Drieduizend kinderen zullen koningin Juliana begroeten ,1 Eerste exemplaar in Zeeland voor H. Yalent uit Heikant Borgstellingsfonds vierde in Goes zijn zilveren bestaan balastore ZONGORDIJNEN Raad Breskens bespreekt verzoeken om subsidie Veel Middelburgse straten met hekken afgezet Ter gelegenheid van zilveren feest Boerenleenbank Lewedorp krijgt bijkantoor te Goes Gezondheidscertificaat voor varkens Knolselderij op contract m tmÊm modellen :en kroontje Erehaag door padvinders Route Afzetting Vijfde Zeeuwse klaverdrogerij bij Kortgene Chr. geref. kerk te te Dussen opgeheven Bestuur WeUicht nog dit jaar verplichte t.b.c.-bestrijding onder vogels Zeeland eerste abortus-vire provincie Mijlpaal Spaarbank Honderd bedrijven Fonds werd uit nood geboren Moeit ijkbeden Kredieten Ruim arbeidsveld pagblaaSk^tem Bluf en werkelijkheid Waarheid Teenagerfeest te Hansweert Citaat 12 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 MEI 1962 V.1 n kostuums van onaal topniveau, amour van haute i dat ondefinieer- ra". De keuze is t, de prijzen zijn der aantrekkelijk. (Van onze redacteur). Bijna honderdtwintig man brengt het 'Middelburgse politiekorps, bijgestaan door de Rijkspolitie, a.s. dinsdag op de been om het mas sale verkeer, dat bij het bezoek van H.M. de Koningin, het centrum zal overladen, in goede banen te leiden. Niet minder dan vijf hef schroef vliegtuigen zullen vorstin en ge volg 's morgens op het sportveldencomplex aan de grond zetten, waar zij worden verwelkomd door een schare van drieduizend schoolkinderen. Per auto zal het gezelschap zich dan via de hieronder vermelde route naar de markt begeven. Bij het gasthuis wordt de tocht even onderbroken. Hier zullen verpleegsters bloemen aan koningin en prinsessen aanbieden De koninklijke harmonie „Ons Genoe gen" uit Vlissingen is de bijzondere eer te beurt gevallen om op de Markt, naast j het erepodium, het Wilhelmus te spelen op het ogenblik, dat H.M. de Koningin j het stadhuis verlaat. Padvinders uit de gehele provincie j vormen een erehaag op het open terrein I bi het sportveldencomplex als het ko- I ninklijk gezelschap tegen 1 uur in de middag de hoofdstad en Zeeland weer I verlaat. j De politie verzoekt het publiek reeds maandagavond 7 mei zijn stilstaande voer tuigen uit de te volgen route's te ver wijderen en elders te parkeren. Deze route's zijn: le Sportlaan Noordsingel (van Sport- laan tot voorbij Koepoortbrug) - Molen- I water (van Koepoort tot Noordpoort straat) - Noordpoortstyaat - Noofrdpoort- plein - Herengracht - Seisdam - Achter de Houttuinen - Langeviele - Potten- markt - Plein 1940 - Gortstraat - Var- kensmarkt - Hoogstraat - Nieuwe Haven - Turfkaai - Houtkaai - Segeerstraat - Lange Delft (van Segeerstraat tot Koor kerkstraat) - Koorkerkstraat - onder de Toren - Groenmarkt - Bachten Stene - Lange Noordstraat (van Bachten Stene tot Markt). 2e. Balans - Haringplaats - Bleek - Koepoortlaan en vervolgens langs een deel der le route tot het terrein aan de I Sportlaan. Verder dienen vanaf diezelfde maan dagavond vrijgehouden te worden de Markt, de Nieuwe Burg en de Boden plaats. van onderwijzers worden toegelaten op het sportterrein by aankomst van het koninklijk gezelschap. Voor schoolkinderen onder geleide van onderwijzers wordt gereserveerd het gedeelte van de Turfkaai en de Houtkaai tot de Koningsbrug aan de zijde van de kade. Op 8 mei a.s. zal het busstation van het Streekvervoer Walcheren van 9.00 tot 11.00 uur van het Plein 1940 naar de Loskade worden verplaatst. De Markt, Nieuwe Burg en Onder de Toren worden op dinsdagmorgen om 7 uur met hekken afgezet. Toegang tot het afgesloten gedeelte van de Markt kan voor genodigden en deelnemers aan de manifestatie alleen worden verkregen resp. via de Lange Noord- straat en het Zusterplein. Om 7.00 uur wordt voor alle voertuï gen afgesloten (dus ook voor rywielen en bromfietsen) de Markt - het Zuster plein - de Lange Delft (tot St.- Jan straat) - Nieuwe Burg - Lange Noord straat (tot Bachten Stene) - Vlasmarkt (tot Penninghoek - Gravenstraat (tot Zusterstraat) Om 8.00 uur worden de te volgen route's afgesloten voor alle verkeer. Zo lang mogelijk zal echter het ver keer vanaf de Stationsstraat via de Ko ningsbrug en de Houtkaai naar de Lon- densekaai en omgekeerd worden doorge laten. Ditzelfde geldt voor het verkeer vanaf de Veersesingel via de Noordsingel naar de zijde van de Noordbrug cn omgekeerd. Voertuigen kunnen worden gernv1,"Qerd op: Loskade - Korendijk - Kinderdijk - Londensekaai - Bierkaai - Rouaansekaai - Rotterdamsekaai - Dam - Dwarskaai - Klein Vlaanderen - Walensir.gcl, Hof van Tange (via Zandstraat en Achter de Houttuinen te bereiken) - Pottenbak kerssingel - Schoorsteenvegerssingel en daarbuiten. Alleen schoolkinderen onder geleide Waarschijnlijk in september zal tussen Kortgene en Colijnsplaat begonnen worden met de bouw van een fabriek, waarin Luzerne- klaver gedroogd en in brokjes ver werkt zal worden. De fabriek zal worden geleid door een orrlangs opgerichte coöperatie van bijna zeventig landbouwers uit Noord en Zuid-Beveland. De fabriek zal de vijfde in zijn soort in Zeeland worden. Reeds zijn klaver drogerijen gevestigd in Goes, Tholen, Zierikzee en Sluiskil. De fabriek, die on- De Boerenleenbank te Lewedorp heeft de laatste jaren een hoge vlucht geno men. Het bewijs daarvoor is gelegen in het feit, dat enige tijd geleden een pand in Goes is aangekocht, waarin na gron dige verbouwing, een bijkantoor van de bank wordt gevestigd. De gestadige groei vormde ook het hoofdmotief van de openingsrede, die tijdens de algemene vergadering van de bank door de voor zitter, de heer W. Remijn, werd uitge sproken. Daarin uitte hij grote voldoening over het stijgende vertrouwen bij het katho lieke volksdeel en in niet onbelangrijlte mate bij andere groeperingen op Zuid- Beveland, hetwelk onder meer tot uit drukking komt in een zeer aanzienlijke voorschot- en kredietverlening in de eigen kring van het agrarisch-financiële leven. De Boerenleenbank Lewedorp is van de Centrale Bank te Eindhoven de be langrijkste exponent op de Zeeuwse eilanden en haar werkgebied strekt zich in hoofdzaak uit over de dorpen Lewe dorp, Nieuwdorp, 's-Heerenhoek, Hein- kenszand en Wolf aartsdijk, terwijl in minder mate ook Goes, Nisse en Kwa- dendamme tot deze kring worden ge rekend. Een verheugend aspect in dezen wordt ook genoemd het feit, dat de relaties van de bank niet uitsluitend voortkomen uit de agrarische sector, doch daarnaast voor een niet gering quantum tevens uit het bedrijfsleven en onder de werkne- mende standen. De voorzitter noemde nog enige cijfers over uitstaande gelden in de eigen kring van de gezamenlijke banken in Eind hoven. Dit totale bedrag is in 1961 ge stegen van 784 tot 942 miljoen gulden en dat Lewedorp in deze Centrale geen slecht figuur slaat, moge blijken uit het feit, dat deze bank is aangezocht, het gehele district Breda te vertegenwoor digen in een studiecommissie ter wijzi ging van de modelstatuten der gehele Centrale. Vooruitlopend daarop werd een wijziging in uitzicht gesteld, die een soepeler gang van zaken bij de voor schot- en kredietverlening zal waar borgen. (Advertentie) geveer 1 miljoen gulden zal gaan kosten, zal tussen genoemde plaatsen op Noord- Beveland» worden gevestigd omdat het hier een industrie met een luchtje" betreft, die men liever niet binnen de bebouwde kom heeft. Van de zijde van het coöperatiebestuur heeft men ook Walcherse landbouwers warm proberen te maken voor deelname. Walcheren had echter nog geen belangstelling. Om streeks mei 1963 hoopt de coöperatie de'eerste klaver te kunnen verwerken. De stichting van de coöperatie is ge baseerd op twee belangrijke argumenten. Het telen van Luzerne-klaver geeft een structuurverbetering van de grond, die nog geld opbrengt bovendien en het kan worden uitgevoerd met een minimum aan arbeidskrachten. De boeren hoeven de klaver alleen maar te zaaien. Het maaien en de verwerking in de fabriek worden verricht met behulp van ar beidskrachten, die in dienst zijn van de coöperatie. Luzerne-klaver groeit beter naarmate de temperatuur stijgt. Dit komt omdat de wortels zeer diep in de grond drin gen. Na het omploegen van de grond voor de teelt van andere gewassen zor gen de overblijvende wortelgangen van de klaver voor een uitstekende verticale drainage van de grond hetgeen het nieuw te telen géwas (dikwijls bieten) zeer ten goede komt. De in 1905 te Dussen geinstitueerde chr. geref. kerk is thans opgeheven en haar voorganger, de dienstdoende ou derling D. Colijn, (92 jaar) heeft zijn laatste leespreek gehouden voor de bei de nog overgebleven gezinnen, die zich inmiddels bij een andere gemeente heb ben aangesloten. te Lewedorp, waar een en ander in 1961 tot boven de 5 miljoen gulden steeg, ter wijl het tegoed van lopende rekening houders om en nabij de 1 miljoen lag. De zijde der activa op de balans ver toont een tegoed van de ban!: bij de Centrale in Eindhoven van ruim 4 mil joen gulden, waarnaast het totaal van de uitstaande kredieten en voorschotten f 1.7 miljoen bedroeg. Bezien we daar naast. een balanstotaal van f 6.244.608, en den totale omzet over 1961 van f 37.433.362,dan wordt het duidelijk, dat de Boerenleenbank Lewedorp voor al bij het katholieke bevolkingsdeel op de Zeeuwse eilanden een zeer belangrijke plaats inneemt. De efficiency eft de accu ratesse, welke na de mechanisatie der boekhouding hier aanmerkelijk zijn ver hoogd, zullen aan de goede result-ten wellicht niet vreemd zijn. Met toevoeging van f 16.000,— uit de winst over 1961 werden de reserves van de bank gebracht op het respectabele to taal van f 120.000.—. Bij de bestuursverkiezing werden de beide aftredende leden, de heren J. Boonman en C. de Baar, herkozen, zodat het bestuur ook thans bestaat uit W. Remijn, J. Boonman en P. Vermue en de Raad van toezicht uit C'. de Baar, B. Remijn en S. Smits. Met betrekking tot het bijkantoor in Goes kan nog gemeld worden, dat hier voor reeds een pand beschikbaar is, doch het wachten is nog steeds op de nodige vergunningen voor verbouwing en res- (Van onze redacteur) De Zeeuwse gezondheidsdienst voor,dieren, die oorspronkelijk werd gesticht voor de t b.c.-bestrijding bij runderen blijkt inmid dels te zijn uitgegroeid tot een organsatie, die de preventieve genees kunde in alle denkbare facetten in praktijk brengt. Met name be hoort hiertoe de uitroeiing bij varkens van besmettebjke hoest, pest, schurft en wormenplaag. Een medisch systeem werd uitgedokterd, dat zijn bekroning vindt in de toekenning van een gezondheidscer- tifcaat voor varkens, aan de eigenaar-fokker, die daarmee bij even tuele verkoop van een dier uiteraard stevig in zijn schoenen staat. Welnu: de eerste Zeeuwse bezitter van zo'n waardevol papier is H. Valent uit de Julianastraat te Heikant (gem. St. Jansteen), die het zich gisteren zag geoffreerd door de voorzitter van 't stichtings bestuur, P. H. A. Polderman uit Kruiningen, hetgeen vanzelfspre kend met enig ceremonieel gepaard ging. In de kraakheldere keuken van zijn bedrijfswoning, waarin de nog te realise ren schoonmaakbeurt een volslagen overbodige formaliteit lijkt, mocht de Zeeuwse primus inter pares bij deze ge- „A..6 legenheid verscheidene agrarische auto- tauratie. Dat dit bijkantoer een gevolg is riteiten verwelkomen, waaronder rijks- van de groei der bank komt tot uiting ]andbouwconsulent, ir. Haenen, de direc- Met betrekking 'tot de varkensziekte- bestrijding merkte de spreker nog op, dat van ministeriële zijde hiervoor vijf miljoens guldens beschikbaar werd ge steld, waarna ook het produktschap voor vee en vlees een niet onbetekenende duit in het zakje deed om de doelstellingen van deze gezondheidsdienst te verwezen lijken. De spreker legde er de nadruk op, dat deze dienst geen overheidsin stelling is, doch tot het bedrijfsleven behoort. Hij omvat acht Zeeuwse krin gen en de bestuursleden zijn slechts één maal herkiesbaar, wat een maximale zit tingsperiode van acht jaar inhoudt. De Zeeuwse dienst is de kleinste in het land, doch binnen de provinciegrenzen veruit de grootste op agrarisch gebied. Voortref felijke medewerking werd ondervonden van de zijde der praktiserende dieren artsen, en de verschillende rijksland- bouwdiensten. in het grote aantal op Goes georiënteer de rekeninghouders. Wanneer de restauratie hier eenmaal in kannen en kruiken is, zal ook aan deze groep relaties een modern geoutil leerd bankgebouw ten dienste staan. Men verwacht dan vooral in de sector van de spaarbank nog een grote toe name. De stichting Spaarbank, ondergebracht bij de Boerenleenbank Lewedorp, geniet in ruime mate de belangstelling van de bevolking, geconcentreerd in het N.W.- deel van Zuid-Beveland. Het is gebleken, dat ook in kringen, welke in geen enkel opzicht met de agrarische bedrijfsvorm zijn gelieerd, de spaarmethoden van de Boerenleenbanken worden geprefereerd, hetgeen zich met name manifesteert in het snel stijgend spaartegoed bij de bank Een verzoek van de heer A. Cappon h£iaUn u aTpeer,erroin te kunnen uit- van ri» SfS nen langdu«êe discussie w JLm Breskens uitgelokt. B en wilt!teldenJvoor om dit verzoek, het- vnnr t°°r tweede maal gedaan werd, voor kennisgeving aan te riemen van™ ene raadsleden waren echter tief röit"™8' jhet Particulier initia- 2 worden tegengewerkt om- wille van het structuurplan. De heer tegen het ijn recrea- Hij noemde oti uutD Cambier kantte zich tVieeïer°l°m bmnen de rode lijn reerea- deJp iK in,te nchten. Hij noemde nutteloos, daar de gronden die een w L Bfen waardeloos blijven lig- fe.staMeth0UaderD,v d- Hooft zei- dat w* ana de Plunologische Dienst een ™de,re mening zijn toegedaan. De re- n!S '?ngs de kust dient in goede ba- geleid te worden. Volgens burge- meester Eekhout zou het toestaan van nnnVerS?a Precedenten kunnen schep- ünn' ,J bezitten twee kampeerterrei- nnrii/" ,debben beslist nog geen derde nodig Wethouder Zegers zegde nog dat et net aannemen van Cappons verzoek rnl* ?,rin?lpe besluit om samenwerking JJ?®; 5e 4 andere kustgemepnten geen imeer beeft. Op 9 mei zou een niormele bijeenkomst van de kustge- ïfi en plaatsvinden. Het b. en w. voor- werd tenslotte met 6-5 stemmen verworpen. z°e Heemkundige Kring voor West- vanU?sch'^laancieren vroeë een subsidie van 4 ct per inwoner en kreeg er 2. De neer Carels wilde wel eens weten waar- er maar 2 ct gegeven werd. Weth. V- Q. Hooft zei dat men eerst de be- laagrijkheid eens wilde aanzien. iets anders was het met een verzoek van de watersportveren. Breskens die een subsidie van f 250 had gevraagd voor JRjaar te houden wedstrijden. B. en w. «telden voor hierop afwijzend te beschik- 5®} e.chter stellen wij deze sportmani- Kal le zeer °P PriJS en zullen wij een eRer 0f medaille beschikbaar stellen. e heer Carels had zich over dat ont werp verbaasd. De vereniging heeft veel gedaan voor de ontwikkeling van de wa tersport. De middenstand heeft zijn voor delen, de jachtbouw kreeg vele opdrach ten. De jachten zijn van groot belang, ook i.v.b. in de 3e haven. De heer Goethals vond de watersport een belang voor de Breskense gemeenschap. Hij vroeg toch wel iets te geven waardoor de goede wil getoond wordt. Weth. v. d. Hooft vond dat de watersport alleen van belang is voor de mensen die dit beoe fenen. Met een totaal van 53 leden vond hij de contributie te laag, terwijl weth. Zegers betoogde dat er leden op deze lijst staan, die deze subsidie beslist niet zouden willen vragen. Tenslotte werd het voorstel van b. en w. aangenomen met de heren Carels en Goethals tegen. Aan de PZEM werd een perceeltje grond voor een transformatorstation verkocht ter grootte van 35 m2 in het uitbrei dingsplan. Voorts werd een perceel bouwgrond van 680 m2 tegen f 13,75 ver kocht aan de heer Megank uit Haaltert (B). Voor de verbetering van de bestaande boulevard was reeds een begroting van f 95000 opgenomen. De kosten worden thans geraamd op f 163.000 waarvoor een aanvullend krediet nodig is. De heer Leenhouts vond dat bij de bushalte de weg te nauw is en zeker wanneer er nog een verkeerszuil bijkomt. De heer Cambier noemde dit maar obstakels. Ook wilde hij de parkeerstrook breder maken. De meeste raadsleden vonden de kosten wel erg aan de hoge kant. Weth. Zegers zegde dat vooral de Nuts be drijven veel vragen voor verleggen van leidingen. Het bedrag is als volgt opge bouwd kosten werk f 145.000. Ingenieurs bureau f 8000 en Nutsbedrijven f 10.000. Met overgeschoten klinkers van de bou levard kunnen we het parkeerterrein in de Oesterput beleggen. De burgemeester zei nog dat verbete ring dringend noodzakelijk is daar alles uit elkaar rammelt, wat niet ten goede aan de woningen komt. teur van de gezondheidsdienst, dr. J. Tesink, met diens collega, dr. A. J. B. Hammink; de Hulsterse dierenarts, dr. de Nijs, de algemeen secretaris van het varkensstamboek, J. H. Terkeurs, en enkele representanten van de l'and- bouwvoorlichtingsdienst.- Dr. Tesink, die Zeeland de eerste abortus-vrije provincie noemde, gaf een globaal overzicht van de verschillende activiteiten, waarmee de gezondheids dienst voor dieren zich onledig houdt. De bestrijding van abortus, de mond- en klauwzeerinenting, de horzelbestrijding, enz., vormen daarvan momenteel een slechts bescheiden onderdeel. Dank zij het vrijwillig lidmaatschap der veehou ders kan met name dr. Hammink een intensieve ziektebestrijding voor paar den, schapen en varkens realiseren, waartoe elke provinciale gezondheids dienst een financiële o verheidsinjectie krijgt. Dr. K. G. Robijns blijkt gespecia liseerd te zijn in de bestrijding van pluimveeziekten en is belast met de technische laboratoriumleiding, terwijl directeur dr. Tesink zich in hoofdzaak! bepaalt tot de stofwisselingseuvels en wat daarmee samenhangt. Momenteel (na een jaar praktijk) weet de dienst zich reeds daadwerkelijk ge- ruggesteund door het vrijwillige lidmaat schap van' een vijftigtal agrarische be drijven, welk aantal volgend jaar hope lijk zal zijn verdubbeld. Vermoedelijk kan de dienst, in samen werking met het landbouwschap, nog dit jaar een verplichte t.b.c.-bestrijding on der de vogels bewerkstelligen in Z. Vlaanderen, wat uiteraard ook voor mens en vee van groot belang is. Nog diverse woordvoerders gaven ver volgens uiting aan hun begrijpelijke vol doening over de totstandkoming van deze medische mijlpaal in de Zeeuwse land bouwerswereld, die vervolgens met iets anders dan wijwater werd ingezegend. (Advertentie) „Wanneer ik bij de aanvang moest constateren, dat in eerste aanleg slechts een achttal gemeenten bereid was toe te treden, mag thans met voldoening worden vermeld, dat 43 gemeenten zijn aange sloten, waarvan 9 sedert januari 1961, zodat met recht kan worden getuigd dat het fonds in het district burgerrecht heeft verkregen." Deze woorden heeft de heer J. W. Kögeler, voorzitter van het Borg stellingsfonds voor de Zeeuwse Eilanden in de Korenbeurs te Goes gesproken tijdens zijn herdenkingsrede bij gelegenheid van het 25- jarig bestaan het het Borgstellingsfonds. De herdenkingsrede was zeer uitge breid en liet vrijwel geen enkel aspect van het werk 'van het fonds onbespro ken. De heer Kögeler herinnerde eraan, hoe het fonds in de beruchte dertiger jaren uit de nood geboren is. H#t fonds was bestemd voor de kleine middenstand, meer in het bijzonder voor de detailhan del en het ambacht. Spreker noemde het de verdienste van het nu overleden be stuurslid, de heer A. Menheere, die voor zitter was van de federatie van r.-k. middenstandsverenigingen in Zeeland, dat het fonds in het leven geroepen is. De heer Menheere was destijds namelijk lid van de Kamer van Koophandel en in februari 1936 stelde hij de vraag of het in navolging van andere kamers in het land niet wenselijk was dat er een Borgstel lingsfonds werd opgericht. Ondanks moeilijkheden met de ge meenten en met G.S. („vele plattelands gemeenten zagen het belang van het fonds blijkbaar niet in", aldus de voor zitter). werd op 18 februari 1937 toch een algemeen bestuur van 21 en een dage lijks bestuur van 7 leden gekozen. Nie mand van de toen in functie zijnde per sonen is nog aan het fonds verbonden. De enige, die vanaf het begin aan het fonds gewerkt heeft, is de tegenwoordige secretaris, de heer A. de Roo, die aan vankelijk ambtelijk secretaris was en die in 1948 als secretaris aan het bestuur werd toegevoegd. In het beginjaar werden 16 kredieten gegarandeerd tot een bedrag van f 4754.14. In 1961 werd blijkens het jaar verslag een bedrag van f 151.375 - aan kredieten opgenomen. De middenstandsorganisaties toonden aanvankelijk weinig interesse, aldus de voorzitter. In het begin was het heel moeilijk de aanvragen goed te beoorde len door het ontbreken van administra tieve gegevens, een probleem, dat in de loop der jaren wel een stuk eenvoudiger is komen te liggen. De heer Kögeler gaf een zeer brede kijk op de ontwikkeling van het fonds zowel landelijk als met betrekking tot het eigen district gezien. Behalve kredieten verleende het fonds steeds in ruime ma te adviezen en bemiddeling In de afgelopen periode zijn in totaal 643 kredieten verstrekt op een totaal van 1386 ingekomen aanvragen, dat is onge veer 50 procent (het landelijk gemiddel de van de toegestane kredieten beloopt 35 procent). Op 31 december j.l. was in totaal aar, kredieten verstrekt een bedrag van f 11.271.285,11 of gemiddeld f 1753,- per krediet. Hierbij moet, aldus de heer Kö geler, worden bedacht dat de maximale hoogte van een krediet tot 1945 bepeci»* was tot f 500,- en pas daarna geleidelijk is verhoogd totdat eerst in 1959 de f 5000 werd bereikt. De taak van het fonds werd door de voorzitter nog als volgt gekarakteri seerd: „Allee bijeen genomen kan gespro ken worden van een ruim arbeidsveld, waarbij in allerlei vorm hulp en steun wordt verleend aan kleine middenstan ders, wier zaken van te geringe omvang bankbedrijf, maar die niettemin een ca tegorie vertegenwoordigen van nijvere zakenmensen, die niet slechts waard zijn geholpen te worden, maar bovendien ook een zeer waardevolle schakel vormen in het geheel van ons economisch en maat schappelijk bestel". Na de herdenkingstoespraak van de voorzitter werden er nog felicitatiewoor den gesproken door de heren: M. J. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten, C. A. Kammeraad, voorzitter van de Ka mer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden, P. Blommaert, namens de Ver eniging van Borgstellingsfondsen in Ne derland, mr. F. Huber, burgemeester van Goes en A. Korstanje, rijksmiddenstands- consulent. Vóór deze herdenkingsrede werd uit gesproken had de jaarvergadering plaats. Burgemeester N. W. Eisen van Heinkens- zand werd in het dagelijks bestuur be noemd in de vacature, die ontstaan was na het vertrek van de heer Th. Andries- sen, de vroegere burgemeester van Ove- zande. Na afloop van de herdenkingsrede bood het fonds de leden van het algemeen be stuur een maaltijd aan. Er bestaat in Krabbendijke en om geving grote belangstelling voor de teelt van knolselderij op contract. Dat blijkt uit een mededeling van de directie van de veiling K.E.O. te Krabbendijke, waar in wordt meegedeeld, dat er dit seizoen door deze veiling voor haar leden con tracten voor knolselderij zijn afgesloten voor een totale hoeveelheid van 700 000 kg. Deze hoeveelheid is verdeeld over drie afnemers. Verder heeft de veiling in Krabbendijke ook haar medewerking verleend aan het afsluiten van een contract voor knol selderij van de leden van de veilingen in Middelburg en Goes. De veiling in Goes verzorgde het contracteren van een hoeveelheid au sur. ders, wier zaken van te geringe omvang ken, welke door leden van de veiling zijn voor de belangstelling van het groot- K.E.O. worden geteeld. veiling i 'f n JMWw Cinds het begin van dit jaar stromen de berichten uit Indonesië, dat de militaire paraatheid wordt opgevoerd. Een mobilisatie werd gevolgd door een algemene mobilisatie en die weer door een nog algemener mobilisatie. Het hele volk moest paraat zijn, moest nog parater zijn, moest allerparaatst zijn. De wapenvoorraden werden aan gevuld, gemoderniseerd, nog meer ge moderniseerd, in de allerhoogste graad versterkt. En nu horen we dan opeens, dat Indonesië nog niet klaar is voor de strijd. Ingeleid door een politieke flirt partij met de communistische partij door Soekarno reist Soebandrio naar Moskou om daar... wapens los te krij gen. Miljoenen, die zo goed gebruikt zouden kunnen worden, om voedsel aan te kopen voor een hongerende bevolking, zullen nu worden besteed aan oorlogsvaartuigen en raketten. Tevens zal de minister van buiten landse zaken Moskou moeten polsen, in hoeverre er gerekend kan worden op politieke steun in het geschil met Nederland. Uit alles blijkt, dat Indonesië zich helemaal niet zo zelfzeker voelt als uit de redevoeringen van Soekarno moet worden opgemaakt. Blijkens een correspondentie uit Hollandia van de Volkskrant zijn daar twee Franse journalisten aangekomen, die een maand lang in Indonesië heb ben rondgeneusd. Hun opzienbarende conclusie luidt, dat Indonesië zich helemaal niet wapent voor een inval in Nieuw-Guinea. De troepen in de trainingskampen worden niet getraind voor een invasie, maar voor de strijd tegen guerrilla-benden in het land zelf. Op Java en in Celebes wemelt het nog van zulke benden. Op Ambon wordt zwaar gevochten. De twee Franse journalisten begrij pen niet, waar men zich in Nederland en in Nieuw-Guinea eigenlijk zo on gerust over maakt. Franse journalis ten zijn niet afkerig van een tikkeltje overdrijving en sensatie. We namen hun mededelingen dan ook met een korreltje zout op. Doch' dat er in alles wat van Indonesische zijde beweerd wordt een flink percentage bluf zit, lijkt ons buiten twijfel. Het bleek- ook ai, als men de berichten sinds het be gin van dit jaar naast elkaar legde. Een en ander mag niet verleiden tot de conclusie, dat we in de Nieuw- Guinea-aangelegenheid nu maar rustig kunnen afwachten. Actieve pogingen om zowel de belangen van de Papoea's veilig te stellen als met Indonesië in het reine te komen moeten worden voortgezet. Wel echter is het van be lang, dat we ons door dikke woorden en snorkende berichten niet van de wijs laten brengen en in paniek stemming geraken. Een rustig doelbewust beleid biedt de meeste kans op een bevredigend resultaat. F)e Waarheid heeft het aan de stok met een lid van de PSP. Die man waardeert het communistische blad meer dan andere bladen. Maar zijn grief is, dat het nooit objectief is, misschien niet kan zijn. Nimmer be speurt men daarin een toon. een 'ge baar van verzoening. Ook heeft de PSP'er bezwaar tegen het feit, dat de CPN apart een vredesoptocht orga niseert. „Dat is niet goed, dat twee groepen afzonderlijk demonstreren. U demonstreert toch ook tegen de oorlog en oorlogsvoorbereiding, zowel tegen die van Rusland als tegen die van het Westen?" Daar springt de redactie van De Waarheid op de ketting. Allereerst: De Waarheid is zo objectief als mo gelijk. Maar zij is tegelijkertijd ook partijdig. Verder: Een waarlijke vre desbeweging kan nooit demonstreren tegen oorlogsvoorbereiding in Rusland. De Sovjet-Unie kent geen oorlogs voorbereiding. wel verhoging van haar paraatheid. Ziedaar de communistische gedach- tengoochelarij uitstekend gedemon streerd. Objectiviteit .paart men met partijdigheid, met het goed praten van alles wat de partij doet. Een 50- mega'tonbom van de Russen heeft niets met oorlogsvoorbereiding te maken en kan dus geen voorwerp zijn van pro test, maar het kleinste bommetje van de Amerikanen is al oorlogsvoorberei ding. waartegen de menigten hun stem moeten verheffen. Weer een duidelijk bewijs, hoe moei lijk het is met communisten te discus siëren. Ze geven een andere inhoud aan de woorden en verwerpen onze logica. Op zaterdag 5 mei zal er in de zaal „Zeelandia" te Hansweert een uniek teenagersfeest plaatsvinden. Dit feest staat in verband met de be vrijdingsdag. In de middag zal er om 14.30 uur continu opgetreden worden door musicerende teener dilettanten. In de avonduren vindt er om zeven uur een groot Teenager Bevrijdingsbal plaats, waarop ook de ouderen, die de naam teener reeds ontgroeid zijn. welkom zijn. Aan dit bal zal medewerking verleend worden door twee bandjes. £)e programma-directeur van de VA RA, de heer J. B. Broeksz, heeft zich in een vergadering van de ver enigingsraad van die omroep minach tend uitgelaten over het derde pro gramma van de BBC. Volgens het verslag in het Handelsblad heeft hij gezegd, dat slechts een kleine kring van intellectuele snobs naar dat pro gramma luistert. H. A. Gomperts zegt er o.m. dit van in Het Parool: Dit soort stompzinnige en van ieder cultuurbesef gespeende denkbeelden, zo als de programma-directeur van de VA RA nu weer heeft verkondigd, is m.i. één van de symptomen van de malaise, waarin de socialistische beweging In Nederland zich bevindt. Toen men prof. Van der Leeuw als minister van O., K. en W. heeft laten vallen, heeft men het denken over kunst en cultuur vrijwel stopgezet. Men heeft hét overgelaten aan mensen, die vinden dat zij cultureel enorm zijn geëvolueerd door de volks dansjes van de AJC in te ruilen tegen het slotkoor van de negende. Na de duidelijke woorden van de cultuur denker Broeksz, die alle bewonderaars van Engelands derde programma zich ter harte kunnen nemen, behoeft de Partij van de Arbeid zich in elk geval niet meer af te vragen, waarom haar kunstenaarscongressen zo weinig weer klank vinden in de kringen, waarvoor zij bestemd zijn. In Willemstad (Curacao) is de eerste ronde gespeeld van het kandidaten- ren. De resultaten waren: schaaktogmoi dat tot eind juni zal du- Keres (Ruland)dr. Filip (Tsjecho- Slowakije) 0.5—0.5; Kortsnoj (Rusland) —Geiler (Rusland) 0.50.5; Benkoe (V. S.)Fischer (V.S.) afgebroken; Petro sjan (Rusland)—Tal (Rusland) afgebro ken.

de Stem | 1962 | | pagina 5