Breuk Moskou-Peking in schijn gehuld Kentucky's best Lekkere pittige zware shag Kies een schommelstoel (25 Minister licht garantie prijs suikerbieten toe TITOV Tal van hebben autobestuurders oog-afwijkingen Rood-Chinese leger uit pro-Russisch angst Europa moet economische integratie snel verdiepen DOCTRINE MOET WIJKEN VOOR REALITEIT heeft kritiek op Amerika Ga zitten en leef langer 11 Tsjang toch een gevreesd man et Schommelpolitiek Niet van harte Amerika tot Afrika: Kom zien hoe het bij ons toegaat morsvrij Benoeming prof Zijlstra Jongen bracht bom mee naar school «uuwE egberts Ruimtevaart Carpenter uitgesteld 's werelds meest verkochte koelkast tegen Euromarktprijzen vanaf f. 398.- bij de speciale Frigidaire-dealers IGIDAIRE- EEN PROD U KT VAN GENERAL MOTORS morsvrij W ereldhandelsweek in Amerika Baby in Londen kwam in vlammen om Nederlandse Christen Democraten POLITIEKE SAMENWERKING morbvrij Vorstenhuwelijk in Athene VOORBEREIDINGEN VORDEREN 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 MEI 1962 (Eigen buitenlandse dienst) Het „Chinese Volkscongres", de algemene vergadering van de com munistische Partij van de Chinese Volksrepubliek, dat vier weken heeft geduurd, behoort tot het verleden. Nu pas beginnen bijzonder heden over dit congres bekend te worden, welke de betekenis ervan in het juiste daglicht stellen. De Westerse meningen vormen thans een geheel gamma van de ene uiterste opvatting dat men maar gedul dig behoeft te wachten tot Moskou en Peking elkaar op een goede dag in de haren vliegen, tot de andere uiterste opvatting, dat er tussen Moskou en Peking helemaal geen wezenlijke spanning zou bestaan. In feite is het zo, dat men zich aan een wensdroom overgeeft als men een werkelijke diepe breuk tussen Moskou en Peking verwacht, terwijl het van de andere kant naïef is om te geloven, dat de tegen stellingen over de uitleg en praktijk van de communistische leer zo maar uit de weg geruimd kunnen worden. Unie zijn in Rood-China leger en partij verbonden, zodat de legerleiding ook po litiek een grote macht vertegenwoordigt. Welnu, het Rood-Chinese leger denkt er niet aan misschien minder om po litieke dan strategische redenen zich van de Sovjet-Unie los te maken. Het ziet met nuchter realisme dat militair- strategisch beoordeeld, China zonder de Sovjet-Unie in een zeer gevaarlijke po sitie tegenover de westelijke vijanden zou komen staan. Het smaalt wel op het nationaal-China van Tsjang-kai-Sjek, maar het weet dat diens militaire macht niet gering is. Het vreest daarenboven nog meer de verster king van de militaire positie en de mili taire bases der Ver. Staten in zuidoost- Azië als gevolg van de onhandig-drieste Rood-Chinese buitenlandse politiek, maar boven alles kent het zijn eigen zwakke plekken, zoals de onrustbarende ver zwakking van de militaire discipline. iswaar de noodzakelijkheid van de Sov- jetrussische diplomatieke activiteit voor ontwapening en kernstop erkend, maar aanvaardt die alleen maar als een tac tische manoeuvre voor de huidige situa tie in de wereld. Peking blijft staan op de Leninistische opvatting van de nood zakelijkheid van oorlog als middel tot vestiging van het communisme over de gehele wereld. Daarom veroordeelt men coëxistentie met het blok van burger lijke staten en acht men „collaboratie" alleen maar geoorloofd met landen, die al een eind in de richting van de ont wikkeling tot het communisme zijn. Het is echter tactisch om daar nu maar niet te veel in het openbaar van te zeggen. En dus zwijgen de Rood-Chinese doc- trinairen voorlopig bedachtzaam. De grote fout welke men in het westen maakt is, dat men China en de Chinese communistische ontwikkeling te zeer naar westerse maatstaven beoordeelt. De Chinese geest is enorm gedetailleerd, het vermogen om een probleem in een zeer groot aantal nuanceringen te secteren zeer groot. Het is dan ook niet voor niets, dat taal en schrijfwijze daaraan beant woorden. Op de westerling maakt deze genuanceerde veelheid dan ook een ver warrende indruk. De algemene denkfout van het westen is, dat men meent, als het ware voor een groot schisma in het communisme te staan, met Moskou en Peking als cen tra der twee grote communistische stro men, die steeds verder uit elkaar zullen groeien. Maar Moskou noch Peking zijn op de dag van heden inderdaad nog cen tra van waaruit die veronderstelde bei de communistische stromen worden be heerst. Binnen het enorme communisti sche wereldblok bestaan op vandaag tal loze meningen en groepen, radicaal-com munistische en burgerlijke tendensen, stalinistische en revisionistische opvattin gen, fundamenteel anti-religionisme als ook religieuze tolerantie. Het is juist de angst voor de steeds sterker wordende desintegratie welke de communistische leiders in Moskou zowel als die in Pe king van een definitieve en onheelbare breuk weerhoudt. Daar is nog een andere aanwijzing, dat de mening, alsof in Rood-China een „Los-van-Moskou"-beweging aan de gang zou zijn, absurd is. In de Chinese com munistische volksrepubliek spreekt het leger ook partij-ideologisch een belang rijk woord mee. De Chinese generaals zijn altijd machtige politieke figuren ge weest. Onder het communisme is het niet anders. Veel sterker dan in de Sovjet (Advertentie) OEOEMSVAART Praktisch vestje Vlot en keurig, idea^ Delana vest.'Zuiver wol met hooggesloten kraag^ - In frisse, modieuze tleu ren. Van 2 tot 8 la«; LET OP HET OElftNA ETIKET^ De tegenspelers van het Rood-Chinese leger zijn de leiders van de Rood-Chinese partij, het politieke leidersapparaat. En daaronder vindt men de gangmakers van de anti-Sovjetrussische krachten. Het zijn de veteranen van het internationale com munisme, groot geworden in de leer van Lenin. Zij volgden Stalins optreden met groot wantrouwen, vooral toen Stalin in de twintiger jaren tipte op Tsjang-kai- Sjek en de Chinese communisten „ver raadde" en dit wantrouwen is overheer send gebleven, zelfs onverminderd over gedragen op Kroestjev. En nu is het een voudig een soort schommel-politiek ge worden in Rood-China. Zo ongeveer op en neergaand met de strategische en eco nomische situatie in Rood-China heeft nu eens de meer militaire en realistisch- denkende pro-Sovjetrussische richting de overhand, dan weer de theoretisch- gerichte anti-groep. Daar op dit ogenblik de economische toestanden in Rood-China zeer slecht zijn, de voedselsituatie uiterst bedenke lijk, de ontevredenheid zeer groot en sommige legereenheden in verafgelegen provincies weer op eigen vuist zyn gaan opereren zoals altijd in de geschiede nis liggen de pro-Russische militaire leiders weer aan kop. Natuurlijk, wan neer men van de Sovjet-Unie op bijna alle gebied hulp nodig heeft, kan men niet het woord aan de weinig Russofiele doctrinairen laten. Ziedaar de aard der „verzoening", wel ke in de westelijke pers wordt geconsta teerd. Die verzoening is niet plotseling gekomen, zoals hier en daar werd ver ondersteld, noch heeft zij principiële be tekenis. Deze „verzoeningspolitiek" is reeds midden 1961 ingezet, toen het de Rood-Chinese kopstukken duidelijk werd, dat hun het water tot de lippen ging stijgen. Men moest wel ijlings op ver zoening omschakelen, omdat bij een voortzetting van de anti-Russische lijn geleidelijk het warenverkeer met de oostblokstaten onder dwang van Moskou tot stilstand zou zijn gekomen en de ca tastrofe compleet zou zijn geweest. Dat de verzoening overigens van de kant van de doctrinairen niet van harte is, bewijst wel de tegenstelling welke tussen Moskou en Peking blijft bestaan inzake de buitenlands-politieke beteke nis van de tactiek der coëxistentie. Pe king heeft in officiële verklaringen wel- De Amerikaanse regering heeft in het lopende fiscale jaar tot dusver aan ruim honderd vooraanstaande Afrikanen beur zen verleend voor reizen naar en door de Verenigde Staten om er te zien hoe' men er regeert, hoe men er zijn vrouw behandelt enz. Een zegsman van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken zei dat 1962 een recordjaar voor bezoeken van leidende Afrikanen aan Amerika zou worden. „Tegen 1 juli zullen we er 150 hebben ontvangen", zei hij. Onder de Afrikanen die van het Ame rikaanse programma genieten, zijn per soonlijkheden uit Ghana, Kenia, Mala gasy, Nigerië, de federatie van Rhodesië en Nyassaland, zuid-Afrika, Tanganjika Oeganda en Guinee. Als regel betalen de Verenigde Staten de reiskosten voor de Afrikanen en de onkosten van een verblijf van dertig, zes tig of negentig studiedagen in Amerika. Een aantal bezoeken van vooraanstaan de Afrikanen heeft geleid tot verzoeken om economische hulp aan land van her komst. Zo verzekerde zich de directeur van de bank van Guinee, Moussa Dai- kite, van een aandeel in het Amerikaan se „food for peace"-programma en trok hij Amerikaanse investeringen in zijn land aan. Advertentie) Prof. dr. J. Zijlstra, de Nederlandse minister van financiën, is benoemd tot president van de Europese investerings bank voor het financiële jaar 1962/'63. Hij volgt Pierre Werner op, de premier en minister van financiën van Luxem burg. De raad van gouverneurs van de bank, bestaande uit de ministers van financiën van de zes aangesloten landen, heeft maandag te Brussel het vierde jaar verslag van de bank goedgekeurd. De twaalfjarige Ernest Sharp wan delde maandag het natuurkundelokaal van zijn school binnen met een bom die hij op een vuilnishoop had gevonden en waarvan hij dacht dat het een soort raket was. De natuurkundeleraar nam geen risi co's, legde de bom op een veilige plaats en ontruimde de klas. Daarna waar schuwde hij de mijnopruimingsdienst. Volgens het hoofd van de school, Owen Gallagher, behandelde de mijnoprui mingsdienst de bom „als een zuigeling'" Maar de vinder had haar op weg naar school tweemaal laten vallen. Hij had de bom gevonden in een leegstaand le gerkamp. „De suikerfabrieken zijn genoodzaakt bij vroege en late levering premies te verstrekken, welke corresponderen met de extra kosten c.q. lagere opbrengsten, die bij deze vroege en late levering van suikerbieten voor de teler ontstaan. In aanmerking moet worden genomen, dat de garantieprijs voor suikerbieten is ge baseerd op de door het L.E.I. berekende kostprijs. Bij de calculatie van deze kostprijs zijn de extrakosten en de op brengstderving, optredende bij vroege en late levering, als kosten van de suiker bietenteelt in rekening gebracht. Dit betekent, dat de garantieprijs voor suikerbieten moet worden gezien als de Prijs, die gemiddeld door de fabrieken, inclusief de vroege en late levering, kan worden uitbetaald". Dit deelt minister Marijnen mee in antwoord op schrifte- vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer F. den Hartog (V.V.D.). De bewindsman stelt vast, dat, zou bij de calculatie ten behoeve van de vast stelling van de garantieprijs voor suiker waarbij de garantieprijs voor de suikerbieten als uitgangspunt wordt ge nomen nogmaals met de premies voor vroege en late levering rekening worden gehouden, een dubbeltelling ontstaat, welke dient te worden vermeden. Het vermijden van een dergelijke dubbeltelling houdt geenszins een ver laging in van de in overeenstemming met het Landbouwschap vastgestelde garantieprijs voor suikerbieten van de oogst 1962, aldus de minister. „Het hiervoren genoemde punt heeft geen onderwerp van bespreking uitge maakt bij het overleg met het landbouw schap over de garantieprijzen 1961/'62. De volledige overeenstemming met het Landbouwschap had voor wat de suiker-l bieten betreft, betrekking op de garantie prijs voor de oogst 1962. Zoals is uiteen gezet, wordt het realiseren van deze garantieprijs door het door mij ingenomen standpunt niet in gevaar gebracht". Minister Marijnen zegt voorts niet van mening te zijn dat met betrekking tot dit punt voorafgaand overleg met het Land bouwschap had moeten worden gepleegd. (Advertentie) **are SI «00, en««e.,a, De Russische ruimtevaarder Titov heeft in San Francisco kritiek gelevfd op de Amerikaanse ruimtevaart en het auto verkeer. Titov zei dat als hij zou worden uit genodigd in het gezelschap van een Amerikaan een vlucht te maken in een Amerikaans ruimtevaartuig, hij een beetje bang zou zijn omdat zich vele mislukkingen hadden voorgedaan bij de lancering van Amerikaanse raketten. De Russische kosmonaut zei dat hij" het ruimtevaartuig van Shepard had gezien. Zijn commentaar was„Het apparaat deugt niet om een man in een baan om de aarde te brengen". Hij was evenmin te spreken over de Amerikaanse auto's. „Ik meen dat u hiér- aan meer aandacht zult moeten besteden", aldus Titov. Titov zei dat het slechts een kwestie van tijd was eer de Amerikanen hun be stemming sneller per voet dan per auto zouden bereiken. Plannen om de Amerikaanse ruimte vaarder Scott Carpenter op 15 mei in een ruimtevaartuig te lanceren, heeft men moéten opgeven, aangezien veranderin gen die in de ruimtecabine moeten worden aangebracht zeker twee dagen langer zullen duren, aldus is te Cape Canaveral bekend geworden. Volgens welingelichte zegslieden zal de lancering nu op zijn vroegst op 17 mei kunnen geschieden, terwijl zelfs 22 mei waarschijnlijker wordt geacht. De ver anderingen aan de cabine zouden slechts van geringe omvang zijn. (Advertentie) Bij een zeer breedvoerig en nauw keurig onderzoek in Duitsland, dat onder leiding van prof. Walter Linden uit Essen in een periode van vier jaar werd gedaan, is ge bleken dat vele autobestuurders afwijkingen aan de ogen hebben, die in het verkeer gevolgen kun nen hebben. In totaal werden meer dan 280.000 autobestuurders in die tijd getest op hun reactiesnelheid en hun kijkvermogen. Bij bijna 30 procent van deze geteste per sonen kwamen allerlei lichame lijke afwijkingen aan het licht, die moeilijkheden kunnen geven bij het besturen van een auto en de veiligheid van het verkeer in ge vaar kunnen brengen. Was bij 2,6 procent van de onder zochte personen de reactiesnelheid on voldoende, ernstiger noemt prof. Walter Linden het feit, dat bijna twaalf procent van de onderzochte personen een tekort aan het vermogen om in een breed vlak alles via de ogen op te nemen hoewel dit toch een vereiste is bijvoorbeeld bij het inhalen en bij het schatten van dé afstand en de snelheid van tegenliggers. De bekende oogspecialist H. D. Spiecker te Trier controleerde de ogen van 12.000 patiënten, die in het bezit van een rijbewijs zijn en bij 20 procent constateerde hij oogaf wijkingen, die een belemmering moe ten zijn voor het besturen van een auto. Opvallend was ook, dat zeer ZIE FRIGIDAIRE NU „FRI-JADO" N.V., Baronielaan 96, Breda, tel. 01600 - 22388 VAN ROOIJ - BREDA Passage 1-3, sinds 1875, tel. 36679 PAHIO rPIIQin Antwerpsestraat 14, Bergen op Zoom rVTAL/IW UnUJIV Grote Markt 36, tel. 4350 J (Van een medewerker) Zelden heeft een foto zoveel ge volgen gehad als die, waarop pre- Kennedy, gezeten in een schom melstoel, stond afgebeeld. De foto ontlokte tal van commentaren, in het bijzonder van medici, die o.m. beweerden, dat deze gezondheids- stoel bijzondere voordelen bood. Het resultaat van alles was, dat de fabrikanten van schommelstoe len in korte tijd overladen werden met orders. Dat de Amerikaanse president in zo'n schommelstoel plaats nam gebeurde naar aanleiding van een desbetreffend advies van zijn lfjfarts, dr. Traveil. Zy is namelijk van oordeel, dat zo'n ou derwetse schommelstoel met hoge rug „spiervermoeidheid helpt voorkomen". Een zeer bekende Engelse specialist, dr. Harley Williams, heeft onlangs de schommelstoel, die veertig jaar uit de gratie is geweest, aanbevolen als ideaal middel voor lichaamsbeweging voor mensen boven de veertig. Een invalide of een bejaarde kan een hele avond in een schommelstoel op en neer schom melen zonder vermoeid te raken, zo beweert deze specialist. Toch beweegt hij zijn heupen, enkels, kniegewrichten en spant hij zijn hartspieren in. Een Canadese specialist heeft in het bekende medische tijdschrift ,,The Lan cet" meegedeeld, dat hij het volkomen met de theorie van dr. Williams eens is. Hij vestigt er bovendien nog de aan dacht op, dat schommelstoelen in Noord-Amerika veel meer voorkomen dan in Europa. Hij is van oordeel, dat de schommelstoel iedereen, behalve de zeer zwakken, in staat stelt enige be weging te hebben, onafhankelijk van tijd en weersomstandigheden en op een waardige wijze. De bloedsomloop wordt verbeterd, de ademhaling en spierbewe ging worden gestimuleerd en de gewrich ten worden soepeler, 's Avonds heeft de schommel-beweging een slaapverwek kende uitwerking! Deze plotselinge belangstelling voor schommelstoelen zou de grote Ame rikaanse staatsman Benjamin Franklin ongetwijfeld bijzonder ge waardeerd hebben. Hij was immers degene, die bijna 200 jaar geleden op het grote nut van de schommel stoel wees voor de gezondheid. In 1770, toen hij 64 jaar oud was, liet hij zijn leunstoel in een schommel stoel veranderen en dit werd wel licht de eerste schommelstoel ter wereld. Volgens de historici gingen de meu belmakers tot 1815 door met het om bouwen van gewone leunstoelen in schommelstoelen en eerst daarna maak ten zij speciale schommelstoelen. Deze namen al spoedig een vaste plaats in, althans in Amerika. In Europa en an dere delen van de wereld maakte de schommelstoel minder opgang. Ofschoon de schommelstoel nooit ge heel uit de Amerikaanse huiskamer is verdwenen, was de laatste tientallen ja ren de moderne stoel toch veel meer in trek. Deze was esthetisch ook veel beter, maar medisch gezien vaak te veroordelen. De moderne stoelen zijn namelijk volgens de doktoren maar al te vaak de oorzaak van heel wat rug pijnen en spierkrampen. De televisie en de eisen die de tele visie aan het lichaam van de kijker stelt, is waarschijnlijk de oorzaak, dat er tegenwoordig veel meer naar gemak kelijk zittende stoelen wordt gevraagd. De stijl van de stoelen is weliswaar ook thans nog een factor van betekenis maar de ontwerpers zijn zich toch meer en meer bewust geworden van de be hoefte aan zitcomfort naast een stijl vol uiterlijk. In Londen heeft dezer dagen een groep ontwerpers de hulp van een be kende ziekenhuisspecialist ingeroepen om hen te helpen bij het ontwerpen van een volmaakte kantoorstoel. De ontwerpers hopen op deze wijze een stoel te verkrijgen, die bij het kantoor personeel geen vermoeidheidsverschijn selen geeft, goed is voor de bloedsom loop. kortom het personeel langer fit houdt. Bekend is reeds, dat de zitting van de nieuwe moderne kantoorstoel 45 cm boven de grond zal komen, zo dat de spieren en bloedvaten van rug en dijbenen normaal zullen kunnen functioneren terwijl de rug verstelbaar zal zijn om zodoende voor een natuur lijke ruggesteun te kunnen zorgen l velen van deze 12.000 voor de eerste maal hoorden, dat zij min of meer ernstige oogafwijkingen hadden. Zij hadden het nog nooit gemerkt. Nu is het volgens medici niet direct zo, dat iemand met oogafwijkingen een slechte autobestuurder is maar wel kun nen zij tot ernstige gevolgen leiden. De meesten kunnen bijvoorbeeld heel moei lijk steeds aan de rand van de weg rij den met flinke snelheid en ook hebben zij moeilijkheden bij het passeren. Zij wijken dan veelal te ver uit of gaan te dicht langs de te passeren auto. 's Avonds kunnen zij verder vaak met grote moeite langdurig met dimlicht rijden. Op de vraag in hoeverre deze licha melijke tekortkomingen de oorzaak kun nen zijn van verkeersongelukken, is moeilijk een antwoord te geven door de medici, want het onderzoek hiernaar is nog onvoldoende geweest. Wel zijn er schattingen gemaakt, o.a. door de Duitse prof. Schobers, die drie a vier procent van de verkeersongevallen toeschrijft aan oogafwijkingen van autobestuurders. Vooral ook omdat het autorijden hen sneller vermoeit dan anderen, die deze afwijkingen niet hebben. Over het alge meen echter zijn er volgens doktorenen verkeersdeskundigen meer ongevallen toe te schrijven aan bijv. het slecht func tioneren van ruitenwissers en een te kleine spiegel voor het achter-uitzicht dan aan oogafwijkingen. (Advertentie) President Kennedy van de Verenigde Staten heeft de week, die op 20 mei in gaat, aangewezen als „wereldhandels- week". Hij dringt er op aan dat in die week het belang van wereldhandel als middel ter versteviging van 's lands eco nomie zal worden aangetoond. In een desbetreffende proclamatie zei Kennedy dat de ontwikkelingen in de Euromarkt, het Amerikaanse „alliance for progress"-programma en de economi sche vooruitgang van onderontwikkelde landen, voor de Verenigde Staten van zeer groot belang waren. De president beval de wereldhandels- week zeer in het bijzonder aan aan het zakenleven, de wereld van de arbeid, de landbouw, het onderwijs en stedelijke organisaties. Augustus is door president Kennedy aangewezen als maand van het leerling stelsel. Hij wil er de behoefte door on derstrepen aan geschoolde handwerklie den. Een enkele maanden oude baby is maandag te Londen omgekomen in de vlammen, omdat haar twee zusjes, kin deren van een Hongaars echtpaar, die door de buren uit de vlammenzee wer den gered, geen Engels spreken. Terwijl de ouders van huis waren ont stond brand in hun woning. Buren snel den te hulp toen zij de kinderen hoorden schreeuwen. Op hun vraag aan de 4-ja- rige Gabriella en de 3-jarige Sally of er zich nog anderen in de woning bevonden kregen zij geen antwoord, omdat de kin deren geen Engels verstonden. De red dingspogingen werden toen opgegeven, hoewel de baby zich nog in huis bevond. De drie Nederlandse christen-democra tische partijen (KVP, ARP en CHU) hebben een gemeenschappelijk manifest voor Europese verkiezingen gepubliceerd waarin zij pleiten voor verbreding en snelle verdieping van de Europese eco nomische integratie en nauwere banden tussen Europa en de Atlantische wereld. De drie partijen, die op internationaal niveau samenwerken in de „Nouvelles equipes internationaïes" (de christen-de mocratische internationale), verklaren in dit manifest dat ze vastbesloten zyn vanuit een christelijk verantwoordelijk heidsbesef mee te werken aan de fede ratieve eenheid van Europa op basis van een democratisch op de grondrech ten van de mens opgebouwde rechts orde. De drie partijen zijn van oordeel, dat gestreefd moet worden naar versterking van de Europese gemeenschappen door rn^cv-*Van huidige drie executieven (LEG-commissie, Euratom-commissie en hoge autoriteit van de EGKS), door di recte verkiezingen voor het Europese parlement, versnelde invoering van de volledig gemeenschappelijke markt en invoering van een Europese belasting, hie de EEG en Euratom, net als de ij s^aat zal stellen over eigen geldmiddelen te beschikken. Ook vragen zij om samenvoeging van de adviesorga nen der Europese gemeenschappen tot een economisch en sociaal comité. Het manifest verklaart dat de drie Europese gemeenschappen een open groep moeten blijven vormen, toeganke lijk voor elk land dat de grondbeginse len van de integratie volledig aan vaardt. Aansluiting bij slechts een van de drie en afwijzing van de politieke in tegratie acht het echter daarmee in strijd. Associatie bij de gemeenschappen kan volgens de drie partijen over het algemeen alleen maar in aanmerking komen als overgangsfase naar volledig lidmaatschap. Speciale associaties moe ten zoveel mogelijk worden beperkt. In plaats van naar associaties van derde landen zou men moeten streven naar verruiming van het handelsverkeer door tariefverlagingen en andere maatrege len, die tot verruiming van het inter nationale handelsverkeer kunnen leiden. De sociale en economische integratie, die door de Europese gemeenschap op gang is gebracht moet worden gevolgd door nauwere politieke samenwerking. Doch welke vorm hieraan zal worden ge geven ,de bestaande Europese instellin gen mogen in geen geval worden ver zwakt en er zullen steeds voldoende mo gelijkheden open moeten blijven voor verdere uitbouw naar een werkelijk politieke integratie. De Europese execu tieve en het Europese parlement zullen bij iedere vorm van politieke samen werking moeten worden betrokken. De technische, economische, sociale en culturele hulp aan en samenwerking met landen binnen de gemeenschap, aan ge associeerde staten en aan andere landen over de gehele wereld die daaraan even eens behoefte hebben, dient op korte termijn aanmerkelijk te worden uitge breid. De Europese sociale politiek dient een stimulerend, helpend en aanvullend karakter te hebben, teneinde het sociale niveau in alle betrokken landen te ver hogen. De samenwerking in het kader van de Atlantische Gemeenschap dient, mede vanwege het dreigende gevaar van het communisme, te worden bevorderd. Tenslotte zal men de gedachte van de Europese eenwording steeds dichter bij de volkeren moeten brengen via het onderwijs, de moderne communicatie middelen en andere instellingen en orga nisaties, aldus de drie partijen. (Advertentie) De graaf en gravin van Barcelona, de ouders van prins Juan Carlos, zijn gisteren op het vliegveld van Athene welkom geheten door alle leden van de Griekse koninklijke familie toen zy hier aankwamen voor de bruiloft van hun zoon die volgende week maandag in het huwelyk zal treden met prinses Sophie. De voorbereidingen voor de bruiloft zijn intussen reeds op gang gekomen. FVt huwelijk zal worden ingezegend in de katholieke en in de Grieks-orthodoxe kerk, overeenkomstig het geloof van bruidegom en bruid. De katholieke kerk zal worden ver sierd met 45.000 rode en gele anjers, de nationale kleuren van Spanje. De muren, het plafond en de zuilen zullen met bloemen worden bedekt, zodat de kerk één bloemenweelde zal zijn. SpeciiV be lichting wordt in de kerk aangebracht, die tijdens de inzegening gewijzigd kan worden. In de orthodoxe kathedraal van Athene zullen een 35.000 rozen voor de versiering zorgen. Zij zullen in slingers en boeketten worden verwerkt alsook in bloemen manden, die op verschillende plaatsen in de kerk zullen worden geplaatst. Twee koren, ieder 100 man sterk, zullen in beide kerken gezangen ten gehore brengen. De bruidegom zal gekleed zijn in het uniform van luitenant van het Spaanse leger, het bruidskleed van prinses Sophie, ontworpen door de Parijse mode ontwerper van Griekse afkomst, Jean Desses, is een angstvallig bewaard ge heim.

de Stem | 1962 | | pagina 13