Uitbundige vreugde in zuidelijke provincies Dean Rusk: Papoea-belangen goed in het oog houden Visser in beroep In Nederland werd geen schrootfraude gepleegd Regering: Werk hervat; Stakers: We gaan door! Brabant: bran.de- WLjn voor prms IZeeland: vorstin op kaart van de provincie Limburg: meizon na drudregen Manifestatie van grote liefde voor bruidspaar Grewe sgezicht stond Ver. Staten blijkbaar tegen Bezorgdheid over wapenaankopen Erewacht viel flauw V.S. solidair met Australië Het gaat er Spaans toe DAGBLAD VOOR ZEELAND CSWV is voor huurverhoging en compensatie „DER ALTE" STRIJDBAARDER DAN OOIT: Ambassadeur teruggeroepen Zonnig Althans....geen strafbarezegt nota-Beerman Russen beloven hervatting van de kernproeven WOENSDAG 9MEI 1962 I uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Heigerstraat 10 Tel 2234) (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland r02e JAARGANG No. 2S973 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaai, f 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen of aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.42 per mm (Ing. Med. 1,05) Bij conirac1 aanzienllJKf reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. gunau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 260 - OORTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) STEEN BENEDEN DE RIVIEREN ORANJE BOVEN (Van onze verslaggever) In Den Bosch is gisterenmiddag tijdens het bezoek van de koninklijke familie één van de twee erewachten van de Koninklijke Marechaussee flauwgevallen. Terwijl de koningin de prins en de prinsessen zich in de tuin van het huis van de commissa ris van de koningin onderhielden met de autoriteiten, werd hem de hitte te veel. Dat was een kwartiertje voor dat hij zijn taak volbracht zou heb ben. Hij stond al bijna twee uur stram in de houding op het voor plein. Hij droeg het gala-uniform van het korps: een strakke blauwe tuniek en een beremuts EEN JONGEN van 17 jaar, die in een tehuis voor werkende jongens te Rotter dam aan een fiks stoeipartijtje had deel genomen, kreeg tengevolge van de emo tie een hersenbloeding en stierf plotse ling. (Van onze verslaggever) Met een overweldigende geestdrift en har lelijk heid hebben gisteren de Zeeuwen, de Brabanders en de Limburgers het zilveren vorstenpaar en de prinsessen in hun midden opgenomen. De druk bezette dag is ook omgevlogen - figuurlijk, maar ook letterlijk, want de vorstelijke gasten werden naar Middelburg, Den Bosch en Maastricht ge bracht in vijf helikopters van de koninklijke luchtmacht. Hoogtepunten van het bezoek waren de Zeeuwse Manifestatie, uitgevoerd door 440 schoolkinderen tegen het majesteitelijke decor van het middeleeuwse stadhuis van Middelburg, en het massale arenaspel in de Brabanthal te Den Bosch, waarin de jeugd van het zuiden haar eigen antwoord gaf op de vraag van het zil veren paar: wat verwachten jullie van de toekomst? Zon over goten waren overal de „rijdende recepties'", de rondritten, waarbij menigeen enthousiast halsbrekende toeren ondernam om een glimp te kunnen opvangen van de koninklijke familie. Zoals in Den Bosch het jongetje, dat boven op het koperen standbeeld van Jeroen Bosch geklommen tvas om de koningin toe te kunnen wuiven. Het manneke tvas het symbool van de spontane vreugde die het koninklijk bezoek in het zuiden lossloeg. De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, ir. W. H. Kruyff, heeft gisteren mededelingen gedaan over de aanstaande huurverhoging en de compensatiemaatregelen. Het bestuur van het C.S.W.V., aldus ir. Kruyff, heeft zich verenigd met het voorstel dat de looncommissie van de Stichting van de Arbeid terzake heeft gedaan. Wat de compensatie betreft deze zal 1,5 procent van het loon- en salaris bedrag belopen met een minimum voor alle gemeenteklassen van f 2.25 per week, en geldig voor allen die minder dan f 13.000,- per jaar verdienen. Het bedrijfsleven mag echter de hoger gesa- larieerden ook laten meeprofiteren. De compensatie zal niet uit de pro- duktiviteitsruimte worden bestreden, maar komt ten laste van de werkgevers. Het compensatiebedrag is afgestemd op de hoogste naoorlogse woningwethuren, met uitzondering van die in gemeente klasse I. De laatste huren wil men als buiten sporig hoog aanmerken en de hiervoor geldende huurverhoging zal dan ook waarschijnlijk in deze gevallen relatief lager zijn. Het is een prachtig feest geworden, ook in Maastricht, waar regenflarden uit een lage wolkenlucht aanvankelijk weinig goeds voorspelden, maar later op de dag de oranjezon even joyeus scheen als in Den Bosch en Middelburg. In Middelburg werden de koninklijke gasten begroet door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris van de konin gin voor Zeeland, mr. J. Drijber, burge meester van Middelburg en de heer M. A. Reneman, commissaris van politie te Middelburg. Koningin Juliana was gekleed in een zijden imprimé voorjaarsjapon in drie kleuren blauw. Zij droeg een hemels blauw tulbandvormig hoedje en hand schoenen van gelijke kleur. Prinses Irene was in een soortgelijke combinatie gekleed maar in verschillen de kleuren rood en groen. Prinses Beatrix droeg een lila japon onder een lichtbeige mantel en een joyeuze breed gerande hoed in dezelfde kleur. Prinses Margriet droeg, eveneens onder een licht beige mfntel. een hardgroene japon. Zij had een grappig kastanjebruin hoedje op. Prinses Marijke tenslotte droeg een citroenkleurige voorjaarsmantel met bij passend hoedje. De prins was gekleed in een donkergrijs kostuum, de onafschei delijke anjer in het knoopsgat. De koningin kreeg bij haar aankomst tulpen aangeboden door Ankie Loof. La- tyrus-boeketten waren er voor de prin sessen .Zij werden overhandigd door An ne Marie Nieuwenhuyse, Elsie Meyer, Henny Petiet en Annelies Roth. De betrekkingen tussen Ameri ka en West-Duitsland zijn plotse ling veel koeler geworden. De NA EEN VERGADERING van ministers an Zweden, Oostenrijk en Zwitserland t VM,aard> dat deze drie neutrale Ef- vi,"n aansluiting bij de Euromarkt zuilen zoeken. ARGENTINIË ziet zich gesteld voor de instigste economische crisis sedert tien- ailen jaren. De regering heeft met het og hierop een versoberingsprogramma opgesteld. WIJ HERINNEREN er onze lezers nog- eons aan, dat verzoeken voor het stem den bij volmacht voor 16 mei bij de colleges van b. en w. moeten zijn inge vend. Men kan beter niet tot de laatste oag wachten. Verwachting geldig tot vanavond: Zonnige perioden en slechts een en- kele verspreid voorkomende bui. Ma- tige wind tussen zuidwest en west, l niaximumtemperaturen van om- J J streeks 14 graden aan zee tot 20 gra- l den in het zuiden en oosten van het land. Vandaag: zon onder 20.16 uur. Morgen: zon op 4,56 uur. Maan op 10.26 uur, onder 1.29 uur. oorzaak hiervan is het Amerikaan se plan (dat jammer genoeg uit gelekt is) om met de Russen te praten over de instelling van een internationale organisatie voor het toezicht op de toegangswegen tot Berlijn. Engeland stemt met het Amerikaanse plan volledig in, maar bondskanselier Adenauer heeft het idee „onuitvoerbaar" genoemd. In Washington heeft men de Westduitse ambassadeur, Wilhelm Gre we, ervan beticht indiscreties met be trekking tot het Amerikaanse plan te hebben begaan. Grewe is nu naar Bonn teruggeroepen en hiervan zijn speciaal de Engelsen hevig geschrokken. Zij heb ben ontdekt dat Adenauer echt boos is. Schenen Hij heeft gisteren op een persconferen tie de Amerikaans-Britse diplomatie een paar maal fors tegen de schenen geschopt en vervolgens Grewe zo hemelhoog zit ten prijzen dat het niet moeilijk is te raden wat hij daarmee voorhad. Washington is evenwel niet van plan om zich door Adenauer van de wijs te Laten brengen. Gisteren werd verklaard dat de V.S. niet zullen toestaan, dat de Westduitse bezwaren de Russisch-Ame- rikaanse besprekingen zullen verhinde ren of belemmeren. „Laat Adenauer met een beter plan komen als hij het onze niet goed vindt", zei het State Depart ment. Breek af Adenauer zei hiervan: „Wij worden er van beticht, met Frankrijk een afspraak te hebben gemaakt om de Amerikaans- Russische besprekingen te torpederen. Dat is echter onwaar. Ik heb juist voor gesteld om Frankrijk aan het gesprek te laten deelnemen" Wil men de spanning in Berlijn verminderen, laat de Oost- berlijners dan de muur afbreken. Toen Adenauer werd gevraagd waar om ambassadeur Grewe in Washington uit de gratie was geraakt, zei „der Alte" „Ik denk dat zijn gezicht de Amerika nen niet beviel". In open auto's reden het koninklijk paar en de prinsessen langs de driedui zend kinderen over de sintelbaan en ver volgens naar de Markt. Duizenden Zeeu wen uit Middelburg en ver daarbuiten hadden zich langs de route opgesteld om het charmante gezin toe te juichen. Zij rekten de halzen en holden in vele gevallen achter de haag van toeschou wers mee. Langs de route stonden zes Zeeuwse muziekkorpsen opgesteld. Het waren Accelerando uit St. Annaland, OKK uit ScboonÖijke, EMM uit -i£ort- gene en de Middelburgse muziekgezel schappen Juliana en O.N.D.A. Aan het Noordpoortplein werd even gestopt bij het Gasthuis waar de voor zitter van het bestuur der Godshuizen, de heer B. Hesselink en de directieleden de heer W. Stevens (geneesheer-direc teur) en zuster E. Bal (adjunct-direc trice) ter begroeting aanwezig waren. De koningin en de prinsessen mochten uit handen van zuster L. de Kok ,91 ae leerling-verpleegsters W. Bout, C. Wa genaar, J. Leijnse en N. Kodde boeket ten gerbera's ontvangen. Op de Markt waren ter begroeting aanwezig de leden van gedeputeerde sta ten van Zeeland, de griffier der staten, de wethouders en de secretarissen van de gemeente Middelburg, mevrouw C. de Casembroot baronesse van der Feltz en mevrouw M. Drijber-Halbertsma, Ma- riëtte en Christina Drijber, Anne Marie Kaland, Rolf je Westerhout en Liesje Hooij waren uitgekozen om de koningin en de prinsessen hier hun derde boeket bloemen aan te bieden, dit keer roosjes in een zachtgele tint. De hoge gasten trokken zich hierna in het stadhuis te rug voor het gebruiken van enkele ver versingen. Zeeuws spel Om vijf minuten voor elf kwamen het koninklijk gezin en zijn gevolg weer naar buiten om plaats te nemen op het podium voor het stadhuis, onder e oranje-gekleurd baldakijn. De koninklijke harmonie „Ons Genoe gen" uit Vlissingen blies het Wilhelmus. Het spel, de manifestatie van 440 schoolkinderen uit de vierde klassen van de lagere scholen uit heel Zeeland, kon beginnen De kinderen vormden een kaart van Zeeland op het middengedeelte van de Markt. De kinderen waren naast elkaar opgesteld op de grenslijnen van de ver schillende eilanden. Tussen Beveland en Schouwen-Duiveland lag de rijk bevlagde Oosterscheldebrug. Op de hoekpunten van de brug stonden jongens en meisjes in Zeeuwse klederdracht. Ook de ve ren, bemand door zeeverkenners, ontbra ken niet. Er werd een op de geluidsband opge nomen dialoog ten gehore gebracht, die betrekking had op de actuele problemen van de provincie Zeeland. Zo kwamen o.m. de Oosterscheldebrug (,.Het wordt een kanier"), de industrialisatie, de dub belstad-kwestie, de vrije veren (O schip per mag ik overvaren, ja of nee enz.) de landbouw, het loodswezen, het toe risme, de Deltawerken, het oesterpro bleem en de botersmokkel ter sprake. Het was een uitstekend in elkaar gezet kleurig en beweeglijk geheel; plezierig om naar te kijken en leerzaam boven dien. Wij zijn van u De tekst van de dialoog was van de hand van de journalist G. de Kok uit Middelburg. De stemmen van de volwas sene en de kinderen waren van de heer T. van Bergen uit Middelburg en van Lydie Nolden (Vlissingen), Adje Schou ten (Middelburg) en Jacques Plouvier (Vlissingen). Medewerking verleende een klas van het kinderkoor „De Jonge Stem" dat onder leiding stond van de heer A. Lichtendahl. (Vervolg op pag. 3) Het Nederlands-Indonesische conflict over Nieuw-Guinea zal één der belangrijkste agendapunten vormen op de bijeenkomst van de Raad van de ANZUS, de defensie ve verdragsorganisatie van de VS, Australië en Nieuw-Zeeland, wel ke in Canberra plaatsvindt. Voor deze vergadering begon vertelde minister Dean Rusk, die de V. S. vertegenwoordigt, dat Amerika ernstig bezorgd is over de opeenhoping van Russisch oorlogsmateriaal in Indonesië. Hij hoopte dat Nederland en Indonesië hun geschil zouden kunnen bijleg gen. Dit was op zich niets nieuws. Wel op merkelijk was het, dat nu ook Rusk wees op de wensen van de Papoea's met be trekking tot hun toekomst. „De onder handelaars moeten daar rekening mee houden", zei hij. Hij verklaarde verder, dat de V. S. volledig solidair zouden zijn met Austra lië als Indonesië de vingers zou uit steken naar het Australische deel van Nieuw-Guinea. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, is gisteren op het Kremlin ontboden, waar hij een on derhoud met Kroestjev heeft gehad. Naar verluidt is er een verdrag gete kend waarbij de Sovjets aan Indonesië een flinke partij oorlogsmaterieel af staan. Over dit verdrag heeft speciaal de Australische regering zich nogal opge wonden. „Wat een toestand" zei de pre mier van dit land, „dat men tot de wa pens zijn toevlucht neemt als er nog uit zicht op onderhandelingen bestaat". Twee weken De chef van „de operationele staf voor de bevrijding van West-Irian" generaal Jani, wilde gisteren olie op de golven gooien door te zeggen: „Wat maakt Ne derland zich toch druk over die paar infiltraties en die enkele vluchten van onze vliegtuigen boven Nieuw-Guinea. De staat van openlijke oorlog is immers nog niet bereikt?" De commandant van een afdeling „emigranten uit Nieuw-Guinea majoor Dimara, voegde daar geruststellend aan toe: „Als wij eenmaal beginnen, dan heb ben we Nieuw-Guinea binnen twee we ken veroverd. Na twee maanden zullen wij alle weerstandshaarden hebben uit geroeid Winstpunt Intussen kan de wereld niet langer voorbijgaan aan het menselijke aspect van de zaak, met name de belangen van de Papoea-bevolking. Dat dit bij alle wapengekletter bereikt werd, is een winstpunt. Vice-voorzitter Jouwe van de Nieuw- Guinearaad heeft voor een VN-commis- sie een toespraak gehouden over de wenselijkheid en de mogelijkheden van Papoea-zelfbestuur. „Driekwart van de inwoners, die on der bestuurscontrole staan", zei hij, kan een stem hebben bij de samenstelling van de Nieuw-Guinearaad. Eind 1963 kan het gehele gebied onder bestuur zijn gebracht. Er werken al 1000 Papoea's als bestuursbeambten. Eenheidsfront In Manokwari is een „Eenheidsfront Fapua Barat Merdeka" opgericht. Dit front stuurt aan op onafhankelijkheid van Nieuw-Guinea door samenwerking met Nederland en door krachtige i actie op Indonesische agressie. Leden van de streekraden van Nieuw- Guinea zullen een bezoek brengen aan het Australische deel van het eiland om te zien hoe de streekraden aldaar wer ken. Australië heeft de streekraadleden uitgenodigd. Een zonnige en blije opname van het koninklijk bezoek aan Mid delburg. Het schaterde in de stad van rood, wit en blauw. Minister Visser (defensie) heeft thans officieel besloten beroep aan te te kenen tegen de uitspraak van het Ambtenarengerecht te Arnhem, waar bij het door de minister aan de technisch hoofdambtenaar Van der Putten gegeven ontslag nietig werd verklaard. De ontslagzaak Van der Putten komt thans in behandeling bij de Centrale Raad van Beroep in Ambtenarenzaken te Utrecht. Namens minister Visser zal worden opgetre den door de Haagse advocaat mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom. Deze heeft eerst uitvoerig liet gehele verloop van zaken rond de ontslagaffaire bestu deerd en vervolgens minister Visser geadviseerd, beroep aan te tekenen. (Van onze Haagse redactie) „Er is in Nederland geen strafbare schrootfraude gepleegd". Dit kan vol gens minister Beerman (Justitie) wor- I11 een op Japan gerichte uitzending van Radio Moskou is verklaard, dat de Sovjet-Unie „gedwongen zal zijn" de kernproeven te hervatten om opgewassen te zijn tegen de V.S. die in de Stille Zuidzee weer kernproeven nemen. I11 de uitzending werd niet gezegd wanneer de Russen een nieuwe reeks kernexplosies zouden beginnen. De V.S. hebben enige van hun eenheden op het Japanse eiland Okinawa uitgerust met kernwapens. Japan kan niet tegen deze handelwijze protesteren, omdat de V.S. nog steeds de zeggenschap hebben over dit eiland. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft bekend gemaakt, dat van uit een vliegtuig een atoomwapen van middelmatige explosiekracht is afgewor pen. Het was de zesde ontploffing in de nieuwe Amerikaanse serie atoomproe- ven in de dampkring boven de Grote Oceaan. den geconstateerd uit het door de Ne derlandse justitie ingestelde schrootfrau- de-onderzoek. In zijn nota inzake de schrootaffaire aan de Eerste Kamer, waarin dit staat vermeld, maakt de minister op die con clusie twee uitzonderingen. Deze uitzonderingen zijn: het berechte geval van omkoping van een ambtenaar en „wellicht" de niet vervolgde gevallen van valsheid in „eedskracht bezittende verklaringen" van slopers. Deze verkla ringen betroffen een valse opgave van het werkelijk netto-rendement aan staatsschroot. Van deze valse verklarin gen zegt de minister evenwel, dat zij sinds augustus 1957 voor de financiële verevening (lees: bevoordeling) uit de schrootkas van geen belang waren. Ten aanzien van alle overige beweer de onregelmatigheden meent minister Beerman dat zij kunnen worden herleid tot een „praktische toepassing van de schrootverevening in afwijking van de opzet van de vereveningsregeling, zulks met medeweten van alle betrokkenen". Dat dit is kunnen gebeuren wijt de minister aan lacunes op essentiële pun ten in de vereveningsregeling. „De praktijk heeft in deze lacunes niet op zo danige wijze kunnen voorzien, dat de opzet van de regeling strikt gehandhaafd bleef. Voor een deel was hieraan mede debet de omstandigheid, dat het uit voerverbod voor schroot niet in alle lan den van de E.G.K.S. op gelijke wijze werd gehanteerd". In de nota ontmoet men herhaalde lijk de man wiens naam onverbrekelijk aan de schrootaffaire is verbonden en die in feite de stoot heeft gegeven tot onderzoekingen: Louis Worms. Over zijn optreden wordt in do nota geen oordeel gegeven. Maar misschien is het méér dan een toeval dat Louis Worms dinsdag voor de Hoge Raad is verschenen voor zijn beroep in cassatie in de smaadzaak tegen de heer Spieren burg, vice-voorzitter van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waar over wij elders in dit blad berichten. Het Spaanse ministerie van Voorlichting heeft bekendgemaakt dat liet werk volledig is hervat in drie centra in Asturië, waar al enige tjjd werd gestaakt. Het merendeel van de mijnwerkers in vyf centra van deze pro vincie zou zich op het werk hebben gemeld. In twee mijncentra was het werk gedeeltelijk hervat. De staking van 20.000 industrie-arbeiders in Bil bao, waardoor de produk- tie in tenminste acht be langrijke fabrieken vori ge week werd lam gelegd, duurt echter voort. Vol gens berichten uit de stad heeft het er alle schijn van dat de staking zal aanhouden en zich zelfs zal uitbreiden. Elfduizend arbeiders van de nationale staalin dustrie „Altos Hornos" waren van plan om van daag thuis te blijven. Zij zouden niet eerder heb ben gestaakt omdat giste ren de salarissen werden uitbetaald. Ook uit de omgeving van Barcelona komen be richten over stakings plannen. Naar verluidt waren mijnwerkers in Suria voornemens om maandag te staken. De politie van Pegaso, waar Spanjes grootste vracht wagenindustrie gevestigd is. heeft vlugschriften ge vonden waarin er bij de arbeiders van genoemde fabriek op wordt aange drongen ook hun werk neer te leggen. In Miëres, één van de centra van de Spaanse kolenwinning, werden de beweringen van de rege ring inzake een spoedige beëindiging van de sta king het duidelijkst gelo genstraft. De 5000 kompels die hier maandag weer aan het werk gingen, bleven allen dinsdag weer thuis. Van de 60.000 stakers hebben er dinsdag slechts 10.000 gewerkt. De sta king begon begin april en bere-ikte rond de 18e van die maand zijn hoog tepunt. De Spaanse regering had de arbeiders een ul timatum gesteld, dat maandagmorgen om 6.00 uur verliep. De deelne mers aan deze, krachtens de Spaanse constitutie oiw wettige demonstratie, zijn zware vergeldingsmaatre gelen in het vooruitzicht gesteld.

de Stem | 1962 | | pagina 1