3 Eigen baas blijven: dus beleid getemporiseerd Plan: Meer leervakken op Zeeuwse muziekschool INRUILCAMPAGNE BONTMANTELS Vlissingse schilder pleegde geen bedrog: vrijspraak f erkiezingspropaganda in raadsvergadering Hulst >)/- crip tam Verscheidene vernieuwingen Fruitbloei is begonnen Herdenkingen Welkom Citaat Dit jaar geen show-boat te Vlissingen EXAMENS HOOGWATER Maandag ST.-JOANNAZIEKENHUIS TE GOES: Ook niet te zuinig Polikliniek In Westkapelle na gezagscrisis om een ingezonden stuk Nood-aggregaat Schuttershof te Middelburg gaat dicht KSY Walcheren gaat op stap V er keersexamen te Goes „WegwijskamperG ANWB in Hoeven ZOBELFEH DE PELSJAGER De wijding van de bisschop Andere zaken Kleuterleidsters vormen vier gespreksgroepen Sleep bestemd voor Vlissingen verloren gegaan Te druk op het veer DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 MEI 1962 er J. A. Tellier, wachtmeester le ti de groep Oost- en West-Sou- n de rijkspolitie, was donderdag in overheidsdienst. HM staat nu jaar als postcommandant in en St.-Joosland. De jubilaris is op het gemeentehuis te Nleuw- oosland ontvangen, alwaar hem rijzende woorden zijn toege- vaterschap Schouwen-Duiveland Zierikzee de opruiming van een van de Duitse verdedigingswer- besteed. Het bestek spreekt over :ten. Alleen de bunkers e.d. tus- luintrappen van Westerschouwen ;sse zullen nog even mogen blij- tn. Er waren dertien inschrijvers. Lievense en Huibrechtse uit >elle was met f 393.50' - het De gebr. Hofstede uit Rotterdam iet doen voor f 205.000,-. De an- iten tussen deze bedragen in. De is aangehouden. XXX ,ag viert het Leger des Hells te Mn zeventigjarig bestaan. Het :lt 80 soldaten. In de beginjaren de openbare bMeenkomsten van er, zoals de secretaris toen „door de jongens uit den pol- gal eens in de war gegooid. Het elsf zover, dat de overheid moest en ordonneren, dat samen- en van meer dan drie personen waren. In het kader van de ïviering zal er morgenmiddag Srote Markt te Goes een open- ?enkomst van het Leger zMn. iterdag 26 mei zal de algemene •gadering van de Z.L.M. worden n in de Prins van Oranje te ls spreker zal optreden de direc- n de Wieringermeer- en IJssel- ders. Onderwerp: IJsselmeer- ten dienste van overig Neder- terdag 19 mei a.s. zullen te Kou- gewestelijke Roode-Kruiswed- worden gehouden. Deelnemers helpersploegen uit Goes, Kapel- ningen en Souburg, en de help- ;gen uit Middelburg, Souburg, en en Zierikzee. ELEKTROTECHNISCH INSTALLEREN eer P.C. de Jonge te St.-Anna- agde voor het eindexamen VEV- enstelsel elektrotechnisch instal- VOLKINGSBOEKHOUDING het te Rotterdam gehouden exa- volkingsboekhouding, burgerlijke n nationaliteitsrecht is geslaagd A. Roctus, ambtenaar ter secre- Graauw. :n, zondag 6 mei, zijn de hoog- inden voor de provincie Zeeland t: Hansweert 4.26 en 16.55; Ter- |3.40 en 16.10; Vlissingen 3.11 en feraeldinge 5.06 en 17.34. lag 7 mei zijn de hoogwaterstan- >r de provincie Zeeland als volgt: ert 5.09 en 17.35; Terneuzen 4.2.4 Vlissingen 3.57 en 16.21; Wemel- .48 en 18.15. Zelandia Dansen, orkest The Stars IN GENT ria 14.30 uur Tarzan en de lui- Aoningin; 17 en 20 uur Ontvoe- lit Boedapest IJKE ht 17 en 20 uur Het geheim van Cristo. 14 j. BISTEEN ussen 15 uur Schieting r Schieting staande wip LE Vijlder 15 uur Schieting entrum 15.45 uur Kolder op zol- a.l.; 20 uur Paspoort voor de 3 j. UZEN 14 uur De kolos van Rhodos, 14 j. en 20 uur Alleen de zon was ge- 18 j. rtgebouw 20 uur De kolos van >s, 14 j. LRG 14 uur Het meisje in de rode a-1.; 16.30 en 20 uur Vrouwen prikkeldraad, 18 j. immaert 15 uur Grote schieting pp ge bouw 15 en 18 uur Gitarren leise durch die Nacht, a.l.; ïur Arena der verschrikking, 18 j. NGE v. Dijck 14.30 uur Norman m in de marine; 18 uur Bal TERZANDE fan Leuven Groot bal ENHOEK ugdhoeve Strafbataljon 999, 18 j. Jeanne d'Arc RPEN 14.30 uur De Czardasvorstin; In 't Witte Paard -BURG 20 uur De wereld van Suzie 18 j. 19.30 uur Eddie slaat zich er 14 j. 20 uur De wereld van Suzie 18 j- ïGEN ibra 20 uur De wereld van Suzie 18 j. 20 uur De wraak van Robin 14 j. «TSTEEN iongenspatronaat 20 uur Toneel- -Hing N GENT ia 20 uur Ontvoering uit Boe- 18 j. mtrum 20 uur Paspoort voor de j. IZEN 21 uur Alleen de zon was ge- 18 j. 'RG 20 uur Vrouwen achter prikkel- 18 j. apgebouw 20 uur Arena der rikking, 18 j. CHT Bock 15 uur Schieting Nys 15 uur Schieting Hove en A. de Schepper 15 uur ng staande wip Zelandia Dansen, orkest The Stars VGE DMck 18 uur Bal Zoals wij vorige week in het kort hebben bericht heeft het St.- Joanna-ziekenhuis te Goes belangrijke uitbreidingsplannen op langere termijn. Maar wat toch binnen vijf jaar tot stand gebracht zal kunnen zijn is: 1. een nieuw beddenhuis van 110 bedden over vier verdiepingen; 2. een verbouwing van het bestaande hoofdgebouw, die met zich mee zal brengen dat bijvoorbeeld de polikliniek, de röntgenafdeling, de administratieruimten en de keuken, die momenteel te klein be huisd zijn, voldoende ruimte zullen krijgen en 3. een betere huisvesting voor de zusters. Omdat de vernieuwingen en verbou wingen uit eigen middelen gefinancierd zullen worden is het noodzakelijk een wat getemporiseerd beleid te voeren. Tegelijkertijd moet er evenwel voor ge waakt worden, dat een al te zuinig be heer ten koste zou gaan van het op peil blijven van de ruimtelijke en technische accommodatie van het ziekenhuis. De bestaande toestand is als volgt samen te vattenSt.-Joanna heeft in het hoofdgebouw en in een eind vorig jaar klaar gekomen nieuwe afdeling ruim honderd bedden beschikbaar. Het laboratorium, de administratie, de rönt genafdeling en de keuken zijn wel voor' f zien van een moderne accommodatie, maar zij missen in het hoofdgebouw vol doende werkruimte. Het slot voor de zusters en de kapel zijn niet meer van deze tijd. Het verpleegstershuis en de huisvesting voor de dienstmeisjes zijn te klein. Wat nu het eerst aan de orde komt is de bouw van een nieuwe, maar tMdelMke afdeling voor de polikliniek. Elk moment kan de rijksgoedkeuring voor dit bouw plan afkomen. Wanneer dit tijdelijke ge bouw in gebruik genomen zal zijn in het hoofdgebouw zal wat meer ruimte ont staan voor de andere afdelingen. Dan wordt op het einde van dit jaar of in het begin van 1963 de rijksgoed keuring verwacht voor de bouw van het nieuwe beddenhuis, dat een permanent gebouw zal worden. Met één miljoen zal de bouw van dit beddenhuis niet zijn goedgemaakt. Wanneer dit beddenhuis in gebruik ge nomen zal zijn, en de verwachting is dus binnen vijf jaar, dan zal de polikliniek weer naar het bestaande hoofdgebouw verhuizen. Er zal dan namelijk zoveel ruimte in dit hoofdgebouw vrijkomen dat Een ingezonden stuk van wethouder W. Gabriëlse van de gemeente West kapelle in een in Zeeland verschijnend dagblad heeft bijna geleid tot een ge zagscrisis in deze Walcherse gemeente. Het ingezonden stuk had betrekking op een poging tot inbraak bij de bur germeester van Westkapelle, waarbij de burgemeester zelf handelend is op getreden. De burgemeester, de heer T. de Meester, heeft dit ingezonden stuk als een persoonlijke belediging opgevat Zoals hij donderdagavond tijdens de rondvraag van de raadsvergadering van Westkapelle opmerkte (het raads lid J. de Visser had de netelige kwes tie op tafel gegooid) had hij het inge zonden stuk zelfs „gezags-ondermij nend" gevonden. Volgens de burge- meester heeft het stuk al een ongunsti ge invloed op de jeugd uitgeoefend. De belediging zat hem volgens de heer De Meester vooral in de uitdrukking I heldenmoed van Westkapelles bur gemeester", die in het ingezonden I schrijven was gebezigd. Ook vond de burgemeester het helemaal niet juist, dat. de wethouder geprobeerd heeft het stilzwijgen van de raadsleden over deze kwestie af te bedelen. Hij noemde dit ronduit ondemocratisch. Wethouder Gabriëlse was bereid de schuld op zich. te riemen al zei hij zich niet schuldig te voelen. De gewraakte i uitdrukking was krantetaai geweest en alleen maar door hem herhaald. Hij had het ingezonden stuk geschreven, omdat de aangehouden jongeman een protégé van hem was geweest en om dat de burgemeester in een b. en w.- vergadering onparlementair tegen hem va- leer getrokken was over de kwestie. De burgemeester nam de door de wethouder geuite excuses aan en nadat ook ae raad er nog het een en ander van had gezegd was de volle publieke tribune getuige van het „happy end" vn deze zaak: een stevige handdruk ten teken, dat de vriendschap opnieuw ge sloten was. zowel de polikliniek als de andere nu met ruimtegebrek kampende afdelingen er voldoende bewegingsvrijheid zullen krijgén. Binnen nu en vijf jaar zal ook de huis vesting van de zusters om een betere oplossing vragen. In hoeverre in genoem de termijn ook een nieuwe kapel ver wezenlijkt kan worden is nog een open vraag. In het kader van deze verbeterings plannen is het interessant te vermelden dat het St.-Joannaziekenhuis er in de afgelopen weken een noodaggregaat met een capaciteit van 105 K.V.A. heeft bij- gekregen. Dit noodaggregaat zal volgende week voor het eerst proefdraaien. Het is ondergebracht in een gebouwtje, dat tegen de verblijven van de dienstmeisjes is aangebouwd. De capaciteit van het aggregaat is zodanig dat ze voor jaren en jaren zal voldoen. Met dit nood aggregaat is overigens een al lang ge koesterde wens in vervulling gegaan. De dagen van de bevrijding en de waters nood hebben wel overduidelijk geleerd dat een noodaggregaat geen overbodige luxe is. (Van onze correspondent) Een vande oudste en bekendste ge bouwen van Middelburg, het ietwat ach teraf gelegen Schuttershof, zal op 31 juli niet meer voor het publiek toegan-, kelijk zijn. De deuren van het gebouw worden dan officieel gesloten omdat de eigenaren van mening zijn, dat het ge bouw niet meer rendabel is te maken, tenzij men er tonnen aan besteedt. Maar het ontbreekt de eigenaren aan lust, vakkunde en tijd om het Schuttershof een moderne jas te geven en een nieu we sprong (in het duister?) te wagen. Pogingen om het hof te verpachten faalden. Met de gemeente wilde een van de eigenaren, de heer Jac. de Dreu uit Goes, niet in zee gaan, omdat de ge meente een krediet wilde verlenen on der een hypothecair verband tot de helft van de verbouwingskosten. De heer de Dreu wilde echter geen zware lasten. Dertig jongens en twintig meisjes van de Katholieke Sport Vereniging Walche ren zullen deze zomer aan het kamp van de Nationale Katholieke Sportbond deelnemen. De jongens gaan van 22 tot 28 juli naar Zundert, en de meisjes van 5 tot 11 augustus naar Junkerbosch bM Nijmegen. Dat deze kampen bijzonder succesvol zijn, blijkt uit de resultaten van vorige kampen. Zo werd er vorig jaar door niet minder dan 6000 jongens en 500 meisges in NKS-verband deelgenomen. Woensdag 9 mei a.s. wordt in het Ariënsgebouw aan de Beursstraat te Vlissingen een instructie- en filmavond gehouden, waarop de heer J. v. Liempt, landelijk secretaris van de NKS en lid van de nationale kampcommissie, een inleiding zal houden. Voorts zal hij kleu rendia's en film als kampinstructie la ten zien. In bouwplan-oost te Goes is onder auspiciën van het verbond voor veilig verkeer afd. De Bevelanden een ver- keersexamen gehouden waaraan 425 schoolkinderen uit Goes en omgeving hebben deelgenomen. Onder supervisie van brigadier van de gemeentepolitie J. Borrie, en met medewerking van tien veilig verkeermensen en politieagenten moesten de kinderen een groter parcours afleggen dan vorig jaar. Van de 93 kinderen, die op het schrif telijk examen reeds met lof waren ge slaagd (0 fouten), waren er nu 64, waar van 62 uit Goes, die het praktisch ge deelte foutloos aflegden. Dit resultaat is de heren van het verbond voor veilig verkeer bijzonder meegevallen. Tijdens het examen gaven de inspecteur van politie, de heer Siebels, en adjudant Louisse, alsmede de burgemeester van Kloetinge acte de présence. Vermoedelijk op 14 mei a.s. zal burge meester Huber de met lof geslaagden het diploma en het insigne uitreiken tijdens een bijeenkomst in de raadszaal. De overige geslaagden krijgen hun di ploma's op school. Het verbond voor vei lig verkeer organiseert nog in de maand mei verkeersexamens te Wemeldinge, Ovezande, Colijnsplaat en Krabbendijke. De bloei van de eerste fruitbomen in Zeeland is nu in volle gang. De meeste pruimen en reeds heel wat peren tonen thans is een oneindig rijke pracht hun witte bloesemweelde en er valt vooral in de oudere Zeeuwse fruitcentra veel te genieten van de prachtige aanblik van de bloeiende boomgaarden. Met name is dat het geval in de om geving van Kapelle-Biezelinge, Wemel dinge, Kloetinge, 's-Gravenpolder en ook wel plaatselijk in de Zak van Zuid- Beveland zoals de omgeving van Nisse en Oudelande. Door de late bloei van de bomen is er dit jaar sprake van een „groene" bloei, dat wil zeggen, dat naast het wit van de bloesem er ook reeds zeer veel blad aan de bomen is. Dit geeft het geheel echter een bijzondere bekoring. Wel enkele weken zal er volop bloesem zijn in het Zeeuwse fruitland, waar zonder twijfel veel toeristen zullen komen om te genieten van de bloesempracht. De bloei valt ongeveer drie weken later dan het vorig jaar. (Advertentie) Op het terrein van het gemeentelijk recreatiecentrum van Dordrecht in de gemeente Hoeven houdt de ANWB zo genaamde „wegwijskampen", waar kam peerders, die voor de eerste rnaal met hun nieuw aangeschaft materiaal op pad willen gaan, instructie krijgen van des kundigen. De instructie weekeinden wor den gehouden op 19 en 20 mei, 26 en 27 mei, 2 en 3 juni, 16 en 17 juni, 23 en 24 juni en 30 juni en 1 juli. Op deze dagen bestaat gelegenheid tot het verwerven van het kampeerpaspoort. (Advertentie) Ter gelegenheid van ons 25-jarig jubileum doen wij u tot 15 mei a.s. een zeldzaam aan bod. U kunt uw oude bontmantel bij ons inruilen voor 'n fikse prijs en kan dan bezitster worden van b.v. een prachtige bontmantel (zie afbeelding) geheel op wattine gepiqueerd en met satijnvoering afgewerkt. Deze lichtgewicht bontmantel is ver krijgbaar in 3/4 model voor slechts 7/8 model voor slechts lang model voor slechts f. 298— f. 375— f. 425— Betaling desgewenst binnen 6 maanden zonder rente - zonder kosten - zonder bank. Onze Rijksgediplomeerde bontdeskundi gen tonen u ook gaarne andere bont soorten zoals Persianer Pattes, Kidleg, Yemen, Bisom, Nerz-Murmel enz. PELTERIJENGROOTHAHDEL Van Diemenstraat 132 A DEN HAAG Tel. 070-63036/ Bon S. 18. Vraagt vrijblijvend zichtzending of bezoek aan huis van onze bont- deskundige Zobelfeh Zobelfeh mantel mantel f 298.— a f. 375.— O 3/4 O 7/8 O lange Zobelfeh mantel f. 425. of zendt uw bontdeskundige met volledig verpakte collectie (betreffende hokje invullen s.v.p.) Naam Adres Plaats Maat Telefoon De Vlissingse schilder J. de B. werd conform de eis vrijgesproken door de Middelburgse politierechter. Hij werd verdacht van het plegen van bedrog en het onder valse voorwendsels in het be zit krijgen van een gasbrander. Het bleek ter zitting een ingewikkelde en zeer vreemde zaak te zijn, waarbij de getuigenverklaringen er stellig toe bij droegen dat de schilder werd vrijge sproken. Het bleek, dat de schilder een dakgoot wilde afbranden, maar geen brander had. Hij meldde zich bij zijn collega L. en vroeg een brander te leen, Deze verwees hem naar de loodgieter van S.: „Zeg maar, dat je namens mij een brander komt lenen", zei L. Dat deed de B., en van S. gaf hem het ding mee naar huis. Hij bracht hem niet terug. „Dat was fout van mij", be kende de B. Van S. verklaarde, dat de verdachte bij hem was gekomen en in naam van L. een brander leende. „Maar hij ge bruikte hem zelf". Toen kwam timmer man B. op de proppen, die beweerde, dat de verdachte hem het apparaat te Chief Whip Het voltallige Nederlandse episcopaat zal aanwezig zijn bij de bisschopswij ding van mgr. G. de Vet, de nieuwe bisschop van Breda, op zondag 13 mei a.s. Kardinaal Alfrink bevindt zich mo menteel in Rome i.v.m. de voorbereidin gen van het Concilie, doch verwacht mag worden, dat hij tijdig in ons land terug zal zijn om op 13 mei de plech tigheid in Breda bij te wonen. De t.v.- uitzending van de wijdingsplechtigheid zal ook in de kathedraal zelf te volgen zijn. Daar worden nl. zes monitoren op gesteld, zodanig dat men van iedere plaats in de kerk de plechtigheden kan zien. De benoemingsbrieven van mgr. De Vet zijn vorige week zaterdag uit Rome verzonden. Ze zijn nog niet in Breda ge arriveerd. Zodra dat wel geschied is, zal mgr. de Vet de brieven tonen aan de leden van het kathedraal kapittel, waar mee hij dan officieel geïnstalleerd is. tot de diende (Van onze redacteur) h„KKk de. gemeenteraadsleden van Hulst weeen" zoals m°menteel aller wegen aan de orde van de dag is niet allemaal kunnen onttrekken aan enkel» vle verklezingspropaganda, die dentisi uIen 'esulteerde in een presi- zlerkdJhamerslag, vergezeld van de rir atJif je °Pmerking, dat men zich tot nitroï? ?unten en notabene te Sen landelijke spelregels (vnnïpf„de kelangrijkste besluiten, die d»ande aan een besloten zitting) u°P are vergadering genomen ornnj behoorden o.a. de aankoop van lenpwÜ" mpde Dullaertpolder en Absda- brpiH 1 vaststelling van het uit- Dreidingspian noord II; de gemeente- eiinpc aankopen m be kleine Ba- de L,;,5aa de driejarige verlenging van er, ,a'Le winkelsluitingswet op zondag, BPV n°t least het in bruikleen <or>eo ket gemeentelijk zwembad EerioM üjden) aan de onlangs op- Over regionale zwemvereniging. BpHiL.een Gn ander werd vrij uitvoerig dan leerd- hopen daarvan maan- nog iets meer te vertellen. EemÜ1 voorstel tot toepassing van de jan GentelÜke verordeningen voor de on- i 8S ..geannexeerde" gebieden werd ter nadere bestudering nog even aan- gehouden, terwyi de door b. adviseerde aanvaarding van rijkssteun voor de bouw van tien woningwetwonin gen met algemene stemmen werd aan vaard. Het inmiddels „befaamd" geworden verzoek van de gemeente Aardenburg tot adhesiebetuiging aan haar motie inzake verlenging van de al evenzeer befaamde wet op de vervreemding van landbouwgronden dat links en rechts reeds aanvaard, dan wel afgewezen werd hoorde zich in deze vergadering gekarakteriseerd als tekstueel volkomen onjuist, aangezien daarin sprake is van „de gezamenlijke landbouworganisaties in Zeeland", waarvan evenwel de ZLM gistermiddag om vier uur het oudste raadslid Martens nog pertinent heeft verzekerd, dat bij deze maatschappij de aangelegenheid nog altoos in het be studeringsstadium verkeert. Tenslotte bracht de heer Stolte tijdens de rondvraag nog even naar voren, dat bepaalde publiciteitsorganen er de laat ste tijd behagen in schenen te scheppen om Hulst te kleineren: na een weekblad is thans een provinciaal dagblad ge volgd met een denigrerend hoofdartikel inzake bepaalde plannen van een op his torische gronden gegroeide toneelvej eni- ging, die zich overigens geruggestcund mag weten door het voltallige gemeente bestuur, waarvan de voorzitter ter ge- eigender tijd publiekelijk getuigenis hoopt af te leggen. (Van onze verslaggever) Er bestaan plannen om de Zeeuw se Muziekschool te Middelburg voor wat het aantal leervakken be treft, uit te breiden. Plannen is misschien nog een groot woord, L. A. Borst, een bezoek gebracht aan Etten in Noordbrabant om zich aldaar op de hoogte te stellen van de gang van zaken op de school voor Amateuris tische Kunstbeoefening St.-Frans", die met succes reeds enkele jaren amateurs in vele vormen van kunstbeoefening op- De directeur van „St.-Frans", drs. G. maar in ieder geval wordt in dez» L°ckct?cr "'t Hoeven, heeft het gezel- wuiui ui ueze schap ingelicht over ontstaan en groei richting gedacht. Gistermiddag hebben mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van G.S. en vice-voorzitter van de Stichting Zeeuwse Muziekschool, de heer M. F. de Jonge, secretaris van de adviescommissie sociaal-culturele in- fra-structuur, en de directeur en adjunct-directeur van de stichting Zee land Maatschappelijke en Culturele vor ming, de heren drs. K. Laansma en A. van de school, het grote nut van dit in- stituut zowel op cultureel als maatschap, pelijk gebied en de resultaten die men tot nu toe heeft geboekt. St.-Frans" heeft 'n streekfunctie. Vele vakken wor den er gedoceerd zoals muziek, ballet, fotografie, boetseren, tekenen, schilde, ren, declamatie, jeugdtoneel. De school telt 350 leerlingen. Kunstzinnige vor ming voor alle mensen." noemt drs. Lo- ckefeer het voornaamste doel van de Een klein hoekje van het lokaal in de Ettense school, wagr de schilder kunst wordt beoefend. Ook ouderen en nog heel jonge leerlingen kunnen op deze school terecht, zoals de foto laat zien. school. Het programma wordt zo breed mogelijk opgezet, al naar de behoefte die er is. De heer Mes vertelde ons, dat zeker zal worden vastgehouden aan de muziek school, maar daarnaast zien wij uit naar llt' mogelijkheden om voor amateurs Ruimere mogelijkheden te scheppen zich ook op andere kunstzinnige terreinen te tyekwamen. Na de oriënterende besprekingen in hotel ..De Zwaan" heeft de heer Locke- feer zijn Zeeuwse gasten in de school koop had aangeboden. ,.Een misv stand", aldus de verdachte. L. sprak zichzelf daarna in zijn ge tuigenverklaring voortdurend tegen. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh achtte het bewijs voor gepleegd bedrog niet aanwezig. De B. werd vrij gesproken. De Terneuzense koopman L. de V. verkeerde onder invloed in een auto. Vanwege de recidive eiste de officier twee weken onvoorwaardelijke gevan genisstraf en acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Het vonnis ver zachtte slechts de ontzegging tot zes maanden. De benzinepompbediende M. van der M. reed onder invloed een geparkeerde auto aan en verdween zonder te stop pen. Twaalf a dertien genuttigde bier tjes verklaarden het alcoholpercentage in zijn bloed van 1,80 promille. De eis was twee weken onvoorwaardelijk en een jaar ontzegging. Het vonnis vermin derde alleen de hechtenisstraf tot één week. Voor praalrijden stond de fabrieks arbeider R. O. V. uit Clinge terecht. Op 21 februari gebruikte hij ongevraagd een auto in St.-Jansteen. De officier eiste twee weken onvoorwaardelijk. V. kreeg een week cel. De timmerman C. H. uit Sluiskil wil de zijn dochter verdedigen tegen de on gewilde avances van een jongmens. Na dat verscheidene waarschuwingen om zijn kind met rust te laten niets uit haalden, trok vader H. een mes en sloeg daarmee de jongen in het gelaat, waar door dit verwond raakte. Conform de eis kreeg hij twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, 75.of vijf tien dagen en verbeurdverklaring van het mes. De brander D. van B. uit Arnemui- den verkocht een gevonden steekwagen en wegens verduistering kreeg hij 40. of acht dagen. De Middelburgse koop man A. N. kocht het wagentje voor 7.50, terwijl de werkelijke waarde er van bijna 100.— was. N. wilde de ge heelde wagen voor 40.— kwijt. Hij kreeg 60.of twaalf dagen. Onder invloed van sterke drank suis de de metselaar J. M. uit Arnemuiden op zijn brommer door de bebouwde kom van Vlissingen. De eis was 100.— of twintig dagen en twee maanden ontzeg ging, terwijl in het vonnis slechts de geldboete op 75.of vijftien dagen werd bepaald. De Kring Kleuterleidsters „De Zeeuwse Eilanden" is tot een initiatief gekomen,; dat als primeur geldt in het bisdom Breda. Nadat op een onlangs gehouden vergadering het startschot heeft ge klonken, gaat de kring, die ressorteert onder de Katholieke Onderwijzersbond te Breda, in haar verschillende afdelingen gespreksgroepen vormen, die een daad- werkelijke versteviging van het katho lieke kleuteronderwijs in Zeeland zal betekenen. Er zijn nu vier groepen gevormd, n.l. Walcheren, Goes het westelijk gedeelte van Zuid-Beveland en Schouwen- Duiveland. In de gesprekken zal het accent op het godsdienstige element in het onderwijs worden gelegd. Door deze samenkomsten zal het mes aan twee kanten snijden een betere godsdienstige ontwikkeling en vorming van de onder wijzeres en bijgevolg een automatische betere behandeling van godsdienstige zaken voor de kinderen. In het geografisch zo verspreide Zeeuwse eilandengebied met veelal af gelegen katholieke „enclaves", moet dit streven naar concentratie als bijzonder gelukkig worden geacht. gisteravond zijn in het hele land de doden weer herdacht. Vandaag is het de 17e verjaardag van de bevrij ding van ons land. Men mag niet zeg gen, dat deze herdenkingen diep in grijpen in het volksleven. O ja, zo zeggen de meesten, het is weer 4 mei, het is weer 5 mei. en daarmee is het voor hen zo goed als afgedaan. Mogen we hen daarover hard vallen? We zijn weer overrompeld door zo veel andere gebeurtenissen en zorgen en vreugden, een groot deel van de jongere gene ratie weet niets meer af van de som berste dagen in ons volksbestaan, ieder jaar, dat mei 1940 en 1945 verder vaji ons af liggen, laat de herinneringen me'^r verbleken. Tpch schuilt daarin een groot ge vaar. In het gebeuren van 1940-1945 steekt een vracht van lessen en waar schuwingen, welke voor onze tijd nog zo hoogst actueel blijven. De krachten, die het onheil van 1940 opriepen, zijn niet voorgoed getemd. De machts begeerte, de onverschilligheid voor de publieke zaak, de zucht om het met beginselen maar niet zo nauw te ne men, als ze offers en last kunnen ver gen, blind geloof in de Vooruitgang, verlokkingen tot het gebruik van de magogische middelen in de politiek, naïef vertrouwen in grote woorden en gebaren, kunnen we verklaren, dat ze uit deze wereld verdwenen zijn? Zeker niet. We staan weer voor levensgevaar lijke situaties, levensgevaarlijk voor vrede en gerechtigheid. De neiging, om ze maar liefst zo kléin mogelijk te zien, dienen we te onderdrukken. In de dertiger jaren wilden al te velen ook niet geloven, dat het beest zou losbreken en de grote vernieling aanstaande was. Als toen mannen van het kaliber van een Churchill het overal voor het zeggen hadden gehad, zou het gevaar wellicht bedwongen kunnen zijn. Thans ook zal geen naïef optimisme, maar kei hard realisme de politiek moeten be palen, om inderdaad de kansen voor het behoud van de vrede te scheppen. Aan onze doden zijn we het ver plicht, die kansen niet te vergooien voor bleke wensdromen, zijn we het ook verplicht mentaal en materieel sterk te staan, de hechte beginselen niet los te laten, vrede en gerechtig heid als een ondeelbaar geheel te zien. Het is van groot belang hierover eens na te denken, al is het maar voor vijf minuten. LJet zijn mooie feestdagen geweest, waarmee het koninklijk paar zijn zilveren bruiloft heeft gevierd. Stijve plechtstatigheid was er verre van. Maandag vooral was het een volksfeest met vele treffende momenten, welke van een echt Nederlandse hartelijk heid waren. De meer intieme festivi teiten temidden van de „familie" van Europa's vorstinnen en vorsten, prin sessen en prinsen hebben we toch ook in glimpen kunnen gadeslaan door televisie en krantefoto's en alles getuigde er van, hoe heerlijk spon taan en hartelijk het was. Amsterdam was weer eens helemaal de hoofdstad, waar het hart van het nationale leven klopt en het bood prachtige decors met zijn straten en grachten. Thans echter komen de provincies aan de beurt, om te tonen, hoe zeer ze ook verknocht zijn aan Oranje en van feesten weten. Dinsdag zijn het onze gewesten Zeeland en Brabant die gastheer mogen zijn. Wij zijn ervan overtuigd, dat ook zij van hun vreugde en dank baarheid in stijlvolle vorm zullen blijk geven. Door werkbezoeken weten koningin prins, hoe „de provincie" steeds meer gaat bijdragen tot onze nationale welvaart en onze natiorfale cultuur. Ze zullen ervaren, hoe ze evenmin achterblijft in nationale gezindheid rondom de troon van Oranje. We mogen nu reeds van harte het Welkom" toeroepen. rondgeleid. De Engelse sleepboot „Kemsing", die donderdagmiddag uit Sheerness (Enge land) is vertrokken met op sleep een tweetal sluisdeuren, bestemd voor Si mons' Metaalhandel in Vlissingen, heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een van de twee sleepobjecten verloren. De oorzaak hiervan en de huidige po sitie van de sluisdeur, die ruim twintig meter lang is, zijn niet bekend. Pogin gen van een schip van het Belgisch loodswezen en de sleepboot zelf om de verloren sleep terug te vinden, hebben gefaald. Waarschijnlijk is de sluisdeur gezonken. De „Kemsing" is gisteren avond met het restant van de sleep de Vlissingse haven binnengelopen. LJet vuurwerk van de KVP in de Eerste Kamer is met een zacht sissend voetzoekertje beëindigd, aldus de Nieuwe Rotterd. Ct. De anti-Lunsianen in de KVP hadden zich niet aan de stemming onttrokken. Dit laatste zou natuurlijk heel erg zijn geweest, zodat zij in zekere zin nog een fatsoenlijke politieke daad hebben ver richt. Men moet deze kwestie ook niet te oppervlakkig bezien, er zullen wel interne beweegredenen zijn geweest, die de „rebellen" hebben genoopt vóór de begroting te stemmen. Maar op de buitenwacht, in casu de politiek geïnteresseerde burgerij, maakt het allemaal een vreemde indruk. Wij zouden deze politici aanraden voortaan iets bedaarder te werk te gaan. Wanneer men de consequenties van zijn woorden niet durft of niet mag trekken, houde men zich rustig. Nu brengt men het parlement in diskrediet, althans in de emotionele sfeer. Een van de belangrykste evenementen die Vlissingen in de voorbije jaren aan vreemdeling en stedeling in het zomer seizoen had te bieden, de showboat, zal dit jaar niet varen. De drukte op de Scheldeveren zal, naar verwachtingen van de directie van de Provinciale Stoomboot, zo groot zijn, dat zy het niet aandurft een van haar schepen uit de dienst te nemen. Wel zal het comité Zo- mershow alles op alles zetten om voor het jaar 1963 dit uitermate succesvol ge bleken trekpunt voor toeristen door te doen gaan. Om te trachten te redden wat er <c redden valt zal het Vlissingse V.V.V.- bestuur een schryven richten aan het gemeentebestuur ten aanzien van de de plorabele toestand van het hadstrand. De sterke stroom „slijpt" met vaste regelmaat het strand verder af, zodat zelfs stenen en ander ongerief bloot ko men. Het V.V.V.-bestuur overweegt even eens een brief te schrijven aan gedepu teerden over de reeds zo lang slepende kwestie van het op Deltahoogte brengen van de Boulevard,

de Stem | 1962 | | pagina 3