C.C.B. te Eindhoven bouwt bankpaleis Papier voor UW pen taak Gewestelijke Raad van het Landbouwschap ONZE PUZZEL rSrS S3 Ss IgsggSasSS UIT JAARVERSLAG 1961 BLIJKT: Boerenleenbank in Kapelle gaat gouden feest vieren Heraldische correcties op een bisschopswapen Drive-in voor automobilisten en moeders met kinderwagens CHALET KAAS Provinciale keuringen van stieren en vrouwelijk fokvee DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 MEI 1962 Kastelendag te Middelburg Zevende Zuidvlaamse Kuituurdag in Breda Inpoldering (Van onze verslaggever) Geïmponeerd staarden dezer dagen in de Philips-Jubileumhai 600 boerenleenbankbesturen naar de maquette die Eindhovens bur gemeester ir. H. Witte juist had onthuld; langzaam draaide voor hun ogen het ineuwe bankgebouw van de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank in het rond, CCB-directeur mr. Ph. van Campen had voor zijn spectaculaire maquette een roulerende schijf geleend waarop DAF zijn auto's showt, om van deze acht jaar lang verbeide surprise het hoogtepunt te maken van de algemene vergadering. Met een 10 verdiepingen tellende toren van 40 meter hoog, die excentrisch geplaatst wordt op twee lage verdiepingen, zal het nieuwe bank gebouw, dat naar schatting een slordige 16 miljoen gaat kosten, ook letterlijk een hoogtepunt worden in Brabants snelst groeiende stad, „het Rotterdam van het Zuiden". Het gebouw verrijst op de nu nog le-1 laagbouw geprojecteerd, waarin onder dige vlakte ten^ noorden van het station. J meer de ontvangst- en kashal zijn ^ge- sfeer van openheid op te roepen, zonder aan het aanzien van het bankgebouw als zodanig afbreuk te doen. Het geraam te van het gebouw wordt van gewapend beton, maar alle dichte gevelvlakken worden met natuursteen bekleed, terwijl de buitenramen en deuren van wit me taal worden. Nog enkele cijfers: de bank krijgt een frontbreedte van 85 meter en wordt 22 meter diep; de parkeerterreinen liggen circa 2 meter beneden het maaiveld, zo dat de aanwezigheid van auto's niet sto rend zal werken ten opzichte van het gebouw; de totale inhoud is 76.220 m3. De bouwplannen zijn tekenend voor de groei van de centrale bank, die in 1945 slechts 69 personen in dienst had. maar nu 355, die werken in 11 over heel Eind hoven verspreide ruimten. Groeiden de plaatselijke boerenleenbanken van een balanstotaal van 685 miljoen gulden in 1945 tot een van 2097 in 1961 de cen- tfalp bank groeide „uit haar jasje. De nieuwe jas wordt op de groei gemaakt. waar al gewerkt wordt aan de gebou wencomplexen van de TH. Met het grondwerk voor de nieuwe bank is al begonnen. Het wordt een hypermodern gebouw, zoals blijkt uit het feit dat bij een hoofdingang aan de Noordboulevard een drive-in is ontworpen. Vanuit de auto kan men hier aan een aantal loket ten eenvoudige bankzaken afwikkelen. Ook voor moeders met kinderwagens is zo'n drive-in een uitkomst, omdat haar het lastige trappen-klimmen bespaard blijft. De nieuwe bank bestaat uit een kelder verdieping, waarin onder meer de grote kluis wordt ondergebracht. Daarboven, maar nog steeds verdiept, komt een on derverdieping met parkeerruimten voor circa 135 eigen auto's. Een nog pas aan gekocht terrein achter de bank zal 900 voertuigen parkeergelegenheid bieden. Op dit terrein is ook een servicestation geprojecteerd. In de onderverdieping wordt het archief ondergebracht, de drukkerij en de mechanische administra tie. Over de onderverdieping en de eigen parkeerruimte zijn twee verdiepingen In het City-theater in Middelburg be gint 12 mei a.s. om tien uur 's morgens een Zeeuwse kastelendag. De dag, die landse Kastelenstichting, wordt begon nen met een inleiding door de heer P. J. Brand, wethouder van Hulst, over de Dubbele Poort te Hulst. De heer J. C. Rcnaud houdt een in leiding over „Isaac Hildernisse en zijn waarde voor de Zeeuwse kastellogie". Burgemeester mr. J Drijber ontvangt s middags het gezelschap ten stadhui- ze. terwijl ir. I. H. de Lussanet. van de Rijksgebouwendienst, het in de Abdij gebouwen zal verwelkomen. In de sta tenzaal worden de kasteel''-heren ten- IslottegMg dacht, alsmede een aantal kantoren. Ook komt hier de administratiehal, die grenst aan een binnentuin. Links van de hoofd ingang komt de kantine-foyer die. plaats biedend aan 600 personen, 's avonds ge bruikt zal kunnen worden als gehoor zaal. Op de eerste verdieping komen de directievertrekken en onder meer flats voor het huispersoneel. Zes liften zullen vanuit de kelderver dieping en de laagbouw naar de 10 ver diepingen van de toren suizen. De CCB zal voorlopig tenminste 3 van de 10 verdiepingen in gebruik nemen en de andere verhuren. Op de 10e etage komen de technische installaties van de air conditioning e.d., terwijl daar tevens een vergaderruimte is geprojecteerd. De nieuwe bank, die volgens het boek je klaar moet zijn in 1964, maar volgens mr. van Campen wel niet voor 1966 zal worden opgeleverd, is een creatie van de architectenbureaus De Bever te Eind hoven en Kraayvanger te Rotterdam. De architecten hebben er naar gestreefd een (Advertentie) nog voorgesteld aan de commis saris der koningin in Zeeland, jhr. A F- C. de Casembroot. liter kostelijke alpenmelk in één doosje van 170 gram fijnproevers kiezen dus steeds altijd vers Imp. J.C.N. Boering - Amsterdam De Provinciale Commissie ter bevorde- dering van Rijkswege van de Veefokkerij heeft besloten voor 1962 de keuringen van stieren en vrouwelijk fokvee als volgt vast te stellen tiiolen donderdag 10 mei Tholen 9.00 uur Poortvliet 10.00 uur St.-Maartensdijk 14.00 uur vrydag 11 mei Stavenisse 10.00 uur St.-Annaland 14.00 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 14 mei: Bruinisse 9 30 uur; Oosterland 10.30 uur Ouwerkerk 14.00 uur dinsdag 15 mei: Zierikzee 9.30 uur; Nieuwerkerk 10.45 uur.; Dreischor 14.00 uur woensdag 16 mei Brouwershaven 10.30 uur Kerkwerve 14.00 uur vrijdsg 18 mei Ellemeet 9.30 uur Haamstfde 10.45 uur Moriaanshoofd 14.00 uur. OOST-ZEEUWSCH-VLA ANDEREN maandag 21 mei St.-Jansteen 10.00 uur Clinge 14.00 uur dinsdag 22 mei Zuiddorpe 9.00 uur Absdale 10.30 uur Koewacht 14.00 uur. WALCHEREN woensdag 23 mei Kleverskerke 8.30 uur Nieuwland 10.30 uur Ritthem 14.00 uur vrijdag 25 mei St.-Laurens 8.30 uur; Middelburg 10.00 uur; Meliskerke 14.00 uur dinsdag 29 mei Souburg 9.00 uur Koudekerke 14.00 uur; vrijdag 1 juni Zoutelande 10.00 uur Oostkapelle 14.00 uur maandag 4 juni Biggekerke 9.00 uur; Domburg 10.30 uur; Aagtekerke 14.00 uur. ZUID-BEVELAND donderdag 7 juni Borssele 9.15 uur 's-Heer Arendskerke 10.30 uur 's-Heer Abtskerke 14.00 uur vrydag 8 juni Wolfaartsdijk 9.15 uur Goes 10.30 uur Heinkenszand 14.00 uur woensdag 13 juni Kruiningen 9.30 uur. OOST-ZEEUWSCH-VLA ANDEREN donderdag 14 juni Zaamslag 9.00 uur; Ossenisse 10.30 uur Kloosterzande 14.00 uur maandag 18 juni Axel 9.00 uur Hoek 14.00 uur. WALCHEREN dinsdag 19 juni Gapinge 10.00 uur Grijpskerke 14.00 uur woensdag 20 juni Vrouwenpolder 9.00 uur Veere 10.30 uur Serooskerke 14.00 uur. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN donderdag 21 juni Biervliet 9.00 uur; St.-Kruis 10.30 uur Cadzand 14.00 uur maandag 25 juni Groede 8.30 uur Nieuwvliet 10.30 uur Heile 13.30 uur; dinsdag 26 juni Eede 14.00 uur maan dag 2 juli Retranchement 10.00 uur IJzendijke 13.30 uur Hoofdplaat 15.00 uur. (Advertentie^ SPORTIEVE KINDERKVE01N6: VOOR. De BBSTE. JAREN VAN UW LEVEN Zondag 13 mei wordt te Breda in de meisjeskweekschool aan de Markendaal- seweg de zevende Zuidvlaamse Kuituur- dag gehouden. De bedoeling hiervan is evenals van de Waregemse Kultuurdagen in België, meer interesse te wekken voor, en zodoende meer steun te geven aan het Nederlandse cultuurgebied bin nen de Franse rijksgrenzen. De dag die om 11 uur begint zal om 11.30 uur officieel door de voorzitter, dr. P. C. Paardekooper worden geopend. De heer André Demedts, stichter van de Waregemse Kultuurdagen, zal spre ken over de moeilijke beginperiode. Nadat alle aanwezigen enige Zuidvlaam se liedjes uit het „Nederlands Volks lied" van Jop Pollmann hebben gezongen zal er gelegenheid tot vragen stellen worden gegeven. Na de eetpauze, waar voor voorzieningen zijn getroffen in de kantine, zal 's middags de heer Albert Deveyer, leraar aan het Collége des Flandres in Hazebroek (Frankrijk) in het Hazebroeks een rede houden onder de titel ,,Hoe is Zuid-Vlaanderen ont staan?" Nadat alle aanwezigen een drie tal Zuidvlaamse liedjes hebben gezongen, draagt de heer Jan van Alphen enige gedichten voor. De heer Joseph Deleu, hoofdredacteur van Ons Erfdeel zal een lezing verzorgen over zijn tijdschrift. Na een bandopname van een Nederlandse les in Zuid-Vlaanderen, waarna gelegen heid tot vragen stellen, zal de voorzit ter, dr. P. C. Paardekooper deze ont- moetings-bijeenkomst besluiten. De Coöp. Boerenleenbank „Kapelle" bestaat binnenkort vijftig jaar en ter ge legenheid hiervan zal er op 24 mei a.s. in een van de veilinghallen een feest avond worden georganiseerd voor de le den en hun dames. Dit deelde voorzitter F. van Hoorn mede tijdens de in hotel „De Zwaan" gehouden algemene jaarver gadering van deze bank. De heer van Hoorn deelde ook mede dat op 24 mei 's middags het nieuwe bankgebouw aan de Van der Biltlaan officieel geopend zal worden. Nadere ge gevens over deze festiviteiten kon hij nog niet verstrekken, maar zeker is toch wel, dat 24 mei een belangrijke dag zal worden voor deze bank. In zijn openingsrede zei de heer van Hoorn, dat 1961 voor de bank een zeer goed jaar is geweest. De spaargelden be reikten een hoogte als nimmer tevoren. Per 31 december bedroegen ze bijna 7 miljoen gulden en kassier Schipper deelde later nog mede dat juist per eind april het tegoed op de spaarbank het recordbedrag van 7 miljoen gulden over schreed. Ook de omzet van de bank was zeer groot, namelijk 33,8 miljoen gulden in 1961 tegen 26,7 miljoen in 1960. Hierin weerspiegelt zich de gunstige gang van zaken in Kapelle, aldus de heer van Hoorn, die verder wees op de zeer gun stige resultaten van de fruitteelt en van de betrekkelijk goede resultaten van de landbouw. In zijn jaarverslag deelde kassier M. Schipper mede, dat dit jaar een bereid- stellingsprovisie betaald zal moeten wor den over niet opgenomen kredieten. Ver der zijn een aantal safe-loketten in be stelling, welke binnenkort geplaatst zul len worden. Ook voerde de kassier in zijn verslag een pleidooi voor het rechtstreeks over maken van de veilinggelden naar de bank. Dit neemt wel toe in Kapelle, maar het zou nog veel meer kunnen ge beuren. Vervolgens werd door de kassier de rekening en verantwoording over 1961 uitgebracht, en nadat de heer P. Scheele als voorzitter van de Raad van Toezicht had geadviseerd de rekening goed te keuren, werd hiertoe besloten. Bij de bestuursverkiezing werd her kozen als voorzitter de heer F. van Hoorn. Als plv. bestuurslid werd ge kozen de heer I. Slabbekoorn. Tot lid van de Raad van Toezicht werd her kozen de heer P. Scheele, en tot plv. lid de heer M. de Jager Joz.zn. BERGEN OP ZOOM IN FEESTSTEMMING Het moet voor de Oranjevereniging en het gemeentebestuur van Bergen op Zoom wel een hele voldoening zijn geweest, dat zij Bergen op Zoom een geslaagde Konin ginnedag hebben bezorgd. Heel Bergen op Zoom was in feeststemming, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat.. Doch slechts In onze verbeelding! In wer kelijkheid was het weer als altijd: het was weer pet. Kan het niet als in alle andere gemeenten, waar diverse vermakelijkheden werden gegeven? Breng eens wat leven en zonneschijn in ons dooie Bergen op Zoom. BERGEN OP ZOOM H. TE P. COUPEERVERBOD IV Wij willen de heer W. v. G. te Chaam nog éénmaal van repliek dienen. De Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft niet de pretentie te denken, dat de Nederlandse agrariërs, die zich voor standers van het couperen van paardestaar- ten tonen, geen paardeminnaars zouden zijn. Wij zeggen evenmin, dat deze agrariërs wis pelturige lieden zijn en wij nemen zelfs gaarne aan dat het coupeerverbod niet bij hen leeft. Daarmede is echter nog niet aangetoond, dat de schrijver van het artikel en de andere voorstanders van het couperen gelijk zouden hebben. Integendeel, de schrijver van het artikel noch zijn medestanders, zijn bij machte om ook maar met één behoorlijk argument aan te tonen, dat bij het couperen een redelijk doel wordt nagestreefd. Tijdens de voorbereiding van de wet op de dierenbescherming heeft de regering aan het centrum paardebelangen (de overkoepe lende organisatie op het gebied van het paardegebruik en de paardefokkerij) en aan de koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" gevraagd om de nadelen van het coupeerverbod uiteen te zetten. Geen van beide organisaties slaagde daarin op overtuigende wijze. Wanneer dus wat betreft het gebruik van het paard er geen voldoende motieven zijn om te couperen, dan blijft alleen nog over de waardering van het uiterlijk van het paard. Dit laatste is dan ook eigenlijk het enige motief dat de schrijver gebruikt wan neer hij schrijft: ,.De gecoupeerde staarten vormen een essentieel onderdeel van het type." Wij noemen dat een kwestie van smaak of een kwestie van mode. Waarlijk niet alleen in Ierland, maar ook in Engeland Denemarken en Duitsland denkt men er net zo over als wij. Het couperen van paardestaarten geschiedt derhalve volstrekt nodeloos. Bovendien be hoeft men werkelijk geen deskundige te zijn om aan te voelen dat een paard niet voor niets een staart bezit. Deskundigen, geraadpleegd bij de voor bereiding van de wet op de dierenbescher ming. hebben destijds duidelijk uiteengezet waarom het gemis van zijn staart voor een paard nadelig is. De meerderheid van onze volksvertegen woordiging heeft daarop van de regering verlangd, dat het coupeerverbod in de wet werd opgenomen. Het was dus niet de regering die de „onbenullige bepalingen" of die „waardeloze wet" heeft gemaakt. Het blijft ons derhalve met verbazing en ergernis vervullen, wanneer iemand openlijk de hoop uitspreekt dat men deze wettelijke strafbepaling zal negeren. Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren afd. Breda. Mr. J. m. Misteli, voorzitter BREDAMOOIE STAD In 1953 werd bij gelegenheid van iTet dertigjarig bestaan der kindervereni ging St. Joseph te Breda, door de toen malige bewoners uit de directe omgeving geld Ingezameld waarvan een vlaggestoel werd bekostigd, die werd gebouwd op het Frans Heylaertsplein. Een aantal van die bewoners is inmiddels verhuisd en de vrijgekomen woningen wer den door andere bewoners betrokken. «hfef«een 3antal der oude bewoners terin nlPl™' hebben ™eten consta in Tnlcï eT Z° prachti«e vlaggestoel ,1 a"183"06" tijdS d00r de jeugd (kinderen van gemiddeld 6 jaar oud) uit deze wijk, volkomen is vernield. Het metselwerk is met kinderschopjes uitgegraven en stukgeslagen, de vlaggestok is afgebroken en de rest wordt nu gebruikt om vuurtje te stoken, terwijl de steen ztnktnur«ein dd kf deren ervan weerhouden om de genoemde vernielingen voort te zetten en wlllen zii taarvan™ 'SStaSSSta'™ hefhersfel v«'S?" StUki' b«dra«" BREDA VOORBIJGANGER Verschenen is het jaarverslag 1961 van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap. Uit het verslag blijkt welk een veelzijdige taak de Raad in de provincie te vervullen heeft. Wat de Wet Vervreemding Landbouw gronden betreft heeft de raad bijzondere aandacht besteed aan de positie van de pachter en aan de situatie in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar reeds een groot per centage van de bedrijven eigendom is van buitenlandse eigenaren. Tengevolge van een abnormale bezet ting met natrium ontstonden grote moei lijkheden in de polder Schouwen. Met medewerking van de CTD en de Neder landse suikerindustrie werd bereikt dat 4500 ton Franse gips en 18.000 ton schuimaarde beschikbaar kwamen ten einde verder structuurverval te kunnen tegengaan. Er is een regeling getroffen voor de geleden schade aan de oogst 1961. Het verslag signaleert vervolgens de moeilijkheden m.b.t. de fruitteelt in de westhoek van Schouwen-Duiveland. Op diverse bedrijven stierven vele fruit-) bomen af. Het bleek niet verantwoord tot herinplanting over te gaan. Het gemeen tebestuur van Westerschouwen heeft nu zijn medewerking toegezegd de betref fende bedrijven (20 stuks met een op pervlakte van 50 ha) in het recreatie gebied van de gemeente op te nemen. Steun van de provinciale overheid in deze kwestie wordt door de raad zeer naar de mening van de raad dringend gewenst geacht. De raad heeft bezwaren ingediend te gen de uitbreidingsplannen van Middel burg, Nieuwvliet, Koudekerke en 's-Heer Arendskerke. In Koudekerke kon men tot een oplossing van het probleem ko men. De raad heeft geen bezwaar gemaakt tegen de vestiging van de industrie Dow Cemical te Terneuzen. Alhoewel daar door opnieuw plm. 80 ha zeer goede cultuurgrond voor de landbouw verloren gaat, aldus het verslag, meende de raad tegen dit plan geen bezwaar te moeten maken daar de vestiging van een derge lijke grote industrie niet alleen voor Zee land maar zelfs voor geheel Nederland van grote betekenis kan zijn. De raad acht het gewenst dat een ver tegenwoordiger van de raad wordt op genomen in de provinciale commissie ter beoordeling van de uitbreidingsplannen. De uitspraken in de onteigeningsproce dures inzake de verbreding van het ka naal Gent-Terneuzen worden zeer be vredigend voor de belanghebbenden ge noemd. Aan het dagelijks bestuur van het Landbouwschap ig volgens het verslag opnieuw verzocht een spoedige inpolde ring van het Land van Saeftinge bij de overheid te willen bepleiten. Gezien de grote behoefte aan cultuurgrond is het gewenst dat dit gebied van plm. 3000 ha goede schorgrond op korte termijn wordt ingedijkt. De raad heeft bezwaren ingediend te gen het voorgestelde tracé voor een nieu we provinciale weg van het Zuid-Sloe m de richting 's-Heerenhoek-Lewedorp, daar een, zo zegt het verslag, voor de landbouw gunstiger oplossing kon wor den bereikt middels de bestaande Groe- neweg. G.S. zijn niet op dit bezwaar in gegaan. G.S. zijn wel akkoord gegaan met een door de voorbereidingscommissie voor de ruilverkaveling voorgesteld tracé voor de aanleg van een autoweg door faoord- Beveland. De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft ingestemd met de plannen tot aanleg van een nieu we haven te Walsoorden, daar een gro tere haven met een goede accommodatie voor dit deel van oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren noodzakelijk moet worden geacht, aldus het verslag. De raad was voorts o.m. van mening, dat een intensieve bestrijding van alle distels noodzakelijk is gezien de daaraan voor de landbouw verbonden gunstige gevolgen en besloot niet in te gaan op een verzoek van de districtsraad voor Noord-Beveland om een bepaalde soort van verplichte bestrijding uit te sluiten. De arbeidsvoorziening in de landbouw leverde in 1961, gezien de gunstige weersomstandigheden, nergens moeilijk heden op. ONZE ZEEUWSE BRUG De kaart van Nederland bekijkend, hangt Zeeland er zo'n beetje als franje bijDe Zeeuwen, zelf grotendeels agrariërs en men sen van het water, veel van de natuur elementen afhankelijk, nogal bedachtzaam, misschien ook daardoor een sterk volk met een traditie, zijn nog altijd tot grote daden j in staat. Zo kregen wij nu weer onze brug. 5 km. de langste van Europa. Met deze brug zal de welvaart van onze provincie niet alleen stoffelijk, maar ook cultureel gebaat zijn. De taak een brug te slaan van een Zeeuws mobiel museum voor beeldende kunst, tus sen deze kunst en de Zeeuwen zal nu door een vlottere verbinding, dus makkelijker exposeren, lichter worden. Deze brug, niet van 70 miljoen, maar bijv. van 70 mille en even onontbeerlijk, is te bouwen; maar, dan moeten ook alle Zeeuwen (nu waren het er te weinig en slechts 10 pet. van de aangezochte bedrijven, instanties, particu lieren, etc. met een opbrengst van plm. f 10.500) met de groei van het Delta- en Sloeplan hun steentje bijdragen. En dat kan via het gironummer van de Amsterdamse Bank no. 97221, t.g.v. Het Zeeuwse Museum fonds. Een grievende jarenlange achterstand moet hier verdwijnen. Mag het woord van de grote museumdirecteur W. Sandberg ook voor Zeeland gelden?, nl. „Wat is de taak van de kunstenaar? Het leven te verfraaien en te veraangenamen? Ons te helpen aan mooie gedachten? Ons weg te voeren uit de beroerdigheid van alledag naar het ver hevene?". Mag het? Kan het? MIDDELBURG LOUIS HEIJMANS GROSLIJSTSTEMMING In Papier voor uw Pen van zaterdag 28 april schrijft de heer Matthee, dat aan alle r.-k. kiezers een gedrukte circulaire is ge zonden op 2 april 1962. Het kan door de heer Matthee goed be doeld zijn en dat geloof ik ook wel. Doch wat heeft hier plaatsgehad? Velen hebben geen circulaire ontvangen, veel minder ge lezen. Kinderen van 7 tot 10 jaar werden belast met het bezorgen van deze circulaire. De heer Matthee acht het uitgesloten, dat er hier personen waren die een blanco stem biljet kregen, althans benut hebben, doch ik kan hem mededelen, dat zoiets hier wel gebeurd is en ook benut. Deze persoon had de naam van zijn kandidaat er op geschreven en merkte toen dat er iets ver keerd was: ook zijn opvolger had zo'n bil jet. Het biljet moest worden ingeleverd voor hij een ander kreeg, zodat zijn geheim aan de openbaarheid was prijs gegeven. LAGE ZWALUWE B. H. v. d. VEEKE Bij deze maak ik u er beleefd op attent, dat in de afbeelding van het bisschopswapen van mgr. De Vet, zoals die vrijdag jl. in uw blad stond afgedrukt, enige heraldische fouten schuilen. 1. De hoed moet even groot zijn als het wapenschild. 2. De koorden van de kwastjes mogen niet uit de bol. doch moeten uit de rand van de hoed komen. 3. Het Griekse kruis in het schild moet gelijkarmig zijn; eveneens dienen de krullen aan dit kruis gelijkvormig te zijn. 4. De witte St.-Andrieskruisen moeten vrij in de rode achtergrond zijn geplaatst. 5. Tenslotte ontbreken de voornaamste attrl- buiten van de bisschop, nl. de mijter en de staf. Zonder deze is het geen bisschops wapen, doch dat van een abt. Het zou jammer zijn, wanneer het wapen met deze heraldische misvattingen op 13 mei a.s. wederom zo in uw blad zou worden afgedrukt. BREDA C. TH. W. (Advertentie) volmaakte pasvorm - uiterst sterk dus voordelig door lange levensduur Omschrijving: Horizontaal: 1. bloem; bloem; bloem. 2. bijbelse fi guur; inzet; niet dik. 3. vervoeronder neming; boom; bijbelse naam; omroep vereniging. 4. vogel; spet; rendement vis. 5. ontkenning; graaf werktuig; jon gensnaam; nieuw; lidwoord. 6. gezellig; uurwerk; groente. 7. maanstand; onge hoorzaam; vogel; voorzetsel; deel v.d. bijbel. 8. deel v.e. mes; koud; spoedig; uitroep. 9. staat der V.S.; klein beetje; menselijke communicatie. 10. muurholte; voorzetsel; dierengeluid; bijwoord; in orde; ernstig ongeluk. 11. klein takje; vaste uitdrukking; bakplaats; nobel. 12. zeer slank; tijdperk; rode (Duits); wind richting. 13. voorzetsel; klein mens; dub- belzang; overheidsbedrijf. 14. spaanse uitroep; gehoorzaal; boom; selenium; mannelijk zoogdier. 15. bloem; bloem. Verticaal: 1. bloem; bloem. 2. vruchtbare plaats; deel v.h. been; meisjesnaam; nagerecht. 3. mythologische figuur; deel v.e. schip; driehoekig stuk stof; 4. alleenspel; soort schip; tot en met; zuivelprodukt; anno Ghristi; 5. meisjesnaam; weerklank; en andere; deel v.d. tuin; bolgewas. 6. kruishout; zangnoot; spoorstaven. 7. meisjesnaam; drank; roem; reus. 8. toe stand v. rust; onzin; goud (Fr.); aanw.j voornaamw. 9. munt; deel v.h. hoofd; Europeaan; familielid. 10.vertegenwoor diger; ijle stof; gesloten; vlinderlarve. 11. soort schip; forteficatie; titel; hard deel in hout. 12. keurtroep; afbeelding; voorzetsel. 13. vernis; slagader; rivier in Brabant; lidwoord; voor. 14. voorzet sel; gissen; maat; klein takje; en om gekeerd. 15. bloem; bloem; bloem. OPLOSSING Horizontaal: 1. ar; 3. opera; 6. rob; 9. ma; 11. ventiel: 14. bekijken; 16. ga; 17. air; 18. me; 19. oe; 20. gans; 22. oord; 25. st; 27. klei 28 essen; 30. rete; 31. ee; 32. em; 34. ook; 35. tu ;36. al; 37. noria; 40. takel 42. nap 43. dar; 44. stuur; 47. kwaad; 50. at 51. ss; 52. set; 54. ed; 55. ui; 57. boos; 58. stere; 60. albe 61. t.l.62. rage 64. abel; 66. ir; 67. li; 69. een; 70. a.e. 71. geniaal; 74. •tortuur; 78. en; 79. k.m.a.; 80. lea; 81. sr. Verticaal: 1. a.v.; 2. regelen; 3. o.t.; 4. pisa; 5. a.e.; 6. re; 7. oker; 8. bij; 9. meestal; 10. an 12. na; 13. lasso; 14. broek; 15 km 19. oke 20. gier; 21. ne; 23. en; 24. druk; 26. tel; 29. sop; 33. minus; 35. tarwe; 38. out 39. aar 40. tak; 41. eva: 44. stollen; 45. u.s.r.r.46. ree; 48. adel; 49. dubieus; 50. abt 52. steel; 53. trant; 56. ier 58. sg; 59. eb 63. adam; 65. eire; 68. in; 70. au; 71, ge 72. ik; 73. aa; 75. o.l. 76. t.a.; 77. r.r. (Nadruk verboden)

de Stem | 1962 | | pagina 15