Noord-Ierland in tweede helft overspeeld door Oranje Tulpenrallyerijders op de terugtocht Peter v. d. Merwe's doel werd niet doorboord combineerden NEDERLANDERS op voortreffelijke wijze Vierdaagse Duinkerken Ronde van Romandië Den Bosch verwacht op 26 mei 7000 wandelaars Engeland-Zwitserland (3-1); geen imponerende Britten SPORTTOTO Voetbal op t.v. WIELERSPATTEN Voorlopige schorsing van Henk Metz Zesde Prinses Irene-mars 19 Driemaal pech Rentenieren Festival Engelse amateurs tegen Nederland Ned. voetbalamateurs wonnen van Saarland Ronde van Spanje 2e etappezege van Graczyk Nijdam verloor leiderstrui in BWP-koers VAN 10 TOT EN MET 14 MEI Twee belangrijke wedstrijden MALINOYSKY klettert met de sabel Eindstrijd libre te Roosendaal Nationale titel bandstoten Ongeluk met kernbom is „mogelijk Opening nieuw deel E-3 weg MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 MEI 1962 19 (Van onze sportredactie) Neen, Noord-Ierland kwam er niet aan te pas. Een goed combinerend en scliietlustig Neder lands Elftal zorgde woensdagavond in het Feye noordstation voor een 4-0 overwinning. Het was een gerechtvaardigde zege van een ploeg, die in een hoog tempo speelde en recht had op deze overwinning. De Noord-Ieren immers acteerden niet al te best. Wat bleef er na deze match over van een reputatie van een Denny Blanchflower, van al die in de Engelse league optredende spelers. Zij legden een zeer matige prestatie op de grasmat. Ach, hun combinaties inocliter er wel zijn. Tegen de resoluut ingrijpende Nederlandse defensie hadden zij echter geen schijn van kans. Nee, dan de Oranjehemden. Zij trokken via de vleugels om de haverklap de gehele Noord-Ierse defensie open. Zij speelden frank en vrij. Zij schoten uit alle standen. Voor de rust werd deze activiteit niet beloond, maar na de thee moest de Noord-Ierse doelman Bobby Irvine viermaal naar zijn net wandelen. Het was de bekroning op het werk van een gave voor hoede. De gevestigde roem van Denny Blanchflower en zijn maats verbleekte. Nederland startte in hoog tempo, het geen de Noord-Ieren reeds in de eerste minuten de nodige moeilijkheden bezorg de. De buitenspelers Piet van der Kuil en Sjaak Swart kregen van de verdedi ging voldoende ruimte. Talrijke ballen werden in dc vijandelijke doelmond ge prikt. Midvoor Tonny van der Linden, bijzonder beweeglijk, klopte in de vijfde minuut een voorzet van Piet van der Kuil tegen de lat. Dat gaf de ruim 20.000 toeschouwers moed. Zij zagen hoe dezelfde Tonny van der Linden even later een afstandsschot loste, dat een doelpunt waard was, maar juist over de lat zeilde. De Noord-Ieren, die tot op dit ogenblik nog niet in het hoofdstuk waren voorgekomen, pro beerden terug te slaan. Zij kwamen tot een gedenkwoardige aanval. Daarin werd Peter mc Pariand gelanceerd. Het doel van Peter van de Merwe genaderd, kreeg hij de bal vrij. Het stadion zag al een goal geboren worden, want Peter mc Pariand loste een keihard schot. Met een formidabele sprong sloeg Peter van de Merwe de bal echter uit zijn doel. Peter van de Merwe durfde op dat mo ment niet vermoeden, dat hij voorlopig kon gaan rentenieren. De heel in het geel gestoken oranjezonen openden het offensief, dat de Nqord-I ren te machtig was, maar dat toch geen goals oplever de. In de negende minuut knalde Tonny van der Linden vanaf de rechtervleugel en vanuit een moeilijke hoek juist over. Een ogenblik nadien omspeelde Sjaak Swart linkshalf Nicholson en linksback Milly Cunningham. De Ajaxied kvam in een droompositie, maar zijn schot ver dween temidden van de fotografen, die hun camera's voortdurend op Tonny van der Linden moesten richten, want drie maal achter elkaar kreeg de DOS-spe ler schietkansen. Telkens richtte hij ech ter veel te hoog. De fraaie combinaties bleven aanhou den. Gesteund door een voortreffelijk werkende middenline, door een voor treffelijk werkende Ben Muller en Fons van Wissen kon de Oranjevoorhoede op Nadat Piet van der Kuil nogmaals een loei ten beste had gegeven, forceerden de Ieren (en dat was dan al in de 44ste mi nuut) een doorbraak, waarin Mc Ilroy zich onderscheidde. Peter van de Merve stopte het moeilijke schot. Wat Nederland in de eerste helft niet kreeg, ontving het onmiddellijk na de rust. In de tweede minuut mocht Piet van der Kuil een corner nemen. De bal kwam voor de voeten van Sjaak Swart, die van vrij verre afstand inschoot. (1-0) Dit verdiende doelpunt inspirecHe tot grotere daden. Want uit een nieuwe Oranje-aanval plaatste Sjaak Swart de bal diagonaal naar Piet van der Kuil, die slechts nog een tikje behoefde te geven om keeper Bobby Irvine te kloppen. (2-0). De wedstrijd bleef zeer eenzijdig. Slechts af en toe dienden Roel Wiersma en Jan Renders een aanval af te breken; voor het overige luidde de klok maar Oranje. Uitstekend werden de aanvallen opgebouwd. Doordat de Noord-Ieren en kele mannetjes méér in de verdediging DENNY BLANCHFLOWER ...Faam thuis gelaten... volle toeren blijven draaien. Dat deed die voorhoede, maar het was alsof de Noord-Ieren een abonnement op het ge luk bezaten, wantin de 25ste minuut knalde Sj. Swart, na weer een van die fraaie combinaties, de bal tegen de lat. Nauwelijks twinting seconden later pres teerde Tonny van der Linden het de paal te treffen. De Nederlanders, die hun voorsprong dik verdienden, mochten* langzamerhand gaan wanhopen, maar zij deden dat gelukkig niet. Fris van de le ver bleven de nationale aanvalsacties. Piet van der Kuil, steeds opererend met de rechtervoet, bracht de bal schitterend voor het Ierse doel. Tonny van der Linden stond volmaakt vrij. Hij speelde de bal echter iets te ver voor zich uit, zodat doelman Bobby Ir vine gemakkelijk kon ingrijpen. PIETJE v. d. KUIL 1/4 aandeel in zege PETER v. d. MERWE SToots debuut Een bijster imponerende indruk heeft het Engelse voetbalelftal woensdagmiddag op Wembley te gen Zwitserland niet gemaakt, Weliswaar wonnen de Britten met 3-1, een stand die reeds bij de rust was bereikt, maar het is vooral het knappe doelmanswerk van Springett geweest die de Zwitsers enige malen zeker schijnende doel punten ontnam. Verrassend sterk speelden de Zwitsers, die met maar liefst vüf reserves aan traden en van wie doelman Stettler, back Roesch en linksbuiten Duerr in hun eer ste wedstrüd uitkwamen. De trainer van het Zwitserse team, Karl Rappan, was tevreden, omdat in tegenstelling tot zovele andere Europese landen Zwit serland in deze wedstrüd liet zien over goede reserves te beschikken. Geen van de deelnemers aan de sport- i°i Van dC afg:eloPen zondag heeft een ue er ziende kijk op de uitslagen gehad. r meldden zich wel 71 deelnemers, van U,e ee met twee kolommen, voor de tweede prys. maar geen enkele „toto-ist bleek zijn toto-iormulier geheel onberis- P0'Ük te hebben ingevuld. eerste en tweede prüs (groot 1 124.039,30 en t 07.657.80) werden samen evoegd, aiodat de tweede-prüswinnaars -Ik netto een bedrag van 1 2.232,10 zullen ontvangen. Voor de extra-prüs van de gelüke spe- 'on (groot 33.828,90) kwamen 68 meldin Ken binnen. Eén deelnemer had zelfs I twee cüfergroepen Juist ingevuld. Per' malkannen deze gelukkigen een netto bedrag van 490 tegemoet zien. Voor de amateur voetbalinterland Ne derlandEngeland op woensdag 16 mei in Zwolle, heeft de Engelse voetbalbond de volgende 16 spelers geselecteerd: doel: Mike Pinner en Malcolm Shaw; achter: Frank Clark, Bill Creasy en John Mar tin; midden: Rob Ardrey, Roy Law, Bob Thursby en Charles Townsend: voor: Roy Agar, Lesley Brown, Peter Garbutt, D. Randall. Hugh Lidsay, Michael Pragg en Derek Woods. Het Nederlandse amateur voetbalelftal behaalde woensdagavond in Theley een verdiende 2-0 zege op Saarland, nadat het zondag j.l. in Homburg met een gelijk spel (3-3) genoegen moest nemen. Bij de rust was de stand 1-0 voor Ne derland door middenvoor Kriesch, die in de 35e minuut na een prachtige aan val keihard inschoot. Na de rust, waarin het Ned. team tot bijzonder goed spel kwam, was het André, die in de 70c minuut uit een vrije schop op 18 meter van het Saarlandse doel de stand op 2-0 bracht. Reeds in de 20e minuut schoot Ron Flowers uit een vrije schop in (1-0). Nog geen minuut later was het Gerry Hit- chens, die na een prachtige manoeuvre hard langs doelman Stettler knalde (2-0). In de dertigste minuut maakte Vonlan- then zich prachtig vrij en schoof de bal naar linksbinnen Allemann, die zich geen moment bedacht (2-1). Twee minuten la ter kopte rechtsbuiten Connelly in op aangeven van Flowers (3-1). Na de rust speelden de Zwitsers bij zonder goed en hielden het middenveld bezet, maar het schieten was slecht. Tweemaal werd een droom van een kans door Allemann en Vonlanthen. die Del den alleen voor doelman Springett kwa men, gemist. Over het algemeen maakten de Engelse spelers een matte indruk, hetgeen gezien de achter hen liggende competitie niet verwonderlijk is. De Vlaamse televisie begint vanavond om vijf minuten voor zeven de volledige uitzending van de voetbalwedstrijd At- letico Madrid-Fiorentina. Deze wedstrijd wordt in Glasgow gespeeld en is de finale om de Europese beker voor beker winnaars. Commentaar wordt gesproken door Rik de Sadeleer, TONNY v. d. LINDEN tweemaal raak haalden, bleven de groenwitten over eind. Niet al te lang echter. In de 27ste minuut werd Piet van dei- Kuil even buiten het strafschopgebied door de zwakke rechtshalf Harvey ge vloerd. Tonny van der Linden nam de vrije schop. Van zijn voet schoof een licht boogballetje, dat keeper Irvine ver raste. (30). Dit was niet de laatste verrassing, want twee minuten later keilde dezelfde Tonny van der Linden de bal van vrij verre afstand in het net. Dat was 4-0. De vehoudingenr waren nu wel recht getrokken. De Noord-Ieren, die allesbe halve een mandekking toepasten, maar die de Oranjehemden dc kans gaven te spelen, bleven tekort schieten in hun voetbaltaak. Zo ebde de wedstrijd weg. Ko Prins scoorde nog een goal, maar deze werd terecht afgekeurd, want de Ajaxied beging eerst een overtreding tegen Dick Keith. Het bleef 40. De Fransman Jean Graczyk heeft woensdag de 13e etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Graczyk reed de 190 kilometer van Logrono naar Pam plona in 5 uur 45 min. en 14 sec.; 17 seconden na de winnaar ging een groepje van vijf renners over de eindstreep van wie Annaert (Fr.) de eindsprint won en zo beslag legde op de tweede plaats. In de kopgroep zaten ook twee Nederlan ders. Ab Geldermans plaatste zich als vierde en Jan Westdorp veroverde de vijfde plaats. De uitslag luidt: 1 Graczyk 5.44.14 (met 1 min. bonificatie), 2 Annaert 5.45.01 (met 30 sec. bon.), 3 Iturat (Sp.) 5.45.31, 4 Ab Geldermans, 5 Jan Westdorp, 6 Ber tram (Sp.) allen in dezelfde tijd als Iturat, 7 Velez (Sp.) 5.45.32, 8 Pauwels (B.), 9 Perez Frances (Sp.) 5.47.31, ver volgens het grote peloton. De Ier Elliot bleef leider in het alge meen klassement. Michel Stolker be hield de vierde plaats. Henk Nüdam is zün gele leiderstru in de wegwedstryd Berlyn-Praag-War- schau kwüt geraakt. De zevende etappe, een rit over 220 kilometer, de eerste bergetappe, van Praag naar Brno, leverde een overwin ning op voor de Pool Gadza. De Rus Saidchuzin, die als vijfde eindigde, werd de nieuwe leider in het algemene klas sement. De Nederlandse ploeg werd door de Russen verdrongen van de eerste plaats in het ploegenklassement. De uitslag: 1 Gadza 6 uur 10 min. 12 sec.; 2 Megyerdi 'Hong.), 3 Moiceanu (Roem.), 4 Melichov (Rusl.). 5 Saidchu zin (Rusl.), 6 Hohne (O.-Did.), allen in dezelfde tijd als Gadza. De uitslag van de zevende etappe was verder: 7 Ziegler 6.10.12, 8 Hansson, 9 Sebenik, 10 De Breucker, allen in de zelfde tijd als Ziegler, 15 Jaap de Waard 6.10.56, 19 Henk Nijdam 6.17.29. 72 Cees van Espen 6.18.00, 75 Jean de Vries z.t. 77 Jan Schroeder 6.18.30. RIK VAN LOOIJ staat nog steeds aan de leiding voor de premie Super prestige Pernod. Op de tweede plaats staat de Belg Emiel Daems, derde is Jef Plankaert, vierde Jokke Wouters en vijfde Ritten de Wolf. De Belgen demonstreren in internationale wed strijden toch wel duidelijk hun supre matie. GU1DO CARLESI, de snelle Itali aan, heeft de Grote Prijs van Jeu- mont gewonnen. De Belg Jos Deprae- tere, een vrij onbekend man, ein digde op de tweede plaats. De Frans man Henri Anglade moest genoegen nemen met een zevende plaats. NOEL FORé heeft een premie van honderdduizend francs gewonnen. Deze premie werd uitgeloofd voor die Belgische renner, die in de zui ver Belgische klassiekers de beste prestatie zou leveren Door een han dige manoeuvre in de Waalse Pijl kon Foré één punt voorsprong be houden op Jokke Wouters, die ook voor deze premie reed. LUIS OTANO, een vrij jonge Span jaard, heeft besloten deel te nemen aan de wielerwedstrijd Bordeaux- Parijs, die op de 27e mei wordt ver reden. Luis zal rijden in dienst van het Franse merk Margnat-Paloma. FAUSTO COPPI, de meest bekende van alle wielrenners, wordt door de Italianen niet vergeten. Een wieier- comité organiseert op de 3e juni een grote toertocht naar het graf van Fausto. Reeds duizenden personen hebben zich voor deze tocht opge- 1 geven. Het bondsbestuur van de Kon. Ned. Biljartbond heeft de Hagenaar Henk Metz, ereklassespeler in verscheidene spelsoortcn, een voorlopige schorsing van één jaar met een proeftyd van twee Jaar opgelegd wegens het meermalen in diskrediet brengen van de biljartsport. Zodra zün gedrag in de toernooizaal of daarbuiten wederom aanleiding geeft tot misnoegen, treedt de schorsing onvoor- waardelük in werking. Terwül in Spanje het Helyett-festival (met Jacques Anquetil, Jean Stablinsky, Ab Geldermans en Michel Stolker) wordt voortgezet, wordt vandaag het startsein gegeven voor twee andere etappenwed- strüden, namelük de Ronde van Roman dië en de Vierdaagse van Duinkerken. De beide wedstrüden tellen vier ritten en duren tot en met zondag 13 mei. De Ronde van Romandië, eens door Woutje Wagtmans gewonnen, start in Genève. De eerste etappe gaat over een afstand van 189 kilometer naar Mantana. De tweede etappe zal bijzonder zwaar zijn en gaat van Montana naar het 254 kilometer verderop gelegen Fleurier. De derde rit bestaat uit twee gedeelten en wel een wegrit van Fleurier naar Por- rentruy (135 kilometer) en een tijdrit van 26.4 kilometer. De laatste etappe start in Porrentruy en eindigt in Ge nève na 228 kilometer. De belangrijkste deelnemers aan deze wedstrijd zyn zon der enige twijfel Frederico Bahamontes, die een Ronde van Spanje heeft verzaakt om zich in Zwitserland in vorm te rij den, en Charly Gaul, die in het Ardecnse Weekeind zeer slecht reed, maar die nu ook in vorm moet komen voor Giro en Tour. De Fransman Henri Anglade mag ook niet kansloos worden geacht. Hij wordt omringd door Edouard Delberghe, Jean Sélic, Joseph Carrara en enkele an dere renners van Liberia Grammont. Faema-Flandria is aanwezig met Ray mond Impanis, Willy Schroeders, Roger Baens, Martien van Geneugden en Jean Derboven. De aandacht mag ook nog worden gevestigd op Guido de Rosso, die als beroepsrenner van start gaat. Hij won de eerste Ronde van de Toekomst. De Vierdaagse van Duinkerken speelt zich geheel rond deze stad af. De eerste etappe draait rond Duinkerken en gaat over 190 kilometer. De tweede rit brengt de renners tot Lens (200 kilometer), de derde rit bestaat uit twee gedeelten, na melijk Duinkerken-Boulogne (120 kilo- Op zaterdag 26 mei zal voor de zes de keer de Prinses Irene-mars worden gehouden, georganiseerd door de W.S.V. ,Ons Belang" van de Stichting „Het Sanatoriumfonds" afdeling Den Bosch van de Koninklüke Onderofficieren-ver eniging, Ondanks het betrekkelük kor te bestaan (sinds 1957, toen 2614 per sonen deelnamen), is de Prinses Irene- mars uitgegroeid tot een der grootste eendaagse evenementen op wandelsport gebied. Het vorig jaar immers werd door bijna 6000 personen aan de mars deel genomen. Als gevolg daarvan kon een elangrijk bedrag als batig saldo aan de Stichting ,,Het Sanatoriumfonds' worden overgedragen. Het fonds viert dit jaar het gouden bestaansfeest en het is duidelijk, dat men dit jaar een zo groot mogelijke jubileumgave bijeen wil brengen. Er worden dit jaar circa 7000 wan delaars (sters) verwacht. Ook wordt weer gerekend op buitenlandse deelna me. Het vorig jaar namen reeds 7 bui tenlandse detachementen aan de mars deel. De in 1961 ingevoerde 40 kilometer afstand heeft aan de verwachtingen voldaan en is ook thans weer gehand haafd. Voor de 10, 15, 25 en 40 km- routes is een heel nieuw parcours uit gezet, waarin resp. de plaatsen St.-Mi- chielsgestel, Gemonde, Schijndel en Den Dungen zijn opgenomen. Direct na de afmars wordt weer een défilé voor autoriteiten en genodigden, die zich opstellen op het bordes van het Bossche stadhuis, gehouden. Aan dit défilé zal o.a. muzikale medewer king worden verleend door het muziek korps Van Haren's Schoenfabrieken; het Tamboerkorps 13 Garde-bataljon Fuseliers Prinses Irene; het Tamboers korps van de Koninklüke Militaire School te Weert; het Tamboerskorps van de Kaderschool Infanterie te Den Bosch; het Tamboerskorps van de Hei- neken's Brouwerij te Den Bosch, de prot. chr. Jeugddrumband Prinses Ma rijke te Den Bosch en de K.A.J.-drum- band te Den Bosch. Tot slot van het wandelfestijn zal een groot Prinses Irene-bal worden ge- houdenin ,,DeslCooaaaatnpr'w'eoi,mTTT houden in ,,De Cosmopoliet", waaraan twee orkesten hun medewerking zullen verlenen. De herinneringsplaquette voor de zes de Prinses Irene-mars is ontworpen door Kees van Valderen. De deelname staat open voor elke wandelaar (ster) jong en oud, voor mi litairen, leden van de Nationale Reser ve. Politie, Rode Kruis, B.B., jeugdver enigingen, verkenners, scholieren etc. individueel zowel als in groepsverband. De inschrijvingsdatum sluit op 22 mei. FREDDIE MILLER, de wereldkampioen in het bantamgewicht van 1933 tot 1936 is op 51-jarige leeftijd in Cincinnati overleden. Miller, die als prof 237 ge- vechten leverde, waarvan hij er 210 won, veroverde in 1933 de wereldtitel I door een zege op Tommy Paul. Bij de Monegaske Jardin Exto- tique, met zijn luisterrijke uitzicht over het kleine pittoreske vorsten dom aan de Mediterrannée, is de strijd opnieuw begonnen. Woens dag om acht uur in de morgen vertrok de rode Austin Healey van Dave en Earl Morley als eer ste voor de 1900 km lange tocht, die Noordwijk aan Zee tot eind punt heeft. De 18 uren zuur verdiende rust hebben de rallyertyders kennelijk deugd gedaan. Ondanks de afwezigheid van de zon was de stemming bij Monte Carlo's „planten tuin" weer bijzonder goed. Tot die goe de stemming droeg uiteraard de weten schap, dat de wagens na het „sleutelen" van dinsdagavond weer in voortreffelijke conditie zijn, niet weinig bij. P° P\et Nortiers geruststellende woor den dat als de Alpes Maritimes een- 'fe™men" zijn, de rijders het ein delijk („Het zal anders tijd worden., was het commentaar van zelfs de cracks) wat gemakkelijker zullen krijgen was daaraan niet vreemd. Op bevel van de zuid-Franse politie autoriteiten heeft wedstrijdleider Nortier zijn troepen moeten hergroeperen De oorspronkelijke starttijden moesten ver vallen en de opengevallen plaatsen van uitvallers en niet uitgegeven startnum mers dienden te worden bezet. Zodoende kon, ondanks het gehavende veld doordat in totaal 24 equipes zijn uitge vallen bleven er 114 teams reglementair in de rallye om de minuut een wagen starten. Het werd in deze eerste fase van de „tweede helft", ondanks alle geruststel lende woorden, aanvankelijk weer ont zettend zwaar. Alleen al in de morgen uren moesten de wagens een drietal moeilijke klassementsproeven afleggen, namelijk op de klassieke Col de Braus, de Col des Leques en de in de tulpen- rallye-kringen minder bekende Col de Ruslands minister van defensie maar schalk Malinovsky heeft weer met de sabel gekletterd. In een artikel in de Pravda herdacht de maarschalk de ze ventiende verjaardag van de nederlaag van nazi-Duitsland. Wij hebben nu een militaire sterkte be reikt, aldus Malinovsky, „die de belan gen van ons land afdoende beschermt. Onze intercontinentale en globe-omspan nende raketten kunnen, zonodig, met ac curatesse naar elk punt op de aarde ge schoten worden. En wij hebben er een voldoende voorraad van". Malinovsky beschuldigde het Westen van geflirt met oorlog en het opgaan in een bewapeningswedloop. Hij deelde mee dat het aantal Russische militaire bases en raketlanceerinstallaties aan de gren zen van de Sovjet-Unie uitgebreid wer den. meter) en Boulogne-Duinkerken (99 ki lometer). Zondag speelt zich de laatste rit af tussen Duinkerken-Kassei en terug over een afstand van 178 kilometer. Streekfavoriet Pierre Everaert is na tuurlijk op deze vierdaagse gespitst. Jo de Roo, Brian Robinson, Marcel Que- heille zyn zijn belangrijkste partners. Philco brengt Guido Carlesi en Jos Hoe- venaars aan de start. De Italiaanse club „De Musketiers" stuurt maar liefst Er- cole Baldini, Gastone Nencini en Arnal- do Pambianco. Andere renners, die tot iets in staat zullen zijn zijnTommie Simpson, Willy Vannitsen, Marcel De- mulder, Pino Cerami, Frans Schoubben, Wim van Est, Raymond Elena en Roger Hassenforder. In de plaatselijk ploeg van Pelforth treden de gebroeders Groussard, Frangois Mahé en Jean Claude Lefebvre aan. Gewest Brabant-Zeeland Van 11 tot en met 13 mei zullen in# „Hotel Raaymakers" te Roosendaal de eind wedstrijden worden gespeeld om het persoonlijk kampioenschap hoofdklasse libre van het gewest Brabant-Zeeland, waaraan o.m. zal worden deelgenomen door de jonge crack van Nooit Volleerd, Leo van Cromvoirt, die in het district Waalwijk in deze klasse kampioen werd. De overige deelnemers zijn: C. Snoeren, Kaatsheuvel; A. Treuren, Haarsteeg: L. Kosten, Zierikzee; A. de Pijper, Bos- schenhoofd en J. v. d. Guchte, Driewegen. De lengte der partijen is 250 caramboles. Er zal worden gespeeld volgens het A.V.- systeem. De eerste partij, vrijdag, gaat tussen G. Snoeren. Kaatsheuvel en L. v. Cromvoirt, Waalwijk. Het aantal deelnemers aan het toer nooi om het Nederlands kampioenschap ereklasse bandstoten, dat van 16 tot en met 20 me! te Dieren wordt gehouden, bedraagt negen. Doordat het toernooi om het wereld kampioenschap libre te Buenos Aires niet doorgaat, waarschijnlijk door de politieke verwikkelingen in Argentinië (sinds januari is er bij de Kon. Ned. Bil jartbond geen enkel antwoord binnen gekomen op de herhaalde verzoeken om bijzonderheden over het toernooi en de organisatie), kan Henk Scholte, die als Eurpees kampioen naar Buenos Aires zou gaan, nu in Dieren uitkomèn. Het toer nooi in Argentinië zou namelijk worden gehouden van 9-13 rpei. De negen deëlnemers in Dieren zijn nu verdeeld in twee groepen. In groep A zijn ondergebracht Henk de Kleine, Jaap Ligthart, Cees van Oosterhout, Herman Popeyus en titelhouder Bert Teegelaar. In groep B komen uit Janus Jacobs, Hans Vultink, Piet van de Pol en Henk Scholte. 1"1 55 De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft gezegd dat de mogelijk heid bestaat dat de gebruikelijke ontste- kingsapparatuur van een kernbom, waar bij van sterk ontplofbaar materiaal wordt gebruik gemaakt, per ongeluk afgaat. Tot nu toe zijn er echter bij zulke on gelukken geen atoomsplitsingsprodukten vrijgekomen. De commissie schrijft in een 700 blad zijden tellend boek „De uitwerking van kernwapens", dat tijdens het langer dan 16 jaar omgaan met kernwapens, het gedeelte met de splijtstof nooit oorzaak van een ongeluk is geweest. De kern wapens zijn met zorg zodanig ontwor pen dat zij slechts ontploffen wanneer zij daartoe met opzet worden geladen en ontstoken. „Desondanks bestaat altijd de mogelijkheid dat door ongelukkige omstandigheden onverwachts een ont ploffing plaats vindt". In gebieden waar de wapens worden vervaardigd of opgeslagen, tijdens het laden en het transport op de grond, of bij het vervoer in een vliegtuig of een raket, kunnen ongelukken gebeuren Kernwapens bevatten wisselende hoeveel heden normale sterk ontplofbare stof fen, afgezien van het splijtbare materiaal, en in het geval dat er een ongeluk ge- beurt geven de normale springstoffen de meeste kans op gevaar. De kans dat het splijtbare materiaal alleen ontploft „is zo klein dat zij geheel buiten be schouwing kan worden gelaten", aldus de commissie. rOrme. Pas daarna konden de rijders de toekomst met wat meer optimisme tege moet zien. De 224 km van Monte Carlo naar Cha teau Redon leverden een zestal nieuwe uitvallers op, zodat er op dat moment in totaal 31 equipes uit de rallye waren In totaal 107 equipes zetten toen de strijd voort. Hiervan hadden er echter tenminste een vyftiental al strafpunten. Behalve een Brit, een Belg en de enige Amerikaanse vertegenwoordiger moesten ook drie Nederlandse equipes de strüd staken, te weten van Dongen-Blomjous, van Nispen-Dom en Pieterman-Geldof. De Porsche Carera van Pon en Gorris heeft woensdag op de voorlaatste rallye dag zijn eerste nederlaag geleden. Dat gebeurde bij de Col de l'Orme, waar over 5300 meter een hoogteverschil van 340 meter moesten worden overwonnen. Niet de Porsche van Pon kwam in klasse C tot de beste tijd, doch de TVR 2a sport wagen van dfe sterke Engelse dames equipe Ann Hall-Valerie Domleo. Aan gezien het hier echter om fracties van seconden gaat blijven Gorris en Pon nog steeds de voornaamste favorieten in deze ongekend zware tulpen-sterrit. In de nachtelijke uren voerde de route de karavaan opnieuw naar de Vogezen, die heden, donderdagmorgen, vroeg wor den gepasseerd. Hedenavond tegen negen Het weggedeelte is een onderdeel van uur wordt de eerste deelnemer in Noord- de grote Europese verbinding Lissabon- wyk aan Zee terug verwacht. Kopenhagen, (Van onze correspondent) Morgen wordt een gedeelte van de in aanbouw zijnde E-3-weg, namelijk bet stuk Belgische grens-Veldhoven, voor het verkeer opengesteld. De hoofdingenieur directeur van de provinciale waterstaat ir. Hamers zal de opening verrichten Het weggedeelte GOES, 9 mei Groenten: per stuk: bloemkool A2 48—80, BI 44—54, B2 39 —60, Cl 26—40, C2 18—32, D2 8—19, afw. 3—50; kropsla I 29—30, II 24, C2 14—18; per bos: radijs I 11—13, II 611; selderie 11; sjalotten 15; per kg: witlof A2 7983; spinazie I 9—16, 2 10—12; andijvie II 44; rabarber I 12—14, II 11—14; lamsoren 26 —62; peen 16; aardappelen 1622. 'S-HERTOGENBOSCH, 9 mei Aan- voer 6161 stuks. 2306 runderen, 555 gras kalveren, 1369 vette kalveren, 746 nuch tere kalveren, 210 schapen, 292 lamme ren, 22 geiten, 661 slachtrunderen. Prij zen: melk- en kalfkoeien 6501250, gus te koeien 6401050, graskalveren 3U0— 450, kalfvaarzen 8001200, klamvaarzen 750—950, guiste vaarzen 700900, pinken 525750, nuchtere kalveren voor fok of mesterij 85—190, weideschapen 6085, ooien met lammeren 120200, alles per stuk; slachtrunderen extra kwaliteit 3.40 —3.60, le kwaliteit 3.253.40, 2e kwali teit 2.903,15, 3e kwaliteit 2.602.85, vet te stieren 3.203.40, worstkoeien 2.40— 2.60, alles per kg geslacht gewicht; vette kalveren le kwaliteit 2.502.75, 2e kwa liteit 2.252.45, 3e kwaliteit 1.90—2.15, nuchtere slachtkalveren 1.201.40, alles per kg levend gewicht; vette schapen 75 —110, zuiglammeren 55—90, beide per stuk. Overzicht: melk- en kalfkoeien: aanvoer groot, handel weinig, prijzen geen verandering; guiste koeien: ruim rustig duur; jongvee: redelijk flauw duur; vette kalveren: gewoon levendig hoger; nuchtere slachtkal veren: normaal vlugger stijver; schapen en lammeren: groter kalm prijshoudend; slachtvee: korter vlot duur. KAPELLE, 9 mei Kasaardbeien p. d. van 2 ons: extra 136—155, 1 125—142, II 89—107; Golden Delicious II 70-75 84 —89, II 65-70 70—85, 60-65 64—72, lid 50 —55, grof 56—73, fijn 3254; Jonathan II 75-80 74, 70-75 76—84, 65-70 73—77, 60- 65 6265, lid 46—50, grof 5464, fijn 32 —49; St.-Remy grof 56; appelen kroet 1321, rotvlek 921; aardappelen I 22 —23, II 16, afw. 11; groenten: bloemkool Al 53—67, A2 40—65, BI 39—52, B2 22— 44, Cl 19—30, C2 10—24, Dl 8.50—16, D2 714, afw. 5.5029; kropsla 2033; ra barber 1115; witlof 6678, radijs 11 15; spinazie 17; prei 46; sjalotten 45. TERNEUZEN, 9 mei Sla I 29.10— 31.10, II 20.40—28.50; bloemkool A 78— 1.01, A2 49—90, B 55, B2 26—60, C2 5— 32, D2 4—10, afw. 4—70; selderie 10—15; peen 86; radijs 17—21; peterselie 31; bintjes 1 21.70—23.30; asperges I 3.18, II 1.82—2.70, afw. 70—1.64; prei A2 52—79, B2 4142; rabarber 14—25; tomaten A2 1.67—1.76, B2 1.90—1.91, C2 1.49—1.57, CC 1.15; uien I 71; witlof A2 85, B2 57— 72, afw. 3858; spinazie 1019. Konstanz 344 (+6), Rheinfelden 274 (+3), Ottenheim 359 (+6), Straatsburg 298 (onv.), Maxau 479 (-1), Plochingen 126 (-1), Mannheim 330 (+2), Steinbach 160 (onv.), Mainz 320 (-3), Bingen 226 (-3), Kaub 250 (-3), Trier 180 (onv.), Ko blenz 258 (-4), Keulen 238 (-6), Ruhrort 436 (onv.), Lobith 1058 (onv.), Nijmegen 840 (-7), Arnhem 862 (-3), Eefde IJsiel 392 (-4), Deventer 287 (-6). Monsin 5560 10), Visé 5005 (+2), Borgharen 3992 (+27), Belfeld 1145 (-24), Grave beneden de sluis 505 (-17).

de Stem | 1962 | | pagina 13