Kloveniersdoelen wordt na restauratie Deltamuseum 8 MEER MET ESSO GAS Pres. Segni, balans tussen democratie en communisme Vulkanen, magma en lava anv Indonesische Chinezen liever lui dan moe an Technici uit hele wereld Miniatuurinstrumenten gaan wereld beheersen <m£** PLEIDOOI IN CASSATIEZAAK WORMS Automatisering schrijdt voort 13 ranjeboom. .ekker bier. ezellig bier. Het doet een mens goed. Oranjeboom. Haal het in huis. Een flesje' of wat. dee voor Oplossing voor Middelburgs zorgenkind Vrouw lokte meisje huis in On twerp-verordeningen EEG-landbouwbeleid Televisietelefoons Cassatieberoep Venlose moordenaar verworpen Probleem voor volksrepubliek Voor ruimtevaart Premie kerkenbouw 22 mei in 2e Kamer LU oa n MET ESSO BENT U BETER UIT! Onze rusteloze aarde LU CU nieuw nk RATTEN- MUIZÉ$i»PASTA VLO!®!® 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 MEI 1962 - ROTTERDAM OEN HAAG GRONINGEN rttt+rtm harmant en modieus. Sublieme sterke en toch ragfijne Moni-D producten, iliefd om de pasvorm. Pribor, Postbus 24, Soest /erstrekt gaarne^ adressen van Moni-D winkeliers De rechtbank in Amsterdam heeft gis teren een gevangenisstraf van 12 maan den met aftrek waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar opgelegd aan de 24-jarige Amster damse vrouw A. van W., die een jaar ge leden in opdracht van haar man een 14- jarig meisje in haar woning naar binnen had gelokt. De man, die zich daarna aan het meisje had vergrepen, werd reeds veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. De behandeling van de zaak tegen de vrouw, tegen wie een jaar met aftrek was geëist, werd enige tijd aangehouden omdat de rechtbank een psychiatrisch rapport Noodzakelijk achtte. Volgens dit rapport verkeerde de vrouw zeer sterk onder invloed van haar man voor wie zij bang was. In deze omstandigheid werd o.m. de oorzaak van het door de vrouw gepleegde delict gezocht. De officier van justitie hechtte hieraan weinig geloof, omdat het rapport grotendeels steunt op informaties van de vrouw, informaties die hij als leugens betitelde. (Van onze redacteur) "De restauratie-cyclus van Mid delburgs schatten aan oude archi tectuur is bijna gesloten. De sluit steen is de Kloveniersdoelen, die niet alleen in oude luister zal wor den hersteld maar bovendien een grote toekomst staat te wachten. „Zorgenkind van b. en w." noem de burgemeester mr. J. Drijber het gebouw, dat nu echter meer aan spraak kan maken op de betiteling „troetelkind". Wanneer de laatste hindernissen, die de verwezenlijking nog in de weg staan, zijn genomen, zal in deze histo rische ruimte het Delta-museum wor den gevestigd dat niet slechts een pro vinciale maar een nationale uitstalling van de Nederlandse waterbouwkunde moet worden. Wanneer ook de andere gedachte, die in Middelburgse kringen speelt, om Miniatuur Walcheren naar de achter gelegen Hof van Tange over te brengen, werkelijkheid zal worden, zal een permanente expositie worden geschapen die tot de belangrijkste in Nederland behoort. Bij de totstandkoming van het mu seum zijn momenteel betrokken de pro vinciale besturen van Zuid-Holland, Zee land en Noordbrabant, de departemen ten van Onderwijs en Waterstaat en, uiteraard, het Middelburgse gemeentebe stuur. Deze instanties zullen ook de fi nanciële lasten moeten dragen. Naar (Advertentie) raming zal de totale investering inclu sief restauratie het miljoen benaderen. Daar komen dan nog de exploitatiekosten bij. De verantwoording komt te liggen bij een nieuw te creëren stichting waarin de verschillende belanghebbenden zijn vertegenwoordigd. De houdige opzet is in de Kloveniers doelen een grote z.g. „natte" maquette aan te leggen van de reusachtige water bouwkundige werken die momenteel, vooral aan Zeelands kusten, gaande zijn. Nevenvestigingen zijn geprojecteerd in Zierikzee, Willemstad en Hellevoetsluis. Later zou dan alles in Middelburg wor den geconcentreerd wat betekent dat technici en andere belangstellenden uit de gehele wereld het hele jaar door Mid delburg zullen opzoeken om de afspie geling van de mammoetwerken te be studeren. Interessant ook voor technici, want alles wordt tot in het detail nage bootst tot het rijzen en dalen van het water bij de getijdewerking toe. De „Kloveniersdoelen" is de enige van de drie trefplaatsen der schutterijen die in Middelburg in oorspronkelijke staat is gehouden. St.-Joris werd in de voor bije oorlog verwoest, terwijl de Schut tershof (van de schutterij van St.-Sebas- tiaan) zo ingrijpend in het verleden werd „gerestaureerd" dat nog slechts fragmen ten aan de oude glorie herinneren. De doelen werd tussen 1607 en 1611 voor de schutterij van den Bus ge bouwd. In de woelingen van 1787 ging de schutterij ter ziele en kwam het ge bouw in bezit van de Oost Indische Com pagnie. Van 1795 tot na de laatste wereld oorlog is het een militair hospitaal ge weest. Nadat in 1957 de landmacht eruit was getrokken werd niets meer aan de doelen gedaan zodat het reeds lang ge leden begonnen verval spoedig zichtbaar werd. Een voorbereidingscommissie heeft een afgerond plan voor het Delta-museum op gesteld. Ook het restauratieplan is ge reed. Wanneer nu maar spoedig én het rijk én de drie provincies zowel als de stad Middelburg gezamenlijk de nodige middelen op tafel leggen 'dan kan met dc restauratie onder leiding van de Rijks gebouwendienst worden begonnen. De „Kloveniersdoelen", juweel van 17e eeuwse bouwkunst zal zo. met een waar dige en actuele bestemming, voor Mid delburg en Zeeland behouden blijven Dc Europese commissie van de EEG heeft een drietal nieuwe verordeningen opgesteld ter uitvoering van het ge meenschappelijke landbouwbeleid in de gemeenschap. Het betreft zuivel, rund vlees en rijst. De ontwerp-verordeningen zullen waarschijnlijk de volgende maand door de ministerraad van de EEG wor den behandeld. Begin van dit jaar werd overeengekomen, dat deze verordenin gen op 1 november van dit jaar in wer king moeten treden. Het, enthousiasme van de wetenschap voor het kleine instrument, voor de mi- niatuurprodukten, wordt steeds groter mede in verband met de toenemende be langstelling van het publiek voor der gelijke kleine apparaatjes, zoals bijvoor beeld zakradio's, die in een binnenzak kunnen worden meegenomen. Dit jaar wil een Zwitserse fabriek zelfs het klein ste gehoorapparaat ter wereld fabriceren ondanks het feit, dat er in Amerika reeds gehoorapparaten in de handel zijn, die minder dan een half ons wegen en net geluid vierhonderd maal verster ken Geleerden voorspellen voorts, dat zelf bedieningswinkels eens zeer kleine elek tronische rekenmachines zullen gaan ge bruiken, welke bovendien in staat zijn vrijwel automatisch wisselgeld te ge ven Ook de televisietelefoon, waarbij men ae persoon waarmee men spreekt niei al- 'een kan horen maar ook zien, zullen niet meer zolang op zich laten wachten. Ook is men bezig met de ontwikkeling van een draagbare telefoon, die zonder draden in de zak meegenomen kan wor den. Doktoren in enige ziekenhuizen hebben voorts de beschikking over mi niatuur-microfoons, die tot bij het hart kunnen doordringen. Er is zelfs al een compleet radiotoestel geconstrueerd, wel ke in een pil kan worden gebracht, die doorgeslikt kan worden Een wonder van wetenschap in miniatuur is ook de capsule, die langs de voedingswegen van een menselijk lichaam kan worden ge leid en die lucht- en vloeistofdruk kan meten en kan doorgeven aan een in strumentje buiten het lichaam. Deze cap sule is ontwikkeld in het Newyorkse Rockefeller Centre. Ook voor militaire doeleinden werden zeer kleine instrumenten en apparaten Vooral de achterzijde van de „Klo veniersdoelen" toont, hoe broodnodig een grondige restauratie van dit fraaie gebouw is. De advocaat-generaal by dc hoge raad, mr. Moons, concludeerde tot verwer ping van het cassatieberoep van de 25- jarige K.G.W. M., die tot 20 jaar veroor deeld is wegens moord op het 17-jarige Venlose meisje Joke Groenendaal. M. was destijds uit een psychiatrische inrichting ontvlucht. De rechtbank in Roermond had hem twintig jaar gevange nisstraf opgelegd. Zowel de officier van justitie die levenslang had gevorderd, als de verdachte waren van dit vonnis in beroep gegaan. Het gerechtshof in 's-Her- togenbosch bevestigde het vonnis van de rechtbank, conform de vordering van de advocaat-generaal. De hoge raad zal op 5 juni arrest wijzen. geconstrueerd met een buitengewone pre cisie. Zo werd er tijdens de oorlog een instrumentje ontwikkeld, dat een minia tuur zend- en ontvangstinstallatie bevat te en dat klein genoeg was om te wor den ingebouwd in de neus van bommen, granaten en raketten. Het instrumentje had tot taak de positie van het projec tiel ten opzichte van het doel van secon de tot seconde te berekenen en het pro jectiel op het juiste moment tot ontplof fing te brengen. Bij de vervaardiging van dit instrumentje waren de geleerden ge dwongen ook miniatuur-radiolampen, elektronische onderdelen enz. te maken, die zouden passen in de zeer beperkte ruimte, die beschikbaar was. Met de komst van de transistor werd dit echter weer overbodig. En misschien wordt over enige tijd ook de transistor weer voor een belangrijk deel overbodig, want de wetenschap werkt thans aan een ge heel nieuw ontwerp, dat het toppunt lijkt te zijn op het gebied van elektro nische miniaturen. Men denkt hier aan een elektronisch toestel ter grootte van een klein stukje metaal met gearrangeer de moleculen, die de functies, die thans door radiolampen, draden e.d. worden verricht, zullen vervullen. Microscopische afmetingen zijn thans noodzakelijk geworden o.m. voor de ruimtevaart. Er zijn reeds zulke kleine apparaatjes geconstrueerd, dat er tien tallen in een luciferdoosje kunnen wor den geborgen en één stofje is in staat om zo'n apparaatje niet goed te laten functioneren. Ook de moderne vliegtuigbouw vraagt steeds kleinere apparaten voor controle e.d., zoals de kleine elektronische com- putors in de cockpits door middel waar van veel kan worden geautomatiseerd, wat de veiligheid belangrijk kan ver hogen. Ook denken de geleerden reeds aan automatisch bestuurbare auto's, waarbij kleine, door radar gecontroleerde toe stellen auto's automatisch en veilig langs metalen strips op de weg voeren. Kort om, de wetenschap heeft op het gebied van de automatisering en de miniatuur instrumenten nog veel op het program ma, dat de nodige verbazing zal wekken! Blijkens een lang commenta riërend artikel in het buitenlandse bulletin van het ministerie van buitenlandse zaken van de Chinese volksrepubliek, gaat het de Chine zen, die uit Indonesië naar de Volksrepubliek zijn teruggekeerd, niet goed. Zij vormen op de speciale ge meenschappelijke boerderijen die voor hen zijn gebouwd aanleiding tot „ongewenste praktijken" zo werd gezegd. Het grootste deel van de Chinezen uit Indonesië was destijds vooral werkzaam in de sector van de kleinhandel in Indonesië. De Indonesische regering echter vaardigde een aantal wetten uit, waarbij het onder meer aan deze Chinezen verboden werd een brood winning te zoeken in de detailhandel, aangezien deze voor de Indonesiërs ge reserveerd moest worden. Voorafgaand hieraan had de Indone sische regering van de regering van de Chinese volksrepubliek gedaan gekegen, dat voor wat betreft de Chinezen twee nationaliteiten golden, de Chinese en de Indonesische. Door tal van wettelijke manipulaties echter werd de Indonesische nationaliteit later twijfelachtig, zodat duizenden Chinezen gedwongen werden naar het vaderland terug te keren. De meesten hadden dit verlaten toen het vorige regime het bewind nog in handen had. Een groot aantal was in Indonesië of in de Maleise federatie geboren. In het Chinese bulletin werd geklaagd, dat de uit Indonesië afkomstige Chinezen geen' moeite deden om de boerderijen waarop zij werkten te maken tot pro- duktieve instellingen. „Zij zijn bereid om afhankelijk te blijven van de staat. Zij stellen staatsbezit niet op prijs, zij houden niet van werken en van gemeenschappe lijk bezit van de massa. Zij verspillen hun geld en verwachten een bijzondere behandeling van staatswege." „Als gevolg daarvan", aldus het bulle tin, „hbben deze burgers zich Vervreemd van de hulp van de massa,' ONVERANTWOORDELIJK j Het commentaar was een van de resultaten van een speciale studie conferentie over de „buitenlandse" boer derijen in de Chinese volksrepubliek. Er werd in gezegd, dat de Chinezen die op deze boerderijen werkten lui en onver antwoordelijk waren, lichamelijk niet in staat om boerenarbeid te verrichten en weinig geneigd zich te laten indoctrineren tot het communisme, zij hielden er kapi talistische denkbeelden en plannen op na, leefden dikwijls volgens het kapitalis tische patroon en waren ongehoorzaam aan de plannen, die voor hen gemaakt waren. „Er zal opnieuw orde geschapen moeten worden op deze boerderijen, nieuwe ge woonten zullen moeten aangekweekt en regelingen en methoden zullen moeten worden ingesteld en geperfectioneerd voor alle voorkomende aangelegenheden." De tirade gaat dan voort met de op somming van tal van maatregelen om de weerspannige repatrianten in het gareel te krijgen. „Er moet een einde komen aan bestedingen die niet in de plannen staan, de leden van de boerderij moeten zich met ijver zetten aan het ontwikkelen van liefde voor hun boerderij, hun land, hun arbeid, hun groep, het communisme". Er zijn in de Chinese volksrepubliek in totaal 32 boerderijen gebouwd voor „buitenlandse" Chinezen. Op deze onder nemingen werd het grootste deel onder gebracht van de 100.000 Chinezen, die uit Indonesië naar China kwamen, tijdens de anti-Chinese campagne in de Indone sische republiek. Het kostte de staat meer dan 50 miljoen dollar de boerderijen te bouwen. Slechts twee van de bedrijven voldeden aan de eisen van produktiviteit. (Van onze parlementaire redacteur) Voorzitter Kortenhorst heeft de Twee de Kamer voorgesteld op zo kort moge lijke termijn te beginnen met de behan deling van het wetsontwerp inzake de rijkspremieverlening by kerkenbouw. Dr. Kortenhorst wil met die behande ling op 22 mei beginnen tenzy dan ge sproken moet worden over Mammoetwet of huurverhoging. (Advertentie) Meer comfort, meer tijd voor andere dingen. Ja, heel wat huishoudelijke problemen verdwijnen wanneer u Esso Gas als brandstof kiest. Esso Gas, het veilige gas in de fles, maakt het u gemakkelijk. Vlug en zuinig koken op een gasfornuis, in een wip warm water uit de geyser in keuken en douchecel, een gaskacheltje als bijverwarming... u ziet, er zijn mogelijkheden genoeg. Vraag eens advies aan de dichtstbijzijnde Esso Gas leverancier. Geen problemen meer in de keuken. Met Esso Gas kookt u vlug én zuinig. Draai maar aan de kraan en u hebt warm water... wanneer u wilt, zoveel u wilt Een verplaatsbare gas kachel - met ruimte voor een fles Esso Gas - is een ideale warmtebron. leed-pao ihde (Van onze correspondent) Negen stemmingen zijn er nodig geweest om Italië een nieuwe president te bezorgen. Negen stem mingen, evenzovele documentaties van de intense tegenstellingen, welke het politieke leven van Italië beheersen, maar zeer in het bijzonder van de tragische ver deeldheid in de Democrazia Cris- tiana. Het is, zoals ons zondagnacht een afgevaardigde van deze partij bij het verlaten van het parlement verklaarde: Het lijkt op het be kende medische drama, operatie geslaagd, patiënt overleden. Weliswaar is de D.C. niet overleden, maar haar leden hebben toch wel weder om getuigenis gegeven van de tragische en toch tot machteloosheid doemende verdeeldheid in Italië's katholieke par tij. Terwijl de vijanden van de Apertura- a-sinistra, de samenwerking met links, gloriëren en Segni's verkiezing tot pre sident rechtuit als een overwinning op de linkervleugel vieren, is er onder de rijen van de progressieven geween en geknars der tanden. De samenwerking met links is door deze verkiezing fel geschokt, maar ook de Democrazia Cris- tiana zelf. Men houdt er hier zelfs reke ning mee, dat ondanks de brede basis regering van Fanfani volkomen onder graven is, een regeringscrisis een ding der actuele mogelijkheden is geworden. Tot kort voor de presidentsverkiezing waagde de Democrazia Cristiana het eenvoudig niet, om een kandidaat na mens de partij aan te wijzen. Men kende de wraakgevoelens van de tegenstanders der Apertura, die kost wat kost wraak wilden nemen en daarom hun keuze op de 71-jarige eeuwige minister Segni had den gevestigd, van wie men wist, dat hij in de regering Fanfani als tegenstan der van de Apertura feitelijk alleen maar vertegenwoordigd was om op de balans een zeker tegenwicht te vormen. Wie is er niet in vulkanen geïnteresseerd? Hun vaak mysterieus gedrag cn hun vernietigende kracht genie ten reeds lang de warme belangstelling van de mens. Dat wil echter niet zeggen, dat we er nu alles van we ten. Het is algemeen bekend, dat vulkanen bij uitbarstin gen magma aan de opper vlakte brengen in de vorm van gloeiend-vloeibare lava, die daar na enige tijd stolt. Maar er zijn ook andere vul kanische produkten, zoals de half-vloei bare of vaste bommen, vulkanische as en vulkanisch gas. Berucht zijn de gloedwolken, wolken van hete lavastof, waarin elk stofdeeltje omgeven is door vulkanisch gas en verwarm de lucht (afbeelding rechts). In het algemeen bouwt de lava de berg op, die wij als vulkaan in het landschap herkennen. Deze is steiler naarmate de lava taaier is. Een vulkaan is niet steeds actief, en wanneer hij werkt is dat ook niet steeds met dezelfde kracht. In tij den van geringe activiteit Het magma vindt zijn herkomst op grote diepte (afb. links), in de mantel der aarde, waar plaatselijk een kleine temperatuurstij ging of drukverlaging het daar steeds vrij warme ge steente doet smelten (1). Vandaar stijgt het op naar een hoger gelegen magma- reservoir (2), ca. 2-10 kilo- kan zelfs de kraterpijp ver stopt raken, zodat bij een nieuwe eruptie de lava een andere uitweg moet zoeken of met grote kracht de oude doorgang weer moet openmaken, waarbij een gapende wond in de berg top kan ontstaan (middelste afbeelding). meter onder de vulkaan- berg, waar het maar tijde lijk bewaard blijft. Wordt de spanning in dit reservoir te groot, dan zoekt het mag ma zich een uitweg naar boven. Nog maar kort ge leden heeft men ontdekt, dat 2ulk een spanning zich voorafgaande aan een erup tie kan uiten door een om- hoogdrukken van bovenlig gende delen van de aard korst, tot soms een meter of meer. Heeft een uitbar sting eenmaal tot de nodige spanningsverlaging geleid, dan zakt de aardoppervlakte in het vulkaangebied weer terug. Het vulkanisch gedrag van de aarde doet dus enigszins denken aan een mens, die zich inwendig boos maakt De boze woorden liggen hem voor in de mond. Tenslotte bereikt de spanning een hoogtepunt, en kan deze alleen door een flinke uit barsting nog worden afge wend. Aan de aarde is niets men selijks vreemd. Men wist echter ook, dat de meest conservatieve elementen zelfs geen zin hadden in Segni en liever een Picioni op de presidentiële zetel zagen verschij nen. Dit riep het eminente gevaar op, dat de linkervleugel van de D.C. bij uiterste noodzaak haar stem aan de kandidaat van de linkse partijen, de so cialistische leider Saragat, zou geven. Van Gronchi, de zittende president, was allang geen sprake meer als hernieuwde kandidaat. Op het uiterste moment hakte de DC de knoop door en poneerde Segni als kandidaat. Er zijn toen negen stemmin gen nodig geweest om al de gal en het gif te verwerken, dat sinds maanden in de rijen der DC is opgespaard. De eerste stemmingen waren terrein verkenningen. Republikeinen, monarchis ten en liberalen hadden geen eigen kan didaten gesteld en konden dus naar har telust vrij buiteren. Men is ervan overtuigd.dat ook bij de laatste stemmingen een niet gering aan tal afgevaardigden der DC niet op Segni heeft gestemd. Hu is er gekomenomdat alles wat niet links was, zich tenslotte op hem verenigde. Toen dit duideiyk tevoorschyn was gekomen, ging er op de Monte* Citorio voor het eerst een luidruchtig applaus op. Het ging van de gehele linkerzijde uit en verraadde zün sarcastische bedoeling door tal van ho nende uitroepen. De gang van zaken bij de DC is in de eerste plaats een kaakslag voor de grote propagandist der Apertura, de secretaris-generaal der DC Moro. Alles wat op de partijdag van Napels aan eenheid, althans schijnbare eenheid, her wonnen was, is volkomen vervaagd. Niemand twijfelt er dan ook aan, of de formule, waarop de brede basisrege ring van DC met de linkerzijde gevormd was, heeft haar waarde verloren. De krachtsverhoudingen in het huis van afgevaardigden staan vrijwel in evenwicht en dat zal tot een verstar ring, een verlamming der regeerkracht leiden. Vandaar dat nu reeds, onder de eerste indruk der verkiezing, reeds stemmen opgaan die vragen, of het Italiaanse parlement wel tot werke loosheid mag worden gedoemd, door dat de linker- en rechterzijde van de DC elkaar opheffen. Met andere woor den: vervroegde parlementsverkiezin gen? Het is onder niet bepaald gunstige om standigheden, dat de oude Segni in 't pre sidentiële paleis trekt. Deze slanke man met het ascetische denkersgezicht, die meer dan 15 jaar onafgebroken minister was, o.a. enkele malen minister-presi dent, man van de vrede en van de com promissen, heeft in Italië wel een groot krediet en ook in westelijke landen zal men hem liever zien dan de onpeilbare, altijd wat naar links wankelende Gronch. Maar wat vermag 'n nationale figuur als 'n constitutioneel gebonden president te genover de hartstochtelijke tegenstellin gen, welke er in Italië bestaan tussen rechts en links? Waarbij dan links andermaal gebleken is een hechte falanx te zijn tegen over de zo -erdeelde rechterzijde. Want wanneer ook al deze regering mocht sneuvelen, welke rechtse rege ring zou Italië op dit ogenblik kunnen opleveren, die een echt sociaal program ma zou kunnen uitvoeren dat nodig is, om het linkse extremisme de wind uit de zeilen te nemen? Als grote onheil spellende bedreiging immers blijft het feit, dat de Italiaanse communistische partij de grootste partij van Italië en de grootste communistische partij buiten de Sovjet-Unie is. SEGNI zün vyanden gloriëren (Advertentie) (Advertentie) m ROEIT ZE GENADELOOS UIT De hoge raad heeft gisteren het cassa tieberoep behandeld van de Haagse schroothandelaar L. W. tegen het arrest v?.n het gerechtshof in Den Haag, waar bij hij tot 250 gulden boete is veroor deeld voor smaad jegens de heer D. P. Spierenburg, vice-voorzitter van de hoge autoriteit. De heer W. had aan het ge rechtshof gevraagd overlegging van een justitieel rapport inzake getuigenverkla ringen, doch het hof heeft deze overleg ging geweigerd op grond dat het rap port deel uitmaakt van het resultaat van een administratief onderzoek door de justitie. De heer Worms had zich destijds te verantwoorden wegens het publiceren van een telegram, gericht tot de direc teur-generaal voor handel en nijverheid, waarin de heer Spierenburg werd be ticht van het aannemen van steekpen ningen in de tijd, dat de heer S. direc teur van het rijksbureau voor metalen was. De verdediging betoogde, dat de wei gering het bedoelde proces-verbaal te tonen strijdig is met het wetboek van strafvordering. Deze verklaringen waren van het grootste belang voor de be doelde strafzaak omdat alleen uit die verklaringen kon blijken of en in hoever de door de heer W. gedane mededelin gen op waarheid berustten en in hoever hij derhalve heeft gehandeld in het alge meen belang. Deze verklaringen beho ren volgens pleiter dus in het dossier alleen om deze reden. Bovendien zijn deze verklaringen afge legd door getuigen, die rechtstreeks of indirect door requirant als getuigen a décharge zijn opgegeven. Ten onrechte achtte pleiter „smaad" bewezen omdat W. niet de eigenlijke dader van het delict is, hoogstens de uit lokken. De volle verantwoordelijkheid voor de plaatsing der publikatie berust te bij de betrokken journalist. De advocaat-generaal, mr. Moonf, zal op 22 mei conclusie nemen.

de Stem | 1962 | | pagina 15