De pot bleef weer staan BLANKENHEYM Nieuwe oliebronnen moeten Syrië miljoenen opbrengen Word één-twee-drie prijswinnaar! STAGNATIE BOULEVARD BRESKENS I*. i A 1 S E 1 1 1 i i 1 1 1 Ll 1 ZWITSAL GRANT MOEDER WORDEN... 13 OEFENING BACK LASH Canadese dollar gestabiliseerd Bijstandsregeling mindervaliden Opgave puzzel no. 186 Operettes van Richard Tauber en... die goeie jonge 7>60 éT J A D Opbrengst van 40.000 barrels per Gemotiveerde oplossing 323323312311 Tw^e jaar voor zware mishandeling vervetal Aanbod van kunsthandelaar Spanning tussen Dominica en Guatemala De grootste hangbrug van Europa Fraude met tegoedbonnen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 MEI 1962 13 G De weg onderaan de nieuwe Boule vard van Breskens is klaarop 150 m na. Over die 150 m denkt men tot i volgend jaar Pasen te zullen doen. Niet omdat de arbeiders zo slecht opschieten, maar omdat die laatste meters gepaard gaan met enorme moeilijkheden. Tegenstand van be woners, die een stuk van hun achter tuinen zouden moeten afstaan en dientengevolge een proces zijn begon- nen. Procederen duurt lang en in die tussentijd kan er niets gedaan wor- I den. Of toch wel. De mannen kunnen een afsluiting maken, tot hier en niet (Advertentie) ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS half waar verder. Toeristen moeten halverwege hun wandeling rechtsomkeer makenA De Boulevard met zijn Promenade zal nog minstens een jaar een in aanbouw zijnde weg blijven. (Advertentie) Op 26 en 27 mei a.s. zal in het grens gebied van Noord-Limburg, Oost-Brabant en West-Duitsland een geallieerde oefe ning gehouden worden in rivier-overgang De oefening geschiedt onder leiding van de commandant van de noordelijke leger groep en heeft ten doel de onderdelen van de verschillende nationaliteiten, welke ook in oorlogstijd op samenwer king met elkaar zijn aangewezen, in groter verband op hun taak voor te bereiden. Aan deze oefening zullen deelnemen Nederlandse, Engelse en Duitse onder delen met een totale sterkte van 4000 man en 1500 voertuigen. In verband met de verplaatsingen over de waterwegen zal de scheepvaart wor den gestremd. Teneinde de overlast aan de scheepvaart tot een minimum te beperken, heeft de minister van defensie bij hoge uitzondering goedgevonden dat er op zondag wordt geoefend. De Canadese dollar zal onmiddellijk worden gestabiliseerd, zo is door de Cana dese regering bekendgemaakt. Uitgedrukt in Amerikaanse dollar zal de Canadese dollar een waarde van 92*4 dollarcent vertegenwoordigen. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Klompé (Maatschappelijk Werk) heeft een tijdelijke bijstandsrege ling voor meerderjarige ongehuwde min dervaliden (gehandicapten) ingediend. Aan diegenen onder hen die in gezins verband wonen en geen regelmatige ar beid kunnen verrichten (d.i.: geen netto loon van 30 per week ontvangen) kan een periodieke uitkering van ƒ20 per week worden toegekend, vermeerderd met een premie voor de ziekenfonds verzekering. De uitkering zal gegeven worden wanneer met toepassing van de reeds bestaande (wettelijke) voorzienin gen weinig voor een gehandicapte kan worden gedaan. De bijstandsregeling treedt 1 juli a.s. in werking. De kosten ervan voor het rijk worden op 10 miljoen geraamd. De regeling vervalt zodra de op komst zijnde arbeidsongeschiktheidswet en al gemene bijstandswet van kracht worden. (Advertentie) franse charme frans raffinement - enwin Er was deze week geen puzzelaar die een foutloze kolom heeft ingezonden. De pot ad 730,95 plus 1573,43 van de vorige week is: 2304,38, blijft dus staan voor de volgende plaatpuzzel. Indien er volgende week weer geen foutloze oplossing binnen komt, wordt een premie van 500.beschikbaar gesteld voor de beste prestatie. De sociale pot werd verrijkt met een bedrag van 243,65 en is nu gestegen tot 258.670,71. 1 applaudisseren 2 klappen PARFUM interessant.... opwindend.... f2.25 f4.25 f6.75 RENE PASCAL Boulevard Malesherbes - Pans VIII 06 0161 De „Daily Mail" meldt dat de weduwe van de broemde Oostenrijkse zanger Ri chard Tauber, die in 1948 overleed, na in 1940 tot Brits onderdaan te zijn genatu raliseerd, in een kast in haar woning in het Engelse graafschap Berkshire een houten doos heeft gevonden, waarin zich de tekst van drie door haar man schreven en nog niet uitgegeven operet tes bevond. Tauber was, behalve zanger ook dirigent en componist. die goeie ouwe (met de baard) 9>05 In Syrië wordt 1962 als het jaar van de totale ommekeer be schouwd. Er is een grootscheeps plan ontwikkeld om tot 1964 in het gehele gebied van Syrië de opbrengst uit nieuwe oliebronnen op 40.000 barrels per dag te bren gen. Duitse boortechnici zullen deze plannen uitvoeren, dank zij Amerikaanse financiële hulp en met het door de Russen geleverde materiaal. totale Investering wordt thans op t0 miljoen dollar geschat. Wanneer eenmaal de olie door de pijpleiding Raat, dan zal naar schatting van het Sjrische nationale comité een jaariyk- opbrengst verwacht mogen worden van 20 miljoen dollar. Wie tot dusver over de Arabische ne sprak, dacht aan de gigantische Produktie van Koeweit, Saoedi-Arabië en de kleine vorstendommen aan de verzische golf. Van de Iraqi Petro leum Company wist men, dat deze maatschappij de olievelden van Mosoel exploiteerde. Syrië en Jordanië golden als de lan den waar op het gebied van olie niets te halen viel. gebieder waar alleen de Pupleidingen doorgingen var, de IPC en de Aramco. Alleen op deze wijze had den die landen deel aan de winsten van de olierijkdom van de Arabische landen. o Pas in 1956 zouden zich veranderin gen voordoen, die een totaal nieuwe situatie schiepen, zonder dat overigens de wereldopinie hiervan op de hoogte was. In 1956 verkreeg een Amerikaans staatsburger van Syrische afkomst het recht om in noordwest-Syrië op een oppervlakte van 80.000 ha naar olie te zoeken. Men beschouwde deze gehele onderneming meer als een privé-zaak, een hobby van een nationalist, die trouwens op een gegeven ogenblik zelf niet overtuigd bleek van het succes van zijn pogingen. Want hij verkocht zijn rechten aan een Amerikaanse fir ma, zonder daarvoor overigens eerst toestemming te vragen aan de Syrische regering. Intussen werd inderdaad op drie plaatsen olie gevonden en in 1959 stel de de Syrische regering vast, dat de overgedragen olieconcessie niet met haar toestemming was gewijzigd, zo dat zij niet geldig kon zijn. Het in 1959 opgerichte oliecomité nam de ope ratie over en Arabische ingenieurs kon den op olievondsten wijzen, zonder dat deze direct al commerciële waarde had den. De Russische experts, die daarbij te hulp geroepen werden, veranderden weinig aan deze gang van zaken. Ten slotte gelukte het tenminste één boor gat zover rendabel te maken, dat er 4000 barrels gewonnen konden worden, den. Goede kwaliteit De kwaliteit van deze in de vel den van Syrië gevonden olie is uit stekend. Zware olie, die na raffine ring voor 80 procent brandstof geeft. Men schat dat de olielagen in de ze omgeving ongeveer 120 miljoen ton zullen opleveren. Binnen afzien bare tijd wil men beginnen met het werk aan de olieleiding, die de olie over een afstand van bijna 600 km naar de Middellandse Zee moet brengen. Men wil een groot en een kleiner reservoir bouwen, die samen een ca paciteit hebben van 650.000 barrels. In de buurt van Kamischlié aan de Turks- Syrische grens komt een middelgrote raffinaderij met een capaciteit van 400 barrels per dag. Gezien deze voornemens en de te verwachten resultaten behoeft men geen zorgen te maken over de komstige economie van Syrië. Reeds nu wordt een vijfde deel van de inkomsten verkregen door oliewin sten en het is geen wonder, dat men het jaar 1962 als het jaar van de gro te ommekeer beschouwt. Dit is te be langrijker omdat Syrië zich geheel heeft losgemaakt van Egypte en weer zelfstandig is geworden. Indertijd werd daarvoor als argument vermeld, Nasser de levensstandaard van zijn Egyptenaren wilde opvoeren ten koste van de Syriërs. Wanneer men nu weet welke olierijkdom Syrië bezit, krijgt dit argument van de Syriërs een an dere betekenis. I clo n t. Hier Uw naam en adres invullen. EEN, TWEE OF DRIE POSTBUS 2500 AMSTERDAM PI kwartje per kolom"^j I 4 kplommen f I. BELANGRIJK! Deze puzzel „Eén, twee of drie" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het be zit zijn van „Een, twee of drie", postbus 2500, A'dam. Alleen door de P.T.T. gestem pelde briefkaarten zijn gel dig. De prijswinnaars krijgen direct bericht De uitslag en toelichting worden in de vol gende publicaties bekendge maakt. A. Opzwepend betekent: sterk prikkelend. Opwindend betekent: emotie teweeg bren gend. Beide woorden zijn juist (3). B. De artieste ligt vrijwel uitgestrekt op de grond. Of deze houding onderdeel is van een dans, staat geenszins vast. Zij kan een acrobate zijn (2). C. Deze apen beelden een gezin uit (3). D. Een poppenkast dient voor het vertonen van poppenspel (3), E. Het staat niet met zekerheid vast, dat deze dame zingt. Voordracht verdient de voorkeur gezien haar kleding en hou ding (2). F. Komiek is: de lachlust opwekkend, pot sierlijk. De afgebeelde clown ziet er zeker komiek uit (3). G. Het een is onverbrekelijk met het ander verbonden. Alleen een getemde leeuw kan men dresseren (3). H. Danseres is hier nauwkeuriger dan figu rante (1). I. Het woord decor heeft zowel betrekking op de gezamenlijke toneeltoerusting als op de losse stukken (2). J. Zowel hulde als huldiging hebben de betekenis van eerbetoon (3). K. Het woord vol is hier beter, omdat het zowel betrekking heeft op het geheel be zet zijn van de betreffende rangen als op het feit, dat het afgebeelde bord het maximum aantal opschriften (bordjes) draagt (1). L. Othello kan als toneelstuk en als opera opgevoerd worden. Het woord toneel heeft bovendien nog betrekking op de plaats waar de opvoering plaatsvindt (1). I II III IV| 1 B 1 j C 1 I 1 D 1 1 1 F r E G 1 1 1 H ffl H J VOORWAARDEN TOT DEELNEMING e Begin met plaatje A te bekijken. Er staan twee woorden onder. Vindt u dat het eerste woord het beste past bij de af beelding, vul dan het cijfer 1 in achter de A in kolom 1 van de oplossingsstrook. Hebt u voorkeur voor het tweede woord, dan schrijft u 2, in plaats van 1. Acht u beide woorden even toepasselijk dan 3. Doe hetzelfde met de andere plaatjes Is kolom 1 geheel ingevuld, dan is er een oplossing gereed. Daarna kunt u als u wilt de tweede, derde en vierde kolom invullen. 2 De oplossingen kunnen uitsluitend wor- den ingezonden per briefkaart beplakt met niet meer dan één oplossingsstrook (4 kolommen) geknipt uit de krant. Iedere deelnemer kan zoveel briefkaarten inzen den als hij wil. Aan de puzzel kan alleen worden deelge nomen door in Nederland woonachtige in zenders. Behalve de normale frankering moet voor elke ingevulde kolom 0,25 aan geldige postzegels geplakt worden. Maxi maal dus 1,- per briefkaart extra plakken. A Er wordt geen verantwoording genomen voor geheel of gedeeltelijk zoekgeraakte poststukken, noch voor poststukken, die door welke oorzaak dan ook na sluitings tijd binnenkomen. Aangetekende inzendingen worden niet ge accepteerd. Alleen door de PTT gestempelde briefkaarten zijn geldig. g Vul zoveel kolommen in als u wilt, maar volledig en zonder veranderingen of onduidelijkheden. C Inzendingen, die niet aan de voorwaar den voldoen, zijn ongeldig. De inge zonden postzegels komen ten goede aan de pot. Personeel van het Prijsvraag Service Bureau Laurens A. Daane N.V., als mede hun gezinsleden zijn van deelneming uitgesloten. Personeel van ons dagblad is niet uitgesloten, omdat afwikkeling van deze puzzel uitsluitend geschiedt door het Prijsvraag Service Bureau A. Daane N.V. te Amsterdam. Deelname aan deze puzzel staat uitsluitend open voor abonnees, woon achtig in het verspreidingsgebied van dit blad. O De prijzenpot bestaat uit de tegen waarde van de door de PTT ontvangen postzegels, verminderd met de kosten voor administratie, controle, deurwaarder, ver zekering en belastingen. Van de prijzenpot wordt 75 procent uit gekeerd aan de deelnemer, wiens oplossing overeenstemt met de door het Prijsvraag Service Bureau Laurens A. Daane N.V. bij notaris mr. F. A. de Gelder te Amster dam gedeponeerde oplossing, met dien verstande dat per deelnemer per week geen hogerr prijs dan 1000,- zal worden uitgekeerd. De overige 25 procent van de prijzenpot komt ten goede aan godsdien stige, charitatieve, culturele of sociale in stellingen, verenigingen, stichtingen e.d., gevestigd In het verschijningsgebied van de door N.V. Neerlandia uitgegeven dag bladen, te weten „De Nieuwe Limburger"' te Maastricht, Dagblad „De Stem" te Breda, „Het Centrum" te Utrecht alsmede in het verspreidingsgebied van de „Helmondse Cou rant'' te Helmond. Aanwijzing van de te bevoordelen instellingen e.d. geschiedt bin dend door een terzake benoemde commissie. Q Zijn er meer juist Ingevulde kolommen, dan wordt op elke zodanige kolom een gelijk deel van de 75 pet. van de prijzen pot uitgekeerd, met dien verstande, dat per deelnemer de maximumprijs van 1000,- per week niet kan worden over schreden. Wanneer géén juist ingevulde kolom is ontvangen, dan werdt de 75 pet. van de prijzenpot gevoegd bij het voor de prijswinnaar(s) bestemde gedeelte van de prijzenpot van de volgende puzzel, ten zij van te voren nadrukkelijk anders is bepaald. IA In de gevallen dat door het maxi- mum van 1000,- per week per deel nemer het totaal beschikbare prijzenbedrag niet geheel kan worden uitgekeerd, wordt het restant van de prijzenpot gevoegd bij die van de volgende week. fl 1 Wordt incidenteel een premie uit- geloofd voor de deelnemers, die de juiste oplossing het meest benaderen, dan kan per deelnemer per week maximaal een premie van 500 gewonnen worden. Een eventueel restant van de uitgeloofde premie wordt gevoegd bij de prijzenpot van de volgende week. 12 Het Prijsvraag Service Bureau be- paalt in hoeverre de ingezonden op lossingen juist zijn en aan de gestelde eisen voldoen. Het kent op grond daarvan definitief en bindend de prijzen toe, resp. bepaalt, of de prijzenpot wordt samenge voegd met die van de volgende puzzel. Hier op wordt onder geen enkele omstandigheid teruggekomen. Over deze wedstrijd kan geen correspondentie worden gevoerd. Inzendingen moeten uiterlijk a.s. dinsdag om 18 uur in het bezit zijn van „Eén, twee of drie", Postbus 2500 Am sterdam. A De deelnemers erkennen deze voor- waarden goed gelezen te hebben en zich door het feit van hun deelneming zelf hiermede akkoord te verklaren. De rechtbank te Den Haag heeft de 68-jarige vroegere rijwielbewaarder J.N. uit Den Haag wegens zware mishande ling, de dood ten gevolge hebbend, ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de rege ring en verbod tot cafébezoek. Verdachte had op 13 oktober van het vorige jaar tijdens een ruzie in een café aan de Veenkade in Den Haag de 34- jarige lompenkoopman J.C. Jansen met een mes in de hals gestoken, waardoor deze vrijwel onmiddellijk overleed. De officier van justitie had tegen N. vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. (Advertentie) De kunsthandelaar Richard L. Feigen in Chicago heeft aangeboden om elke blanke uit het zuiden van de V.S. die voorstander is van rassenscheiding een enkele reis naar Zuid-Afrika te geven. Feigen deed het aanbod in een brief aan George Singleman, de uitvoerend secretaris van de raad van blanke bur gers van New Orleans. Hij schreef, dat hij niet verwachtte, dat er iemand zou ingaan op zijn aanbod, maar dat hij „met bijzonder genoegen" een aanvrager op de weg zou helpen. Feigens aanbod is een antwoord op een regeling van de raad van blanke bur gers, waarbij negers uit het zuiden de gelegenheid krijgen naar het noorden te trekken. Zij krijgen dan een busreis er De betrekkingen tussen de Domini caanse republiek en Guatemala zijn slech. ter geworden doordat de regering van de Dominicaanse republiek zijn vertegen woordiger in Guatemala heeft gelast met zijn gezin dadelijk naar zijn land terug te keren. Studenten hebben voor de derde ach tereenvolgende dag te Santo Domingo voor de Guatemalteekse ambassade ge demonstreerd en uitwijzing van ambas sadeur Gereda Asturias geëist. De stu denten protesteren er tegen, dat presi de |t Ydigoras Fuentes van Guatemala (Advertentie) treKKen. Zij krijgen dan een busreis eriv J VCm a i ö- ^udieuidid vijr dollar handgeld Feigen is wat edel- van Dominicaanse studen- -- - ten over onderdrukking in Guatemala van de hand heeft gewezen. moediger. Hij biedt een goedkope vlieg- of bootreis en 100 dollar handgeld. Fei gen kondigde aan 10.000 dollar te zullen overmaken voor een fonds voor even tuele reislustigen. Onder het geloei van vele scheepsflui- ten heeft de minister-president van Noordrijnland-Westfalen, Franz Meyers, bij Emmerik de eerste steen gelegd voor de grootste hangbrug van Europa. Stroomafwaarts van Emmerik zal in 1965 de brug de Rijn over een breedte van ongeveer 1200 meter overspannen. De brug krijgt vier treinsporen. (Advertentie) Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. in fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE-M De Amsterdamse recherche heeft twee mannen aangehouden die hebben bekend circa 6000 te hebben „verdiend" door fraudering met tegoedbonnen voor inge leverde groentekisten. Het zijn de 52- jarige groentenhandelaar J.B. en de 33- jarige employé van de Amsterdamse Fust-centrale, die op het terrein van de Markthallen is gevestigd, R. de W. Deze de W. had het beheer over de bonnen. In de loop van omstreeks een jaar had hij bonnen weggenomen uit het binnenste deel van de rollen. Deze ver- rkocht hij voor 1.40 per stuk aan de groentenhandelaar die er bij de midden- standsbank twee gulden voor incasseer de. De fraude werd ontdekt doordat de Fust-Centrale bij de bonnen die zij ter verrekening van de Middenstandsbank terug ontving, verscheidene aantrof, die nummers droegen welke eerst deze maand konden worden verwacht. De recherche kwam er toen spoedig achter dat B. vele maanden aanzienlijk meer statiegelden had geïncasseerd dan hij kratten met groente van de veiling had betrokken. De enige die hem van de bonnen kon hebben voorzien is De W.

de Stem | 1962 | | pagina 13