TRAITAL Eet meer vis Puzze Tweemaal het alfabet De omgekeerde ppJSM e Vervroeging broodverkoop, betekent schade voor midden- en kleinbedrijf Misverstanden uit de weg geruimd inzake N.-Guinea GESPREKKEN IN ATHENE WE GAAN EEN WEDSTRIJD HOUDEN KRUISWOORD PUZZEL Robbie Vliegenier Onze baby en Danny Poes in de lente RAADSELS DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 MEI 1962 MIDDENSTANDSVERENIGINGEN BAKKER-VERKOPER DUIDELIJK MERKBAAR? TRAITAL 0 TRAITAL O SHAMPOO Verwoerd laat V.N. toe in Zuidwest-Afrika een kwaliteits- Mevr. Lloyd laat haar honden ringen Lente Corresponderen Koninklijk bezoek B (Advertentie) „Het instellen van een vroeger verkoopuur voor vers brood zal tot gevolg hebben, dat de concur rentieverhoudingen ernstig wor den scheef getrokken ten nadele van de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf. Tevens zal de deur wagenwijd worden open gezet voor overtredingen met be trekking tot het aanvangsuur in de bakkerijen, wat een ernstig ge vaar inhoudt voor het terugvoe ren naar de zo verfoeide nacht arbeid in deze bedrijfstak". Dit zegt het Nederlands verbond van iniddenstandsverenigingen o.m. in een brief, gericht aan alle fractievoorzitters van de in de Tweede Kamer vertegen woordigde politieke partijen. Zoals be kend, komt het wetsvoorstel tot wij-iging van de bakkerijparagraaf van de arbeids wet van 1919 binnenkort in de Tweede Kamer in behandeling. Het NVM zegt in zijn brief voorts: ,,Het argument in het adres van de Ne derlandse vereniging van werkgevers in het bakkerijbedrijf (dit zijn de groot werkgevers), dat door een vroeger ver- vorEr"! Van ver? brood en de daardoor H?„twng?n ™"uimmg van de voor de nów wSC tijd een ontkop- peling van de functie bakker-verkoper kan worden verkregen, moet in zijn al- hr^nvlld' -l0ZJIe^de str"ctair van het ve?h^H henjabediljf. e" de daarmede verband houdende bedrijfs-economische en technische mogelijkheden, uiterst du- bieus worden genoemd". 'iDc, sfrU('tuur van het broodbakkerii- bedryf in ons land wordt overwegend bepaald door het midden- en kleinbe- drijf met een gemiddelde bezetting in de produktiesector van 2,6 werkzame per sonen per bedryf. Bedrijfseconomisch en ook technisch zijn deze bedrijven aangewezen op de functie bakker-verkoper. Voor de werk nemers in deze bedrijven, is dan ook een ontkoppeling van de functie bakker verkoper door het instellen van een vroeger verkoopuur niet mogelijk. Ook in verband met het sinds een aantal jaren op gang zijnde sanerings proces in het broodbakkerijbedrijf ver dient het o.i. geen aanbeveling om door een radicale ingreep van de wetgever het streven van het bedrijfsleven zelf om tot gezonde verhoudingen te komen, te doorkruisen. Niet alleen n.l. verminderde in de laatste jaren het aantal vestigingen in het bakkersbedrijf met ongeveer 15% maar zijn er ook belangrijke bedrijfs- technische verbeteringen tot stand ge komen. Aan het slot van zijn adres verzoekt het NVM te willen bevorderen, dat aan het wetsvoorstel in ieder geval geen wij dere strekking wordt gegeven en dat de huidige bepalingen van vervoer en ver koop van vers brood gehandhaafd blij ven. (Advertentie) Réken maar! Met één oog opslag ontdekt uw omgeving of u door uw haar heen raakt of dat „flintertjes" uw kraag ontsieren. Volg dit doeltreffend, deskundig advies: tegen roos tegen vet haar en haaruitval Naenkelebehandelingen met Traital shampoo ziet u al resultaat en verdwijnt uw zorgelijke trek voor een op gewekte lach! WK 't Is duidelijk merkbaar! Probeer het maar! EEN PRODUKT VAN L'OREAL DE PARIS Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft meegedeeld dat de voorzitter en de ondervoorzitter van de V.N.-commissie voor zuidwest-Afrika zijn uitnodiging hebben aanvaard tot een bezoek aan dit gebied. De uitnodiging houdt niet in, zei hij, dat Zuid-Afrika enig gezag van de V.N. over zuidwest-Afrika erkent. De twee V.N.-functionarissen kunnen in zuidwest-Afrika zien wat zij willen en spreken met wie zij willen. Vorig jaar heeft Verwoerd- een V.N.- commissie de toegang tot het gebied ontzegd. Zuid-Afrika bestuurt zuidwest-Afrika onder een mandaat van de vroegere volkenbond. Het weigert het gebied onder het beheer van de V.N. te plaatsen. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) Minister Luns en staatssecreta ris Van Houten (buitenlandse za ken) hebben over de kwestie- Nieuw-Guinea in Athene een „ver helderend en nuttig" gesprek gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk en diens medewerkers. Het was een gesprek dat „misverstanden heeft opgehelderd". Er is in Athe ne ook gebleken „dat er onder de NAVO-partners grote solidariteit over de kwestie Nieuw-Guinea be staat". Dit viel op te maken uit de woorden van minister Luns, maandagavond uit gesproken bij zijn terugkeer uit Athene, waar hij samen met minister Visser (defensie) en staatssecretaris Van Hou- ter (buitenlandse zaken) de Atlantische conferentie heeft bijgewoond. Minister Luns antwoordde op een vraag over de kansen van hervatting van de Nederlands-Indonesische besprekingen met de woorden: ,,Ik hoop dat het er van zal komen". Hij zei er geen idee van te hebben wanneer deze besprekin gen weer zouden worden hervat. Hij deelde voorts mede dat minister Rusk naar Australië zal reizen. Aangenomen mag worden dat minister Rusk ook met de Australische regering oveer de kwes tie Nieuw-Guinea van gedachten zal wis selen. Over de Atheense conferentie zei hij dat het een vruchtbare bijeenkomst was geweest. Minister Visser voegde hier nog aan toe dat besloten is met alle kracht voort te gaan met de integratie op militair terrein. Hij deelde voorts mede dat door Amerika aan de NAVO ter beschikking gestelde Polaris-raketten niet aan de ma rines der afzonderlijke landen zijn toe gewezen. Hij zei voorts uit de besprekingen de sterke overtuiging te hebben gekregen dat de NAVO aan kracht blijft winnen. Hij ontkende tenslotte met klem dat er aanmerkingen zouden zijn gemaakt op het feit, dat Nederland in verband met de Nieuw-Guinea-kwestie troepen aan de NAVO-sterkte heeft moeten onttrekken. De Engelse mevrouw Doris Lloyd be weert haar twee honden te hebben leren zingen, nadat pogingen om een lievelings vogel tot zingen te bewegen op niets waren uitgelopen. Drie jaar geleden had zij een jonge merel gered en de vogel liefderijk ver zorgd. De merel stelde haar echter in één opzicht teleur, hij wilde niet zingen of zelfs maar enig geluid voortbrengen. Daarop trachtte zij haar honden een muzikaal verantwoorde opvoeding te ge ven, wat betere resultaten afwierp. Na vele inspanningen kunnen de beide spa niels, Sambo en Sadie nu „auld lang syne" zingen, zelfs tweestemmig. „Het was zo maar een gril van me om ze te leren zingen en niemand was ver baasder dan ik toen het me lukte. Hon den kunnen werkelijk zingen en als je goed luistert is het niet moeilijk de me lodie te herkennen", aldus mevr. Lloyd, BESTE JONGENS EN MEISJES, We gaan maar weer eens een wedstrijd houden. En waarover zal het deze keer gaan? Luister maar. Nu gaat de tijd weer aanbreken dat er school reisjes gemaakt worden. Elk jaar hebben wij daar mooie opstellen over gekregen, soms met de prach tigste tekeningen erbij. Verleden jaar dachten wij al, „dat zou een mooi onderwerp zijn voor een wedstrijd". En dit jaar willen we die dan ook houden. We splitsen de deelnemers in twee groepen: één van onder de tien jaar en één van tien jaar en ouder. Uit elke groep kiezen wij het mooiste op stel over een schoolreis. En de winnaars (of win naressen) krijgen een fijne prijs. Je mag meedoen tot aan de grote vakantie; net zo lang tot alle schoolreisjes zijn afgelopen. Als wij erg veel inzen dingen krijgen dan houden wij twee keer prijs- uitdeling: één keer over een week of vijf en nog een keer tegen de grote vakantie. Dus: goed opletten als het schoolreisje gemaakt wordt, want dan kun je er fijn over schrijven of dichten. Nou, wij wachten met spanning op de dingen die komen zullen. Doe je best hoor! En veel succes (en natuurlijk ook veel plezier) van Oom Jan en Tante Thea SnoeJp'K bajxrs. \S,4- De lente Is maar koud en guur, Maar ik ga niet zitten bij het vuur Ik ga het liefst naar buiten, Waar de vogeltjes toch fluiten. Ansje van de Wiel Bergen op Zoom. Marieleen Snijders Prof. van Ginnekenstraat 33, Oudenbosch Klein Pietje En zijn zusje Rietje Gaan wandelen in de wei Ze zijn zo blij. Ze gaan naar de zee, Een. rivier bij Hengelee 's Winters gaan ze op de slee Dan mag Robbie niet mee. Want dan is het te koud voor hem Dan gaat hij spelen met andere honden, Daarom mag hij niet mee. Hij zal wel in de huiskamer blijven. Maar Robbie kan niet schrijven. Als hij het kon Dan was Robbie een wonderhond. Daar gaan ze dan met z'n drieën Au, daar valt Pietje op zijn knieën. Maar het doet geen pijn. Ze zijn blij dat de zon schijnt. En Robbie ook. Wie heeft dit leuke versje gemaakt? Er was bovendien een mooie tekening by, maar geen naam of adres. Nooit vergeten die achter op het werk te schrijven. Tonny Dorlo Julianalaan 1, PrinsenbeeK Trillende pijl die uit eigen kracht zonder de boog en de richtende macht het luchtruim inschiet met een duizelende vaart en boven het aardse de vrijheid vergaart. O pracht van jou, vlieger met staalharde moed een goede vlucht nu ik breng je mijn groet. Wie wil er met mij corresponderen? Ik ben 10 jaar oud. Mijn naam is: Harrie. Myn adres: Harrie van Groezen, Gravinne Margrietstraat 17, Made. DE SPEELGOEDKAST Marja v. d. Heykant Zuidhaven 101, Zevenbergen Onze baby heet Lars. Het is zo'n lief ding. Het was zaterdag en ik vroeg aan mam: ,,Mag ik met Larsje wande len?" ,,Ja, dat mag. Maar je moet er heel voorzichtig mee zijn en niet van de stoep hoor". Ze ging dus met Larsje wandelen. Daar kwam een mevrouw aan en die zei: ,,Wat een liefje is dat. Je mag er wel heel goed op passen". Larsje spartelde met zijn beentjes en zijn armen. Het was een gezond ding en lachen dat hij kon, lachen! Het was gewoon niet om aan te zien, zo leuk. Onze hond Danny liep ook mee. En Larsje was er heel niet bang van. Hij likte Larsje op zijn wangetjes en Larsje zei luid: ,,Bebé", ja, dat be tekent: lieve Danny. Dit was het verhaaltje van onze baby en onze hond Danny. Susanne Kaars Sjjpesteyn Zandberglaan 59, Breda Poes had de lente in de bol Zij keek eens naar de bomen: De blaadjes en de bloesempjes Waren al uitgekomen. De vogeltjes hadden het druk Ze bouwden nieuwe nestjes Van takjes, veertjes, pluisjes En van allehande restjes. Poes wou daar niet voor onder doen En zocht een rustig plekje. Dat vond zij in de poppenwagen Op een donzen dekje. Daar krabde zij een holletje En toen wij kwamen kijken, Lag zij er met drie kindertjes Luid spinnende te prijken. Wat een feest gisteren in Middel burg en Den Bosch. Koningin en prins kwamen met de prinsessen per helikopter deze plaatsen bezoe ken. Duizenden kinderen hebben ge zongen en voorgedragen. In Den Bosch speelden kinderen uit Zeeland en Brabant een groot spel dat ge schreven werd door Jan Naaykens. Het heette ,,De heerschappij der dieren". Ze hebben er veel plezier aan be leefd en ook koningin en prins met de prinsessen vonden het heel mooi. Horizontaal: 1. Woonschip; 3 afk. van Neder land; 4 afk. van: en andere; 6 afk. van Rusland; 7 het omge draaide van ,,kop". Verticaal: 1 Reeds; 2 bidplaats; 3 afk. van namelijk; 5 reeds. Charlotte de Bock Piet Avontuurstraat 61, Breda. 1. Wetk paard trekt niet? 2 Aan welke kant sliep Noë 3 Amsterdam die grote stad, met hoeveel letters schryf je dat? 'dlXp 2 ';UV^U3UUf0 ap uvv Z 'pwvdioqqou uog r Hubert Marteijn Blezenstraat 11, Eede. 1 Welke bel rinkelt niet? 2 Waar eindigt alles? 3 Ik ben een vrucht, keer mü om en ik ben van chocolade. Hoe heet ik? 4 Wat wordt nat van het drogen? -qaoppuuq uog t 'load -daoa J 'S Ja1)3I a<I Z 'laqaoo uaa I Els de Kroon Nieuwstraat 8, Wagenberg Marion Schuurbiers Spechtstraat 4, Breda Als je voor deze woorden een lettertje zet krijg jeK van boven naar beneden gelezen bij A een klein zangvogeltje, en bij B een vogel die lekker is om te eten. A. ..an (waar je melk in doet). ..rend (roofvogel). ..aald (ding waar je mee naait). ..cht (getal). ..iem (heeft iedere padvinder). mand (een bepaald persoon). B. ,ant (je doet het op het haar, het is vantastisch). an (voorzetsel) ..iek (als je overdag in bed ligt). nker (deel van schip). ..aad (hoort bij naaiwerk), .ien (getal). Ludo van Graefschep Rijksweg 26, Eede Rudy Poppe Clinge De wei staat in een koe. De wereld staat op het huis. Het water zwemt op de zwaan. De aanrecht staat op de afwas. Het land staat op de boer. De stoel zit op de man. De kast staat op de asbak. De wereld staat op het paard. De schuur staat in de koe. De garage staat op de auto. Jos Herman, H 83, Sluis De klok zit aan de wijzers. De wieg ligt in de baby. De kooi zit in de aap. De val zit in de muis. De mand zit in de poes. Het vuur staat op de pan. De bus zit in de suiker. De voet zit in de kous De grond ligt op de matten. Het huis gaat in de man. Corrie van Meel Vuchtschootseweg 41, Breda A is Adje die is stout, B is Bertje die eet mout. C is Catootje die zit in school, D is Dina die heeeft jool. E is Ellie die speelt met Riet, F is Fientje die zingt een lied. G is Gerrie die maakt werk, H is Hennie die gaat naar de kerk. I is Ietje die verjaart, J is Jopie die met Piet vaart. K is Keesje die wandelt in de laan, L is Loeki hij kijkt naar de maan. M is Mientje die ziet een ree, N is Nannie die mag mee. O is Olga die haalt vlees, P is Petra die speelt met Trees. Q is een letter daar weet ik niets op, R is Ria die eet drop. S is Sjors daar lees ik in, T is Toos dat is mijn vriendin. U is Ukki die woont in Okki, V is Vera die draagt een rood rokkie. W is Willy die doet zijn taak, X is ik gebruik hem niet vaak. Y is het yland Schiermonnikoog, Z is de letter die bewoog. Sjanneke Moelands Brigidastraat 62, Bavel. A is Adje die speelt met 'n marmotje. B is Beppie die wandelt met Bettie. C is Corrie die de was doet. D is Doortje die speelt met Moortje. E is Eliesje die maakt muziek. F is Fientje die fietst in de straat. G is Guusje die zijn huiswerk maakt. H is Hennie die schaatste op het ijs. I is Ineke die goed haar best doet J is Jetje die speelt in haar bedje. K is Karintje die leest een dik boek. L is Loesje die speelt met haar poesje M is Marijke die op de trommel slaat N is Nellie die buiten wandelt. O is Oma die heel oud is. P is Peggie die mooi kan dansen. Q is Quanda die veel snoept. R is Roosje die speelt met haar broertje S is Scarlet die speelt in de zandbak T is Toosje die speelt gitaar. U is een Uurtje dat staat op de klok. V is een Visje dat zwemt in het water W is Wim die gaat voetballen. X is een vreemde letter. IJ is een IJsbeer die leeft in de sneeuw. Z is een Zwaan die heel trots is. Addie Voesenek Wijde Omloop 28, Breda Het schip van Ben de bootsman 11 was in de zee vergaan. Het zakte naar de diepte maar Ben die bleef bestaan. Hij zwom met forse slagen 11 al stond de zee ook hol. Totdat hij land bereikte hield hij het dapper vol. Het land dat was een eiland een heel klein stukje grond, waarop precies in het midden oen enkele palmboom stond. en zat bij felle hitte daar in de schaduw neer; de boom gaf ook bescherming tegen nat regenweer. T?n om dat eiland zwommen de fijnste vissen rond. ze lieten zich goed vangen en smolten in Bens mond. jljaar vis en regenwater bij elke maaltijd weer, verveelde Ben de bootsman daar op dat eiland zeer. Hij snakte naar een biefstuk of naar een boterham, en tuurde naar de einder of er geen bootje kwam Tl^at zag Ben in de verte op zekere mooie dag? Een fles die met een boodschap in zee te drijven lag. He fles die kwam al nader en dobberde aan land, waar Ben hem naar zich toetrok met een visgraat in zijn hand. He brief die in de fles zat, luidde: „EET MEER VIS omdat vis voor gezondheid zo heel belangrijk is. felukkig, in zijn broekzak had Ben een goede pen; en daarmee schreef hij: „Haal mij, ik leef van vissen, Ben". He brief ging in de fles terug de kurk er stevig op, en Ben smeet nu zijn noodkreet ver in het ruime sop. He fles nam toen de terugreis en spoelde aan op het strand.... Daar vond hem de Marine van Ben zijn vaderland. Hie maakte een helikopter klaar voor het reddingswerk. Ben keerde weer naar huis toe door vis gezond en sterk.

de Stem | 1962 | | pagina 9