Hak er maar eens in EN NU WIJ A _KKK Disconto-verhoging is een w De kaartendans Eerste atoom-opera somber wereldbeeld giro 323300 Jeugdclubs t Vrijen in r.-k. verband of niet? H Spektakel D Hartelijk Vrijen Kunstmatig D Verschaffing Te ver Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecteschaal te schenken of wie een extra-bijdrage wil zenden, kan gebruik maken van CONJUNCTURELE OVERBESTEDING moet worden voorkomen Nederland en de woningbouwhulp van de EGKS Nieuwe Russische kernproeven 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 MEI 1962 15 V/ie het ter tafel bracht, weet ik niet meer, maar plotse- ling viel het woord jeugdver eniging. En toen brandde men los. Kapelaan Sterkens vroeg zich af, of de jongeren zich eigenlijk nog wel voelen aangetrokken tot jeugdvereni gingen, tot een lidmaatschap, dat dus een bepaalde dwang op legt. Nou, er waren forum leden, die onmiddellijk op hun poot gingen spelen, an deren echter waren het vol ledig met hem eens. Enfin, lees maar wat ze er over had den te vertellen. (.Advertentie) Mijne Heren, et is natuurlijk de vraag, wat je Naar aanleiding van uw stuk in Dagblad De Stem" onder jeugdvereniging verstaat. De betreffende uw jongerenrubriek, wilden we u vragen of traditionele vorm als patronaat, St.- loo+e._ Jozefgezellen, congregatie voor r.-k. het mogelijk zal zijn onderstaand stuk te plaatsen, jongelingen, of gewoon sportverenigin gen, gezelligheidsclubs, instuiven. Voor ^an jongeren van Breda, de forumleden was het in feite geen vraag, want de discussie richtte zich Dagblad De Stem" een jongerenrubriek begint, is onmiddellijk op de Instuif. De Instuif „Jong Goes", waarvan Jan van Stee ook voor ons het ogenblik gekomen, waar we al zo lang geruime tijd voorzitter is geweest, stond 0p gewacht hebben. Namelijk, uit te zoeken waarnaar de als voorbeeld, een niet zo gelukkig j „j voorbeeld, vind ik, want daar gebeurt belangstelling uitgaat van de jeugd van Breda en om- het jeugdwerk nu niet op de manier geving. Dit wordt u gevraagd door de AMF-soos, die bij zoals ik die graag zou zien maar daar d meesten van u ai wei bekend zal zijn. U weet, dat hebben we het nog wel over. wij steeds dansavonden organiseren voor u. Maar wij willen méér doen voor jullie. We willen jazz-avonden, toneelavonden organiseren. We willen u in de gelegenheid ic Goese Instuif was gegrondvest op steuen op een u vertrouwde plaats uw vrije uren door r.-k. basis en toen het bestuur op J een gegeven moment ook niet-katho- te brengen. Maar zonder medewerking van jullie kant lieke leden toeliet op de dansavonden, js dit niet mogelijk, omdat we niet weten wat jullie ontstond er veel spektakel. De geeste- o t, lijkheid bemoeide zich er mee, de interesseert. Daarom vragen we: Schrijf eens even een ouders van de katholieke kinderen, die briefje, of kom eens langs bij ons, opdat we jullie geven meenden dat hun lieverdjes nu ook al in de katholieke club werden blootge steld aan de verderfelijke invloeden van „de anderen", kortom er kwam een fijne rel, die tot gevolg had, dat nu alleen nog maar katholieke leden bin- harteliikp toon toe Kiik een 3e de teugels strak in handen moet hou- nen mogen, maar dat tegelijkertijd na- me °P narteiyKe toon toe. „kijk, een ,roront„ genoeg niets anders dan dansavonden Instuif heeft bepaalde beginselen: het den (en "us niet-katholieken were worden georganiseerd, omdat de be- js een vereniging voor katholieke jon- waar jullie om vragen. Ons adres is: AMF-soos - Breda, Vierwindenstraat 40, Breda. Wanneer er belangstelling genoeg is, willen we een serie jazz-avonden organiseren met bekende bands. Dus aan jullie het woord: organiseren we een jazz-avond voor jullie? A. M. Renard, Vierwindenstraat 40, Breda Wij zouden u zeer dankbaar zijn, indien u ook mede wilde werken bovenstaande activiteiten te bevorderen, temeer omdat de Bredase jeugd deze zo nodig heeft. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Deze brief was een mooie aanleiding er eens een praatje in breder verband over te maken. Hieronder kunnen jullie er over lezen. Wel, dit is 'm dan, de eerste versie van „Hak er maar eens in", de rubriek, waarin jullie je mening kunnen spuien. Laat ons hopen, dat de volgende keer iets meer reacties loskomen, want nu is het toch eigenlyk maar een klein beetje. Maar goed, alle begin is moeilijk. langstelling anders onmiddellijk terug valt. En ik vind, dat je op deze manier de vooruitstrevende, moderne Instuif terugbrengt tot de oude clubjes als de congregatie voor r.-k. jongelingen. jgn kapelaan Sterkens: „Je krijgt zo geren, die hun ontspanning in katho liek verband willen beleven. Als je zo'n vereniging wilt openbreken voor anderen ga dan naar een gewone dans- lii echt de indruk, dat je alleen maar avond en word geen lid van een In- mag vrijen ais je „bij ons" bent. Maar stuif. Je hebt als bestuurslid de ver- zowel Gertie als Jan bezwoeren hem, MET BELANGSTELLING heb zate rpoen had je Jan uit Goes moeten ho ren. „Jij weet donders goed, dat ik het niet met je eens hen", voegde hy dat dat natuurlijk helemaal niet zo was. antwoordeltjkheid voor de goede gang Gelrtie verklaarde het nader: „Jonge- van zaken en die verantwoordelijkheid ren willen nu eenmaal graag onder el- brengt in dit geval met zich mee, dat kaar zijn en bij zo'n Instuif ben je tenminste bij geloofsgenoten. Als je een aardige jongen ontmoet ga je niet on middellijk vragen of-ie wel katholiek is. En de liefde is zo vlugvoor dat je het weet ben je verliefd op zo iemand en als hij dan protestant is, dan komen er o, zo veel moeilijkheden van. En dan kom je er niet meer van af, als je van hem houdt. Verliefd worden ligt in zo'n klein momentje". Het leek wel alsof ze wou zeggen: „Het onge luk ligt in een klein hoekje". ««frwjw-w - v- --v, .v.:v.svn..«vxv w/a e andere Jan vroeg zich af, hoe het was opgericht. Toen dansten de jonge ren toch ook, al was het dan vaak met niet-katholieken. En is het nou wel dienstig om nu een min of meer kunst matige scheiding tot stand te brengen. Waarop Gertie onmiddellijk zei, dat ze er helemaal niet voor is, om nooit met andersdenkenden in aanraking te komen. Ook daar kun je immers een taak hebben. 21 april jl. kennis genomen van het be sluit om een jongerenrubriek in uw krant op te nemen. Dit initiatief waardeer ik ten zeerste en hoop van harte dat dit experiment mag slagen en uitgroeit tot een strijdveld voor mijn leeftijdgenoten in discussievorm. Uit het verslag van zaterdag jl. is mij niet geheel duidelijk geworden wat nu eigenlijk precies de bedoeling is, maar dit zal mij wel duidelijk worden als er goed gebruik wordt gemaakt van deze nieuwe gelegenheid. In het verslag stond ook iets wat mij tegen de borst stoot, nl. dat het afgebroken geheime vooroverleg tussen Nederland en Indonesië wel niet in de belangstellings sfeer zal liggen van de jeugdigen. Dit ontken ik ten zeerste, omdat er buiten mij óók wel verschillende anderen zullen zijn die zich intensief voor deze kwestie interesseren. Dit lijkt mij logisch omdat het juist de jeugdigen zijn die er nauw bij betrokken worden als het niet goed gaat rondom Nieuw-Guinea. Het zijn im mers onze dienstplichtige collega's die zich dan in moeten zetten voor de veiligheid van de Nederlandse burgers en de Papoea's. Meestal heb ik mijn mening gespuid via de rubriek Papier voor uw Pen. Nu er echter gelegenheid wordt gegeven om deze via een jongerenrubriek te spuien wil ik daar graag gebruik van maken. Inmiddels verblijf ik, na de wens uitge sproken te hebben dat deze jongeren rubriek een ware levenskans zal krijgen, met vriendelijke groeten, W. v. Rijckevorsel, van 't Hoffstraat 11, Breda JJWter Einfeldt, 27 jaar oud en één werpen: zij moeten onvoorwaardelijk vin meest geprofileerde verte- gehoorzamen. Onder de gegeven om- genwoorili.». standigheden verongelukken zij in een avint e hedendaagse, wereld van gevoel, van grootspraak en ni-gardistische muziek in Duitsland, naïviteit, die niet voldoet aan de ver bekend geworden door talrijke kamer- hoogde eisen en geen garantie levert muziekwerk»,, voor het goede gebruik en de temming Aziatkrh r l,e<lerel1 op tekst van van de atoomkracht. Omdat twee men- "cne dichters, pianist van groot sen falen, zijn allen gedoemd ten onder lormaat en als dirigent die de traditie te gaan, zodat er in de ware zin des van zij„ leraar professor Hans Schmidt- w00rds het niets °verblij"- Isserstedt zou kunnen voortzetten, tt/ j schrijft op het ogenblik de muziek bij Waarschuwing iet reeds veel besproken toneelstuk T^eze opera moet, zoals de auteur het "Cosenza", dat de jonge Duitse auteur ze& een waarschuwing zijn. Dit Berndt VV Wo«ciinn- werk wil de moderne mens leren, dat Dieter fL V°r,g jaaF SChreef' een verhoogde verantwoordelijkheid en runreidt zal de geweldige parti- een sterker verantwoordelijkheidsge- r van de „eerste atoom-opera ter voel noodzakelijk zijn, om datgene wat wereld" nog dit iaar voltooien de techniek bereikt heeft te beheren en organisch in het leven in te passen. C„ Zeer interessant voor de muzieklief- osenza is de naam van een atol hebbers is zeker de verdere ontwikke lt Zuidzee, waarop een atoom- ling van de theorieën van Alban Berg i k t is gevestigd. De handeling en Arnold Schönberg, die hier voor het is het symbool voor een situatie, die eerst door Dieter Einfeldt gebruikt aue mensen zonder uitzondering be- worden. De muzikale basis is een team op „Cosenza" wacht twaalf tonensysteem, waarop variaties op het tijdstip van de explosie. De men- volgens een bepaald, nieuw ontwikkeld ry h sen kunnen kiezen tussen plicht (in dit schema gemaakt worden. Het wezen- Z y gesprefc nog enige tijd Kapelaan Sterkens vond het op dit moment wel heel merkwaardig dat de jongere aanwezigen zo opstandig wer den, nu er gesproken werd over het doorbreken van het isolement, waar onder wij, katholieken, zo lang gebukt zijn gegaan. Katholiek ben je niet in je eigen kringetje, dat ben je overal. „De REUZE GEZELLIG hoor die nieuwe rubriek waarheid zijn, niet de waarheid heb- „En nu wij"! U vraagt meningen; nu val ben", daarvan moeten we uitgaan. ik eigenlijk net buiten de wet want ik ben 26. maar aangezien ik toch van plan ben die rubriek te gaan lezen, geef ik toch maar mijn mening. Ik ben wel voor het vertrouwelijke jij en jou; een bepaalde vorm krijgt de ru briek op de duur vanzelf, lijkt mij. Ja en wat moet er allemaal in komen? Ieder zal zo wel zijn persoonlijke inte resse hebben. Een bepaald onderwerp aanhalen en daar rond discussiëren lijkt me wel een geslaagd onderdeel. Ik weet niet of u bekend bent met de radiorubriek Marimba. Dat is een enig programma. Iets in die geest zou ook leuk zijn.' Een korte eenvoudige samenvatting van het wereldgebeuren zou mij persoonlijk zeer welkom zijn! De politiek is zo inge wikkeld en als een situatie plotseling in je belangstelling komt en dan meestal in de algemene belangstelling, dan snap je er vaak niets van omdat je de voor gaande artikelen niet gelezen hebt. Ook wemelt het van de afkortingen, die al eens eerder zijn verklaard natuurlijk maar dat is je dan ook ontgaan. Het zou dus fijn zijn om het meest actuele politieke gebeuren te belichten en in zijn geheel te behandelen met de achtergron den. Tot zover mijn idee. Ik wens u alle succes met de nieuwe rubriek. D. Dingemans, Distelstraat 34, Bergen op Zoom In ieder geval werd uit de zoëven be schreven discussie wel de indruk ge wekt, dat een Instuif een ontspannings verschaffing is, zoals je ook de werk verschaffing hebt, en dat is 'natuurlijk niet de manier. Jacques bracht het gesprek op een ander plan door de vraag te stellen of de jeugd zelf eigenlijk wel zo'n be schermende vereniging wil. „Ga je naar een katholieke Instuif, omdat je een katholieke vent tegen het lijf wilt lo pen, of ga je, omdat je plezier wilt hebben. Als dat laatste waar is, dan voel ik me evenzeer op mijn gemak, en even „veilig" op een niet-katholieke als op een katholieke dansavond". Gertie zei daarop, dat zij zich ook overal wel veilig voelde, maar je moest toch gemengde verkeringen voorkomen. Hoewel er veel niet-katholieken zijn, die echt wel zoeken. En contact met hen is niet verkeerd, als je er dan maar wat aan kan brengen. T^erlijk gezegd, gaat mij dat een beetje -Lj te ver, je krijgt zo het gevoel dat we allemaal kleine aposteltjes zijn. En zelfs al voel je je zo, ben je dan een «ttmtw goed apostel in de Instuif. Ik dacht speciaal voor juist, dat je het daarbuiten het beste kon zijn. Jan en Gertie sprongen onmiddellijk overeind: „Er zijn zoveel katholieke jongeren, die jouw apostolaat meer no dig hebben dan een ander. Daar ligt onze taak". Maar telkens weer komt dat isolement weer terug; wees toch katholiek door je gedrag en haal geen „bijvoeding" in de katholieke stal. En bovendien, zoals Jacques zei, heb ik veel liever te doen met een fijne vent, die protestant is, dan een Katho liek, die er geen flpardon, niet aan doet. Zelfs kapelaan Sterkens was het in zijn hart met hem eens. „Je kunt beter met een goed protestant te doen heb ben dan met een nikser, nietwaar". geval tegenover de bom, die het kern- lijke kenmerk voor de stijl van Ein- PUnt van de handeling uitmaakt) en feldts muziek is het veelvuldige ge- öeiging (tot een leven, geleid volgens bruik van combinaties van meerdere eigen wetten). De leidinggevende of- reeksen tegelijkertijd. Bewust hebben ucier wordt verliefd op een inboor- librettoschrijver en componist er naar iinge en de jaloezie van een vrouwe- gestreefd niet met alle conventie te ujKe collega veroorzaakt de ondergang breken, daar zelfs hoogstaande expe- van het atoomproefstation op het atol rimenten, zoals de „Aniara" van Ber- -Losenza". De bom, die hier bewaakt ger-Blomdahl, het bewijs leverden, dat moest worden, dwingt de mensen zich het publiek met zuivere abstractie geen aan een onveranderlijke wet te onder- raad weet. door. Veel nader bij een oplossing zijn we niet gekomen. Maar dat was dan ook niet de bedoeling. Wel de bedoeling was een discussie los te slaan. En ik geloof, dat er wel vol doende verschillende meningen naar voren zijn gekomen er eens tegen aan te gaan hangen. ons, dat vind ik wel leuk, maar het lijkt me ontzettend moeilijk om daar voor elk wat wils in te zetten. De een houdt van politiek, de ander van kunst en ga zo maar door. Jij of u? Ik stem voor jij. We leven in een moderne wereld waar het toch al veel gebruikt wordt en we zijn toch min of meer onder elkaar. Leeftijdgenoten spreek je nooit gemakkelijk aan met u. Wat de verhoudingen aangaat van ouders- kinderen. jongens-meisjes, dat vind ik echt niet iets om hier op in te gaan. Bij elke godsdienstoefening en in elk damesblad of ander weekblad komt dat ter sprake. Als daar ook hier over gede batteerd wordt zal dat wel gauw vervelen. Ik zou nog wel wat willen zeggen over de plaats van deze rubriek. Zoals hier al gezegd is in „En nu wij" lezen wij Suske en Wiske veel. Als u deze rubriek nu bij Suske en Wiske op dezelfde pagina zet, dan is het voor ons veel gemakkelijker om „En nu wij" te lezen en te vinden. Ik lees de krant nooit binnenin omdat ik daar de tijd meestal niet voor heb en hem anders niet gemakkelijk neem. Als deze rubriek nu ook op een achter kant komt te staan zoals nu Suske en Wiske. dan hoeven we de krant meteen niet helemaal uit te vouwen. Veel succes met de nieuwe rubriek. Annemie Rljgersberg, Titus Brandsmastraat 31, Baarle-Nassau KATHOLIEKE KERKENBOUW NEDERLAND te UTRECHT desgewenst met vermelding: „bestemd voor kerkenbouw in het bisdom, Midden tijdens het feestgedruis in de hoofdstad is een zeer nuchter boekwerk verschenen dat, als altijd zeer ernstige woonden zegt omtrent het wel en wee van de Nederlandse economie. Het meer dan 200 pagina's tel lende jaarverslag van de Nederlandse Bank, de „bank der banken" of de „hoedster der Nederl. economie", zoals men deze instelling met enige lyriek ook pleegt te noemen, komt juist een week nadat de bank reeds van zich had doen spreken door een vrij plotselinge verhoging van het disconto met een half procent tot 4 procent. Dit past volkomen in het kader van de hui dige fase der conjunctuur, waarin vooral twee gevaren onze economie bedreigen. In de eerste plaats een con juncturele overbesteding en daarnaast het verlies van concurrentievermogen ten opzichte van het buitenland. Degenen, die echter al visioenen krijgen van de be stedingsbeperking van 1956-1957 worden echter nu ge rustgesteld door de melding van de president van de bank, dr. M. W. Holtrop, dat het ditmaal wel zo'n vaart niet zal lopen. De over heid, die toen de grote zonde bok was, waarbij vooral de gemeenten zich niet onbetuigd lieten in het financieren van hun investeringen met geld, dat op korte termijn moest worden afgelost, maakt op het ogenblik niet de fout, maar ditmaal zijn het de bedrijven, die met kort geld, zoals dat heet en waaronder men ver staat bankkredieten in reke- ning-courant, hun langlopende investeringen betalen. Het bedrijfsleven is nu eenmaal wat gemakkelijker m de hand te houden door een duurder maken en des noods beperken van de kredieten. Het verhogen van het disconto moet dan ook worden gezien als een waarschuwing aan het bedrijfsleven. De Nederlandse Bank moet er voor waken, dat de geldzijde van het gehele conjuncturele beleid van de regering in de hand wordt gehouden. Om de voor naamste punten te noemen: Dit conjuncturele beleid bestaat in het zorgen voor voldoende werkgelegenheid, een stabiel prijspeil en een evenwichtige betalings balans met het buitenland. Voor haar taak heeft de bank verschillende middelen tot haar beschikking. De voornaamste drie zijn een discontopolitiek, een open marktpolitiek en het vaststellen van kaspercentages. Deze maatregelen zijn alle gericht op het handhaven van een gewenste hoeveelheid geld in het land en dus om de omvang van de kredieten van de gewone banken aan het bedrijfsleven in de hand te houden. De dis contopolitiek bestaat hierin, dat de Nederlandse Bank waardepapieren tegen een bepaald rentepercentage, het disconto, van de gewone banken koopt en de daarvoor verkregen gelden kunnen de banken besteden voor kre dieten aan de bedrijven. Door nu het disconto te ver hogen worden de kredieten duurder. Vindt de Neder landse Bank, dat de bedrijven wat actiever moeten worden, dan kan ze dus omgekeerd de kredieten goed koper maken door het disconto te verlagen. Dit zal gebeuren in tijden met werkloosheid, op het ogenblik is daartoe gelukkig nog geen reden. Met een open marktpolitiek gaat de Nederlandse Bank zelf waardepapieren als obligaties kopen of verkopen op de geldmarkt. Ook dit heeft tot doel het bankwezen te dwingen bepaalde rentewijzigingen door te voeren. Tenslotte heeft de bank in het al dan niet verhogen van het kaspercentage, dat de banken in geldvorm moeten aanhouden, een mogelijkheid de banken te lei den. Een deel van dit geld moet namelijk worden aan gehouden bij de Nederlandse Bank. Dit percentage is heden ten dage 8 procent, wat betekent dat de banken ongeveer 600 miljoen renteloos bij de Nederlandse Bank moeten aanhouden. Daarnaast is er op het ogen blik circa 110 miljoen, dat de banken renteloos moe ten aanhouden als gevolg van het te snel laten oplopen van hun kredieten aan het bedrijfsleven, die over de eerste vier maanden van dit jaar slechts procent per maand mochten stijgen, maar waaraan vele banken zich niet hebben gehouden, dan wel niet hebben kunnen houden, vanwege reeds toegezegde leningen aan be drijven. De Nederlandse Bank geeft de bedrijven echter wel de gelegenheid de afgesloten leningen om te zetten in aandelen of obligaties op de beurs, want de buiten landers, die daar geld zouden willen lenen, o.a. de stad Brussel wacht al maanden op toestemming, krijgen slechts tot een zeer beperkt bedrag toestemming. In het vorige jaar was dit 570 miljoen en dit jaar is dit ongeveer 150 miljoen. Het tweede punt waar dr. Holtrop voor waarschuwt, is de concurrentiepositie ten opzichte van het buiten land. Met dit aspect hebben wij in Nederland tot nu toe nog geen grote ervaring. Over het algemeen gold Nederland als een goedkoopte-eiland in Europa. Hier aan is nog geen einde gekomen, maar uitgesproken goedkoop vinden de buitenlanders onze produkten toch niet meer. Dat kwam vooral het vorige jaar door twee gebeurtenissen, de revaluatie en de invoering van de vijfdaagse werkweek. Deze re sulteerden in een kostenverho ging van 12,5 procent. Ons komt het voor, dat de reva luatie van 5 procent niet zo in het geheel daarin moet wor den opgenomen, daar Neder land vele industrieën kent, die goederen uit het buitenland veredelen, dat wil zeggen, iets verbeteren of een kleine ver andering doen ondergaan, en dan weer exporteren en deze bedrijven hebben dus ook gedeeltelijk geprofiteerd van de prijsverlaging van buitenlandse goederen, die een gevolg was van de revaluatie. Dit blijkt wel uit het niveau van het indexcijfer voor groothandelsprijzen, dat in Nederland licht daalde. Een kostenstijging van ongeveer 12,5 procent werd echter slechts overtroffen door Duitsland, waar de kosten nog aanzienlijk meer stegen. Andere landen waakten er juist sterk voor, dat hun kosten niet zo sterk stegen en zo raakte Nederland een aardig voordeel bij haar export kwijt. De Neder landse Bank waarschuwt er nu voor dat we moeten zorgen ook niet de rest van ons voordeel kwijt te raken, wat op het ogenblik een werkelijk gevaar lijkt. Dit zou namelijk ook effect kunnen hebben op de werkgelegen heid, die zou kunnen verminderen door een daling in de exportorders. Overigens staan nog wel enkele kos- stenstijgingen voor de deur, als we alleen al denken aan de huurverhoging, die minister van Aartsen in juli wil doorvoeren. Nog op één belangrijk punt laat dr. Holtrop zijn waarschuwende stem horen. Dat is de be- grotingspolitiek van minister Zijlstra. Deze bekwame econoom, die een groot voorstander is van het voeren van een anti-cyclische begrotingspolitiek, is daarin niet ten volle geslaagd. Een anti-cyclische begrotingspolitiek bestaat hierin, dat men in 'n hoogconjunctuur overschot ten vormt op de rijksbegroting, die kunnen worden ge bruikt om in tijden van crisis of recessie, zoals dat tegenwoordig heet, projecten te kunnen uitvoeren, die de werkgelegenheid op peil houden. Maar de moeilijk heid is, dat er in ons land, en in trouwens elk land, altijd nog zoveel moet gebeuren en dat er nog zoveel rechtvaardige verlangens zijn, dat een minister van financiën wel bijzonder sterk moet staan om al die plannen en verzoeken het hoofd te bieden. Als we alleen al denken aan de Deltawerken, het wegenbouwpro gramma, de woningbouw, ambtenarensalarissen e.d., allemaal wensen, die men graag vervuld wil zien, maar het gevolg daarvan is. dat in een tijd dat er wat krapte is, de moeilijkheden dubbel zo groot zijn. Op het ogen blik is de besteding van de overheid zeer groot en aan het kweken van overschotten is men niet zo toe gekomen. Dit heeft dan ook geen remmende werking gehad op de reeds zeer krappe economische situatie in Nederland, dit brengt het punt van conjunctuuromslag alleen maar dichterbij. Dat dit punt komt, daarover laat de presi dent van de bank geen twijfel. Dr. Holtrop maakt zich daarover geen zorgen, maar wel over de consequenties, met name die als gevolg van onze verslechterde con currentiepositie met het buitenland. Het is de Hoge Autoriteit bekend, dat de financiële hulp die zij verstrekt voor de bouw van woningen voor arbeiders in de kolen- en staalindustrie, in Neder land niet wordt gebruikt voor de bouw van extra-woningen. Dat kan ook niet, omdat in Nederland jaarlijks een bouw- program wordt opgesteld dat reeds uit gaat van een volledige benutting van de bouwcapaciteit. De Hoge Autoriteit ge looft niet, dat dit in strijd is met de doelen die zij met de financiering der woningbouw nastreeft, zo heeft zij ver klaard in antwoord op een vraag van drs. G. M. Nederhorst, een der Neder landse afgevaardigden in het Europese parlement. De Hoge Autoriteit voegt hieraan toe, dat binnen het kader van het Neder landse bouwprogram wel rekening kan worden gehouden met de financiële mid delen die de Hoge Autoriteit ter beschik king stelt en die er toe kunnen leiden dat meer woningen voor kolen- en staal- arbeiders tegen redelijke huren tot stand komen. De diensten van de Hoge Auto riteit hebben contact opgenomen met het Nederlandse ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid, opdat bij de contingentverdeling rekening wordt ge houden met de steun uit Luxemburg. In officiële kringen te Washington wordt gezegd, dat er tastbare bewijzen zijn, dat de Sovjet-Unie gereed staat om spoedig kernproeven in de dampkring te hervatten, mogelijk binnen enkele dagen Volgens alle, door inlichtingendiensten verzamelde gegeven hebben de Russen de voorbereidingen voor een nieuwe serie proeven voltooid en wachten zij alleen, nog maar op het voor hen ge schiktste tijdstip wat weer en politieke factoren betreft. In deze officiële kringen verklaarde men voorts, dat ook psychologische fac toren gunstig schenen voor hervatting van de Russische proeven, juist nu de Ver. Staten nog bezig zijn met hun kern proeven in de Stille Oceaan. Het is mogelijk, dat de Russen niet zullen wachten op beëindiging der Amerikaanse proeven daar zij anders aan heftige kri tiek overal ter wereld bloot zouden staan, aldus deze kringen. (Advertentie) Het is een goede traditie ge worden dat we Suske en Wiske en hun vrienden geen dagje rust gunnen. Is het vorige avontuur achter de rug, dan popelen we weer om kennis te maken met het volgende. Daarom kondigen wij vandaag zovast aan, dat Suske en Wiske ook deze keer niet met vakantie gaan, maar ons van maandag af zullen laten meegenieten èn mee- griezelen met hun beleve nissen in het verhaal „De Kaartendans". Wat is, zul je nu mis schien zeggen, een kaartendans? Wel, wij weten het ook niet. We hebben er Lambiek over opgebeld en zoals dat al jaren het geval is, we zijn er geen cent wijzer van geworden. „Een kaarten dans", zei hij, „is een dans van kaarten en verder weet ik er ook niets van af, want we moeten er nog helemaal mee be ginnen". Welaan dan, vrienden, laten we rustig afwachten en onze zenuwen in bedwang houden. Maandag gaan we van start met een hoogst merkwaardig verhaal, dat je weer met genoegen zult lezen en bekijken.

de Stem | 1962 | | pagina 9