Zesde Franse kernproef (ondergronds) in Sahara Fantasierijke broers met Tilburgs meisje zoek Koninklijk bezoek in het noorden VERSNELDE LEVERANTIE RUSSISCHE WAPENS Acteur met apestreken VS. maakten het nieuws wereldkundig Hoge Franse officieren in Duitsland gearresteerd Overleg op de lange baan Segni Italiaan, nr. 1 dagblad voor zeeland VUUR WERK BIJ NA VO-CONFERENTIE Kleine bommen LOODGIETER VALT VAN TOREN Achterstand West-Duitsland Ielegram enig levensteken Sfeer oprecht en. hartelijk Soebandrio deed zaken DEEL VAN SPAANSE STAKERS WEER AAN HET WERK GEGAAN Tito ontevreden over de gang van zaken Land raakt achterop Anti-OAS-campagne duurt voort NIEUWE RAZZIA IN' ALGIERS BEGONNEN J Iets koeler Ordeverstoorders werden beboet slaapkamer showroom LANGO te BREDA 102e JAARGANG No. 23972 Voor God, Koningin en Vader land Uitgave: N V. Uitg Mij. Neerlandi» Directeur: E H. B Brader. Hoofdredacteur: J J. H. A, Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda Retgerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. bind DINSDAG 8 MEI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaai, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. SoreftU voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 Bij bureausTerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Op hun proefterrein in de Sahara hebben de Fransen, naar eerst nu bekend is geworden, op 1 mei een ondergrondse kernexplosie teweeg gebracht. Voorzover bekend is dit de zesde ontploffing in het kader van het regeringsprogramma voor kernproeven. Vorig jaar herfst vond de voorlaatste proef plaats. Ook deze geschiedde ondergronds. De berichten over de Franse experi menten in de woestijn kwamen het eerst uit Amerika. Blijkbaar hebben waarne mingsposten van de V.S. de explosies geregistreerd. De Franse regering gaf gisteravond toe, dat er nog steeds wordt gewerkt aan het verbeteren van atoom en waterstofbommen. Het kernwapen, dat op 1 mei tot ontploffing werd ge bracht was van de lichte klasse. Twee jaaï geleden explodeerde de eerste Franse kernbom in de woestijn. Na een derde proefexplosie hulde de Franse regering zich in stilzwijgen over haar atoomexperimenten. Uit hetgeen een Franse woordvoerder gisteravond zei kan men afleiden dat het de Fransen niet om één explosie be gonnen is. De woordvoerder verklaarde namelijk: „Sedert 1 mei zijn wij begon nen met ondergrondse kernproeven (meervoud) in de woestijn". In Parijs werd ontkend dat de atoom explosie iets te maken had met het feit dat juist op dezelfde eerste mei de Na- vo-conferentie in Athene werd gehou den. De loodgieter D. K. uit Amsterdam die maandagmiddag werkzaamheden verrichtte aan het dak van het mid denschip van de Westerkerk, is door nog onbekende oorzaak ettelijke me ters diep gevallen en gewond op een Aangenomen wordt dat het de Fransen begonnen is ora de fabricage van klein mogelijke kernbommen, die met behulp van raketten van Franse makelij naar hun doelen kunnen worden ver voerd. De Fransen houden zich ook bezig met de bouw van bommenwerpers die atoom bommen kunnen vervoeren, evenals met het ontwerpen van duikboten die atoom raketten kunnen afvuren en oorlogssche pen die deze projectielen kunnen lan ceren. In Washington en Londen, die bij de ontwikkeling van kernwapens nauw sa menwerken, gelooft men dat de Fransen nog een flinke achterstand hebben en dat het daarom niet gewenst is om Frankrijk te laten deelnemen aan het uitwisselingsprogramma van kerngehei men. Dat Frankrijk steeds buiten de atoomclub is gehouden, heeft in Parijs steeds veel ontstemming gewekt. Op de Navo-conferentie te Athene is besloten om West-Duitsland verbeter de raketten ter beschikking te stellen. De bedoelde raketten kunen worden voorzien van atoomspringkoppen maar het beheer over deze griezelige slag hoedjes blijft bij de Amerikanen. De Westduitse strijdkrachten zullen eind 1963 de modernste wapens hebben De gouverneur van de Spaanse pro vincie Asturië heeft meegedeeld dat 20.090 van de 60.000 daar sedert een maand stakende mijnwerkers zijn ge zwicht voor de druk van de regering en liet werk hebben hervat. Blijkens berichten uit de havenstad Bilbao duurt de staking van 20.000 in dustrie-arbeiders daar onverminderd voort. In het centrum van Madrid moesten 100 politiemannen knuppels hanteren om een felle demonstratie van naar schat ting 700 personen, die hun sympathie voor de deelnemers van de verboden staking tot uiting wilden brengen, te be ëindigen. Zeven Madrileense studenten, waaronder een Amerikaan, werden in hechtenis genomen. Een meisje werd ge wond. De Spaanse regering had voor Astu rië en twee andere provincies de nood toestand afgekondigd. De internationale federatie van vrije vakbonden in Brussel heeft een protest ingediend tegen de afkondiging van de noodtoestand in de gebieden waar Spaanse arbeiders in staking zijn. President Tito van Zuidslavië heeft tijdens een redevoering te Split aan de Adriatische kust, een somber beeld op gehangen van de economische toestand in het land en de oorzaak hiervan geweten aan een slecht beleid, luiheid en cor ruptie. Hij deelde zijn gehoor van naar schat ting 150.000 personen mee, strenge maat regelen te zullen nemen om een einde die er in West-Europa maar te vinden te maken aan deze toestand „zelfs al zijn. jf Zoals elders in dit nummer al wordt gemeld, hebben de V.S. een geslaagde proef genomen met een Polarisraket, welke met een atoomkop was uitgerust. De raket werd gelanceerd vanaf een duikboot, vloog 2.240 km in vrije vlucht en belandde op nog geen 2 km afstand van het doel. zeggen sommigendat de communis ten in Zuidslavië alles weer in de hand hebben genomen". „De moeilijkheden waarop wij bij de opbouw van ons land zijn gestuit, kwa men uit het buitenland en uit het land zelve", aldus Tito, „maar de moeilijkhe den waarmee wij nu te maken hebben zijn louter het gevolg van een slecht be leid". Volgens het Franse blad „Paris Fresse" heeft de militaire politie dertien Fran se officieren, onder wie twee generaals gearresteerd. De arrestaties zouden in verband staan met een bezoek, dat ex-kolonel Antoine Argoud één van de leiders van de ge heime organisatie O.A.S., gebracht zou hebben aan Fransev troepen in West- Duitsland. Volgens het blad hadden de gearresteerde officieren ermee ingestemd een ontmoeting met Argoud te hebben of bij het bezoek „een oogje dichtgekne pen". De Franse autoriteiten zoeken nog steeds naar Argoud die in februari van de Canarische eilanden ontsnapte, waar hij onder toezicht stond van de Spaanse politie. De Franse veiligheidstroepen in Al giers hebben gisteren een huizenblok van twaalf straten in het centrum van Algiers afgezet, om een nieuwe razzia te houden onder van sympathie voor het geheime leger verdachte Fransen. Het was de derde actie van deze aard in de afgelopen vier dagen. Franse politiekringen waren gisteren - - optimistisch gestemd na de arrestatie plat blijven liggen. De Amsterdamse I van de 47-jarige André Canal, het hoofd brandweer haalde de man met een\ van de O.A.S. in Frankrijk. Zegslieden ladderwagen uit zijn benarde positie.) van de politie verklaarden te geloven MET INGANG van het volgend jaar zullen wegtransportfirma's uit het prinsdom Monaco niet meer in Frank rijk mogen werken. Dit is een nieuwe Franse maatregel in het conflict met het prinsdom. DE POLITIE van New York zoekt op net ogenblik naar de vijfjarige dochter van de Broadway-ster Robert Coulet. Het meisje is waarschijnlijk door de vrouw, die op het kind zou passen, ont voerd. ER ZIJN plannen om in Den Haag en wel in het Bezuidenhoutkwartier een nieuw spoorwegstation te bouwen. Dc gemeente is begonnen met het onteige nen van een groot aantal percelen om zodoende ruimte te krijgen. TE GIETHOORN is gisteren de 70-ja rige mevrouw T. Smit door de bestel wagen van een kolenhandelaar aangere den en zo ernstig gewond geraakt, dat zij kort daarop overleed. DE PAUS heeft Mgr dr. Jan Olav Smit titulair bisschop van Paralus en kanun nik van de Sint Pieter, ter gelegenheid van zijn veertigjarig bisschopsjubileum tot assistent bij de pauselijke troon be noemd. J J Weersverwachting geldig tot van- 4 avond: t Zwakke tot matige wind uit westelij- f ke richtingen. Aan de kust iets la- t gere temperaturen dan gisteren. Af en toe enige bewolking, maar weinig J kans op regen. Vandaag: zon onder 20.15 uur. Morgen t zon op 4.57 uur, maan op 9.26 uur. (Van onze correspondent) Dodelijk verontrust schrikt me vrouw Cammann, wonende Duif straat 19 te Tilburg telkens op wanneer een auto door haar straat komt. Steeds denkt zij dat er be richt komt van haar zeventienja rig dochtertje Inneke, dat sinds donderdagavond spoorloos is. Inne ke is met haar vriend Herman K. (23) en diens broer William (25) naar het buitenland vertrokken. Interpol is ingeschakeld om het meis je bij haar ouders terug te brengen en de beide knapen, geen onbekenden van de politie, in te rekenen. Het drietal is in het bezit van een VW-sportwagen, die gehuurd werd bij de firma Mallens te Tilburg. De jongste heeft zijn hand tekening op de huurvoorwaarde geplaatst. De garagehouler heeft helemaal geen achterdocht gehad omdat vorige week dinsdag, en woensdag door deze knaap ook een auto gehuurd werd, ofschoon wat minder luxe dat de arrestatie van Canal tot de aan houding van andere hoge functionarissen in de O.A.S. zou kunnen leiden. Aan Canals arrestatie zijn wekenlan ge onderzoekingen vooraf gegaan, die het resultaat waren van inlichtingen ver kregen van twee eerder dit jaar gear resteerde O.A.S.-leden, Jean-Marie Vin cent en Edouard Tissandier. Canal stond onder direct bevel van ex-generaal Salan en organiseerde de aanvallen met plasticbommen. Een licht Piper-cup-vliegtuig, dat gis teren verscheidene malen boven de ge vangenis van Tulle cirkelde, is door he vig afweervuur verdreven. In de ge vangenis zijn de ex-generaals Challe en Zeiler ondergebracht, die een straf van vijftien jaar hebben gekregen wegens hun aandeel in de generaalsputsch van vorig jaar in Algerië. Maandagavond hebben elf Algerijnen te Algiers en omgeving het leven ver loren als gevolg van terroristische aan slagen, terwijl er veertien werden ge wond. Onder de doden waren vier vrou wen, terwijl ook een Algerijnse werd gewond. Het doodschieten van mohammedaanse vrouwen is een nieuwe ontwikkeling in het Algerijnse drama van bloed en ter reur. Maandag zijn te Algiers vier Euro peanen door Algerijnen ontvoerd. De tweede dag van het bezoek, dat het koninklijk gezin aan de provinciale hoofdsteden bracht, leidde gisteren naar het noorden, waar Leeuwarden, Groningen en Assen bezocht werden. De receptieplaatsen waren de straten en pleinen. Nimmer zijn zoveel mensen op de been geweest deden het elk op hun eigen wijze. Friesland spande de kroon met een défilé, dat een lust was voor het oog. Men zag er letterlijk alles. De Friese koffietafel, het besluit van de receptie in Friesland was door zijn eenvoud en hartelijke sfeer een gebeu ren, dat de koninklijke familie bijzonder goed heeft gedaan. Uit de kleinste gehuchten was men naar de provinciale hoofdsteden getrok ken. Wie meent, dat men in het noorden niet uitbundig kan feestvieren, kwam bedroken uit. Vooral de prinsessen wa ren overrompeld door de mensenzee, die samengestroomd was ter ere van hen en hun ouders. Het is ook weer een dag van défilés geworden. De drie provincies In Antwerpen stonden twintig perso nen terecht, die in de kerk van de H. Geest te Antwerpen tijdens het houden van een Franstalige preek de orde had den verstoord en buiten de kerk zich tegen de politie hadden gekeerd. Alle verdachten, die beschuldigd wa ren van verstoring van de eredienst, werden veroordeeld tot 2000 fr. boete. Ook de „smaad" aan de politie, ten laste gelegd aan 4 verdachten, werd bewezen geacht en kostte de betrokkenen boeten die varieerden van 200 tot 1000 frank. Trouw blijkt" In Groningen was voornamelijk de jeugd aan het woord. Het gebeurde niet alleen in de stadsschouwburg, waar het spel: „Een melodie zonder grenzen" op gevoerd werd, maar ook in de stad zelf, waar alleen al 35.000 schoolkinderen de straten en pleinen vulden. Een bijzonder hoogtepunt vormde wel de ontvangst op de grote markt aan de voet van de „Olie Grieze", zoals men iri Groningen de Martini-toren noemt. Hier geen de- filé met praalwagens en dergelijke maar een simpel voorbijtrekken van groepe ringen uit elke Groninger gemeente. Meisjes, in Groninger kostuum gesto ken, namen witte hyacinthen in ontvangst van de defilerende gemeenten en schik ten die tot de spreuk „Trouw blijkt". Door het raam Assen bood het zilveren bruidspaar de gelegenheid te recipiëren temidden van tienduizenden Drenten. Reeds bij de aankomst op het station overstemde het glasgerinkel van stationsruiten, die het De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft te Mos kou meegedeeld dat met de Sovjet-Unie overeenstemming is bereikt inzake een versnelling van de wapenleveranties. Een beeld van het bezoek dat het koninklijk gezin maandag heeft ge bracht aan de provincies Friesland, Groningen en Drente. Op het Zaai land in Leeuwarden biedt een Friezin in traditionele klederdracht een pro gramma van de feestelijkheden aan aan v.l.n.r. prinses Margriet, prinses Beatrix en het zilveren bruidspaar. begaven doordat nieuwsgierige mensen er te zwaar t^en aan leunden, de wel- komstmuziek van de Johan Willem Fri- so kapel. Misschien kwam het doordat de koninklijke trein twee minuten te vroeg binnenliep, maar vast staat, dat de wachtkamerdeur van het Asser sta tion nog op slot zat en de vijf meisjes die bloemen moesten aanbieden, nood zaakte door het raam te kruipen om tij dig de koningin en de prinsessen hun bloemenhulde te presenteren. Overigens was het leuk in Assen. Dat gold zowel voor de zanghulde die honderden Asser schoolkinderen brachten, als voor het défilé, waar industrie, recreatie en sport manifesteerden. Intiem was het slotfeest dat de koninklijke familie bijwoonde in de garnizoenskantine. De gebroeders K. meten zichzelf ge makkelijk titels en functies aan. Vrij dagmorgen is vanuit Breda, tijdstip half negen, een telegram verzonden aan de broer van Inneke Cammann, die als mi litair gelegerd is op de Veluwe. Herman K. liet daarin weten, dat hij de broer van Inneke, niet ongerust moest zijn en thuis maar niet moest vertellen dat zij naar Duitsland zouden gaan. Mevrouw Cammann vond het verdacht dat een dergelijk telegram vanuit Breda ver zonden moest worden. „Dit geeft veeleer de indruk dat Inneke en beide knapen naar België of Frankrijk vertrokken zijn. Vorig jaar hebben de knapen zo iets uitgehaald met een Frans meisje. Door de politie werd het meisje later naar Frankrijk terug gezonden, aldus mevrouw Vogels, de hospita waar Her man in de kost was. Vorige week maan dag heeft Herman bij zijn kost- juffrouw de sloten geforceerd. Behalve een leren koffer verdwenen er een rie ten koffer, een schemerlamp en fijne) snuisterijen. De politie vertelde mevrouw Vogels bij haar aanklacht: „Wanneer die knaap weer iets vernielt, laat ons het dan maar weten". „De politie had na mijn aanklacht met een moeten ingrijpen", zegt mevrouw Vo gels. „Dan zou ik niet in de zaak gemoeid zijn en bovendien geen schade aan ach terstallig pensiongeld hebben opgelo pen. Inneke zou dan nu nog thuis zijn en de garagehouder zou geen f 9000. lichter zijn geworden door de verdwij ning van de sportwagen". De minister zei dat vandaag een for meel verdrag met de Russische regering zou worden ondertekend. De Sovjet-Unie levert Indonesië reeds straalbommenwerpers en torpedoboten. Naar te Moskou verluidde werden voor bereidingen getroffen om te zijner tijd een kruiser van het verouderde type „Sverdlovsk" aan president Soekarno's strijdmacht ter beschikking te stellen. Tot dusver is nog geen enkele bijzon derheid van het nieuwe militaire ak koord bekendgemaakt. Westelijke diplomaten te Moskou wa ren geneigd om de komst van Soeban drio en de overige leden van de Indone sische missie eerder als een politiek ge beuren dan als een militaire aangelegen heid te beschouwen. Een van hen verklaarde: „Het zou in strijd zijn met het belang van Rusland zelf indien Indonesië zoveel materieel in handen werd gegeven dat het werkelijk een begin zou kunnen maken met een grootscheeps gevecht om Westelijk Nieuw-Guinea". Volgens westelijke schattingen bewe gen de Russische militaire beloften aan Indonesië zich tot dusver rond 100 mil joen dollar aan materieel. Deskundigen in de Russische hoofdstad betwijfelen echter of Soekarno door een en ander voldoende stootkracht heeft verworven om een invasie op het omstreden gebied uit te voeren. De Indonesische plaatsvervangend mi nister van Buitenlandse Zaken, Jakob Malik, die betrokken is geweest bij het geheime vooroverleg tussen Nederland en Indonesië, zei tot verslaggevers dat hij van plan was om nog enige tijd in Moskou te blijven. Zondagavond laat heeft het Italiaanse parlement bij de negende stemming de 71-jarige prof. Antonio Segni gekozen tot president van Italië. Prof. Segni wordt opvolger van Giovanni Gronchi, wiens ambtstermijn van zeven jaar vrijdag a.s. afloopt. De Italiaanse. Deze uitlating duidde op een verklei ning van de kans op een spoedige her vatting van het overleg inzake de kwes- ,tie Nieuw-Guinea. I De operationele stafchef van de In donesische strijdkrachten, Achmad Jani, heeft in Djakarta verklaard, dat de be schuldiging die Nederland onlangs tegen Indonesië bij de V.N. heeft ingediend, „zeer overdreven" was. Hij zei, dat activiteiten van de Indone sische luchtmacht boven West-Nieuw- Guinea „een normaal verschijnsel waren in een periode van spanning tussen twee strijdmachten". Daarom wilde hij de be richten daarover ook niet ontkennen. premier Amintore Fanfani (links) "Een tijdelijk bestuur over Nieuw- drukt de hand van de nieuwe presi- Guinea door de V-N- de beste op- dent. Het was voor het eerst in Italië iossinS"- he,e" de J.N.-afgevaardig- de van Opper-Volta Frederic Guirma, die onlangs Nieuw-Guinea heeft bezocht, in Nieuw-Guinea verklaard. De aanspra ken van Indonesië op het eiland noem de hij absurd. dat meer dan vier stemmingen nodig waren voor een nieuwe president. (Zie ook elders in dit nummer.) Bij de nieuwe opnamen voor de Neder landse speelfilm „Rififi in Amsterdam" maandagochtend in de Boerensteeg in Amsterdamwas zelfs voor een „man met aap" gezorgd, welk duo op de kermis was gecharterd. De aap, die kennelijk hogerop wilde, probeerde zijn doel te bereiken ouer de rug van Rijk de Gooijer. De acteur onderging het allemaal met een zuur-zoete grijnslach. De katholieke Nederlandse boeren- en tuindersbond houdt op vrijdag 25 mei haar algemene vergadering in Musis Sa crum te Arnhem, Het gespreksthema zal zijn „het agra risch gezin in deze tijd'. Over dit onderwerp zullen inleidingen gehouden worden door prof. dr. A. Mer- tens uit Njjmegen en door prof. dr. A. Kriekemans uit Leuven. Prof. Mertens spreekt over „De gezinsvorming", prof. Kriekemans over „De gezinsopvoeding". (Advertentie) Bezoekt de unieke Maurikstraat 41 (pl%n IJpelaar), tel. 01600-42645 Verkoop uitsluitend via uw meubelleverancier Keuze uit: 50 exclusieve SLAAPKAMERS klassiek en modern sfc Volgt pijlen vanaf Fr. Roose- veltlaan te Breda.

de Stem | 1962 | | pagina 1