdam telde eind-maart jl. een be volking van 731.133 personen, nauwelijks duizend meer dan in het begin van het jaar. Er zijn iets meer vrouwen dan man nen. Het zeer langzame tempo der bevol kingsgroei is te wijten aan de sterke migratie naar (voornamelijk) de randge- hoogte zullen van 6000 tot 10.000 metermeenten. In de eerste drie maanden ver hun doelen met telescopische camera's trokken 6261 personen uit Rotterdam, opzoeken. er vestigden zich 5763. Waarnemers in Europa en Washington vragen zich momenteel naar aanleiding van het uitlekken van de recente Franse ondergrondse kernproef In de Sahara af of de Verenigde Staten toch over de mid delen beschikken om dergelijke niet aan gekondigde explosies met zekerheid waar te nemen, ondanks hun beweringen in het Geneefse ontwapeningsoverleg dat dit onmogelijk is. De gissingen over deze kwestie zijn ontstaan nadat dc regering van Frankrijk bevestigde dat één mei onder de Afri kaanse woestijn een kernwapen tot ont ploffing was gebracht. Men is er ten zeerste op gebrand om te weten te komen hoe Amerika genoem de proef heeft ontdekt. Het wordt uiter aard niet vergeten dat gegevens over de explosie de regering te Washington via zegslieden van de geheime dienst kun nen hebben bereikt, doch het is niet uitgesloten dat seismografen en andere registratiemiddelen hierbij een rol heb ben gespeeld. Vorige maand liet de commissie voor kernvorsing van het Amerikaanse congres weten dat na bijna drie jaar onderzoek naar doelmatige systemen voor registratie van ondergrondse proefnemingen „geen werkelijke vooruitgang" was geboekt, maar dat er „beloftenrijke nieuwe wegen" waren gevonden die in „de komende paar jaar" mogelijk resultaat zouden opleveren. Zoals bekend is het kernstopoverleg tussen Oost en West vastgelopen op de Amerikaanse eisen voor een doelmatig inspectiesysteem, dat in twijfelgevallen controle ter plaatse zou moeten inhouden. De landen van het Sovjet-blok zien een en ander als een poging om ongehinderd spionage te kunnen uitoefenen achter het IJzeren Gordijn. In hoevele Amsterdamse ge zinnen onverwachte boeketten gele narcissen kwamen te prij ken, is bepaald niet te zeggen. Daartoe had men de duizenden moeten kunnen schatten, die van kort na de sluiting van de meeste bedrijven en kantoren, enige uren lang de grote gazons van hec Museumplein overstroomden en de fraaie voorjaarsgele bloemvel den als een grauw-groene laatzo merse vlakte hebben achtergela ten. In alle straten en lanen tot ver in de omtrek gaven de met fietstassen, bagage dragers of armenvol bloemen hun weg naar huis voortzettende pluksters en plukkers een indruk, die bij velen, vooral vreemdelingen, de vraag moet hebben doen opkomen „waar zijn bollenvelden in Amsterdam?", of minstens de vraag „hoe is het mogelijk dat men dagenlang stil genietend de prachtige uitgestrekte bloemvelden passeert en opeens massaal die velden van hun pracht berooft?". De oplossing van dit raadsel was heel eenvoudig. Enkele Amsterdammers was ter ore gekomen dat de gemeentelijke dienst van beplantingen had bepaald, dat woensdag 9 mei de Museumpleingazons zouden worden gemaaid. De eerste op welling was: „O, wat zonde". Na even verder denken vroegen zij een bewaker een ruiker bloemen te mogen plukken. Deze toestemming werd verleend. Die toestemming voor enkelen heeft geleid tot een uniek schouwspel, dat het Mu seumplein geruime tijd heeft geboden. En duizenden hebben hun gezinsleden met grote bossen bloemen thuis zien komen. Toen enige tijd later ook op andere plaatsen in dc stad narcissen werden geplukt en de politie by de dienst van beplantingen informeerde, of dit even eens was toegestaan, deelde de chef van deze dienst mede, dat dit nergens, dus ook niet op het Museumplein geoor loofd was. Het bleek allemaal op een misverstand te berusten. De bewaker die, wetende dat de bak ken met bloemversieringen van de vorige week zouden worden opgeruimd, meende dat ook de velden met narcissen zouden worden gemaaid en dat de bloemen wel mochten worden geplukt. De chef van beplantingen vond het maar een. triest misverstand. Kort na de start van het Amerikaanse militaire vliegveld Loring bij Limestone in de staat Maine, is een KC-135 strato tanker met straalaandrijving in bebost en moerassig gebied neergestort. Alle zes inzittenden verloren het leven. Men wilde niet zeggen of het 3,6* mil joen dollar kostende toestel op het ogen blik van de ramp volle benzinetanks had, noch waarheen de koers leidde.

de Stem | 1962 | | pagina 17